A tücsök és a hangya (óraterv)

Hasonló dokumentumok
Kreatív irodalmi játékok - Gazdag Erzsi: Üveggolyó (óravázlat)

Gyakorlóóra a betűtanulási időszak kezdetén (óraterv)

Cél: A szabályok szükségszerűségének beláttatása, a szabálykövető magatartás kialakítása, erősítése.

La Fontaine A tücsök és a hangya

Modul címe: Szent Iván éj

HUNYADI MÁTYÁS a szövegértés-szövegalkotás kompetencia területén a harmadik osztályban

TÁMOP /2 Iskolai tehetséggondozás MŰVÉSZETI TEHETSÉGKÖR

Óravázlat Erkölcstan / Technika

Drámapedagógiai eszközök alkalmazása magyar irodalom órán 8. évfolyam

Osztály: Tananyag: Fejlesztési fókusz: Domináns didaktikai feladat: Hosszú távú célok:

Óraterv B változat. A pedagógus neve: Izsák Dávid...

Óraterv. Az óra témája: A hivatali levél

TÁNC ÉS DRÁMA 612 TÁNC ÉS DRÁMA 5. ÉVFOLYAM

magyar nyelv és irodalom 3.o.

Fenntarthatósági Témahét 2018 óravázlat. 1. változat

10. sz. melléklet Tanmenet. A pedagógus neve:... A műveltségi terület neve:... A tantárgy neve:... Az ajánlott évfolyam:... Dátum:...

Bemutató óra Tehetséggondozás és fejlesztési lehetőségek a napközi otthonban

Karácsonyi témahét. 1.b. Szabóné Bakó Márta. Pintérné Legéndi Gabriella december Petőfi Sándor Általános Iskola Gödöllő

MAGYAR IRODALOM ÓRAVÁZLAT

Óraterv B változat. A pedagógus neve: Izsák Dávid...

Tánc és dráma modultantárgy 5. évfolyam

MŰVELTSÉGTERÜLET TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜLI OKTATÁSA

SZENT ISTVÁN a szövegértés- szövegalkotás kompetencia területén a harmadik osztályban

MIÉRT FONTOS HOGY VIZET IGYUNK?

Tanítási tervezet. Óra időpontja: Évfolyam/osztály: 9/A. Tanít: Simon Szilvia. Témakör: A légkör földrajza

TANTÁRGYI FEJLESZTÉSEK

MATEMATIKA B 1. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 10. modul TESTRÉSZEINK! Készítette: Schmittinger Judit

SZKB101_06 SZKB_101_06. Kippkopp és Tipptopp. Egyedül nem jó. A modul szerzõje: Iván Márta SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK

A SZÓFAJOK ÖSSZEFOGLALÁSA 1.

1. ÉVFOLYAM. Én és a világ. A modul szerzõje: Nahalka István. SZKA_101_06_B Mikor tanulsz hogyan tanulsz?

Évfolyam:7. Tantárgy: Osztályfőnöki óra. Az óra anyaga: Barátok szövegfeldolgozás. A barátság fontossága. Neked ki a barátod?

SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA. Modul az Alapfokú Művészetoktatási Intézmények számára Zeneművészet tanszak (8-14.

A DESMOS MATEMATIKAI PROGRAM ALKALMAZÁSA FÜGGVÉNY ÁBRÁZOLÁSOK ALKALMÁVAL, MOBILTELEFONON NOVEMBER 15. ÓRARÉSZLET

A kreativitás fejlesztése a természettudományi foglalkozásokon

ÓRAVÁZLAT. Az óra címe: Ismeretek a kis számokról. Osztály. nyújtott 1. évfolyam első év A tanóra célja

Tudorka óravázlat Magyar irodalom 4. évfolyam Tudorka 28. oldal

Viták a népgyűlésen. A közvetlen demokrácia működése az ókori görög világban 9. ÉVFOLYAM SZKA_209_08. Készítette: Baracs Nóra és Magasi András

-3- -a zavartalan munka biztosítása. - felolvasással, egyéni javítással. 2. Házi feladat ellenőrzése: Tk. 100/12. FOM

Készítette: Montag Csilla Vokány, FARSANGI TÉMAHÉT. Általános Iskola Vokány 1. osztály

TÁMOP / A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben

Táncok világa-társastánc alapjai szakkör

A KÖRNYEZETTUDATOS MAGATARTÁS FEJLESZTÉSE AZ ELSŐ OSZTÁLYBAN

Óravázlat. Eszközök Munkaformák. 5 perc I. Előkészítő rész. A teremben a padok átrendezése már megtörtént a szünetben. A padok félre vannak tolva.

Beszéljünk a lustaságról!

KPN bemutatóóra Kada Mihály Általános Iskola

Osztály: Tananyag: A nagy kesztyűbe dudálás Fejlesztési fókusz: Domináns didaktikai feladat: Célok:

- Olvasás: Hangos olvasás gyakorlása; olvasmányhoz kapcsolódó feladatok megoldása

Az őszi témahét programja:

Fogalmazás óraterv - 3. évf.

Tanít: Katonáné Nemes Gyöngyi szakvezető tanító Tanítás ideje: február 7. Tanítás helye: Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Gyakorló

3. ÉVFOLYAM SZKA_103_14

Óravázlat Matematika. 1. osztály

Óravázlat Szövegértés szövegalkotás 1. osztály

Érzékszerveink. Olvasószint: A

TATÁRJÁRÁS ÉS ÚJJÁÉPÍTÉS a szövegértés-szövegalkotás kompetencia területén a harmadik osztályban

Beszámoló a Fenntarthatósági Témahétről

Osztály: Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

Pedagógiai Programja Helyi Tantervek II.

Avastetői Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Miskolc BESZÁMOLÓ

Óravázlat. Alkalmazott módszerek, eljárások: Közös, egyéni, páros munka. Differenciált feladatok. Magyarázat, beszélgetés. Tevékenykedtetés.

Ének, zene, énekes játék, gyermektánc (2012!) Szarka Júlia Záróvizsga máj. jún.

ÓRATERV. Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések percben. Eszközök munkaformák 1 RÁHANGOLÓDÁS. Módszerek Tanulói

Óravázlat 1. Készítette: Dr. Nagyné Oláh Eszter Évfolyam: 9. osztály. Módszer:

Differenciált tanulásszervezés

Tervezet. A vezetőtanár neve: Balatoni Zsolt. A hallgató neve: Tantárgy: Napközi- kézműves foglalkozás. Osztály: 1. A. Tanítás ideje, órarendi óra:

Óravázlat. Tananyag: Műveletvégzés a 20-as számkörben tízes átlépéssel. A természetes szám fogalmának mélyítése a számtulajdonságok megfigyelésével.

A család című témahét

CSOPORTNAPLÓJA. Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel alternatív program

A dinamó felfedezésének nyomában Óravázlat Készült: Filep Otília óravázlatának alapján

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 1. modul GONDOLKODJUNK, RENDSZEREZZÜNK!

Feladatkörök a kooperatív munkában

SZKb_102_01. Bizalomjáték. Készítette: Lissai Katalin É N É S A M Á S I K SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 2.

Molnárné Tóth Ibolya

Óravázlat. A szakmai karrierépítés feltételei és lehetőségei Ismeret, önismeret, életpálya építés. A három testőr Az én címerem

A kreatív tudás megalapozása kisiskolás korban

XXI. Századi Közoktatás (fejlesztés, koordináció) II. szakasz TÁMOP / STORYLINE KERETTÖRTÉNET

Egészségedre! Káros szenvedélyek és egészséges életmód megismerése. Kompetenciaterület: Szociális és életviteli kompetencia 10.

TANANYAGBEOSZTÁS. Kompetencia alapú életpálya-építés 5. osztály. A kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés megteremtése Mátészalkán

Tanítási tervezet. Iskola neve és címe: Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium

Tánc és dráma évfolyam

A Múzeum és a Duráczky József Pedagógiai Fejlesztő és Módszertani Központ partnerkapcsolatával megvalósuló foglalkozások

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

HOGYAN TÖLTSÜK AKÍTVAN A SZABADIDŐNKET?

Tanítási tervezet Az óra időpontja Iskola, osztály Iskola neve és címe Az órát tartja Témakör megnevezése Tanítási egység címe Az óra típusa

Az óra típusa: alkalmazó feladatmegoldó - gyakorló óra - IKT a szövegfeldolgozás folyamatában

Fenntarthatósági Témahét óravázlat EGY CSEPP VÍZBŐL

III. ÓRATERV. Didaktikai feladat. Tanári instrukciók. Idézzük fel, amit az. ráhangolás, az. kulcsszavak írnak fel a tanultakkal kapcsolatosan.

Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés Innovatív Intézményekben című pályázat (TÁMOP /09/1.) Tiszta vizet önt a pohárba

Érted? Érted! 10. ÉVFOLYAM FELKÉSZÍTÉS A FELNŐ TT SZEREPEKRE. A modul szerzői: Págyor Henriett és Marsi Mónika

Óraterv Tanít: A tanítás helye A tanítás ideje: Osztály Óratípus Témakör Oktatási anyag: Oktatási cél: Képzési cél: Nevelési cél: Kompetenciák:

Ne irritáljon, inspiráljon!!!

Digitális tartalmak, taneszközök oktatási gyakorlatban való használata

Geometria Négyzet, téglalap tulajdonságai A kerület fogalom kialakítása; síkidomok kerületének meghatározása méréssel, számítással

Egyszer régen édesanyám megfogta a kezemet. Búcsú az óvodától Projekt. Készítette: Vassné Csontos Etelka Csekő Katalin

Kölcsey Ferenc Általános Iskola és Óvoda

TANULÁSMÓDSZERTAN 5 6. évfolyam

Óravázlat. Az óra menete. 1. Előzetes kutatómunka alapján a lakóhelyük vallásainak áttekintése!

Projektterv a.. osztály számára

Átírás:

Kropfné Knipp Mária tanító, Audi Hungaria ÁMK, Győr A tücsök és a hangya (óraterv) Célcsoport: 4. osztály (általános iskola) Téma besorolás: - műveltségterület anyanyelv és irodalom - tantárgy irodalom drámaóra - témakör szövegértelmezés Tantárgyi kapcsolatok: Az óra témája: drámapedagógia, irodalom, környezetismeret, ének-zene A tücsök és a hangya c. mese (La Fontaine) és a Tücsökdal c. vers (Romhányi József) történetébe ágyazva az drámaóra fókusza: felülírhatja-e az erkölcsi törvény a közösség által maghatározott (kőbe vésett) szabályokat? (Aki nem dolgozik, ne is egyék), befogadjuk-e a bolyba a nyáron henyélő, de most bajba került tücsköt? (érvek és ellenérvek), hogyan járuljunk a királynő elé?, ki képviselje a közösség érdekét? (a közösség döntése mindenkire nézve kötelező) Kropfné Knipp Mária (2017), A tücsök és a hangya (óraterv) 1

Időkeret: 45 perc Az óra cél- és feladatrendszere, fejlesztendő kompetenciaterületek: ismeret - a hangyák szervezett életéről szerzett tudás, - szólások és közmondások felidézése, értelmezése; képesség attitűdformálás Az óra didaktikai feladatai: - ritmusérzék, - figyelemmegosztás, - szabálykövetés, - spontán anyanyelvi kommunikáció, - szókincsfejlesztés, - érvelés tanítása, - az empátia, szerepjáték, a képzelőerő és a kreativitás fejlesztése, - asszociációs képesség fejlesztése; - a szociális érzékenység fejlesztése, - a másik figyelmes meghallgatása, - az erkölcsi ítélőképesség fejlesztése, - a közösségért vállalt felelősség és erőfeszítés megtapasztalása, - a saját vélemény felvállalása, - a kulturált (erőszakmentes) kommunikáció gyakorlása; a meglévő tapasztalatok aktiválása, felidézése, gyakorlása Felhasznált források: La Fontaine: A tücsök és a hangya [l. MLLÉKLT] Romhányi József: Tücsökdal [l. MLLÉKLT] Vivaldi: Négy évszak c. zenéje Kropfné Knipp Mária: Játék a munkáról kicsiknek, In. Tanító 2006/9, 24-44. Kropfné Knipp Mária (2017), A tücsök és a hangya (óraterv) 2

Az óra menete Módszerek, munkaformák, eszközök Pedagógiai indokok Megjegyzések R Á H A N G O L Á S Szervezés Lazító játékok : - közös ritmizálás: vers ének mozgás együttes alkalmazásával - lazítójáték zenére, énekléssel: Járjatok vidáman a teremben, amikor összetalálkoztok valamelyik társatokkal, érintsétek össze a mutatóujjatokat, fogjatok kezet, üssétek össze a tenyereteket! Játék a tanult szólásokkal és közmondásokkal (ismert alapjáték): Tapssal kísérve dobj egy szólást vagy közmondást valamelyik társadnak! - AKI NM DOLGOZIK, N IS GYÉK! (felteszem a táblára) A játék színhelyének kialakítása: Mi is dolgozunk egy kicsit. Építsünk a székekből egy kupacot! Asszociációs játék: Mihez hasonlít ez a székkupac?(hegy, hullám, barikád stb.) Állókép Ha ez egy hegy, állj be valamilyen szereplőként mellé! A fizikai lelki megérkezés biztosítása: - páros interakciók zenére, - a játékhoz szükséges oldott és motivált légkör megteremtése, - a boly törvényének indirekt meghatározása, beemelése, - a szokatlan feladat motiváló erejének kihasználása, - a tanulói asszociációk megidézése, - mozgáskreativitás, bátorság fejlesztése, - a játék témájának behatárolása, szűkítés, - fontos, hogy igazi, nagy kupac legyen, hogy érdekesnek találják a gyerekek A játék színhelyének megnevezése: Legyen ez egy hangyaboly. Készítsünk erről is egy fényképet! Ki vagy te a képen? Kropfné Knipp Mária (2017), A tücsök és a hangya (óraterv) 3

A játék témájának meghatározása: Ma a hangyák életéről szeretnék játszani veletek. J L N T É S T R M T É S Asszociációs játék: - Nekem a hangyák életéről a jut eszembe. kötött mondatkezdés. Tanítói narráció: Nekem a szervezett rend, a fegyelmezett, közösen végzett munka. Azt mondja a magyar szólás, hogy szorgos, mint a hangya. Kontextusépítés: Milyen munkát végeznek a hangyák a boly érdekében? A szerepek felkínálása: A szerepkártyák kihúzásával határozzuk majd meg, ki melyik feladat elvégzését kapja! Állókép: Készítsünk fényképet a hangyák életéről! Gondolatkövetés: Akihez odalépek és megérintem a fejét, mondja ki hangosan, milyen gondolatai vannak, hogy érzi magát a munkavégzés közben! Ritmusjáték: - munkadal A hangyák egy kis versikével teszik könnyebbé a munkát: Tarts ki hangyanép, lesz sok eleség! - szabálykövetés, - egyéni asszociációk megfogalmazása, - ötletbörze, - indirekt csoportalakítás, - csoportmunka, - énközlés szerepben, - frontálisan szervezett egyéni munka, - a beleélő képesség, képzelőerő erősítése, - fontos a lüktetése és a hangerő is Kropfné Knipp Mária (2017), A tücsök és a hangya (óraterv) 4

Tapsoljuk ki a versike ritmusát a vállunkon, térdünkön, a padlón is! Tanári narráció: gy szép napon a hangyák munka közben különös zenére lettek figyelmesek. gy árnyas fa tövében egy tücsök üldögélt és vidáman hegedült. - Vivaldi: Négy évszak, Nyár Beszélgetés: Hogyan gondolkodtak a hangyák a tücsökről? Tanári szerepbe lépés: Mi reggeltől estig robotolunk, izzadunk, ő meg ott henyél a hűvösben. Igazságtalannak tartom, hogy neki nem kell dolgozni. Titeket nem idegesít? Tanári narráció: Aztán beköszöntött a tél. A hangyák beköltöztek a bolyba. - Vivaldi: Négy évszak, Tél Kiscsoportos improvizáció: Mivel töltötték az időt a téli napokon a hangyák? Mit mesélnek a tárgyak a gazdájukról? (pipa, szakácskönyv, sakk) Tanári szerepbelépés: Idenézzetek, hangyatársaim! Megérkezett az rdei Hírmondó! gy érdekes cikk van a címlapon. - az eset kapcsán esetlegesen megfogalmazódó negatív vélemények kihangosítása, felvállalása, - ötletbörze, - empátia, érzelmi intelligencia, szókincs, szóbeli kifejező képesség fejlesztése, - ennek nagyon határozottnak és hatásosnak kell lenni - békességes nyugodt légkör megteremtése Kropfné Knipp Mária (2017), A tücsök és a hangya (óraterv) 5

Hallgassátok csak: SZOMORÚ TUDÓSÍTÁS: (La Fontaine: A tücsök és a hangya) Mit csinált a tücsök nyáron? Csak muzsikált hét határon. Aztán jött a tél a nyárra, felkopott a koma álla. Beszélgetés: Mi lesz most a tücsökkel? Nem fogadhatjuk be, hiszen a boly törvénye kimondja, hogy aki nem dolgozik, az ne is egyék. A királynő ebben nagyon szigorú. Mit tehetnénk? Érvelés álarc mögött: Én befogadnám, mert Én nem fogadnám be, mert Aludjunk rá egyet, reggel kitaláljunk, hogyan tudunk a királynő elé járulni. Álombéli hang: Nótás tücsök mi lesz veled, magad vagy az ég alatt, hova hajtod árva fejed, meleg helyet kinél lelek, hol kerül egy jó falat? Nótát húztál, ebugattát, Nahát, akkor - a kőbe vésett törvény tudatosítása, a feladat nehézségének nyomatékosítása - a tücsök helyzetének két szempontú nyomatékosítása - pontos és hatásos tanári szerepbelépés - szigorú következetes véleméynalkotás Kropfné Knipp Mária (2017), A tücsök és a hangya (óraterv) 6

járd el hozzá most a táncot, jó mulatságot kívánok. Tanár szerepben: Ébresztő, hangyatársaim! Nyújtózzunk egyet, hiszen kemény feladat vár ránk! R F L K T Á L Á S Fórumszínház: Ki képviselheti a közös döntést a királynő előtt? Mit tudunk tanácsolni neki? Szerepjáték: A hangyacsapat a királynő elé járul. (A királynő egy drapériával letakart szék.) ljátsszuk a vizitációt. Időugrás: A hangyák befogadták a tücsköt. Sms: Fogalmazzátok meg röviden, milyen sms-t írna a tücsök a kint fagyoskodó társainak! Reflektálás: - Tanulói reflexiók: Én az órán akkor éreztem legjobban magam, amikor Az okozott nehézséget, amikor - Tanári reflektálás: Köszönöm, hogy együtt játszottunk (a Romhányi József által írt vers felolvasása, az óra témájához kapcsolása) - a csoport számára leghitelesebb, leghatározottabb személy kiválasztása, felkészítése a feladatra - szerepváltással az empátiás képesség fejlesztése - egyéni érzések és gondolatok megfogalmazása kötött mondatkezdéssel - valódi felkészítés, udvariassági formulák, hatásos érvek összegyűjtése Kropfné Knipp Mária (2017), A tücsök és a hangya (óraterv) 7

MLLÉKLT: La Fontaine: A tücsök és a hangya Mit csinált a Tücsök nyáron? Csak muzsikált hét határon. Aztán jött a tél a nyárra, s fölkopott a koma álla. Szomszédjában élt a Hangya. Éhen ahhoz ment panaszra, s arra kérte, egy kevéske búzát adjon neki télire. Búzát? szólt a Hangya sógor. Már ez aztán a sok a jóból! Tél elején sincs búzád már? Hát a nyáron mit csináltál? Mit csináltam? Kérem szépen, muzsikáltam szólt szerényen Tücsök mester. Aki kérte, nótát húztam a fülébe! Nótát húztál, ebugatta? No hát akkor szólt a Hangya járd el hozzá most a táncot! Jó mulatságot kívánok. Romhányi József: Tücsökdal - Ön művész?! - fitymálta a tücsköt a hangya. - Hisz mint az ökörnyál, leng, lebeg a hangja. Dalában nyoma sincs vérmes szenvedélynek, sőt ha Ön szól, még az esti csend is mélyebb. Míly csekély eszköztár, míly szűk formakészlet! Csoda, hogy Ön mégis figyelemre késztet. Szólt a tücsök halkan: gondgyomláló dalban épp ez a művészet. Kropfné Knipp Mária (2017), A tücsök és a hangya (óraterv) 8