1. A NAT 2012 képességterületei; a szaktárgyi pedagógiai folyamat tervezése. 2. Zenei nevelési irányzatok.

Hasonló dokumentumok
Óraterv. Az óra témája: Több területet tartalmaz, pl.: Nyújtott ritmus, dó pentachord, dalkincsbővítés - új tartalom elsajátíttatása, hangszerek

NTK III. évfolyam tantárgy-pedagógia előadás november 19. Zenehallgatás Zenehallgatóvá nevelés. előadó: Szesztay Zsuzsa adjunktus

Óravázlat. 1. Zenei reprodukcióhoz mint a Nat 2012-ben kiemelt fejlesztési feladathoz kapcsolódó célok:

Évfolyam Óraszám 1 0,5

8. évfolyam. 8. évfolyam Zenei befogadás Befogadói kompetenciák fejlesztése. Zenei befogadás Zenehallgatás. Össz. óraszám:

Daltanítás jelrendszerről

Az Ének-zenei Tanszék SZAKDOLGOZATI TÉMAKÖREI ősz

Zeneterápia, zenei fejlesztés

5. évfolyam. Mozaik kiadó alapján. 5. évfolyam Zenei befogadás Befogadói kompetenciák fejlesztése. Zenei befogadás Zenehallgatás. Össz.

6. évfolyam. A Mozaik kiadó alapján. 6. évfolyam Zenei befogadás Befogadói kompetenciák fejlesztése. Zenei befogadás Zenehallgatás

Tömbösített tanmenet 5.o

TANULÁSMÓDSZERTAN 5 6. évfolyam

Ritmikai képességfejlesztés. Kismartony Katalin

TANULÁSMÓDSZERTAN 5 6. évfolyam

Eredmény rögzítésének dátuma: Teljesítmény: 97% Kompetenciák értékelése

Gyarmati Dezső Sport Általános Iskola. Tanulásmódszertan HELYI TANTERV 5-6. OSZTÁLY

Gyakorlóóra a betűtanulási időszak kezdetén (óraterv)

Óraterv Tanít: A tanítás helye A tanítás ideje: Osztály Óratípus Témakör Oktatási anyag: Oktatási cél: Képzési cél: Nevelési cél: Kompetenciák:

Drámaoktatás a hazai oktatási rendszerben. Kaposi József 2014

Kalocsai Nebuló Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény

ELEKTROAKUSZTIKUS ZENE

2.1. A befogadói kompetenciák fejlesztése

(ÓVODA NEVE) PEDAGÓGIAI PROGRAMJÁRÓL

CSENYÁ-ÁMK LADÁNYI ISKOLA TÁMOP /10/1/KMR

MŰVELTSÉGTERÜLET TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜLI OKTATÁSA

Mosolyt az arcokra! Tanoda

ÉNEK-ZENE. A továbbhaladás feltételei évfolyamonként: 7. évf (hat osztályos) Éneklés

TÁMOP /2 Iskolai tehetséggondozás MŰVÉSZETI TEHETSÉGKÖR

A HMJVÖ Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola és Óvoda Jó gyakorlatai: SZÓ-TÁR idegen nyelvi nap

SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA. Modul az Alapfokú Művészetoktatási Intézmények számára Zeneművészet tanszak (8-14.

Felsős munkaközösség munkaterve. 2016/2017. tanév

KLASSZIKUS ZENE A KÉPZÉS STRUKTÚRÁJA. Hangszeres és vokális tanszakok egyéni képzés

MI IS AZ A DRÁMAPEDAGÓGIA? A drámapedagógia rövid tör ténete

Pedagógiai Program 2018

HELYI TANTÁRGYI RENDSZER. ÉNEK - ZENE Évfolyam: 1-4.

Természetismeret. 1. A természettudományos nevelés folyamatában történő kompetenciafejlesztés lehetőségei az alsó tagozaton.

Nevelési céljaink, feladataink megvalósítása érdekében szükségesnek tartjuk a tárgyi eszközök folyamatos szintentartását és bővítését.

Audi Hungaria Iskola. Audi Hungaria Óvoda

A többszólamú zenei érzék fejlesztése. Improvizáció, manipuláció, a reproduktív képzelet fejlesztése.

SzóKiMondóka. bemutatja a TreeFa World Productions Kft. Szeretettel köszöntjük az AMIT résztvevőket!

TANULÁSMÓDSZERTAN 5. évfolyam 36 óra

3. Tantárgyi bevezető:

Kölcsey Ferenc Általános Iskola és Óvoda

Alkotószakkör iskolánk könyvtárában

Négy bástya program bemutatása. Képességfejlesztő sakk helye és szerepe a képzési programunkban. Műhelyfoglalkozás

A magyar zenei nevelés alapelvei, a kodályi koncepció

NEVELÉSI-OKTATÁSI PROGRAMOK FEJLESZTÉSE EGÉSZ NAPOS ISKOLÁK SZÁMÁRA

Helyi tanterv ÉNEK-ZENE NÉMET NYELVEN KÉT TANNYELVŰ ÁLTALÁNOS ISKOLA 1-4. OSZTÁLY

A dadogás komplex művészeti terápiás programjának gyakorlati tapasztalatai. Molnárné Bogáth Réka Kozmutza Flóra EGYMI, Budapest november 14.

EÖTVÖS LORÁND TUDOMÁNYEGYETEM TANÍTÓ- ÉS ÓVÓKÉPZŐ KAR A CSECSEMŐ- ÉS KISGYERMEKNEVELÉS GYAKORLATVEZETŐ MENTORA SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉSI SZAK

TANULÁSMÓDSZERTAN TANTERV AZ ÁLTALÁNOS ISKOLA 5-6. ÉVFOLYAMAI SZÁMÁRA SPORTTAGOZATOS TANTERVŰ OSZTÁLYOK RÉSZÉRE

INNOVATÍV ISKOLÁK FEJLESZTÉSE TÁMOP /

1. osztály. Készítette: Jantner Pálné

Tematikai egység/ Fejlesztési cél. Órakeret 65 óra. 1. Ze nei produkció

PEDAGÓGIAI PROGRAM 4. SZÁMÚ MELLÉKLETE ARANY JÁNOS KOLLÉGIUMI PROGRAM TANULÁSMÓDSZERTAN HELYI TANTERV

A munka világával kapcsolatos tulajdonságok, a kulcskompetenciák

AZ ÓVÓNŐ ZENEI FELKÉSZÜLTSÉGE. Az óvónőnek, tanulmányai befejeztével a következő zenei ismeretekkel

Önálló intézményi innováció. Medve hét. A kidolgozó pedagógus neve: Sárosiné Büki Anikó 2010.

A választható pedagógus-továbbképzési programok ismertetője 1

Dömsödi Széchenyi István Általános Iskola. Arany János Általános Iskolája

Daltanítás jelrendszerről

Pedagógiai Programja Helyi Tantervek II.

TÚL A TANÓRÁN MŰVÉSZETEK ÉS A FEJLŐDŐ, KIBONTAKOZÓ EMBER. Csépe Valéria

TANÍTÓKÉPZÉS NÉMET NEMZETISÉGI SZAKIRÁNY GYAKORLATI KÉPZÉS. Nappali tagozat

Helyi tanterv. Célok és feladatok

Modul címe: Szent Iván éj

MŰVÉSZETEK: ÉNEK-ZENE. BEVEZETŐ ÉS KEZDŐ SZAKASZ (1 4. évfolyam)

1. A másik ember megértése 2. Az empátia fogalmának kialakulása és fejlődéstörténete a modern lélektanban

A KÖRNYEZETTUDATOS MAGATARTÁS FEJLESZTÉSE AZ ELSŐ OSZTÁLYBAN

AZ ÓVODA ESÉLYNÖVELŐ SZEREPE A HÁTRÁNYOS HELYZETŰ GYERMEKEK ÓVODAI NEVELÉSÉBEN

A komplex művészeti nevelés. Eger november 7.

A tanuló személyiségének fejlesztése, az egyéni bánásmód érvényesítése

Óvodapedagógus interjú MINTA

Változás és állandóság. Szolnok Városi Óvodák

Figyelemzavar-hiperaktivitás pszichoterápiája. Kognitív-viselkedésterápia1

Óratípusok. Dr. Nyéki Lajos 2016

Alapelveink. Legfontosabb értékünk a GYERMEK. A gyermekeink érdeke mindenek felett áll! Gyermekeinket különleges gondozásban, védelemben részesítjük

Fővárosi Diákönkormányzati. A Diákakadémia célja. A tanulási folyamat

Vizuális kommunikáció: alapkompetencia és

Karácsonyi témahét. 1.b. Szabóné Bakó Márta. Pintérné Legéndi Gabriella december Petőfi Sándor Általános Iskola Gödöllő

Zenei építkezés alapkövei

AKKREDITÁLT KÉPZÉSEINK

A pedagógiai kultúra folyamatos fejlesztését elősegítő tanártovábbképzés megvalósítása

Ének, zene, énekes játék, gyermektánc (2012!) Szarka Júlia Záróvizsga máj. jún.

2. Az Ének- zene tantárgy helyi tantervében a kerettanterv kiegészítésére biztosított órakeret

FOGADUNK? VAGY BEFOGADUNK? Inkluzív nevelés a Pöttyös oviban

(ÓVODA NEVE) PEDAGÓGIAI PROGRAMJÁRÓL

1 2. évfolyam. Mozgásanyanyelv megalapozása

ÉNEK-ZENE 1-4. BEVEZETŐ

Takács Katalin - Elvárások két értékelési területen. Az értékelés alapját képező általános elvárások. Az értékelés konkrét intézményi elvárásai

AKKREDITÁLT KÉPZÉSEINK

MCPE VEZETŐI ÉS ÜZLETI COACH KÉPZÉS

2.1. Az oktatási folyamat tervezésének rendszerszemléletű modellje.

A nyelvi kompetenciák fejlesztése az egyik alapvető feladata a tanodának.

TÖRTÉNELEM Borhegyi Péter

Fejlesztőpedagógia alapjai A DIFFERENCIÁLÁS NEVELÉSELMÉLETI KÉRDÉSEI AZ ÓVODÁBAN

ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA PEDAGÓGIA ISMERETEK EMELT SZINTŰ SZÓBELI VIZSGA MINTAFELADATOK ÉS ÉRTÉKELÉSÜK

1. óra : Az európai népviseletek bemutatása

A szaktárgyi pedagógiai folyamat tervezése. Ének-zene

A kompetencia terület neve SZOCIÁLIS ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA

Átírás:

1. A NAT 2012 képességterületei; a szaktárgyi pedagógiai folyamat tervezése. 2. Zenei nevelési irányzatok. Turmezeyné Heller Erika

HOSSZÚ TÁVÚ CÉLOK (NAT, MŰVÉSZETEK, 2012.) az ízlés, a képzelőerő, az árnyalt kifejezés képességének fejlesztése a különféle kommunikációs módok, ezen belül a népszerű kultúra és a tömegkommunikáció jelenségeiben való eligazodás képességének fejlesztése a kapcsolatteremtésen alapuló alkotó együttműködés képességének fejlesztése, etikai szempontok tudatosítása nemzeti és európai azonosságtudat kialakítása a kultúra hagyományos és mai értékeinek megismertetése az összetartozás érzésének erősítése a művészeti örökség és a belőle kibontakozó kortárs jelenségek megismertetése

HOSSZÚ TÁVÚ CÉLOK (NAT, ÉNEK ZENE, 2012.) az igényes zene megszerettetése egész életre, kulcsot adva megismeréséhez és élményt adó megértéséhez Személyiség- és közösségformálás felébreszteni és kifejleszteni a fiatalokban a zenei minőség és érték iránti fogékonyságot, a műfaji határoktól függetlenül olyan közös, együttes élmény megteremtése, amelynek révén a befogadás és az önkifejezés, valamint az egymásra figyelés harmóniája valósul meg a zenei olvasás írás elsajátíttatása a megfelelő befogadói attitűd kialakításának, a zene megértésének és megszerettetésének eszközeként, a relatív szolmizáció segítségével, a felismerő kottaolvasás módszerének alkalmazásával az élőzenére épülő befogadói élmények megteremtése éneklés, aktív zenélés, közös zenei élmények megteremtése által a közösségi tudat erősítése

A NAT fejlesztési feladatai (kiemelések a leírásból): 1. Zenei reprodukció 1.1. Éneklés: egy- vagy többszólamú éneklés, alsóbb osztályokban sok mozgással, játékkal. (Opcionális: hangszer, kórus) 1.2. Generatív, kreatív zenei tevékenység: alkotó- és önkifejező tevékenység, improvizáció. 1.3. Felismerő kottaolvasás: ritmikai, metrikai, dallami és formai elemek, tonális hallás fejlesztése, többszólamú készségek, valamint a kottaolvasáshoz és íráshoz feltétlenül szükséges elméleti alapok. 2. Zenei befogadás 2.1. A befogadói kompetenciák fejlesztése: a tájékozódást segítő emlékezet, a koncentráció, a zenei fantázia, azonosulás a zenei folyamatokkal és tartalmakkal. 2.2. Zenehallgatás: élmény, és szellemi aktivitást serkentő, tudatos tevékenység; remekművekkel ismertet meg.

Az ének-zene tantárgy óráinak sajátosságai Kevés új ismeret, sok gyakorlás; Az éneklés a központi tevékenység (min. 6-10 dal/óra, évfolyamtól függően); A gyakorlás során a játékosság (sok mozgás!) és a zenei élmény van főszerepben; Szinte minden órán tanítunk új tartalmat, vagyis új dalt; Minden óra tartalmaz mind ritmikai, mind dallami képességfejlesztést is; Az órán sűrűn váltakozó, rövid tevékenységek követik egymást.

A tevékenységek hagyományos sorrendje az énekórákon Énekes köszönés* Légzőgyakorlat, beéneklő gyakorlat* Dalcsokor (gyakran dalazonosítással, képességfejlesztő feladatokkal) Új dal tanítása VAGY új zenei elem tudatosítása Képességfejlesztő tevékenységek, főként ismerős dalokhoz kapcsolódóan Zenehallgatás* * = Opcionális

A zenei ismeretek elsaátítási folyamatának hosszabb távú tervezése:

Az egyes zenei ismeretek elsajátítása párhuzamosan, de eltolva történik Példa a 3. osztályból: (új ismeretek: dó szó, egyedülálló nyolcad és szünete, szinkópa) Megfigyelés ( = képzet kialakítása, a tudatosítást megelőző szakasz) Szinkópa Gyakorlás: a leghosszabb szakasz Dó és fordulatai Alkalmazás (pl. daltanulás jelendszerről) Egyedülálló nyolcad és szünete; Szó,

Az egyes órák tervezése Az óra témája (vagy témakör ), típusa jellemzően többféle is lehet: Dalkincsbővítés Ritmikai (pl. szinkópa) Dallami (pl. felső dó és fordulatai) Zenehallgatáshoz kapcsolódó (pl. hangszerek) Az óra típusa: vegyes vagy komplex Elengedhetetlen a megfelelő magasságú kezdőhangok tervezése!

Az óra menete (Az oktatási folyamat lépései római számokkal jelezve!) I. A figyelem felkeltése, a tanulás motivációjának biztosítása I.1. I.2. A zenei emlékezet fejlesztése, dalazonosítással II. Az előzetes ismeretek felidézése (az előismeretek meglétének regisztrálása, ellenőrzése) Dalazonosítás, majd a tanult dalok gyakorlása. II. 3. A zenei írás fejlesztése a dalamírás gyakorlásával.

III. Az új dal befogadásának előkészítése (22,45) IV. Hallás utáni daltanítás mint az új ismeret elsajátítását biztosító folyamat (a dal többszöri bemutatása megfigyelési szempontokkal) IV. 3. Zenei megfigyelőképesség fejlesztése, zenei memória fejlesztése. IV. 3. 1 3. Részenkénti daltanulás algoritmusa szerint, soronként (1.; 2.; 1-2.; 3.; 4.; 3-4. sorok) V. Elsődleges rögzítés A zenei memória fejlesztése az új dal többszöri eléneklésével.

VI. Vivaldi C-dúr versenymű trombitára és zenekarra, I. tétel, részletének prezentálása, megfigyelési szempontok alapján elemzése. A zenei megfigyelőképesség fejlesztése zenehallgatással VII. A korábban tanultak új kontextusban való rögzítése

ZENEI NEVELÉSI IRÁNYZATOK 1. Jean-Jacques DALCROZE (svájci francia) A zene segítségével összhangba hozni az egyén értelmi és testi képességeit. A zenei képességeket a testmozgáson keresztül fejleszti ki = Dalcroze-euritmia: a zenei jelenségeket kifejező mozgás a tanár improvizált zongorajátékára.

2. Carl ORFF: a német nyelvterület zenei nevelésének meghatározó alakja. Az út a cél. (A játékos, improvizatív tevékenység mint örömforrás.) Összművészet : a dráma és a tánc is együtt jár a zenei tevékenységgel. A ritmusból indul ki, az improvizatív tevékenységek során a beszéddel és a mozgással játszanak. Orff-instrumentárium : számos minőségi ritmus- és dallamjátszó hangszer áll a gyerekek rendelkezésére. Az éneklés háttérben van. Beengedi a populáris zenét is. A zenei írásbeliséget a közoktatásban nem tanítják.

3. Edwin GORDON (zenepszichológus, -pedagógus, USA): az angolszász terület zenei nevelési módszertanának, illetve számos teszt kidolgozója. A legfontosabb zenei képesség a belső hallás ( audiation ) 10 éves korig csak a hallás utáni megközelítés fejleszt. A készségek elsajátításának folyamata: 1. Megkülönböztetés: Hallás/éneklés Verbális asszociáció Részleges szintézis Szimbolikus asszociáció Összetett szintézis Elméleti megértés 2. Fogalmi tanulás: Generalizáció Kreativitás/improvizálás

4. Kokas Klára: aktív befogadás, önkifejezés a zenéhez improvizált mozgás segítségével gondosan válogatott értékes zenei anyag; élményteremtés; tisztázott szabálykeretek; az egyén, a személyiség tisztelete; bizalmi légkör kialakítása, az érintés tabujának feloldása; a különbözőség (másság) elfogadása, értékként kezelése. https://www.youtube.com/watch?v=hov_zdjgyau&t=777s (6 28 )