Programozással ismerkedőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

Hasonló dokumentumok
Programozásban kezdőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

Kezdő programkészítőknek ajánlom. SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

A foglalkozás céljának eléréséhez a következő tevékenységeket végezzük el:

A foglalkozás során a tanulók részt vesznek a program megtervezésében, megvalósításában, tesztelésében és továbbfejlesztésében. SZERZŐ: Vindics Dóra

LOGO ELŐKÉSZÍTŐ JÁTÉKOK

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Kiss Róbert. Körhinta A FOGLALKOZÁS CÍME A FOGLALKOZÁS RÖVID

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Vindics Dóra A FOGLALKOZÁS CÍME. Színérzékelés

Comenius Logo feladatok

ÓRAVÁZLAT. Az óra címe: Ismeretek a kis számokról. Osztály. nyújtott 1. évfolyam első év A tanóra célja

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 1. modul GONDOLKODJUNK, RENDSZEREZZÜNK!

SZERZŐ: Kósa Judit. Oldal1

Természetismeret. 1. A természettudományos nevelés folyamatában történő kompetenciafejlesztés lehetőségei az alsó tagozaton.

A foglalkozás végére a tanulók bepillantást nyernek a programozásba, ismeretei bővülnek a színekről és hangokról.

4. modul EGYENES ÉS FORDÍTOTT ARÁNYOSSÁG, SZÁZALÉKSZÁMÍTÁS

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Virga Krisztina A FOGLALKOZÁS CÍME. Húzd meg jobban, menjen a munka! Modellezzünk raktárt! A FOGLALKOZÁS RÖVID

Óratípusok. Dr. Nyéki Lajos 2016

New Deal Válság és kiútkeresés. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 8. évfolyam

SZERZŐ: Vindics Dóra. Oldal1

Tanulás a világhálón

Alkossunk, játsszunk együtt!

Feladataink, kötelességeink, önkéntes és szabadidős tevékenységeink elvégzése, a közösségi életformák gyakorlása döntések sorozatából tevődik össze.

PROJEKTTERV HÁLÓZATOK A HÉTKÖZNAPI ÉLETBEN

MŰVELTSÉGTERÜLET OKTATÁSA TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜL AZ ILLYÉS GYULA ÁLTALÁNOS ISKOLA 5. A OSZTÁLYÁBAN

Fejlesztı neve: LANDI ANIKÓ. Tanóra / modul címe: CIKLUSOK ALKALMAZÁSA PROGRAMOZÁSI GYAKORLAT

A FOGLAKOZÁS ADATAI: SZERZŐ. Vindics Dóra. Vezérelj robotot! A FOGLALKOZÁS CÍME A FOGLALKOZÁS RÖVID

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

TÖMEGMÉRÉS ÖSSZEHASONLÍTÁSSAL KOFÁK A PIACON

MATEMATIKA B 2. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 4. modul. TÖMEGMÉRÉS Sherpa. Készítette: Schmittinger Judit

World Press Photo Fotókiállítás a Néprajzi Múzeumban vagy az interneten. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák

SZKA_101_22 Tudod-e, hol van? A modul szerzõje: Kurucz Lászlóné. Én és a világ SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 1.

A PROJEKT ADATAI: A PROJEKT CÍME: Kódolás Kertváros körül

INFORMATIKA 1-8. évfolyam. 1. rész: 1-4. évfolyam

4. évfolyam. Tematikai egység/ Fejlesztési cél. Órakeret 4 óra. 1. Az informatikai eszközök használata

ALAPADATOK. KÉSZÍTETTE Balogh Gábor. A PROJEKT CÍME Hálózati alapismeretek

Kedves Tanuló! A 2015/2016-os tanévre meghirdetett osztályok OM azonosító:

Az egyes évfolyamokon tanított tárgyak, kötelező és választható tanórai foglalkozások, ezek óraszámai, az előírt tananyag és követelmények

Geometria Négyzet, téglalap tulajdonságai A kerület fogalom kialakítása; síkidomok kerületének meghatározása méréssel, számítással

HOSSZÚSÁGMÉRÉS SZABVÁNY MÉRTÉKEGYSÉGGEL Paradicsom paprika

2.1. Az oktatási folyamat tervezésének rendszerszemléletű modellje.

MAGYAR IRODALOM ÓRAVÁZLAT

Vállalni a nyilvános kiállást?

IKT-MŰHELY A PROGRAMOZÁS TANÍTÁSA ÉS ONLINE FELADATLAPOK KÉSZÍTÉSE N O V E M B E R 1 9.

5. modul: ARÁNYOSSÁG, SZÁZALÉKSZÁMÍTÁS

MATEMATIKA B 1. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 10. modul TESTRÉSZEINK! Készítette: Schmittinger Judit

MATEMATIK A 9. évfolyam. 1. modul: HALMAZOK KÉSZÍTETTE: LÖVEY ÉVA

11. modul: LINEÁRIS FÜGGVÉNYEK

Kedves Tanuló! A 2017/2018-as tanévre meghirdetett osztályok OM azonosító:

13. modul: MÁSODFOKÚ FÜGGVÉNYEK

PROJEKTTERV. Kovács Róbert Péterné. Technika, életvitel és gyakorlat

Fenyős Zoltán. Fenyősné Kircsi Amália. Tanmenet. informatika általános iskola 4. osztály ÉVES ÓRASZÁM 36 ÓRA

HOSSZÚSÁGMÉRÉS ÖSSZEHASONLÍTÁSSAL ÁLLATI LEGEK

INFORMATIKA. Kerettantervi. 2. évfolyam Az informatikai eszközök használata. órakeret évfolyam

Minden programra felvételi eljárásban választjuk ki a tanulókat.

Foglalkoztatás I. tantárgy Idegen nyelv

HELYI TANTERV / INFORMATIKA

DIAGNOSZTIKUS MÉRÉS. 33. modul

SZERZŐ: Kiss Róbert. Oldal1

KOSSUTH LAJOS EVANGÉLIKUS ÁLTALÁNOS ISKOLA INTÉZMÉNYI MEGVALÓSULT PROJEKTJEI

É N É S A V I L Á G. Készítette: ádám Ferencné Szabó Anna Kornélia Zágon Bertalanné SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 5.

Informatika évfolyam

Modern hangzatok SZOCIÁLIS ÉS ÉLETVITELI KOMPETENCIA. Projekt az Alapfokú Művészeti Iskolák számára Fuvola tanszak (9-15. életév)

16. modul: ALGEBRAI AZONOSSÁGOK

Kéz a kézben a digitális világban

A azonosító számú Foglalkoztatás I. megnevezésű szakmai követelménymodulhoz tartozó Foglalkoztatás I tantárgy

Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum. Bolyai János Műszaki Szakközépiskolája és Kollégiuma

Idegen nyelvi mérés eredményei

Egészségedre! Káros szenvedélyek és egészséges életmód megismerése. Kompetenciaterület: Szociális és életviteli kompetencia 10.

4. évf. Informatika. 4. évfolyam

100 játék IV. Szakmai nap

SZKB101_06 SZKB_101_06. Kippkopp és Tipptopp. Egyedül nem jó. A modul szerzõje: Iván Márta SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK

Egy informatikai tankönyv bemutatása, kritikája

Kedves Kollégák! Alapelvek

Fejezetek a barokk életmódból és művészetekből

Helyi tanterv. Informatika évfolyam. Helyi tervezésű +órakeret Évi órakeret

A kormány 229/2012. (VIII.28) Korm. r. 23. (1) és (3) bekezdése alapján

KOMPETENCIAFEJLESZTŐ PÉLDÁK, FELADATOK

TANTÁRGYI FEJLESZTÉSEK

Tevékenység. Tartalom/ Idő. Tanulói munkaformák és. Eszközök (perc) módszerek. az óra menete. 5 Bevezetés a pályaválasztás témakörébe

5. osztály Évi óraszám: 36 óra

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 8. modul AZ ABSZOLÚTÉRTÉK-FÜGGVÉNY ÉS MÁS NEMLINEÁRIS FÜGGVÉNYEK

Fejlesztı neve: VINCZÉNÉ CSETE GABRIELLA. Tanóra / modul címe: ALKALMAZZUK A SZIMMETRIÁT! SÍK- ÉS TÉRBELI TENGELYESEN TÜKRÖS ALAKZATOK ELİÁLLÍTÁSA

Etikus internet és szoftverhasználat Óravázlat Készült: Tusorné Fekete Éva óravázlatának alapján

Alapvető játékformák

OKTATOTT IDEGEN NYELV

Az iskolai közélet megújítása. Kompetenciaterület: Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák. 12. évfolyam

MATEMATIK A 9. évfolyam. 2. modul: LOGIKA KÉSZÍTETTE: VIDRA GÁBOR

OM azonosító: Telephely kód: 002

HOGYAN TÖLTSÜK AKÍTVAN A SZABADIDŐNKET?


Tudomány és művészetek tehetséggondozó műhely záró foglalkozás és kiállítás

Nemzeti tananyagfejlesztés és országos referenciaiskola hálózat kialakítása digitális kiegészítő oktatási anyagok létrehozása az új NAT hoz

Jövőképformálás 4. ÉVFOLYAM. Én és a világ. A modul szerzõje: Nahalka István. SZKA_104_21 30 év múlva szerintem

A vizsga részei A vizsga értékelése Gyakorlat i

Matematika A 9. szakiskolai évfolyam. 16. modul EGYBEVÁGÓSÁGOK. Készítette: Vidra Gábor

Mit jelent a TEHETSÉGGONDOZÓ DIGITÁLIS osztály

INFORMATIKA 1 4. évfolyam

Megyeri Úti Általános Iskola 2019/2020

Kritikai érzék fejlesztése GORDONKA

Átírás:

A foglalkozás célja, hogy a tanulók játékosan ismerkedjenek meg az információ átadásának lehetőségeivel, a LOGO programnyelv alapjaival. Irányjátékokkal, robotjátékokkal fejlesszük a tanulók algoritmikus gondolkodását, problémamegoldó képességét. Programozással ismerkedőknek ajánlom. SZERZŐ: Szilágyi Csilla Oldal1

A FOGLAKOZÁS ADATAI: A FOGLALKOZÁS KÖZPONTI TÉMÁJA Kincsek a teknőc kertjében CÉLJA A tanulók ismerkedjenek meg az informatikai eszközökkel megoldható problémák megoldásával. Legyenek képesek a cél egyértelmű megfogalmazására, a feladat tervezésére, elvégzésére, ellenőrzésére. AJÁNLOTT KOROSZTÁLY 1-2. évfolyam IDŐTARTAM 45 perc KERETTANTERVI KAPCSOLÓDÁS Informatika A problémamegoldás informatikai eszközökkel és módszerekkel témakör feldolgozása során a tanulók a tantárgyi tartalmakkal kapcsolatos informatikai eszközökkel megoldható problémák megoldásában szereznek gyakorlatot. A problémamegoldás a hétköznapi tevékenységeket vagy egyébfolyamatokat különböző formában leíró algoritmusok értelmezésével, alkotásával, vizuális ábrázolásával fejleszthető. KERESZTTANTERVI KAPCSOLATOK A KOMPETENCIAFEJLESZTÉS FÓKUSZAI A foglalkozás a következő készségek fejlesztését tűzte ki célul: problémamegoldás logikai-algoritmikus gondolkodás együttműködés Oldal2

SZÜKSÉGES ESZKÖZÖK számítógép (2 tanulónként) internet elérés nyomtatott mellékletek ELŐZETES TANÁRI ISMERETEK ELŐZETES TANULÓI ISMERETEK EGYÉB TÉR- ÉS IDŐSZERVEZÉSSEL KAPCSOLATOS JAVASLATOK Mivel a foglalkozás tevékenységei közül többet páros munkában végeznek a diákok, javasolt a terem elrendezése ennek megfelelően. Oldal3

A FOGLALKOZÁS LEÍRÁSA: I. TANÓRA 1. BEVEZETŐ BESZÉLGETÉS EGÉSZCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [5 PERC] Tájékoztassuk a tanulókat, hogy a mai alkalommal a számítógépes programozással fognak ismerkedni. Beszélgessünk arról, hogy számítógépek működésében melyen fontos szerepük van a programoknak. 2. IRÁNY JÁTÉKOK EGÉSZCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [5 PERC] A tanulók álljanak körbe. jobb parancsra emeljék fel a jobb, bal parancsra a bal kezüket. Aki eltéveszti, kiesik a játékból. A következő játékban a jobb és a bal parancsokra a gyerekek forduljanak a megfelelő irányba! Aki elrontja, kiesik a játékból. Ha a csoportnak ez túl könnyű lenne, a játékot kibővíthetjük az előre és hátra utasításokkal is. 3. INDUL A ROBOT JÁTÉK EGÉSZCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [5 PERC] Osszuk két csoportra az osztályt! Mindkét csoportból 1-1 gyereket kiküldünk a teremből. Ők lesznek a robotok. A teremben elrejtjük a kincset. Behívjuk a robotokat. Egymás mellől indulnak. A csapattársak felváltva adnak utasításokat nekik (előre, hátra, jobbra, balra). Az a csapat nyer, akinek a robotja előbb találja meg a kincset. 4. A TEKNŐC KERTJE JÁTÉK EGÉSZCSOPORTOS TEVÉKENYSÉG [10 PERC] Rajzoljuk meg, vagy szigetelő szalaggal ragasszuk le a teknőc kertjének körvonalát! Az 1. mellékletben található rajzokat fóliázzuk le és ragasszunk a hátoldalára ragasztó szalagot! A teknősbéka kertjét gyeptéglákkal rakta ki. Merre induljon el, hogy eljusson a kincshez? Hogyan juthat el a kincshez? (A következő utasításokat használhatja: előre, hátra, jobbra, balra). Oldal4

5. A TEKNŐC KERTJE JÁTÉK PÁROS MUNKA [5 PERC] A 2. mellékletben szereplő feladatlapot, a 3. mellékletben található értékelő lapot nyomtassuk ki és osszuk ki a tanulóknak. Alakítsunk a tanulókból párokat! Ismertessük a tanulókkal, hogy úgy fognak dolgozni párban, hogy egyikük adja az utasításokat, a másik pedig lejegyzi a feladatlapra. A tanulók az értékelő lap segítségével értékeljék az együttműködésüket. 6. KIRAKÓS JÁTÉK PÁROS MUNKA [10 PERC] Indítsuk el code.org.oldalt! Ismertessük meg a tanulókkal a code.org oldalt! Beszéljük meg velük, hogy hogyan épülnek fel a feladatok. Végezzék el a tanulók a Kirakós játék 1-12. feladatát! A tanulók az előző feladatnál tanult módon párban dolgoznak. Az egyikük irányít, a másik pedig végrehajtja a feladatot. 7. ÖSSZEGZÉS PÁROS MUNKA [10 PERC] Az áttekintő naplót másoljuk le a tanulóknak. Beszélgessünk a tanulókkal arról, hogy milyen nehézségekkel kerültek szembe, és hogyan tudták azokat megoldani. Értékeljük az elvégzett feladatokat, az együttműködésüket egymással. Az áttekintő napló segítségével reflektáljanak a saját tanulási folyamatukra! Oldal5

MELLÉKLETEK 1. Teknőc kertje képek Oldal6

2. Teknőc kertje feladatlap Oldal7

3. Értékelő lap együttműködéshez Aktívan vettél részt a feladat végrehajtásában Segítettétek egymást Jó döntéseket hoztál Nem tértél el a feladattól Bátorítottátok egymást Akkor is próbálkoztál, ha elakadtál Mindent beleadtál Oldal8

4. Áttekintő napló A tanulók reflektálnak saját tanulási folyamataikra. Áttekintő kérdéseket teszek fel a tanulóknak, amelyeket megválaszolhatnak vagy nyitva hagyhatnak. Akkor tudok a legjobban dolgozni, ha. Akkor szeretek másokkal együtt dolgozni, ha... Ebben azt szeretem a legjobban, hogy... A foglalkozás legérdekesebb része.. Bárcsak jobban tudnék... Számomra a legnehezebb:.. Segítségre lenne szükségem abban, hogy... Amikor nem értek valamit, akkor... Ha meg szeretnék jegyezni valamit,... Jó vagyok abban, hogy... Másoknak abban tudok segíteni, hogy Szeretnék segítséget kérni abban, hogy... Felelősséget fogok vállalni azért, hogy... Oldal9