Bevezető film. Vallásos családban nőttem fel. Három generáció, hat esküvő (Koltai Panni története) (Galpert Ernő története)

Hasonló dokumentumok
Holokauszt Iskolai emléknap. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 8. évfolyam. Programcsomag: Polgár a demokráciában

4. modul EGYENES ÉS FORDÍTOTT ARÁNYOSSÁG, SZÁZALÉKSZÁMÍTÁS

a gyermek jogai és az unicef

A szolnoki vár projekt történelem lézergravírozás 3D nyomtatás komplex részprojektje

Óratervezet. Megfigyeltük a fák és az emberek élete közötti hasonlóságot a Biblia képes beszédein keresztül.

TÁMOP / A kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Vas megye közoktatási intézményeiben

Kezdő programkészítőknek ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

Családfa. Mandel Ábrahám Fülöp?-né (szül.?)?? Mandel Ábrahámné (szül. Fülöp Sára) Fülöp??? Apa. Anya. Fülöp Móric

Tanítási tervezet Az óra időpontja Iskola, osztály Iskola neve és címe Az órát tartja Témakör megnevezése Tanítási egység címe Az óra típusa

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK III. MODUL A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKT MEGVALÓSÍTÁSA TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

Módszertani segédlet pedagógusoknak a fogamzásgátlással kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

Romák a történelemben Mária Teréziától napjainkig

Kéz a kézben a digitális világban

Bartók Béla életrajz zongora

KARTHÁGÓT PEDIG EL KELL PUSZTÍTANI

Osztály: Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

7. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Sodródás és szembenállás Sorsok a vészkorszakban

ÓRAVÁZLATOK: Igazságos Mátyás király?

Oktatási útiterv. A Holokauszt Emlékközpontban június 10.

A kooperatív tanulás módszereinek alkalmazása a mindennapi ismeretek tanórákon

9. ÉVFOLYAM. Ki vagyok? Honnan jövök? Casládkutatás: SZKB209_06. A modul szerzôi: Marsi Mónika és Págyor Henriette

Az actiumi csata modellezése

SZÉCHENYI ISTVÁN A LEGNAGYOBB MAGYAR

Fejezetek a barokk életmódból és művészetekből

ADVENT 2009 PROGRAMTERV

Tanítási tervezet. I. Alapadatok

Lehetséges kooperatív módszerek a matematika oktatásában. Készítette : Koncsek Zoltán matematika szaktanácsadó

MIT CSINÁL EGY SZOCIÁLIS MUNKÁS?

Családfa. Legmann Rudolfné (szül. König Róza) Izsák Sámuelné (szül. Simon Regina) Izsák Sámuel? Legmann Rudolf

A foglalkozás céljának eléréséhez a következő tevékenységeket végezzük el:

Fenntarthatósági Témahét 2018 óravázlat. 1. változat

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

Programozásban kezdőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

Családi ünnepek, rítusok. Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 11. évfolyam. Programcsomag: Felkészülés a felnőtt szerepekre

MIT TEHETÜNK EGY ISKOLAI NAPON AZ EGÉSZSÉGÜNKÉRT?

Gyermekjogok - foglalkozásterv

Osztályozó vizsga anyaga történelemből

KÖZÖSSÉGEK A LAKÓKÖRNYEZETBEN

Családfa. Anyai nagyapa. Kohn Manó Interjúalany. Nyitrai Lászlóné (szül.sövény /Spitzer/ Judit) Gyermekek. Nyitrai István 1947

Feladatkörök a kooperatív munkában

a vasfüggöny két oldalán Személyes élmények a közelmúltból

Erasmus Óraterv Varga Zsuzsanna. Óraterv 42. óra

VIZET VISZEK 7. ÉVFOLYAM P O L G Á R A D E M O K R Á C I Á B A N SZKA_207_13. Készítette: Bányai László

tematikus iskolai projekt Holokauszt Emléknapra ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium

Tanítási tervezet. 1. Alapadatok

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

PROJEKTLEÍRÁS. Emlékezni és emlékeztetni Pályázat diákcsoportok és tanáraik számára a magyarországi holokauszt 70. évfordulójához kapcsolódóan

III. ÓRATERV. Didaktikai feladat. Tanári instrukciók. Idézzük fel, amit az. ráhangolás, az. kulcsszavak írnak fel a tanultakkal kapcsolatosan.

BIZÁNC VAGY RÓMA? 10. ÉVFOLYAM P O L G Á R A D E M O K R Á C I Á B A N SZKA_210_02. A modul szerzôje: Püspöki Péter

MAGYAR IRODALOM ÓRAVÁZLAT

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

Tanítási tervezet. Az óra típusa: Ismereteket elmélyítő és új ismereteket feldolgozó óra.

Társadalomismeret tantárgyi követelmények. 1/9. évfolyam, szakközépiskola

A Kilimandzsáró gyermekei

Családfa. Deutsch Dávidné (szül. Süsz Katalin) Reichenfeld Zsigmondné (szül. Reichard Mária) Deutsch Dávid

TÁRSADALMI RÉSZVÉTEL, KÖZÖSSÉGI PROJEKTEK II. MODUL FELKÉSZÜLÉS A KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLATI/ÖNKÉNTES PROJEKTRE TÁMOP IV. RÉSZ BUDAPEST, 2010

Óravázlat Szövegértés szövegalkotás 1. osztály

Családfa. Nincs adat. Nincs adat. Nincs adat. Nincs adat. Apa. Anya. D. Sámuelné (szül. N. Rebeka) D. Sámuel

Családfa. Bauer Sámuelné (szül. Weiss Léni) Kellermann??? Bauer Sámuel?? Kellermann?-né (szül.?)??

Kérdezési stratégiák a probléma alapú tanulásban HOGYAN GAZDÁLKODIK EGY ORSZÁG?

Budapest-hazánk fővárosa, Pécs Európa kulturális fővárosa projekt- idegen nyelvi kompetenciaterület

Környezetünk védelmében: A környezetbarát energiaforrások

POLGÁR A DEMOKRÁCIÁBAN SZKA208_33 KULTÚRÁK TALÁLKOZÁSA. Készítette: Földes Petra SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIA 8.

8. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

6. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Krimináltechnika. Módszertani segédlet a pályaorientált középiskolai rendészeti képzés oktatóinak. Készítette: Bárány Zoltán r.

szka105_22 É N É S A V I L Á G Készítette: tóth Tamás Zágon Bertalanné SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 5.

Családfa. Salamon Gáspárné (szül.?)?? Blum? (szül.? Scheindl)? 1930-as évek. Salamon Gáspár?? Blum??? Apa. Anya. Blum Móric

Családfa. Schlesinger Mihály es Apai évek Schlesinger Józsefné (szül. Singer Malvin) Schlesinger József?

Családfa. Gárdonyi (Grünberger) Kinszki Árminné (szül. Schiller Paula) /45. Gárdonyi (Grünberger) Dávidné (szül. Brauner Hermina)

Programozással ismerkedőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

New Deal Válság és kiútkeresés. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 8. évfolyam

Családfa ???? Kovács Lina kb Vulfovic? Apa. Anya. Kovács Antal Kovács Antalné (szül. Vulfovic Róza)

United States Holocaust Memorial Museum, az AmerikaiEgyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma Washington, D.C.

a kultúra arcai Napi rítus napi ritmus

Érted? Érted! 10. ÉVFOLYAM FELKÉSZÍTÉS A FELNŐ TT SZEREPEKRE. A modul szerzői: Págyor Henriett és Marsi Mónika

AZ ISTENEK A FEJÜKRE ESTEK

Tevékenység. Tartalom/ Idő. Tanulói munkaformák és. Eszközök (perc) módszerek. az óra menete. 5 Bevezetés a pályaválasztás témakörébe

Családfa. Mailender Lajosné (szül. Marosi Julianna) 1870-es évek Lukács Simonné (szül. Lőwinger Mária) 1870-es évek Lukács Simon?

Fejlesztı neve: Tavi Orsolya. Tanóra / modul címe: DINAMIKAI ISMERETEK RENDSZEREZÉSE, ÖSSZEFOGLALÁSA KOOPERATÍV TECHNIKÁVAL

Tanítási tervezet. 1. Tantervi követelmények

Természetismeret. 1. A természettudományos nevelés folyamatában történő kompetenciafejlesztés lehetőségei az alsó tagozaton.

Tanítási gyakorlat. 2. A tanárok használják a vizuális segítséget - képeket adnak.

Fejlesztı neve: HORZSA GÁBORNÉ. Tanóra / modul címe: A LAKÁSOK FŐTÉSE, FŐTÉSI RENDSZEREK

Az első három perctől

Módszertani segédlet pedagógusoknak az első szexszel kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

Családfa. Anyai nagyapa. Fried Miklós? Interjúalany. Rosenberg Imre 1921

Családfa. Anyai nagyapa. Laufer Mór?? Interjúalany. Klára Kováčová-Kohnová (szül. Weisz Klára) Gyermekek. Marta Kováčová-Kohnová

Családfa. Buchhalter Lipótné (szül. Schiller Berta) Braun Ignácné (szül. Kestenbaum?)?? Buchhalter Lipót 1850-es évek 1908

Módszertani segédlet pedagógusoknak az alkoholfogyasztás veszélyeivel kapcsolatos órák megtartásához

Családfa. Fleischmann Mórné (szül. Kalisch Róza)? Rózsa?-né (szül.?) Rózsa? Fleischmann Mór Anya. Apa

KÖSSÜNK BÉKÉT! AZ AUGSBURGI VALLÁSBÉKE 10. ÉVFOLYAM P O L G Á R A D E M O K R Á C I Á B A N SZKA_210_11. A modul szerzôje: Magasi András

Tanítási tervezet. 1. Tantervi követelmények

A nagy földrajzi felfedezések

ÓRAVÁZLAT. Az óra címe: Ismeretek a kis számokról. Osztály. nyújtott 1. évfolyam első év A tanóra célja

A fuvolán innen és túl

ZULEJKA ÉS TÁRSAI 10. ÉVFOLYAM P O L G Á R A D E M O K R Á C I Á B A N SZKA_210_49. A modul szerzôje: Erdei Erika

Modern hangzatok SZOCIÁLIS ÉS ÉLETVITELI KOMPETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Fuvola tanszak (9-15. életév)

Családfa. Anyai nagyapa. Deit (Deutsch ) Benő Interjúalany. Markovits Pál Gyermekek

Átírás:

Bevezető film http://www.centropastudent.org/?typ=sprache&flang=eng&movid=34&nid=78&q=m Vallásos családban nőttem fel (Galpert Ernő története) http://centropastudent.org/?typ=sprache&flang=hu&movid=13&nid=43&q=m Három generáció, hat esküvő (Koltai Panni története)

http://centropastudent.org/?typ=sprache&flang=hu&movid=17&nid=43&q=m&phpsess ID=759eb4322336b6eeaa878f0b804fb65f Szerelem papírrepülőn (Kinszki Judit története) http://www.centropa.hu/index.php?nid=30&x=pxvuzgvmaw5lzdsgc2vhcmnovhlwzt1 CaW9EZXRhaWw7IHNlYXJjaFZhbHVlPTE1Mzsgc Esküvői fénykép (Braun Miklós története) http://www.centropa.hu/index.php?nid=30&x=pxvuzgvmaw5lzdsgc2vhcmnovhlwzt1 CaW9EZXRhaWw7IHNlYXJjaFZhbHVlPTM0OyBzZWFyY2hTa2lwPTA=

ÓRAVÁZLAT ELSİ RÉSZ: BEVEZETÉS 1. Általános információk Az óra címe: Zsidók Magyarországon a 20. században A két tanórás foglalkozás során a tanulók megismerkednek a magyarországi zsidók 20. századi történetének legfontosabb aspektusaival (helyzetük a második világháború előtt, a holokauszt, a második világháború utáni folyamatok, a rendszerváltás utáni változások). A fő szervezési mód a csoportmunka, öt Centropa-film kerül felhasználásra (a bevezető film és Galpert Ernő, Koltai Panni, Kinszki Judit, Braun Miklós filmjei). A tanulócsoportnak már rendelkeznie kell alapvető előzetes tudással Magyarország második világháborús történetéről és a holokausztról. 2. Célközönség és időigény Az óra egy 12. osztályba járó (18 éves korú) állami középiskolába járó, történelem fakultációs csoportnak (21 fő) íródott. Két tanórát (2x45 perc) vesz igénybe. A foglakozás igényel előzetes tudást és önálló ismeretszerzési képességet is, így 11-12-es diákoknak ajánlható. Amennyiben egész osztályban kerülne felhasználásra, úgy minden témát két háromfős csoport kaphatna (így 36 fő dolgozna együtt), és a második órán az egyik csoport tartaná az előadást, a másik pedig kiegészítené a hallottakat. 3. Eszközigény Az öt film megtalálható a Centropa-honlapon, a http://centropastudent.org/?nid=36&flang=hu oldalon magyar nyelven. Az öt film összesen 24 perc (Bevezető film 7.07, Galpert Ernő 4.47, Koltai Panni 3.46, Kinszki Judit 5.26, Braun Miklós 3.25), ezeket aktív táblán (internet hozzáféréssel) nézi meg az osztály. Ha ez nem megoldható, szükség van a Centropa filmek DVD változatára és DVD-lejátszóra. A csoportmunkához mozgatható padok és székek kellenek, a prezentációkhoz tábla vagy flipchart. A kiegészítő információkhoz, a táblázatokhoz a www.holokausztmagyarorszagon.hu weboldalt ajánlott használni. 4. Fejlesztendő kompetenciák Szaktárgyi kompetenciák: tájékozódás a 20. században (nagy korszakok), filmes források értelmezése, különböző forrásokból nyert információk összehasonlítása és összegzése, információk a zsidók 20. századi történetével kapcsolatban Általános kompetenciák: empátia, együttműködés csoportban, önálló ismeretszerzés, előadókészség 5. Visszajelzés, megjegyzések A filmek sokat segítenek abban, hogy átélhetőbbé váljon a holokauszt tragédiája. Emellett a diákok megismerik a két világháború közti zsidó közösségek életét, valamint azokat a ritkán emlegetett témákat is körbejárják, hogy mi történt a túlélőkkel, illetve, hogy a rendszerváltás után hogyan alakult át a magyar zsidó közösségek élete.

Ez a foglalkozás egy általános, nem túl részletes képet ad ezekről a témákról, ezért lehetőség van ezeken tovább dolgozni, esetleg a két tanóra közé beiktatni egy vagy két számítógéptermi és könyvtári órát, ahol a csoportok mélyebben beleáshatnák magukat a témájukba és azt bővebb prezentáció formájában ismertethetnék. Lehetséges továbbhaladási irány: a témát kiegészíti egy másik: mit tettek és tehettek a nem zsidók a holokauszt során tevékenyen részt vettek benne, haszonélvezői voltak a zsidók vagyonának, passzív szemlélők voltak, embereket mentettek? Második rész: Az órák menete Első tanóra Tanári bevezető Bevezető film megtekintése Csoportalakítás, feladatok kiosztása A négy film megtekintése, köztük két-három perc szünettel Csoportkonzultáció Második tanóra A csoportok előadásai, köztük rövid tanári kiegészítések Lezárás Részletes óravázlat Első tanóra Tanári bevezető (2 perc) néhány mondatban a tanár frontálisan ismerteti a következő két tanóra témáját Bevezető film megtekintése (8 perc) Csoportalakítás, feladatok kiosztása (5 perc) a tanár elmondja, hogy hat téma mentén fogja a csoport feldolgozni a témát, és röviden el is mondja ezeket. Ezután a tanulók 3-4 fős csoportokat alakítanak és megkapják a témájukat, amire koncentrálniuk kell a filmek megtekintésekor (amennyire lehetséges, maguk választhatnak témát). A négy film megtekintése, köztük két-három perc szünettel (25 perc) a szünetekben a csoportok röviden összegzik, hogy a filmből mi minden derült ki az ő témájukkal kapcsolatban. Csoportkonzultáció (5 perc) a csoportok összerendezik a szerzett információkat és közös jegyzetet készítenek, ha valami hiányzik, egyeztetnek, hogy annak ki néz utána. A két óra között a csoportok utánanéznek azoknak a pontoknak, ahol úgy érezték, hogy a filmek nem árultak el eleget, kiegészítik összegzésüket. Második tanóra A csoportok előadásai, köztük rövid tanári kiegészítések (40 perc) a csoportok egyenként körülbelül öt-öt percben előadják, mi derült ki a filmekből, a tanár az előadás közben a táblára felírja a legfontosabb információkat (ez bekerül mindenkinek a füzetébe). Az előadások után a tanár kiegészíti az elhangzottakat, ahol szükséges, részletez, válaszol a kérdésekre. Lezárás (5 perc) rövid visszajelzések ( Mit az a legfontosabb dolog, amit ezen a két órán megtudtál? )

Harmadik rész: Feladatlap és egyéb anyagok A csoportoknak feltett kérdések a következők: 1. Háború előtti asszimiláció Figyeljétek meg, hogy a háború előtt az asszimiláció milyen fokán álltak a visszaemlékezők! Asszimilálódtak-e vallásilag, kultúrájukban, öltözködésükben, nyelvükben stb. Voltak-e vegyes házasságok? 2. Háború előtti élet Figyeljétek meg, hogy a háború előtt milyen foglalkozásúak voltak a visszaemlékezők! Milyen lehetett a magyarországi zsidók foglalkozási szerkezete? Mely területeken lehettek alul-, illetve felülreprezentáltak? 3. Háború alatt férfiak Figyeljétek meg, hogy a háború alatt milyen sorsuk lehetett a férfiaknak? Kik élhették túl a legnagyobb eséllyel a holokausztot? 4. Háború alatt nők Figyeljétek meg, hogy a háború alatt milyen sorsuk lehetett a nőknek? Kik élhették túl a legnagyobb eséllyel a holokausztot? 5. Háború utáni asszimiláció Figyeljétek meg, hogy hogyan változtak az asszimilációs tendenciák a második világháború után! Többen vagy kevesebben lettek vallásosak? Hogyan változott az életmódjuk? Mi történt a rendszerváltás után? 6. Háború utáni élet Figyeljétek meg, hogy hol éltek a túlélő zsidók a második világháború után! Visszatértek vagy elköltöztek? Ha elhagyták az országot, hová mentek? Mi lehetett ennek az oka? Az egyes témák legfontosabb, kiemelendő vonatkozásai: 1. 2. A zsidó vallás három fő irányzata a századfordulótól, ezek viszonya az asszimilációhoz A haszidizmus A vegyesházasságok aránya A magyar zsidók foglalkozási szerkezete a Horthy-korszakban

3. 4. A zsidók vagyoni helyzete A numerus clausus kiadásának okai, hatása A munkaszolgálat fogalma, jellemzői A hadifogság, mint állapot A budapesti és a vidéki zsidók eltérő sorsa A budapesti gettó helye, élete Nők a koncentrációs táborokban Az életkor és a túlélés esélyei 5. 6. Menni vagy maradni? érvek és ellenérvek Ha menni, hová? a kivándorlás célterületei A zsidók a szocializmusban a párt vonzereje Az asszimiláció erősödése A rendszerváltás után újraéledő közösségek Készítette: Ispánovity Márta: ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola-(Budapest)