Alapvető FTTH/GPON ismeretek tervezés

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Méret: px
Mutatás kezdődik a ... oldaltól:

Download "Alapvető FTTH/GPON ismeretek tervezés"

Átírás

1 1 Alapvető FTTH/GPON ismeretek tervezés szeptember Técsi Zsolt

2 FTTH/GPON ismeretek - Tartalomjegyzék 2 I. rész Az optikai távközlés alapjai II. rész Az FTTH/ GPON rendszer III. rész Általános FTTH GPON tervezési irányelvek IV. rész FTTH GPON technológiai modulok

3 3 I. Az optikai távközlés alapjai szeptember Técsi Zsolt

4 I. Optikai távközlés alapjai fényvezető szál 4 Optikai szál Működési elve a fénysugár teljes visszaverődésén alapul: Az optikai szál egyik végén belépő fényimpulzus a vezeték teljes hosszán végighaladva teljes visszaverődést szenved, így a vezeték hajlítása esetén is minimális energiaveszteséggel a szál másik végén kilép Magátmérő 8 és 10 μm között

5 I. Optikai távközlés alapjai - fényvezető szál 5 Fényvezető szál alapvető tulajdonságai Végtelen sávszélesség Az átvitt sávszélességet a szál végén lévő berendezések szabják meg. Kis csillapítás Nagy áthidalható távolság (akár km) aktív eszköz nélkül. Az átviteli közeg (szál) fémmentes, ezért elektromos és elektromágneses zavartatásokra érzéketlen Nem kell földelni Adatvédelem megoldott: az optikai szál nem lehallgatható! Az átviteli csatorna folyamatosan figyelhető, nagy biztonsággal üzemeltet hető

6 I. Optikai távközlés alapjai - fényvezető kábel 6 A fényvezető szálakból kábelszerkezetet alakítunk ki Fényvezető (optikai) kábel Külső köpeny Optikai szál szál Optikai pászmacső

7 I. Optikai távközlés alapjai - fényvezető szál 7 A fény alapvető tulajdonságai Spektrum A teljes hullámhossz tartomány Hullámhosszak Infravörös Látható fény Ultra ibolya

8 I. Optikai távközlés alapjai - fényvezető szál 8 Hogyan biztosítjuk a fény folytonos útját? Szálat kötünk szál hegesztéssel Szálat kötünk mechanikus kötéssel

9 I. Optikai távközlés alapjai - fényvezető szál 9 Hogyan biztosítjuk a fény folytonos útját? Kötünk optikai csatlakozóval Mit történhet még a fénnyel optikai rendszereinkben? Meghajlíthatjuk a szálat Megnyomhatjuk a szálat Szétoszthatjuk a fényt optikai osztóval Amikor a fénnyel történik valami optikai csillapítás

10 I. Optikai távközlés alapjai - fényvezető szál 10 Optikai csillapítás fő okai A szálban haladó fény csillapodásának három oka van: Abszorpció: a szál anyaga a fény egy részét elnyeli és hővé alakítja. Ha a szál geometriai paraméterei hirtelen megváltoznak (pl. erős hajlítás), illetve a szál anyagába feszültség keletkezik gyártási hiba, vagy mechanikai behatás hatására Rayleigh szórás (scattering): az üvegszál törésmutatójának mikroszkopikus egyenetlenségei szóródást okoznak Kötések Hegesztés Csatlakozó Passzív elemek Optikai osztás Szennyeződés csatlakozókon fényforrás Fénysugár Szilikon részecskék Rayleigh szórás

11 11 II. Az FTTH GPON rendszer szeptember Técsi Zsolt

12 II. Mi az FTTH? 12 FTTx? Fiber to the X (a hálózat különböző pontjáig mehet optikai szál) Fiber to the Cabinet (Nagyelosztó) Fiber to the Node (Nagyelosztó) Fiber to the Curb (Tápfej) Fiber to the Building (Épület) Ezek valójában mind VDSL jellegű megoldások a rézkábelek különböző szintű felhasználásával Fiber to the Home optikai szál a lakásig FTTH!! A hálózati család neve FTTH Ez egy teljesen új, innovatív megoldás! Új optikai hálózat!

13 II. Mi az FTTH? FTTx? FTTH? FTTH 13

14 II. Mi az a GPON? 14 Fiber To The Home: optikai szál a lakásig. FTTH-n belül a következő megoldások lehetségesek: xpon Részhalmaz: xpon rendszerek APON ITU-T G (ed. 1998) typ. 155/622 Mb/s BPON ITU-T G (ed. 2001) APON + RF video EPON IEEE 802.3ah... (ed. 2004) 1 Gb/s net rate GPON ITU-T G (ed. 2003) up to Gb/s A továbbiakban ismertetett rendszer: GPON

15 II. Mi az a GPON? 15 GPON (Gigabit Passive Optical Network) gigabites passzív optikai hálózat GPON adatfolyamok

16 II. Mi az a GPON? 16 Hálózati modell: GPON (Gigabit Passive Optical Network) gigabit átvitelre képes passzív optikai hálózat FTTH GPON hálózatok főbb elemei, jellemzői: GPON NODE (OLT) központban ONT az előfizetőnél A rendszer egyszálas, kétirányú, az adás irány (LETÖLTÉS) az OLT felől néz ve az 1490 nm-es ( nm), a vételi irány (FELTÖLTÉS) az 1310 nm -es ( nm) hullámhosszon Sávszélesség: 1.244Gbps/2.48Gbps Egy GPON NODE porton 32/64/128 előfizető végződtethető A hálózat fa struktúrájú Elágazási pontokban passzív optikai teljesítményosztókat használunk A hálózatban maximum kétszintű teljesítményosztás van. Hibajavítás és titkosítás

17 II. Mi az a GPON? 17 GPON hálózat vázlatos felépítése Efinél aktív eszk. OLT ELSŐDLEGES OPTIKAI OSZTÓK MÁSODLAGOS OPTIKAI OSZTÓK ODF OPT. AGGREGÁCIÓS (ELOSZTÓ) PONT OCSD ONT OLT ODF OPT. AGGREGÁCIÓS (ELOSZTÓ) PONT REGIONÁLIS (HELYKÖZI) HÁLÓZAT FTTH-GPON FELHORDÓ (HELYI) HÁLÓZAT ELŐFIZETŐ LAKÁSA TÖRZS HÁLÓZAT ELOSZTÓ HÁLÓZAT ELŐFIZETŐI HÁLÓZAT Központban aktív eszk.

18 II. Mi az a GPON? 18 GPON hullámhossz tartományok

19 II. Mi az a GPON? 19 Vonatkozó műszaki jelentés (Technical Report): MSZ CLC/TR 50510:2009 Fényvezetős hozzáférés a végfelhasználókhoz. Útmutató az FTTX fényvezetős hálózatok építéséhez

20 II. GPON Splitterek = Optikai osztók 20 A fényteljesítményt osztják szét, hátrányuk: nagy csillapítást visznek a rendszerbe Olvasztásos (kettős kúpos kialakítású) osztó két párhuzamos szál egy részének egybeolvasztásával készítik 1 4 osztásarányig kaphatók nagyobb osztásarányok (> 1 4) a z osztók sorba kapcsolásával lehetségesek, 1 32-ig Planáris osztási technológia (Planar Lightwave Circuit) optikai útvonalak kvarcüveg chipbe beágyazva osztásarányok 1 4-től 1 64-ig az olvasztásos kialakításhoz képest kisebb beiktatási csillapítás és jobb egyenletesség a teljes hullámhossztartományban ( nm)

21 21 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek szeptember Técsi Zsolt

22 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 22 Tartalomjegyzék 1. Elnevezések, fogalmak 2. Általános irányelvek, megfontolások 4. Tervezés folyamata 5. Homes Passed (HP) felmérés 6. Csillapítás számítás 7. Beépítettség, fizikai infrastruktúra

23 Elnevezések, fogalmak 23 Rövidítés/ Magyarázat fogalom NGA Next Generation Access- Újgenerációs elérési hálózat Járás A megye részét alkotó, annak felosztásával kialakított, települések me ghatározott csoportját magába foglaló közigazgatási területi egység. P2P FTTH Pont-pont FTTH, olyan FTTH rendszer, amelyben minden potenciális v égpont dedikált optikai szálat kap. PMP FTTH Pont-multipont FTTH. Legelterjedtebb megoldása a GPON rendszer. GPON NODE A GPON rendszer központi aktív eszköze. OLT A GPON rendszer központi aktív eszközének alternatív megnevezése a vonali végződtető kártya neve alapján. (Optical Line Termination) ONT Előfizetői modem a GPON rendszerben. (Optical Network Terminal) ODF Optikai keret, rendező betétekkel. Általában 19 -os keret. Struktúra terv Egyszerűsített hálózati terv, amely felmért potenciális végpontlistát, kö zelítő pontosságú nyomvonalat átnézeti térképen ábrázolva, elvi rajzot és költségvetést tartalmaz. Fizikai infrastruk Olyan infrastruktúra, amely felhasználásával lehetséges új vezetékes há túra lózat kiépítése. A gyakorlatban: épület, alépítmény, oszlopsor. Alépítmény A kábelek és a hozzájuk tartozó kötőelemek elhelyezésére szolgáló, f öldalatti csőrendszer. Megszakító létes Az alépítményi csövek fogadását, elágaztatását biztosító földalatti bet ítmény on építmény. A kábelkötések elhelyezésére is szolgál.

24 Elnevezések, fogalmak 24 Rövidítés/ Magyarázat fogalom Swept Tee Az alépítményi csőből Y alakban leágazó, épülethez vezető csőidom Távközlési oszlop A léges hálózat kiépítésére szolgáló támszerkezet. Kötődoboz Optikai szálak kötésére, optikai osztók elhelyezésére, kötésére, csatla kozók elhelyezésére szolgáló földalatti vagy földfeletti szerelvény. Előfizetői csomó Az optikai kábel végződtetését lehetővé tevő doboz vagy kötéslezáró pont szerelvény. Az alaphálózat és az előfizetői hálózat csatlakozási pontja. Ilyen a léges hálózatra felszerelt kötésszerelvény, ahová az előfizetői k ábel bekötése, csatlakozóval vagy kötéssel, történik vagy a többlakáso s épületben elhelyezett fali doboz, ahová az előfizetői kábel bekötése, csatlakozóval vagy kötéssel, történik. Előfizetői kábel OCSD Az előfizetői csomóponttól az előfizetőig létesített kábel. Előfizetői csatlakozó doboz. A lakásban létesített optikai hálózati vég pont, ahonnét az ONT bekötése patch kábellel történik. A szolgáltatás megszűnése után a kiépített hálózat az OCSD-ben végződik.

25 Elnevezések, fogalmak 25 Rövidítés/ fogalo Magyarázat m Optikai behúzó Hagyományos csöves szerkezetű optikai kábel kábel Légkábel Hagyományos szerkezetű, vagy speciális kiképzésű optikai légkábel Elsődleges A kétszintű osztási hierarchia első passzív osztója. optikai osztó Másodlagos Az előfizetői bekötést fogadó passzív osztó. optikai osztó Splitter GPON rendszerben a passzív optikai osztó angol elnevezése. DP DP = Tápfej- előfizetői csomóponti hálózati egység a rézhálózati struk túrában. SDP Altápfej - előfizetői csomóponti hálózati egység a rézhálózati struktúr ában, a DP kihelyezett alegysége, közvetlenül előfizetői leágazásokat f ogad. Ilyen altápfej került kisebb lakásszámú többlakásos épületekbe illetve léges szakaszokon oszlopokra. (Utóbbi helyen a búra elnevez és is használatos) HP Infrastruktúrával vagy hálózattal lefedett, elért lakóegységek, üzleti e (Homes Passed) gységek száma.

26 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 26 Az új FTTH infrastruktúrát évre építjük, ezért időtálló stru ktúrát és technológiát kell alkalmaznunk! Irányelvünk a Profi építés- egyszerű üzemeltetés alapelvet köv eti. Ez költség- és idő hatékony üzemeltetést tesz lehetővé, ame ly javítja a befektetés megtérülési mutatóit! Az FTTH hálózat a meglévő infrastruktúra felhasználásával, anna k minimális megváltoztatásával kell tervezni és megépíteni. A kiviteli terv a teljes alaphálózat kiépítését tartalmazza. Az egy es előfizetői bekapcsolások nem részei a kiviteli tervnek, azonba n a Megrendelő döntése alapján a meglévő előfizetők összesség ének vagy meghatározott részének átterhelése a tervezett hálóz atra része lehet a kiviteli tervnek.

27 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 27 Törekedni kell a lefedő hálózat költségminimumára! Az elsődleges és másodlagos splitterek között lehtőleg biztosítani kell, ho gy kb. minimum 50 méter távolság legyen a hibakeresés OTDR-es méréss el történő megkeresése céljából. A másodlagos splitter bemenetéig minden esetben hegesztést alkalmazu nk. A hálózatban lévő csatlakozók APC törésűek a kisebb reflexiós tényező biztosítása céljából. (Ez előfeltétele az analóg TV spektrum GPON rendszeren kívüli átvi telének) Régi, nem APC törésű kábelek felhasználhatósága megvizsgálandó.

28 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 28 Járás és település szintű fejlesztési terv részei Regionális optikai hálózati elérés biztosítása Felhasználható fizikai infrastruktúrák felderítése Helyi hálózati tápterületek kialakítása Nagybani csillapítás terv készítése a lefedett hálózati topológiára Helyi hálózat csillapítása Regionális hálózat csillapítása Aktív optikai csomóponti eszközök elhelyezése Aktív eszközök valamint az azokat kiszolgáló infrastruktúra mérete zése Szünetmentesség biztosítása Redundáns betáplálás

29 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 29 Tervezés folyamata A megkapott térképek, adatok tanulmányozása HP felmérés - épületszám, lakásszám meghatározása 32 /64/ 128 HP-s csoportok létrehozása 2. szintű optikai osztók elhelyezése, azok összegyűjtése 1. szintű optikai os ztókba kábeles felfűzés, alapstruktúra kialakítása Csillapítás határ ellenőrzése Épület beállások, felszálló kábelhelyek meghatározása felmérés Engedélyek beszerzése Dokumentálás Költségvetés készítés

30 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 30 A SZIP esetében a pályázati egységenként (járásonként) táblázatos formában megadott szolgáltatási végpontok mindegyikének ellátása alapfeltétel! Lefedő jellegű FTTH hálózat ->minden potenciális végpont ellátását célzó hálózati egység tervezése javasolt. HP (Homes Passed) A hálózat által lefedett, potenciálisan elérhető ingatlanok száma. 1. L1 - Jelenlegi lakások száma 2. L2 - Várható lakások száma 5 évre (területfejlesztés, üres telkek) 3. Ü1 - Jelenlegi üzleti végpontok száma 4. Ü2 - Várható üzleti végpontbecsült száma 5 évre 1-4. pontok összege: HP = L1+L2+Ü1+Ü2 Üzletek Kis üzletek: irodák, boltok, üzletek - GPON-ban Nagy üzletek, közületek: irodaházak, bevásárló kp.-ok, ipari telephelyek- P2P szállal A felmért HP adatokat egy úgynevezett DP listában kell a tervben dokumentálni

31 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 31 Lefedő hálózat

32 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 32 Lefedő hálózat

33 Csillapítás számítás 33 Mire jó? Ellenőrizzük a tervezett hálózat működőképességét Kiszámítsuk a passzív hálózat bármely pontján a várható jelszintet. (ez hibaelhárításhoz szükséges lehet) A csillapítás számítás alapelve Bármely aktív eszköz (OLT/ONT) által kibocsátott jelteljesítmény a teljes passzív hálózat csillapítása után megfelel-e a hálózat túlsó végén lévő aktív elem bemeneti érzékenységének. A passzív hálózat csillapítása Hálózati elemek csillapítása Hullámhossz Jellemző érték Mérték -egység Szálcsillapítás 1490nm 0,22 db/km 1310nm 0,39 db/km Hegesztett kötések 0,05 db/db Csatlakozó 0,2-0,3 db/db RF inzerter 1 db/ db

34 Csillapítás számítás 34 Az aktív eszközök adóteljesítményei, érzékenységei OLT XX XY Min. Átlagos kibocsátott teljesítmény (Mean launched power) +3dBm +1,5dBm Max. Átlagos kibocsátott teljesítmény (Mean launched power) +7dBm +5dBm ONT Min. Minimális érzékenység (Minimum sensitivity) -27dBm -27dBm Max. Maximális vételi jelszint (Minimum overload) -8dBm -8dBm ONT Min. Átlagos kibocsátott teljesítmény (Mean launched power) +0,5dBm +0,5dBm Max. Átlagos kibocsátott teljesítmény (Mean launched power) +5dBm +5dBm OLT Min. Max. Minimális érzékenység (Minimum sensitivity) Maximális vételi jelszint (Minimum overload) -28dBm -8dBm -28dBm -8dBm

35 Csillapítás számítás 35 Számítási példa OLT kimenő szintje (átlagos) Berendezés típus XY gyártó Érték Mértékegység 1,5 dbm Hálózati elemek csillapítása Hullámhossz db Mennyiség Érték Mértékegység Szálcsillapítás (db/ km) 1490nm 0,22 6 1,32 db Hegesztett kötések (db/ db) 0,05 5 0,25 db Csatlakozó (db/ db) 0,4 3 1,2 db Splitter konfigurációk Split. Csill 1 Split. Csill 2 Összes csill. db Split konfig 2/ 32 (db/ db) 3,4 17,1 20,5 db Split konfig 4/ 16 (db/ db) 7,3 13,8 21,1 db Split konfig 8/ 8 (db/ db) 10,5 10, db Split konfig 64 (db/ db) 21,5 21,5 db Szakasz csillapítás (db) 23,8 db Berendezés típus Várható szint -22,27 dbm Elfogadható szint az ONT-nél XY gyártó Min Max. Mértékegys dbm A várható szint az ONT előtt jelentősen meg fogja haladni az ONT érzékenységét. A hálózat működni fog.

36 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 36 Beépítettség Rövidítés LTP CSH Beépítettségi kategóriák Magyarázat Többlakásos házakból álló terület (társasházak, lakótelep, belvárosi területek) Családi házas terület Fizikai infrastruktúra Rövidítés FAF FAA FF FF EO Fizikai infrastruktúra kategóriák Magyarázat Földalatti földbefektetett kábeles hálózat Földalatti alépítményes infrastruktúra Földfeletti hálózat (saját tulajdonú infrastruktúra) Földfeletti hálózat (áramszolgáltatói oszlopsor)

37 III. Általános FTTH GPON tervezési irányelvek 37 Technológiai modulok a helyi hálózatban FTTH technológiai modul Lakótelep (többlakásos) felszálló kábeles megoldás Lakótelep (többlakásos) kábelvezetős megoldás Földalatti alépítményes hálózat családi házas területen Földfeletti hálózati szakasz Optikai osztó/ oszlop megoldással Földfeletti hálózati szakasz tápcellás megoldással Földfeletti hálózati szakasz áramszolgáltatói oszlopsoron Földalatti törzs és elosztó betápláló hálózat Kódja LTP-FSZ LTP-KV FAA-CSH FF-O/O FF-TC FF-EO FAA-T/E LTP-FSZ LTP-KV FAA-CSH FF-O/O FF-TC FF-EO LTP-T/E

38 38 Következik: IV. FTTH GPON technológiai modulok szeptember Técsi Zsolt

FTTH-GPON passzív hálózatok műszaki irányelvei

FTTH-GPON passzív hálózatok műszaki irányelvei FTTH-GPON passzív hálózatok műszaki irányelvei Megrendelő: Magyar Mérnöki Kamara Hírközlési és Informatikai tagozata Lektorálta: Engedi Antal Készítette: Técsi Zsolt Készült: 2015/09/29 Tartalomjegyzék

Részletesebben

POF (Plastic (Polimer) Optical Fiber) jellemzően a mag anyaga: Polymethil Metacrilate (PMMA) - héj: flourral kezelt PMMA - n= 1,412

POF (Plastic (Polimer) Optical Fiber) jellemzően a mag anyaga: Polymethil Metacrilate (PMMA) - héj: flourral kezelt PMMA - n= 1,412 Miért üveg? Miért nem műanyag? - tiszta üvegszál (mag és a héj is szilícium alapú üveg) - vegyes felépítésű szál (a mag szilícium alapú üveg, a héj műanyag) - a héj és a mag is műanyag POF (Plastic (Polimer)

Részletesebben

SIEMENS GPON rendszer mérése

SIEMENS GPON rendszer mérése SIEMENS GPON rendszer mérése Összeállította: Mészáros István tanszéki mérnök Elméleti összefoglaló A megnövekedett előfizetői sávszélesség igény rákényszeríti a szolgáltatókat, hogy az előfizetőig, vagy

Részletesebben

Huawei GPON rendszer mérése

Huawei GPON rendszer mérése Huawei GPON rendszer mérése Összeállította: Mészáros István tanszéki mérnök Elméleti összefoglaló A megnövekedett előfizetői sávszélesség igény rákényszeríti a szolgáltatókat, hogy az előfizetőig, vagy

Részletesebben

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 7.ea. Dr.Varga Péter János

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 7.ea. Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 7.ea Dr.Varga Péter János 2 Távközlő hálózatok Hozzáférési hálózatok xdsl 3 Telefonos ipar 56 Kbps (2000-ben) Kábeltévé ipar 10Mbps osztott kábeleken Műholdas cégek 50 Mbps ajánlatok

Részletesebben

Új generációs passzív optikai hozzáférési technológiák (FTTx, GPON)

Új generációs passzív optikai hozzáférési technológiák (FTTx, GPON) Új generációs passzív optikai hozzáférési technológiák (FTTx, GPON) Adámy Zsolt, Alcatel-Lucent Magyarország HTE 16. Távközlési és informatikai hálózatok szeminárium és kiállítás All Rights Reserved Alcatel-Lucent

Részletesebben

Bitfolyam-hozzáférési szolgáltatások hagyományos rézalapú és NGA-hálózatokban

Bitfolyam-hozzáférési szolgáltatások hagyományos rézalapú és NGA-hálózatokban HÁLÓZATOK Bitfolyam-hozzáférési szolgáltatások hagyományos rézalapú és NGA-hálózatokban WÉNER BALÁZS, TÓTH JÓZSEF, HUSZTY GÁBOR Entel Mûszaki Fejlesztô Kft. entel@entel.hu Kulcsszavak: újgenerációs hálózatok,

Részletesebben

Szomolányi Tiborné 2009. november. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

Szomolányi Tiborné 2009. november. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com OPTIKAI HÁLÓZATOK TERVEZÉSE Szomolányi Tiborné 2009. november Tervezés folyamata Kábelhálózat tervezés folyamata Kábel hálózat Elvi Rendszertechnikai Terv-rajz Kiviteli terv készítés Kábelhálózat tervezés

Részletesebben

A Magyar Telekom FTTx (GPON) fejlesztése

A Magyar Telekom FTTx (GPON) fejlesztése A Magyar Telekom FTTx (GPON) fejlesztése Tervezési, technológiai megoldások, tapasztalatok Nagy Tamás Magyar Telekom NyRt, Hálózatfejlesztési Igazgatóság 2010.12.08. 1 Trend: egyre növekvı sávszélesség

Részletesebben

5. sz. melléklete bérelt vonali szolgáltatásokra vonatkozóan. 5/3. számú melléklet GigaLink bérelt vonali előfizetői szolgáltatás

5. sz. melléklete bérelt vonali szolgáltatásokra vonatkozóan. 5/3. számú melléklet GigaLink bérelt vonali előfizetői szolgáltatás A Magyar Telekom Nyrt. Üzleti Általános Szerződési Feltételeinek 5. sz. melléklete bérelt vonali szolgáltatásokra vonatkozóan 5/3. számú melléklet bérelt vonali előfizetői szolgáltatás Hatálya:2015. december

Részletesebben

Felhordó hálózatok tervezési kérdései

Felhordó hálózatok tervezési kérdései 1 Felhordó hálózatok tervezési kérdései 2016. december Técsi Zsolt Felhordó és PP hálózatok 2 SZIP Szupergyors Internet Projekt Digitális Nemzeti Fejlesztési Program része 30M vagy nagyobb sávszélesség

Részletesebben

FÉNYTÁVKÖZLÉS. Dr.Varga Péter János

FÉNYTÁVKÖZLÉS. Dr.Varga Péter János FÉNYTÁVKÖZLÉS Dr.Varga Péter János Elérhetőségek 2 Dr.Varga Péter János e-mail: varga.peter@kvk.uni-obuda.hu Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar Híradástechnika Intézet Telefon: +36 (1) 666-5140 Cím: 1084

Részletesebben

Passzív optikai hálózatok mérései

Passzív optikai hálózatok mérései JESZENÔI PÉTER Magyar Telekom Nyrt., PKI Fejlesztési igazgatóság jeszenoi.peter@telekom.hu Kulcsszavak: PON, GPON passzív hálózat, fényvezetô, optikai osztó, splitter, coupler, mérés, csillapítás, OTDR

Részletesebben

DNFP és SZIP projekt műszaki kérdései

DNFP és SZIP projekt műszaki kérdései DNFP és SZIP projekt műszaki kérdései GINOP 3.4.1-2015 - Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése PÁLYÁZATI ÖSSZEFOGLALÓ Gyürke Attila, KIFÜ 2015. November 5. Szupergyors Internet Program (SZIP)

Részletesebben

FTTx megoldások válasz a digitális magyarország kihívásra. Sobják Vilmos - MT Vágó István - MT. Budapest, 2015. 03. 17.

FTTx megoldások válasz a digitális magyarország kihívásra. Sobják Vilmos - MT Vágó István - MT. Budapest, 2015. 03. 17. FTTx megoldások válasz a digitális magyarország kihívásra Sobják Vilmos - MT Vágó István - MT Budapest, 2015. 03. 17. Fényvezető szállal a kabinetig- FTTC Központ Szolgáltatási terület ONU xdsl NT FTTN(ode)

Részletesebben

SZIPorkázó optikai hálózatok telepítési és átadás-átvételi mérései

SZIPorkázó optikai hálózatok telepítési és átadás-átvételi mérései SZIPorkázó technológiák SZIPorkázó optikai hálózatok telepítési és átadás-átvételi mérései Kolozs Csaba EQUICOM Méréstechnikai Kft. Főleg száloptikai hálózatok épülnek GINOP 3.4.1 technológia megoszlás

Részletesebben

Korszerű technológiák. a szélessávú elérési hálózatok területén. Korsós András. műszaki igazgató. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs Rt.

Korszerű technológiák. a szélessávú elérési hálózatok területén. Korsós András. műszaki igazgató. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs Rt. Korszerű technológiák SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs Rt. T.: 467-70-30 F.: 467-70-49 info@scinetwork.hu www.scinetwork.hu a szélessávú elérési hálózatok területén Korsós András műszaki igazgató

Részletesebben

Stratégiai Fttx hálózat tervező. Smart Strategic Planner

Stratégiai Fttx hálózat tervező. Smart Strategic Planner Stratégiai Fttx hálózat tervező Smart Strategic Planner Smart Strategic Planner Távközlési szolgáltatók és berendezés gyártók számára Térinformatikai alapú FTTx stratégiai hálózat tervező és költségelemző

Részletesebben

POSTANTÓK. Budapest, 2010. augusztus

POSTANTÓK. Budapest, 2010. augusztus POSTANTÓK Budapest, 2010. augusztus FÉNYVEZETŐ HÁLÓZATSZERELŐ SZAKMAI TOVÁBBKÉPZÉS 2010. év őszén elindítjuk a távközlési kábelszerelők szakmai továbbképzését. A továbbképzés célja: átfogó, új elméleti-

Részletesebben

Távközlő hálózatok és szolgáltatások Optikai hozzáférési hálózatok

Távközlő hálózatok és szolgáltatások Optikai hozzáférési hálózatok Távközlő hálózatok és szolgáltatások Optikai hozzáférési hálózatok Németh Krisztián BME TMIT 2016. ápr. 4. A tárgy felépítése 1. Bevezetés 2. IP hálózatok elérése távközlő, kábel-tv és optikai hálózatokon

Részletesebben

TESZT A LELKE AZ FTTX / XPON HÁLÓZATNAK IS

TESZT A LELKE AZ FTTX / XPON HÁLÓZATNAK IS TESZT A LELKE AZ FTTX / XPON HÁLÓZATNAK IS Kolozs Csaba EQUICOM Méréstechnikai Kft. Ügyvezető / Szolgáltatói hálózatok www.equicom.hu, kolozs.csaba@equicom.hu GPON/FTTx topológia Sávszélességek és szolgáltatások

Részletesebben

Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea

Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 3.ea 2 DVB Digitális Televíziózás az EU-ban 3 1961, Stockholm: nemzetközi, analóg frekvenciakiosztás 1998, UK: az első digitális, földfelszíni sugárzás az EU-ban

Részletesebben

Janklovics Zoltán. Hálózatvédelem 2. Villámvédelem EMC 2012.05.08. Tel.: +36 304119712. janklovics@t-online.hu Túlfeszültség-védelem, EMC

Janklovics Zoltán. Hálózatvédelem 2. Villámvédelem EMC 2012.05.08. Tel.: +36 304119712. janklovics@t-online.hu Túlfeszültség-védelem, EMC Hálózatvédelem 2. Villámvédelem EMC 2012.05.08. Tel.: +36 304119712 janklovics@t-online.hu 1 Távközlő hálózatok villámvédelme Tematika - A hálózatban fellépő túlfeszültségek, - Védelmi módszerek, - A hálózatvédelem

Részletesebben

Ezeket az előírásokat az alábbiakban mutatjuk be részletesebben:

Ezeket az előírásokat az alábbiakban mutatjuk be részletesebben: KEL-1 Minimális telekméret: 1400 nm Maximális építmény magasság: 6,5m Lakásszám: maximum 8 Minimális telekméret: 1400 nm ennél kisebb építési telket ebben az övezetben nm/nm. Ez határozza meg, hogy a telek

Részletesebben

FTTX passzív építőelemek

FTTX passzív építőelemek FTTX passzív építőelemek Bevezetés Mit is takar az FTTX kifejezés? FTTB (Fibre to the Building) fényvezető szállal az épületig, FTTC (Fibre to the Curb) fényvezető szállal a járdáig, FTTCab (Fibre to the

Részletesebben

Biztonságtechnikai Szimpózium Budapest

Biztonságtechnikai Szimpózium Budapest Biztonságtechnikai Szimpózium Budapest IdentiVision 1-2-3-5 MegaPixel IP kamerák és velük a térfigyelő rendszerek kiépítése LDSZ Kft. 2015. Január 29. IdentiVision rendszer digaram Mekkora a legnagyobb

Részletesebben

Kitöltési útmutató AZ ELŐFIZETÉSES MŰSORTERJESZTÉS KÉRDŐÍVHEZ (2011-2012) 2013. július

Kitöltési útmutató AZ ELŐFIZETÉSES MŰSORTERJESZTÉS KÉRDŐÍVHEZ (2011-2012) 2013. július Kitöltési útmutató AZ ELŐFIZETÉSES MŰSORTERJESZTÉS KÉRDŐÍVHEZ (2011-2012) 2013. július Csomagáras díjcsomag: a helyhez kötött telefonszolgáltatást más szolgáltatással együtt, csomagárban értékesíti a szolgáltató.

Részletesebben

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK BME Műszaki menedzser mesterszak Információmenedzsment szakirány INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK Vezetékes és vezetéknélküli szélessávú kommunikáció egyetemi docens BME Távközlési és Médiainformatikai

Részletesebben

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK BME Műszaki menedzser mesterszak Információmenedzsment szakirány INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK Vezetékes és vezetéknélküli szélessávú kommunikáció c. egyetemi tanár Dr. Babarczi Péter egy.

Részletesebben

GPON Optikai elérési hálózati fejlesztések a Magyar Telekom hálózatában

GPON Optikai elérési hálózati fejlesztések a Magyar Telekom hálózatában GPON Optikai elérési hálózati fejlesztések a Magyar Telekom hálózatában Kovács Zoltán Magyar Telekom PKI Fejlesztési Igazgatóság 2009. November 12. Author / Presentation title 08/29/2007 1 Tartalom Passzív

Részletesebben

Optikai Szálmonitorozás PON Hálózatokon

Optikai Szálmonitorozás PON Hálózatokon Antók Mérnöki Iroda Kft. Optikai Szálmonitorozás PON Hálózatokon Antók Gergely 30 610-7976 Antok.Gergely@Antokiroda.hu Az optikai szál feltalálása Sir Charles Kuen Kao 1966-ban mutatta be kutatási eredményeit.

Részletesebben

FTTx megoldások. Szalai Norbert. vezetı hálózati mérnök. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs zrt. T.: 467-70-30 F.

FTTx megoldások. Szalai Norbert. vezetı hálózati mérnök. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs zrt. T.: 467-70-30 F. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs zrt. FTTx megoldások T.: 467-70-30 F.: 467-70-49 info@scinetwork.hu www.scinetwork.hu Szalai Norbert vezetı hálózati mérnök Nem tudtuk, hogy lehetetlen, ezért

Részletesebben

A szóbeli vizsgafeladatot ha a feladat indokolja a szaktanárok által összeállított mellékletek, segédanyagként felhasználható források egészítik ki.

A szóbeli vizsgafeladatot ha a feladat indokolja a szaktanárok által összeállított mellékletek, segédanyagként felhasználható források egészítik ki. 10/2007 (II. 27.) SzMM rendelettel módosított 1/2006 (II. 17.) OM rendelet Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzékbe történő felvétel és törlés eljárási rendjéről alapján. Szakképesítés,

Részletesebben

Áttekintés. Új fogalmak az NGA szabályozásban. HTE INFOKOM 2010, Siófok, 2010. okt. 27. dr. Bartolits István 2

Áttekintés. Új fogalmak az NGA szabályozásban. HTE INFOKOM 2010, Siófok, 2010. okt. 27. dr. Bartolits István 2 Az újgenerációs hozzáférési hálózatok és a szabályozás dr. Bartolits István osztályvezető Műszaki és Technológiai Elemző Osztály HTE INFOKOM 2010, Siófok 2010 október 27. Áttekintés Szélessávú hozzáférések

Részletesebben

FIZIKAI SZINTŰ KOMMUNIKÁCIÓ

FIZIKAI SZINTŰ KOMMUNIKÁCIÓ FIZIKAI SZINTŰ KOMMUNIKÁCIÓ Hírközlő csatornák a gyakorlatban Fizikai szintű kommunikáció 2.2013.február 26. Dr. Simon Vilmos adjunktus BME Hálózati Rendszerek és svilmos@hit.bme.hu 2 Az előző előadáson

Részletesebben

Általános Szerződési Feltételek vezetékes műsorelosztási szolgáltatásra

Általános Szerződési Feltételek vezetékes műsorelosztási szolgáltatásra Általános Szerződési Feltételek vezetékes műsorelosztási szolgáltatásra N-Telekom Kft Hatályba lépés: 2015.10.01. készítés ideje:2004/10 utolsó mód:2015-08-26 1 TARTALOMJEGYZÉK 1. SZOLGÁLTATÓ NEVE, CÍME...

Részletesebben

SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben

SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben HTE Infokom 2012. október 11. Innovatív termékek és megoldások szekció főmérnök Prezi Ennek az előadásnak elkészült a verziója is: http://prezi.com/wrfz8r5x6bc9/hte-eloadas/

Részletesebben

Egy hosszú történet - röviden. Optikai szálas kommunikáció megjelenése különböző hálózati szegmensekben

Egy hosszú történet - röviden. Optikai szálas kommunikáció megjelenése különböző hálózati szegmensekben O 2 OPTIKÁT OKOSAN Egy hosszú történet - röviden Optikai szálas kommunikáció megjelenése különböző hálózati szegmensekben ~2006 előfizetői hálózat ~1995 üzleti kommunikációs hálózat ~1985 gerinc és trönkhálózat

Részletesebben

MUNKAANYAG. Vígh Sándor. Hálózatok létesítése és szerelése. A követelménymodul megnevezése: Távközlési szaktevékenységek

MUNKAANYAG. Vígh Sándor. Hálózatok létesítése és szerelése. A követelménymodul megnevezése: Távközlési szaktevékenységek Vígh Sándor Hálózatok létesítése és szerelése A követelménymodul megnevezése: Távközlési szaktevékenységek A követelménymodul száma: 0909-06 A tartalomelem azonosító száma és célcsoportja: SzT-019-50 HÁLÓZATOK

Részletesebben

Passzív optikai hozzáférési hálózatok üzemviteli mérése. Simara Zoltán. ELSINCO Budapest Kft. office@elsinco.hu

Passzív optikai hozzáférési hálózatok üzemviteli mérése. Simara Zoltán. ELSINCO Budapest Kft. office@elsinco.hu Passzív optikai hozzáférési hálózatok üzemviteli mérése Simara Zoltán ELSINCO Budapest Kft. office@elsinco.hu Passzív optikai hálózatok Miért hódítanak az optikai hálózatok? ADSL, VDSL nem bizonyul a legjobb

Részletesebben

Esettanulmány a DrogerieMarkt telephely és ideiglenes raktár WLAN összeköttetésére

Esettanulmány a DrogerieMarkt telephely és ideiglenes raktár WLAN összeköttetésére Esettanulmány a DrogerieMarkt telephely és ideiglenes raktár WLAN összeköttetésére Feladat és környezet: A DM kibérelt egy raktárépületet a DEPO területén, mivel a meglévő raktárát kinőtte. A kibérelt

Részletesebben

Szomolányi Tiborné 2009 november. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

Szomolányi Tiborné 2009 november. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com TERVEZÉS A GYAKORLATBAN Szomolányi Tiborné 2009 november Fejlesztés tervezés folyamata 1 Felmérési terv 3 2 Szabványok, gyártók adatai Becslések, Evolúció folyamata referenciák Üzleti terv Fejlesztéstervezés

Részletesebben

KÁBELHÁLÓZATOK FEJLŐDÉSE GRÓF RÓBERT HFC TECHNICS KFT.

KÁBELHÁLÓZATOK FEJLŐDÉSE GRÓF RÓBERT HFC TECHNICS KFT. KÁBELHÁLÓZATOK FEJLŐDÉSE GRÓF RÓBERT HFC TECHNICS KFT. Tartalom Bevezető HFC technológia határai Passzív Optikai Hálózatok PON jövő HFC Technics Kft. A HFC Technics Kft. szolgáltatási és termék kínálata

Részletesebben

Flexibilis leágazó és kapcsoló eszközök a DWDM hálózatokban

Flexibilis leágazó és kapcsoló eszközök a DWDM hálózatokban Flexibilis leágazó és kapcsoló eszközök a DWDM hálózatokban BABICS EMIL, HORVÁTH A. RÓBERT, MESKÓ ÖRS Magyar Telekom, PKI Távközlésfejlesztési Intézet {babics.emil1, horvath.robert, mesko.ors}@t-com.hu

Részletesebben

4-20 zónáig bővíthető riasztóközpont

4-20 zónáig bővíthető riasztóközpont 4-20 zónáig bővíthető riasztóközpont A központ főbb alkótóelemei: Rádiós nyitásérzékelő Passzív infra mozgásérzékelő Kombinált mozgásérzékelő Belétir sziréna, Kültéri sziréna Zónabővítő modul(ok) Rádiós

Részletesebben

Az optika és a kábeltv versenye a szélessávban. Előadó: Putz József

Az optika és a kábeltv versenye a szélessávban. Előadó: Putz József Az optika és a kábeltv versenye a szélessávban Előadó: Putz József A fejlődés motorja HD műsorok száma nő 3DTV megjelenése- nagy sávszélesség igény Új kódolás- sávszélesség igény csökken Interaktivitás

Részletesebben

SZOLGALATI TALALMAAV

SZOLGALATI TALALMAAV fiuxxo^lü if p j ^ j S 8/1 G o ÍT SZOLGALATI TALALMAAV Eljárás ós többcsatornás borondozós anyagösszetétel röntgenamissziós meghatározására. MTA Atommag Kutató Intézete, Debi"ccen. Feltalálók: Di-.Bacsó

Részletesebben

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 32/ 2001. (06. 22.) sz. rendelete

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 32/ 2001. (06. 22.) sz. rendelete Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 32/ 2001. (06. 22.) sz. rendelete Pécs, Hird Szövőgyár utcától északra eső terület szabályozási tervének jóváhagyásáról és helyi építési szabályzatának

Részletesebben

Sávszélesség növelés a Magyar Telekom vezetékes access hálózatában. Nagy Tamás Magyar Telekom Budapest, 2015. május.

Sávszélesség növelés a Magyar Telekom vezetékes access hálózatában. Nagy Tamás Magyar Telekom Budapest, 2015. május. Sávszélesség növelés a Magyar Telekom vezetékes access hálózatában Nagy Tamás Magyar Telekom Budapest, 2015. május. A szélessávú távközlés jövőképe a 90-es évekből A távközlési hálózatok átviteli sebessége

Részletesebben

Debreceni Győző projektvezető MMK Szakmai Nap előadás 2015.03.17.

Debreceni Győző projektvezető MMK Szakmai Nap előadás 2015.03.17. Szupergyors Internet Debreceni Győző projektvezető MMK Szakmai Nap előadás 2015.03.17. Mi a projekt fő célja? Digitális Nemzet Fejlesztési Program Minden háztartásban, céges telephelyen, közintézményben

Részletesebben

Az INVITEL Zrt. Nagykereskedelmi szélessávú országos bitfolyam. hozzáférés szolgáltatása. Általános Szerződési Feltételei. 2. sz.

Az INVITEL Zrt. Nagykereskedelmi szélessávú országos bitfolyam. hozzáférés szolgáltatása. Általános Szerződési Feltételei. 2. sz. Az INVITEL Zrt. Nagykereskedelmi szélessávú országos bitfolyam hozzáférés szolgáltatása Általános Szerződési Feltételei 2. sz. melléklete Műszaki melléklet és Függelékei 2012. január 1. 1 1. A Kötelezett

Részletesebben

Nyitás, átjárhatóság, megújulás

Nyitás, átjárhatóság, megújulás Nyitás, átjárhatóság, megújulás GSM-R Digitális rádiózás a pályavasút szolgálatában Vasúti Erősáramú Konferencia SIÓFOK, 2015. november 18. Pete Gábor osztályezető MÁV Zrt. PVÜF Távközlési osztály 1 Miért

Részletesebben

SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben

SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben HTE Infokom 2012. október 11. Innovatív termékek és megoldások szekció főmérnök Prezi Ennek az előadásnak elkészült a verziója is: http://prezi.com/wrfz8r5x6bc9/hte-eloadas/

Részletesebben

4/2007. számú piac 1

4/2007. számú piac 1 4/2007. számú piac 1 A Nagykereskedelmi hozzáférés a helyhez kötött hálózat (fizikai) infrastruktúrájához (beleértve a részleges vagy teljes átengedést) elnevezésű nagykereskedelmi piac 3. piacelemzési

Részletesebben

6. FÉNYVEZETŐ HÁLÓZATOK

6. FÉNYVEZETŐ HÁLÓZATOK SZABADON VÁLASZTOTT Antók Péter István 6. FÉNYVEZETŐ HÁLÓZATOK FÉNYVEZETŐ ALAPHÁLÓZAT 2 FÉNYVEZETŐ ALAPHÁLÓZAT 3 LAN HÁLÓZAT 4 LAN HÁLÓZAT Primer hálózat Szekunder hálózat Tercier hálózat 5 HÁLÓZATI SZINTEK

Részletesebben

BMEVIHIM134 Hálózati architektúrák Az újgenerációs hálózati (NGN) koncepció: Követelmények hozzáférési technológiák III. PON

BMEVIHIM134 Hálózati architektúrák Az újgenerációs hálózati (NGN) koncepció: Követelmények hozzáférési technológiák III. PON Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Mérnök informatikus szak, mesterképzés Hírközlő rendszerek biztonsága szakirány Villamosmérnöki szak, mesterképzés - Újgenerációs

Részletesebben

UMTS RENDSZER ÉS INTERFÉSZEK. UMTS KÓDOSZTÁS ALAPJAI. W-H KÓDOK, KÓDFA. KÓDOSZTÁS, SPEKTRUMSZÓRÁS

UMTS RENDSZER ÉS INTERFÉSZEK. UMTS KÓDOSZTÁS ALAPJAI. W-H KÓDOK, KÓDFA. KÓDOSZTÁS, SPEKTRUMSZÓRÁS UMTS RENDSZER ÉS INTERFÉSZEK. UMTS KÓDOSZTÁS ALAPJAI. W-H KÓDOK, KÓDFA. KÓDOSZTÁS, SPEKTRUMSZÓRÁS 2011. május 19., Budapest A HÁLÓZAT FELÉPÍTÉSE, SZOLGÁLTATÁSOK 2011. május 19., Budapest Felépítés felhasználói

Részletesebben

Tervezési segédlet R&M ODF-SCM

Tervezési segédlet R&M ODF-SCM R&M moduláris elosztó rendszer Az R&M ODF egy moduláris elosztó rendszer, amely az SCM családra épül. Az ODF Modulok az SCM (egyedi szálkezelés) rendszerrel a hálózatüzemeltetőknek egy rugalmas rendszert

Részletesebben

GPON rendszerek bevezetése, alkalmazása a Magyar Telekom hálózatában

GPON rendszerek bevezetése, alkalmazása a Magyar Telekom hálózatában GPON rendszerek bevezetése, alkalmazása a Magyar Telekom hálózatában 16. Távközlési és Informatikai Hálózatok Szeminárium és Kiállítás, 2008. 2008.10.16. 1. oldal Információéhség csökkentése: kép, mozgókép

Részletesebben

É Ő É É Á É Á Ü Ú ű Á ü Á ú ü ú ü Á Á Ú Ü ü ű ú ü ú Ü ű Ü ü ü ű ü ü ű ű ü ü ü ü ü ü ú ü ü ú ű ü ü ü ü ü ü ú Ü ü ü Á Ü ú ü ú ü ü ü ü ü ü ú ü Ú ú ü ü ü ü ú ú ű ú ü ü ú ű ü ü É ú ü ü ü ü ú Á ü ü É Á ü ü ü

Részletesebben

jövő internet a magyar telekomnál Dr. Tremmel jános

jövő internet a magyar telekomnál Dr. Tremmel jános jövő internet a magyar telekomnál Dr. Tremmel jános 2014 Október 17. mobilon keresztül háromszor annyian érik el az internetet, mint vezetékes technológián Folyamatosan növekvő előfizetések Globális vezetékes

Részletesebben

Ü Ú Ú Á Á Ő É é ö é é é é é ü ö é é é é é é é é é é ö é ö ö ö é é é é é é ö é é é é ö é ű é é é ö é é é é éé ö é éö é é ö é é é é ö é ű é é é ö ö é é é é é ö é ö é é ö ö é ö é é é é é é ü é é ö é é é é

Részletesebben

BERHIDAI ÚT 21+481.65-21+525 KM MEGBÍZÓ: PÉTFÜRDŐ NAGYKÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA 8105 PÉTFÜRDŐ, BERHIDAI ÚT 6.

BERHIDAI ÚT 21+481.65-21+525 KM MEGBÍZÓ: PÉTFÜRDŐ NAGYKÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA 8105 PÉTFÜRDŐ, BERHIDAI ÚT 6. BERHIDAI ÚT 21+481.65-21+525 KM SZELVÉNYEK KÖZÖTT MEGBÍZÓ: PÉTFÜRDŐ NAGYKÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATA 8105 PÉTFÜRDŐ, BERHIDAI ÚT 6. TERVEZŐ: GEOplaner Építőipari Tervező KFT 8200 VESZPRÉM, JÓZSEF ATTILA UTCA 40.

Részletesebben

Passzív optikai hálózat csillapításának mérése optikai adó-vevővel Összeállította: Békefi Ádám hallgató Mészáros István tanszéki mérnök

Passzív optikai hálózat csillapításának mérése optikai adó-vevővel Összeállította: Békefi Ádám hallgató Mészáros István tanszéki mérnök Passzív optikai hálózat csillapításának mérése optikai adó-vevővel Összeállította: Békefi Ádám hallgató Mészáros István tanszéki mérnök Szálparaméterek Az optikai szálak tulajdonságainak három alaptípusa

Részletesebben

ő ü ő ü ő ü ő Ő ü ő ú ő ű ü ú ő ű ű ű ú ű ő ő ő ő ő Ó Á Á ő ő ő ő ő ő ő ő Ó Ó ü ő ő ő ő ő ő ő ü ő ü ő ü ü ü ü ü ő Á ő ő ő ő ő ő ő ő ő ő ü ő ü ü ő ű ő ü ő ő ü ő ő ő ü ű ű ű ű ű ú ű ú ű ú ü É ü ő É ű ő ű

Részletesebben

Készítette: Bujnóczki Tibor Lezárva: 2005. 01. 01.

Készítette: Bujnóczki Tibor Lezárva: 2005. 01. 01. VILÁGÍTÁSTECHNIKA Készítette: Bujnóczki Tibor Lezárva: 2005. 01. 01. ANYAGOK FELÉPÍTÉSE Az atomok felépítése: elektronhéjak: K L M N O P Q elektronok atommag W(wolfram) (Atommag = proton+neutron protonok

Részletesebben

HÍRADÁSTECHNIKA I. Dr.Varga Péter János

HÍRADÁSTECHNIKA I. Dr.Varga Péter János HÍRADÁSTECHNIKA I. 9. Dr.Varga Péter János 2 Hálózatok 3 Távközlő hálózatok 4 Technológiák 5 Idővonal 6 Fejlődés Mi a WDM 7 WDM - hullámhossz-multiplexálás 8 WDM technológia pozícionálása WDM fő tulajdonságai

Részletesebben

Elektromágneses hullámok, a fény

Elektromágneses hullámok, a fény Elektromágneses hullámok, a fény Az elektromos töltéssel rendelkező testeknek a töltésük miatt fellépő kölcsönhatását az elektromos és mágneses tér segítségével írhatjuk le. A kölcsönhatás úgy működik,

Részletesebben

Rendeltetési zónák 2.

Rendeltetési zónák 2. Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének 40/2007. (XI. 14) Kgy. rendelete Szeged, Tisza folyó Máglya sor vasúti töltés Gőz utca Bem utca Boldogasszony sugárút Oldal utca Semmelweis utca Tisza Lajos körút

Részletesebben

á ú é é ő é ő á ő ő á á ú ű é é ö ő á ő ú ő ő á é Ü Ü á é á é á é á é á ö ö á é ő á ú ű é é á é é ő á ö ö á á é é ú é é ú á á ő é é é ö ö á á é ű ő á é ű ő ú ő á á é á ú é é á é ö á á ö Ü á á é é ú á á

Részletesebben

Optika A-tól Z-ig. AXICO nap 2010.11.04.

Optika A-tól Z-ig. AXICO nap 2010.11.04. Optika A-tól Z-ig AXICO nap 2010.11.04. Hálózat, mint érték Távközlési hálózat Kép Műhold Adat Kábel Adat Rádió Hang Hang Távközlési otthon Hang végpont > 2 Kép végpont > 2 Adat végpont > 2 Létező hálózatok:

Részletesebben

4 számú rendelet: CSÉSZ- FEJEZET A rendelet hatálya és tartalma... 1. 1.old. Alkalmazási előírások... 2. Közterület-alakítási Terv /KAT/... 3. Kötelező Elvi Engedélyezési Terv /KELEN/... 4. FEJEZET...

Részletesebben

A DRF 13/03-06 típusú digitális mikrohullámú rádiórelé rendszer

A DRF 13/03-06 típusú digitális mikrohullámú rádiórelé rendszer A DRF 13/03-06 típusú digitális mikrohullámú rádiórelé rendszer DENK ATTILA Orion ÉH ÖSSZEFOGLALÁS A közlemény 13 GHz-es frekvenciasávban működő DRF 13/03 06 típusú rádiórelé rendszert ismerteti. A berendezés

Részletesebben

A Távközlés Világnapja 2015 Szélessávú fejlesztések a Digitális Magyarországért Debreceni Győző, projektvezető Győr, 2015.05.14.

A Távközlés Világnapja 2015 Szélessávú fejlesztések a Digitális Magyarországért Debreceni Győző, projektvezető Győr, 2015.05.14. Szupergyors Internet A Távközlés Világnapja 2015 Szélessávú fejlesztések a Digitális Magyarországért Debreceni Győző, projektvezető Győr, 2015.05.14. Piaci szereplők Szakmai szervezetek SZIP érintettek

Részletesebben

Kép: Sumitomo Electric Lightwave

Kép: Sumitomo Electric Lightwave Kép: Sumitomo Electric Lightwave Újgenerációs optikai hozzáférési hálózatok automatizált tervezése és műszaki - gazdasági elemzése Komplex hálózattervezési módszertan és keretrendszer bemutatása Mitcsenkov

Részletesebben

1. BEVEZETÉS. 1.1 Érzékelési logika. 1.2 Nappali/Éjszakai átkapcsolás

1. BEVEZETÉS. 1.1 Érzékelési logika. 1.2 Nappali/Éjszakai átkapcsolás 1. BEVEZETÉS Az FC400PH Optikai füst és hősebesség érzékelő az FC400-as címezhető tűzjelző sorozathoz tartozik. Az érzékelő a következő aljzatokhoz telepíthető: FC450IB izolátor aljzat FC450UB 5 univerzális

Részletesebben

É Í ű ű ű ű ű ű ű ű Ü ű É Í Á Á Á É Á Á Á Á Á Á Á É Á É Ó Ó ÁÁ Á ű É Á Á Á É Á É Í Á Á Á Á Ó ű ű Í Í ű ű Í ű ű ű Í ű ű ű ű Í ű ű Í ű ű Í ű ű ű ű Í Í ű Á Á É Á É Í ű ű É Ü ű Í É É ű ű ű ű ű ű Ő ű ű ű ű

Részletesebben

Í ű ű ű ű ű ű ű ű Í ű Í É Ó Á Á Á Á É Á Á Á Á É Á ű Á É Á Á É Í ű É É Á Á Á ű Á Á É ű Á Á Á Í Á É Í ű Í ű Í ű Í ű ű ű Í ű ű ű ű ű ű Í Í É Í ű ű Í ű ű ű Á ű Í ű Á Á Í ű É ű ű ű ű ű ű Í ű Í ű ű ű ű ű ű ű

Részletesebben

Gáz- és olajvezetékek hírközlő rendszerének kábelei

Gáz- és olajvezetékek hírközlő rendszerének kábelei DR. DUDÁSNÉ, PINTÉR MÁRTA Gáz- és olajvezetékek hírközlő rendszerének kábelei v ETO 621.310.212.011:621.395.74:622.691.4+622.692.4 Napjainkban világviszonylatban jelentkező igény a létfontosságú energiahordozók

Részletesebben

Í ű ű ű ű Í ű ű ű ű ű ű É Í Á Á É Á Á Á Á Á Á Á Ó Á Í Í ű Í Á ű Á Á Á Á Á Á Á É É Á Á Í Í Í ű ű Í Í ű Í ű ű ű Í ű Í Í ű ű ű ű ű ű ű É ű ű ű ű ű ű Á Á ű ű Í Í Í Í Í Í ű ű ű ű ű Í ű ű Í ű Í ű ű ű Í Í ű ű

Részletesebben

Kommunikációs hálózatok 2 Távközlő rendszerek áttekintése Számozás, ISDN, tel. kp

Kommunikációs hálózatok 2 Távközlő rendszerek áttekintése Számozás, ISDN, tel. kp Kommunikációs hálózatok 2 Távközlő rendszerek áttekintése Számozás, ISDN, tel. kp Németh Krisztián BME TMIT 2016. március 7. Tavasz!! :) A tárgy felépítése 1. Bevezetés Bemutatkozás, játékszabályok, stb.

Részletesebben

H A T Á R O Z A T. k ö r n y e z e t v é d e l m i e n g e d é l y t a d o k.

H A T Á R O Z A T. k ö r n y e z e t v é d e l m i e n g e d é l y t a d o k. CSONGRÁD MEGYEI KORMÁNYHIVATAL Ügyiratszám: 82208-5-37/2016. Ügyintéző: dr. Ruzsáli Pál Csókási Antia Filakné Enyedi Andrea Kovács Viktor Tel.: +36 (62) 681-668/2668 Tárgy: Déli Áramlat Magyarország Zrt.,

Részletesebben

Kitöltési útmutató A HELYHEZ KÖTÖTT TELEFONSZOLGÁLTATÁS KÉRDŐÍVEIHEZ (2014) 2015. június

Kitöltési útmutató A HELYHEZ KÖTÖTT TELEFONSZOLGÁLTATÁS KÉRDŐÍVEIHEZ (2014) 2015. június Kitöltési útmutató A HELYHEZ KÖTÖTT TELEFONSZOLGÁLTATÁS KÉRDŐÍVEIHEZ (2014) 2015. június 1 Tartalom Tartalom... 2 FONTOS INFORMÁCIÓK A KÉRDŐÍV KITÖLTÉSÉVEL KAPCSOLATBAN... 4 FOGALMAK... 7 1. ÁLTALÁNOS

Részletesebben

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea. Dr.Varga Péter János

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea. Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 3.ea Dr.Varga Péter János 2 Műholdas kommunikáció 3 4 Helymeghatározás 5 Alkalmazott műholdpályák, tulajdonságaik 6 Alkalmazott műholdpályák, tulajdonságaik A LEO [Low Earth Orbiter ]

Részletesebben

Hajdú-Via Kft. 4033 Debrecen, Sámsoni út 141/a sz. Tervszám: 040/11 TARTALOMJEGYZÉK

Hajdú-Via Kft. 4033 Debrecen, Sámsoni út 141/a sz. Tervszám: 040/11 TARTALOMJEGYZÉK TARTALOMJEGYZÉK az "Önkormányzati tulajdonú utak fejlesztése" tárgyú pályázat keretében a 4080 Hajdúnánás, Széchenyi u., Ady Endre krt., Bethlen G. krt. gyűjtőút engedélyes tervdokumentációjához. 1.1 Tartalomjegyzék

Részletesebben

Ü É Í Í ű ű ű ű ű ű É Í Á Á Á Á É Á Á Á Á Á Á É Á Á Í Á Á Á ű É É Á Á Á Á Á Á É Á Á Á Á Í ű ű ű Í ű ű ű Í ű Í ű ű ű Í ű Í ű ű ű ű ű É Í ű ű Í ű Á ű ű ű ű ű ű ű É Í Á Á Í Í ű É ű ű ű ű ű Í Í ű É ű ű Í Í

Részletesebben

Í Á É ő ő ő ú ú ő ő ő ő ő ő ő ő í ő ő ő ő ő ű í ő ű ő ú ő ű ő ő ő ő Á í í í ő ő ő ő í í ő í ü ő í ő í í í ő í ő í ő í ő ő í í ő ő ü ő í ő í ő ő ő ő í í í ő í ő ü í í ő ő ő ő ő í ü ű ő í í í ő í í ő ő ő

Részletesebben

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK MENEDZSMENTJE

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK MENEDZSMENTJE BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Műszaki menedzser alapszak (BSc) A MOBIL TECHNOLÓGIÁK FEJLŐDÉSE A technológiák lényeges tulajdonságai, paraméterei INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK MENEDZSMENTJE Szélessávú

Részletesebben

. Munkaszám: ÓB-108/2014/NY Project ID: 1-B14-210041-TRVND-01001. Oldalszám: 1/15

. Munkaszám: ÓB-108/2014/NY Project ID: 1-B14-210041-TRVND-01001. Oldalszám: 1/15 Tartalomjegyzék Bp. III., Pünkösdfürdő utcai csomópont átépítés Magyar Telekom tulajdonú hálózat kiváltása Magyar Telekom Nyrt tulajdonú nyilvános hálózatok KIVITELI TERV Tartalomjegyzék... 1 Tervezői

Részletesebben

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea. Dr.Varga Péter János

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea. Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 3.ea Dr.Varga Péter János 2 Légvezetékes hálózat Alkalmazási területei 3 Kertváros, falu Kis sűrűségű terület Az előfizetői pontok távol vannak egymástól Nem kell árkot ásni, járdát bontani,

Részletesebben

ű ű ú ű ű ú ú Í É ú ú ű ú ű ű ű ű Í ű ú Ü ű ű ú ú ú ú ú ű ű Á Í Ú ú Í ú ű ú ú ú ú ú ú ú ú ú ú ú ú ű ú ű Ú ú ú Í ú ú Ü ű ű ű ú ű Í ú ú ű ű ű ű ű Í ú ű ű ű Í ű ú ú ű Á ú ú ú ű ú ú ú ú ú ű Í ú ú ú ű ű ű ű

Részletesebben

Közbeszerzési Értesítő száma: 2015/20 Építési beruházás Tervezés és kivitelezés

Közbeszerzési Értesítő száma: 2015/20 Építési beruházás Tervezés és kivitelezés Tájékoztató a szerződés 1. sz. módosításáról a Vállalkozási szerződés a 21. sz. főút 17+000-21+520 km sz. közötti szakasz négynyomúsítás építési munkái tárgyában. Közbeszerzési Értesítő száma: 2015/20

Részletesebben

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 7.ea. Dr.Varga Péter János

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 7.ea. Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 7.ea Dr.Varga Péter János 2 Jelátalakítók Vizuális jelátalakítók 3 Kamerák CCD CMOS CCD 4 Charge coupled device Magyarul: töltéscsatlakozású képalkotó eszköz Félvezető lapkán képpontoknak

Részletesebben

Ezen rendelet 2007. augusztus 30. napján lépett hatályba Kihirdetése 2007. augusztus 30. napján megtörtént. Dr. Szántó Mária jegyző

Ezen rendelet 2007. augusztus 30. napján lépett hatályba Kihirdetése 2007. augusztus 30. napján megtörtént. Dr. Szántó Mária jegyző Ezen rendelet 2007. augusztus 30. napján lépett hatályba Kihirdetése 2007. augusztus 30. napján megtörtént. Dr. Szántó Mária jegyző Mórahalom Város Képviselőtestületének 8/2007. (III. 29.) számú rendelete

Részletesebben

A szélessávú verseny és a nyílt hálózati hozzáférés

A szélessávú verseny és a nyílt hálózati hozzáférés SZÉLESSÁV A szélessávú verseny és a nyílt hálózati hozzáférés HORVÁTH PÁL Anotel Kft., phorvath@anotel.hu KIS GERGELY GKIeNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. és BCE E-Business Kutatóközpont gergely.kis@gkienet.hu

Részletesebben

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK MENEDZSMENTJE

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK MENEDZSMENTJE BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Műszaki menedzser alapszak (BSc) INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK MENEDZSMENTJE Szélessávú kommunikáció (Hozzáférési technológiák IP hálózatokban) Dr. Babarczi Péter

Részletesebben

Magyarország-Budapest: Szivattyúk és kompresszor 2015/S 126-230129. Ajánlati/részvételi felhívás. Árubeszerzés

Magyarország-Budapest: Szivattyúk és kompresszor 2015/S 126-230129. Ajánlati/részvételi felhívás. Árubeszerzés 1/28 Ez a hirdetmény a TED weboldalán: http://ted.europa.eu/udl?uri=ted:notice:230129-2015:text:hu:html Magyarország-Budapest: Szivattyúk és kompresszor 2015/S 126-230129 Ajánlati/részvételi felhívás Árubeszerzés

Részletesebben