17. Árverés Festmények május 20. kedd 18 óra Soron következő árverések Upcoming auctions

Download "17. Árverés Festmények 2014. május 20. kedd 18 óra Soron következő árverések Upcoming auctions"

1 Soron következő árverések Upcoming auctions Festmények Paintings május 20. kedd 18:00 On Tuesday 20 th of May, 2014 at 6 p.m. Műtárgyak Objects május 21. szerda 18:00 On Wednesday 21 st of May, 2014 at 6 p.m. Varia Varia május 22. csütörtök 18:00 On Thursday 22 nd of May, 2014 at 6 p.m. Szőnyegek Carpets június 05. csütörtök 18:00 On Thursday 5 th of June, 2014 at 6 p.m. A kiállítások megtekinthetőek Exhibitions on view Festmények, műtárgyak, varia: május 9-től 18-ig minden nap óra között Paintings, objects, varia: from 9th to 18th May, daily from 10 a.m. to 6 p.m Szőnyegek: május 24-től június 3-ig minden nap óra között Carpets: from 24th May to 3rd June, daily from 10 a.m. to 6 p.m. Kiállítás és aukció helyszíne Location of the exhibition and auction Biksady Galéria Biksady Gallery H-1055 Budapest, Falk Miksa utca Telefon: Fax: info@biksady.com A katalógus megtekinthető a honlapon The catalog is available on website A tételeket összeállította The lots are compiled by Kalmár Ervin, Sipos Dániel, Sipos Tünde Az árverés vezetője Auctioneer Sipos Dániel Fotó és képfeldolgozás Photo and Imaging Mándoki Róbert, Kalmár Dániel és Ad Novas Kft. Kiadta a Biksady Galéria Kft. Edited by Biksady Galéria Ltd. Budapest,

2 1. Magyar festő, 19. század közepe Nemes úr portréja / Portrait of a nobleman 115*87,5 cm Ft Barabás Miklós ( ) Férfiportré, 1849 / Portrait of a man, 1849 jelzett / signed: Barabás *46 cm Ft Német festő, 18. század második fele Nemes úr portréja / Portrait of a nobleman 87*73,5 cm 4. Osztrák festő, 19. század Hölgy portréja / Portrait of a lady pasztell, papír, vászon / pastel on paper, canvas 64,5*49 cm 5. Német festő, 18. század Hölgy portréja / Portrait of a lady olaj, vászon dublírozva oil on canvas doubled 58*44,5 cm 6. Németalföldi festő, 18. század vége Ivóban / In the pub olaj, vászon dublírozva / oil on canvas doubled 42*55,5 cm 7. Itáliai festő, 18. század első fele Bacchanália / Bacchanalia korabeli, faragott, aranyozott hársfa keretben from its period, carved, in gilded linden frame 53*79 cm Ft Molnár József ( ) Asztali csendélet, 1875 / Table still life, 1875 jelzett / signed: Molnár 1875 sérült / damaged 45*56 cm Ft Vidovszky Béla ( ) Fehér ruhás hölgy portréja Portait of a lady in white dress jelzett / signed: Vidovszky Béla 115*90 cm 10. Emanuel Ritter von Stöckler ( ) Házi kedvenc / Beloved pet akvarell, karton / watercolor on cardboard jelzett / signed: E. Stöckler 63,5*35,5 cm Ft Donát János Dániel ( ) Katonatiszt portréja / Portrait of an officer jelzett / signed: Donát px 66*51 cm Ft Magyar festő, 19. század közepe Rózsaszín ruhás hölgy / Lady in a pink dress 73*90,5 cm Ft Itáliai festő, 17. század Keresztelő Szent János feje / Head of St John The Baptist 36,5*56 cm Ft E. Lermont jelzéssel, 19. század második fele Kockázók / Throwing the dice jelzett / signed: E. Lermont 55,5*68,5 cm 15. Németalföldi festő, 18. század Faun és puttók / Faun and putti olaj, fa / oil on wood sérült / damaged 22*29 cm Ft Réti István ( ) Olvasó férfi / Reading man 27*31 cm Ft 750 2

3 17. Arvid Fougstedt ( ) Férfi egyiptomi szoborral, 1932 Man with Egyptian sculpture, 1932 jelzett / signed: Arvid Fougstedt *83 cm Ft Karlovszky Bertalan ( ) Női portré, 1918 / Portrait of a woman, 1918 olaj, fa / oil on wood jelzett / signed: Karlovszky Bertalan *50 cm Ft Walther Firle ( ) Zeneóra / Music lesson jelzett / signed: Walther Firle 91,5*73 cm Ft Adalbert Niemeyer ( ) Olvasó nő, 1902 / Reading woman, 1902 jelzett / signed: A. Niemeyer *80 cm Ft Németalföldi festő, 1700 körül Vadászat / Hunting olaj, vászon dublírozva / oil on canvas doubled 74,5*97,5 cm Ft Német festő, 19. század második fele Chiemsee látképe / View of Chiemsee restaurált / restored 93*132 cm Ft Jean Grain jelzéssel, 19. század Erdő / Forest olaj, dublírozott vászon / oil on doubled canvas jelzett / signed: Jean Grain 74*99 cm 24. Magyar festő, 19. század közepe Erdő / Forest olaj, fa / oil on wood 33*54 cm Ft Francia festő, 19. század Ámor csókja / Cupid's kiss festett porcelán painted porcelain faragott, aranyozott hársfa keretben carved, gilded, linden-wood frame d: 15 cm 30. M. Lars jelzéssel, 19. század második fele Bűnbánó Magdolna Penitent Magdalene jelzett / signed: M. Lars 53*41 cm 25. Karl Rohwedder Ruge ( ) Napsütötte erdő / Sunny forest jelzett / signed: Rohwedder Ruge 69*99,5 cm 28. S.M. Franciskovich, 20. század Andok / Andes olaj, vászon kartonra kasírozva oil on wardboard pasted canvas jelzett / signed: SM Franciskovich 38*46 cm Ft Godchaux jelzéssel, működött század Barbizon jelzett / signed: Godchaux 54*43,5 cm 26. Louise Maurice Berthe Sziklás hegyoldal, 1906 / Rocky hill-side, 1906 jelzett / signed: L. Berthe ,5*40,5 cm 29. Rudolf Arnold ( ) Mediterrán táj Mediterranean landscape jelzett / signed: R Arnold 69*95 cm 32. Holland festő, 20. század eleje Holland kikötői virágárus Florist at a Dutch port jelzett / signed: olvashatatlan unreadable 80*130 cm Ft

4 33. Alfred Charles Havell ( ) Derby, párkép / Derby, pair litográfia, papír / lithograph on paper 54*77 cm Kiadó: Mess. Fores Picadilly London, 1893 / Publisher: Mess. Fores Picadilly London, Mitu-Cosca Nicusor jelzéssel, 20. század Erdélyi táj / Transylvanian landscape jelzett / signed: Nicusor 36*47 cm Ft Aggházy Gyula ( ) Alföldi tanya, 1887 / farm at Alföld, 1887 szén, fedőfehér, papír / coal, opaque white on paper jelzett / signed: Aggházy Gy ,5*49 cm 36. Hunyad Imre jelzéssel Felcsút, 1941 szén, tus, papír / coal, ink on paper jelzett / signed: Hunyad Imre,1941 Felcsút 32*41,5 cm Ft Benyovszky István ( ) Szatmári lóvásár, 1919 / Szatmár horse fair, 1919 ceruza, papír / pencil on paper jelzett / signed: Benyovszky Szatmár ,5*28,5 cm Ft Adolphe Willette ( ) Valmy! litográfia, papír / lithograph on paper jelzett / signed: A. Wilette (nyomtatott / printed) szárazbélyegző / embossed stamp 30*23 cm Ft Benczúr Gyula ( ) A muzsikus / The musician ceruza, papír / pencil on paper jelzett / signed: Benczúr Gyula 22*14,5 cm 40. Henri de Toulouse-Lautrec ( ) Madame Abdala (1893) litográfia, papír / lithograph on paper jelzett / signed: HTL (nyomtatott / printed) 27*20 cm Ft Henri de Toulouse-Lautrec ( ) Fiákeren / On a chariot litográfia, papír / lithograph on paper jelzett / signed: HTL (nyomtatott / printed) 32*25 cm Ft Patkó Károly ( ) Gyógyítás / Healing szén, papír / coal on paper 50*34,5 cm 43. Bíró Antal ( ) Férfi karikatúra, 1940 / Caricature of a man, 1940 ceruza, pasztell, fedőfehér, papír pencil, pastel, opaque white on paper jelzett / signed: Bíró 1940 Budapest 29*21 cm Ft Maxwell Ashby Armfield ( ) Medea a sárkánnyal, 1914 Medea and the dragon, 1914 gouache, fedőfehér, tus, papír gouache, opaque white, ink on paper jelzett / signed: AM 14 26*19,5 cm 45. Victor Prouvé ( ) "Le Baiser", 1898 színes litorgáfia, papír coloured lithograph on paper jelzett / signed: V. Prouvé 98 szárazbélyegző / embossed stamp szakadt / cracked 34,5*24 cm Ft Armand Berton ( ) "Rieuse" litográfia, papír / lithograph on paper jelzett/signed: Arm. Berton (nyomtatott/printed) szárazbélyegző / embossed stamp 40,5*30,5 cm Ft Franz Melchers ( ) "La Phaléne Des Iles De La Mer", 1897 színes litorgáfia, papír coloured lithograph, paper jelzett / signed: FM 97 szárazbélyegző / embossed stamp 40*30,5 cm 48. Henry Gerbault ( ) L'amour en gréve litográfia, papír / lithograph on paper 36*26 cm Ft 60 Színházi plakát, Gillot Kiadó, az eredeti rézkarc után Theater poster, Gillot Publishing, after the original etching 4

5 49. Ferenczy Noémi ( ) Író lány / Writing girl grafit, papír / lead on paper két oldalas / two-sided 49*40,5 cm 50. Pécsi Pilch Dezső ( ) Szent István bazilikában In Saint Stephen's Church jelzett / signed: Pilch 80*60 cm Ft Molnár C. Pál ( ) Itáliai város / Italian town fametszet, papír / woodcut on paper jelzett / signed: MCP 49*38 cm Ft Ferenczy Noémi ( ) Vázlat / Sketch akvarell, papír watercolor on paper 31*31 cm Ft Péter Mária ( ) Maria ora pro nobis ceruza, tus, akvarell, olaj, papír pencil, ink, watercolor, oil on paper jelzett / signed: Péter Mária 58*36 cm Ft Remsey Jenő György ( ) Saul a damaszkuszi úton Saul on the road to Damascus jelzett / signed: R.J. 145*145 cm Ft Mikhail Gordeyevich Deregus ( ) Perejaszlávi tanácskozás Pereyaslav-advice keret nélkül / without frame 121,5*197 cm Ft Sassy Attila ( ) Szatír és nimfa, 1913 Satyr and nymph, 1913 akvarell, tus, papír watercolor, ink on paper jelzett / signed: Aiglon 14,5*20 cm 57. Remsey Jenő György ( ) Vadászat, 1969 / Hunting, 1969 jelzett / signed: Remsey *216 cm Ft Scheiber Hugó ( ) Parkban / In the park pasztell, szén, fedőfehér, papír pastel, coal, opaque white on paper jelzett / signed: Scheiber H 40*57 cm 58. Frans Masereel ( ) Caisse fametszet, papír / woodcut on paper jelzett / signed: FM (nyomtatott / printed) 11*16 cm Ft Frans Masereel ( ) Vihar / Storm fametszet, papír / woodcut on paper jelzett / signed: FM (nyomtatott / printed) 11*13 cm Ft Kernstok József ( ) Női portré, 1862 / Portrait of a woman, 1862 jelzett / signed: Kernstok J ,5*33 cm Ft Schönberger Armand ( ) Ülő női akt / Sitting female nude tus, papír / ink on paper 30,5*23,5 cm 63. Gábor Jenő ( ) Lány népviseletben Girl in traditional costume ceruza, akvarell, papír pencil, watercolor on paper jelzett / signed: Gábor J 38*28,5 cm 64. Robert Rafaelovich Falk ( ) Női portré / Portrait of a woman jelzett / signed: R. Falk 45*36,5 cm 65. Sovánka István ( ) Jézus meggyógyítja a beteg gyermeket, 1890 Jesus heals sick child, 1890 jelzett / signed: Sovánka 1890, Gabriel Max Gabriel Max után / after Gabriel Max 62*38 cm Ft 880 5

6 66. C. Rieckh jelzéssel, 19. század Tengerparti mecset látképe Scenery of a coastal mosque jelzett / signed: C. Rieckh 50,5*82 cm Ft Istókovits Kálmán ( ) Csónakház / Boathouse olaj, karton / oil on cardboard jelzett / signed: Istókovits 22*32 cm 67. Csókfalvy R. jelzéssel, 20. század Capri sziget / Capri Island jelzett / signed: Csókfalvy R Capri sziget 76,5*117 cm 69. Kelet-európai festő, 20. század Templom / Church olaj, vászon, kartonra kasírozva oil on canvas mounted on cardboard 42*54 cm 70. Muhoray Mihály ( ) Főző asszony, 1947 Cooking woman, 1947 jelzett / signed: Muhoray Mihály, Kecskemét, *31 cm Ft Muhoray Mihály ( ) Vihar előtt, 1947 Before the storm, 1947 jelzett / signed: Muhoray Mihály, Göcsej, *29 cm Ft Belányi Viktor ( ) Lány korsóval Girl with pitcher jelzett / signed: Belányi 39,5*29,5 cm 73. Csapó Jenő ( ) Isztambul / Istambul jelzett / signed: Eugén Csapó Istambul 55*70 cm 74. Olasz festő, 20. század első fele Velence látképe Venice scenery akvarell, papír watercolor on paper jelzett / signed: olvashatatlan unreadable 15,5*29,5 cm Ft Cornel Minisan ( ) Hegyvidék, 1931 / Highland, 1931 olaj, vászon kartonra ragasztva oil, canvas mounted on cardboard jelzett / signed: Minisan *68 cm Ft Svájci festő, 20. század Svájci Alpok / Swiss Alps jelzett / signed: Alpe in der Schweiz, Ober-Sanitzerle 24,5*34 cm Ft Molnár C. Pál ( ) Hegyvidék / Highland jelzett / signed: MCP 25,5*41 cm 78. Flamirach jelzéssel Katedrális, 1932 / Cathedral, 1932 olaj, rétegeltlemez / oil on plywood jelzett / signed: Flamirach *74 cm Ft Ősz Dénes ( ) Budai villa / Buda mansion jelzett / signed: ŐD 60*80 cm 80. Aldo Raimondi ( ) Hólapátolók / Snow-shovellers jelzett / signed: Aldo Raimondi 34*24 cm 81. Németh Sándor (1929-) Nagyvárosi utca / City street olaj, rétegeltlemez / oil on plywood jelzett / signed: Német Sándor 78*55 cm 82. Kornai József ( ) Őszi fények / Autumn lights jelzett / signed: Kornai 66,5*53,5 cm 83. Vágh Weimann Mihály ( ) Park részlet, 1926 / Park detail, 1926 olaj, karton / oil on cardboard jelzett / signed: Vágh Weimann Mihály *55 cm 84. Turmayer Sándor ( ) Kilátás Gül Baba türbéjétől View from Gül Baba's tombchapel jelzett / signed: Turmayer S 50*34 cm Ft Bálint Rezső ( ) Mandulafa virágzás Blooming almond tree pasztell, papír / pastel on paper jelzett / signed: Bálint R 41*27,5 cm 6

7 86. Duray Tibor ( ) Sziklás tengerpart / Rocky seaside jelzett / signed: Duray T. 60*80 cm Ft Istókovits Kálmán ( ) Halászház / Haus of fishermen jelzett / signed: Istókovits K 55,5*101 cm Ft Iványi-Grünwald Béla ( ) Vihar után / After the storm jelzett / signed: Iványi-Grünwald Béla 75*95 cm Ft Szolnay Sándor ( ) Nagybányai részlet, 1924 / Nagybánya view, 1924 jelzett / signed: Szolnay ,5*77,5 cm Ft Gaál Ferenc ( ) Parkban / In the park jelzett / signed: Gaál F 60*80 cm 91. Josef Happ ( ) Vizimalom, 1917 / Water mill, 1917 jelzett / signed: Jof Happ ,5*73,5 cm 92. Helbing Ferenc ( ) Balatongyörök, 1927 olaj, vászon, kartonra kasírozva oil on canvas mounted on cardboard jelzett / signed: Helbing F 1927 Balatongyörök 35*48,5 cm 93. Németh Miklós (1934-) Tájkép, 1956 / Landscape, 1956 olaj, papír / oil on paper jelzett / signed: Németh 56 VIII 31 25*35 cm 94. Otto Hersekel jelzéssel, 1900 körül Erdőbelső / In the forest jelzett / signed: Otto Hersekel 25*36 cm Ft Hans Metzger ( ) Tónál / By the lake olaj, fa / oil on wood jelzett / signed: Hans Metzger 51*62,5 cm 96. Papp Zoltán (1924-) Kék sziget, 1984 / Blue island, 1984 jelzett / signed: Papp Z 84 60*65 cm Ft Kemény László (1901-) Egzotikus táj / Exotic landscape jelzett / signed: Kemény László 55*45 cm 98. Balogh Ervin (1925-) Alkony, 1982 / Nightfall, 1982 jelzett / signed: B Ervin sérült / damaged 70*90 cm Ft Kelemen Emil ( ) Égő csipkebokor, 1920 / Burning bush, 1920 olaj, vászon kartonra kasírozva oil on canvas mounted on cardoard jelzett / signed: Kelemen Emil, Nagybánya 1920 szept. 50*39,5 cm Ft Haranglábi Nemes József ( ) Kastélyparkban, 1925 / In castle park, 1925 jelzett / signed: J. de Nemes *99 cm Ft Muhoray Mihály ( ) Fasor, 1950 / Avenue, 1950 jelzett / signed: Muhoray Mihály, Tolna, *45 cm Ft Muhoray Mihály ( ) Falusi életkép / Genre of the village pasztell, karton / pastel on cardboard 62,5*98,5 cm 103. Muhoray Mihály ( ) Harangszó a viharban, 1943 Ringing of the bells in the storm, 1943 jelzett / signed: Muhoray Mihály, Göcsej, *83,5 cm Ft L.W. monogrammal Giardinetto del palazzo di Venezia Roma, 1914 jelzett / signed: LW *40,5 cm Ft Magyar festő, 20. század Virágos udvar / Yard with flowers 60*80 cm Ft 90 7

8 107. Láng Rudolf ( ) Csábítás / Temptation jelzett / signed: Láng 70*100 cm 108. Sigismond Jeanés ( ) Fürdőzők / Bathers olaj, rétegelt lemez oil on plywood jelzett / signed: Jeanés 56*76 cm Ft Pál Franciska (1882-) Női akt / nude Woman jelzett / signed: Pál F *50 cm 106. Borbereky-Kovács Zoltán ( ) Pihenő modell, 1931 / Resting model, 1931 olaj, rétegelt lemez / oil on plywood jelzett / signed: Borbereky Z *70 cm Ft Pituk József ( ) Író kislány, 1958 Writing girl, 1958 akvarell, ceruza, papír watercolor, pencil on paper jelzett / signed: Pituk J VIII. I. 33*44 cm Ft Cserepes István ( ) Női akt, 1939 / nude woman, 1930 jelzett / signed: Cserepes *25,5 cm 111. Heller Andor (1904-) Faun és nimfa, 1944 / Faun and nymph, 1944 jelzett / signed: Heller Andor *50 cm 112. Mérő István ( ) Fürdőzés / Bathing jelzett / signed: Mérő 80,5*60,5 cm 114. Pituk József ( ) Kislány macival (Muhoray Csilla portréja) Girl with bear (Portrait of Csilla Muhoray) jelzett / signed: Pituk J. 27*36 cm Ft Lancelot-Ney ( ) Női portré, 1932 / Portrait of a woman, 1932 jelzett / signed: Lancelot-Ney *65 cm Ft Udvary Dezső ( ) Felesége portréja / Portrait of wife jelzett / signed: Udvary Dezső 100*92 cm 117. Márk Lajos ( ) Hölgy kézi tükörrel / Lady with hand-mirror jelzett / signed: Márk 80*60 cm 118. Járitz Józsa ( ) Női portré / Portrait of a woman jelzett / signed: Járitz 65*68 cm 119. Járitz Józsa ( ) Női portré / Portrait of a woman jelzett / signed: Járitz 90*70 cm Ft Brodcky Károly után, 20. század eleje Vénusz és Ámor / Venus and Amor 95*148 cm Ft Szánthó Mária ( ) Fekvő akt / Lying nude jelzett / signed: Szánthó Mária 65*111 cm Ft Agrikola Lídia ( ) Fekvő akt, 1931 / Lying nude, 1931 jelzett / signed: Agrikola L restaurált / restored 60*83 cm Ft

9 123. Haranghy Jenő ( ) Lóvásár / Horse fair keret nélkül / without frame 120*185 cm Ft Tóth Menyhért ( ) Napraforgós csendélet Still life with sunflowers pasztel, papír / pastel on paper jelzett / signed: Tóth Menyhért 60*91 cm Ft Zsellér Jenő 125. Vastagh Géza ( ) Tanyasi udvar / Village yard jelzett / signed: Vastagh Géza 37*60 cm 126. Paul Jovanowits ( ) Szerb ferfi portréja / Portrait of a Serbian jelzett / signed: Jovanowits 41*34 cm Ft Pólya Iván ( ) Szerelmes pár / Couple in love jelzett / signed: Pólya Iván 116*80 cm 128. Spiro Bozzarich ( ) Férfi kakassal / Man with rooster jelzett / signed: S Bozzarich 44*37,5 cm 132. Frans Backvis ( ) Szántás / Ploughing jelzett / signed: F Backvis 54,5*80,5 cm 129. Spiro Bozzarich ( ) Gyöngyfűző / Pearl beading jelzett / signed: S Bozzarich 57*42 cm 130. Kárpáti Jenő ( ) Virágszedő lány / Flower-picking girl jelzett / signed: Kárpáti Jenő 31*21 cm Ft Páger Antal ( ) Legelés / Grazing 75,5*99,5 cm Ft Bihari Sándor ( ) Kalapos férfi / Man with hat olaj, vászon kartonra kasírozva oil on canvas mounted on cardboard jelzett / signed: Bihari S 39,5*37 cm Ft J. Skamvinski jelzéssel, 20. század eleje Mezőn / In the field akvarell, tempera, papír watercolor, termpera on paper jelzett / signed: J. Skamvinski 25*38 cm Ft Magyar festő, 19. század vége Vásári pihenő / Resting at the market jelzett / signed: olvashatatlan / unreadable 68,5*55,5 cm 135. Nagy Oszkár ( ) Gondolkodó, 1935 / Thinker, 1935 jelzett / signed: Nagy Oszkár 1935 hátoldalon / backside: Megemlékezésül Csatáry Gyula barátomnak, az 1935-ös együttlét alkalmából, Nagy Oszkár, Nagybánya, November hó 60*50 cm Ft Klimó István ( ) Dorozsmai malom Mill of Dorozsma jelzett / signed: Klimó István 125*93 cm Ft 440 9

10 Hazafelé (1901 után) olaj, vászon, 53x72 cm j.j.k.: Kernstok K (bekarcolva) hátulján a feszítőrámán ceruzás felirat: Nemzeti Szalon Kiállítására Hazafelé proveniencia: feltehetően vétel a BÁV egyik üzletében az 1980-as évek előtt Nem baj van másik!!!! Munkából 1901, MNG Hangzik a jól ismert mondat, melyet követően az élelmes bohóc, mindig új és újabb trombitát húz elő a táskájából, kabátja alól, megnyugtatva közönségét, hogy márpedig ő azért is folytatja a műsort, történjék bármi. Ez a mondat jutott először eszembe, amikor nem egészen egy év leforgása alatt előkerült Kernstok Károlynak a munkából hazatérő parasztpárjának egy újabb variánsa a Biksady Galériában. Még élénken él mindenki emlékezetében az a rekordösszeg, amelyért a tavalyi aukción a Hazafelé című mű elkelt. Sikerének oka feltehetően többek között az, hogy az oeuvre-ben főmű -ként jegyzett Munkából című képnek ez a Kernstok által festett kisebb méretű változata. A kiemelt érdeklődés hátterében persze az is állhat, hogy noha Kernstok műveiből nincs teljes hiány a műkereskedelemben, összehasonlítva más művészekkel a megjelenése az aukciókon mégis inkább ritkaságnak számít. Kernstok ugyanis egész élete során számos kortársaitól eltérően lassabban, megfontoltabban alkotott, kész művekkel ritkábban állt elő. Tehette ezt azért is, mert anyagi szükség, leszámítva munkásságnak első évtizedét nem kergette őt megélhetési festésbe. A festményeit sok-sok rajzon, előkészítő vázlaton keresztül érlelte, fejlesztette mindaddig, míg a témát teljesen késznek nem érezte. Éppen ezért lehet érdekes egy-egy ilyen késznek ítélt mű variánsának ismételt felbukkanása egy aukción. Dömösi nyarak A munkából fáradtan, elcsüggedt tagokkal hazafelé tartó munkások ábrázolásának sorát már az 1890-es évek végén kezdte el festeni. A nagyméretű Napnyugta (Hazatérők, 1899 MNG) még a müncheni Hollósy iskolán nevelkedett művész Bastien Lepage-féle gyöngyházfényű, finom naturalizmushoz való vonzódását mutatja, míg az 1900-as évek első felében ugyanezt a témát már a nagybányai mesterekhez, azon belül is Ferenczy Károly melankolikus biblia ábrázolásaihoz hasonló plen-air módon oldja meg. Ebben az időben alkotásainak helyszínét is áthelyezte nagybátyja, Újvári Ignác kisoroszi birtokáról Dömösre, amely lehetővé tette számára, hogy az idősebb, a műcsarnoki festészethez inkább hajló mesternek a befolyása alól kikerülve, a parasztok ábrázolásának új aspektusait kereshesse. Dömös az 1900-as évek elejének kis alkotótelepévé vált, ahol sok fiatal festő töltötte a nyarakat. Mi nyaralók egész kis kolónia vagyunk. Se plageunk, se korzónk, nem is igen ismerjük egymást. Aki Dömösre jön, azért jön, hogy egyedül legyen. Ez mindenkitől szentül respektált csendes megegyezés. Az urak fehér vászonruhát hordanak és kék zubbonyt, melyen tekintélyes számú festékfolt tündöklik. Ezek a dömösi festők, akik felfedezték a Dunapartnak ezt a csodás gyöngyét és valóságos magyar Barbisont csináltak belőle. Négyen vannak itt a legjavából. Órák hosszat ott ülnek a szabad természetben plein-airt dolgozni tanulni. Mindannyian érett komoly művészek: Kernstock Károly, Keményffy Jenő, Kann Gyula, Márk Lajos. Komoly hangzású nevek; elvitathatatlan tehetség mindegyik és mégis mily kicsinek érzik magukat a természet nagy megnyilatkozásaival szemben, hogy megvakulnak az árnyék és a világosság titkaitól ők, akik annyit hallgatják újra meg újra a természet néma zúgását, - vetik vászonra a Szépséget. ( ) Ha látja az ember Kernstockot, a szőke daliát szkeptikus apercueivel, amikor hallja, mint gúnyol és nevet mindenen, nem képzelné, milyen ünnepélyessé válik az esthajnalban, milyen megilletődött ájtatosan követi szeme a fáradt, hazatérő munkásokat. (Cecil: Őszi tárca Dömösről. in.: Budapesti Napló szept o.) Munkából. OMKT tél. 44.t. reprodukálva A téma variánsai Az itt töltött nyarak eredményeit mindig a Műcsarnok téli tárlatain mutatta be. A Munkából (1901, MNG) és az Este (1902, lappang) című művein a paraszti motívumnak már oldottabb, festőibb megfogalmazását adja. Kernstokhoz híven a téma ugyan nem szorul háttérbe, ennek ellenére a képen a fény és a fények által életre keltett szín veszi át az elsődleges szerepet. A színekkel és a fénnyel úgy játszik, mint egy rendező a Este, 1902 színpadi megvilágítással, a különféle színeket és árnyalatokat közös zöldesszürke masszába olvasztja össze, s az alakokat szinte beleveszejti a mögöttük csak halványan kirajzolódó tájba, mindössze a fejüket emelve ki az ég világos sávja és az alkonyi naptól megvilágított felhők révén. A Magyar Nemzeti Galéria Munkából című képét 1901 telén állította ki először a Műcsarnokban, (Munkából. OMKT tél. 44.t. reprodukálva) a többi, szintén Dömösön festett művével együtt, amelyek erkölcsi sikere nem maradt el. A kritikusok, még azok is, akik amúgy Kernstok művészetéről bíráló megjegyzéseket tettek, egyöntetűen dicsérték ezt a művét. Reprodukciója bekerült a kiállítás katalógusába is, az állam pedig még a kiállításon megvásárolta 2000 koronáért a Szépművészeti Múzeum számára. Az 1903-ban megnyitott Könyves Kálmán Szalon azzal a szándékkel indult, hogy a nagyközönség részére a részletfizetés lehetőségével elérhetővé teszi a művészi alkotásokat. Később ez a szolgáltatás a festmények kisméretű reprodukcióinak kiadásával bővült. Az 1906-ban megjelent első reprodukciós katalógusában már szerepelt a Galériabeli Munkából vagy annak egy variánsa Hazafelé címen. Mindenesetre elképzelhető, hogy a sok kis reprodukció mellett Kernstok több megrendelést is kapott erre az igen népszerű képre. Kernstok talán a mű sikerén felbuzdulva festette meg ezt a motívumot több változatban, ezek közül az egyik a mostani aukción felbukkant Hazafelé, melynek feszítőkeretére a Nemzeti Szalon tárlatára Hazafelé felirat került a művész kézírásával. Van másik! - kiabálhatnánk immáron együtt a közönséggel, de akárcsak a szellemes bohóc, a nagy tudású művész sem adja fel soha. A témát variálja. Mivel közönségsikert azzal nem aratna, ha folyton csak egy újabb trombitát húzna elő, hát időnkét egy hegedűt vagy egy szájharmónikát vesz elő. Kernstok sem akar üres önismételgetésekbe bonyolódni, az nem is az ő természete, az új utáni kutatási vágya annál erősebb. Ezt a művet nem nevezhetjük a Munkából egyik replikájának, sokkal inkább egy újabb utánérzésének. A most felbukkant darab a vázlatok frissességének jegyeit hordozza magán. Láttatni engedi Kernstok munkamódszerét, ahogyan a lazúrosan felvitt alapra a fontosnak ítélt részeknél vaskosan keni fel a festéket, majd szinte vázlatosan, odamaszatolja a fedőfehéret, hogy az egész kép ettől a laza habitusú ecsetkezeléstől legyen élő, mozgalmas. A Hazafelé nem feltétlenül készült vázlatnak, a szó mai értelmében, hiszen a művész maga ítélte kiállíthatónak. Nagyvonalúan elnagyolt jellege, tiszta, nem lekerekített színei ebben az esetben a műnek nem hátrányára, hanem előnyére váltak. Egy újabb érdekesség a Kernstok ház tájékáról. Kovács Bernadett 138. Kernstok Károly ( ) Hazafelé / Homeward jelzett / signed: Kernstok K 53*72 cm Ft Rippl-Rónai József ( ) Patakpart fákkal / Streambank with trees pasztell, papír / pastel on paper jelzett / signed: Rónai 34*46 cm Ft Neogrády Antal ( ) Téli vadászat / Winter hunting jelzett / signed: Neogrády A 101*151 cm Ft

11 141. Kernstok Károly ( ) Uzsonna A teraszon / Tea-hour on the terrace olaj, fa / oil on wood jelzett / signed: Kernstok Károly 53*86 cm Ft Uzsonna a teraszon ( körül) o. falemez; 53x86 cm j.j.l.: Kernstok Károly A keret valószínűleg eredeti, kopottas bordó alapon aranyozott, népies-szeceszsziós faragással. Családi vonatkozások Mikor a néző egy ilyen idillikus jelenetet lát egy festményen, óhatatlanul is elkezd gondolkodni, vajon kik lehetnek annak szereplői, kiket festhetett le a művész ilyen meghitt pillanatban, sok kedvességgel, a fotografikus megfestésen túlmutató pszichológiai jellemzéssel. Nem véletlen, hogy ilyen kérdések merülnek fel bennünk, hiszen az aukcióra kerülő munka valóban egy igazi családi gyöngyszem. Az eredeti tulajdonosa, nem más mint a képen szereplő fiatal lány, Klára kapta édesapjától ajándékba, valamikor a születésnapja tájékán. A képen középen hátrafele fordulva Nagy Klára 12 évesen, mellette jobbra Nagy Ilona 14 évesen mögötte félig kikukucskálva Nagy Alexandrin 16 évesen. Jobbra hátul a felnőtt férfi pedig a kép megrendelője Családi fotó az erdődi ház verandáján, 1924 dr. Nagy Sándor. A képen pedig a család három lánya, a kis Klára, Ili és Szandi láthatók. A családi legendáriumban fennmaradt történet szerint a lányok apja dr. Böszörményi Nagy Sándor erdődi ügyvéd rendelte meg a képet Kernstok Károlytól, amikor egy a műtermében látogatás alkalmával megpillantotta Kernstok egy hasonló témájú képét. A kép készülésének körülményei És itt jön az igazi izgalom a kép készülésével kapcsolatban. A családi emlékezet szerint Nagy Sándor, aki testvérével látogatta meg Kernstokot a műtermében a képet látva felkiáltott, Az én lányaim pont ilyenek lesznek ha megnőnek! Ezért megkérte a művészt fesse meg neki a lányai portréját ugyanilyenre! Az eredeti kép, amit Kernstok láthatott a nagyfokú stiláris, Uzsonna, 1918? kompozícionális egyezések és a lányok arcvonásainak hasonlósága miatt is minden kétséget kizáróan az Uzsonna néven a Kieselbach Galériában házba elkelt kép volt. Az eredeti festményt Kernstok minden valószínűség szerint Nyergesújfalun festhette, valószínűleg 1918 környékén. Ezen a képen is, - ugyanúgy mint a Nagy Sándor által megrendelt változatán eredetileg három lány ülte körbe a veranda asztalát, amelyről azonban a művész későbbiekben eltávolította a harmadik, jobb szélen ülő kislány alakját. Az átfestés helye a képről készült reprodukción is jól látszik, ahogyan a veranda oszlopainak hiánya is átsejlik a ráfestett rétegek alól. Kernstok, minden bizonnyal ezt a képét is évekkel később átfestette ahogyan azt sok másik mű esetén is megtette jobbnak ítélvén az új, kevéssé esetleges képkivágást, az előtérbe feszülő kislány alakjának eltűntetésével. Szinte bizonyos, hogy Nagy Sándor még az ezt megelőző változatot látta műtermében, valamikor 1926 körül és rendelte meg kislánya születésnapjára a kép családi változatát. A művész pedig ezt követően készülvén az 1928-as nagy retrospektív tárlatára változtathatta meg az első mű alapkoncepcióját, az eredetileg háromalakos kép, kétalakossá redukálódott, de 1918-as, azaz az eredeti készülési dátummal szerepelt a nagy kiállításon. Nagy Sándor leszármazottai ugyan visszaemlékeznek arra, hogy kétszer járt náluk Kernstok Erdődön. Első alkalommal ebédre volt hivatalos, másodszorra, talán éppen ezt az ebédet megköszönendő a kapuban megállva, a szolgálónak nyújtott át egy kis őzikés tájképet a legkisebb lánynak szánva ajándékul. Arra vonatkozóan, hogy ezek a látogatások a kép készülte előtt vagy után történtek nincs adat, de feltételezhető, hogy Kernstok alapos ember lévén egy készülő családi portréhoz megnézte, esetleg lefotografálta, vagy felskiccelte az ábrázolandókat! Magát a képet azonban biztosan nem a helyszínen festette, mert a részletekhez egyáltalán nem ragaszkodott. A veranda kialakítása, amelyen a lányok ülnek egyezést nem az erdődi családi házéval, hanem sokkal inkább Kernstok saját, nyergesújfalui villájának verandájával mutat. Nagy Sándor erdődi házáról a veranda felől Arra, hogy mennyire szabadon értelmezte a családi portré fogalmát egy igen kedves momentum utal. Az 1918-as képen valószínűleg a felesége és talán egy modell, vagy családi barátnő lett megörökítve, ez utóbbi, aki középen ül éppen cigarettára gyújt. Az eredeti képnek ezt a modern vonatkozását megőrizve a nők cigarettázása hasonló megütközést keltett abban az időben, mint a túl modern, lenge vagy rövid ruházat egy viszonylag fiatal lány kezébe adott a családi képen cigarettát. Nyergesi villa a veranda felől ma A leszármazottak mosolyogva mesélik, hogy valószínűleg Kernstok tehet róla hogy Ili néni, a családban egyedüliként szintén dohányzott a későbbiekben Egyszóval Kernstok a megrendelő igényeihez mérsékelten alkalmazkodva megfestette az Uzsonna családi portré változatát, amelyen, az eredeti kép koncepciójához, témájához és elrendezéséhez igazodott. Helyszínnek meghagyta a nyergesi verandát, annak kékre festett faragott korlátjával együtt. Megőrizte a kép beállítását, az alakok háta mögött a nyergesi kert részlete látszik, a kis ösvénnyel és a heggyel a háttérben. A kert buja vegetációja a kis ösvénnyel éppenséggel az erdődi ház verandájáról is hasonlóképpen nézett ki, azonban a hegy Erdődön éppen a ház másik, bejárati oldala felé esik. A család értelmezése szerint a hegynek a képen ebből a szögből való szerepeltetése akaratlagos montázs, egyfajta utalás a helyszínre, azonban valószínűbbnek tartom, hogy Kernstok ez esetben a nyergesi adottságokat vette alapul, a nyergesi villa verandája, a kertrészlet után már a hegy sem maradhatott le, ahogyan az az első változaton is szerepel. Ugyanígy átmentette az eredeti képről az alakok asztal körüli elrendezését az eredeti, nem átfestett képhez igazodva! az Uzsonna utáni szieszta témáját és még majdnem teljes létszámban a kellékeit is. Az új képen szinte csak a szereplők arcvonásait változtatta meg, valamint a stílust, ami a fanyarabb, nyersebb ábrázolásmódból ezen a képen átcsapott egy lekerekített, a szemnek kedvesebb megfogalmazásba. Ugyanakkor, ahol a téma megkívánta, a lugason át beömlő napfényben ülő középső lánynál nem tagadta meg festői vénáját és az erős napsütés által megrezegtetett levegőt egy pasztózusabb, erőteljesebb ecsetvonásokkal megfestett alakban adta vissza. Az árnyékban ülő idősebb testvérének lágyabb, szinte elmosódó arcvonásokat adott, míg a félárnyékos helyen ülő kislánynak a fény-árnyék által jobban modellált, reflexekkel tarkított portréját festette meg. Közeli párhuzama ennek a képnek Kernstok Ádám és Éva sorozatának az a párdarabja, amelyet ben festett meg, ahol a háttér egy része párás atmoszférába merül, míg a vegetáció dússágát a karakteresen megrajzolt nagy levelek sokasága jelzi. (Ádám o. v. 204x104 cm. j.b.l.: Kernstok Károly 927. MNG; Éva, o. v., 204x104 cm. j.b.l.: Kernstok Károly 926. MNG). A keletkezés körülményeit tekintve tehát a kép nem sokkal berlini emigrációjából való hazatérése után készülhetett, ahová a művész, az 1919-es Tanácsköztársaság idején vállalt jelentős szerepe miatt kényszerült. A Tanácsköztársaság bukását követően egy rövid fogházi tartózkodás után nyugatra menekült és a Bécsben, Münchenben töltött rövidebb idő után Berlinben telepedett le, ahonnan felesége 1925-ös betegsége és halála hívta haza. Amnesztiát kapott, aminek köszönhetően egy rövid ismételt berlini tartózkodást követően ban hazatelepült. Az ebben a korszakban festett képeiből keveset ismerünk, azokat is főleg reprodukciókról, hiszen műveit a berlini emigráció magyarjai és német magángyűjtők vásárolták. A berlini évek során művészete nagymértékben igazodott a német expresszionizmushoz. Alakjait, arcait, a természeti környezetet lendületes, az íveket a hajlást elnyújtva hangsúlyozó, megnyújtott ecsetvonásokkal festette meg ekkoriban, előszeretettel használva a német expresszionistákra is jellemző erőteljes, érzelemmel telített színeket, kéket, okkersárgát, vöröset. Ennek az expresszív kifejezésmódnak csak nyomait találjuk Kernstoknak ezen a képén, de annál jobban kidomborodik Kernstok festői kvalitása. Az expresszionizmusból megőrizte az erőteljes színek használatát, a vonások lendületét, azonban a női portrék kifinomult megfogalmazásában már a klasszicizáló irányba forduló, a természeti igazságokhoz ragaszkodó Kernstok érződik. A családnak, melynek birtokában volt a festmény a 2. bécsi döntés eltörlését követően menekülnie kellett a kilakoltatás elől, de ebben a zaklatott helyzetben is vitték magukkal féltve őrzött kincsként a Kernstok képet. A magyarországi letelepedést követően a legkisebb lány, Klára tulajdonában maradt, majd tőle gyermeke örökölte. Az 1980-ban készült családi fotón a három nővér feje felett a róluk festett Kernstok kép is látszik, mutatva menynyire megbecsült helyet foglalt el az a család életében. A Kernstok kép új tulajdonosa azonban nemcsak egy családi portrénak, hanem Kernstok sok lappangó képpel, annál több fekete-fehér reprodukcióval reprezentált húszas évekbeli művészetének egy értékes családi fotó a Nagy lányokról, 1980 darabjával is gazdagabb lesz. Kovács Bernadett 11

12 Alfred Zoff ( ) Rovinj olaj, vászon kartonra kasírozva / oil on canvas mounted on cardboard jelzett / signed: A. Zoff 42,5*54 cm Ft Fernand Laval (1886/ ) Párizs látképe / Paris scenery jelzett / signed: F Laval 97*160 cm 144. Ligeti Miklós ( ) Párizsi háztetők / Parisian rooftops jelzett / signed: Ligeti M 50,5*80 cm 145. Edvi Illés Aladár ( ) Istállóban / In the stable olaj, karton / oil on cardboard jelzett / signed: E. Illés A 23*33 cm 146. Magyar festő, 20. század eleje Közös vacsora / Collective dinner jelzett / signed: olvashatatlan / unreadable 25*35 cm 147. Rainerné Istvánffy Gabriella ( ) Játék / Game gouache, papír / gouache on paper jelzett / signed: Rainerné Istvánffy Gabriella 21,5*27,5 cm Ft Vastag Géza ( ) Bala, az oroszlán, 1907 Bala, the lion, 1907 pasztell, papír / pastel on paper jelzett / signed: Vastag Géza Bala *39,5 cm Ft Fried Pál ( ) Karaván / Caravan jelzett / signed: Fried Pál 60*80 cm Ft Kohán György ( ) Háztető / Rooftop 27*43 cm Ft Muhoray Mihály ( ) Parasztudvar, 1942 / Farmhouse yard, 1942 jelzett / signed: Muhoray Mihály, Csíkmenaság ,5*41 cm Ft Kohán György ( ) Fűzfa a parton / Willow-tree on the shore jelzett / signed: Kohán 31*42 cm Ft Mácsai István ( ) Marosi udvar / Maros yard jelzett / signed: Mácsai 60*80 cm Ft Merelle jelzéssel, 20. század Udvarban / In the courtyard jelzett / signed: Merelle 55,5*46 cm 155. Farkasházy Miklós ( ) Kapu előtt, 1923 / Before the gate, 1923 pasztell, papír / pastel on paper jelzett / signed: Farkasházy Miklós *30 cm 156. Ruttkay György ( ) Halász / Fisherman akvarell, ceruza, papír / watercolor, pencil on paper jelzett / signed: RGy 20*27 cm 157. Ruzicskay György ( ) Budapest éjszaka / Budapest at night pasztell, papír / pastel on paper jelzett / signed: Ruzicskay 33*26 cm Ft

13 158. Kohán György ( ) Asztali csendélet Still life on the table olaj, papír / oil on paper 70*100 cm 159. Kohán György ( ) Csónaktolók / Pushing boats jelzett / signed: Kohán 132*181 cm Ft Tóth Menyhért ( ) Búbánatos férfi, 1947 Woeful man, 1947 olaj, falemez farostra kasírozva oil on wood mounted on chipboard jelzett / signed: TM 64,5*33,5 cm Ft Zsellér Jenő 161. Réth Alfréd ( ) Csendélet / Still life ceruza, akvarell, papír pencil, watercolor on paper jelzett / signed: A. Réth 50*33 cm Ft Góth Sára ( ) Virágcsendélet, 1952 Still life with flowers, 1952 jelzett / signed: Sárika Góth *50 cm 163. Vörös Géza ( ) Virágcsendélet, 1936 Still life with flowers, 1936 jelzett / signed: Vörös Géza 36 60*50 cm Ft Vásárhelyi Kovács Tibor (1924-) Kettős virágcsendélet Double Flower still life jelzett / signed: Vásárhelyi 60*50 cm Ft Hajós Imre ( ) Burgas, 1964 jelzett / signed: HI Burgas *49 cm Ft Farkasházy Miklós ( ) Hazafelé / Homeward jelzett / signed: Farkasházy 23*32,5 cm 167. Tóth Menyhért ( ) Boldogasszony, 1947 / Holy Mary, 1947 olaj, papír / oil on paper jelzett / signed: TM változat I. / version I. 70*50 cm Ft Zsellér Jenő 168. Czóbel Béla ( ) Madár az ágon / Bird on a bough akvarell, pasztell, papír / watercolor, pastel on paper jelzett / signed: Czóbel 59*46 cm Ft Tóth Menyhért ( ) Orgonás csendélet / Still life with lilac olaj, papír / oil on paper jelzett / signed: TM 50*35 cm Ft Zsellér Jenő 170. Felvinczi Takáts Zoltán ( ) Orgonás csendélet, 1945 / Still life with lilac, 1945 jelzett / signed: Takáts Zoltán *100 cm Ft Magyar festő, 20. század eleje Csendélet / Still life 65*54,5 cm Ft Harry Bloomfield (1870-) Saint Tropez látképe / Saint Tropez scenery jelzett / signed: Bloomfield 72*92 cm 173. Farkasházy Miklós ( ) Virágcsendélet / Still life with flowers jelzett / signed: Farkasházy M. 42*29 cm Ft Járitz Józsa ( ) Tavaszi táj / Spring landscape olaj, vászon kartonra kasírozva oil on canvas mounted on cardboard jelzett / signed: Járitz 26*34 cm 13

14 175. Remsey Jenő György ( ) Családi idill, 1963 / Family idyll, 1963 jelzett / signed: Remsey Párizs ,5*60,5 cm 176. Magyar festő, 20. század első fele Női portré / Portrait of a woman gouache, papír / gouache on paper 60*44,5 cm Proveniencia: David Giladi gyüjtemény Provenance: David Giladi collection 177. W. Thommy jelzéssel, 20. század eleje Fiatal férfi portréja Portrait of a young man olaj, karton / oil on cardboard jelzett / signed: W. Thommy 46*38 cm 178. Szabó Gyula ( ) Férfi portré / Portrait of a man olaj, vászon kartonra kasírozva oil on canvas mounted on cardboard jelzett / signed: Szabó Gyula 60*50 cm Ft Ridovics László (1925-) Duray Tibor munka közben Duray Tibor at work olaj, karton / oil on cardboard 50*36 cm 180. Vajda Lajos ( ) Ház két oszlop között / Houses between two columns ceruza, papír / pencil on paper 30*43,5 cm Ft Győri István (1957-) Rozsdás levegő, 1990 / Rusty air, 1990 jelzett / signed: Győri István 150*122 cm 182. Csortos-Elek József (1875-) Tánc a holdfényben, 1931 Dancing in the moonlight, 1931 olaj, pasztell, vászon / oil, paste on canvas jelzett / signed: Csortos. E. József *60 cm Ft Klimó Károly (1936-) Táj / Landscape jelzett / signed: Klimó sérült / damaged 60*80 cm Ft Lóránt János (1938-) Legyező horgász / Fanning fisherman jelzett / signed: Lóránt 50*80 cm 185. Gerzson Pál ( ) Fények a vizen, 1978 / Lights on the water, 1978 jelzett / signed: Gerzson 60*90 cm 186. Schéner Mihály ( ) Subások, 1966 / Men in pelisse, 1966 olaj, rétegeltlemez / oil on plywood jelzett / signed: Schéner 50*70 cm 187. Kádár György ( ) Hazafelé / Homeward rézkarc, papír / etching on paper jelzett / signed: Kádár 27*32 cm Ft Hans Hofmann ( ) Tájkép, 1928 / Landscape, 1928 tus, papír / ink on paper jelzett / signed: H Hofmann 28 13*23 cm 189. Zemplényi Magda ( ) Lovas / Rider tus, akvarell, papír / ink, watercolor on paper 21,5*23,5 cm 190. Bene Géza ( ) Kert, 1947 / Garden, 1947 tus, akvarell, papír / ink, watercolor on paper jelzett / signed: Bene Géza *22,5 cm Ft

15 191. Köves Éva (1965-) Kinn és benn, 2005 / Outside and inside, 2005 vegyestechnika, olaj, vászon mixed media, oil auf canvas jelzett / signed: Köves Éva *30 cm 192. Pablo Picasso ( ) Mester fiúval, 1958 / Master with boy, 1958 litográfia, papír / lithograph on paper jelzett / signed: Picasso (nyomtatott / printed) számozott / numbered: 57/300 23*17,5 cm 193. Klie Zoltán ( ) Vízivilág / Waterlife akvarell, tus, papír watercolor, ink on paper jelzett / signed: Klie 30*20 cm Ft Erich Brauer (1929-) Tavasz / Spring rézkarc, papír / etching on paper jelzett / signed: Brauer (nyomtatott / printed) 17*13,5 cm Ft Zsakó István (1954-) Férfi / Man bronz márvány talapzaton bronze on marble pedestal jelzett / signed: Zsakó m: 19,5 cm 196. Tarnai András ( ) Műteremben / In the studio olaj, rétegeltlemez / oil on plywood jelzett / signed: Tarnai A. 30*40 cm Ft Ősi László (1947-) Angyal landol egy használaton kívüli villanyoszlopon, 2008 Angel lands on an unused lightpole, 2008 olaj, rétegelt lemez / oil on plywood jelzett / signed: Ősi László 66*48 cm 198. Konkoly Gyula (1941-) Női akt, 2003 / nude woman, 2003 jelzett / signed: Konkoly Gy *37 cm 199. Győri István (1957-) Női akt városban, 1981 nude woman in town, 1981 jelzett / signed: Győri ,5*70,5 cm 200. Sinkovics Ede (1971-) Egzotikus tájkép, 2005 / Exotic landscape, 2005 jelzett / signed: S Ede *70 cm Ft Bér Rudolf ( ) Bárka / Ark jelzett / signed: Bér R. 80*100 cm 202. Klie Zoltán ( ) Neutronbombák, 1980 / Neutron bombs, 1980 jelzett / signed: Klie 60*80 cm Ft Klie Zoltán ( ) Egyedül, 1975 / Alone, 1975 jelzett / signed: Klie 60*80 cm Ft Gábor Áron (1954-) Álomkép, 1985 / Fantasy, 1985 vegyestechnika, vászon / mixed media on canvas jelzett / signed: Gábor Áron 1985 Budapest 55*75 cm 205. Bartha László ( ) Táborozás, 1964 / Camping, 1964 jelzett / signed: Bartha László Táborozás 1964 XI 31*47 cm Ft Király Gábor (1979-) Delelő, 2010 / Midday break, 2010 jelzett / signed: Király G *50 cm 207. Makláry Kálmán (1947-) Varázstükör, 1997 / Magic mirror, 1997 jelzett / signed: Makláry 60*80 cm 208. Somogyi István (1930-) Visszhang / Echo jelzett / signed: Somogyi István 40*35 cm 15

16 209. Baska József (1935-) Kompozíció / Composition jelzett / signed: Baska 50*50 cm 210. Deim Pál (1932-) Sziasztok, 2007 / Hello, 2007 akril, karton / acrylic on cardboard jelzett / signed: Deim P. 25*30 cm Ft Köves Éva (1965-) Csendélet, 1997 / Still life, 1997 jelzett / signed: Köves Éva 97 45*70 cm 212. Daniel Petras Bűnök városa, 1988 / Sin City, 1988 jelzett / signed: D. Petras 50*40 cm Ft Sinkovics Ede (1971-) Lóverseny, 2007 / Horse race, 2007 jelzett / signed: R Edeti *57 cm 216. Haász Ágnes (1951-) Variációs formák IV, 1995 / Variation shapes IV, 1995 szitanyomat, papír / silkscreen on paper jelzett / signed: Haász Ágnes Variációs formák IV, szita *70 cm Ft Schéner Mihály ( ) Gyermekek közt négyszer önmagammal, 1970 With chikdren four times myself, 1970 olaj, kollázs, farost / oil, collage on chipboard jelzett / signed: Schéner 35,5*35,5 cm 215. Salvador Dalí ( ) Bomlás / Dissolution litográfia, merítettpapír / lithograph on deckler paper jelzett / signed: Dali számozott / numbered: 280/300 55*76 cm 217. Szőnyi István ( ) A 1956-os forradalom emlékére I. In memory of the 1956 revolution I. rézkarc, papír / etching on paper jelzett / signed: Szőnyi István 40*48 cm Ft Szőnyi István ( ) Az 1956-os forradalom emlékére II. In memory of the 1956 revolution II. rézkarc, papír / etching on paper jelzett / signed: Szőnyi István 35*42 cm Ft Várady Sándor ( ) Sikoly és Fájdalom, szobor pár, 1994 Scream and Pain, sculpture pair, 1994 rakuzott kerámia / pottery jelzett / signed: VS 94; Váradi S 1994 Szerb-horvát háború áldozatainak emlékére In memory of the victims of the Serbian-Croatian war sérült / damaged m: cm 220. Szabó Iván ( ) Ló / Horse kerámia / pottery jelzett / signed: SZI (ligatúra / ligatur) d: 26 cm Ft Vass Áron ( ) Állatfigura, 3 db / Animal figures, 3 pieces festett terrakotta / painted terracotta jelzett / signed: Vass Áron (pecsételt / stamped) m: 8-11 cm Ft Szász Endre ( ) Arc / Face mázas, karcolt kerámia glazed, carved pottery jelzett / signed: Szász d: 34 cm 223. Balla Attila (1959-) Búckó, Mátyás király bolondja Bucko, the jester of King Matthias bronz, márvány talapzaton / bronze on marble pedestal jelzett / signed: Balla számozott / numbered: 1/1 m: 23 cm Ft Zsakó István (1954-) Nő, 1994 / Woman, 1994 bronz, márvány talapzaton bronze on marble pedestal jelzett / signed: Zs 94 m: 8 cm Ft Zsakó István (1954-) Madárfejű, 1985 / Bird-headed, 1985 bronz, márvány talapzaton bronze on mable pedestal számozott / numbered: 10/8 m: 4,5 cm Ft Benczédi Sándor ( ) Fütyörésző, 1985 / Whistling, 1985 bronz, márvány talapzaton bronze on marble pedestal jelzett / signed: BS 1985 m: 20,5 cm Ft Pauer Gyula ( ) Lángo-ló / Flaming-Horse bronz / bronze jelzett / signed: Pauer m: 30,5 cm Ft

17 A Szőnyi István Múzeum Baráti Köre a jótékonysági tételek eladásából befolyó összeget a zebegényi Szőnyi István Szabadiskola, illetve hátrányos helyzetű ám tehetséges fiatal művészek tanulmányainak támogatására fordítja. A jótékonysági tételeket a Szabadiskolához kötődő művészek ajánlották fel a nemes cél érdekében. A jótékonysági tételek közvetítői jutalékát a Biksady Galéria a támogatott intézmény javára ajánlja fel Káplár Ferenc (1937-) Fény alatt, 1986 / Under the light, 1986 jelzett / signed: Káplár 36*26 cm Ft Bráda Tibor (1941-) Vrisnik, Hvar sziget, 2008 Vrisnik, Hvar island, 2008 jelzett / signed: Bráda *35 cm Ft Bereznai Péter (1955-) Triptichon, 2012 / Triptych, 2012 akvarell, akril, tus, papír / watercolor, acryl, ink on paper jelzett / signed: Bereznai Japán kert sorozatból / From the Japanese Garden series 33*96 cm Ft Csík István (1930-) Balatoni táj, 2004 / Balaton landscape, 2004 olaj, farostlemez / oil on chipboard jelzett / signed: CSI *35 cm Ft Galambos Tamás (1939-) Portugál Krisztus, 2007 / Portugal Christ, 2007 jelzett / signed: Galambos 40*30 cm 233. Orosz István (1951-) Choteau-choteau rézkarc, papír / etching on paper jelzett / signed: Orosz István számozott / numbered: 25/75 40*32 cm Ft Gyulai Líviusz (1937-) Szőlőhegyen anno, 1975 / In the vineyard anno, 1975 rézkarc, papír / etching on paper jelzett / signed: Gyulai Líviusz *30 cm Ft 100 Szőnyi István Múzeum Baráti Köre devotes the income from the sales of the charity items for the Szőnyi István Free School, as well as for supporting disadvantaged but talented young artists studies. The charity items were offered to this noble cause by artists related to the Free School. As for the gallery premium received from the sales of the items, Biksady Gallery offers that premium for the benefit of the supported institution Aknay János (1949-) Festő angyal, 2010 / Painting angel, 2010 akril, merített papír, fa / acryl on deckled paper, wood jelzett / signed: AJ 120*97 cm Ft Orosz István (1951-) Könyvtár / Library rézkarc, papír / etching on paper jelzett / signed: Orosz István számozott / numbered: 68/100 28*20 cm Ft Karsai Zsófia (1964-) Nap-mint-nap / Day by day samottos anyag, metál lap / fireclay, metal plate 40*27*14 cm Ft Szunyoghy András (1946-) Az idő múlása / The passage of time linometszet, papír / linocut on paper jelzett / signed: Szunyoghy András számozott / numbered: EA 7/7 50*70 cm Ft Kemény Péter (1965-) Bukfenc 017 / Somersault 017 öntött beton / cast concrete 20*13*5 cm Ft Gyémánt László (1935-) Váci Eszter portréja / Portrait of Váci Eszter jelzett / signed: Gyémánt 30*25 cm Ft Fehér László (1953-) Fekete váza, 2007 / Black vase, 2007 szitanyomat, papír / silkscreen on paper jelzett / signed: Fehér László 2007 számozott / numbered: próba / probe 70*70 cm 242. Baksai József (1957-) Spirare vegyestechnika, papír / mixed media on paper 40*56 cm 17 Jótékonyság a Szőnyi István Szabadiskola javára Charity for the benefit of Szőnyi István Free School

18 243. Jaroslaw Horejc ( ) Salome bronz, homokkő talapzaton bronze on sandstone pedestal jelzett / signed: Horejc m: 22 cm Ft Magyar szobrász, 20. század első fele Deák Ferenc portréja Portrait of Deák Ferenc bronz / bronze m: 24 cm Ft Johannes Benk ( ) Férfi büszt, 1902 / Man bust,1902 bronz, márvány talapzaton bronze on marble pedestal jelzett / signed: J. Benk 1902 m: 25,5 cm 246. Szentgyörgyi István ( ) Dél / South bronz / bronze m: 25 cm 247. Szabó László ( ) Cím nélkül, 1966 / Untitled, 1966 bronz / bronze jelzett / signed: L. Szabó Párizs 1966 számozott / numbered: 8/1 m: 42 cm Ft Raab jelzéssel Fiú büszt, 1902 Boy bust, 1902 terrakotta / objects jelzett / signed: Raab 1902 m: 47 cm 249. Donner Gertrúd Mária ( ) Mosónők / Washerwomen bronzírozott gipsz / bronzed plaster jelzett / signed: Donner G.M. restaurált / restored 38*46 cm Ft Nagy Albert ( ) Bartók Béla Portréja, 1953 Portrait of Bartók Béla, 1953 terrakotta / terracotta jelzett / signed: N.A *23 cm Ft Benczédi Sándor ( ) Horgász mese, 1997 / Fishing tale, 1997 terrakotta / terracotta jelzett / signed: BS 997 m: 25 cm Ft Gallas Nándor ( ) Ady Endre portréja Portrait of Enre Ady mázas terrakotta glazed terracotta m: 20 cm Ft Farkasházy Miklós ( ) Hazatérők, 1935 / Homecomers, 1935 fadofit jelzett / signed: FM hátoldalon / backside: Farkasházy 1935 Donner G M sérült / damaged 57*42 cm 254. Körmendi Frimm Jenő ( ) Anya gyermekével Mother with her child műkő / cast stone jelzett / signed: Körmendi Frimm J m: 43 cm Ft Englert Judit (1947-) Merengés / Contemplation terrakotta / terracotta jelzett / signed: Englert m: 21 cm Ft Andrássy Kurta János ( ) Férfi képmása, 1997 / Image of a man, 1997 gipsz / plaster jelzett / signed: Andrássy Kurta J III. m: 64 cm Ft Gabay László ( ) Női akt / nude woman terrakotta / terracotta jelzett / signed: Gabay L. m: 38 cm Ft Tokody Gyula ( ) Mulatozó, 1936 / Razzle, 1936 terrakotta / terracotta jelzett / signed: Tokodi 936 restaurált / restored m: 37 cm Ft Kőműves jelzéssel, 20. század Női akt / nude woman terrakotta / terracotta jelzett / signed: Kőműves m: 39 cm Ft Medgyessy Ferenc ( ) Három grácia / Three Graces bronz / bronze jelzett / signed: Medgyessy F 31*23 cm 261. Magyar szobrász, 20. század első fele Férfi büszt / Man bust vas / iron m: 19 cm Ft Várhelyi György (1942-) Erzsébet-díj, 1992 / Erzsébet Prize, 1992 bronz / bronze jelzett / signed: Fecit: Várhelyi György Antal Imre részére / for Imre Antal m: 27 cm Ft Melocco Miklós (1935-) Léda a hattyúval / Leda with the swan bronz márvány talapzaton bronze on marble pedestal jelzett / signed: Melocco m: 19,5 cm Ft Josef Lorenzl ( ) Harmónikás / Accordiononist bronz kő talapzaton bronze on marble pedestal jelzett / signed: Lorenzl m: 19,5 cm Ft

19 Köpeczi Béla (Nagyenyed, szeptember 16. Budapest, január 17.) Művelődés- és irodalomtörténész, művelődéspolitikus, az irodalomtudomány kandidátusa és doktora, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 1972-től 1975-ig főtitkára. A századi irodalmi áramlatok művelődés- és eszmetörténeti vizsgálatának kiemelkedő alakja, a 18. századi francia magyar politikai, diplomáciai és kulturális kapcsolatok kutatója, II. Rákóczi Ferenc életrajzírója től 1988-ig Magyarország művelődési minisztere volt. Béla Köpeczi (September 16, 1921, Nagyegyed January 17, 2010, Budapest) Cultural and literary historian, cultural politician, candidate and doctor of literature, member of the Hungarian Academy of Sciences, later secretary of it A prominent figure of the cultural and ideological examination of th century literary trends. A researcher of the 18 th century French-Hungarian political, diplomatic and cultural relations, a biographer of II. Rákóczi Ferenc. The Hungarian Secretary of Culture from Makrisz Agamemnon ( ) Köpeczi Béla portréja / Portrait of Béla Köpeczi bronz fa talapzaton / bronze on wooden pedestal m: 33 cm Ft Wilfing József ( ) Soproni polgárpár képmása, 1853 / Portrait of a Sopron couple, 1853 jelzett / signed: J. Wilfing 853 sérült / damaged 33*25,5 ; 31,5*26 cm 272. Német metsző, 18. század Úri társaság High society rézmetszet, papír / etching on paper 13,5*22,5 cm Ft Román ikonfestő, 19. század Keresztelő Szent János lefejezése Beheading of St. John The Baptist festett, aranyozott üveg painted, gilded glass kopott / worn 25*21 cm Ft Hernády jelzéssel Carena látképe, 1952 / Carena scenery, 1952 akvarell, pasztell, papír watercolor, pastel on paper jelzett / signed: Hernády ,5*61,5 cm Ft Nagy Ferenc (1953-) Szobor pár, 1974 Sculpture pair, 1974 faragott fa / carved wood jelzett / signed: Nagy F Tab 1974 m: 18,5;19,5 cm Ft A. Krüger jelzéssel Nő tájban, 1898 Landscape with woman, 1898 olaj, fa / oil on wood jelzett / signed: A Krüger 98 sérült / damaged 28*22,5 cm Ft Német metsző, 19. század Grimm fivérek Grimm brothers acélmetszet, papír steel-engraving on paper 25*17 cm Ft Kovács Margit ( ) Anya gyermekével Mother with her child mázas terrakotta / glazed terracotta jelzett / signed: KM 16,5*13,5 cm Ft Csáky József ( ) Esküvői jelenet, 2 db / Wedding scene, 2 pieces bronz és gipsz / bronze and plaster jelzett / signed: Csáky 39*26 cm Ft Csáky József ( ) Ülő női akt / Sitting nude ceruza, papír / pencil on paper jelzett / signed: Csáky 47*31 cm Ft Klein jelzéssel Menekülés Egyiptomba, 1925 Escape to Egypt, 1925 jelzett / signed: Klein 25 14,5*21,5 cm Köpeczi Béla Gyűjtemény Béla Köpeczi Collection 19

20 Köpeczi Béla Gyűjtemény 277. Gulácsy Lajos ( ) Bohóc és akt / Clown and nude tus, papír / ink on paper jelzett / signed: Gulácsy 16,5*10,5 cm 278. Czóbel Béla ( ) Virágcsendélet / Still life with flowers jelzett / signed: Czóbel 81*65 cm Ft Kohán György ( ) Munkásnő / Working woman olaj, karton / oil on cardboard 66*52 cm 280. Kernstok Károly ( ) Hegyvidék / Highland olaj, karton / oil on cardboard jelzett / signed: KK 24*32 cm Ft Mácsai István ( ) Bérház udvara / Tenement yard jelzett / signed: Mácsai 46*31 cm Ft Bartha László ( ) Balatoni táj, 1962 / Balaton landscape, 1962 jelzett / signed: Bartha L *90 cm Ft Bartha László ( ) Domboldal házakkal, 1963 / Hillside with houses, 1963 jelzett / signed: BL 1963 XII 29 31*49 cm Ft Hincz Gyula ( ) Szentendrei táj, 1937 / Szentendre landscape, 1937 olaj, vászon kartonra ragasztva oil on canvas mounted on cardboard jelzett / signed: Hincz 37 80*100,5 cm Ft Nyári Lóránt ( ) Metamorfózis, Medúzák, 1978 Metamorphosis, Jellyfish, 1978 rézmetszet, papír etching on paper 40*27,5 cm Ft Ferenczy Valér ( ) Szénaboglyák Nagybányán / Haystacks in Nagybánya olaj, vászon kartonra kasírozva oil on canvas mounted on cardboard jelzett / signed: Ferenczy Valér Nagybánya 30,5*42,5 cm Ft Amerigo Tot ( ) Pár / Pair litográfia, papír / lithograph on paper számozott / numbered: 2/10 69*50 cm Ft 70 Ajánlás: Köpeczyéknek szeretettel, Budapest Amerigo Tot 70 Dedication: Köpeczyéknek szeretettel, Budapest Amerigo Tot Vaszary János ( ) Varró öregaszony / Sewing old lady jelzett / signed: Vaszary János 24,5*15 cm Ft Proveniencia: egykor Révész István gyűjteménye; Kiállítva: Vaszary János emlékkiállítás, 1961., Magyar Nemzeti Galéria katalógus szám 1. Provenance: before Istvan Révész collection; Exhibited: Vaszary János Exhibition, 1961., Hungarian National Gallery, catalog number Fernand Léger ( ) Két nő vázával / Two women with vase litográfai, papír / lithograph on paper jelzett / signed: F. L. (nyomtatott / printed) 65*51 cm Ft 10 Béla Köpeczi Collection 290. Barcsay Jenő ( ) Szentendrei házak / Houses in Szentendre pasztell, fedőfehér, papír pastel, opaque white on paper jelzett / signed: Barcsay 17*21,5 cm 291. Európai művész, 20. század Téli kert / Winter garden pasztell, papír / pastel on paper jelzett / signed: olvashatatlan / unreadable 35,5*54 cm Ft Mácsai István ( ) Havas tetők, 1957 / Snowy rooftops, 1957 jelzett / signed: Mácsai *50 cm 293. Ruzicskay György ( ) Place des Vosges toll, pasztell, papír / pen, pastel on paper jelzett / signed: Ruzicskay Paris 15,5*22 cm Ft Ferenczy Béni ( ) Könyöklő akt / Leaning Nude ceruza, papír / pencil on paper 29*39 cm Ft 50 20

BIKSADY. 22. Árverés Festmények 2014. december 2. kedd 18 óra

BIKSADY. 27. Árverés Festmények 2015. május 19. kedd 18 óra

BIKSADY. 27. Árverés Festmények 2015. május 19. kedd 18 óra 1 1. Raffaello Santi után, 19. század vége Madonna della Sedia olaj, vászon dublírozva / oil on doubled canvas 68*55 cm 80 000 Ft 280 2. M. Lars jelzéssel, 19. század második fele Bűnbánó Magdolna / Penitent

leütési ár: 16.000 Ft leütési ár: 11.000 Ft

leütési ár: Ft leütési ár: Ft

AUKCIÓ 2013. MÁJUS 7. és 8.

Munkanapokon június 2-tól június 12-ig óra között, illetve előre egyeztetett időpontban a nyitva tartási időn túl is. aukciósház Premier Galéria aukció dátuma 2017.06.12. 18:00 aukció címe aukció kiállítás ideje aukció elérhetőségek aukció linkje 19. festmény- és műtárgy aukció Munkanapokon 2017. június 2-tól 2017. június

Premier Galéria 11. aukció 2015. június 1.

bemutatja a Kicsiben festve című gyűjteményes tárlatát Budapest 2016 augusztus

12. árverés 12th auction

BIKSADY. 31. Aukció Festmények, műtárgyak 2015. november 14. szombat 12 óra

The Börötz (Berecz) Families of Ság c September 2011

The Börötz (Berecz) Families of Ság c September 2011 1-[Family Line Info] BERECZ.. 2-István BERECZ about 1695.. +Zsuzsanna KOVÁCS.... 3-János BERECZ about 1722 after 1766.... +Erzsébet NAGY about 1728 after 1766...... 4-Anna BERECZ 25 December 1747......

MAPPÁK. A. 245 x 165 mm-es mappa 1) Mindenféle figurás rajzocskák,1980 85

MAPPÁK. A. 245 x 165 mm-es mappa 1) Mindenféle figurás rajzocskák,1980 85 MAPPÁK A. 245 x 165 mm-es mappa 1) Mindenféle figurás rajzocskák,1980 85 B. 330 x 250 mm-es mappa 2) Aggok háza, 1939-1944 23 paszpartúzott és 15 paszpartú nélküli rajz C. 375 x 245 mm-es mappák 3) Első

CSISZÁR ELEK EGYÉNI KIÁLLÍTÁSAI: DIJAI:

CSISZÁR ELEK EGYÉNI KIÁLLÍTÁSAI: DIJAI: CSISZÁR ELEK KESZTHELYEN SZÜLETETT 1932-BEN. HÁROM ÉVTIZEDE SZEREPEL FESTMÉNYEIVEL MEGYEI ÉS ORSZÁGOS TÁR LATOKON. KIÁLLÍTÁSOKON VETT RÉSZT JUGOSZLÁVIA BAN, LENGYELORSZÁGBAN, NDK-BAN, HOLLANDIÁBAN EGYÉNI

NYILVÁNTARTÁSI ADATKIVONAT

NYILVÁNTARTÁSI ADATKIVONAT Műtárgy-nyilvántartási azonosító: 327083 művész: Kovács Margit (Győr, 1902 Budapest, 1976) Kerámia falikép, 1959 1959 KELETKEZÉS HELYE: terrakotta mázas; festett MÉRET: magasság: 301,20 cm, szélesség:

sociei gtój Andrássy Gyula v. b t t. Edvi Illés Aladár tkalona ÍNáncloi SKézdi ZKonács Xászló Rubovics Márk íbauman 3\íár(on Qellérl ^Jenö

sociei gtój Andrássy Gyula v. b t t. Edvi Illés Aladár tkalona ÍNáncloi SKézdi ZKonács Xászló Rubovics Márk íbauman 3\íár(on Qellérl ^Jenö A NEMZETI SZALON IGAZGATÓSÁGA: ELNÖK : gtój Andrássy Gyula v. b t t. MŰVÉSZETI ALELNÖK ; IGAZGATÓ: 'Jiorvai ^János Művészek: Edvi Illés Aladár tkalona ÍNáncloi SKézdi ZKonács Xászló Rubovics Márk c Vajda

Zsirai Műhely Prospektus

Zsirai Műhely Prospektus Zsirai Műhely Prospektus Európa a miénk is! Csikós László akril, papír Ár: 8.000,- (R) Nekünk a tegnap nem elég! Csikós László vegyes, papír Ár: 8.000,- (R) Mózes vegyes, farost Ár: 8.000,- (R) Mama meséi

KÖZÉPSZINTŰ ÍRÁSBELI VIZSGA

Sapientia EMTE Gazdaság- és Humántudományok Kar. Közgazdaság képzési ág Csoportbeosztás tanév Közgazdaság képzési ág 1 Ambrus K. Norbert A A1 2 Antal V. Tamás A A1 3 Babota G. Zoltán A A1 4 Baczoni G. Gyopárka A A1 5 Baló Cs. Zsolt A A1 6 Baricz C. Anita A A1 7 Bartha L.-J. Boglarka A A1 8 Bartók

Kovács Tamás Vilmos festőművész kamaratárlatát

1 2 3 4 2012 th Május 23-tól 26-ig, valamint május 29-tol június 4-ig minden nap 10-18 óra között from 23rd to 26th May, and from 29th May to 4th June daily from 10 a.m. to 6 p.m. 2012. június 6-án 18

akril, pasztel, homok, vászon