Optika A-tól Z-ig. AXICO nap

Méret: px
Mutatás kezdődik a ... oldaltól:

Download "Optika A-tól Z-ig. AXICO nap 2010.11.04."

Átírás

1 Optika A-tól Z-ig AXICO nap

2 Hálózat, mint érték

3 Távközlési hálózat Kép Műhold Adat Kábel Adat Rádió Hang Hang

4 Távközlési otthon Hang végpont > 2 Kép végpont > 2 Adat végpont > 2 Létező hálózatok: - Sodort réz érpár / koax kábel - Fényvezető kábel (P2P) - HFC / xdsl A napjaink/közeljövő FTTH (P2MP): - Fényvezető kábel - xdsl / HDTV / VoIP / IPTV / VoD

5 PON szabványok EPON, vagyis Ethernet PON, egy főleg Japánban elterjedt FTTH hálózati forma, de USA-ban és Europában is vannak kisebb hálózatok belőle. BPON vagyis broadband PON volt az első széles körben alkalmazott FTTx PON hálózat USA-ban. GPON vagyis gigabit PON kombinálja az EPONnál alkalmazott IP protokol hatékonyságát a BPON-nál használt operációs rendszerrel valamint a szolgáltatás-minőségi tulajdonságaival (QoS). Ez tűnik a perspektivikus rendszernek USA-ban és Europában.

6 PON tulajdonságok EPON, BPON/GPON hálózatoknak sok közös jellemzője van: Az optikai kábelszakaszok rövidek A letöltési jelfolyam (downstream) korlátozik egy (1490 nm) vagy kettő egymástó távol eső ( nm) hullámhosszra A feltöltési jelfolyam (upstream) csak egy hullámhosszt használ (1310 nm)

7 FTTX hálózati típusok Pont-pont (P2P) hálózatok Ethernet protokol Egy vagy két szál vezet a központból (CO) az előfizetőhöz Nincs teljesítményosztó (FO-splitter) Passzív optikai Hálózatok (PON) EPON, BPON, vagy GPON szabvány szerint Teljesítményosztók (splitter) segítségével egy szálból akár 64 vagy 128 előfizető felé osztható a jel.

8 FTTX hálózati típusok

9 FTTx PON föld kábellel új szakaszoknál ( zöld mező ) CO: OLT ONT ONT ONT Drop kábel F1 optikai tápkábel Szálelosztó Kültéri szekrényben aknák FDH F2 elosztó FO kábel

10 FTTx PON légkábellel meglévő infrastruktúránál ONT CO: OLT ONT ONT Drop kábel F1 optikai tápkábel F2 elosztó kábel Légkábeles kötéslezáró FDH FO elosztó oszlopi szereléssel

11 OLT Központ (CO) FTTx PON táp kábel (< 20 km) Splitter Kültéri vagy oszlopi szálelosztó (FDH) Elosztó kábel (< 1 km) Drop Terminal Kötéslezárók kültéri szekrényben vagy oszlopon Drop kábel (< 100m) Fali dobozban lakásban, panelházban, vagy irodában ONT 1490 nm 1550 nm 1310 nm Otthonkábelezés (UTP vagy koax) Voice (VF) Video (RF) Internet (TCP/IP) Voice, Internet, IPTV Video Voice, Internet

12 Optikai hálózatok - fizikai réteg A hálózaton futó későbbi alkalmazásokat a telepített hálózat paraméterei határozzák meg! Optikai kábelek (fényvezető szálak típusa ITU-T G ) Megfelelő kábelezés (kötések, kötéslezárók, kábelezési előírások) Rendezéstechnika, csatlakozók, csatlakozó-adapterek Hálózatdokumentálás: mérések (OTDR, veszteség, CD, PMD), szálkiosztás

13 Optikai hálózatok passzív elemei Optikai kábelek és kábelezés Kötések (bontható és nem bontható) Optikai osztók Kötéslezárók Rendezéstechnikai elemek Végződtető dobozok

14 Kábelek és kábelezés Monomódusú kábelek (G652d, G657A) Hagyományos kábelszerkezet Befúvásos technika (mikrokábelek befúvása csőhálózatba)

15 Befújás Előtolás Sűrített levegő Air Input Drive wheels Viscous air drag Mikrokábel/szál Blown Fibre Tube Blown Fibre Cső Unit

16 Kábelek és kábelezés

17 A fényvezető szál Egymódusú (single mode fiber SM) Lépcsős törésmutató profilú szál Θ 6,5, NA 0,113 B >> 10 Ghz/km Dhéj = 125 µm Dmag = 9 µm

18 Optikai kötések Három típusú optikai kötést különböztetünk meg: kötés hegesztéssel : a kötés beiktatási csillapítása < 0,1dB. Alkalmazás: átviteli szakaszok esetében optikai kábelek toldása (kötéslezárókban) és rendezési pontokban a beérkező optikai kábelek végződtetése rendezőkben. Hegesztőgép, száltörő kell hozzá. Mechanikai kötések : Alkalmazás: méréseknél és gyors javítási munkáknál, előfizetői bekötéseknél. Száltörő és szerszám kell hozzá. Bontható kötések : fényvezető csatlakozók és csatlakozó-adapterek. Egy fényvezető csatlakozó beiktatási csillapítása < 0,4 db maximum. Alkalmazás: a fényvezető szálak végződtetésénél és rendezésénél.

19 Optikai csatlakozók (csatlakoztatás) elve Csap hüvely csap elv A csap tartalmazza a fényvezető szálat A csap átmérője szabványos: 2,5 vagy 1,25 mm Csatlakozó (csap) követelmények: Tökéletes felületi megmunkálás Konvex homlokfelület Pontos csapátmérő Adapter (hüvely) követelmények: Pontos belső átmérő Pontos záró-mechanizmus

20 A homlokfelület csiszolása PC csiszolás A csatlakozócsap homlokfelületének konvex csiszolása biztosítja a fizikai érintkezést a csatlakozócsapok homlokfelülete között, ezáltal csökkentve az átmeneti részen jelentkező visszaverődések mértékét és a csatlakoztatás beiktatási csillapítását. A PC csiszolású csatlakozók reflexiós csillapítása > 45(PC), 50(SPC) vagy 55(UPC) db felületi megmunkálás függvénye.

21 A homlokfelület csiszolása APC csiszolás A szögben csiszolt (APC) csatlakozók elméletileg teljes mértékben kiküszöbölik a visszaverődést. A visszavert fénysugár a szál héjába kerül, majd elhagyja a szálat (kritikus szög). A szögben csiszolt csatlakozók reflexiós csillapítása > 65 vagy 70dB felületi megmunkálás függvénye.

22 A homlokfelület csiszolása geometria Görbületi sugár : 7mm < R < 30mm. Apex offset : 0 < apex < 50 µm. Szálkilógás : -100 < h < 100 nm. Ragasztórés : 125 µm < D < 125,5 µm. A szál homlokfelületének minősége A csatlakozócsap homlokfelületének megmunkálási minősége Mozgatható síktűkör Csatlakozó csap CCD Kamera Fényforrás

23 Fényvezető csatlakozó családok A szabványosítás eszköz, amely biztosítja az összeférhetőséget a különböző gyártók különböző termékei (csatlakozók, adapterek) között. E2000 SM és MM, PC és APC DIN SM és MM, PC és APC ST SM és MM, PC SC SM és MM, PC és APC FC SM és MM, PC és APC LC SM és MM, PC és APC MU SM és MM, PC és APC MtRj SM és MM, PC

24 Nagy teljesítmény az optikai hálózatokban 100 mw-nál nagyobb teljesítmény esetén már nagy teljesítményről (HighPower) beszélünk. Ezen teljesítménynél és e felett a csatlakozók meghibásodása gyakoribb. Teljesítmény Teljesítménysűrűség 5mW / 7dBm 72 W/mm 2 10mW / 10dBm 25mW / 14dBm 50mW / 17dBm 100mW / 20dBm 250mW / 24dBm 500mW / 27dBm 1000mW / 30dBm 140 W/mm W/mm W/mm W/mm W/mm W/mm W/mm 2

25 Tisztítók Optikai csatlakozó tisztító (NTT) - Száraz tisztítás

26 NTT-AT tisztító (Neoclean-E - 1) Csatlakozó tisztítására Az adapter túloldalán lévő csatlakozót is lehet tisztítani

27 Passzív hálózati megoldások komponensek PLC osztó 1x2, 1x4, 1x8, 1x16, 1x32, 1x64 2x2, 2x4, 2x8, 2x16, 2x32, 2x64

28 Optikai csatolók / osztók FBT technológia Csatoló S 1 S 2 S 1 + S 2 Technológiai lépések az optikai csatoló megvalósítására: A két fényvezető szál csupaszítása (2x125µm). A fényvezető szálak összesodrása és összeolvasztása ( µm). Hullámhossz szelektív!

29 Optikai csatolók / osztók PLC technológia ion exchange in glass (ioncsere) Fémréteg Exponált üvegfelület Üveg hordozóréteg Litográfia és maratás Magas hőmérséklet Olvasztott só Hullámvezető X+ Y+ Na ionok --> Ag ionok <--

30 Optikai csatolók / osztók A veszteségek csökkentése érdekében hullámvezető mélyebbre a hordozórétegbe 1xN osztó fotólitográfiai maszk Hullámvezető Üveg hordozóréteg

31 Optikai csatolók / osztók - PLC Kismértékű beiktatási csillapítás. Széles működési hullámhossztartomány ( nm). Kismértékű polarizációs veszteség (PDL). Kitűnő csatornaegyenletesség. Kompakt kisméretű kiszerelés. Testreszabott és alkalmazáscentrikus csomagolás/kiszerelés

32 Méréstechnika, műszerek AFL (FTTx!) Mérési lehetőségek: -OTDR SM, MM -OTDR FTTx -PON szintmérő -Szálazonosító -Látható fényű forrás -Optikai adó -Optikai vevő -Előtét szálak -Mikroszkóp

33 Optikai szálhegesztés és eszközei Optikai szálhegesztők Optikai száltörők Szerszámok (csupaszítók) Hegesztésvédő zsugorcsövek Elektródák

34 Köszönöm a figyelmüket!

FTTX passzív építőelemek

FTTX passzív építőelemek FTTX passzív építőelemek Bevezetés Mit is takar az FTTX kifejezés? FTTB (Fibre to the Building) fényvezető szállal az épületig, FTTC (Fibre to the Curb) fényvezető szállal a járdáig, FTTCab (Fibre to the

Részletesebben

A Magyar Telekom FTTx (GPON) fejlesztése

A Magyar Telekom FTTx (GPON) fejlesztése A Magyar Telekom FTTx (GPON) fejlesztése Tervezési, technológiai megoldások, tapasztalatok Nagy Tamás Magyar Telekom NyRt, Hálózatfejlesztési Igazgatóság 2010.12.08. 1 Trend: egyre növekvı sávszélesség

Részletesebben

KÁBELHÁLÓZATOK FEJLŐDÉSE GRÓF RÓBERT HFC TECHNICS KFT.

KÁBELHÁLÓZATOK FEJLŐDÉSE GRÓF RÓBERT HFC TECHNICS KFT. KÁBELHÁLÓZATOK FEJLŐDÉSE GRÓF RÓBERT HFC TECHNICS KFT. Tartalom Bevezető HFC technológia határai Passzív Optikai Hálózatok PON jövő HFC Technics Kft. A HFC Technics Kft. szolgáltatási és termék kínálata

Részletesebben

Az optika és a kábeltv versenye a szélessávban. Előadó: Putz József

Az optika és a kábeltv versenye a szélessávban. Előadó: Putz József Az optika és a kábeltv versenye a szélessávban Előadó: Putz József A fejlődés motorja HD műsorok száma nő 3DTV megjelenése- nagy sávszélesség igény Új kódolás- sávszélesség igény csökken Interaktivitás

Részletesebben

TESZT A LELKE AZ FTTX / XPON HÁLÓZATNAK IS

TESZT A LELKE AZ FTTX / XPON HÁLÓZATNAK IS TESZT A LELKE AZ FTTX / XPON HÁLÓZATNAK IS Kolozs Csaba EQUICOM Méréstechnikai Kft. Ügyvezető / Szolgáltatói hálózatok www.equicom.hu, kolozs.csaba@equicom.hu GPON/FTTx topológia Sávszélességek és szolgáltatások

Részletesebben

Optikai hálózati komponensek

Optikai hálózati komponensek Optikai hálózati komponensek 2013 Egyszerűsített kiadás Optikai kábelek Az Assmann optikai kábelek széles palettáját kínálja a különböző professzinális optikai megoldásokat keresőkkábeleknek. Termékeink

Részletesebben

TÁVKÖZLÉSI ISMERETEK FÉNYVEZETŐS GYAKORLAT. Szakirodalomból szerkesztette: Varga József

TÁVKÖZLÉSI ISMERETEK FÉNYVEZETŐS GYAKORLAT. Szakirodalomból szerkesztette: Varga József TÁVKÖZLÉSI ISMERETEK FÉNYVEZETŐS GYAKORLAT Szakirodalomból szerkesztette: Varga József 1 4. Fényvezető szálak kötése 4.1 Fényvezető szálkötési módok 4.1.1 Nem bontható kötések A kötéseket elkészítésük

Részletesebben

Sávszélesség növelés a Magyar Telekom vezetékes access hálózatában. Nagy Tamás Magyar Telekom Budapest, 2015. május.

Sávszélesség növelés a Magyar Telekom vezetékes access hálózatában. Nagy Tamás Magyar Telekom Budapest, 2015. május. Sávszélesség növelés a Magyar Telekom vezetékes access hálózatában Nagy Tamás Magyar Telekom Budapest, 2015. május. A szélessávú távközlés jövőképe a 90-es évekből A távközlési hálózatok átviteli sebessége

Részletesebben

Passzív fényvezetôs hálózatok

Passzív fényvezetôs hálózatok VÁGÓ ISTVÁN Matáv Rt., PKI Távközlésfejlesztési Intézet vago.istvan@ln.matav.hu Kulcsszavak: PON, FTTH, FTTB, FTTx, optikai teljesítményosztó, szálbefújás A cikkben ismertetem a passzív fényvezetôs hálózat

Részletesebben

Huawei GPON rendszer mérése

Huawei GPON rendszer mérése Huawei GPON rendszer mérése Összeállította: Mészáros István tanszéki mérnök Elméleti összefoglaló A megnövekedett előfizetői sávszélesség igény rákényszeríti a szolgáltatókat, hogy az előfizetőig, vagy

Részletesebben

SIEMENS GPON rendszer mérése

SIEMENS GPON rendszer mérése SIEMENS GPON rendszer mérése Összeállította: Mészáros István tanszéki mérnök Elméleti összefoglaló A megnövekedett előfizetői sávszélesség igény rákényszeríti a szolgáltatókat, hogy az előfizetőig, vagy

Részletesebben

GPON rendszerek bevezetése, alkalmazása a Magyar Telekom hálózatában

GPON rendszerek bevezetése, alkalmazása a Magyar Telekom hálózatában GPON rendszerek bevezetése, alkalmazása a Magyar Telekom hálózatában 16. Távközlési és Informatikai Hálózatok Szeminárium és Kiállítás, 2008. 2008.10.16. 1. oldal Információéhség csökkentése: kép, mozgókép

Részletesebben

Alapvető FTTH/GPON ismeretek tervezés

Alapvető FTTH/GPON ismeretek tervezés 1 Alapvető FTTH/GPON ismeretek tervezés 2015. szeptember Técsi Zsolt FTTH/GPON ismeretek - Tartalomjegyzék 2 I. rész Az optikai távközlés alapjai II. rész Az FTTH/ GPON rendszer III. rész Általános FTTH

Részletesebben

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 7.ea. Dr.Varga Péter János

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 7.ea. Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 7.ea Dr.Varga Péter János 2 Jelátalakítók Vizuális jelátalakítók 3 Kamerák CCD CMOS CCD 4 Charge coupled device Magyarul: töltéscsatlakozású képalkotó eszköz Félvezető lapkán képpontoknak

Részletesebben

Korszerű technológiák. a szélessávú elérési hálózatok területén. Korsós András. műszaki igazgató. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs Rt.

Korszerű technológiák. a szélessávú elérési hálózatok területén. Korsós András. műszaki igazgató. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs Rt. Korszerű technológiák SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs Rt. T.: 467-70-30 F.: 467-70-49 info@scinetwork.hu www.scinetwork.hu a szélessávú elérési hálózatok területén Korsós András műszaki igazgató

Részletesebben

Középpontban az optika

Középpontban az optika Középpontban az optika MTP A kézenfekvő megoldás az adatközpontok számára Young Partner nap 2012. május 10. Hagyományos MTP Hagyományos O = Optika OS Monómódus: szilikát ásvány OM Multimódus: szilikát

Részletesebben

FTTx megoldások. Szalai Norbert. vezetı hálózati mérnök. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs zrt. T.: 467-70-30 F.

FTTx megoldások. Szalai Norbert. vezetı hálózati mérnök. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs zrt. T.: 467-70-30 F. SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs zrt. FTTx megoldások T.: 467-70-30 F.: 467-70-49 info@scinetwork.hu www.scinetwork.hu Szalai Norbert vezetı hálózati mérnök Nem tudtuk, hogy lehetetlen, ezért

Részletesebben

Új generációs passzív optikai hozzáférési technológiák (FTTx, GPON)

Új generációs passzív optikai hozzáférési technológiák (FTTx, GPON) Új generációs passzív optikai hozzáférési technológiák (FTTx, GPON) Adámy Zsolt, Alcatel-Lucent Magyarország HTE 16. Távközlési és informatikai hálózatok szeminárium és kiállítás All Rights Reserved Alcatel-Lucent

Részletesebben

Optikai csatlakozók vizsgálata

Optikai csatlakozók vizsgálata Optikai csatlakozók vizsgálata Összeállította: Mészáros István tanszéki mérnök 1 Az optikai szálak végződtetésére különböző típusú csatlakozókat használnak, melyeknek kialakítását és átviteli paramétereit

Részletesebben

Fényvezető szálak és optikai kábelek

Fényvezető szálak és optikai kábelek Fényvezető szálak és optikai kábelek Fizikai alapok A fénytávközlés alapvető passzív elemei. Ötlet: 1880-as években Alexander Graham Bell. Optikai szálak felhasználásának kezdete: 1960- as évek. Áttörés

Részletesebben

GPON Optikai elérési hálózati fejlesztések a Magyar Telekom hálózatában

GPON Optikai elérési hálózati fejlesztések a Magyar Telekom hálózatában GPON Optikai elérési hálózati fejlesztések a Magyar Telekom hálózatában Kovács Zoltán Magyar Telekom PKI Fejlesztési Igazgatóság 2009. November 12. Author / Presentation title 08/29/2007 1 Tartalom Passzív

Részletesebben

Csatlakozók, csatlakozások. www.agendaage.hu. működésük. Balla László Gábor 2015. március 3.3

Csatlakozók, csatlakozások. www.agendaage.hu. működésük. Balla László Gábor 2015. március 3.3 Csatlakozók, csatlakozások és működésük Balla László Gábor 2015. március 3.3 Csatlakozók Az önmagukban kezelhetetlen optikai szálak - mérete, - sérülékenysége, - pontos illesztések szükségessége, - dinamikus

Részletesebben

POF (Plastic (Polimer) Optical Fiber) jellemzően a mag anyaga: Polymethil Metacrilate (PMMA) - héj: flourral kezelt PMMA - n= 1,412

POF (Plastic (Polimer) Optical Fiber) jellemzően a mag anyaga: Polymethil Metacrilate (PMMA) - héj: flourral kezelt PMMA - n= 1,412 Miért üveg? Miért nem műanyag? - tiszta üvegszál (mag és a héj is szilícium alapú üveg) - vegyes felépítésű szál (a mag szilícium alapú üveg, a héj műanyag) - a héj és a mag is műanyag POF (Plastic (Polimer)

Részletesebben

Szomolányi Tiborné 2009 november. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

Szomolányi Tiborné 2009 november. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com TERVEZÉS A GYAKORLATBAN Szomolányi Tiborné 2009 november Fejlesztés tervezés folyamata 1 Felmérési terv 3 2 Szabványok, gyártók adatai Becslések, Evolúció folyamata referenciák Üzleti terv Fejlesztéstervezés

Részletesebben

- csatlakozó 2014.10.06. Gerhátné Dr. Udvary Eszter. udvary@mht.bme.hu

- csatlakozó 2014.10.06. Gerhátné Dr. Udvary Eszter. udvary@mht.bme.hu Fénytávközlő eszközök (BMEVIHV HVM351) Optikai szál kábel - csatlakozó 2014.10.06. Gerhátné Dr. Udvary Eszter udvary@mht.bme.hu Budapest University of Technology and Economics Department of Broadband Infocommunication

Részletesebben

Sodort érpár típusok: Vezeték és csatlakozó típusok

Sodort érpár típusok: Vezeték és csatlakozó típusok Sodort érpár típusok: Vezeték és csatlakozó típusok Csatlakozó típusok: - AUI (Attachment Unit Interface): 15 pólusú D-Sub csatlakozó, melyet a ma már kissé elavult 10Base-T Ethernethez használták -

Részletesebben

OM1 HSEAIBH126 HSEAIBH166. SC csatlakozók FC/PC csatlakozók LC csatlakozók

OM1 HSEAIBH126 HSEAIBH166. SC csatlakozók FC/PC csatlakozók LC csatlakozók W UNIVERZÁLIS KÜL- ÉS BELTÉRI OPTIKAI KÁBEL HSEAIBHXXY Halogén- és fémmentes, rágcsáló elleni védelemmel ellátott A/I-DQ(ZNB)H a DIN VDE 88 alapján Működési hőmérséklet: - 30 C to + 70 C Lángállóság az

Részletesebben

POF (Plastic (Polymer) Optical Fiber)

POF (Plastic (Polymer) Optical Fiber) POF (Plastic (Polymer) Optical Fiber) A hozzáférési hálózatokban az FTTO, FTTH kiépítésekhez, és a LAN oknál, figyelembe kell venni a házonbelüli nyomvonylak célszerű kialakítását. Ennek egyik lehetséges

Részletesebben

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 7.ea. Dr.Varga Péter János

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 7.ea. Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 7.ea Dr.Varga Péter János 2 Távközlő hálózatok Hozzáférési hálózatok xdsl 3 Telefonos ipar 56 Kbps (2000-ben) Kábeltévé ipar 10Mbps osztott kábeleken Műholdas cégek 50 Mbps ajánlatok

Részletesebben

POSTANTÓK. Budapest, 2010. augusztus

POSTANTÓK. Budapest, 2010. augusztus POSTANTÓK Budapest, 2010. augusztus FÉNYVEZETŐ HÁLÓZATSZERELŐ SZAKMAI TOVÁBBKÉPZÉS 2010. év őszén elindítjuk a távközlési kábelszerelők szakmai továbbképzését. A továbbképzés célja: átfogó, új elméleti-

Részletesebben

Kinek milyen szélessáv jut? Valóban a sávszélesség a lényeg? Új generációs hozzáférési technológiák. Balogh Tamás Magyar Telekom

Kinek milyen szélessáv jut? Valóban a sávszélesség a lényeg? Új generációs hozzáférési technológiák. Balogh Tamás Magyar Telekom Kinek milyen széles sáv jut? Valóban a sávszélesség a lényeg? Új generációs hozzáférési technológiák Balogh Tamás Magyar Telekom HTE Távközlési Szakosztály Távközlési Klub Budapest, 2010.02.25. 2009.10.06

Részletesebben

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK

INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK BME Műszaki menedzser mesterszak Információmenedzsment szakirány INFOKOMMUNIKÁCIÓS RENDSZEREK ÉS ALKALMAZÁSOK Vezetékes és vezetéknélküli szélessávú kommunikáció egyetemi docens BME Távközlési és Médiainformatikai

Részletesebben

Épületen belüli hálózatok tervezési kérdései

Épületen belüli hálózatok tervezési kérdései Épületen belüli hálózatok tervezési kérdései Struktúrált kábelezéssel (és optikával) kialakított hálózatok Szomolányi Tiborné 2006 november Telephelyen belül elhelyezkedő két épület és az épületeken belüli

Részletesebben

STRUKTURÁLT HÁLÓZATOK A BIZTONSÁGTECHNIKA SZOLGÁLATÁBAN. Cegléd - 2009. Fürst Ádám, mérnök konzulens

STRUKTURÁLT HÁLÓZATOK A BIZTONSÁGTECHNIKA SZOLGÁLATÁBAN. Cegléd - 2009. Fürst Ádám, mérnök konzulens STRUKTURÁLT HÁLÓZATOK A BIZTONSÁGTECHNIKA SZOLGÁLATÁBAN Cegléd - 2009 Fürst Ádám, mérnök konzulens 1. A Tyco Electronics bemutatása Tyco Electronics Bemutatása Eladás:14,8 milliárd dollár Alkalmazottak:96

Részletesebben

Passzív optikai hozzáférési hálózatok üzemviteli mérése. Simara Zoltán. ELSINCO Budapest Kft. office@elsinco.hu

Passzív optikai hozzáférési hálózatok üzemviteli mérése. Simara Zoltán. ELSINCO Budapest Kft. office@elsinco.hu Passzív optikai hozzáférési hálózatok üzemviteli mérése Simara Zoltán ELSINCO Budapest Kft. office@elsinco.hu Passzív optikai hálózatok Miért hódítanak az optikai hálózatok? ADSL, VDSL nem bizonyul a legjobb

Részletesebben

Távközlő hálózatok és szolgáltatások IP hálózatok elérése távközlő és kábel-tv hálózatokon

Távközlő hálózatok és szolgáltatások IP hálózatok elérése távközlő és kábel-tv hálózatokon Távközlő hálózatok és szolgáltatások IP hálózatok elérése távközlő és kábel-tv hálózatokon Németh Krisztián BME TMIT 2014. szept. 23. A tárgy felépítése 1. Bevezetés 2. IP hálózatok elérése távközlő és

Részletesebben

6. FÉNYVEZETŐ HÁLÓZATOK

6. FÉNYVEZETŐ HÁLÓZATOK SZABADON VÁLASZTOTT Antók Péter István 6. FÉNYVEZETŐ HÁLÓZATOK FÉNYVEZETŐ ALAPHÁLÓZAT 2 FÉNYVEZETŐ ALAPHÁLÓZAT 3 LAN HÁLÓZAT 4 LAN HÁLÓZAT Primer hálózat Szekunder hálózat Tercier hálózat 5 HÁLÓZATI SZINTEK

Részletesebben

Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea

Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 3.ea 2 DVB Digitális Televíziózás az EU-ban 3 1961, Stockholm: nemzetközi, analóg frekvenciakiosztás 1998, UK: az első digitális, földfelszíni sugárzás az EU-ban

Részletesebben

AMP NETCONNECT XG Rendszer Korszerő kábelösszekötık, végelzárók.

AMP NETCONNECT XG Rendszer Korszerő kábelösszekötık, végelzárók. AMP NETCONNECT XG Rendszer Korszerő kábelösszekötık, végelzárók. MEE elıadás 2009 április 15. Endrész Viktor Strukturált Kábelezési Rendszer 3-as ép. Épület Belépési Pont Szinti Rendezı 2-es ép. Szinti

Részletesebben

!Optikai átviteli rendszerek. Diamond Kft. T. 07/2002

!Optikai átviteli rendszerek. Diamond Kft. T. 07/2002 !Optikai átviteli rendszerek! Optikai átviteli rendszerek Időrendi ÆttekintØs!A 90-es évek második felében (Internet) a nemzetközi átviteli hálózatoknak megnőtt a sævszølessøg igønye.!az optika az az Ætviteli

Részletesebben

Hálózati lehetőségek a tartalomszolgáltatáshoz

Hálózati lehetőségek a tartalomszolgáltatáshoz Hálózati lehetőségek a tartalomszolgáltatáshoz PKI Tudományos Napok 2005 Sipos Attila (PKI-FI FH) Czinkóczky András (PKI-FI FH) Németh Attila (PKI-FI FH) Konkoly Lászlóné (PKI-FI FH) Nagy Gyula (PKI-FI

Részletesebben

MPO - 10/40/100GbE. Általános információk V1.0. Pirmin Koller, 15.10.2010

MPO - 10/40/100GbE. Általános információk V1.0. Pirmin Koller, 15.10.2010 MPO - 10/40/100GbE Általános információk V1.0 Pirmin Koller, 15.10.2010 Tartalom MPO csatlakozó 10/40/100 Gigabit 10 Gigabit koncepció 40/100 Gigabit koncepció Csatorna - 10 Gb/s Csatorna - 100 Gb/s Polaritási

Részletesebben

OPTIKAI HÁLÓZATSZERELÉS - ALAPTANFOLYAM - ELMÉLET

OPTIKAI HÁLÓZATSZERELÉS - ALAPTANFOLYAM - ELMÉLET OPTIKAI HÁLÓZATSZERELÉS - ALAPTANFOLYAM - ELMÉLET Optikai hálózatok és kialakításuk - hány optikai hálózattípus is van - miképp csoportosítanánk - mit kell megvalósítanunk B.L.G. 2014 nov. 5. Jellemző

Részletesebben

Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 6.ea

Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 6.ea Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 6.ea 2 Távközlő hálózatok Hozzáférési hálózatok xdsl 3 Telefonos ipar 56 Kbps (2000-ben) Kábeltévé ipar 10Mbps osztott kábeleken Műholdas cégek 50 Mbps ajánlatok

Részletesebben

Optikai csatlakozók megelőző karbantartó tisztítása

Optikai csatlakozók megelőző karbantartó tisztítása Optikai csatlakozók megelőző karbantartó tisztítása Az optikai csatlakozókat úgy tervezték, hogy a hosszú éveket át tartó használatuk alatt a lehető legkevesebb karbantartásra legyen szükségük és a lehető

Részletesebben

A vizsgafeladat ismertetése: Válaszadás a vizsgakövetelmények alapján összeállított, előre kiadott tételsorokból húzott kérdésekre.

A vizsgafeladat ismertetése: Válaszadás a vizsgakövetelmények alapján összeállított, előre kiadott tételsorokból húzott kérdésekre. A vizsgafeladat ismertetése: Válaszadás a vizsgakövetelmények alapján összeállított, előre kiadott tételsorokból húzott kérdésekre. A felkészülés ideje alatt segédeszköz nem használható! A feladatsor első

Részletesebben

Passzív optikai hálózatok mérései

Passzív optikai hálózatok mérései JESZENÔI PÉTER Magyar Telekom Nyrt., PKI Fejlesztési igazgatóság jeszenoi.peter@telekom.hu Kulcsszavak: PON, GPON passzív hálózat, fényvezetô, optikai osztó, splitter, coupler, mérés, csillapítás, OTDR

Részletesebben

Szélessávú kényszerpálya. Budapest, 2015.05.19-20.

Szélessávú kényszerpálya. Budapest, 2015.05.19-20. Szélessávú kényszerpálya Budapest, tartalomjegyzék Az elmúlt 15 év és a jelen Iparági változások, az átalakulás rendszertechnikai összefoglalása Történeti áttekintés: analóg fővonal, ISDN, ADSL, ADSL2,

Részletesebben

FTTx megoldások válasz a digitális magyarország kihívásra. Sobják Vilmos - MT Vágó István - MT. Budapest, 2015. 03. 17.

FTTx megoldások válasz a digitális magyarország kihívásra. Sobják Vilmos - MT Vágó István - MT. Budapest, 2015. 03. 17. FTTx megoldások válasz a digitális magyarország kihívásra Sobják Vilmos - MT Vágó István - MT Budapest, 2015. 03. 17. Fényvezető szállal a kabinetig- FTTC Központ Szolgáltatási terület ONU xdsl NT FTTN(ode)

Részletesebben

LC Duplex adapter az R&M-től

LC Duplex adapter az R&M-től LC Duplex adapter az R&M-től Bevezetés Az ötlet Az LC Duplex adapter az egyik leggyakrabban használt elem a Telekom és Datakom hálózatoknál. Ez az adapter egy SFF (small form factor RJ45 méret) típusú,

Részletesebben

Bitfolyam-hozzáférési szolgáltatások hagyományos rézalapú és NGA-hálózatokban

Bitfolyam-hozzáférési szolgáltatások hagyományos rézalapú és NGA-hálózatokban HÁLÓZATOK Bitfolyam-hozzáférési szolgáltatások hagyományos rézalapú és NGA-hálózatokban WÉNER BALÁZS, TÓTH JÓZSEF, HUSZTY GÁBOR Entel Mûszaki Fejlesztô Kft. entel@entel.hu Kulcsszavak: újgenerációs hálózatok,

Részletesebben

HÍRADÁSTECHNIKA I. Dr.Varga Péter János

HÍRADÁSTECHNIKA I. Dr.Varga Péter János HÍRADÁSTECHNIKA I. 7. Dr.Varga Péter János 2 Hálózatok 3 Távközlő hálózatok PSTN - Public Switched Telephone Network 4 PSTN - kapcsolt közcélú hálózat A telefonhálózatokat korábban tervezték, kizárólag

Részletesebben

HÍRADÁSTECHNIKA I. Dr.Varga Péter János

HÍRADÁSTECHNIKA I. Dr.Varga Péter János 4. HÍRADÁSTECHNIKA I. Dr.Varga Péter János 2 A jelátvitel fizikai közegei Történelem 3 A hálózatok fejlődésének kezdetén különféle célorientált hálózatok jöttek létre: távközlő hálózatok műsorelosztó hálózatok

Részletesebben

HiCap a legjobb megoldás ha Gigabit Ethernetről

HiCap a legjobb megoldás ha Gigabit Ethernetről HiCap a legjobb megoldás ha Gigabit Ethernetről van szó. Ezzel kezdődött az Ethernet Source: 10 Gigabit Ethernet Alliance Az Ethernet fejlődési fokai 10Mbit/s 10Base 2, 10Base5, 10BaseT, 10BaseF 100Mbit/s

Részletesebben

Alapjai (BMEVIHVJV71. Optikai 2014.02.13. Gerhátné Dr. Udvary Eszter. udvary@mht.bme.hu

Alapjai (BMEVIHVJV71. Optikai 2014.02.13. Gerhátné Dr. Udvary Eszter. udvary@mht.bme.hu Optikai Hálózatok H Alapjai (BMEVIHVJV71 HVJV71) Optikai átviteli közegk 2014.02.13. Gerhátné Dr. Udvary Eszter udvary@mht.bme.hu Budapest University of Technology and Economics Department of Broadband

Részletesebben

54 481 03 0010 54 01 Informatikai hálózattelepítő és - Informatikai rendszergazda

54 481 03 0010 54 01 Informatikai hálózattelepítő és - Informatikai rendszergazda A 10/2007 (II. 27.) SzMM rendelettel módosított 1/2006 (II. 17.) OM rendelet Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzékbe történő felvétel és törlés eljárási rendjéről alapján. Szakképesítés,

Részletesebben

Vezetékes gyorsjelentés, 2015. február

Vezetékes gyorsjelentés, 2015. február ezer Vezetékes gyorsjelentés, 215. február Adatszolgáltatók: Magyar Telekom Nyrt., Invitel Zrt., GTS Hungary Kft., UPC Magyarország Kft., DIGI Kft., PR- TELEKOM Zrt, Tarr Kft, ViDaNet Zrt, PARISAT Kft.

Részletesebben

FTTH-GPON passzív hálózatok műszaki irányelvei

FTTH-GPON passzív hálózatok műszaki irányelvei FTTH-GPON passzív hálózatok műszaki irányelvei Megrendelő: Magyar Mérnöki Kamara Hírközlési és Informatikai tagozata Lektorálta: Engedi Antal Készítette: Técsi Zsolt Készült: 2015/09/29 Tartalomjegyzék

Részletesebben

Hálózatok I. (MIN3E0IN-L) ELŐADÁS CÍME. Segédlet a gyakorlati órákhoz. 2.Gyakorlat. Göcs László

Hálózatok I. (MIN3E0IN-L) ELŐADÁS CÍME. Segédlet a gyakorlati órákhoz. 2.Gyakorlat. Göcs László (MIN3E0IN-L) ELŐADÁS CÍME Segédlet a gyakorlati órákhoz 2.Gyakorlat Göcs László Manchester kódolás A Manchester kódolást (Phase Encode, PE) nagyon gyakran használják, az Ethernet hálózatok ezt a kódolási

Részletesebben

Hálózatok. Alapismeretek. Átviteli közegek

Hálózatok. Alapismeretek. Átviteli közegek Hálózatok Alapismeretek Átviteli közegek Az átviteli rendszer kiválasztásának főbb szempontjai: Sávszélesség Átviteli hibaarány (pl. zajérzékenység) Link maximális hossza Terjedési késleltetések (átviteli

Részletesebben

SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben

SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben SAMPON SLA Adatgyűjtő- és Mérőprogram PON környezetben HTE Infokom 2012. október 11. Innovatív termékek és megoldások szekció főmérnök Prezi Ennek az előadásnak elkészült a verziója is: http://prezi.com/wrfz8r5x6bc9/hte-eloadas/

Részletesebben

Televíziós gyorsjelentés. 2012. május

Televíziós gyorsjelentés. 2012. május Televíziós gyorsjelentés 2012. május ezer Televízió gyorsjelentés, 2012. május Adatszolgáltatók: Magyar Telekom Nyrt., Invitel Zrt., UPC Magyarország Kft., Kft., PR-TELEKOM Zrt., Tarr Kft., ViDaNet Zrt.,

Részletesebben

Az optikai hálózat Magyarországon

Az optikai hálózat Magyarországon Az optikai hálózat Magyarországon Közműnyilvántartás (BMEEOAFASI4) Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar Általános és Felsőgeodézia Tanszék Gelencsér Gergő (NWJJ20) 2012/13 őszi

Részletesebben

Dr. Wührl Tibor Ph.D. MsC 01 Ea. IP hálózati hozzáférési technikák

Dr. Wührl Tibor Ph.D. MsC 01 Ea. IP hálózati hozzáférési technikák Dr. Wührl Tibor Ph.D. MsC 01 Ea IP hálózati hozzáférési technikák Kapcsolt hálózatok és azok fontosabb jellemzői Áramkör kapcsolás (circuit switching) A kommunikáció minden esetben az összeköttetés kiépítésével

Részletesebben

Optikai átalakító. Gyors telepítési útmutató (1)

Optikai átalakító. Gyors telepítési útmutató (1) Optikai átalakító Gyors telepítési útmutató (1) Fiber Converters /11.15.212 1. Mielőtt előtt Doboz tartalma Optikai átalakító Többnyelvű gyors telepítési útmutató Hálózati adapter Rendszerkövetelmények

Részletesebben

TERVEZÉS. A VDI rendszer megtervezésénél ki kell választani a megvalósítandó megoldáshoz legjobban illô termékeket, illetve azok katalógus számát.

TERVEZÉS. A VDI rendszer megtervezésénél ki kell választani a megvalósítandó megoldáshoz legjobban illô termékeket, illetve azok katalógus számát. A SZERVERSZOBA 19. oldal GERINCHÁLÓZAT 28. oldal ALHÁLÓZAT 36. oldal A VDI rendszer megtervezésénél ki kell választani a megvalósítandó megoldáshoz legjobban illô termékeket, illetve azok katalógus számát.

Részletesebben

Hálózat szimuláció. Enterprise. SOHO hálózatok. Más kategória. Enterprise. Építsünk egy egyszerű hálózatot. Mi kell hozzá?

Hálózat szimuláció. Enterprise. SOHO hálózatok. Más kategória. Enterprise. Építsünk egy egyszerű hálózatot. Mi kell hozzá? Építsünk egy egyszerű hálózatot Hálózat szimuláció Mi kell hozzá? Aktív eszközök PC, HUB, switch, router Passzív eszközök Kábelek, csatlakozók UTP, RJ45 Elég ennyit tudni? SOHO hálózatok Enterprise SOHO

Részletesebben

Tartalom. 1. és 2. rétegű eszközök. Hálózati kábelek. Első réteg. UTP kábel. Az UTP kábel felépítése

Tartalom. 1. és 2. rétegű eszközök. Hálózati kábelek. Első réteg. UTP kábel. Az UTP kábel felépítése Tartalom 1. és 2. rétegű eszközök Kábelek és aktív eszközök első rétegű eszközök passzív eszköz: kábel és csatlakozó síntopológiás eszköz: ismétlő (repeater) csillag topológiás aktív eszköz: hub második

Részletesebben

Áttekintés. Új fogalmak az NGA szabályozásban. HTE INFOKOM 2010, Siófok, 2010. okt. 27. dr. Bartolits István 2

Áttekintés. Új fogalmak az NGA szabályozásban. HTE INFOKOM 2010, Siófok, 2010. okt. 27. dr. Bartolits István 2 Az újgenerációs hozzáférési hálózatok és a szabályozás dr. Bartolits István osztályvezető Műszaki és Technológiai Elemző Osztály HTE INFOKOM 2010, Siófok 2010 október 27. Áttekintés Szélessávú hozzáférések

Részletesebben

A szóbeli vizsgafeladatot ha a feladat indokolja a szaktanárok által összeállított mellékletek, segédanyagként felhasználható források egészítik ki.

A szóbeli vizsgafeladatot ha a feladat indokolja a szaktanárok által összeállított mellékletek, segédanyagként felhasználható források egészítik ki. 10/2007 (II. 27.) SzMM rendelettel módosított 1/2006 (II. 17.) OM rendelet Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzékbe történő felvétel és törlés eljárási rendjéről alapján. Szakképesítés,

Részletesebben

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea. Dr.Varga Péter János

HÍRKÖZLÉSTECHNIKA. 3.ea. Dr.Varga Péter János HÍRKÖZLÉSTECHNIKA 3.ea Dr.Varga Péter János 2 Légvezetékes hálózat Alkalmazási területei 3 Kertváros, falu Kis sűrűségű terület Az előfizetői pontok távol vannak egymástól Nem kell árkot ásni, járdát bontani,

Részletesebben

VSF-118 / 128 / 124 / 144 9 1U fejállomási aktív műholdas elosztók

VSF-118 / 128 / 124 / 144 9 1U fejállomási aktív műholdas elosztók VSF-118 / 128 / 124 / 144 9 1U fejállomási aktív műholdas elosztók A VSF-1xx műholdas KF elosztó család, a műholdvevő LNB-ről érkező SAT KF jelek veszteség nélküli, illetve alacsony beiktatási csillapítással

Részletesebben

Invitel Távközlési Zrt.

Invitel Távközlési Zrt. Invitel Távközlési Zrt. 2040 Budaörs, Puskás Tivadar u. 8-10. Általános Szerződési Feltételek Internet Protokollon keresztül nyújtott műsorterjesztési (IPTV) szolgáltatásra, valamint Lekérhető és Kiegészítő

Részletesebben

Televíziós gyorsjelentés. 2014. november

Televíziós gyorsjelentés. 2014. november Televíziós gyorsjelentés 2014. november ezer Televízió gyorsjelentés, 2014. november Adatszolgáltatók: Magyar Nyrt., Invitel Zrt., UPC Magyarország Kft., Kft., PR-TELEKOM Zrt., Tarr Kft., ViDaNet Zrt.,

Részletesebben

A SWOT elemzés SWOT DSL

A SWOT elemzés SWOT DSL A SWOT elemzés SWOT Strengths, erősségek (technológiai) Weaknesses, gyengeségek (technológiai) Opportunities, lehetőségek (üzleti) Threats, veszélyek (üzleti) Egy vállalkozás, egy technológia, egy termék

Részletesebben

ADATLAP - SZM 2014 a 13/2011.(XII.27.) NMHH rendelet szerinti szolgáltatás megfelelőség igazolásához

ADATLAP - SZM 2014 a 13/2011.(XII.27.) NMHH rendelet szerinti szolgáltatás megfelelőség igazolásához a 13/201(XII.27.) NMHH rendelet szerinti szolgáltatás megfelelőség igazolásához Szolgáltatástípus neve Mobil telefonszolgáltatás A tanúsítvány száma: T-MA13F1_TANF-0T-HOME-SYSTEMS cél.1 1 1.1 72 24.1 30

Részletesebben

IP alapú távközlési hálózatok

IP alapú távközlési hálózatok SCI-Network Távközlési és Hálózatintegrációs zrt. T.: 467-70-30 F.: 467-70-49 IP alapú távközlési hálózatok info@scinetwork.hu www.scinetwork.hu Nem tudtuk, hogy lehetetlen, ezért megcsináltuk. 15. Távközlési

Részletesebben

Szélessávú optikai előfizetői hálózat

Szélessávú optikai előfizetői hálózat Szélessávú optikai előfizetői hálózat Összeállította: Szomolányi Tiborné Jeszenői Péter 1oldal OAN (Optical Access Network) Az FITL (Fiber In The Loop) műszaki megoldás, a szolgáltatások integrálására

Részletesebben

DNFP és SZIP projekt műszaki kérdései

DNFP és SZIP projekt műszaki kérdései DNFP és SZIP projekt műszaki kérdései GINOP 3.4.1-2015 - Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése PÁLYÁZATI ÖSSZEFOGLALÓ Gyürke Attila, KIFÜ 2015. November 5. Szupergyors Internet Program (SZIP)

Részletesebben

Kitöltési útmutató AZ ELŐFIZETÉSES MŰSORTERJESZTÉS KÉRDŐÍVHEZ (2011-2012) 2013. július

Kitöltési útmutató AZ ELŐFIZETÉSES MŰSORTERJESZTÉS KÉRDŐÍVHEZ (2011-2012) 2013. július Kitöltési útmutató AZ ELŐFIZETÉSES MŰSORTERJESZTÉS KÉRDŐÍVHEZ (2011-2012) 2013. július Csomagáras díjcsomag: a helyhez kötött telefonszolgáltatást más szolgáltatással együtt, csomagárban értékesíti a szolgáltató.

Részletesebben

Ipari jelölő lézergépek alkalmazása a gyógyszer- és elektronikai iparban

Ipari jelölő lézergépek alkalmazása a gyógyszer- és elektronikai iparban Gyártás 08 konferenciára 2008. november 6-7. Ipari jelölő lézergépek alkalmazása a gyógyszer- és elektronikai iparban Szerző: Varga Bernadett, okl. gépészmérnök, III. PhD hallgató a BME VIK ET Tanszékén

Részletesebben

Hozzáférési hálózatok

Hozzáférési hálózatok Hozzáférési hálózatok PON Passive Optical Networks Hálózati architektúrák és rendszerek 2008. 1 Optikai adatátvitel Megnövekedett sávszélesség-igény Multimédiás szolgáltatások MPEG-1 1,5Mbps VHS minőségű

Részletesebben

Vezetékes gyorsjelentés, 2013. április

Vezetékes gyorsjelentés, 2013. április ezer Vezetékes gyorsjelentés, 213. április Adatszolgáltatók: Magyar Telekom Nyrt., Invitel Zrt., GTS Hungary Kft., UPC Magyarország Kft., DIGI Kft., PR- TELEKOM Zrt, Tarr Kft, ViDaNet Zrt, PARISAT Kft.

Részletesebben

Optikai átviteli mérések

Optikai átviteli mérések Fénytávközlő eszközök (BMEVIHV HVM351) Mérések 2014.09 09.25. Gerhátné Dr. Udvary Eszter udvary@mht.bme.hu Budapest University of Technology and Economics Department of Broadband Infocommunication Systems

Részletesebben

jövő internet a magyar telekomnál Dr. Tremmel jános

jövő internet a magyar telekomnál Dr. Tremmel jános jövő internet a magyar telekomnál Dr. Tremmel jános 2014 Október 17. mobilon keresztül háromszor annyian érik el az internetet, mint vezetékes technológián Folyamatosan növekvő előfizetések Globális vezetékes

Részletesebben

Vezetékes gyorsjelentés. 2014. január

Vezetékes gyorsjelentés. 2014. január Vezetékes gyorsjelentés 214. január ezer Vezetékes gyorsjelentés, 214. Január Adatszolgáltatók: Magyar Telekom Nyrt., Invitel Zrt., GTS Hungary Kft., UPC Magyarország Kft., DIGI Kft., PR- TELEKOM Zrt,

Részletesebben

54 481 03 0010 54 01 Informatikai hálózattelepítő és - Informatikai rendszergazda

54 481 03 0010 54 01 Informatikai hálózattelepítő és - Informatikai rendszergazda A 10/2007 (II. 27.) SzMM rendelettel módosított 1/2006 (II. 17.) OM rendelet Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzékbe történő felvétel és törlés eljárási rendjéről alapján. Szakképesítés,

Részletesebben

FÉNYTÁVKÖZLÉS. Dr.Varga Péter János

FÉNYTÁVKÖZLÉS. Dr.Varga Péter János FÉNYTÁVKÖZLÉS Dr.Varga Péter János Elérhetőségek 2 Dr.Varga Péter János e-mail: varga.peter@kvk.uni-obuda.hu Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar Híradástechnika Intézet Telefon: +36 (1) 666-5140 Cím: 1084

Részletesebben

(1) 10/100/1000Base-T auto-sensing Ethernet port (2) 1000Base-X SFP port (3) Konzol port (4) Port LED-ek (5) Power LED (Power)

(1) 10/100/1000Base-T auto-sensing Ethernet port (2) 1000Base-X SFP port (3) Konzol port (4) Port LED-ek (5) Power LED (Power) HP 5120-24G 1.ábra Első panel (1) 10/100/1000Base-T auto-sensing Ethernet port (2) 1000Base-X SFP port (3) Konzol port (4) Port LED-ek (5) Power LED (Power) 2.ábra Hátsó panel (1) AC-input csatlakozó (2)

Részletesebben

Távközlő hálózatok és szolgáltatások IP hálózatok elérése távközlő és kábel-tv hálózatokon

Távközlő hálózatok és szolgáltatások IP hálózatok elérése távközlő és kábel-tv hálózatokon Távközlő hálózatok és szolgáltatások IP hálózatok elérése távközlő és kábel-tv hálózatokon Németh Krisztián BME TMIT 2014. szept. 30. A tárgy felépítése 1. Bevezetés 2. IP hálózatok elérése távközlő és

Részletesebben

Hálózati architektúrák és rendszerek. 4G vagy B3G : újgenerációs mobil kommunikáció a 3G után

Hálózati architektúrák és rendszerek. 4G vagy B3G : újgenerációs mobil kommunikáció a 3G után Hálózati architektúrák és rendszerek 4G vagy B3G : újgenerációs mobil kommunikáció a 3G után A tárgy felépítése (1) Lokális hálózatok. Az IEEE architektúra. Ethernet Csomagkapcsolt hálózatok IP-komm. Az

Részletesebben

Hálózati architektúrák laborgyakorlat

Hálózati architektúrák laborgyakorlat Hálózati architektúrák laborgyakorlat 2. hét Dr. Orosz Péter, Skopkó Tamás 2012. szeptember Alapfogalmak Referenciamodellek Fizikai réteg Knoppix Live Linux bevezető Áttekintés Alapfogalmak Számítógép-hálózat:

Részletesebben

Műsorterjesztő hálózatok. Előadó: Putz József

Műsorterjesztő hálózatok. Előadó: Putz József Műsorterjesztő hálózatok Előadó: Putz József Tartalomjegyzék A digitalizálás helyzete Magyarországon Műholdas TV (DVB-S) szolgáltatás Hybrid TV Analóg kábeltv Digitális kábeltv IPTV OTT TV műsorterjesztés

Részletesebben

KTV koaxiális kábelek mérése

KTV koaxiális kábelek mérése KTV koaxiális kábelek mérése Összeállította: Mészáros István tanszéki mérnök 1 Koaxiális kábelek Ez a széles körben használt átviteli közeg egy tömör belső érből áll, amely körül szigetelő van. A szigetelőt

Részletesebben

Kommunikáció az EuroProt-IED multifunkcionális készülékekkel

Kommunikáció az EuroProt-IED multifunkcionális készülékekkel Kommunikáció az EuroProt-IED multifunkcionális készülékekkel A Protecta intelligens EuroProt készülékei a védelem-technika és a mikroprocesszoros technológia fejlődésével párhuzamosan követik a kommunikációs

Részletesebben

Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet. Jákó András goya@eik.bme.hu BME EISzK

Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet. Jákó András goya@eik.bme.hu BME EISzK Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet Jákó András goya@eik.bme.hu BME EISzK Agenda Előzmények Gigabit Ethernet 1000Base-X 1000Base-T 10 Gigabit Ethernet Networkshop 2002. Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet

Részletesebben

A klasszikus Ethernet leggyakoribb típusai. 185 m BNC. 10Base-T sodrott érpár 100 m RJ45 A kábel 4 érpárjából 2 érpárat használ.

A klasszikus Ethernet leggyakoribb típusai. 185 m BNC. 10Base-T sodrott érpár 100 m RJ45 A kábel 4 érpárjából 2 érpárat használ. AST_v3\ 2.2. 2.2.5. A vezetékes átviteli közegek A fizikai réteg célja az, hogy küldött bitek egyenként és pontosan érkezzenek meg a vevő oldalára. Ezt a célt alapvetően kétféle közeg igénybevételével

Részletesebben