A kisbiztosítónak nem minősülő biztosító felügyeleti jelentései ÖSSZEFOGLALÓ TÁBLA

Az OTP Bank Rt I. félévi összefoglaló nem konszolidált, nem auditált IAS pénzügyi adatai A Bank I. félévi fejlõdése

Az OTP Bank Nyrt. mérlegének és eredménykimutatásának lényeges adatai

K Ö Z G Y Ű L É S I M E G H Í V Ó

PANNON-VÁLTÓ Rt éves gyorsjelentés. Mérleg adatok dec. 31.( E Ft) dec. 31.( E Ft)

Magyar Biztosítók Szövetsége Association of Hungarian Insurance Companies. Biztosítási piac I. negyedév

6. melléklet a 49/2014. (XI. 27.) MNB rendelethez

Magyar Biztosítók Szövetsége Association of Hungarian Insurance Companies. Biztosítási piac III. negyedév

Konszolidált IFRS Millió Ft-ban

Magyar Biztosítók Szövetsége Association of Hungarian Insurance Companies. Biztosítási piac IV. negyedév

A Magyar Külkereskedelmi Bank Rt évi éves gyorsjelentése

Mérleg. Szolvencia II. szerinti érték Eszközök

CIG PANNÓNIA ÉLETBIZTOSÍTÓ NYRT. PÉNZÜGYI-GAZDASÁGI HELYZETÉNEK 3 ÜZLETI ÉVET ÁTFOGÓ ELEMZÉSE

Közlemény a CIB Bank Zrt évi üzleti évére vonatkozó auditált éves beszámolójáról és konszolidált éves beszámolójáról

1. melléklet a./2011 (.) PSZÁF rendelethez ÖSSZEFOGLALÓ TÁBLÁZAT

A HUNGAGENT KERESKEDELMI NYRT Tpt. tv. szerinti I. féléves gyorsjelentése

1. melléklet a (./.) PSZÁF rendelethez ÖSSZEFOGLALÓ TÁBLÁZAT

NÖVEKEDÉS BIZTONSÁG STABILITÁS

Átírás:

CIG PANNÓNIA ÉLETBIZTOSÍTÓ NYRT. NEGYEDÉVES TÁJÉKOZTATÓ 2016. ELSŐ NEGYEDÉV 2016. május 24.

1. Összefoglaló A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. (a továbbiakban: Biztosító vagy Társaság) a mai napon nyilvánosságra hozza a negyedéves tájékoztatóját. Jelen tájékoztató célja, hogy a magyar számviteli törvény szerint készített, nem auditált és nem konszolidált adatokat, valamint a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) számára önkéntes adatszolgáltatás keretében megosztandó adatokat a Biztosító a negyedéves jelentéssel egyidejűleg nyilvánosságra hozza. A MABISZ számára szolgáltatott adatokat jelen tájékoztató 1. számú melléklete tartalmazza. A Biztosító jelen tájékoztatótól elkülönülten hozza nyilvánosságra 2016. évi első negyedéves jelentését. A jelentésben a jogszabályban megkövetelt, a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti konszolidált, nem auditált 2016. évi első negyedéves adatait publikálja. A 2016. év főbb eredményei, eseményei: A Biztosító legfontosabb eredményei (adatok millió forintban) (A) 2015.03.31 (B) 2015.12.31 (C) Változás (A - B) Bruttó díjelőírás 2 755 3 381 14 643-626 Biztosítástechnikai eredmény (igazgatási költségek nélkül) 420 427 1 984-7 Igazgatási költségek -244-264 -1 085 20 Biztosítástechnikai eredmény 176 163 899 13 Nem biztosítástechnikai eredmény -16 19-176 -35 Közös vezetésű vállalattól kapott osztalék 250 0 0 250 Adózás előtti eredmény 410 182 723 228 Adófizetési kötelezettség -5-8 -35 3 Adózott eredmény 405 174 688 231 - Stabil biztosítástechnikai eredmény és a Pannónia CIG Alapkezelő Zrt.-től kapott osztaléknak köszönhetően jelentősen növekvő nyereségesség jellemezte a CIG Pannónia első negyedévét. A Biztosító bruttó díjbevétele az előző év hasonló időszakához viszonyítva ugyan 19 százalékkal csökkent, ezt azonban legnagyobb részben az eseti/egyszeri díjak csökkenése magyarázza. A bruttó díjbevétel 2016 első negyedévben 2 755 millió forint, melynek meghatározó része rendszeres díj, 2 587 millió forint; emellett az eseti/egyszeri díjak összege 168 millió forint. A biztosítási portfolió fedezettermelő képessége stabil, a Biztosító 2016 első negyedévébenn 176 millió forint biztosítástechnikai eredményt ért el, mely 8 százalékkal magasabb az előző év hasonló időszakában elért nyereségnél. Az első negyedévben a Biztosító adózás előtti eredménye 410 millió forint, mely az előző időszaki eredmény 225 százaléka, az adózott eredmény 405 millió forint nyereség. - A saját hálózat értékesítése a tavalyi év hasonló időszakához képest 47 százalékkal magasabb. Az egyéb brókeri csatorna teljesítménye azonban elmarad 2015 első negyedévétől. 2015 első negyedévében még egy jelentős egyedi csoportos szerződés is növelte az új állományt. A tavalyi egyszeri tétel nélkül az új szerzés 2015-höz viszonyított aránya 90 százalék lenne, amely jelzi, hogy a saját hálózat kiváló teljesítménye ellensúlyozta az egyéb brókeri csatorna csökkenő értékesítését. - A Biztosító Igazgatósága 2016.03.16-án döntött a Társaság tőkeszerkezetének átalakításáról; a tőketartalékból a 2015. év végi negatív eredménytartalék ellentételezésére átvezet összesen 14.793.245.506-, forintot. A Biztosító a 2016. január 1-től hatályos 2000. évi C törvény (számviteli törvény) változásainak értelmében indokoltnak látja a korábban a tulajdonosok által a jegyzett tőkén felül a Társaság céljaira bocsátott vagyon, vagyis a tőketartalék egy részének átvezetését a felhalmozott negatív eredménytartalék ellentételezésére, annak érdekében, hogy a jövőben az osztalékfizetés feltételei fennálljanak. A saját tőke összesített értékére a tőkeszerkezet belső átalakítása nem gyakorol hatást. - A Magyar Nemzeti Bank H-JÉ-II-B-3/2016. számú határozata értelmében kiszabott felügyeleti és fogyasztóvédelmi bírságot, illetve az elrendelt intézkedéseket a Csoport a határidőig befizette és teljesítette. CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., 2016. első negyedéves tájékoztató 2

- A Társaság elvégezte a 2016.01.01-re vonatkozó Szolvencia 2 szabályozásnak megfelelő rendelkezére álló szavatoló tőke és szavatoló tőke szükséglet számítását. A számítás eredményeképpen a tőkemegfelelés 233 százalék. Mérlegfordulónap utáni események: - A Társaság 2016. április 29-én tartott közgyűlése elfogadta a Társaság auditált, magyar számviteli törvény szerinti egyedi a 2015. üzleti évre vonatkozó éves beszámolóját és üzleti jelentését, illetve az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok alapján készített, a 2015. üzleti évre vonatkozó konszolidált pénzügyi kimutatásait és konszolidált üzleti jelentését. A Közgyűlés úgy határozott, hogy a Társaság a 2015. üzleti éve után ne fizessen osztalékot, és a mérleg szerinti eredmény kerüljön átvezetésre az eredménytartalékba. - A közgyűlés döntésének értélmében 2016. május 1-től a Biztosító könyvvizsgálatát az Ernst & Young Könyvvizsgáló Kft. látja el, a személyében felelős könyvvizsgáló Virágh Gabriella (kamarai bejegyzési száma: 004245). - A Biztosító az MNB etikus életbiztosítás koncepciójához több ponton illeszkedő termékeket indított 2016. április 1-jén. A Pannónia Esszencia Befektetési Életbiztosítás bevezetésével a biztosító egy olyan unit-linked életbiztosítást fejlesztett ki elsőként, amely ugyanolyan alacsony költségekkel bír, mint a nyugdíjbiztosítások, és várhatóan megfelel majd az MNB által tervezett TKM limiteknek is. Budapest, 2016. május 24. CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., 2016. első negyedéves tájékoztató 3

2. Pénzügyi kimutatások A Biztosító eredménykimutatásának fő sorai millió forint (A) 2015.03.31 (B) 2015.12.31 (C) Változás (A - B) Bruttó díjelőírás 2 755 3 381 14 643-626 Bruttó szerzési költségek -448-497 -2 163 49 Elhatárolt szerzési költségek változása -66-74 -296 8 Károk és szolgáltatások -1 955-2 172-7 876 217 Bruttó tartalékváltozások 258-3 557-3 098 3 815 Biztosítástechnikai befektetési eredmény -257 3 135 86-3 392 Igazgatási költségek -244-264 -1 085 20 Viszontbiztosítási és egyéb biztosítástechnikai eredmény 133 211 688-78 Biztosítástechnikai eredmény 176 163 899 13 Nem biztosítástechnikai és befektetési eredmény -16 19-176 -35 Kapott osztalék 250 0 0 250 Adózás előtti eredmény 410 182 723 228 Adófizetési kötelezettség -5-8 -35 3 Adózott eredmény 405 174 688 231 A Biztosító mérlegének fő sorai millió forint (A) 2015.03.31 (B) 2015.12.31 (C) Változás (A - B) Immateriális javak 677 677 696 0 Befektetések 6 902 5 961 6 774 941 A befektetési egységekhez kötött (unit-linked) életbiztosítások szerződői javára végrehajtott befektetések 54 749 55 648 54 894-899 Követelések 1 462 1 843 1 945-381 Egyéb eszközök 1 149 1 137 1 152 12 Aktív időbeli elhatárolások 1 233 1 413 969-180 Eszközök összesen 66 172 66 679 66 430-507 Saját tőke 5 765 4 939 5 360 826 Biztosítástechnikai tartalékok 2 547 2 356 2 738 191 Biztosítástechnikai tartalékok a befektetési egységekhez kötött (unit-linked) életbiztosítás szerződői javára 54 749 55 648 54 894-899 Céltartalékok 49 0 64 49 Kötelezettségek 1 118 1 216 1 274-98 Passzív időbeli elhatárolások 1 944 2 520 2 100-576 Források összesen 66 172 66 679 66 430-507 CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., 2016. első negyedéves tájékoztató 4

3. A Biztosító pénzügyi helyzetének bemutatása - a Biztosító magyar számviteli törvény szerint készített, nem auditált és nem konszolidált, 2016. év első negyedéves adatai A beszámolási időszakban a Biztosító bruttó díjbevétele 2 755 millió forint volt, amely az előző év hasonló időszaki teljesítményének 81 százaléka. Ebből 2 503 millió forint a befektetéshez kötött életbiztosítások díjbevétele (melyből 535 millió forint a nyugdíjbiztosítás), 202 millió forint a hagyományos életbiztosítások díjbevétele és 50 millió forint egészségbiztosítási díjbevétel. Az értékesített szerződések első éves díjaiból származó bruttó díjbevétel 351 millió forint, mely 26 százalékos csökkenés a 2015 első negyedévéhez (473 millió forint) képest. 2015 első negyedévében még egy jelentős egyedi csoportos szerződés is növelte az új állományt, ezen szerződés okozza az első éves díjak visszaesését, melynek díjbevétele 2016-ban a megújítási díjakban jelenik meg. A portfolióban a korábbi években kötött szerződések megújítási díjai összességében 3 százalékkal csökkentek 2015 első negyedévéhez képest, mely jelentős javulás a megelőző év 9 százalékos csökkenéséhez viszonyítva. A megújításokból származó 2016. első negyedévi bruttó díjbevétel 2 236 millió forint, szemben a 2015. év hasonló időszakának 2 301 millió forintjával. Az eseti/egyszeri díjak a 2015. első negyedév eseti díjbevétel 28 százalékát, 168 millió forintot értek el. A teljes díjbevételen belül az eseti/egyszeri díjak aránya 14 százalékról 6 százalékra csökkent az előző év hasonló időszakához viszonyítva, az eseti/egyszeri díjbevételek profitfedezete azonban a rendszeres díjbevételekénél jóval szerényebb, így ezen díjak csökkenése a biztosító eredményére kisebb hatással bír. A ráfordítások között az egyik legjelentősebb tétel a károk és szolgáltatások ráfordítása (1 955 millió forint), amelyből 1 857 millió forint a befektetéshez kötött életbiztosítások részleges- és teljes visszavásárlása. Szintén jelentős hatással bír az eredményre a bruttó tartalékváltozások bevétele (258 millió forint). Az eredménytől független díj-visszatérítési tartalékok (53 millió forint), a matematikai tartalékok (27 millió forint), a meg nem szolgált díjtartalékok (91 millió forint) és a függőkár tartalékok (31 millió forint) növekedtek. Míg a törlési tartalékok (315 millió forint), és a befektetési egységekhez kötött életbiztosítási tartalékok (145 millió forint), csökkentek. A Biztosító szerzési költsége (elhatárolt szerzési költségekkel együtt) 2016 első negyedévében összesen 514 millió forint volt, 10 százalékkal kevesebb, mint 2015 első negyedévében. Az igazgatási költségek soron is csökkenés mutatkozik, előző év hasonló időszakához képest 8 százalékkal kevesebb igazgatási költség merült fel. A biztosítástechnikai befektetési eredmény 257 millió forint veszteség, mely az alábbiakban részletezett tényezők együttes eredménye. A 2016 első két hónapjában tapasztalt hozam csökkenést követően a harmadik hónapban bekövetkezett növekedés némileg kompenzálni tudott, így 2016 első negyedévében összesen 248 millió forint veszteség a unit-linked hozam. Az első negyedévet az európai részvénypiacok alulteljesítése és a jelentősen emelkedő olajár vezérelte feltörekvő régió részvénypiacainak felülteljesítése jellemezte. A BUX index továbbra is kiemelkedő teljesítménnyel 13% feletti hozamot produkált a negyedév során. Ennek megfelelően unit-linked eszközalapjaink között az orosz és latin-amerikai, valamint a hazai részvénypiacon befektető termékek érték el a legmagasabb hozamot. A tőkemozgások során a legjelentősebb volumen a hazai, az orosz és a latin-amerikai részvényekbe fektető eszközalapjainkba érkezett, míg a legnagyobb kivonások a kínai és indiai részvénypiacot reprezentáló termékeket, valamint a likviditási eszközalapokat sújtották. Az abszolút hozamú és aktívan kezet eszközalapok népszerűsége tovább nőtt, melynek megfelelően jelentős tőkebeáramlást könyvelhettek el a negyedév során. A (hagyományos) biztosítástechnikai tartalékok befektetési eredménye 14 millió forint nyereség 2016 első negyedévében. A befektetési eredményre jelentős hatással volt a pénzügyi viszontbiztosítás kamatráfordítása 23 millió forint értékben. A Viszontbiztosítási és egyéb biztosítástechnikai eredmény soron elsősorban az eszközalapkezelési díjak bevételeit (159 millió forint), a függő díjelvonást (11 millió forint) valamint a viszontbiztosítási eredményét (-40 millió forint) mutatja ki a Biztosító. A 2015. év hasonló időszakához képest a csökkenést elsősorban az alapkezelési díjbevételek alacsonyabb volumene okozza. A nem biztosítástechnikai eredmény (+234 millió forint) a Biztosító által kapott osztalékból (250 millió forint), és egyéb eredményből (-16 millió forint) áll, melynek meghatározó része iparűzési adó és innovációs járulék. Az adózás előtti eredmény 410 millió forint, a 2015 hasonló időszaki adózás előtti eredménynél 228 millió forinttal magasabb. Ezt csökkenti az adóráfordítás 5 millió forint) értékben. Mindezek eredményeképpen az adózott eredmény 2016. március 31-én 405 millió forint nyereség. A Biztosító mérlegfőösszege 66 172 millió forint, pénzügyi helyzete stabil, kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett. A saját tőke nagysága 2016. március 31-én 5 765 millió forint. CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., 2016. első negyedéves tájékoztató 5

4. Vezetői beszámoló A Biztosító 2016 első negyedévében 30 százalékkal alacsonyabb értékesítési eredményt ért el az előző évhez képest, 349 millió forint éves állománydíjú rendszeres díjas életbiztosítási szerződést értékesített, amelyből 320 millió forint befektetési egységhez kötött életbiztosítás, 29 millió forint hagyományos és csoportos életbiztosítás volt. Az előző év hasonló időszakában az új értékesítés állománydíja 501 millió forint volt, ebből 136 millió forint hagyományos és csoportos életbiztosításhoz és 365 millió forint befektetési egységhez kötött szerződéshez kapcsolódott. A befektetési egységhez kötött életbiztosítások értékesítési volumenének csökkenését elsősorban az egyéb brókeri csatorna teljesítményének visszaesése okozta, ugyanakkor a saját hálózat kiemelkedő teljesítménye közel ellensúlyozni tudta az így kieső teljesítményt. A hagyományos- és csoportos életbiztosítások új értékesítés soron mutatkozó csökkenés a BM csoportos életbiztosítási szerződés okozza, mely 2015 első negyedévében növelte az új szerzést. Új értékesítés 1 Új szerzések állománydíja (millió Ft) Befektetéshez kötött életbiztosítások: (A) 2015.03.31 (B) 2015.12.31 (C) Változás (A - B) Változás % (A - B) / B 320 365 1 956-45 -12% Hagyományos biztosítások: 29 136 208-108 -79% Összes állománydíj: 349 501 2 164-152 -30% A 2016 első negyedévében eladott életbiztosítási szerződések esetén a saját hálózat teljesítménye 62 százalékot, míg az egyéb független biztosításközvetítők alkotta - értékesítési csatorna 35 százalékot, a banki csatorna pedig 3 százalékot tett ki. Piaci részesedési mutatók 2 2015 2014 2013 millió Ft Piaci részesedés millió Ft Piaci részesedés millió Ft Piaci részesedés Életbiztosítási ág díjbevétele alapján 14 643 3,32% 14 420 3,19% 16 715 5,90% Életbiztosítási ág korrigált díjbevétele alapján 12 812 4,35% 12 860 4,52% 15 328 5,60% A korrigált díjbevételeket vizsgálva elmondható, hogy a Biztosító az életbiztosítási piacon 4,35 százalékos piaci részesedéssel a 8. legnagyobb korrigált díjbevétellel rendelkező társaság volt a 2015. évi adatok alapján. A 2016. év legfontosabb feladata a jó minőségű és stabilan növekvő, hosszú távon fizetett szerződésekből álló portfólió építése, melyet a saját hálózat további bővítésével és a jogszabályi, piaci változásokra való gyors reagálással tervez megvalósítani a Biztosító. Ennek a stratégiának a keretében vezette be a Biztosító 2016. április 1-jén a Pannónia Esszencia Befektetési Életbiztosítást. A Biztosító ezzel olyan unit-linked életbiztosítást fejlesztett ki elsőként, amely ugyanolyan alacsony költségekkel bír, mint a nyugdíjbiztosítások, és várhatóan megfelel majd az MNB által tervezett TKM limiteknek is, illeszkedik az etikus biztosítási koncepcióba. A Biztosító által a MABISZ felé önkéntes adatszolgáltatás keretében lejelentett új szerzés adatok (1. számú melléklet) tartalmazzák a korábban törölt szerződések reaktiválásából származó állománynövekedést. A nem forintban denominált szerződések esetében az időszak végi árfolyamon történik az új szerzések jelentése, így az euró árfolyamának ingadozása is torzíthatja az adatok összehasonlíthatóságát. A Biztosító menedzsmentje az új szerzéseket a reaktiválásoktól és az árfolyamváltozások hatásától megtisztított formában vizsgálja. 1 Menedzsment információs adatok, a korábbi jelenésekkel összhangban lévő adatok az I. számú mellékletben találhatók 2 Jelen negyedéves jelentés készítésekor 2016. első negyedévre vonatkozó MABISZ piaci adatok még nem állnak rendelkezésre, így a 2015. évi negyedik negyedéves adatokat tartalmazza a táblázat. CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., 2016. első negyedéves tájékoztató 6

I. számú melléklet A Biztosító élet üzletág állományának bemutatása a tárgyidőszak végén (darab) Nyitó állomány 2016.01.01 Új üzlet Záró állomány Haláleseti biztosítás 3 235 61 3 199 Vegyes életbiztosítás 553 15 556 Indexhez- vagy befektetési egységekhez kötött életbiztosítás 32 057 406 31 404 Egészségbiztosítás 476 100 546 Nyugdíjbiztosítás Szja tv. szerint 5 283 444 5 648 Csoportos hitelfedezeti életbiztosítás 1 0 1 Csoportos életbiztosítás 16 3 19 Folyamatos díjas szerződések részösszesen 41 621 1 029 41 373 Indexhez- vagy befektetési egységekhez kötött életbiztosítás 111 22 129 Nyugdíjbiztosítás Szja tv. szerint 13 2 15 Egyszeri díjas szerződések részösszesen 124 24 144 Élet üzletág összesen 41 745 1 053 41 517 Életbiztosításokhoz kapcsolódó baleset és betegség kiegészítő biztosítás 8 811 646 9 154 A Biztosító élet üzletág állományának bemutatása a tárgyidőszak végén Nyitó állomány 2016.01.01 Új üzlet ezer forint Záró állomány Haláleseti biztosítás 184 178 4 720 183 452 Vegyes életbiztosítás 74 593 2 855 76 177 Indexhez- vagy befektetési egységekhez kötött életbiztosítás 16 469 674 220 657 16 011 302 Egészségbiztosítás 119 966 11 440 119 625 Nyugdíjbiztosítás Szja tv. szerint 1 623 961 122 912 1 735 775 Csoportos hitelfedezeti életbiztosítás 112 0 565 Csoportos életbiztosítás 123 343 2 635 125 882 Életbiztosításokhoz kapcsolódó baleset és betegség kiegészítő biztosítás 163 242 8 708 166 468 Élet üzletág összesen 18 759 068 373 927 18 419 246 CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., 2016. első negyedéves tájékoztató 7

A Biztosító díjbevétele biztosítási ágazatonként a tárgyidőszak végén ezer forint Díjbevétel összesen Egyszeri díjas díjbevétel Eseti díjas (top-up) díjbevétel Haláleseti biztosítás 47 012 0 2 915 Vegyes életbiztosítás 20 722 0 2 254 Indexhez- vagy befektetési egységekhez kötött életbiztosítás 1 969 588 54 086 17 669 Egészségbiztosítás 27 295 0 0 Nyugdíjbiztosítás Szja tv. szerint 532 724 2 650 88 146 Csoportos hitelfedezeti életbiztosítás 1 706 0 0 Csoportos életbiztosítás 118 309 0 0 Életbiztosításokhoz kapcsolódó baleset és betegség kiegészítő biztosítás 37 347 0 0 Élet üzletág részösszesen: 2 754 703 56 736 110 983 Egyszeri/eseti díjas életbiztosítási szerződések matematikai tartaléka tárgyidőszak végén ezer forint Matematikai tartalék összege Egyszeri díjas Eseti díj Befektetési egységekhez kötött életbiztosítások (unit linked) tartaléka 0 0 Hagyományos összesen 0 17 712 CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., 2016. első negyedéves tájékoztató 8