A programot kezdő Scratch programmal éppen csak ismerkedő tanulóknak is ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1



Hasonló dokumentumok
Kezdő programkészítőknek ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

Programozásban kezdőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

Programozással ismerkedőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

A foglalkozás céljának eléréséhez a következő tevékenységeket végezzük el:

Teljesen kezdő, Scratch programban járatlan tanulókhoz is bátran ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

A foglalkozás során a tanulók részt vesznek a program megtervezésében, megvalósításában, tesztelésében és továbbfejlesztésében. SZERZŐ: Vindics Dóra

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Kiss Róbert. Körhinta A FOGLALKOZÁS CÍME A FOGLALKOZÁS RÖVID

Természetismeret. 1. A természettudományos nevelés folyamatában történő kompetenciafejlesztés lehetőségei az alsó tagozaton.

DIGITÁLIS KOMPETENCIA FEJLESZTÉSE TANÍTÁSI ÓRÁKON

6. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

ALAPADATOK. KÉSZÍTETTE Balogh Gábor. A PROJEKT CÍME Hálózati alapismeretek

PROJEKTTERV HÁLÓZATOK A HÉTKÖZNAPI ÉLETBEN

Az egyes évfolyamokon tanított tárgyak, kötelező és választható tanórai foglalkozások, ezek óraszámai, az előírt tananyag és követelmények

MAGYAR IRODALOM ÓRAVÁZLAT

PROJEKTTERV SABLON. Digitális Jólét Nonprofit Kft.

7. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Soproni Széchenyi István Gimnázium

Környezetünk védelmében: A környezetbarát energiaforrások

TÖRTÉNELEM Borhegyi Péter

4. modul EGYENES ÉS FORDÍTOTT ARÁNYOSSÁG, SZÁZALÉKSZÁMÍTÁS

Kémia 10. Az alkánok homológ sora

MIT TEHETÜNK EGY ISKOLAI NAPON AZ EGÉSZSÉGÜNKÉRT?

Résztvevői ütemterv. IKT eszközök hatékony alkalmazása a természettudományos oktatásban c. továbbképzési program

KULTÚRÁK EGYMÁSRA HATÁSA, INTERETNIKUS VISZONYOK A KÁRPÁT- MEDENCÉBEN

cím: A VÍZ 1. korosztály: 14+ tantárgy: osztályfőnöki időtartam: 90 perc kulcsszavak: vízkészlet, tudatos vízfogyasztás, vízlábnyom, virtuális víz

Óraterv B változat. A pedagógus neve: Izsák Dávid...

SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA. Modul az Alapfokú Művészetoktatási Intézmények számára Zeneművészet tanszak (8-14.

TÁMOP / A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben

Informatika 6. évfolyam

Fejlesztı neve: VINCZÉNÉ CSETE GABRIELLA. Tanóra / modul címe: ALKALMAZZUK A SZIMMETRIÁT! SÍK- ÉS TÉRBELI TENGELYESEN TÜKRÖS ALAKZATOK ELİÁLLÍTÁSA

PROJEKTTERV. Kovács Róbert Péterné. Technika, életvitel és gyakorlat

A nagy földrajzi felfedezések

Beszámoló. Informatika szakkör

TÖRTÉNELEM 5-7. A felső tagozatos történelemtankönyv bemutatása

Etikus internet és szoftverhasználat Óravázlat Készült: Tusorné Fekete Éva óravázlatának alapján

World Press Photo Fotókiállítás a Néprajzi Múzeumban vagy az interneten. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák

ESZTÉTIKAI-MŰVÉSZETI TUDATOSSÁG ÉS KIFEJEZŐKÉSZSÉG KOMPTETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Klasszikus zene műfaj (8-16.

KOMPETENCIAFEJLESZTŐ PÉLDÁK, FELADATOK

A foglalkozás végére a tanulók bepillantást nyernek a programozásba, ismeretei bővülnek a színekről és hangokról.

A MODUL CÍME. Ünnepek MODULTÉRKÉP

MATEMATIK A 9. évfolyam. 1. modul: HALMAZOK KÉSZÍTETTE: LÖVEY ÉVA

ISKOLARENDSZEREK A MODUL CÍME. A modul felhasználási területe: 5-8. évfolyam. KÉSZÍTETTE: Baranyiné Bujdosó Ágnes. Gyáni Mária

A PROJEKTTERV VÁZLATA. 3 hetet meghaladó projekt

18. modul: STATISZTIKA

Elkészült a szakmai megvalósítás tervezett ütemterve, amely alapján a téglási iskolában megkezdődött a projekt ezen részének megvalósítása.

2. A választott kerettanterv feletti óraszám, a nem kötelező tanórai foglalkozások

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

Bekapcsolódtál- e a három hetet meghaladó projekt rendezvényeibe?

A szolnoki vár projekt történelem lézergravírozás 3D nyomtatás komplex részprojektje

Modern hangzatok SZOCIÁLIS ÉS ÉLETVITELI KOMPETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Fuvola tanszak (9-15. életév)

Körös Tehetséggondozó Egyesület NTP-MTI Madárvárta. Tematika. Időszak: február június 30.

A kőzetlemezek mozgásai és következményei

Feladataink, kötelességeink, önkéntes és szabadidős tevékenységeink elvégzése, a közösségi életformák gyakorlása döntések sorozatából tevődik össze.

Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés - Innovatív intézményekben TÁMOP / TÉMAHÉT. Történetek a kincses erdő állatairól

Egészségedre! Káros szenvedélyek és egészséges életmód megismerése. Kompetenciaterület: Szociális és életviteli kompetencia 10.

Kéz a kézben a digitális világban

Fejlesztı neve: HORZSA GÁBORNÉ. Tanóra / modul címe: A LAKÁSOK FŐTÉSE, FŐTÉSI RENDSZEREK

8. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Tanítási tervezet - vizsgatanítás -

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Vindics Dóra A FOGLALKOZÁS CÍME. Színérzékelés

Tanítási tervezet. Az óra típusa: Ismereteket elmélyítő és új ismereteket feldolgozó óra.

Tanulás a világhálón

OKTATÁSKUTATÓ ÉS FEJLESZTŐ INTÉZET TÁMOP / századi közoktatás fejlesztés, koordináció. elemér ISKOLAI ÖNÉRTÉKELŐ RENDSZER

Krnács András képzésfejlesztő

Felkészítés szakmai vizsgára modulhoz. II/14. évfolyam

ÓRAVÁZLAT 8. OSZTÁLYOS KÖNYVTÁR HASZNÁLATI ÓRA

útvonalterv készítése az étteremhez eljutáshoz, legalább 2 féle eljutási lehetőséggel (autó, tömegközlekedés) 1

A tartalmi szabályozás változásai

A tananyag beosztása, informatika, szakközépiskola, 9. évfolyam 36

Óraterv. Az óra témája: A hivatali levél

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 14. modul GEOMETRIAI ALAPFOGALMAK. Készítette: Vidra Gábor

Fenyős Zoltán. Fenyősné Kircsi Amália. Tanmenet. informatika általános iskola 4. osztály ÉVES ÓRASZÁM 36 ÓRA

ÓRATERV. Az iskola egyes évfolyamain az elkövetkezendő tanévekben az alábbi tantervek alapján folyik az oktatás:

KÖNYVTÁR-PEDAGÓGIA A FŐBB TARTALMI VÁLTOZÁSOK ÁTTEKINTÉSE

A víz szerepe a történelemben

elemér ISKOLAI ÖNÉRTÉKELŐ RENDSZER TANULÓI KÉRDŐÍV

A KÖRNYEZETTUDATOS MAGATARTÁS FEJLESZTÉSE AZ ELSŐ OSZTÁLYBAN

szka105_22 É N É S A V I L Á G Készítette: tóth Tamás Zágon Bertalanné SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 5.

KÖVETELMÉNYEK 2018/ FÉLÉV. 1. hét Szervezési feladatok. Tematika, követelmények.

SZERZŐ: Vindics Dóra. Oldal1

részvétel a kulturális, társadalmi és/vagy szakmai célokat szolgáló közösségekben és hálózatokban. Az informatika tantárgy fejlesztési feladatait a

Tájékoztató a. munkájáról. Református Tananyagfejlesztő Csoport. Pompor Zoltán. szakmai vezető

Bartók Béla életrajz zongora

Felkészítés szakmai vizsgára modulhoz. II/14. évfolyam

AZ ÚJ KORSZAKHATÁROK ADTA LEHETŐSÉGEK ÉS KORLÁTOK A TÖRTÉNELEMTANÍTÁSBAN

5. számú melléklet. Az iskola egyes évfolyamain tanított tantárgyak és ezek óraszámai

Fenntarthatósági Témahét 2018 óravázlat. 1. változat

Könyvtárhasználati tananyag A forráskiválasztás

Hozd ki belőle a legtöbbet fiatalok egyéni támogatása coaching technikával

Budapest-hazánk fővárosa, Pécs Európa kulturális fővárosa projekt- idegen nyelvi kompetenciaterület

Informatika évfolyam

Tanítási tervezet. Óra időpontja: :25. Évfolyam/osztály: 10.a. Iskola neve: X. kerületi Zrínyi Miklós Gimnázium

Az iskolai közélet megújítása. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 12. évfolyam

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK II. MODUL FELKÉSZÜLÉS A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKTRE TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

A Szegedi Kereskedelmi Közgazdasági és Vendéglátóipari Szakképző Iskola Vasvári Pál Tagintézménye köszönti a PÁLYAVÁLASZTÁSI VÁSÁR résztvevőit

TÁMOP C Élmények és tevékenységek kincsestára az Ászári Jászai Mari Általános Iskolában

PROJEKTTERV SABLON. ALAPADATOK A PROJEKT CÍME Németország? Anglia? Irány a virtuális sztráda!

Átírás:

Az aranyat régóta nagy megbecsülés és tisztelet övezi szépségéért, ritkaságáért. Könnyű megmunkálhatósága miatt ékszer remekek, dísztárgyak, kultikus és vallási tárgyak, aranypénzek sokasága készült belőle a történelem folyamán. Mindvégig a gazdagság és a hatalom jelképe volt. Korunkban az elektronikai ipar is előszeretettel alkalmazza ötvözeteit. Ezen a két tanórán az arany kultúrtörténetének legérdekesebb állomásaival ismerkednek meg a tanulók. Kutatómunkájuk egyéni érdeklődésükre épül. A megszerzett és táblázatba rendezett ismereteikből egyszerű bemutatóprogramot írnak, mely kreatívvá, élményszerűvé teszi a tanulást. Igazi kincs, akár az arany. A programot kezdő Scratch programmal éppen csak ismerkedő tanulóknak is ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit Oldal1

A FOGLAKOZÁS LEÍRÁSA: A FOGLALKOZÁS KÖZPONTI TÉMÁJA Az arany kultúrtörténete, felhasználása CÉLJA A tanulók szerezzenek gyakorlatot az önálló ismeretszerzésben, a gyűjtött információk csoportosításában, azok táblázatba rendezésében. Alakuljon ki a kritikai szemléletük az interneten olvasott információkkal kapcsolatban. Ismerkedjenek meg egy feldolgozott témakör során annak sokféleségéről, a különféle tantárgyakkal való integrálhatóságáról. Összegyűjtött ismeretük birtokában hozzanak létre egy produktumot. Szerezzenek gyakorlatot a saját munka kreatív, élményszerű bemutatásában. Bővítsék az emberiség múltjával kapcsolatos műveltségüket. AJÁNLOTT KOROSZTÁLY 7-8. évfolyam IDŐTARTAM 2x45 perc KERETTANTERVI KAPCSOLÓDÁS KERESZTTANTERVI KAPCSOLATOK Informatika, Történelem, Társadalmi és állampolgári ismeretek A tantárgyak tananyagainak feldolgozása, adatgyűjtés interneten. Az adatok gyűjtése, csoportosítása, értelmezése. Adatok táblázatos formába rendezése, feldolgozása. Adott feladat megoldásához algoritmusok tervezése, végrehajtása Legyen képes a tanuló történelmi ismeretet meríteni hallott és olvasott szövegekből, különböző médiumok anyagából. Legyen képes információt gyűjteni adott témához. Olvasmányairól készítsen lényeget kiemelő jegyzetet. Földrajz, Vizuális kultúra, Kémia, Magyar nyelv-és irodalom A KOMPETENCIAFEJLESZTÉS FÓKUSZAI A foglalkozás a következő készségek fejlesztését tűzte ki célul: problémamegoldás logikai-algoritmikus gondolkodás együttműködés kreativitás nyelvi-kommunikáció Oldal2

SZÜKSÉGES ESZKÖZÖK Számítógépek, Office alkalmazások, internet elérés ELŐZETES TANÁRI ISMERETEK A foglalkozás megtartásához a tanárnak ismernie kell: Google Drive, Scratch alapok. A szükséges ismeretek megszerzéséhez ajánlott tartalmak: http://scratch.inf.elte.hu/ ELŐZETES TANULÓI ISMERETEK Munka Google Drive megosztott dokumentumban. Táblázatok értelmezése. Internetes keresés. Képek mentése. Szerzői jogok. Gyakorlat rajzolóprogram használatában. EGYÉB TÉR- ÉS IDŐSZERVEZÉSSEL KAPCSOLATOS JAVASLATOK Mivel a foglalkozás tevékenységei közül többet csoportmunkában végeznek a diákok, javasolt a terem elrendezése ennek megfelelően. A 2 foglalkozás megtartható együtt szervezhető két tanórán vagy két különböző alkalommal. Javasolt két foglalkozás között nem nagyobb időt hagyni, mint 1 hét. Oldal3

A FOGLALKOZÁS LEÍRÁSA: I. TANÓRA 1. CSOPORTALKOTÁS MOZAIK JÁTÉKKAL, RÁHANGOLÓDÁS EGYÉNI ÉS KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [6 PERC] A tevékenység elvégzéséhez szükséges a Csoportalkotás mozaik játékkal melléklet nyomtatva tanulócsoportokkal megegyező számban, feldarabolva a résztvevőkkel megegyező számban. Egy-egy bemutató példányt helyezzünk ki a beazonosítás érdekében. A tanulócsoportból kiscsoportokat alakítunk úgy, hogy a tanulók kapnak egy-egy képdarabot. Azok alkotnak egy csoportot, akik együttesen ki tudták rakni a teljes képet. A csoportok ezután megnevezik a kép témáját. Kerestessük meg a kapcsolódási pontot; ez lesz az arany. Beszélgetéssel tárjuk fel a tanulók előzetes ismereteit, érdeklődési körét a témában. 2. INFORMÁCIÓGYŰJTÉS AZ INTERNETEN, A GYŰJTÖTT INFORMÁCIÓK TÁBLÁZATBA RENDEZÉSE- KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [10 PERC] Táblázat minta Az arany kultúrtörténete című téma feldolgozásához, ennek feltöltése, megosztása Google Drive-on. Érdeklődési kör szerint kiscsoportok szerveződnek. Lehetőleg minden témakör találjon gazdára. Első körben cél a táblázat vázlatos kitöltése, a főbb irányvonalak meghatározása, irányadó, tartalmas, érdekes, megbízható weboldalak felkeresése, előzetes tájékozódás. Tipp: amennyiben a tanulócsoport egyéni javaslattal állna elő, saját, választott témájuknak megfelelően egészítsék ki a táblázatot. Képeket még ne gyűjtessünk. Oldal4

3. ÚJRAFELHASZNÁLHATÓ KÉPEK KERESÉSE AZ INTERNETEN-EGÉSZ CSOPORTOS MEGBESZÉLÉS, KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [4+10 PERC] Projektor szükséges a bemutatáshoz. A tanulócsoportok feladata, hogy gyűjtsenek képeket a mondanivalójuk illusztrálására. Hívjuk fel a figyelmet a megfelelő felbontásra. Tudatosítsuk a tanulókban, hogy a képek megtalálása nem jelenti annak automatikusan jogszerű felhasználását. Mutassuk be a Google képkeresőn hogyan lehetséges szabadon felhasználható képekre rábukkanni. Ajánljunk néhány képgyűjteményt. (Lásd a segédanyagokban.) 4. A VÁZLATOS TÁBLÁZAT MEGTEKINTÉSE- EGÉSZ CSOPORTOS MEGBESZÉLÉS [5 PERC] Projektorral vetítsük ki a már kitöltött táblázatot. A csoportok beszámolnak a keresési tapasztalataikról. Nyissunk meg több weboldalt is a találtak közül, kezdeményezzünk beszélgetést a kritikus hozzáállásról. Tudatosítsuk azt, hogy az interneten bárki bármit leírhat és tudományosnak kinéző oldalt is készíthet. Figyeltessük meg van e a cikknek szerzője, annak beazonosítható neve, egyéb írásai a témában. 5. TÉMATÁBLÁZAT LÉTREHOZÁSA-KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [8 PERC] Projektorral vetítsük ki a Tématáblázat mintát. A csoportok a kidolgozandó résztémában létrehoznak egy tématáblázatot. Célunk, hogy az eddigi vázlatpontokat néhány mondatos leírássá bővítsék ki. A tanulók gondolják át, mely gyűjtött ismereteiket fogják képekkel illusztrálni. Fontos, hogy a forrást is nevezzék meg. 6. HÁZI FELADAT MEGBESZÉLÉSE-EGÉSZCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [2 PERC] Cél a tématáblázat befejezése a következő alkalomra. Rendelkezzenek elegendő, jó minőségű képekkel, mert a következő órán ezekkel fogunk dolgozni. Oldal5

II. TANÓRA 1. A TÁBLÁZATOK MEGTEKINTÉSE, VÉLEMÉNYEZÉSE-KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [4 PERC] Győződjünk meg arról, hogy az elkészített táblázat tartalmaz e elég információt a program elkésztéséhez, ha nem, menet közben pótolható. 2. SCRATCH PROGRAM ELŐKÉSZÍTÉSE-EGÉSZ CSOPORTOS MEGBESZÉLÉS ÉS TEVÉKENYSÉG [8 PERC] Projektor. Mutassuk be a program kezelőfelületét. A tanulók regisztráljanak a Scratch online felületére (szükséges hozzá e-mail cím). Lépjenek be. Térjünk ki a hátterek beállítási módjaira, a szereplők kiválasztásának, jelmezváltásának a lehetőségeire. Közösen készítsük el a főcímet, majd töltsük fel a kezdő hátteret. Választassunk ki többjelmezes szereplőket, ezeket a tanulók töltsék fel. Ha szükséges, kicsinyítsük azokat. Hívjuk fel a figyelmet a háttér tükrözési lehetőségére. 3. A HÁTTEREK BETÖLTÉSE, FELADATUK -KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [8 PERC] A gyűjtött képanyagaikból és a tématáblázat alapján dolgozunk. A házi feladatuk alapján, a csoportok töltsék fel, illetve állítsák be a háttereket azok szerepeltetési sorrendjében. Mutassuk meg, hogyan módosítható mindez egérvonszolással. Térjünk ki a háttérváltás kapcsán az egyszerűsítésre és a feladat lezárására. Nagyobb érdeklődés esetén próbáltassunk ki többféle lehetőséget. Oldal6

4. A SZEREPLŐ FELADATAI- KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [16 PERC] Projektor, mintaprogram levetítése. Vetítsük le a mintaprogramot. Figyeljük meg működés közben. A szereplő beszéltetésére használják a vágólapot. Fontos, hogy a megfelelő háttér a megfelelő mondanivalóhoz kerüljön. Iktassunk be elegendő várakozást a szükséges helyekre. Ismertessük a mondd eddig parancs és a mondd parancs közötti különbséget. Másolják be a szövegdobozokba a kívánt tartalmakat. Teszteljék a programot, végezzék el a szükséges változtatásokat. Próbálják ki a tanulók mindkettőt. 5. PROGRAMOK BEMUTATÁSA- KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [6 PERC] Projektor A tanulók osszák meg az elkészült programot. A vetítése előtt ismertessék az esetlegesen előfordult nehézségeket. Mondják el, hogyan orvosolták. 6. PROGRAM ÉRTÉKELÉSE- EGÉSZ CSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [3 PERC] Az értékelési szempontokat írjuk fel a táblára. A társak formáljanak véleményt a látottakról. Térjenek ki a hátterek és a mondanivaló összhangjára, a képek és a szöveg tartalmi összefüggéseire, azok minőségére. Továbbfejlesztési javaslatok: saját hang, zenei aláfestés, szereplő elmozdulása, hatások alkalmazása, stb. Oldal7

MELLÉKLETEK 1.1 Csoportalkotás mozaik játékkal 1.2 Táblázat minta Az arany kultúrtörténete című téma feldolgozásához 1.3 Tématáblázat minta 1.4 Scratch mintaprogram: https://scratch.mit.edu/projects/78628562/ Oldal8

SEGÉDANYAGOK 1.5 A tananyag feldolgozásához ajánlott: https://www.mozaweb.hu/lecke-tor-tortenelem_7- Aranylaz_Amerikaban_Olvasmany-101946 1.6 A képek a mozaikhoz: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/tutanchamon_%28js% 29_1.jpg https://en.wikipedia.org/wiki/alchemy https://commons.wikimedia.org/wiki/file:napoleon_i_gold_coin.jpg http://www.newbostonhistoricalsociety.com/gold.html https://pixabay.com/hu/csapok-cpu-processzor-arany-543673/ 1.7 Ajánlott irodalom a képek felhasználásáról: http://besocial.hu/2011/07/gyors-tipp-hasznalj-jogtiszta-kepeket-abejegyzesekhez/ https://hu.wikipedia.org/wiki/creative_commons 1.8 Képgyűjtemények: https://www.flickr.com/ https://pixabay.com/ 1.9 Felhasznált tartalmak: http://www.history.com/topics/gold-rush-of-1849 http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1848_januar_24_kezdetet_veszi_a_kali forniai_aranylaz/ Horváth Levente Attila-Kövér Lajos-Pelyach István: Történelem tankönyv 7., Mozaik Kiadó, Szeged 2011., 116-117. o. 1.10 Képek a programhoz: https://en.wikipedia.org/wiki/levi_strauss#/media/file:levi_strauss_1.jpg https://en.wikipedia.org/wiki/california_gold_rush https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4d/james_marshall2.jpg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/sutters_mill.jpg Oldal9

Csoportalkotás mozaik játékkal 1. Tutanhamon halotti maszkja aranyból Oldal10

2. Tudományos berendezés az alkimista műhelyében, 1580. 3. Napóleon aranypénze Oldal11

4. Hat férfi New Bostonban, a kaliforniai aranyláz idején, 1850-ben 5. A processzor lábai tartalmaznak aranyat Oldal12

Táblázat minta Az arany kultúrtörténete című téma feldolgozásához Kulcsszavak Ismeret Képek kezdetek, ókori Egyiptom Forrás, bibliográfia középkor, alkímia magyarországi ércbányák, aranypénz Napóleon aranya aranyláz Amerikában Kalifornia, Alaszka aranyvonat a II. világháborúban aranyrúd, bank elektronikai ipar és az aranyötvözetek Magyarországi aranykincsek egyéni érdeklődés alapján kitöltendő Oldal13

Tématáblázat minta A kaliforniai aranyláz téma feldolgozásához Ismeret Kép Minden 1848. január 24-én kezdődött. Coloma James Wilson Marshall aranyrögöt talált Kaliforniában, Coloma közelében. James Wilson Marshall portré A földbirtokos, Sutter, titokban akarta tartani a hírt, de márciusban már az újság is tudósított róla. újság A gazdagság reményében a világ minden szegletéből útra keltek, főleg a férfiak. Akár több hónapos tengeri útra is vállalkoztak. A közel ötszáz fős lakosság néhány hónap alatt húszezerre bővült. A városban, a túlzsúfolt táborokban jellemző volt a szerencsejáték, a banditizmus és az erőszak. Sok áldozatot szedett a nyomor és a bányászbalesetek is. A kereskedők módosabbak voltak, mint a bányászok. kikötő aranymosók Levi Strauss portré Egy német származású szabó, Levi Strauss például, az erős kék vászonnadrágok, farmerek eladásából gazdagodott meg. A gépekkel végzett bányászat megnövelte a nyereséget, gyorsította a munkát, de nagymértékben le is pusztította a térség tájait. pusztuló táj Oldal14