Záródolgozat Projekt a gyakorlatban



Hasonló dokumentumok
Osztály/csoport: 5.évfolyam (5.a 5.n.) Résztvevők száma: 33 (19+14) Időpont: Márc.31. 8:05-9:50

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

Záródolgozat Projekt a gyakorlatban

1.számú melléklet. Projektleírás

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

Modul címe: Szent Iván éj

Horváth & Dubecz Tanácsadó Kft

tantermek - folyosó. Személy, tantárgy: Tevékenységek: Fejlesztett készségek: Munkaformák: Produktum Matematika

PROJEKTTERV. Kovács Róbert Péterné. Technika, életvitel és gyakorlat

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

Környezetünk védelmében: A környezetbarát energiaforrások

PROJEKTTERV FORRÁS ÁLTALÁNOS ISKOLA, ÓVODA ÉS KÖNYVTÁR DÁVOD

MŰVELTSÉGTERÜLET OKTATÁSA TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜL AZ ILLYÉS GYULA ÁLTALÁNOS ISKOLA 5. A OSZTÁLYÁBAN

Záródolgozat Projekt a gyakorlatban

TISZA TÉMAHÉT TERVEZÉSI DOKUMENTUM

Projektterv a.. osztály számára

A PROJEKTTERV VÁZLATA. 3 hetet meghaladó projekt

Osztály: 4. Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

LATIN NYELV ÉS IRODALOM MUNKAKÖZÖSSÉG MUNKATERVE 2017/2018

Budapest-hazánk fővárosa, Pécs Európa kulturális fővárosa projekt- idegen nyelvi kompetenciaterület

Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés - Innovatív intézményekben TÁMOP / TÉMAHÉT. Történetek a kincses erdő állatairól

Osztály: Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

Fejlesztési cél: szövegértés, szövegelemzés, szövegalkotás, elemi gondolkodási -, problémamegoldás, együttműködés, vizualitás, fantázia

SZKC_105_06. A modul szerzõi: Kardos Ágnes, Korbai Katalin. a z é n d i m e n z i ó i SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 5.

SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA. Modul az Alapfokú Művészetoktatási Intézmények számára Zeneművészet tanszak (8-14.

HÚSVÉT TÉMAHÉT Beethoven Általános Iskola 1. a osztály Osztályfőnökök: Bosnyákné Gergely Zsuzsanna Nagyné Varga Andrea

szka105_22 É N É S A V I L Á G Készítette: tóth Tamás Zágon Bertalanné SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 5.

Lovagkor projekt Herman Ottó Általános Iskola Budaörs. Készítette: Erdős Virág

Horváth & Dubecz Tanácsadó Kft. A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének! Osztály / csoport rövid bemutatása:

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

Hírek FÖLD PROJEKT április

ESZTÉTIKAI-MŰVÉSZETI TUDATOSSÁG ÉS KIFEJEZŐKÉSZSÉG KOMPTETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Klasszikus zene műfaj (8-16.

TÁMOP / A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

1. óra : Az európai népviseletek bemutatása


1. osztály. Készítette: Jantner Pálné

Óra Téma Didaktikai feladatok Fejlesztési területek Munkaformák, szemléltetés, eszközök

Beküldendő Záródolgozat Projekt a gyakorlatban 1. Mini-projektterv Fejlesztési cél : Projekt téma: Paraszti élet a XIX. században

Modern hangzatok SZOCIÁLIS ÉS ÉLETVITELI KOMPETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Fuvola tanszak (9-15. életév)

Geometria Négyzet, téglalap tulajdonságai A kerület fogalom kialakítása; síkidomok kerületének meghatározása méréssel, számítással

Óravázlat. A szakmai karrierépítés feltételei és lehetőségei Ismeret, önismeret, életpálya építés. A három testőr Az én címerem

Feladatkörök a kooperatív munkában

Az én családom című témahét beszámolója

Tanulói feladatok értékelése

EGÉSZSÉGÜGYI TECHNIKA ISMERETEK ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA A VIZSGA LEÍRÁSA KÖZÉPSZINTEN KÖZÉPSZINTŰ VIZSGA

Sport projekt ÚÁMK Általános Iskolája Baja

HUNYADI MÁTYÁS a szövegértés-szövegalkotás kompetencia területén a harmadik osztályban

Alkossunk, játsszunk együtt!

Művészetek hete. Reneszánsz. a Debreceni Benedek Elek Általános Iskolában

III. ÓRATERV. Didaktikai feladat. Tanári instrukciók. Idézzük fel, amit az. ráhangolás, az. kulcsszavak írnak fel a tanultakkal kapcsolatosan.

SZKB101_06 SZKB_101_06. Kippkopp és Tipptopp. Egyedül nem jó. A modul szerzõje: Iván Márta SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK

a gyermek jogai és az unicef

Digitális tartalmak, taneszközök oktatási gyakorlatban való használata

A szolnoki vár projekt történelem lézergravírozás 3D nyomtatás komplex részprojektje

Állati Móka Egyhetes projekt

Osztály/csoport: 5. évfolyam informatika-kommunikáció-matematika emelt óraszámú csoportja (14 fő: 10 fiú és 4 lány)

MIT CSINÁL EGY SZOCIÁLIS MUNKÁS?

magyar nyelv és irodalom 3.o.

AZ ISTENEK A FEJÜKRE ESTEK

A projekt fő témakörét a második osztály dolgozza fel, támogatóként részt vesz benne az iskola 1-5 osztálya.

ANGOL NYELVI PROJEKTHÉT AZ ÚJVÁROSI ÁLTALÁNOS ISKOLÁBAN BAJA

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének! Szövegértés és szövegalkotás fejlesztése:

Osztály/csoport: 5-8. évfolyam tanulói Résztvevők száma: a programoktól függően ki-ki az érdeklődésének megfelelően Időpont:

TANULÁSMÓDSZERTAN 5 6. évfolyam

Az actiumi csata modellezése

TÁMOP 3.1.4/08/2. Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés Innovatív intézményekben PROJEKT

Az első három perctől

TANTÁRGYI FEJLESZTÉSEK

Karácsonyi témahét. 1.b. Szabóné Bakó Márta. Pintérné Legéndi Gabriella december Petőfi Sándor Általános Iskola Gödöllő

É N É S A V I L Á G. Készítette: ádám Ferencné Szabó Anna Kornélia Zágon Bertalanné SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 5.

Beszámoló a Vissza a múltba történelmi tehetségműhely munkájáról és a Tehetségnapról

SZENT ISTVÁN a szövegértés- szövegalkotás kompetencia területén a harmadik osztályban

3. ÉVFOLYAM SZKA_103_14

A pedagógiai projekt definíciója Richardstól származik 1900-ból- 1. valóságos feladat, 2. a feladatmegoldás egyéni tervezése. Kilpatrick (1918)- egy c

ADVENT 2009 PROGRAMTERV

I. JÁTÉK PROJEKT. Készítették: Laczkó Viktória. Gyányi Ibolya. Halászné Petrusz Erzsébet. Dölle Miklósné. Sikes Bernadett.

IV. AZ ISKOLAI BESZÁMOLTATÁS, AZ ISMERETEK SZÁMONKÉRÉSÉNEK KÖVETELMÉNYEI ÉS FORMÁI

ÖLTÖZKÖDÉS, ÉVSZAKOK. Német nyelvi projekt 9.g osztály 1. nyelvi csoport. Készítette: Létainé Sigulinszky Zsuzsanna

INCZÉDY GYÖRGY SZAKKÖZÉPISKOLA, SZAKISKOLA ÉS KOLLÉGIUM SZAKISKOLA TANMENET. Osztályközösség-építő Program tantárgy. 9. évfolyam

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 1. modul GONDOLKODJUNK, RENDSZEREZZÜNK!

PROJEKTTERV SABLON. Digitális Jólét Nonprofit Kft.

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

Gondolkodás- és tanulásfejlesztés 5. évfolyam

SEGÍTŐ SZOLGÁLATOK, SEGÍTŐ SZAKEMBEREK

TEMATIKUS EGYSÉG: Év eleji teendők, statisztikák. TEMATIKUS EGYSÉG: erkölcsi nevelés (2 óra)

TÁMOP / Készítette: Nagyné Réti Ildikó Forgatókönyv és eljárási folyamatleírás intézményi jó gyakorlat átadására.

EFOP Érezd jól magad a bőrödben! Változatos tevékenységformák a Jászai Mari Általános Iskolában SZAKMAI BESZÁMOLÓ

ISKOLARENDSZEREK A MODUL CÍME. A modul felhasználási területe: 5-8. évfolyam. KÉSZÍTETTE: Baranyiné Bujdosó Ágnes. Gyáni Mária

PROJEKT. A víz szerepe Dunaföldváron

Tantervi táblázat IKT alkalmazások

Fejlesztı neve: LANDI ANIKÓ. Tanóra / modul címe: CIKLUSOK ALKALMAZÁSA PROGRAMOZÁSI GYAKORLAT

Erasmus Óraterv Varga Zsuzsanna. Óraterv 42. óra

Az ezerszínű ősz. Készítette: Fekécs Éva. Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda Gyomaendrőd

Fejlesztı neve: Tavi Orsolya. Tanóra / modul címe: DINAMIKAI ISMERETEK RENDSZEREZÉSE, ÖSSZEFOGLALÁSA KOOPERATÍV TECHNIKÁVAL

Az én helyem, az én kuckóm III.

Átírás:

Beküldendő A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének! Feladat: Mini projektterv készítése - projektterv végrehajtása - végrehajtás dokumentálása - értékelése Fontos tudnivalók: a projekttervet küldje meg konzulensének, véleményezés céljából a dokumentálás mindkét formája kötelező a projekt zárása után a teljes anyagot küldje meg csatolt fájlban konzulensének a képeket külön, a leckében megadott linkben tudja beküldeni. 1. Mini-projektterv Záródolgozat Projekt a gyakorlatban Osztály/csoport: 6.n osztály Résztvevők száma: 20 tanuló Időpont: 2010.április 21. 8: 05-12: 55 Osztály / csoport rövid bemutatása: Jó tanulmányi eredményű, jól motiválható osztály. Kedves, nyitott, érdeklődő gyerekek vannak az osztályban. Sok kreatív ötlettel állnak elő a különböző feladatok megoldása során. Könnyen mozgósíthatók a közös teljesítményt megmutató feladatokra. Szívesen dolgoznak kooperatív csoportmunkában. Egymást lelkesítik, bíztatják a feladatok végrehajtása során. Sokan szívesen vesznek részt hosszabb kutatómunkát igénylő feladatokban. A sikerek elismeréséhez sok segítséget kapnak a szülőktől és az osztályban tanító kollégáktól. Fejlesztési célok: Szociális kompetenciák fejlesztése: - kooperáció a csoport tagjai és más csoportok között 1

- kommunikáció egyének között, egyén és csoport között valamint csoportok között - együttműködés - az egyén és a csoport felelőssége az eredményes munka érdekében - egymás munkájának megismerése, megbecsülése - tolerancia, empátia - a másik ember személyiségének megértése, tiszteletben tartása - önismeret, önértékelés, önbizalom fejlesztése Szövegértés és szövegalkotás fejlesztése: - forráskutatás, forrásfeldolgozás - szövegértelmezés - írásbeli instrukciók feldolgozása - kifejezőképesség gazdagítása - török eredetű szavak gyűjtése, értelmezése - Élményszerű, ötletes mondák írása Hunyadi Mátyásról Matematikai-logikai gondolkodás fejlesztése: - geometriai ismeretek alkalmazása - helyes méretarányok alkalmazása - kreativitás - bemutatók sorrendjének megtervezése Önálló ismeretszerzés fejlesztése: - internet használata - könyvtárhasználat Szóbeli, képi és testi kifejezőkészség fejlesztése: - tablók, jelmezek, kiegészítők készítése - fényképek készítése - előadás, színjátszás Kézügyesség fejlesztése: - önálló tablókészítés 2

- ruházat tervezése, elkészítése - fegyverek elkészítése - makett építése Fantázia, képzelet fejlesztése: - képi megjelenítéshez szükséges fantázia (tabló) - az önálló feladatmegoldás megjelenítésének formái Cél az adott téma fokozatos elmélyítése, ismereteik rendszerezése, a tanulói önállóság fejlesztése, a gyerekek kreativitásának hasznosítása, a tanulók sikerélményhez juttatása. Projekt téma: A 6. évfolyam projekt témája a Török kor Magyarországon. A történelem oktatás célja a múlt megismerése és annak élményszerű feldolgozása, hogy a tanulók el tudják képzelni az adott kort, illetve bele tudják élni magukat az adott kor emberének életébe. A projektünk több szakaszból épül fel és egy egész tanévet átölel. A következő szakaszokból áll: - Látogatás a Nemzeti Múzeumba, ahol a Hunyadi család címerét készítették el a gyerekek történelmi játszóház keretén belül. - különböző szakórákon ismerkedtek a gyerekek a témával: - magyar nyelv és irodalom órán török eredetű szavakat gyűjtöttek, a török korhoz kapcsolódó mondákat dolgoztak fel, elolvasták Gárdonyi Géza: Egri csillagok című regényét - technika órán a fiúk janicsár ostort, török szablyát és tegezt készítettek, a lányok tüllkendőt varrtak. Együtt készítettünk török édességet. - rajz és művészettörténet órán illusztrációkat készítettek a mondákhoz, corvinákat, iniciálékat rajzoltak, építészeti emlékekkel és képzőművészeti alkotásokkal ismerkedtek / dzsámi, minaret, fürdők, Gül baba türbéje/ - egy rendhagyó történelem órán török-kori játékokkal ismerkedtünk (ezt az órát én tartottam) - ének órán históriás énekeket tanultak a gyerekek - a félévzáró kézművesnapon a hatodikosok minaretet készítettek - a filmklubban a - Koppányi aga testamentuma- című filmet együtt néztük meg - kerékpár-túrát tervezünk május végén az érdi minarethez - a 6. évfolyam júniusban kétnapos kirándulásra megy Egerbe, ahol egyfajta számonkérés is történik török-kori vetélkedő keretében 3

A projektnap a nem szakrendszerű órák keretén belül kerül megrendezésre. A projekt óráknak több produktuma is lesz: Egy minaret, egy kiállítás a tablókból és a technika órán készültekből, egy színi előadás jelmezekkel, kellékekkel( az én feladatom a jelmezek és a kiegészítők tervezése) Tevékenységek / gyakorlatok / feladatok Előkészületek, ráhangolódás - tájékozódás a tanulók témához kapcsolódó előzetes ismereteiről, a megértéshez szükséges ismeretek pótlása Módszer Eszközigény Időterv (perc) Szervezési kérdések frontális osztálymunka, ötletbörze az osztályfőnöki negyedórákban (minden tanítási napot 15 perces osztályfőnöki beszélgetéssel kezdünk) Könyvek, térkép, internet 5 15 perc Könyvek, albumok felkutatása otthon, interneten és a könyvtárban. Levél a szülőknek, segítségkérés. Magyar órán ismerkedés a mondákkal, a színdarab szerepeit a kollégám segítségével kiosztják a gyerekek maguk között. Feladatok ellenőrzési / értékelési módja A behozott anyagokat, segédeszközöket folyamatosan gyűjtjük a szertárban a kellékes segítségével. Szóbeli dicséret a gyerekeknek. - plakát készítése Csoportmunka papír, filctollak 1 hét - közös tervezés (cím, csoportok, megbeszélés A csoportvezetők, segédrendező és 4

felelősök) Projektnaptár Feljegyzés készítése, munkafázisok tervezése, csoportok kialakítása, eszközök, anyagok időterv, összegzés. Megvalósítás csoportmunka Csomagolópapír, filctollak kellékes megválasztása. 45 perc Időkeret megbeszélése, időbeosztás. - tantárgyak integrálása (magyar nyelv és irodalom, történelem, énekzene, technika, rajz és vizuális kultúra) csoportmunka csomagolópapír, ceruzák, filctollak, tempera, ecset, ragasztó, vonalzó, hungarocell A munkák sokszínűsége, gazdagsága - kooperatív csoportos és egyéni munka - kutatómunka: ismerkedés a török kor viseletével, rövid leírások, rajzok, illusztrációk készítése, amelyekből tabló és Irányított kutatás Csoporton belüli munkamegosztás, páros vagy egyéni munka, részfeladatok elkészítése 5

kiállítás készül tabló összeállítása Saját jelmez, kiegészítő tervezése a színdarabhoz A produktum bemutatása: - a dramatizált monda előadása (Jurisich Miklós, a kőszegi hős) - kiállítás az aulában Csoport, illetve egyéni munka Csoport, illetve egyéni munka Az egész osztály aktív közreműködésével és a meghívott vendégek, szülők részvételével. Paravánok, elkészült munkák, gombostű 20 perc 4 fős csoport kiválasztása a munkák kirakására 25 perc Szerepek szerinti jelmezek, kiegészítők kiválasztása, megtervezése A kiállítás sikere Tervek összevetése a történeti hűséggel, illetve a lehetőségekkel (anyagok, eszközök) 20 perc Az osztály munkájának szóbeli értékelése. Értékelés Egyéni és csoportos kérdőív 10 perc Kérdőív a projekt értékeléséről A csoport és/vagy az egyéni munka értékelésének módja, szempontjai: Kreativitás, aktivitás, érdeklődés, önállóság, összehangolt munka, esztétikai megjelenítés, a produktum színvonala, egymásra figyelés, időkeret betartása, a tervek használhatósága az elkészítés során. Értékelés: a közös munka öröme, az egri kiránduláson este a kötetlen beszélgetés, a projekt események felidézése, majd egy értékelő lap kitöltése (mi tetszett a legjobban, hogyan értékeled a részvételed a projektben, melyik része áll hozzád a legközelebb, min változtatnál, stb.). Majd a kiosztott képekből közösen ki kell választaniuk tizet, amely szerintük a legjobban mutatja be a projektünket. 2. A projektterv végrehajtása és dokumentálása Eseménynapló 6

Eseményleírás (mi történt?) Az előkészületek során fontos volt a projektnap pontos kijelölése. Erre 2010. április 21-ét választottuk. Ezen a napon csak nem szakrendszerű órái vannak az osztálynak. Így nem kellett óracserében gondolkodnunk. A gyerekekkel már októberben meghatároztuk a projektmunka szakaszait, az értékelés tárgyát, módját. Kialakult a gyerekek között egy kommunikáció arról, mit hogyan lehetne végrehajtani; körvonalazódott, ki mit vállalna szívesen. Négy csoport alakult 5-5 fővel. Mindenki megtalálta a neki megfelelő munkára a csoportot. Törekedtek arra is, hogy csoportvezetőnek a legmegbízhatóbb, legalaposabb társukat válasszák. A kialakult csoportbeosztást naplóban rögzítettük, a vezetők, a feladatok, az eszközök és az idő tervezésével. Valamennyi csoport feladata volt a kutatómunka végzése a könyvtárban és az interneten a török korról. Mindenki a csoport feladatának megfelelően tanulmányozta a kort és készített jegyzeteket. Az előre megadott 3 lehetőségből a gyerekek Jurisich Miklós, a kőszegi hős- című mondát választották dramatizálásra, felosztották egymás közt a szerepeket. A cél az volt, hogy a jelmez és kiegészítők tervezése közben a gyerekek megismerkedjenek a török-kori viseletekkel és ebből tablót is készítsenek. A produktum bemutatása a 6. órában történt. Berendeztük a tornatermet. Vendégeket hívtunk nézőközönségnek (igazgatónő, igazgató-helyettes, szülők). A kiállítás befejezése az elkészült munkadarabokból délutánra maradt. Az értékelés kétféleképpen történt. Először egyénileg, majd csoportosan értékeltük az elvégzett munkát. Megbeszéltük azt is, mi az, amiben a jövőben változtatnának. Mindannyian sikeresnek ítéltük a projektnapunkat, a gyerekek izgatottan várják a következő projekt lehetőséget. Az elkészített fotók felkerülnek az iskola honlapjára. Megjegyzés Itt megmutatkozott, mennyire ismerik önmagukat, fontos szerepet kapott döntési, szervező, tervező képességük. Néhányan több csoport munkájában is szerettek volna részt venni. Megbeszéltük, hogy a csoportok között is megvalósítható az együttműködés. Örömmel vetették magukat a kutatásba, rajzolásba. Az előadás gördülékeny volt, látszott, hogy élvezték a gyerekek. 7

Készített fényképek (3-5 db) csatolása 3. A projekt végrehajtásának értékelése / Reflexióim Mi volt sikeres, eredményes? Úgy ítélem mg, hogy sikeres napot tudhatunk magunk mögött, hisz az osztály minden tagja aktívan vett részt a projektmunkában. A témaválasztás tetszett a gyerekeknek. A projekt lehetőséget adott a szociális kompetenciák, a kreativitás fejlesztésére. Fejlődött problémamegoldó képességük is. Minden gyerek megtalálta a maga számára legmegfelelőbb tevékenységi formát. A tanultak beépítése, feldolgozása. Esztétikus, szép produktumok készítése. A munka eredménye tárgyszerű, prezentálható, bemutatható és megnézhető volt. Mit fogok másként csinálni a következő projektekben? A projektnap megvalósításába esetleg más osztályok tanulóit is be lehetne vonni. Jobban fel kell mérni, milyen szinten van a gyerekek informatikai ismerete, mert időnként akadozott az információgyűjtés. Előfordult, hogy segítséget igényeltek. A kommunikációs készség fejlesztése érdekében több szóbeli feladatot tervezek. 8