Teljesen kezdő, Scratch programban járatlan tanulókhoz is bátran ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1



Hasonló dokumentumok
Kezdő programkészítőknek ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

Programozásban kezdőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

Programozással ismerkedőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

A foglalkozás céljának eléréséhez a következő tevékenységeket végezzük el:

A foglalkozás során a tanulók részt vesznek a program megtervezésében, megvalósításában, tesztelésében és továbbfejlesztésében. SZERZŐ: Vindics Dóra

A programot kezdő Scratch programmal éppen csak ismerkedő tanulóknak is ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

TÁMOP / A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben

ALAPADATOK. KÉSZÍTETTE Balogh Gábor. A PROJEKT CÍME Hálózati alapismeretek

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Kiss Róbert. Körhinta A FOGLALKOZÁS CÍME A FOGLALKOZÁS RÖVID

MAGYAR IRODALOM ÓRAVÁZLAT

TÖMEGMÉRÉS ÖSSZEHASONLÍTÁSSAL KOFÁK A PIACON

HOGYAN LEGYÜNK FIZIKAILAG AKTÍVAK?

Természetismeret. 1. A természettudományos nevelés folyamatában történő kompetenciafejlesztés lehetőségei az alsó tagozaton.

Tanítási gyakorlat. 2. A tanárok használják a vizuális segítséget - képeket adnak.

Osztály: Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

DIGITÁLIS KOMPETENCIA FEJLESZTÉSE TANÍTÁSI ÓRÁKON

MATEMATIKA B 1. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 10. modul TESTRÉSZEINK! Készítette: Schmittinger Judit

4. modul EGYENES ÉS FORDÍTOTT ARÁNYOSSÁG, SZÁZALÉKSZÁMÍTÁS

Informatika témavázlat. 3. évfolyam

SZERZŐ: Vindics Dóra. Oldal1

IDŐMÉRÉS AZ IDŐ MÚLÁSA

Bartók Béla életrajz zongora

PROJEKTTERV HÁLÓZATOK A HÉTKÖZNAPI ÉLETBEN

PROJEKTTERV SABLON. Digitális Jólét Nonprofit Kft.

Alkossunk, játsszunk együtt!

MIT TEHETÜNK EGY ISKOLAI NAPON AZ EGÉSZSÉGÜNKÉRT?

tantermek - folyosó. Személy, tantárgy: Tevékenységek: Fejlesztett készségek: Munkaformák: Produktum Matematika

Informatika 6. évfolyam

Zöldbarátok óravázlat a környezettudatos nevelésért

MŰVELTSÉGTERÜLET OKTATÁSA TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜL AZ ILLYÉS GYULA ÁLTALÁNOS ISKOLA 5. A OSZTÁLYÁBAN

Tanítási tervezet. 1. Tantervi követelmények

Óravázlat. Az óra menete. Most mutasd meg! című játék. A következő foglalkozások eljátszása, kitalálása a cél:

Fejlesztı neve: Tavi Orsolya. Tanóra / modul címe: DINAMIKAI ISMERETEK RENDSZEREZÉSE, ÖSSZEFOGLALÁSA KOOPERATÍV TECHNIKÁVAL

Tanulás a világhálón

MILYEN EGY EGÉSZSÉGES NAP AZ ISKOLÁBAN?

18. modul: STATISZTIKA

SEGÍTŐ SZOLGÁLATOK, SEGÍTŐ SZAKEMBEREK

Kéz a kézben a digitális világban

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK II. MODUL FELKÉSZÜLÉS A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKTRE TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

Budapest-hazánk fővárosa, Pécs Európa kulturális fővárosa projekt- idegen nyelvi kompetenciaterület

MATEMATIKA B 2. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 4. modul. TÖMEGMÉRÉS Sherpa. Készítette: Schmittinger Judit

HOSSZÚSÁGMÉRÉS SZABVÁNY MÉRTÉKEGYSÉGGEL Paradicsom paprika

2.Fák ábrázolása Célja: Lehetséges ábrázolási módok bemutatása Kérdések: Milyen ábrázolásbeli eltéréseket látsz a képeken?

A kompetencia alapú matematika oktatás. tanmenete a 9. osztályban. Készítette Maitz Csaba

A szolnoki vár projekt történelem lézergravírozás 3D nyomtatás komplex részprojektje

Óraterv B változat. A pedagógus neve: Izsák Dávid...

Fenntarthatósági Témahét 2018 óravázlat. 1. változat

A kőzetlemezek mozgásai és következményei

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA. Modul az Alapfokú Művészetoktatási Intézmények számára Zeneművészet tanszak (8-14.

1. ÉVFOLYAM. Én és a világ. A modul szerzõje: Nahalka István. SZKA_101_06_B Mikor tanulsz hogyan tanulsz?

Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés - Innovatív intézményekben TÁMOP / TÉMAHÉT. Történetek a kincses erdő állatairól

PROJEKTTERV. Kovács Róbert Péterné. Technika, életvitel és gyakorlat

Feladataink, kötelességeink, önkéntes és szabadidős tevékenységeink elvégzése, a közösségi életformák gyakorlása döntések sorozatából tevődik össze.

Projekt címe: Az új szakképzés bevezetése a Keményben. Projekt azonosítószáma: TÁMOP B-12/

Beszámoló a Fenntarthatósági Témahétről

6. fejezet Óravázlatok

ISKOLARENDSZEREK A MODUL CÍME. A modul felhasználási területe: 5-8. évfolyam. KÉSZÍTETTE: Baranyiné Bujdosó Ágnes. Gyáni Mária

Informatika témavázlatok. 4. évfolyam

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK III. MODUL A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKT MEGVALÓSÍTÁSA TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

ÓRAVÁZLAT. Az óra címe: Ismeretek a kis számokról. Osztály. nyújtott 1. évfolyam első év A tanóra célja

Informatika évfolyam

-3- -a zavartalan munka biztosítása. - felolvasással, egyéni javítással. 2. Házi feladat ellenőrzése: Tk. 100/12. FOM

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 1. modul GONDOLKODJUNK, RENDSZEREZZÜNK!

Óravázlat- kémia: 1. fejezet 1. óra

ÓRAVÁZLAT 8. OSZTÁLYOS KÖNYVTÁR HASZNÁLATI ÓRA

Fejlesztı neve: LANDI ANIKÓ. Tanóra / modul címe: CIKLUSOK ALKALMAZÁSA PROGRAMOZÁSI GYAKORLAT

Nemzeti tananyagfejlesztés és országos referenciaiskola hálózat kialakítása digitális kiegészítő oktatási anyagok létrehozása az új NAT hoz

Geometria Négyzet, téglalap tulajdonságai A kerület fogalom kialakítása; síkidomok kerületének meghatározása méréssel, számítással

Bevezetés a táncfilm készítésbe kritikai érzék fejlesztése Klasszikus balett

6. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Dömsödi Széchenyi István Általános Iskola. Arany János Általános Iskolája

Osztály: 4. Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

Egészségedre! Káros szenvedélyek és egészséges életmód megismerése. Kompetenciaterület: Szociális és életviteli kompetencia 10.

Modern hangzatok SZOCIÁLIS ÉS ÉLETVITELI KOMPETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Fuvola tanszak (9-15. életév)

TANTÁRGYI FEJLESZTÉSEK

7. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

HOGYAN TÖLTSÜK AKÍTVAN A SZABADIDŐNKET?

2. modul MŰVELETEK RACIONÁLIS SZÁMOK KÖRÉBEN

Takács Katalin - Elvárások két értékelési területen. Az értékelés alapját képező általános elvárások. Az értékelés konkrét intézményi elvárásai

IKT-val támogatott tanórák, ismeretszerzés hatékony tervezése tematikus linkgyűjtemény segítségével

ÓRATERV A SZÖVEGÉRTÉS-SZÖVEGALKOTÁS B KOMPETENCIATERÜLET FEJLESZTÉSÉHEZ A TÖRTÉNELEM TANTÁRGYBAN

III. ÓRATERV. Didaktikai feladat. Tanári instrukciók. Idézzük fel, amit az. ráhangolás, az. kulcsszavak írnak fel a tanultakkal kapcsolatosan.

Beszámoló. 1. A gyerekek legyenek tisztában azzal, hogy az egészség kincs. 2. Ismerjék meg az ásványi anyagok fontosságát és azok fő forrásait.

A trialogikus tanítási-tanulási modell

MIT CSINÁL EGY SZOCIÁLIS MUNKÁS?

SZKA_101_29 Barátaink az állatok. A modul szerzõje: Kurucz Lászlóné. Én és a világ SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 1.

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 14. modul GEOMETRIAI ALAPFOGALMAK. Készítette: Vidra Gábor

A PROJEKTTERV VÁZLATA. 3 hetet meghaladó projekt

magyar nyelv és irodalom 3.o.

Tanítási tervezet A tanítási óra oktatási céljai: A hazai idegenforgalomról tanultak ismétlése, rögzítése és alkalmazása.

Ügyeljen arra, hogy a programmodul sorszáma és megnevezése azonos legyen a I. A program általános tartalma fejezet 11. pontjában írtakkal!

Az iskolai közélet megújítása. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 12. évfolyam

Feladatkörök a kooperatív munkában

Környezetünk védelmében: A környezetbarát energiaforrások

Tanítási tervezet készítette: Tóth Szabolcs, osztatlan tanárképzés

13. modul: MÁSODFOKÚ FÜGGVÉNYEK

Átírás:

Lehet kosszarvú, alma, cseresznye, macska, hegyes, csípős vagy édes. A paprika igazi hungarikum. De tudják a diákok, hogy Mi fán terem? Ezen a különleges órán kiderül. Itt a tanulók játszva tapasztalják meg, hogy saját rajzaikat felhasználva, megírt programjaik milyen könnyen segíthetik az ismereteik elmélyítését, rögzítését. Teljesen kezdő, Scratch programban járatlan tanulókhoz is bátran ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit Oldal1

A FOGLAKOZÁS ADATAI: A FOGLALKOZÁS KÖZPONTI TÉMÁJA A paprika növény és részeinek megismerése CÉLJA A tanulók ismerjék meg a paprika növény környezeti igénye termesztése, valamint szerveinek felépítése és működése közötti összefüggéseket. Tudatosuljon bennük, hogy a zöldségés gyümölcsfélék fogyasztása fontos az egészség megőrzésében. Szerezzenek gyakorlatot az önálló ismeretszerzésben, az önálló ismeret elsajátításában, a rajzolóprogram használatában. Megfelelően használják a szaktudomány nyelvezetét. Legyenek képesek megszerzett tudásuk rendszerezésére, leírására, szemléltetésére. Ismerjék meg a koordináta rendszeren belüli elmozdulást, a csússz, és az ugorj parancsot. Tapasztalják meg azt, hogy digitális produktumaikkal segíthetik az ismeretük elmélyülését, rögzítését. AJÁNLOTT KOROSZTÁLY 5-6. évfolyam IDŐTARTAM 2x45 perc KERETTANTERVI KAPCSOLÓDÁS Természetismeret, Informatika Gyümölcs- és zöldségfélék (őszibarack, dió, szőlő, burgonya, vöröshagyma, paprika, káposztafélék) környezeti igényei, termőhelye, testfelépítése, ehető részei, élettartama, felhasználása. A zöldség- és gyümölcsfélék szerepe az egészséges táplálkozásban, fogyasztásuk egészségvédelmi szabályainak megismerése. A problémamegoldáshoz szükséges információ gyűjtése, felhasználása. Problémák algoritmusainak megtervezése. A megoldás lépéseinek szöveges, rajzos készítése, értelmezése. Rajzos-szöveges dokumentumok létrehozása, átalakítása, formázása, mentése KERESZTTANTERVI KAPCSOLATOK Magyar nyelv- és irodalom, Vizuális kultúra A KOMPETENCIAFEJLESZTÉS FÓKUSZAI A foglalkozás a következő készségek fejlesztését tűzte ki célul: önálló ismeret feldolgozás rendszerezés problémamegoldás logikai-algoritmikus gondolkodás együttműködés Oldal2

SZÜKSÉGES ESZKÖZÖK Paprika növény (ha tudunk szerezni), lehetőleg többféle paprika termés, tálcák, kések, tankönyv, számítógép, internet elérés, nyomtatott mellékletek, projektor ELŐZETES TANÁRI ISMERETEK A foglalkozás megtartásához a tanárnak ismernie kell a Scratch program alapjait. A szükséges ismeretek megszerzéséhez ajánlott tartalmak: http://scratch.inf.elte.hu/ ELŐZETES TANULÓI ISMERETEK A növény testének részei, fás és lágy szár, életjelenségek. Információkeresés az interneten. Rajzolóprogram, szövegszerkesztő program alapfokú ismerete. Vágólap használata, kép mentése. Scratch program kezelőfelületének ismerete. Gyakorlat a csoportmunkában. EGYÉB TÉR- ÉS IDŐSZERVEZÉSSEL KAPCSOLATOS JAVASLATOK Mivel a foglalkozás tevékenységei közül többet csoportmunkában végeznek a diákok, javasolt a terem elrendezése ennek megfelelően. Az első tanórához munkaasztalokra és számítógépes munkaállomásokra is szükség van, a második órához a számítógépes munkaállomásokon túl egy nagyobb térre és egy földre ragasztott koordináta rendszerre is, amit kényelmesen körbeállhatnak a tanulók. A 2 foglalkozás megtartható együtt szervezhető két tanórán vagy két különböző alkalommal. Javasolt két foglalkozás között nem nagyobb időt hagyni, mint 1 hét. Oldal3

A FOGLALKOZÁS LEÍRÁSA: I. TANÓRA 1. ELŐZETES TUDÁS FELMÉRÉSE EGYÉNI MUNKA [5 PERC] Előkészületek: I-K-T táblázat nyomtatása. Osszuk ki az I-K-T táblázatokat, kérjük meg a tanulókat, hogy töltsék ki. az 1-2. oszlopot. Ezután osszák meg ismereteiket, kérdéseiket az osztállyal. 2. CSOPORTALAKÍTÁS-EGYÉNI FELADAT [3 PERC] Előkészületek: csoportalkotó kártyák előkészítése. (A vízszintes sorokban lévő kártyák alkotnak egy csoportot, mert azok a sötéttel jelölt ábrából egy pálcika áthelyezésével kirakhatók.) Tipp: A tartósság érdekében érdemes laminálni. Differenciálás: ügyeljünk arra, hogy a kevesebb ábrából álló kártyákat lehetőleg a tanulási nehézséggel küzdő tanulók kapják, a sötéttel jelölt ábrákat pedig lehetőleg a jó vezetési képességűek. Megkérjük a tanulókat, hogy húzzanak egy kártyát. A sötét ábra tulajdonosai lesznek a csapatkapitányok, kérjük meg őket, hogy mutassák fel a kártyáikat. Ismertessük, hogy azok a tanulók tartoznak egy csoportba, akiknél olyan ábra van, amely a sötét ábrához képest egy pálcika elmozdításával kirakható. A tanulócsoportból 4 fős kiscsoportokat alakítunk ki. Szükség szerint segítsük a csoportalakítást. 3. ÖNÁLLÓ ISMERETSZERZÉS KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [20 PERC] Paprika növény(ha tudunk szerezni), lehetőleg többféle paprika termés, tálca, kés (balesetvédelem!), ábrák, feladatleírás, tankönyv. Differenciálás: a diszlexiás tanulóknak segítése érdekében a csoport egy tagja felolvassa a tudnivalókat. Ismertetjük a csoportokkal a helyszínen elvégzendő feladatokat. A munkaállomáson hagyjuk a feladat leírását. Az a csoport feladata a paprika növény vizsgálata, vázlatos rajzának elkészítése a számítógépen, ügyelve a valóság minél pontosabb ábrázolására, a megfelelő színek használatára. A b csoport feladata a termés tanulmányozása, hosszmetszet készítése, a termés vázlatos rajzának elkészítése a számítógépen, ügyelve a valóság minél pontosabb ábrázolására, a megfelelő színek használatára. Oldal4

A c csoport feladata információ gyűjtése a paprikák csoportosításáról, fajtáiról, a fajták jellegzetességeiről a tankkönyv és az internet segítségével. Szövegszerkesztő programban készítsenek 10-15 mondatos beszámolót. Illusztrálják képekkel. A d csoport feladata információ gyűjtése a paprikák hasznosítási módjáról, az egészséges táplálkozásban betöltött szerepükről a tankkönyv és az internet segítségével. Szövegszerkesztő programban készítsenek 10-15 mondatos beszámolót. Illusztrálják képekkel. Az e csoport feladata információ gyűjtése a paprika növény származásáról, termesztési igényeiről, élettartamáról, érdekességekről. A paprika, mint hungarikum. Szövegszerkesztő programban készítsenek 10-15 mondatos beszámolót. Illusztrálják képekkel. 4. AZ ÓRAI MUNKA ÉRTÉKELÉSE EGÉSZ CSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [10 PERC] Vetítsük ki az elmentett munkákat. A csoport egy-egy tagja felolvassa a fogalmazást, illetve bemutatja a megrajzolt képet. Mondják el a véleményüket, fogalmazzák meg javaslataikat, tegyék fel a kérdéseiket. A tanulók által legszebbnek ítélt termésrajzok kerüljenek megosztásra a Scratch online felületén (vagy mentessük el külön a képeket). A fogalmazásokat később a javított formájában nyomtassuk ki. 5. I-K-T TÁBLÁZAT KITÖLTÉSE- EGYÉNI MUNKA [5 PERC] A tanulók a hallottak alapján töltsék ki a táblázat 3. oszlopát. 6. HÁZI FELADAT MEGBESZÉLÉSE- EGÉSZ CSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [2 PERC] A táblázat rajzait otthon színezzék ki a valóságnak megfelelően. Az órai munkájukat javítsák ki, ha szükséges. Oldal5

II. TANÓRA 1. RÁHANGOLÓDÁS, EGÉSZ CSOPORTOS MEGBESZÉLÉS [5 PERC] Ismételjük át az előző órán tanultakat, vetítsük ki újra a munkákat. Utoljára hagyjuk a paprikatermésről készült rajzokat. 2. ELŐKÉSZÜLETEK KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [5 PERC] Tegyük hozzáférhetővé a számítógépeken az előző órán elkészített termésrajzokat. Ismertetjük a tanulókkal az órán elkészítendő program feladatát, levetítjük a mintaprogramot. Kezdeményezzünk beszélgetést a szükséges szereplőkről (szókártyák, a termés részei). Mutassuk be, hogyan lehet az elmentett képeket a saját Scratch programjukban háttérként felhasználni. Kerüljön fel a táblára: hús, ér, mag, magtanya, üreg, héj. 3. AZ ELMOZDULÁS IRÁNYA EGÉSZ CSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [5 PERC] Ragasztószalag segítségével készítsünk a padlóra vagy egy nagyméretű csomagolópapírra koordináta rendszert. A négyzetrácsokat is szemléltethetjük. Kezdeményezzünk beszélgetést az x, y koordinátákról, mutassuk be a Scratch program beépített hátterét ebben a témában. Kérjünk meg néhány tanulót, hogy álljon az origóra, majd szemléltesse az elmozdulást pozitív, illetve negatív irányba, mindkét tengely mentén. Győződjünk meg arról, hogy megértették az x, y koordináták lényegét. 4. UGORJ ÉS CSÚSSZ PARANCS EGÉSZ CSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [5 PERC] Kérjünk fel néhány tanulót a parancsok játékos bemutatására az előbbi koordináta rendszeren. Hasonló utasításokat adhatunk pl.: Ugorj az x0; y0 pontra! Vagy Csússz az x3; y0 pontra! Győződjünk meg arról, hogy megértették a csússz, és az ugorj parancsok közötti különbséget. Hívjuk fel a figyelmet arra, hogy a programablak jobb felső sarkában megtalálják az x; y koordinátákat. Oldal6

5. A PROGRAM MEGÍRÁSA-KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [15 PERC] A betöltött háttérkép köré rajzoltassuk meg a szemléltetést segítő vonalakat és a szókártyákat, mint szereplőket. Egy szókártya programját közösen készítsünk el. Javasolt a Marker betűtípus használata, az ékezetes betűk miatt. A tanulók a minta alapján írják meg minden szókártya feladatát. Tipp: terveztessünk saját stílusú szókártyát (háttérszín, forma, betűszín). 6. A MUNKÁK MEGTEKINTÉSE, ÉRTÉKELÉS EGÉSZ CSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [10 PERC] Legjobb, ha egymás programját ki is próbálhatják. Mondják el a véleményüket, fogalmazzák meg javaslataikat, tegyék fel a kérdéseiket. Tipp: Kezdeményezzünk beszélgetést arról, mire tudnák még a tanulók felhasználni ezt a programot. Milyen tantárgyak mely tananyagához? hogyan lehetne továbbfejleszteni? (Több háttér, több ismeret kiíratása, stb.) Oldal7

SEGÉDANYAGOK 1. Jámbor Gyuláné-Kissné Gera Ágnes-Vízvári Albertné: Természetismeret 5. tankönyv, Mozaik kiadó, Szeged, 2013. 2. Ajánlott oldalak: https://www.mozaweb.hu/lecke-ter-termeszetismeret_5- A_paradicsom_es_a_paprika-101549 3. https://hu.wikipedia.org/wiki/k%c3%b6z%c3%b6ns%c3%a9ges_paprika 4. http://www.kerteszaruhazak.hu/portal/downloads/rede/zzz_termkkatalgus_2 012_018paprika.pdf Oldal8

MELLÉKLETEK 1.1 I-K-T táblázat 1.2 Csoportalakító kártyák 1.3 Feladatleírás 1.4 Mintaprogram: https://scratch.mit.edu/projects/79000456/ Részlet a programból: Oldal9

I-K-T táblázat ISMERET Már tudom róla azt, hogy KÉRDÉS Kíváncsi vagyok arra, hogy... TUDÁS Azt tanultam meg, hogy... Mondat: Mondat: Mondat: Kép: Kép: Kép: Oldal10

Csoportalakító kártyák Oldal11

Feladatleírás a) Feladat a teljes növény érzékszervi vizsgálata, részeinek megfigyelése, jellemzése. Készítsetek róla rajzot a Scratch programban! Ügyeljetek a valóság minél pontosabb ábrázolására, a megfelelő színek használatára! Készüljetek fel szóbeli beszámolóra a témából. b) Feladat a termés tanulmányozása, hosszmetszet készítése, a termés vázlatos rajzának elkészítése a számítógépen, ügyelve a valóság minél pontosabb ábrázolására, a megfelelő színek használatára. Készüljetek fel szóbeli beszámolóra a témából. c) Gyűjtsetek információt a paprikák csoportosításáról, fajtáiról, a fajták jellegzetességeiről a tankkönyv és az internet segítségével. Szövegszerkesztő programban készítsenek 10-15 mondatos beszámolót. Illusztrálják képekkel. d) Gyűjtsetek információt a paprikák hasznosítási módjáról, az egészséges táplálkozásban betöltött szerepükről a tankkönyv és az internet segítségével. Szövegszerkesztő programban készítsenek 10-15 mondatos beszámolót. Illusztrálják képekkel. e) csoport feladata információ gyűjtése a paprika növény származásáról, termesztési igényeiről, élettartamáról, érdekességekről. A paprika, mint hungarikum. Szövegszerkesztő programban készítsenek 10-15 mondatos beszámolót. Illusztrálják képekkel. Oldal12