MIKULÁSVÁRÁS TÉMAHÉT



Hasonló dokumentumok
TÁMOP / Pedagógiai innováció a Göcsej Kapujában ADVENT

ÓVODÁNK ÜNNEPEI RENDEZVÉNYEI ÓVODÁNK ÜNNEPEI

Nagyközségi Óvoda, Földes PROJEKT BEMUTATÁSA GYERMEKLÁNC

Tematikus terv - Tantárgyi koncentráció november Lila kiscsoport. Környezeti nevelés Vizuális nevelés Irodalmi nevelés

Hírlevél. Mozsgó Biztos Kezdet Gyerekház január-június

Szeretettel hívunk és várunk benneteket iskolánkba játékos, iskolaelőkészítő foglalkozásainkra, melyet a tanítónők havonta tartanak.

Kompetencia alapú óvodai programcsomag. Projektzáró TÁMOP-3.1.4/08/ DE OEC Óvoda

Kölcsey Ferenc Általános Iskola és Óvoda HODÁSZ

Karácsonyi témahét. 1.b. Szabóné Bakó Márta. Pintérné Legéndi Gabriella december Petőfi Sándor Általános Iskola Gödöllő

TÁMOP-3.1.4/08/ Kom petencia al apú oktatás, egyenl ő ho z záférés bevezet ése Hévíz k özoktatási ne vel ési intézm é nye ibe n.

Önálló intézményi innováció. Medve hét. A kidolgozó pedagógus neve: Sárosiné Büki Anikó 2010.

Tanítási órák / Évfolyamok

1-es csoport

A projekt fő témakörét a második osztály dolgozza fel, támogatóként részt vesz benne az iskola 1-5 osztálya.

A HMJVÖ Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola és Óvoda Jó gyakorlatai: SZÓ-TÁR idegen nyelvi nap

Családi nap című pályázati programról szóló beszámoló

Állati Móka Egyhetes projekt

A Benczúr Gyula Utcai Óvoda Szombathely Kámon körzetében csendes, jó levegőjű, zöldövezeti környezetben helyezkedik el.

ÓVODA-ISKOLA ÁTMENET

Adventi időszak az óvodában

1. osztály. Készítette: Jantner Pálné

Szivárvány Óvoda Toldi Tagóvodája

MINTAPROGRAM A MINŐSÉGI IDŐSKORÉRT

December havi programok

KARÁCSONYI TÉMAHÉT. Témagazda: Nemes Richárd TÁMOP 3.1.4

Szabadidős Munkaközösség éves programterve a 2016/2017. nevelési évre

Kedves Szülők, Gyerekek!

Modul címe: Szent Iván éj

CSOPORTNAPLÓJA. Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel alternatív program

SOMORJAI TAGÓVODA MUNKATERVE. Az intézmény neve: Jánossomorjai Aranykapu Óvoda Somorjai Tagóvoda Intézmény címe: 9242 Jánossomorja, Kossuth u. 12.

Egyszer régen édesanyám megfogta a kezemet. Búcsú az óvodától Projekt. Készítette: Vassné Csontos Etelka Csekő Katalin

Adventi ünnepkör alsó tagozatban

SZAKMAI PROGRAMKÍNÁLATA nevelési évre

Óvoda hosszú bélyegzője ÓVODAI CSOPORTNAPLÓ csoport részére

Projekt címe. Víz víz tiszta víz. Időtartam:Március 8-26-ig

Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés Innovatív Intézményekben című pályázat (TÁMOP /09/1.) Tiszta vizet önt a pohárba

Az iskola nem az élet előszobája, hanem a való élet. Stephen Fry. Szász Endre Általános Iskola és Művészeti Iskola ALSÓ TAGOZATÁNAK MUNKATERVE

Szabadidős Munkaközösség éves programterve a 2014/2015. nevelési évre. Készítette: Móczár Tiborné Munkaközösség vezető

NT ERKÖLCSTAN 1. osztály TANMENETJAVASLAT. Készítette: Báder Ilona

KARÁCSONY Tervezési, szervezési munkafüzet 2016.

Márton nap ÓVODAI PROJEKTTERV

A család című témahét

Éves munkaterv 2011/2012

Kálozi Aranyalma Óvoda és Bölcsőde

1.számú melléklet. Projektleírás

December 6-kán Fogyatékkal élők világnapja alkalmából tartott ünnepségen a Művelődési Házban az 6-7. osztály tanulói Németh Lászlóné által

Tematikus terv - Tantárgyi koncentráció 2018 április 30 május 04.- Lila kiscsoport. Környezeti nevelés Vizuális nevelés Irodalmi nevelés

Óravázlat Erkölcstan / Technika

Ötöves fenntartási időszak első éve Múzeumi nap 2.

Barkaág Tavaszváró Három hetet meghaladó projekt

Kisharang Keresztyén Családi Napközi. Bárány Keresztyén Családi Napközi

December havi programok

Gyertyafény csillagfény

Beszámoló a 2014/2015. nevelési évről

NYÁRI KALENDÁRIUM. Így fedezzük fel a világot! Gyermekhét

Szabadidős Munkacsoport éves programterve a 2018/2019. nevelési évre. Készítette: Móczár Tiborné Munkaközösség vezető Százhalombattai Kipp-Kopp Óvoda

Szabadidős Munkaközösség éves programterve a 2017/2018. nevelési évre

Ötéves fenntartási időszak első éve Múzeumi nap 1.

Nevelési céljaink, feladataink megvalósítása érdekében szükségesnek tartjuk a tárgyi eszközök folyamatos szintentartását és bővítését.

HÚSVÉT TÉMAHÉT Beethoven Általános Iskola 1. a osztály Osztályfőnökök: Bosnyákné Gergely Zsuzsanna Nagyné Varga Andrea

A KÖRNYEZETTUDATOS MAGATARTÁS FEJLESZTÉSE AZ ELSŐ OSZTÁLYBAN

INTÉZMÉNYI ÖNÉRTÉKELÉS

Tematikus terv - Tantárgyi koncentráció november 6. november 9. sárga kiscsoport. Vizuális nevelés (rajzolás, mintázás, kézimunka)

Óvodánkról. LHH kistérség. Balástya. Új épület DAOP Infrastrukturális. pályázatból

Referencia intézmény terület: Komprehenzív elven egység programmal dolgozó intézmény

1. Kheristangli sütés sváb nagymamákkal: Wunderland Kindergarten programja.

PROGRAMFORGATÓKÖNYV. Egyenlő esélyt minden diáknak. Megbízó: Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Székhely: 1051 Budapest, Nádor utca 32.

OSZTÁLYKÉPEK ELŐKÉSZÍTŐ OSZTÁLY ös tanév Tanító: Csáka Mária szeptember 15: Első nap az iskolában

December havi programok

Készítette: Montag Csilla Vokány, FARSANGI TÉMAHÉT. Általános Iskola Vokány 1. osztály

ESEMÉNYNAPTÁR 2014/2015. NEVELÉSI ÉV

Tömbösített tanmenet 5.o

Hírlevél. Gyerekesély Program. Patapoklosi Biztos Kezdet Gyerekház Iv.Hírlevél

TÁMOP / ANYÁK NAPJA CIMŰ EGY HETET MEGHALADÓ PROJEKT. A projektet készítette: SELVIJAN RASIDOVA óvodapedagógus

KÖRNYEZETÜNK ÉRTÉKEI PROJEKT. TÁRSASJÁTÉK KÉSZÍTÉSE ÓVODÁBA MEGYÜNK címmel

December havi programok

Szakmai nap. Csákvár,

ADVENTI PROJEKT Iskolai szeretetlánc

IKCS MUNKACSOPORT CSELEKVÉSI FELADATTERVE TÁMOP / azonosítószámú, Nyitott kapcsolatok! című projekt

ÖSSZEFOGLALÓ A MESEKERT ELNEVEZÉSŰ, ÓVODÁSOKNAK MEGHIRDETETT VERSENYRŐL

ZENEOKTATÁSI MUNKATERVE

Eseménynaptár 2018/2019-es tanév

TÉMAHÉTTERV ADVENT 2009.DECEMBER 14.-DECEMER 18. MICIMACKÓ CSOPORT KIS-KÖZÉPSŐ CSOPORT

JÁTÉKOS HITTANFOGLALKOZÁS BENDEGÚZZAL

A hazai és határon túli magyar tehetségígéretek óvodai tehetségkibontakoztató NTP-OTKP

Kálmánháza egy közel 2000 fős szép, virágos település. Szabolcs Szatmár Bereg megyében, Nyíregyházától 15 km-re fekszik. A településünk gyerekbarát,

December havi programok

SZAKMAI PROGRAMKÍNÁLATA nevelési évre

A kompetencia alapú oktatás tapasztalatai Éves beszámoló

Elégedettség mérés március

2014 év. Környezettisztasági hét

Szakmai munkaközösség munkaterve

MESÉL A SZÁMÍTÓGÉP. Interaktív mesekészítés óvodás és kisiskolás korban

CSOPORTNAPLÓ. a projektszemléletû óvodai élethez.... csoport.../... nevelési év

NAPKÖZIS MUNKAKÖZÖSSÉGI MUNKATERV 2012/2013.

IDŐSZAK SZEPTEMBER OKTÓBER NOVEMBER. TÉMA Évszak megismerése Öltözködés begyakorlása, Készülődés a hidegebb időre. Téli dekoráció készítése.

A 2018/19-ES TANÉV FELADATTERVE

1. CICA CSOPORT. óvónők. Németh Zoltánné. Tóth Ildikó. dajka. Vilhelmné Vágó Katalin

KÖZZÉTÉTELI LISTA 2016 / NEVELÉSI ÉVRE

Tájékoztató. a Tiszaújvárosi Szent István Katolikus Általános Iskola 2014/2015-ös tanévben induló első osztályáról

Átírás:

MIKULÁSVÁRÁS TÉMAHÉT Göcsej Kapuja ÁMK Bak Némethy Miklós Általános Iskola és Óvoda Óvoda feladatellátási hely Sárhida Szivárvány csoport Vegyes életkorú óvodai csoport Készítette: Bránek Judit 1

MIKULÁSVÁRÁS Kipp-kopp kopogás, Itt van, itt a mikulás! 2

Bevezetés: A témahét témájául, azért választottam a Mikulásvárást, mert ez az időszak fontos minden kisgyermek életében, hiszen évekkel később is emlékeznek majd a várakozással teli napokra, a titokra, mely körül lengi a jóságos öreg személyét. Kodály Zoltán szavait idézve: A kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának. Helyi nevelési programunkban: Játsszunk, mesélünk, felfedezzük a világot! is jeles napként van jelen a Mikulás. Óvodánkban sok szeretettel, barátságos, biztonságos légkörben, életkoronként differenciáltan, az egyéni testi-lelki szükségleteket figyelembe véve végezzük a nevelőmunkánkat. Mindennapjainkat igyekszünk változatos élmények biztosításával megszervezni. Tervszerűségre, a tevékenységkörök egymásra épülésére a Mikulásvárás időszakában is nagy hangsúlyt kellett fektetnem. A TÁMOP 3.1.4 pályázat alkalmat adott arra, hogy mindezeket beillesztve a Tűz témakörébe,annak ide illő mozzanatait felhasználva, újdonságokat bevezetve valósítsam meg. 3

Témahét témája: Mikulásvárás Témahét célja: - a gyermeki élethez tartozó ünnepre /Mikulás/ való ráhangolódás - a gyermeki élethez tartozó ünnep / Mikulás/ emlékezetessé tétele - értelmi képességek fejlesztése - verbális képességek fejlesztése - testi képességek fejlesztése - szociális képességek fejlesztése Tartalom kapcsolódása az óvodai tevékenységrendszerhez: - Mese-vers: Mikulásról szóló mesék Mikulásról szóló versek tanítása Videofilm nézése: Rudolf a rénszarvas - Vizuális nevelés: Mikuláscsizma festése festékszórással, rajzolással mikulás készítése, ajándékok csomagolása, mikulásházának befestése - Zenei nevelés: Mikulásról szóló énekek, mondókák tanítása - Környező világ tevékeny megismerése: tél jellemzői, napszakok, erdei állatok, számlálás - Játék: szerepjáték- Mi vagyunk a Mikulás! - Munka: önálló munkavégzés cipőfényesítés Fejleszthető képességek és kompetenciák: A témahét megvalósulása során fejlődnek a gyermekek különféle képességeik, kompetenciáik. - Kognitív képességek: fogalomismeret bővítése, összehasonlítások és következtetések levonása, ellentétpárok felismerése az észlelések során /hó-tűz/, vizuális emlékezet, észlelés, differenciálás fejlesztése, 4

- Verbális képességek: szókincsbővítés, kifejezőkészség fejlesztése - Szociális képességek: technika-és az anyagismeret bővítése újszerű technika és ábrázolási eljárás megismerésével, irodalmi élmények iránti igény fejlesztése az érdeklődés felkeltésével új versek, mesék tanításával, - Testi képességek: Finommozgás, nagymozgás szem-kéz koordináció fejlesztése, Megvalósításban résztvevő csoportok: Vegyes életkorú óvodai csoport: 12 kiscsoportos 3 középsőcsoportos 7 nagycsoportos Megvalósításban résztvevő pedagógusok: Bránek Judit Takácsné Gál Andrea Megvalósítás szervezeti keretei: - Játékba ágyazott tevékenységek - Dramatikus játék - Ének, zene - Ábrázolási tevékenység Megvalósítás időtartama: 2009. november 30-tól december 4-ig Tevékenységek, produktumok: - mikulás rajzok készítése - mikulás énekek, mondókák tanulása 5

Ráhangolódási tevékenység előzmény: - Csoportszoba díszítése - Tűz gyújtása az udvaron, szerzett tapasztalatok rendszerezése A csoportszoba, folyosó feldíszítésére a téli ünnepkör idején is nagy gondot fordítunk. Mindezt jószerint akkor végezzük, amikor már nincsenek gyerekek, így meglepetésnek számít a Mikulásos adventi naptár, az adventi koszorú, mikulásos képek látványa. A tűz témakörön belül már eddig számos élmény élhettek meg a gyerekek. Kezdődött ez a csengős csendjátékkal, majd a közös tűzrakás élményével, a tűz jellemzőinek megtapasztalásával a tűz körüli közös körjátékkal / Ácsorogjunk, bácsorogjunk /. 6

Sárhidán évek óta hagyomány, hogy az óvodások idősek napjára műsort adnak nem volt ez másképp ebben az évben sem. A tűzrakás élménye nagyon megmaradt a gyerekek emlékezetében,s amikor az Ácsorogjunk,bácsorogjunk Körjátékot játszottuk a színpadon óvatosan közelítettek a tűzhöz, mintha. Tűz körüli tánc 7

Az ünnepi előkészület leglényegesebb eleme: a várakozás, a rákészülés-amit aztán követhet a beteljesedés. A meglepetés azonban akkor az igazi, ha valóban izgatott, várakozó készülődés előzi meg. Óvodánkban sok éven át a Mikulásvárás beteljesedését az jelentette,hogy maga a Mikulás megérkezett a csoportba. Két-három éve vált gyakorlatunkká, hogy a Mikulást csak várják a gyerekek, készülődnek, csizmát tisztítanak, s kirakják az ablakba azokat aztán mire felébrednek, teli rakva találják. Csengő hangját is hallhatják messziről. Nagyon hangulatos, játékos szituációt keríthetünk ilyen alkalom köré. Mikulás- december 6. Szent Miklós napja. Az ajándékozó jóság ünnepe. Szent Miklós, a méltóságteljes püspök a legenda szerint három szegény leányt ajándékozott meg három zacskó arannyal, hogy ne kelljen szegénységük miatt eladni magukat. Amikor elaludtak az ablakukba tette a zacskó aranyat. Mára jóságos öregapóvá lett ez a figura, aki a szeretet az adakozás és az ajándékozás örömének szimbóluma. A Mikulásvárás a gyermekek számára a csodák világa, amely számukra a mesetudaton alapszik. 8

Tevékenységterv: 2009. november 30-tól december 4-ig Dátum Hétfő Kedd Szerda Csütörtök Péntek Tevékenység Milyen ember a Mikulás? beszélgető kör Képeskönyvek nézegetése Télapócsizma felületfestése Éjjel jár Titkosan a titkosan napszakok halk hang /titkok, sejtések/ Hol hallod a csengőt? Mikulás énekek, mondókák Mozgásos játékok /puttonycipelés, cseng a szán, elbújunk/ Sablon segítségével Mikulás-kép készítése /új technika/ Kik segíthetnek a Mikulásnak? erdei állatok Ilyennek képzelem a Mikulást! rajz elképzelés után Cipőfényesítés Az első adventi gyertya gyújtása Itt járt a Mikulás! S itt van a Mikulás!! Mikulás várása együtt a falu kisebb-nagyobb gyerekeivel a Kultúrotthonban A hét minden napján Sejtetéssel várjuk a Mikulást számoljuk a napokat Rudolf a rénszarvas-videófilm részenkénti megtekintése Mikulás-játék: mikulás ruhába öltözhetnek, eljátsszuk a mikulás megérkezését, piros vagy ezüstpapírba csomagolt ajándékokat osztunk egymásnak, a babáknak. 9

1.nap. Hétfő Milyen ember a Mikulás? A napi tevékenységek megtervezésénél figyelembe vesszük, hogy a gyerekek már az általunk feltett adventi naptárral találkoztak a csoportban, felfedezhették a mikulásos képeket, dekorációkat. Mindezek megalapozzák azt, hogy beszélgető körrel kezdjük a napot, s feltegyük a kérdést a gyerekek számára: Milyen ember a Mikulás? A kérdés valószínűleg felkelti érdeklődésüket, s beszámolnak eddigi otthoni illetve óvodai ismereteikről,élményeikről. A mese átszövi mindennapjainkat így a beszélgető kör, melynek helyszíne mindig a szőnyeg folytatásaként mesét hallgathatnak: Karin Weber: A nagy meglepetés Előkerülnek a könyvespolcról a mikulásos képeskönyvek, melyeket a hét folyamán bármikor lapozgathatnak a gyerekek. Több Mikulás sapkával,ruhával rendelkezünk,így a gyerekek kedvükre válhatnak jóságos öreggé,s megajándékozhatják egymást illetve a babaszoba lakóit. A puttonyba az általuk becsomagolt tárgyakat tehetnek. Amennyiben nyugodt játékba kezdenek beteszünk számukra kazettáról Mikulás dalokat. 10

A téli időjárás jellemzőiről is szót ejtünk, a téli öltözködésről megszámláljuk a Mikulás eljöttéig Hányat kell aludni?, a hét napjait, s a napszakokat is felsoroljuk. Játékidőben a mikuláscsizmájának felületfestését ajánljuk fel a gyerekeknek kétszínű /piros, fehér/ előre kikevert temperával. Mikuláscsizmája befestve 11

2. nap kedd Éjjel jár Titkosan, titkosan A hétfői nap után /mese, festés, hurcolós játék, zenehallgatás/ a gyerekekkel énekeltük az évek óta ismert gyermekdalokat. Hull a pelyhes. ÉÓ.331. Télapó itt van ÉÓ. 284. Itt kopog, ott kopog ÉÓ. 332. Kinéztem az ablakomon, ablakomon Suttog a fenyves ÉÓ. 283. Megjött a Mikulás Újból megszámláltuk hány napot kell még aludni, hogy jöjjön a Mikulás konstatáltuk, hogy már csak hármat. Többen elmesélték a korábbi évek élményeit, hogyan miképp érkezett meg a családjukba illetve az óvodába a Mikulás. Előkerült a csengő, mint hangszer minden kisgyermeknek lehetőséget adtunk, hogy megcsendítse azt. Körben ülve a szőnyegen Hol hallod a csengőt? játékot játszottunk. Játék menete: a gyerekek szőnyegen körben ülnek, becsukják a szemüket. Az óvónő valakinek a kezébe adja a csengőt, majd elveszi tőle. A gyerekeknek arra felé kell mutatni ahonnan a hangot hallották, mindezt csukott szemmel. A mikulásos dalok mellett mondogattuk a már ismert Aki fázik vacogjon versikét és Sarkadi Sándor: Télapó című versét. S, hogy ne fázzon a Mikulás, akinek kedve volt segíthetett a Mikulásházát befesteni. Ebéd előtt a Rudolf a rénszarvas videót nézhették a gyerekek, de csak egy részletét, mivel a történet hosszú így naponként elosztva mutattuk meg a gyerekeknek. 12

Rudolf a kis rénszarvas élete nem túl könnyű hiszen pirosan világító orra miatt társai kicsúfolják,és csak Zoey a kedves őzike barátkozik vele. Bánatában az Északi sark kietlen tájaira menekül, ahol összebarátkozik a kedves jegesmedvével és a furfangos sarki rókával. Amikor a gonosz jégkirálynő elrabolja Zoey-t, Rudolf új barátjával elindul, hogy megmentse bajba jutott barátnőjét, és segítsen a Mikulásnak, hogy időben ki tudja szállítani a Karácsonyi ajándékokat. 3. nap Szerda 13

Mozgásos Mikulás TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0160 A szerdai nap a mozgás napja óvodánkba. A Mikulásvárás átszőtte ezt a tevékenységet is. Cipelhették a puttonyt, lopakodhattak, csúszhattak, mászhattak. 14

Miután jól kimozogták magukat a gyerekek festékszórással mikulásképet készítethettek. Festékszórás szitával: Ovi korong festék jó oldhatósága miatt alkalmas a felspriccelésre, szórásra. A festékszórás technikája a legegyszerűbb sokszorosító eljárás, amelyet a gyerekek önállóan is tudnak használni. Egy nyeles festőrács, fogkefe, ovikorong, s metszett forma /Mikulás/ szükséges hozzá. Munkamenete: Vízbe mártott fogkefére a festéket felszedjük. Szitázás előtt a fogkefét hozzáütögetjük a vizes edény oldalához, hogy a felesleges víz visszacsepegjen. A rácsot a metszett forma fölé helyezzük, és sikáló mozdulatokkal permetezzük rá a festéket. Csoportunkba járó gyerekek nagyon szeretik ezt a technikát, gyakran alkalmazzuk a mindennapokban. Az elkészült képeket kitettük a folyósóra Ha a Mikulás titokban bármikor erre jár megláthassa,hiszen már csak két nap.. 15

4. nap Csütörtök Már csak egy nap, s..jön! TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0160 Fokozódott az izgalom a csoportban, érezhető volt a gyerekeken a türelmetlen várakozás. A hét eddig eltelt napjain,s ma is folytatták az ajándékozást egymásnak a babáknak. Közben énekelgettek, verseltek, képeskönyvet nézegettek, süteményt készítettek a Mikulásnak só-liszt gyurmából. Sütemény készítés a Mikulásnak 16

Az ábrázoláshoz használt eszközöket mindig megtalálhatják a polcon, de ha új színes ceruzákat veszünk elő, biztosan körénk gyűlnek. Most sem történt másképp, azonnal munkához láttak, s lerajzolták milyen szerintük a Mikulás. Ilyen rajzok születtek! Bővült a folyosói művek száma, s már csak egy nap.! Gyerekekkel megbeszéltük, hogy pénteken mindenki csinos ruhába jön, mert ünnep lesz. Reméltük, hogy az egész heti készülődés zárásaként holnap emlékezetessé tehetjük az óvodásaink napját. A helyi CKÖ meghívására még a falu Mikulás ünnepségére is meghívást kaptunk. 17

5. nap Péntek Itt járt a Mikulás! - S itt van a Mikulás! Elérkezett a várva várt nap! Óvodásaink csinos ruhába érkeztek az óvodába, s mindenki hozott magának egy cipőt vagy csizmát, amit kifényesítve a kiscsoportba tettek az ablak párkányára. Fokozódott az izgalom, állandóan leskelődtek át a másik csoportszobába meg jött-e már a várva várt Mikulás!? Hallgatóztunk, énekeltünk, de hiába a Mikulás csak nem akart eljönni. A gyerekek nem voltak türelmetlenek érezték, hogy biztosan megérkezik. Alvásidő után soha nem látott ügyességgel öltözködtek a gyerekek, miután elénekeltük az összes tanult éneket, elmondtuk az összes verset csendesen oda lopóztunk az ajtóhoz, s akkor megszólalt a csengő hangja, hallottuk a lépteket is. 18

S végre Itt járt a Mikulás! 19

A napnak még mindig nem volt vége, hiszen meghívást kaptunk CKÖ jóvoltából a Kultúrotthonba a falu Mikulás ünnepére. A szülőkkel együtt mentünk át, s lehetőséget adtunk a gyerekeknek válasszanak, hogy szüleikhez ülnek vagy együtt marad a csoport,szinte minden kisgyerek a csoporttal maradt ez is együvé tartozást erősítette. S itt van a Mikulás! A falu apraja-nagyja összegyűlt a Kultúrotthonba, ahol hangulatos műsor kerekedett. Énekkel, verssel köszöntöttük a Mikulást, a bátrabbak még színpadra is állhattak, az iskolások színdarabot adtak elő, s a pedagógusokból, szülőkből álló tánccsoport mikulás tánccal kedveskedett a jóságos öregnek. 20

21

Összefoglalás, következtetés A Mikuláshét időszaka újabb élményekkel, ismeretekkel gazdagította a gyerekeket, amelyek reméljük kellemes emlékként jelennek majd meg a gyerekek további életében. S évről-évre így várják majd a Mikulást! 22

23

24

25

26

27

28

29