FEJLESZTÉSI TERÜLETEK KOMPLEX KÉPESSÉGFEJLESZTÉS VILÁGHÍRŰ. logikai játékokkal KUDARCTŰRÉS ÖNBIZALOM TÁRSAS KAPCSOLATOK + =



Hasonló dokumentumok
Karácsonyi témahét. 1.b. Szabóné Bakó Márta. Pintérné Legéndi Gabriella december Petőfi Sándor Általános Iskola Gödöllő

MŰVELTSÉGTERÜLET OKTATÁSA TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜL AZ ILLYÉS GYULA ÁLTALÁNOS ISKOLA 5. A OSZTÁLYÁBAN

Egyedülálló, játékos készségfejlesztő rendszer Képességfejlesztő játék csoportos foglalkozásokra, de akár egyéni fejlesztésre is!

Figyelemzavar-hiperaktivitás pszichoterápiája. Kognitív-viselkedésterápia1

Olyan tehetséges ez a gyerek mi legyen vele?

A pedagógiai szakmai szolgáltató tanfolyamai 2012/2013 AKKREDITÁLT TANFOLYAMOK

Tehetséggondozás felsős fokon! A Fiatal Tehetség Program bemutatása. Constantinovits Milán MCC FIT Program

Eredmény rögzítésének dátuma: Teljesítmény: 97% Kompetenciák értékelése

Helyi tanterv a Tanulásmódszertan oktatásához

A tehetséggondozás gyakorlata és lehetőségei alsó tagozaton

Gyarmati Dezső Sport Általános Iskola. Tanulásmódszertan HELYI TANTERV 5-6. OSZTÁLY

JÁTÉK KÖZÖSSÉG ÖNISMERET

Az őszi témahét programja:

Együtt az egészséges fiatalokért a Thanban. Balogh Tiborné Than K. Ökoiskola Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola

FIGYELMEZTETÉS! Fulladásveszély! Apró alkatrészeket tartalmaz, ezért 3 éves kor alatt tilos! 5 éves kortól ajánlott 2-6 játékos számára

OSZTÁLYFŐNÖKI TANMENET

Programozással ismerkedőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

Játékok 6-7 éveseknek

TANULÁSMÓDSZERTAN 5 6. évfolyam

GRASSROOTS AZ EDZŐ-PEDAGÓGUS

SZKB101_06 SZKB_101_06. Kippkopp és Tipptopp. Egyedül nem jó. A modul szerzõje: Iván Márta SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK

Legújabb képzésünk! Fegyvertelen Játszótárs

TANULÁSMÓDSZERTAN 5 6. évfolyam

Alapvető játékformák

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

Készségfejlesztő tanulójáték

KARRIERTERVEZÉS ÉS CSALÁDI HÁTTÉR

Sylvester mentálhigiénés, személyiségfejlesztő, Közösségi szolgálat Projekt értékelés tanév

PROJEKTTERV Értünk, csak mi tehetünk! Diákvezető képzés a kollégiumban

Hozd ki belőle a legtöbbet fiatalok egyéni támogatása coaching technikával

Egyéni Fejlesztési Terv (Egyéni Előrehaladási Terv)

GEOMATECH TANULMÁNYI VERSENYEK ÁPRILIS

INGYENES KÉPZÉSI LEHETŐSÉG ÖNKÉNTES MUNKÁBAN

Eszközök: logikai lapok, tangramkészlet, labirintus feladatlap, vonat-feladatlap, füzet, színes ceruzák, vizuális differencilás feladatlapok

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

AZ INFO-KOMMUNIKÁCIÓS TECHNOLÓGIA (IKT) HASZNÁLATA. Szövegértés-szövegalkotás területen

SZKb_102_01. Bizalomjáték. Készítette: Lissai Katalin É N É S A M Á S I K SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 2.

A SZABADEGYETEM FŐ TÉMAKÖREI. 1. Az autizmus spektrum zavarral kapcsolatos általános, korszerű ismeretek átadása március , április 9-10.

A foglalkozás céljának eléréséhez a következő tevékenységeket végezzük el:

ÚTON AZ ISKOLA FELÉ. Hurrá! Nagycsoportos lettem!

A KOMPLEX ALAPPROGRAM BEVEZETÉSE A KÖZNEVELÉSI INTÉZMÉNYEKBEN EFOP

Olvasás-szövegértés fejlesztése. Ötletek saját gyakorlatból, az OFI újgenerációs olvasókönyvéhez kapcsolódva (1.osztály)

A KÖRNYEZETTUDATOS MAGATARTÁS FEJLESZTÉSE AZ ELSŐ OSZTÁLYBAN

Osztály: Tananyag: Fejlesztési fókusz: Domináns didaktikai feladat: Hosszú távú célok:

NIKerettanterv MATEMATIKA 1. évfolyan Éves óraszám: 180 óra, heti 5 óra

TANULÁSMÓDSZERTAN 5. évfolyam 36 óra

A kreatív tudás megalapozása kisiskolás korban

PEDAGÓGIAI PROGRAM 4. SZÁMÚ MELLÉKLETE ARANY JÁNOS KOLLÉGIUMI PROGRAM TANULÁSMÓDSZERTAN HELYI TANTERV

Az Információs és Kommunikációs Technológia (IKT) módszertani lehetőségei. Az interaktív tábla alkalmazása az óvodai folyamatok támogatásában

e-bug egészségfejlesztési program iskolások számára

PROGRAMTERV. Ismeretanyag Módszerek Eszközök. Magyarázat szemléltetés játék. Magyarázat, szemléltetés, szituációs játék

TÁMOP /2 Iskolai tehetséggondozás MŰVÉSZETI TEHETSÉGKÖR

JÁTÉKOSLÉT 2014 KÉRDŐÍV eredmények. 4. rész Játékok POZITÍV hatásai

Bevezetés a táncfilm készítésbe kritikai érzék fejlesztése Klasszikus balett

Sakk logika Jó gyakorlat

Témahét, témanap EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDRA NEVELÉS EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS. Szeresd egészségedet, mert ez a jelen Védd a kisgyermeket, mert ez a jövő.

Feladatkörök a kooperatív munkában

bambinolük alaplap LDI-002 minilük alaplap LDI-003

Tehetségről, a közoktatási törvényben /1993. évi LXXIX. törvény a közoktatásról /

Záródolgozat Projekt a gyakorlatban

Tájékoztató. a Tiszaújvárosi Szent István Katolikus Általános Iskola 2014/2015-ös tanévben induló első osztályáról

Alkossunk, játsszunk együtt!

MESÉL A SZÁMÍTÓGÉP. Interaktív mesekészítés óvodás és kisiskolás korban

TÁMOP Munkába lépés. Zárókonferencia január 27.

2.1. Az oktatási folyamat tervezésének rendszerszemléletű modellje.

M5004 FELADATOK. f) elegendő előny esetén meg tudja kezdeni a program előkészítését, és a feltételek megteremtését ISMERETEK

Felkészítés a középiskolai írásbeli felvételire magyarból. Készítette: Kunkli Ferencné Balmazújvárosi Általános Iskola Bocskai István Tagintézmény

Óravázlat Matematika. 1. osztály

TANULÁSMÓDSZERTAN TANTERV AZ ÁLTALÁNOS ISKOLA 5-6. ÉVFOLYAMAI SZÁMÁRA SPORTTAGOZATOS TANTERVŰ OSZTÁLYOK RÉSZÉRE

Milyen modulokat tanítsunk? Dr. Jakab-Szászi Andrea Nagy Márta Milyen modulokat tanítsunk? Márkus Gábor 45 perc

MATEMATIKA B 1. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 10. modul TESTRÉSZEINK! Készítette: Schmittinger Judit

Kétegyháza KOMP-ra száll

Petőfi Sándor Általános Művelődési Központ és Könyvtár, Pedagógiai Szakszolgálat

Fejlesztı neve: VINCZÉNÉ CSETE GABRIELLA. Tanóra / modul címe: ALKALMAZZUK A SZIMMETRIÁT! SÍK- ÉS TÉRBELI TENGELYESEN TÜKRÖS ALAKZATOK ELİÁLLÍTÁSA

HOGYAN TÖLTSÜK AKÍTVAN A SZABADIDŐNKET?

Audi Hungaria Schule. Tájékoztató az Iskolai Közösségi Szolgálatról

A TSMT jellegű testnevelés órák bevezetése az 1-2 évfolyamon. József Nádor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola (ÖKO Iskola)

KOMPETENCIAALAPÚ TANMENET AZ 1. ÉVFOLYAM MATEMATIKA TANÍTÁSÁHOZ

SZKA_101_29 Barátaink az állatok. A modul szerzõje: Kurucz Lászlóné. Én és a világ SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 1.

Óvodás teszt (iskolába készülő nagycsoportosoknak)

Tanulási kisokos szülőknek

A Szegedi Kereskedelmi Közgazdasági és Vendéglátóipari Szakképző Iskola Vasvári Pál Tagintézménye köszönti a PÁLYAVÁLASZTÁSI VÁSÁR résztvevőit

É N É S A V I L Á G. Készítette: ádám Ferencné Szabó Anna Kornélia Zágon Bertalanné SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 5.

SZKA_101_22 Tudod-e, hol van? A modul szerzõje: Kurucz Lászlóné. Én és a világ SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 1.

KIS BÁLINT ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS ÓVODA - ÖKOISKOLA PROGRAM - Egészségnap. - témanap beszámoló -

Lőre Vendel- Csigó Györbiró Alpár Üzleti szimulációk az oktatásban

A GONDOLKODTATÓ PÖSZETERÁPIA, azaz egy terápiás könyvegység bemutatása

INNOVATÍV ISKOLÁK FEJLESZTÉSE TÁMOP /

OSZTÁLYFŐNÖKI TANMENET

Óvodapedagógiai Napok

GONDOLKODJ,MOZOGJ és TANULJ GYORSAN

A tehetséges tanulók azonosítása, beválogatása, valamint mérések alkalmazása a tehetséggondozó programban. Készítette: Bárány Zoltán r.

BÁCS-KISKUN MEGYEI PEDAGÓGIAI HETEK Nincsen út járatlan és nincs az a cél, amelyhez ne vezetne ösvény. (Boncza Berta)

SZAKMAI PROGRAMKÍNÁLATA nevelési évre

Takács Katalin - Elvárások két értékelési területen. Az értékelés alapját képező általános elvárások. Az értékelés konkrét intézményi elvárásai

Audi Hungaria Iskola. Audi Hungaria Óvoda

Pályaorientáció az általános iskolában

Átírás:

FEJLESZTÉSI TERÜLETEK KOMPLEX KÉPESSÉGFEJLESZTÉS IQ VILÁGHÍRŰ logikai játékokkal ÉRZELMI INTELLIGENCIA MATEMATIKA STRATÉGIAI GONDOLKODÁS LOGIKA KUDARCTŰRÉS ÖNBIZALOM TÁRSAS KAPCSOLATOK + = SIKER LOGIKA Gondolkodva tanulunk! LOGIKA A program igazi varázsa, hogy nemcsak a logikai- taktikai- stratégiai gondolkodása fejlődik a gyerekeknek, hanem a tér- forma érzékelés és a rész- egész felismerésének képessége is nagymértékben javul, ami fontos szerepet játszik többek között a dyslexia kezelésénél is. A matematikai képességeken kívül rendkívül fejlesztik a vizuális intelligenciát, kombinációs készséget, társas alkalmazkodást ill. beilleszkedést és a KUDARCTŰRÉST. Önismereti játékokkal segítjük az önbizalmat és önkifejezést. Szeptembertől- májusig 7 logikai blokkot tartunk a gyerekeknek. Minden blokk 4 órából áll hetente 1 alkalom-, ahol 3 világhírű logikai-stratégiai játékot tanulunk, a negyedik óra ismétlés. Az órák interaktív módon, kiscsoportban zajlanak, szakképzett oktatókkal, ahol az önálló gondolkodás fejlesztésére helyezzük a hangsúlyt. Minden gyerek egyéni visszajelzést és fejlesztő lapot kap. Az órai anyag és a nyomtatott játéktáblák hazavihetők, így együtt is tud a család játszani! Minden blokkban más-más oldalról fejlesztjük a gondolkodási folyamatokat. Különböző gondolkodást és stratégiát igénylő speciális táblákon: (Alquerque tábla, Surakarta,, sakktábla, hexa tábla, triangle tábla ) Más- más taktikát alkalmazó játékcsoportokban: (nyerő vonal alkotás, matematikai játékok, professzionális- abstract stratégiát igénylő játékok..)

A FOGLALKOZÁS MENETE 1. rész: Kommunikáció fejlesztés- a kreatív problémamegoldás jegyében A gyerekek kívánságára stabil napirendi pont lett a LOGI-STORY!!! Életkornak megfelelően egy izgalmas detektív történetet mondunk el e gyerekeknek, ahol nekik, mint FBI-nak kell kinyomozniuk, hogy mi történt, kizárólag kérdések felvetésével! A tanulásban és az életben való érvényesüléshez az egyik legfontosabb dolog a HELYES KÉRDÉSEK FELTEVÉSE, ezáltal információk gyűjtése. Különösen fontos ez, hiszen az iskolákban frontális oktatás folyik, otthon pedig a gyerekek többsége a számítógépet és a tv-t bámulja meredten. Leggyakoribb hibák: - nem kérdeznek, hanem állítanak - saját gondolatmenete mentén halad, ahelyett hogy az új információkat befogadnák - nehezen alakítják kérdéssé a problémát - nem figyelnek egymásra, egymás után többször felteszik ugyanazt a kérdést Fejlesztjük: - a kommunikációs készséget - társas érintkezésben használt intelligens szófordulatokat begyakoroljuk - kreatív problémamegoldást - lámpaláz oldása, szereplési kedv fokozása : Az izgalmas nyomozás hevében a leggátlásosabb gyerekek is feloldódnak és aktívan szerepelnek - toleranciát: nem nevetjük ki egymást, sőt a legfurcsább elgondolások vezethetnek legtöbbször megoldásra; valamint egymás elfogadása és segítése a cél! Különösen fontos a mai versenyszellemben nevelkedő generációnak ez a szemlélet! Felsősök és középiskolások érdekes témafelvetéssel dolgozzák fel a játékhoz kapcsolódó ismereteket: Da Vinci kód és a Fibonacci- számok 2. rész Játékszabály --- Játék --- Csapatépítés Elmondjuk a játékszabályt, visszakérdezzük, bemutatjuk a táblán. Csapatépítés: közösen játszanak az oktató ellen, felváltva sorban lépnek, de együtt beszélik meg a stratégiát. Ellenőrizzük, hogy mindenki helyesen értelmezte e a játékszabályt, a kisebb hibákat korrigáljuk, együttműködést és toleranciát csiszolgatjuk. Páros játék: Első körben kialakítjuk a párokat. Figyelünk arra, hogy mindenki- mindenkivel játsszon! A viselkedést és logikai hozzáállást az egyéni fejlődési lapon vezetjük.

3. rész Stratégiai megbeszélés és összegzés + TANULÁSI TECHNIKÁK Összegyűjtjük interaktív módon, kérdésekkel azokat a trükköket, stratégiákat, melyekkel a gyerekek nyerni tudtak. FONTOS!: Nem adjuk készen az információt, stratégiát! Ne feledjük gondolkodni tanítunk: az a stratégia sokkal fejlesztőbb hatású, amire magától jött rá a gyerek, mint az, amelyiket készen kapva nyerni tud ugyan, de mechanikusan alkalmazza. Ha kellő mélységig eljutottunk, összegezzük és elmondjuk, mire kell figyelni játék során. Az általuk megfogalmazott trükkökre hivatkozva rávezetjük őket a nyerő stratégiákra: kezdő lépés- védekezési taktikatámadás... 4. rész Játékos Önismeret Játékos önismeret és társas intelligencia fejlesztő játékkal zárjuk az órát, ahol tanulunk kommunikálni, megismerjük erősségeinket- és gyengéinket. 5. rész Fejlesztő feladatlapok Fontos! Önállóság fejlesztése. A gyerekekre bízzuk, mennyi időt töltenek a páros játékkal a kötelező meccseken kívül. Saját maguknak osztják be az idejüket. Motiváljuk őket egymás segítésére, első órákon leszedetjük a "barikádokat" és csoportmunkára buzdítjuk a gyerekeket. geometriai rejtvény: színezés betűk, számok, összeadások alapján bújtatott képek a gyerekek kedvence! rész-egész viszonya labirintus: irányok, jobb- bal, le-föl, térbeli tájékozódás és finommozgás fejlesztése szám, jel szerinti színezés: rész egész viszonya, finommozgás és matematikai készség fejlesztése

JÁTÉKTÁR A gyerekek minden órán megkapják HAZAVIHETŐ! játéktáblát (papír) játékbábukat, mely a kedvenc mesehősük! ( papír) izgalmas fejlesztő feladatlapokat geometriai rejtvény: színezés betűk, számok, összeadások alapján kifestőket bújtatott képek a gyerekek kedvence! rész-egész viszonya labirintus: irányok, jobb- bal, le-föl, térbeli tájékozódás és finommozgás fejlesztése szám, jel szerinti színezés: rész egész viszonya, finommozgás és matematikai készség fejlesztése jutalommatricákat, tetoválások, kártyák

értékelő lapot, ahol nyomon követhetik a gyermekük fejlődését 6 5 4 3 2 1 0 logikai készség fejlődése társakhoz való viszony siker-kudarc reakciók gyűjtőmappa, ahol mindezeket összegyűjtve izgalmas otthoni játéktár alakítható ki INGYENES LEHETŐSÉGEK: Tájékoztasd Osztályfőnöködet, Óvónődet, vagy az intézmény vezetőjét az alábbi lehetőségekről: Minden osztálynak, csoportnak 4 ingyen lehetőséget biztosítunk, időpont egyeztetés után: 1 ingyen bemutató óra az egész osztálynak és 1 ingyen szülőklub, ahol a szülők is jöhetnek játszani a gyerekekkel és megismerkedni a programmal. Ha meghívtok: INGYEN JÁTSZÓHÁZ az egész iskolának, óvodának a rendezvényeken, ahol egyszerre 100 gyerek számára tudunk játékot biztosítani! ingyenes dyslexia és dysgráfia szűrés- játékos feladatokkal Éljetek a lehetőséggel!