SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1



Hasonló dokumentumok
Kezdő programkészítőknek ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

A foglalkozás során a tanulók részt vesznek a program megtervezésében, megvalósításában, tesztelésében és továbbfejlesztésében. SZERZŐ: Vindics Dóra

Programozásban kezdőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

Programozással ismerkedőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

A foglalkozás céljának eléréséhez a következő tevékenységeket végezzük el:

Teljesen kezdő, Scratch programban járatlan tanulókhoz is bátran ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

A programot kezdő Scratch programmal éppen csak ismerkedő tanulóknak is ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Kiss Róbert. Körhinta A FOGLALKOZÁS CÍME A FOGLALKOZÁS RÖVID

MATEMATIKA B 1. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 10. modul TESTRÉSZEINK! Készítette: Schmittinger Judit

SZERZŐ: Vindics Dóra. Oldal1

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Vindics Dóra A FOGLALKOZÁS CÍME. Színérzékelés

2. modul MŰVELETEK RACIONÁLIS SZÁMOK KÖRÉBEN

MATEMATIK A 9. évfolyam. 1. modul: HALMAZOK KÉSZÍTETTE: LÖVEY ÉVA

TÖMEGMÉRÉS ÖSSZEHASONLÍTÁSSAL KOFÁK A PIACON

Fejlesztı neve: LANDI ANIKÓ. Tanóra / modul címe: CIKLUSOK ALKALMAZÁSA PROGRAMOZÁSI GYAKORLAT

HOSSZÚSÁGMÉRÉS SZABVÁNY MÉRTÉKEGYSÉGGEL Paradicsom paprika

SZKC_105_14. a z é n d i m e n z i ó i. A modul szerzõi: Sáfár Anita, Schüttler Vera SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 5.

HOSSZÚSÁGMÉRÉS ÖSSZEHASONLÍTÁSSAL ÁLLATI LEGEK

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 1. modul GONDOLKODJUNK, RENDSZEREZZÜNK!

Feladataink, kötelességeink, önkéntes és szabadidős tevékenységeink elvégzése, a közösségi életformák gyakorlása döntések sorozatából tevődik össze.

7. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Fenntarthatósági Témahét 2018 óravázlat. 1. változat

IDŐMÉRÉS AZ IDŐ MÚLÁSA

18. modul: STATISZTIKA

Módszertani segédlet pedagógusoknak a fogamzásgátlással kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

A kőzetlemezek mozgásai és következményei

Helyi tanterv. Informatika évfolyam. Helyi tervezésű +órakeret Évi órakeret

A foglalkozás végére a tanulók bepillantást nyernek a programozásba, ismeretei bővülnek a színekről és hangokról.

ALAPADATOK. KÉSZÍTETTE Balogh Gábor. A PROJEKT CÍME Hálózati alapismeretek

Gazdag szegények szegény gazdagok

HELYI TANTERV / INFORMATIKA

17. modul: EGYENLETEK, EGYENLŐTLENSÉGEK, KÉTISMERETLENES EGYENLETEK

Informatika 6. évfolyam

Alapvető játékformák

Óratípusok. Dr. Nyéki Lajos 2016

ÓRAVÁZLAT. Az óra címe: Ismeretek a kis számokról. Osztály. nyújtott 1. évfolyam első év A tanóra célja

13. modul: MÁSODFOKÚ FÜGGVÉNYEK

Gyarmati Dezső Sport Általános Iskola. Informatika HELYI TANTERV 6-8. ÉVFOLYAM. KÉSZÍTETTE: Oroszné Farkas Judit Dudásné Simon Edit

TÁMOP / A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben

Osztály: Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

6. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Módszertani segédlet pedagógusoknak az alkoholfogyasztás veszélyeivel kapcsolatos órák megtartásához

DOLGOZNI JÓ! SEGÉDLET A FÜZETSOROZAT HASZNÁLATÁHOZ

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK II. MODUL FELKÉSZÜLÉS A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKTRE TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

ESZTÉTIKAI-MŰVÉSZETI TUDATOSSÁG ÉS KIFEJEZŐKÉSZSÉG KOMPTETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Klasszikus zene műfaj (8-16.

Állapottér reprezentáció/level1

A SZABADEGYETEM FŐ TÉMAKÖREI. 1. Az autizmus spektrum zavarral kapcsolatos általános, korszerű ismeretek átadása március , április 9-10.

DIAGNOSZTIKUS MÉRÉS. 33. modul

Óravázlat. A szakmai karrierépítés feltételei és lehetőségei Ismeret, önismeret, életpálya építés. A három testőr Az én címerem

Erasmus Óraterv Varga Zsuzsanna. Óraterv 42. óra

A MODUL CÍME. Ünnepek MODULTÉRKÉP

MATEMATIKA B 2. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 4. modul. TÖMEGMÉRÉS Sherpa. Készítette: Schmittinger Judit

Etikus internet és szoftverhasználat Óravázlat Készült: Tusorné Fekete Éva óravázlatának alapján

Fejlesztı neve: Tavi Orsolya. Tanóra / modul címe: DINAMIKAI ISMERETEK RENDSZEREZÉSE, ÖSSZEFOGLALÁSA KOOPERATÍV TECHNIKÁVAL

MÉRTÉKKEL MÉRJ, ÉRTÉKKEL ÉRTÉKELJ!

Programozástanítási célok teljesítése a Logóval és a Scratch-csel

4. modul EGYENES ÉS FORDÍTOTT ARÁNYOSSÁG, SZÁZALÉKSZÁMÍTÁS

Helyi tanterv a Tanulásmódszertan oktatásához

1. Az informatikai eszközök használata

MATEMATIK A 9. évfolyam. 2. modul: LOGIKA KÉSZÍTETTE: VIDRA GÁBOR

MIT TEHETÜNK EGY ISKOLAI NAPON AZ EGÉSZSÉGÜNKÉRT?

A szolnoki vár projekt történelem lézergravírozás 3D nyomtatás komplex részprojektje

INFORMATIKA 5-8. évfolyam

Módszertani segédlet pedagógusoknak a nemi betegségekkel kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK III. MODUL A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKT MEGVALÓSÍTÁSA TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

Módszertani segédlet pedagógusoknak a dohányzással kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 13. modul SZÖVEGES FELADATOK. Készítette: Vidra Gábor

SZKC_105_08. a z é n d i m e n z i ó i. A modul szerzõi: Makai Katalin, Schüttler Vera SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 5.

A beadandó 4 db feladatból áll. Mindegyik feladatra külön jegyet kap, amelyek beszámítanak a félév végi jegybe.

Fejlesztı neve: GOCSÁL ÁKOS. Tanóra / modul címe: INTERNETES GALÉRIA KÉSZÍTÉSE PROJEKTMÓDSZERREL

Programozási nyelvek 1. Scratch I. Animációkészítés

MESÉL A SZÁMÍTÓGÉP. Interaktív mesekészítés óvodás és kisiskolás korban

Munkába Lépés egy TÁMOP projekt tanítás módszertani elemei. A program megvalósulását az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatja.

Informatika helyi tanterv Tildy Zoltán Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Digitális írástudás kompetenciák: IT alpismeretek

4. évfolyam. Tematikai egység/ Fejlesztési cél. Órakeret 4 óra. 1. Az informatikai eszközök használata

Alkossunk, játsszunk együtt!

MAGYAR IRODALOM ÓRAVÁZLAT

Dinamikus geometriai programok

Az informatika tantárgy fejlesztési feladatait a Nemzeti alaptanterv hat részterületen írja elő, melyek szervesen kapcsolódnak egymáshoz.

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Vindics Dóra. Vezérelj robotot! A FOGLALKOZÁS CÍME A FOGLALKOZÁS RÖVID

5. osztály. 1. Az informatikai eszközök használata:

SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA. Modul az Alapfokú Művészetoktatási Intézmények számára Zeneművészet tanszak (8-14.

Tanulás a világhálón

MŰVELTSÉGTERÜLET OKTATÁSA TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜL AZ ILLYÉS GYULA ÁLTALÁNOS ISKOLA 5. A OSZTÁLYÁBAN

Bee-Bot. Tanári útmutató. Product Code: EL00363

A Szekszárdi I. Béla Gimnázium Helyi Tanterve

Új tanulásszervezési módszerek

A trialogikus tanítási-tanulási modell

SZENT LÁSZLÓ ÁLTALÁNOS MŰVELŐDÉSI KÖZPONT BAJA

DOLGOZNI JÓ! SEGÉDLET A FÜZETSOROZAT HASZNÁLATÁHOZ

Elkészült a szakmai megvalósítás tervezett ütemterve, amely alapján a téglási iskolában megkezdődött a projekt ezen részének megvalósítása.

közötti együttműködések (például: közös, több tantárgyat átfogó feladatok), továbbá az aktív részvétel a kulturális, társadalmi és/vagy szakmai

"Mindennapi pénzügyeink" óravázlat

A tehetség az eredetiségből származik, ez pedig nem egyéb, mint a gondolkodás, látás, értelmezés és ítélés különleges módja.

HOGYAN LEGYÜNK FIZIKAILAG AKTÍVAK?

HŐTÉRKÉP AZ OSZTÁLYUNKRÓL

Átírás:

Az átkelős játékok megoldása igazi fejtörés minden korosztály számára. Fejleszti a logikus gondolkodást, a kisebb egységekből való építkezést, megoldása koncentrált tervezőmunkát igényel. Egy informatika szakkör keretében mindez meg is valósulhat, mert a tanulókkal közösen elkészíthetjük az egyik feladvány megoldásának illusztrációját Scratch programnyelven. A tanulók valódi kihívással találkozhatnak, miközben megtapasztalják: a sorrend rendkívül fontos. SZERZŐ: Kósa Judit Oldal1

A FOGLAKOZÁS ADATAI: A FOGLALKOZÁS KÖZPONTI TÉMÁJA Átkelős játékok és megoldásuk CÉLJA Tapasztalják meg, hogy egy probléma akkor oldható meg a leghatékonyabban, ha azt kisebb egységekre bontják. Szerezzenek jártasságot az adatok rögzítését, értelmezését, vizsgálatát, szemléltetését segítő eszközök használatában. Szerezzenek gyakorlatot az együttműködésben. AJÁNLOTT KOROSZTÁLY 5-6., 7-8. IDŐTARTAM 45 perc KERETTANTERVI KAPCSOLÓDÁS Informatika Adatok feldolgozását segítő műveletek végzése. A megoldás lépéseinek szöveges, rajzos készítése, értelmezése. Problémák algoritmusainak megtervezése. Algoritmus tervezése, különböző megoldási lehetőségek tanulmányozása. KERESZTTANTERVI KAPCSOLATOK Matematika A KOMPETENCIAFEJLESZTÉS FÓKUSZAI A foglalkozás a következő készségek fejlesztését tűzte ki célul: problémamegoldás logikai-algoritmikus gondolkodás együttműködés Oldal2

SZÜKSÉGES ESZKÖZÖK Számítógép, internet elérés, nyomtatott mellékletek, szereplők képei feltöltve ELŐZETES TANÁRI ISMERETEK A foglalkozás megtartásához a tanárnak ismernie kell: a Scratch programozási alapokat A szükséges ismeretek megszerzéséhez ajánlott tartalmak: Átkelős játékok és megoldásuk leírása: http://www.kfki.hu/~merse/fejtoro_feladvanyok.html#_a farkas, a kecske es a kaposzta Scratch programnyelvről: http://scratch.inf.elte.hu/ ELŐZETES TANULÓI ISMERETEK Scratch programozási alapismeretek, háttérbeállítás, koordináták, üzenetküldés, események vezérlése, ismétlés EGYÉB TÉR- ÉS IDŐSZERVEZÉSSEL KAPCSOLATOS JAVASLATOK Mivel a foglalkozás tevékenységei közül többet csoportmunkában végeznek a diákok, javasolt a terem elrendezése ennek megfelelően. Oldal3

A FOGLALKOZÁS LEÍRÁSA: I. TANÓRA 1. RÁHANGOLÓDÁS, CSOPORTOK KIALAKÍTÁSA [2 PERC] Táblázat csoportalkotáshoz nyomtatvány kivágása Kiosztjuk a tanulók között a kártyákat. A tanulók feladata megkeresni a tartalmilag összetartozó szavakat. 2. ÁTKELŐS JÁTÉKOK MEGOLDÁSI MÓDJÁNAK KERESÉSE ÉS RÖGZÍTÉSE, ÉRTÉKELÉSE KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [2X5 PERC] Átkelős játékok leírása, Átkelős játékok megoldása, Megoldási tervhez táblázat kinyomtatása, íróeszközök előkészítése Ismertetjük a megoldani kívánt feladatokat. Bemutatjuk a megoldási tervet segítő táblázatot. Megbeszéljük a szimbólumokat (folyó, kezdő állapot, cél) és azt is, hogy egyszerű rajzos vázlat készítésében érdemes gondolkodniuk. Forgó rendszerben, a kiscsoportok a feladvány megoldásán dolgoznak. A megoldási tervet papíron készítik el, egyszerű, rajzos vagy rövid szöveges vázlat formájában. A megoldási módokat megbeszéljük. 3. A TERV ÉRTÉKELÉSE KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [4 PERC] Tanulói csoportmunka értékelőlap nyomtatása Osszuk ki az értékelőlapokat. Segítségével kérjük ki a csoportok véleményét arról, hogy a tanulók által készített megoldási tervek, milyen mértékben segítik a megértést, a megoldási folyamat modellezését. 4. A FARKAS, A KECSKE ÉS A KÁPOSZTA CÍMŰ ÁTKELŐS JÁTÉK MEGOLDÁSI LÉPÉSEINEK MEGTERVEZÉSE SCRATCH PROGRAMNYELVEN EGÉSZ CSOPORTOS MEGBESZÉLÉS [5 PERC] Érdemes a szereplőket kinyomtatni, kivágni és a folyamatot a táblán modellezni. Terveztessük meg a feladat megoldásához szükséges lépéseket (hátterek, szereplők rajzolása, betöltése). Térjünk ki az átkelések sorrendjére. Minden csoport számára tegyük hozzáférhetővé: 1. kecske 2. üres csónak 3. farkas 4. kecske 5. káposzta 6. üres csónak Oldal4

7. kecske Kezdeményezzünk beszélgetést arról, hogyan lehetne ezt a feladatot kivitelezni, milyen parancsokat szükséges használni. Melyik szereplő küldje az üzenetet és kinek? Mikor célszerű küldenie? Egészítsük ki a vázlatot: 1. kecske 2. üres csónak üzen a farkasnak, később a kecskének (4.), vége 3. farkas üzen a kecskének 4. kecske üzen a káposztának 5. káposzta 6. üres csónak 7. kecske Több háttér esetén (főcím és vége) szintén szükséges az üzenet küldése, illetve a várakozás beiktatása, a szereplők kezdőpozícióban való megjelentetése. 5. AZ ELSŐ LÉPÉSEK, A CSÓNAK INDÍTÁSA EGÉSZ CSOPORTOS MEGBESZÉLÉS [4 PERC] Projektor. A programhoz képek feltöltése. A háttereket, szereplőket rajzolják meg, illetve töltsék fel. Tudatosítsuk, hogy a csónak és a benne ülő szereplő egyszerre mozog. A csónak mindig két adott koordináta között közlekedik. Lehetséges ismétlődő lépés, vegyék észre. A többi szereplő viszont ki- és beszáll (ugrik) a csónakból. Beszéljük meg, hogy hová iktassunk be várakozást. Miért? A tanulókkal közösen megírjuk a csónak mozgásához tartozó lépéseket: csússz várj csússz Valamint a szállítandó szereplők mozgásához tartozó lépéseket: ugorj (be) várj csússz várj ugorj (ki) 6. A PROGRAM MEGÍRÁSA KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [15 PERC] A tanulók a segítséget követve készítsék el a teljes programot. A munka megkönnyítésére a duplázás parancsot alkalmazzuk. Oldal5

Tipp: ha a tanulók nyitottak az egyéni megoldások iránt, javaslataikat beszéljük meg. A legnehezebb feladat bizonyára a sorrendkövetés. Érdemes a csoport tagjai között megosztani a munkát. 7. A PROGRAMOK BEMUTATÁSA EGÉSZ CSOPORTOS MEGBESZÉLÉS [5 PERC] Az elkészült programok bemutatása, véleményezése. A felmerülő problémák (ha voltak) megbeszélése. Oldal6

FORRÁSOK, SEGÉDANYAGOK Átkelős játékok és megoldásuk leírása: http://www.kfki.hu/~merse/fejtoro_feladvanyok.html#_a farkas, a kecske es a kaposzta Átkelős játékok az interneten: http://www.logikaifeladatok.hu/jatek.html Ajánlott: Misszionáriusok és kannibálok játék (angol): http://www.jatektan.hu/jatektan/uj2001/2003/flash/1atkeles_2.html Ajánlott: A farkas, a kecske és a káposzta meséje: http://www.nyeomszsz.org/orszavak/pdf/farkaskecskekaposzta.pdf Oldal7

MELLÉKLETEK Táblázat csoportalkotáshoz Átkelős játékok leírása Átkelős játékok megoldása Megoldási tervhez táblázat Tanulói csoportmunka értékelő lap Mintaprogram: https://scratch.mit.edu/projects/78224258/ Oldal8

Táblázat csoportalkotáshoz gazdagság kincs aranyásó rög farkas üvöltés Piroska és a gonosz zöldség káposzta C vitamin Frankfurti leves gida Mekk Elek kecske háziállat Oldal9

Átkelős játékok leírása A farkas, a kecske és a káposzta Egy parasztnak át kell vinni a folyón egy farkast, egy kecskét és egy káposztát. A csónak olyan kicsi, hogy csak a paraszt ülhet bele és mellé még vagy csak a farkas, vagy csak a kecske, vagy csak a káposzta fér el. Ha azonban a paraszt magára hagyja a farkast a kecskével, vagy a kecskét a káposztával, akkor az egyik megeszi a másikat. Hogyan kelhetnek át a folyón, hogy senkinek ne legyen bántódása? Forrás: http://www.kfki.hu/~merse/fejtoro_feladvanyok.html#_a farkas, a kecske es a kaposzta Aranyrög és a révész Az arányásó át akarja juttatni a folyó túl partjára az ott várakozó feleségének az aranyrögöt. A folyón dolgozik egy révész, aki minden mozdíthatót ellop. Az aranyásónak van egy ládikája, egy lakatja, és egy hozzátartozó kulcsa. A feleségének is van egy lakatja egy hozzá tartozó kulccsal. A láda az egyetlen, ami túl nehéz ahhoz, hogy a révész ellopja. Segítsünk az aranyásónak átjuttatni az aranyrögöt anélkül, hogy ő vagy a felesége átkelne a folyón. Forrás: http://www.kfki.hu/~merse/fejtoro_feladvanyok.html#_a farkas, a kecske es a kaposzta Oldal10

Átkelős játékok megoldása A farkas, a kecske és a káposzta A paraszt átviszi a kecskét, azután visszatér, fogja a farkast, átviszi a túlpartra, otthagyja, majd visszahozza a kecskét az innenső partra. Otthagyja a kecskét és átviszi a farkashoz a káposztát. Végül visszatér a kecskéért, és őt is átviszi a túlpartra. Aranyrög és a révész Az aranyásó berakja a rögöt a ládába és ráteszi a lakatot, majd átküldi a feleségének. A révész nem tud ellopni semmit, mert a láda túl nehéz, és ami benne van, az le van lakatolva. A túlparton a felesége rárakja a saját lakatját is az aranyásó lakatja mellé, majd visszaküldi a ládát a révésszel. A révész leveszi a saját lakatját, és újra átküldi a ládát. Ezt megkapva, a felesége leveszi a saját lakatját, és hozzájut az aranyröghöz. Oldal11

Megoldási tervhez táblázat Kezdeti állapot Cél á Oldal12

Tanulói csoportmunka értékelőlap Kérlek, értékeld társaid munkáját az alább felsorolt szempontok szerint! Használd a megadott jelöléseket! + kiemelkedő munka (nemigen javítható) = megfelelő munka (jó, ám még lehet javítani rajta) - gyenge munka (sok a javítanivaló) Név: Dátum: A megfigyelt csoport: A csoport meg tudta oldani a feladatokat A vázlatuk áttekinthető, megjelenése segítette a megoldás alaposabb megértését A vázlatuk részletes, értelmes A vázlatuk esztétikus Oldal13

Szereplők a programhoz Oldal14