Gyorsjelentés a Danubius Hotels Rt. 2003. I-III. negyedéves gazdálkodásáról

Hasonló dokumentumok
Gyorsjelentés a Danubius Hotels Rt I. féléves gazdálkodásáról

A társaság összes eszközértéke március 31-én 66,8 milliárd Ft volt, 53 millió Ft-tal több, mint tavaly első negyedév végén.

AZ IGAZGATÓSÁG JELENTÉSE

GYORSJELENTÉS a Danubius Hotels Nyrt év gazdálkodásáról. Bevezetés javuló működési eredmény és adózás előtti profit

2012 MÁSODIK NEGYEDÉVES GYORSJELENTÉS - DANUBIUS HOTELS CSOPORT OLDAL 1/13

Számviteli politika. Konszolidáció KIEGÉSZÍTÉSEK A KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOKHOZ

A DANUBIUS HOTELS CSOPORT 2010 I. NEGYEDÉVES GYORSJELENTÉSE

A gazdasági visszaesés jelentősen csökkentette a keresletet, főként Budapesten, ami a költségek nagyfokú visszafogását eredményezi.

Magunkról. Alkalmazottak száma. Vendégek száma szoba szoba. Vendégek száma (ezer fô) Alkalmazottak száma.

A Danubius Hotels Nyrt április 24-én tartandó éves rendes közgyűlésének előterjesztései és határozati javaslatai

Cséti Gábor A felügyelôbizottság elnöke, a MALÉV nyugalmazott kereskedelmi vezérigazgató-helyettese, fôtanácsos.

DANUBIUS HOTELS GROUP

SZÁLLODÁK MAGYARORSZÁGON, A CSEH KÖZTÁRSASÁGBAN, SZLOVÁKIÁBAN ÉS ROMÁNIÁBAN

A Danubius Hotels Nyrt április 22-én tartandó évi rendes közgyűlésének előterjesztései és határozati javaslatai

6720 Szeged, Klauzál tér november 3.

PK1. Általános információk a pénzügyi adatokra vonatkozóan. Auditált. Konszolidált. Számviteli elvek. Magyar IFRS X Egyéb

ALAPTÁJÉKOZTATÓK ERSTE BANK HUNGARY ZÁRTKÖRŰEN MŰKÖDŐ RÉSZVÉNYTÁRSASÁG

A PANNONPLAST Műanyagipari Részvénytársaság évi gyorsjelentése

ZALAKERÁMIA RT évi gyorsjelentése

A Rába Rt I-III. negyedéves gyorsjelentése Nem auditált, konszolidált gyorsjelentés a nemzetközi számviteli szabályok (IAS) szerint

ZALAKERÁMIA RT I-III. negyedévi gyorsjelentése

DANUBIUS HOTELS RT ÉVI MAGYAR SZÁMVITELI SZABÁLYOK SZERINT KÉSZÜLT KONSZOLIDÁLT ÉVES JELENTÉSE

A RÁBA Nyrt I-IV. negyedéves jelentése ÖSSZEFOGLALÁS

Az EGIS Gyógyszergyár Rt. gyorsjelentése a Budapesti Értéktőzsde számára

A Fotex Elso Amerikai- Magyar Fotószolgáltatási Rt I-XII. havi gyorsjelentése

Állami Nyomda Nyrt konszolidált féléves jelentés

Időközi vezetőségi beszámoló I. negyedév május 19.

Budapest Főváros XV. kerületi Önkormányzat Polgármester. Szöveges beszámoló a évi költségvetés végrehajtásáról készített éves beszámolóhoz

PANNON-VÁLTÓ NyRt I. félévi gyorsjelentése

Az EGIS Gyógyszergyár Nyilvánosan Működő Részvénytársaság gyorsjelentése a Budapesti Értéktőzsde számára

Üzleti jelentés 2014.

A Pannonplast Rt. tőzsdei gyorsjelentése

A PANNON-VÁLTÓ Rt évi Éves Beszámolójának részét képező Üzleti jelentés

2004. ÉV EREDMÉNYEI: ELÉRTÜK PÉNZÜGYI CÉLJAINKAT, MEGŐRIZTÜK VEZETŐ POZÍCIÓNKAT A SZABÁLYOZÓI ÉS VERSENYKÖRNYEZETI NYOMÁS ELLENÉRE

KONZUM KERESKEDELMI ÉS IPARI RÉSZVÉNYTÁRSASÁG

Az ÓNTE Kht. gazdálkodása 2006-ban. Bevezetés:

I/4. A bank és leányvállalatai konszolidált vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetének értékelése

JELENTÉS. Kunszentmiklós Város Önkormányzata pénzügyi helyzetének ellenőrzéséről (43/4) április

PANNON-VÁLTÓ Nyrt I. félévi konszolidált jelentése

Nógrád megye bemutatása

ÜZLETI JELENTÉS ÉVRŐL A TVK CSOPORT NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÁSI STANDARDOK SZERINT KÉSZÍTETT KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK ALAPJÁN

2006. évi eredmények: teljesítményünk stabil volt, elértük kitűzött céljainkat

Állami Nyomda Nyrt. Időközi vezetőségi beszámoló első kilenc havi eredmények

2002/2003. ÉVES KONSZOLIDÁLT BESZÁMOLÓ

ÉVES BESZÁMOLÓ 2002.

OTT-ONE Nyrt éves. auditált. jelentése

Időközi vezetőségi beszámolója (nem auditált, konszolidált) készült a Nemzetközi Pénzügyi Jelentéskészítési Szabványok (IFRS) szerint

RÁBA NYUGDÍJPÉNZTÁR ÉVI PÉNZTÁRI BESZÁMOLÓ KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLETE. Győr, január 31. Igazgatótanács elnöke

Tájékoztató a TVK-csoport évi eredményeiről

A KEG Közép-európai Gázterminál Nyilvánosan Működő Részvénytársaság időközi vezetőségi beszámolója május

Társaság neve: Magyar Telekom Nyrt. Társaság címe: címe:

PK1. Általános információk a pénzügyi adatokra vonatkozóan. Auditált. Konszolidált. Számviteli elvek. Magyar IAS X Egyéb

A MATÁV 2003-BAN ELÉRTE PÉNZÜGYI CÉLJAIT ÉS A FŐ ÜZLETÁGAKBAN MEGŐRIZTE VEZETŐ POZÍCIÓJÁT

MAGYAR SZÁLLODÁK ÉS ÉTTERMEK SZÖVETSÉGE

Szöveges indokolás Csorvás Város Önkormányzatának

I. Konszolidált jelentés

1047 Budapest, Baross u tel: (1) fax: (1) GYORSJELENTÉS

ELŐTERJESZTÉS a évi költségvetési koncepcióról

2009. ÉVES BESZÁMOLÓJA

KÖZGYŰLÉSI HATÁROZATI JAVASLATOK 4. FELÜGYELŐ BIZOTTSÁG JELENTÉSE KÖNYVVIZSGÁLÓI JELENTÉS 2014.

2006. I. negyedévében nem változott a Danubius Csoport szervezete.

ÉVES BESZÁMOLÓ évi üzleti évről. Cégjegyzékszám: Statisztikai számjel: Pécs, Tüzér u

Az FHB Földhitel- és Jelzálogbank Részvénytársaság II. negyedévi tőzsdei gyorsjelentése

A évi mérlegbeszámoló szöveges kiegészítése

JELENTÉS. Bátonyterenye Város Önkormányzata pénzügyi helyzetének ellenőrzéséről (43/4) április

JELENTÉS. Kisújszállás Város Önkormányzata pénzügyi helyzetének ellenőrzéséről (43/4) április

VASUTAS EGÉSZSÉGPÉNZTÁR

Statisztikai tájékoztató Baranya megye, 2012/3

A Danubius Hotels Rt évi éves jelentésének a gyorsjelentés tartalmával megegyező kivonata

PannErgy Nyrt. Előzetes tájékoztató a évi gazdálkodásról február 19.

KONSZOLIDÁLT VEZETŐSÉGI JELENTÉS

ÉVES BESZÁMOLÓ KIEGÉSZÍTŐ MELLÉKLET

Graphisoft Park SE Telefon Budapest, Záhony u. 7. Információ technológia augusztus december 31.

TARTALOM Szeged, Klauzál tér 9. Szeged, február 10.

E L Ő T E R J E S Z T É S. a Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének április 26-i ülésére

Állami Nyomda Nyrt I-IV. negyedéves jelentés

A BorsodChem Rt I. féléves, tőzsde számára készített gyorsjelentése

Váradi Ernő az Igazgatóság elnöke

Az Egyéb követelések összege ezer Ft-ot tesz ki.

JELENTÉS. Mezőtúr Város Önkormányzata pénzügyi helyzetének ellenőrzéséről (43/4) április

Statisztikai tájékoztató Baranya megye, 2010/3

KIEGÉSZITŐ MELLÉKLET A Bethlen Gábor Alapkezelő Közhasznú Nonprofit Zrt december 31-i fordulónapra készített éves beszámolójához

Nógrád Megye Önkormányzata intézményei évi szakmai teljesítményének bemutatása és értékelése

Beszámoló Nádudvar Város Önkormányzat és intézményei évi gazdálkodásáról

GYORSJELENTÉS a Danubius Hotels Rt I. negyedéves gazdálkodásáról. Bevezetés

Az OTP Bank Rt évi auditált konszolidált jelentése

Délmagyarországi Áramszolgáltató Rt.

CSEPEL HOLDING Részvénytársaság

ELOTERJESZTÉS. A Társaság Igazgatósága április 29-re hívta össze az éves rendes közgyulést az alábbi napirenddel:

A GDP volumenének negyedévenkénti alakulása (előző év hasonló időszaka=100)

Ecsegfalva Községi Önkormányzat Polgármesterétől 5515 Ecsegfalva, Fő u. 67. Tel.: 66/

ÉVES BESZÁMOLÓ Győr, április 27. A Éves Beszámoló tartalma: Mérlegkimutatás Eredménykimutatás Kiegészítő melléklet

JELENTÉS. Balmazújváros Város Önkormányzata pénzügyi helyzetének ellenőrzéséről (43/4) április

Átírás:

Gyorsjelentés a Danubius Hotels Rt. 2003. I-III. negyedéves gazdálkodásáról Enyhén javuló piaci körülmények A világturizmus növekedésének megtorpanását eredményező nemzetközi események negatív hatását amely az év első hét hónapjának végéig tartó jelentős eredményromlást okozott a társaság gazdálkodásában lassú, óvatos emelkedés követte 2003 főszezonjában. A 2001. szeptembere óta nehézségekkel küzdő iparágat az év elején az iraki háborús készülődés miatti bizonytalanság, majd a háború kitörése érintette negatívan, s a SARS típusú járvány az egész világon visszavetette az utazási kedvet. A fő küldő terület, Németország gazdasági recessziója is kedvezőtlenül érinti Magyarország turizmusát, hiszen az idei év első kilenc hónapjában a szállodákban külföldiek által eltöltött vendégéjszaka szám 5,1%-os csökkenésének több mint felét a német vendégek elmaradása okozta. A hazai idegenforgalmi vállalkozások számára komoly hátrányt jelent a nemzetközi piacon az ország turisztikai marketingjének hiánya, a meghatározó fontosságú árfolyampolitika gyakori módosítása pedig megnehezíti az előrejelzések, tervek készítését és az árak meghatározását. Ugyanakkor soha nem tapasztalt mértékű kapacitás növekedés, szálloda fejlesztési hullám söpört végig az EU csatlakozást megelőző utolsó években. Az árfolyam alakulásának hatása Az első féléves gyorsjelentésben 12,9%-os euróhoz mért Forint leértékelésről számoltunk be, ami szeptember végére 7,9%-ra apadt, a harmadik negyedévi Forint felértékelődési folyamatnak köszönhetően. Így a féléves jelentésben közölt 1,85 milliárd Ft nem realizált árfolyam veszteség a harmadik negyedév végére 1 milliárd Ft-ra csökkent. A bázis időszaki 25 millió Ft árfolyam nyereséggel (nem realizált) összehasonlítva az idei nem realizált árfolyam veszteség miatt 1031 millió Ft-tal romlott a kimutatott eredményünk a tavalyi év azonos időszakához képest. A Forint euróhoz mért átlagárfolyam változása (3%-os leértékelése) ugyan kedvezően hatott a bevételekre, de a dollár folyamatos gyengülése (14,4%) miatt nem érezhető számottevő pozitív hatás a bevételekben. 1

Nemzeti statisztika és szállodai teljesítmények A magyarországi statisztikák sajnos hűen tükrözik nemcsak a világturizmus visszaesését, hanem a jelentősen megnőtt szálloda kapacitás és csökkenő vendégszám következményeit is. Nemzeti szinten a budapesti szállodákban csökkent a vendégéjszakák száma (a négy- és ötcsillagos kategóriában 5%-kal), a bruttó szobaár-bevétel pedig ennél nagyobb mértékben esett vissza (a fokozódó verseny következtében a felső kategóriákban több mint 10%-kal). A vidéki szállodákban ugyan mindkét területen javulás volt tapasztalható, hiszen a vendégéjszaka szám 1%-ot meghaladóan, a bruttó szobaárbevétel pedig 4-18%-kal emelkedett, összességében azonban ez a javulás nem tudta kompenzálni a budapesti házak gyengébb teljesítményét. A csoport hazai szállodáinak vendégstatisztikája a nemzeti tendenciának megfelelően alakult. A harmadik negyedévi javulás a Danubius Hotels Rt-nél is tapasztalható, hiszen szeptember végére 5,1%-ra mérséklődött a június 30-án még 12%-os csökkenést mutató vendégszám. A belföldi vendégszám 5,1%-os növekedése mellett azonban továbbra is kevesebb a külföldi vendégek száma (7,2%-kal). A fő küldő országokból (Németországból, Ausztriából, Olaszországból és Angliából) számottevően kevesebb vendég érkezett, ám jelentősen megnőtt a cseh (+26,3%), svájci (+22,9%) és francia (+22,2%) vendégek száma. A szokásos szállodai mutatók mindegyikében jelentkezik a főszezonban tapasztalt javulás, de a szobafoglaltság még így is 3,3%-kal (59% volt az első három negyedévben), az átlagár pedig 1,3%-kal (11472 Ft) volt alacsonyabb a bázisnál. A Danubius cseh szállodáiban szintén javulást hozott a harmadik negyedév. A vendégforgalmi adatok csökkenése tovább mérséklődött: a vendégéjszakák száma már csak 3,2%-kal alacsonyabb a bázisnál, és a foglaltság visszaesése is 2,6%-ra módosult (így az első kilenc hónap foglaltsága 78,9% volt). Sajnos a német vendégek száma itt is több mint 10%-kal csökkent, és élénkülő turizmus jellemző a volt szocialista országokból. A cseh szállodákban bevételi oldalon is kedvezően alakult a harmadik negyedév, például az átlagár forintban számítva 6,9%-kal nőtt az év első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. A szlovák szállodák vendégszám (+3,3%) és foglaltság (+2%) tekintetében bázis felett teljesítettek. A vendégeknek a bázis időszakban mindössze 4%-a érkezett Csehországból, 2003 első kilenc hónapjában azonban 15%-ra nőtt az arányuk. A vendégszám növekedése és a 11%-kal kevesebb német vendég miatti kiesés kompenzálása is ennek köszönhető. Az átlagár 3%-os csökkenést mutat (elsősorban az egyéb szállodai bevételek jelentős csökkenése miatt) javuló foglaltság mellett. Romániában a szállodák teljesítményét a Hotel Sovata ez évben befejezett rekonstrukciója miatt nehéz a korábbiakkal összehasonlítani. Az alig egy negyedéves teljes körű üzemelés során azonban látható, hogy igen nagy érdeklődést mutattak az újonnan megnyílt szálloda szolgáltatásai iránt a magyarországi és romániai vendégek, akik a teljes vendégszám 90%-át tették ki. Csoportszinten a foglaltság 64,4%-os volt az első három negyedévben, ami 2,2%-kal elmarad a bázistól, s a 10030 Ft-os átlagár 1,2%-kal alacsonyabb az előző évinél. 2

Konszolidált mérleg Mivel romániai beruházásunkat csak 2002. IV. negyedévtől konszolidáltuk, ezért a jelentősebb változások magyarázatánál továbbra is kiemeljük azok értékét. Eszközök / Források 2002. szeptember 30. 2003. szeptember 30. Változás millió Ft Ebből: Sovata Forgóeszközök 7 766 8 727 + 961 337 Befektetett eszközök 64 336 64 490 + 154 2 130 ESZKÖZÖK ÖSSZESEN 72 102 73 217 + 1 115 2 467 Rövid lejáratú kötelezettségek 6 402 7 710 + 1 308 412 Hosszú lejáratú kötelezettségek 22 176 22 794 + 618 1 035 Céltartalék 782 925 + 143 - Kisebbségi részesedés 3 998 2 485-1 513 65 Saját tőke 38 744 39 303 + 559 955 FORRÁSOK ÖSSZESEN 72 102 73 217 + 1 115 2 467 A román társaság konszolidálása, a Hotel Sovata és más bel- és külföldi szállodák aktivált beruházásainak értéke, az SLKP-ban 2002 II. félévben történt további tulajdonszerzés és a hitelállomány változása következtében a társaság eszközértéke összesen 1,1 milliárd Fttal emelkedett az elmúlt év szeptember 30-i állapothoz képest. A konszolidált hitelállomány 2003. szeptember 30-án 70,2 millió EUR és 9,3 millió USD volt. Konszolidált eredmény Társaságunk a bázis 27,3 milliárd Ft árbevétellel szemben az év első kilenc hónapjában 28,2 milliárd Ft-ot ért el. A 3,4%-os árbevétel növekedéshez a szlovák társaság a teljes első kilenc hónapi konszolidációja eredményeképpen 5,1 milliárd Ft-tal járult hozzá a bázis időszaki (négy havi) 2,5 milliárd Ft-hoz képest. A csoport szintű árbevétel 65,8%-át a magyar, 18,2%-át a szlovák, 15%-át a cseh és 1%-át a román társaságok teljesítették. A szlovák társaság 2,6 milliárd Ft-os (tény: 5,1 milliárd, bázis: 2,5 milliárd) konszolidációba bevont többlet árbevétele azonban nem tükröződik az árbevétel 926 millió Ft-os csoport szintű növekedésében a magyarországi szállodák gyengébb teljesítménye miatt. 2002. szeptember 30. 2003. szeptember 30. millió Ft Ebből SLKP Sovata * Szobakiadás eredménye 11 011 10 909 1 044 146 Vendéglátás eredménye 2 929 2 189 201 51 Gyógyászat eredménye 2 321 3 081 1 659 0 Egyéb üzemrész 822-277 - 429 9 eredménye Üzemrészenkénti 17 083 15 902 2 475 206 eredmény Eredményszint 63,2% 57,0% 48,5% 81,4% * A Sovata szálloda rekonstrukció miatt 2003 első negyedévben zárva volt, a szobák felét áprilisban, második felét pedig júniusban vehették igénybe vendégeink. 3

A magyarországi szállodák 1,2 milliárd Ft-os üzemrészenkénti eredmény romlása elsősorban a szállodai- és vendéglátó profit csökkenésből származik, amelyet bruttó üzemelési szinten tovább rontott több mint 190 millió Ft-os általános költség növekedés. A szállodai profit elmaradását (737 millió Ft) a már többször részletezett piaci viszonyok okozzák, míg a sajnálatos vendéglátó profit csökkenés (több mint 300 millió Ft) a magyar vállalatok költségtakarékossági megfontolásainak, valamint a reprezentációs adószabályozások kedvezőtlen változásának következménye. A cseh szállodák 3,5%-os szállodai profit növekedését sajnálatos módon a vendéglátó és gyógyászati eredmények csökkenése a bázis alá mérsékelte üzemrészenkénti profit szinten. Az általános költségek csökkenése bruttó üzemelési szinten jelentős javulást eredményezett. A szlovák szállodák 1,2%-os szállodai profit és 10,8%-os vendéglátó eredmény romlása a vendégösszetétel bevétel szempontjából kedvezőtlen változását mutatja. A gyógyászati eredmény 3,2%-os emelkedése azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy az üzemrészenkénti eredményt összességében bázis szintre hozza. millió Ft Megnevezés Üzemrészenkénti eredmény 2003 I-III. n.év Változás a bázishoz 15 902-1 181 Csökkentő tételek Növelő tételek Egyéb bevétel 290 + 30 Kamatbevétel 67-17 Adminisztrációs és általános költségek 9 752-765 Értékcsökkenés 3 142-622 Egyéb ráfordítások 1 035 + 521 Kamatráfordítás 592-60 Devizahiteleken elszámolt árfolyamveszteség 1 006-1031 Szlovák leányvállalat átszervezés költsége 34-34 Összesen 15 561 357-1 978 Adó (és kisebbségi részesedés) előtti eredmény 698-3 159 Az 1,7 milliárd Ft-os technikai jellegű költségnövekedés (hiteleken elszámolt árfolyam veszteség és az eszközérték változása következtében növekedett értékcsökkenés) mellett az eredmény alakulásában szerepet játszott még a két időszak konszolidálásának eltérő tartalma is. Szlovák vállalatunk esetében közel 2,8 milliárd Ft-tal (az év első öt hónapjának költségeivel), román vállalatunknál pedig több mint fél milliárd Ft-tal (a teljes első kilenc hónapnak megfelelően) több költség csökkenti eredményünket. Preventív Rt. A magyarországi szállodák biztonsági szolgálatát ellátó Preventív Rt-ben társaságunk 51%-os tulajdonrésszel bírt, s adatai szerepeltek a csoport konszolidált kimutatásaiban. A Preventív Rt. 2002 év végével tőkeemelést hajtott végre, amelyben a Danubius Hotels Rt. nem vett részt, így tulajdonrészünk 32,75%-ra csökkent, s ezzel kikerült a konszolidált társaságok sorából. Ennek következtében 484 millió Ft árbevétel és 455 millió Ft ráfordítás csökkenés mutatható ki. 4

Rekonstrukciók, fejlesztések A Thermal Hotel Margitsziget felújítását követően, az elmúlt esztendőhöz hasonlóan ez év első háromnegyedéve során társaságunk csak mérsékelt esztétikai, illetve üzemeltetési szempontból elmaradhatatlan felújításokat végzett (1,1 milliárd Ft értékben) az alábbiak szerint: 1./ A kiszolgáló helyiségek modernizálása közül említésre méltó, hogy befejeződtek az Aqua Szálloda konyharekonstrukciójának munkái, valamint az ehhez kapcsolódó gépészeti egységek telepítése (hűtőkamra blokk, mosogatógép, konyhai légtechnika cseréje), a balatonfüredi Marina szálloda komplett kazánház cseréje nem csak a régi pakura tüzelés kiváltását jelentette, hanem a továbbiakban alacsony költséggel biztosítja a szálloda használati melegvízét és hőellátását. A hall és étterem szintkülönbségét áthidaló felvonót építtettünk mozgáskorlátozottak számára, a győri Rába szálloda konyhájához mélyhűtő és normál hűtőkamrákat telepítettünk. A parkoló lezárásához sorompót helyettesítő távvezérelhető hidraulikus térelhatároló szerkezetet helyeztünk el. 2./ Esztétikai és üzemeltetési szempontból érdemes kiemelni, hogy a Béke szálloda hall részlegét esztétikus belsőépítészeti megoldásokkal, új recepciós pulttal és ülőbútorzattal, s a padozatburkolatok átalakításával modernizáltuk, s kialakítottunk egy új vendégtárgyaló teret és felújítottunk 73 fürdőszobát, a Stadion szálloda VIII. emeletén 49 db szobaegység felújításra került, amivel befejeződött a két éve megkezdett vendégszoba-felújítási program, a Helia szálloda V.- és VI. emeletein összesen 90 szobaegységet újítottunk fel a hozzá tartozó folyosókkal és lift előterekkel, a Marina szálloda homlokzati felújításának első üteme elkészült, az Annabella szállodában 56 szobában új nyílászárók beépítésére került sor árnyékoló függönnyel, a soproni Lővér szálloda új homlokzati feliratot kapott, a Thermal Hotel Sárvár 60 szállodai szobáját a szobai bútorzat részleges felújításával, tapétázással, padlószőnyegezéssel és új szobai textíliák alkalmazásával felfrissítettük, az Astoria szálloda történelmi szárnyának külső szobai nyílászáróit nagy hanggátlású, hővédett szerkezetre cseréltük, amelyeket hőszigetelt alumínium redőnnyel is elláttunk, a Budapest Szálloda Coffee Shop üzlete új pultrendszert kapott, a Grand Hotel Margitsziget nyolcvan szobájában felújításra került az előszobai beépített bútor, a Thermal Hotel Hévíz északi homlokzata újult meg, amely új színhatásával városképi szempontból is jól illeszkedik a környezethez és a hőszigetelő burkolat jelentős energiaköltség megtakarítást eredményez, 5

a Helikon szálloda 50 szobájánál megtörtént az erkélyek felújítása és a loggia ajtók cseréje. 3./ A jelenleg folyó munkák közül kiemelkedő jelentőségű a korábban vízkárt szenvedett Gellért szálloda söröző teljes körű átépítésének kivitelezése, továbbá a Thermal Hotel Aqua gyógyászat iszaposztályának megkezdett bővítő rekonstrukciója. Folyamatosan végzi társaságunk a közeljövő fejlesztéseinek műszaki előkészítéseit is az alábbiak szerint: a Thermal Hotel Bük gyógyászat korszerűsítése a Thermal Hotel Sárvár gyógyászat átalakítása a Thermal Hotel Sárvár kútgépház gépészeti berendezés felújítása a felvonó felújítási program folytatása több szállodában a felügyeleti hatóság előírásainak megfelelően. Marienbadban megvalósult a Hotel Pacific alagsorának és földszintjének széles körű rekonstrukciója, melynek keretében kialakításra került 8 új, 4-csillagos szintű szoba is. A Nové Lázné szállodában felújítottuk és kibővítettük a Bécsi Kávézót, új konyha és légkondicionálás kialakításával, valamint elkezdődött a gyógyászati részleg rekonstrukciója is. Az informatikai rendszerek fejlesztése keretében jelentős beruházások történtek az Oracle rendszer 2003 elején megkezdett bevezetése során. A műemléki védelem alatt álló épületek közül a VII. Edward szállodán és a Colonaden kellett elvégezni a város építészeti hivatala által megkövetelt karbantartási munkákat. A felújítások és fejlesztések első három negyedéves költsége 535 millió Ft volt. Pöstyénben a korábban befejezett fejújítások (a Pro Patria konyhájának rekonstrukciója, a Balnea Esplanade két emeletének és a Balnearehabilitation Centre II transzformátor telepeinek felújítása, valamint a Spa Hotel Balnea Grand két liftjének cseréje) mellett befejeződtek a munkálatok a golfpályán és a Smrdakyban lévő Zahorie szálloda kazánházának felújítása is megtörtént. A harmadik negyedév végén előkészítési fázisban volt az Irma fürdő és a Thermia Palace felújítása, valamint a Balnearehabilitation Centre II-ben lévő medencék és súlyfürdő rekonstrukciója, továbbá a Pro Patria szállodában tervezett munkálatok. Az informatikai fejlesztések terén a szolgáltatások színvonalának jelentős javítása érdekében elkészült a hosszú távú fejlesztési terv. Az első kilenc hónapban a fent felsorolt rekonstrukciós munkálatokra és az informatikai rendszer fejlesztésére összességében 375,5 millió Ft-ot költöttünk. Szovátán a harmadik negyedév végére befejeződött a Hotel Sovata teljes körű rekonstrukciója, melynek keretében 6 millió USD értékben valamennyi szoba és közösségi helyiség felújításra került, s a gyógyászati részleg is megújult. A szálloda teljes rekonstrukciójával összefüggésben megtörtént a front office-, éttermi- és gyógyászati tevékenységeket támogató integrált informatikai rendszer bevezetése. A Bradet szálló bérlőjének kivonulása lehetővé tette, hogy a szállodát birtokba vegyük, és kisebb felújításokat végezzünk 2004 tavaszi befejezéssel. 6

Tőzsdei kereskedés, tulajdonosi szerkezet 2003. szeptember 30-án a 8 285 437 db törzsrészvényből álló jegyzett tőke 53,4%-a a CP Holdings bel- és külföldi befektetéseinek tulajdonában van. Ezen tulajdonosok 5%-ot meghaladó részesedése: Interag Rt. 29,38%, Israel Tractors 6,12%, és a CP Holdings Ltd. 17,90%. A harmadik negyedév során módosult a részvénykönyvben a CP Holdings Ltd. tulajdona a korábbi 6,27%-ról 17,90%-ra, mivel a társaság megvásárolta a Kenyon Phillips Acquisition LLC tulajdonában lévő 11,63%-os tulajdoni hányadot képviselő Danubius részvényeket. (A Kenyon Phillips Acquisition LLC a CP Holdings Ltd. 100%-os leányvállalata.) A részvények további 27,83%-át külföldi pénzügyi befektetők birtokolják, akik közül a Citibank Rt. mint letétkezelő 19,92%-ban képvisel tulajdonosokat. A társaság alkalmazottainak részesedése 1,24%, a társaság saját részvény állománya változatlanul 4,52%. Belföldi magánszemélyek, intézmények és nyugdíjpénztárak tulajdonában a részvények 13,01%-a található. A Danubius Hotels Rt. részvényeivel 2003 első kilenc hónapjában 186 kereskedési napon 3514 üzletkötés keretében 1 127 591 db részvénnyel kereskedtek 3577 millió Ft árfolyamértékben, amely 3172 Ft/részvény átlagárat eredményezett. A társaság szervezete nem módosult az elmúlt három negyedév során, a vezető tisztségviselők körében változás nem következett be. Negyedév utáni események Az első félévben közzétett kedvezőtlen kilátások sajnos igaznak bizonyulnak. A megindult lassú növekedés ellenére üzleti kilátásaink továbbra is igen bizonytalanok az év hátralévő részére. Az első félévhez képest üzemelési eredmény szinten elért javulás várhatóan kissé mérséklődik az év végére a novemberi-decemberi szokásos idegenforgalmi holtszezon következtében. Mint ahogy azt az első félévben is közzétettük, a december 31-i EUR és USD árfolyam alapvetően befolyásolhatja a 2003-as adó előtti eredmény alakulását. 7

IFRS szerint készült konszolidált, nem auditált mérleg 2003. I-III. negyedév Eszközök 2002 2003 Bázis millió Ft szept. 30. szept. 30. index % Pénzeszközök 2 404 2 871 119,4% Követelések 3 049 3 188 104,6% Egyéb forgóeszközök 1 806 2 152 119,2% Készletek 507 516 101,8% Forgóeszközök összesen 7 766 8 727 112,4% Immateriális javak 1 491 1 437 96,4% Tárgyi eszközök 60 909 62 371 102,4% Egyéb befektetett eszközök 1 601 360 22,5% Halasztott adó 335 322 96,1% Befektetett eszközök összesen 64 336 64 490 100,2% Eszközök összesen 72 102 73 217 101,5% Források 2002 2003 Bázis millió Ft szept. 30. szept. 30. index % Szállítók 1 118 1 342 120,0% Vevőtől kapott előlegek 269 437 162,5% Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 2 385 2 927 122,7% Rövid lejáratú hiteltartozások 2 630 3 004 114,2% Rövid lejáratú kötelezettségek 6 402 7 710 120,4% Hosszú lejáratú hitelek 16 741 16 841 100,6% Halasztott adó miatti kötelezettség 1 795 2 019 112,5% Negatív goodwill 3 640 3 934 108,1% Hosszú lejáratú kötelezettségek 22 176 22 794 102,8% Kötelezettségek összesen 28 578 30 504 106,7% Céltartalékok 782 925 118,3% Kisebbségi részesedés 3 998 2 485 62,2% Jegyzett tőke 8 285 8 285 100,0% Tőketartalék 7 847 7 435 94,7% -Saját részvények -1 574-1 162 73,8% Átértékelési különbözet 819 1 012 123,6% Eredménytartalék 23 367 23 733 101,6% Saját tőke összesen 38 744 39 303 101,4% Források összesen 72 102 73 217 101,5% 8

IFRS szerint készült konszolidált, nem auditált eredménykimutatás 2003. I-III. negyedév Konszolidált eredménykimutatás 2002 2003 Bázis millió Ft I-III.n.év I-III.n.év index % Bevételek Szobaárbevétel 13 440 13 440 100,0% Vendéglátás bevétele 8 015 8 261 103,1% Gyógyászat bevétele 3 368 4 605 136,7% Egyéb üzemrész bevétele 2 201 1 614 73,3% Egyéb bevételek 260 290 111,5% Üzemelési bevételek összesen 27 284 28 210 103,4% Költségek és ráfordítások Szobakiadás költségei 2 429 2 531 104,2% Vendéglátás költségei 5 086 6 072 119,4% Gyógyászat költségei 1 047 1 524 145,6% Egyéb üzemrész költségei 1 379 1 891 137,1% Adminisztrációs és általános költségek 8 987 9 752 108,5% Egyéb ráfordítások 1 556 1 035 66,5% Üzemelési költségek és ráfordítások összesen 20 484 22 805 111,3% Üzemelés bruttó eredménye 6 800 5 405 79,5% Értékcsökkenés 2 520 3 142 124,7% Átszervezés költségei 34 Kamat- és egyéb pénzügyi bevételek 84 67 79,8% Kamat- és egyéb pénzügyi ráfordítások 532 592 111,3% Szokásos vállalkozási eredmény a nem realizált árfolyam nyereség/veszteség levonása előtt 3 832 1 704 44,5% Nem realizált árfolyam nyereség / veszteség 25-1 006 Szokásos vállalkozási eredmény adó és kisebbségi részesedés levonása előtt 3 857 698 18,1% 9