Kezdő programkészítőknek ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1



Hasonló dokumentumok
SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

Teljesen kezdő, Scratch programban járatlan tanulókhoz is bátran ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

Programozásban kezdőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

Programozással ismerkedőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

A foglalkozás során a tanulók részt vesznek a program megtervezésében, megvalósításában, tesztelésében és továbbfejlesztésében. SZERZŐ: Vindics Dóra

A foglalkozás céljának eléréséhez a következő tevékenységeket végezzük el:

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Kiss Róbert. Körhinta A FOGLALKOZÁS CÍME A FOGLALKOZÁS RÖVID

TÁMOP / A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben

A programot kezdő Scratch programmal éppen csak ismerkedő tanulóknak is ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

A foglalkozás végére a tanulók bepillantást nyernek a programozásba, ismeretei bővülnek a színekről és hangokról.

ALAPADATOK. KÉSZÍTETTE Balogh Gábor. A PROJEKT CÍME Hálózati alapismeretek

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK III. MODUL A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKT MEGVALÓSÍTÁSA TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

A kísérlet megnevezése, célkitűzései A vulkánok kialakulásának bemutatása, vulkanikus hegységek jellemzése, vulkánkitörés modellezése

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK II. MODUL FELKÉSZÜLÉS A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKTRE TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

4. évfolyam. Tematikai egység/ Fejlesztési cél. Órakeret 4 óra. 1. Az informatikai eszközök használata

SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA. Modul az Alapfokú Művészetoktatási Intézmények számára Zeneművészet tanszak (8-14.

2.Fák ábrázolása Célja: Lehetséges ábrázolási módok bemutatása Kérdések: Milyen ábrázolásbeli eltéréseket látsz a képeken?

Tanítási tervezet. 1. Tantervi követelmények

4. modul EGYENES ÉS FORDÍTOTT ARÁNYOSSÁG, SZÁZALÉKSZÁMÍTÁS

Kőzetlemezek és a vulkáni tevékenység

Egészségedre! Káros szenvedélyek és egészséges életmód megismerése. Kompetenciaterület: Szociális és életviteli kompetencia 10.

Kéz a kézben a digitális világban

DIGITÁLIS KOMPETENCIA FEJLESZTÉSE TANÍTÁSI ÓRÁKON

Tanulás a világhálón

HOGYAN TÖLTSÜK AKÍTVAN A SZABADIDŐNKET?

SZERZŐ: Vindics Dóra. Oldal1

Feladatkörök a kooperatív munkában

Helyi tanterv. Informatika évfolyam. Helyi tervezésű +órakeret Évi órakeret

Természetismeret. 1. A természettudományos nevelés folyamatában történő kompetenciafejlesztés lehetőségei az alsó tagozaton.

Fenntarthatósági Témahét 2018 óravázlat. 1. változat

Bevezetés a táncfilm készítésbe kritikai érzék fejlesztése Klasszikus balett

PROJEKTTERV. Kovács Róbert Péterné. Technika, életvitel és gyakorlat

HOGYAN LEGYÜNK FIZIKAILAG AKTÍVAK?

Osztály: 4. Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

Informatika 6. évfolyam

Modul címe: Szent Iván éj

Osztály: Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

IKT-val támogatott tanórák, ismeretszerzés hatékony tervezése tematikus linkgyűjtemény segítségével

6. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Alapvető játékformák

kompetencia-alap vel ZÁRÓKONFERENCIA HEFOP-3.1.3

TERMÉSZETISMERET 5. ÉVFOLYAM

Fejlesztı neve: LANDI ANIKÓ. Tanóra / modul címe: CIKLUSOK ALKALMAZÁSA PROGRAMOZÁSI GYAKORLAT

Óraterv. Az óra témája: A hivatali levél

Feladataink, kötelességeink, önkéntes és szabadidős tevékenységeink elvégzése, a közösségi életformák gyakorlása döntések sorozatából tevődik össze.

1. ÉVFOLYAM. Én és a világ. A modul szerzõje: Nahalka István. SZKA_101_06_B Mikor tanulsz hogyan tanulsz?

ÓRAVÁZLAT 8. OSZTÁLYOS KÖNYVTÁR HASZNÁLATI ÓRA

A szolnoki vár projekt történelem lézergravírozás 3D nyomtatás komplex részprojektje

IDŐMÉRÉS AZ IDŐ MÚLÁSA

Informatika évfolyam

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 1. modul GONDOLKODJUNK, RENDSZEREZZÜNK!

Kedves Kollégák! Alapelvek

Tanítási tervezet. 1. Tantervi követelmények. Az óra időpontja: november :10. Iskola, osztály: gimnázium, 9. B

ÓRATERV A SZÖVEGÉRTÉS-SZÖVEGALKOTÁS B KOMPETENCIATERÜLET FEJLESZTÉSÉHEZ A TÖRTÉNELEM TANTÁRGYBAN

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Vindics Dóra A FOGLALKOZÁS CÍME. Színérzékelés

18. modul: STATISZTIKA

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 16. modul EGYBEVÁGÓSÁGOK. Készítette: Vidra Gábor

Kérdezési stratégiák a probléma alapú tanulásban HOGYAN GAZDÁLKODIK EGY ORSZÁG?

ÓRAVÁZLAT. Az óra címe: Ismeretek a kis számokról. Osztály. nyújtott 1. évfolyam első év A tanóra célja

INFORMATIKA. Kerettantervi. 2. évfolyam Az informatikai eszközök használata. órakeret évfolyam

ISKOLARENDSZEREK A MODUL CÍME. A modul felhasználási területe: 5-8. évfolyam. KÉSZÍTETTE: Baranyiné Bujdosó Ágnes. Gyáni Mária

A kőzetlemezek mozgásai és következményei

A TANKÖNYVFEJLESZTÉS ÚJ MODELLJÉNEK TAPASZTALATAI ÉS EREDMÉNYEI KOJANITZ LÁSZLÓ

TERMÉSZETISMERET 5-6. ÉVFOLYAM DEMETER LÁSZLÓ

1. ÉVFOLYAM. Én és a világ. A modul szerzõi: Ádám Ferencné szabó Anna Kornélia. SZKA_101_30 Természetes és mesterséges anyagok

Fejlesztı neve: HORZSA GÁBORNÉ. Tanóra / modul címe: A LAKÁSOK FŐTÉSE, FŐTÉSI RENDSZEREK

a gyermek jogai és az unicef

A víz szerepe a történelemben

PLC és számítógép hálózat, programozás, ellenőrzés végrehajtása és értékelése

Etikus internet és szoftverhasználat Óravázlat Készült: Tusorné Fekete Éva óravázlatának alapján

Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés - Innovatív intézményekben TÁMOP / TÉMAHÉT. Történetek a kincses erdő állatairól

MŰVELTSÉGTERÜLET OKTATÁSA TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜL AZ ILLYÉS GYULA ÁLTALÁNOS ISKOLA 5. A OSZTÁLYÁBAN

1.számú melléklet. Projektleírás

Családi ünnepek, rítusok. Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 11. évfolyam. Programcsomag: Felkészülés a felnőtt szerepekre

MILYEN EGY EGÉSZSÉGES NAP AZ ISKOLÁBAN?

Informatika tagozat osztályozóvizsga követelményei

Modern hangzatok SZOCIÁLIS ÉS ÉLETVITELI KOMPETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Fuvola tanszak (9-15. életév)

Tanítási tervezet. Iskola neve és címe: Budenz József Alapítványi Gimnázium, 1021 Budapest, Labanc út

Mit jelent a TEHETSÉGGONDOZÓ DIGITÁLIS osztály

Módszertani segédlet pedagógusoknak a fogamzásgátlással kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

ÚJGENERÁCIÓS FIZIKATANKÖNYV 7. ÉVFOLYAM

Moduláris informatikaoktatás 6. osztályban

Tanítási tervezet Fehér András Tamás Vulkáni kőzetek Tantervi követelmények A tanítási óra oktatási célja: A tanítási óra nevelési célja:

HELYI TANTERV / INFORMATIKA

2.1. Az oktatási folyamat tervezésének rendszerszemléletű modellje.

Az iskolai közélet megújítása. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 12. évfolyam

TÖRTÉNELEM Borhegyi Péter

Tanítási tervezet. II. Az óra típusa: ismereteket elmélyítő és új ismereteket feldolgozó óra

Az egyes évfolyamokon tanított tárgyak, kötelező és választható tanórai foglalkozások, ezek óraszámai, az előírt tananyag és követelmények

PROJEKTTERV HÁLÓZATOK A HÉTKÖZNAPI ÉLETBEN

SZKA_101_29 Barátaink az állatok. A modul szerzõje: Kurucz Lászlóné. Én és a világ SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 1.

5. osztály Évi óraszám: 36 óra

Tanítási tervezet - vizsgatanítás -

Óratípusok. Dr. Nyéki Lajos 2016

HELYI TANTERV. Informatika

Környezetünk védelmében: A környezetbarát energiaforrások

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

7. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Átírás:

A vulkáni tevékenység félelemmel vegyes csodálattal tölti el az embereket. Érdekes, egyszersmind izgalmas az alvó, majd egyszer csak mély hallgatásából felébredő hegy. Hogyan keletkeznek a vulkáni hegyek? Milyen erők zajlanak a háttérben? Ezeket a kérdéseket szeretnénk megválaszolni. A tanulókkal információt gyűjtünk, elemzünk és egy egyszerű Scratch programmal szimulációt is készítünk. Kezdő programkészítőknek ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit Oldal1

A FOGLAKOZÁS ADATAI: A FOGLALKOZÁS KÖZPONTI TÉMÁJA A vulkáni hegység születése, működése CÉLJA Szerezzenek gyakorlatot az önálló ismeretszerzésben, az önálló ismeret elsajátításában, a rajzolóprogram használatában. Legyenek képesek megszerzett tudásuk rendszerezésére, leírására, szemléltetésére. Tapasztalják meg azt, hogy digitális produktumaikkal segíthetik az ismeretük elmélyülését, rögzítését. AJÁNLOTT KOROSZTÁLY 5-6. évfolyam IDŐTARTAM 45 perc KERETTANTERVI KAPCSOLÓDÁS Természetismeret, Informatika Hogyan működnek a vulkánok? Rajzos-szöveges dokumentumok létrehozása, átalakítása, formázása, mentése A problémamegoldáshoz szükséges információ gyűjtése, felhasználása. Problémák algoritmusainak megtervezése. A megoldás lépéseinek szöveges, rajzos készítése, értelmezése. KERESZTTANTERVI KAPCSOLATOK Vizuális kultúra A KOMPETENCIAFEJLESZTÉS FÓKUSZAI A foglalkozás a következő készségek fejlesztését tűzte ki célul: problémamegoldás logikai-algoritmikus gondolkodás együttműködés önálló ismeretszerzés Oldal2

SZÜKSÉGES ESZKÖZÖK számítógépek, internet elérés, projektor nyomtatott mellékletek ELŐZETES TANÁRI ISMERETEK A foglalkozás megtartásához a tanárnak ismernie kell a Scratch program alapjait. A szükséges ismeretek megszerzéséhez ajánlott tartalmak: http://scratch.inf.elte.hu/ ELŐZETES TANULÓI ISMERETEK Információkeresés az interneten. Rajzolóprogram, alapfokú ismerete. Vágólap használata, kép betöltése. Scratch program kezelőfelületének ismerete. Gyakorlat a csoportmunkában. EGYÉB TÉR- ÉS IDŐSZERVEZÉSSEL KAPCSOLATOS JAVASLATOK Mivel a foglalkozás tevékenységei közül többet csoportmunkában végeznek a diákok, javasolt a terem elrendezése ennek megfelelően. Oldal3

A FOGLALKOZÁS LEÍRÁSA: I. TANÓRA 1. ELŐZETES ISMERETGYŰJTÉS-KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [4 PERC] A tanulók páros munkában gondolattérképeket készítenek a vulkánról. Megbeszéljük, kinek milyen előzetes információja van a vulkánokkal kapcsolatban. Csomagolópapírok, filcek előkészítése. 2. MEGNÉZÜNK NÉHÁNY VIDEÓT - EGÉSZ CSOPORTOS FOGLALKOZÁS [6 PERC] Projektor. Videó filmek, lásd a segédanyagoknál. Közösen megtekintjük a filmeket. A tanulók feladata a vulkánműködés folyamatainak megfigyelése. 3. VÁZLATKÉSZÍTÉS, JEGYZETEK KIEGÉSZÍTÉSE- KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [5 PERC] Folyamatábra 3-4 fős csoportokat alakítunk. A kiscsoportok feladata, hogy a tankönyv szövege és a megfigyeltek alapján bontsák elemi lépésekre a vulkáni hegység kialakulásának okait, az azt megelőző folyamatokat és a vulkáni hegység működésének mozzanatait. Beszéljük meg csoportonként. Ha szükséges, a csoportok egészítsék ki a jegyzeteiket. Miből lesz az andezit? Miből keletkezik az andezit-tufa? ezekre a kérdésekre is keressük a választ. Rövid szöveges és rajzos vázlat is elfogadható megoldásként. 4. SCRATCH ANIMÁCIÓ ELŐKÉSZÍTÉSE-KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [8 PERC] Biztosítsuk a feltöltendő hátteret, szereplőket. (Lásd melléklet) Mutassuk be a mintaprogramot. Projektor segítségét vegyük igénybe az iránymutatáshoz. A kiscsoportok feladata lesz, hogy a vulkán működésének egy mozzanatát elkészítsék Scratch programmal. Például a füstölgő vulkánról vagy a lávafolyásról készítsenek animációt. A hátteret töltsék fel, a szereplőket töltsék fel vagy rajzolják meg. Oldal4

5. ANIMÁCIÓ KÉSZÍTÉSE- KISCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [15 PERC] Animációk vázlat. Vágólap használatával bővítsék a tanulók a kiválasztott szereplők jelmezeit. Érdemes kisebb mozzanatokkal kiegészíteni a rajzokat, azt lemásolni és újra bővíteni. A szereplő feladata lényegében a jelmezek ismétlése lesz, valameddig. Ha nincs elég gyakorlatuk a vágólap használatában vagy a rajzeszközök kezelésében, projektor segítségével adjunk útmutatást. 6. BEMUTATÁS, ÉRTÉKELÉS [7 PERC] Projektor. Vetítsük le a munkákat. Beszéljük meg, voltak e nehézségek, és azt hogyan sikerült áthidalni. A legtürelmesebben rajzoló csoporté lehet a leglátványosabb animáció. Ha érdeklődés mutatkozik, szorgalomból továbbfejleszthető a munka. Pl.: zene, feliratozás, háttérváltás, stb. Oldal5

MELLÉKLETEK 1.1 Mintaprogram: teljes: https://scratch.mit.edu/projects/80296214/ Vulkánkitörés, tűzcsóva: https://scratch.mit.edu/projects/80311264/ Vulkánkitörés, füst: https://scratch.mit.edu/projects/80311244/ Vulkánkitörés, láva: https://scratch.mit.edu/projects/80311214/ 1.2 Háttérkép, szereplők 1.3 Folyamatábra 1.4 Animációk vázlat SEGÉDANYAGOK 1.5 https://www.mozaweb.hu/lecke-ter-termeszetismeret_5- A_vulkanikus_hegysegek-101575 1.6 A törésvonalakró l videó (1.29 perc): https://www.youtube.com/watch?v=fhzxdr-rooi 1.7 Lávafolyásról videó (6 perc): https://www.youtube.com/watch?t=292&v=ddzu-rkzkf0 1.8 Vulkánkitörésről (2.05 perc): https://www.youtube.com/watch?v=rvbn8r4qzyq Oldal6

Háttérkép, szereplők Vulkáni hegy Füst Oldal7

Feladat Animációk vázlat Néhány jelmeze A szereplő lehetséges feladata Oldal8

Folyamatábra és lehetséges megoldása A vulkáni hegy kialakulásának oka: A vulkánkitörés előzményei: A vulkán működése: A vulkáni hegy kialakulásának oka: Az izzó kőzetolvadék a töréseken keresztül a felszínre tör, kihűl és kőzetté szilárdul. A vulkánkitörés előzményei: Tompa morajlás Földrengés A vulkán működése: Forró gőzö, gázok, hamu, kőtörmelék Az izzó kőzetolvadék a magmakamrán át a kürtőbe jut Kiömlik a láva Kihűl, majd megszilárdul Oldal9