FOGADJ BE! AUKCIÓ 2012

borító.pdf 1 15/09/15 11:56 Aukció 2015 C M Y 15 0 CM ió 2 MY c k CY u A CMY K

A Mosoly Otthon Alapítvány

A pillangóval jelölt feladatok mindenki számára könnyen megoldhatók. a mókussal jelölt feladatok kicsit nehezebbek, több figyelmet igényelnek.

KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ISMERETEK

Miért tanulod a nyelvtant?

akril, pasztel, homok, vászon

yymár meglévő csoport számára:

LÉNÁRT TAMÁS A tiszta szemlélet nyomában

MESTEREKRŐL

Vizuális alkotó gyakorlat Alapfok 1-6. évfolyam

2011_ 11, 12. ISSN Ft

Egyedülálló, játékos készségfejlesztő rendszer Képességfejlesztő játék csoportos foglalkozásokra, de akár egyéni fejlesztésre is!

Kazincbarcikai Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola Pedagógiai Program 2016 Helyi tanterv Képző- és iparművészeti ág

S Z Í N E S JÁ T É K

leütési ár: Ft leütési ár: Ft

TÁMOP TEMATIKA 2010/II. félév Múzeumi óra STÍLUSGYAKORLATOK

A Barátok Verslista kiadványa PDF-ben 2013.

EGÉSZség +BOLDOGSÁG teremtő IMA

Mennybõl az Angyal Utolsó frissítés

KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG

A kommunikációs készség fejlesztése Beszámoló a TÁMOP / pályázati programja tanévi megvalósításáról

Szia Kedves Elsős! Remélem, jól megtanulsz írni év végéig! Jutalmad ez az érme lesz. Színezd ki, vágd ki, és viseld büszkén! Megérdemled! Jó munkát!

Imrehné Sebestyén Margit TANMENETJAVASLAT A RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA TANÍTÁSÁHOZ A 3. ÉVFOLYAM SZÁMÁRA. Készült A képzelet világa 3.

Tanulási stílus kérdőív

Azaz az ember a szociális világ teremtője, viszonyainak formálója.

Speciális szükségletű felhasználók navigációjának vizsgálata különböző multimédiás alkalmazásokban

Puriter. Szerzés: vásárlás - Lektorátus Érték: Ft Származás: a művésztől Állapot: Ép Fénykép száma: Lemez száma:

Multimédiás-hangjátékos lézer show esküvőre 2015

A pedagógus önértékelő kérdőíve

Fizika óra. Érdekes-e a fizika? Vagy mégsem? A fizikusok számára ez nem kérdés, ők biztosan nem unatkoznak.

AZ AUTISTÁK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE

M E S T E R L Á S Z L Ó 2013

III. osztály 1 Orchidea Iskola IV. Matematika verseny 2011/2012 II. forduló

A felmérési egység kódja:

Családi nap című pályázati programról szóló beszámoló

Periférikus látás kísérletek

Levelező Matematika Verseny Versenyző neve:... Évfolyama:... Iskola neve:... Postára adási határidő: január 19. Feladatok

A 5-ös szorzó- és bennfoglalótábla

Beérkezett pályamûvek listája:

7. Alapvető fémmegmunkáló technikák Öntés, képlékenyalakítás, préselés, mélyhúzás. ( )

Akciós Felnőtt Dekorációs Katalógus 2011/1. Készlet erejéig!

Merítés a KUT-ból IV. GADÁNYI JENŐ. ( ) festőművész emlékkiállítása. HAAS GALÉRIA, Budapest május 11-től június 10-ig

DALA József DALA JÓZSEF ( ) festőművész

Gábor Dénes Számítástechnikai Emlékverseny 2014/2015 Alkalmazói kategória, I. korcsoport 2. forduló

Ablakok. Fájl- és mappaműveletek. Paint

Radosza Attila képzőművészeti pályázati tervdokumentáció Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolai Kar Tanszálló

csendéletei szintén meghatározóak ben többirányú változás állt be müvészetében. Uj motívumok mellett azonban egyre gyakrabban

A Gorter-Kecskeméti Röplabda Club (KRC) relikviái. Messzi István Sportcsarnok

A GOMBFOCI JÁTÉKSZABÁLYAI

GRAFIKUS SZAKKÉPESÍTÉSHEZ, valamint a(z) V. KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ÁGAZATHOZ

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA 3-4. évfolyam

Aukciós Katalógus. 1. Szabó Cseke Mózes. Éden (2011) 30x25 cm, vászon, spray Kikiáltási ár: ,- 2. Bódis Barnabás

Melyik szemüveg illik az arcformájához?

Szegedi Tudományegyetem

Foglalkozási napló. Ötvös

A dolgok arca részletek

OPTIKAI CSALÓDÁSOK. Vajon valóban eltolódik a vékony egyenes? A kávéházi fal. Úgy látjuk, mintha a vízszintesek elgörbülnének

Foglalkozási napló a 20 /20. tanévre

MATEMATIKA FELADATGYŐJTEMÉNY 2. osztályos tanulásban akadályozott tanulók részére TÉMA: alapmőveletek - összeadás

A műalkotás értelmezése

Minden feladat teljes megoldása 7 pont

4. Lecke. Körök és szabályos sokszögek rajzolása. 4.Lecke / 1.

Balatonkeresztúr, december 27. Olti Miklós. <reklám>

Kedves Első Osztályos! Rajzold be az óvodai jeledet!

Jó éjszakát, Vasarely!

Autizmussal élő hallgatók a felsőoktatásban. Krausz Katalin gyógypedagógus AOSZ Őszi Tamásné gyógypedagógus Autizmus Alapítvány, ELTE BGGYK

2005_01/1 Leírtunk egymás mellé hét racionális számot úgy, hogy a két szélső kivételével mindegyik eggyel nagyobb a két szomszédja szorzatánál.

METABOND termékek felhasználási előnyei a lakatos műhelyben (fúrásnál, menetfúrásnál, különböző megmunkáló gépekben)

TUDOMÁNYOS ISMERETTERJESZTŐ TÁRSULAT

VIZUÁLIS KULTÚRA. helyi tanterv az 5 8. évfolyam számára

Megmenteni a világot

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA

Bútor. Paravánok. Kétoldalas paravánok. Egyedi, kidolgozott részletek. Állatkás paravánok

SZKb_102_01. Bizalomjáték. Készítette: Lissai Katalin É N É S A M Á S I K SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 2.

KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZAK 1 GRAFIKA ÉS FESZTÉSZET TANSZAK

Matematika tanmenet 2. osztály részére

KÁDÁR KATALIN PARTOK ÉS KVÁZI PARTOK

szka102_27 É N É S A V I L Á G Készítette: Özvegy Judit SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 2. ÉVFOLYAM

13 JÓ SZOKÁSOK KIFEJLESZTÉSE

Helyi tanterv VIZUÁLIS KULTÚRA

FOGADJ BE! AUKCIÓ 2012

Az autizmus spektrumzavarral élő embereket mélyrehatóan megismerni nem könnyű feladat. Többek között a kommunikáció és a szociális interakció területein sérültek, így pont azok az eszközök nem állnak a rendelkezésükre, melyeket mi minden pillanatban használunk azért, hogy értsünk és értsenek minket. Így sok esetben a biztonságos visszavonulást választják a kommunikáción nyugvó, számukra rendkívük kaotikusnak és fenyegetőnek tűnő életből. Az autizmussal élő embert szocializációs nehézségei miatt zárkózottnak képzeljük el, olyannak, akinek kedveli a magányt. Ez egy tévedés. Az autizmussal élő embereknek egy jelentős százaléka nagyon boldog, ha tekintetbe véve és alkalmazkodva az őt terhelő eszköztelenséghez megpróbálunk közeledni hozzájuk. És tény az is, hogy csak kitaró odafigyeléssel, törődéssel, végtelen türelemmel lehet megtudni Róluk, hogy milyen tartalmak is várnak kibontakoztatásra bennük ebben az autizmusnak nevezett börtön mélyén. Mindenki más, így minden autista ember is más: nincsenek jólbevált módszerek, amelyekkel könnyedén kibontakoztathatunk valakit, aki nem tudja megmutatni, hogy mi a hozzá vezető út, valakit aki sok esetben egyáltalán nem motivált abban, hogy ez a kiszámíthatatlan, érthetetlen külvilág hozzáérjen. Ő nem tud tenni azért, hogy értsék. Csak mi, akiknek vannak szavaink, vannak barátaink, van lehetőségünk a világban jól működő emberként létezni, csak mi tudunk dolgozni értük, tanulni róluk és tőlük, csak mi tudunk hidat építeni hozzájuk: csak mi tudunk otthont biztosítani nekik, csak mi adhatunk biztonságot. Mi, akik nem vagyunk autisták. A katalógusban szereplő alkotók autizmussal élő fiatalok. Jótékonysági aukciónk a számukra otthont nyújtó intézmények fennmaradását támogatja. Autista Sérültekért Zalában Alapítvány Esőemberekért Egyesület Élet-Esély Autistákat Segítő Egyesület Híd A Jövőbe Alapítvány Vésztői Sérültekért Alapítvány Mit Tehetnék Érted? Autista Alapítvány Szimbiózis Alapítvány Miskolci Autista Alapítvány Kalán Néni Kis Kulcsa Autista Alapítvány

FOGADJ BE! AUKCIÓ 2012 JÓTÉKONYSÁGI MŰVÉSZETI AUKCIÓ AZ AUTIZMUSSAL ÉLŐK MEGSEGÍTÉSÉRE

MIHÁLYKÓ TAMARA SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Tamara rajzai sajátos keveréke a naplónak, a fikciónak és a fotónak. Tamara kizárólag saját magát vagy a számára fontossággal bíró embereket rajzolja. Ezek az emberek valóságos személyek, és a rajzok jelentős részében Tamara feltünteti a figura mellett az illető nevét is. Ugyanakkor a szituációk, amelyekben ezek a figurák megjelennek, az esetek legnagyobb százalékában fiktívek. Megesik például, hogy a helyszín valós, de a helyszínbe beleágyazott figurák - akik szintén valósak- soha nem jártak ott. A ruháik, a tárgyaik, vagy akár az, hogy egymás kezét fogják, Tamara vágyainak tükörképei. Valós elemekből felépített nagy álomkirakó ez, amely a végtelenül személyes és megdöbbentő. Lehetne talán a blue boxban, vetített háttérrel készült filmekre gondolni, vagy akár azokra a papírfigurákra, amelyekre különböző kivágott papírruhákat lehet ráakasztgatni - mindkettő felrémlik Tamara rajzait figyelve. A rajzok Tamara legfontosabb témáit járják körül újra és újra: szerelem, házasság, barátság, séta, diszkó, szituációk, amelyekben az alkotó olyan szociális helyzeteket él meg, amelyeket valójában soha. Tamara figuráira jellemző, hogy idealizáltak, minden szereplő hatalmas szemekkel, csodálatosan megrajzolt arccal, hajjal néz a papír síkjáról a nézőre, mint egy fotón, amikor a fotóalany belenéz a kamerába. A figurák tehát gyönyörűek, a legtöbb esetben frontálisan állanak kézenfogva vagy egyedül, csak a háttér, a ruha és a partner változik, az arc mindig az adott karakter vonásait hozza, mint egy séma. Így idővel a néző könnyedén felismeri a figurákat, pár rajz megfigyelése után a nevüket is megtanulja. Tamara rajzai a pontos és realisztikus, illetve az ezzel ellentétben álló idealizált ábrázolás különös ötvözete: adott esetben saját portréjának ugyanúgy része a hatalmas kék szem és a hegyvonal hullámaihoz hasonlító mályvaszínű ajkak, mint az utóbbi felett finoman kidolgozott narancssárga bajusz. Frida Khalo bajuszos önarcképei juthatnak eszünkbe, valahányszor Tamara önarcképeit nézzük. És végül: Tamara ezeket a rajzokat mint egyfajta fotóalbumot magánál hordja, nézegeti, mintegy a saját álomvilágának képi bizonyítékaként mindaddig, amíg a papír teljesen el nem kopik. 3

FOGADJ BE! MIHÁLYKÓ TAMARA 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 15X20 CM 1 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 4

MIHÁLYKÓ TAMARA 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 30X40CM 2 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 5

FOGADJ BE! MIHÁLYKÓ TAMARA 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 40X50CM 3 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 6

MIHÁLYKÓ TAMARA 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 30X45 CM 4 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 7

FOGADJ BE! VARGA MÁTÉ MISKOLCI AUTISTA ALAPÍTVÁNY Varga Máté négyzeteket épít egymáshoz, ha kisebb formátumú papírra dolgozik. Ez a szisztematikus négyzetrács-építés megváltozik, mihelyst nagyobb méretben rajzol. Geometrikus körvonalak, cikk-cakkok, körök átlókkal egymás alá és fölé rendezve terülnek el ekkor a felületen. Máté korábban leginkább a zöld illetve a kék színhez ragaszkodott, mostanra viszont megjelentek nála a sárgák, barnák, vagy akár a fekete. Máté rajzain különböző geometrikus körvonalak épülnek egymásra, rendelődnek egymás mellé. A képeket elnézve joggal merülhet fel a kérdés, hogy vajon ezek a leginkább jel - nek titulálható formák vajon mit is jelentenek. Újabban a már ismerős motívumok halmazára egy erőteljesebb rajzeszközzel (pl. pasztell) amőba-szerű formát helyez, amely jelentősen megváltoztatta az addig mondhatni holisztikusan megjelenített formák összképét, és egyfajta hierachiát, lényeget, súlypontot kölcsönöz a rajzoknak. 8

VARGA MÁTÉ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, OLAJPASZTELL, 50X65CM 5 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 9

FOGADJ BE! VARGA MÁTÉ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, OLAJPASZTELL, 50X65CM 6 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 10

VARGA MÁTÉ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, OLAJPASZTELL, 50X65CM 7 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 11

FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ MISKOLCI AUTISTA ALAPÍTVÁNY Bihari László emberalakjai valós személyeket jelenítenek meg, leginkább a szüleit vagy őt magát. Korábban ezek a figurák hol önmagukban, hol pedig csoportosan lebegtek a papíron, jellegzetességük az ujjak sokasága, a rengeteg hajszál, mondhatni minden megsokszorozva jelenik meg a figurán, ami vonalszerű. Korábbi rajzaihoz képest, ahol a figurák önmagukban álltak, Zoltán most hosszadalmas, koncentrált, repetitív módon vonalkázott színfelületeket növeszt a papírra, négyzet vagy kör alakú formákat képezve, melyek tökéletesen komponáltan illeszkednek mind a figurához, mind egymáshoz. Páratlan érzékkel nyúl a színekhez, egyes színnek mind a hideg mind a meleg árnyalatait érzékenyen, egyensúlyban rendeli egymáshoz. Jellegzetes figurái mellett újabban megjelentek más motívumok is, házak, szobabelsők és gyümölcsök is. 12

BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 42X30CM 8 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 13

FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 30X42CM 9 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 14

BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 25X50CM 10 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 15

FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 50X65CM 11 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 16

BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 30X42CM 12 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 17

FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 42X30CM 13 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 18

BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 42X30CM 14 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 19

FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 20X30CM 15 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 20

BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 20X30CM 16 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 21

FOGADJ BE! BÁRDFALVI ZSOLT SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Zsolt túlnyomórészt saját - főként elektronikus - tárgyairól készít rajzokat. Rádió, óra, usb stick, fülhallgató, kulcstartó, - olyan tárgyak ezek, amelyeket Zsolt szinte mindig magánál hord. A rajzok a tárgy alapos megfigyelésével készülnek, különös tekintettel a rajtuk található feliratokra, az óra számaira, a legkisebb gombokra vagy bemenetekre. Zsoltnak teljes gyűjteménye van elektronikus tárgyakból, az erre épülő grafikai sorozat, egyfajta személyes-tárgy dokumentáció, egy rajzolt archívum. 22

BÁRDFALVI ZSOLT 2012, PAPÍR, GRAFITCERUZA, 25X32CM 17 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 23

FOGADJ BE! BÁRDFALVI ZSOLT 2012, PAPÍR, GRAFITCERUZA, 25X35CM 18 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 24

BÁRDFALVI ZSOLT 2012, PAPÍR, GRAFIT, SZÍNESCERUZA, 30X42CM 19tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 25

FOGADJ BE! KREJCSI MÁRIA ÉLET-ESÉLY EGYESÜLET, KOZÁRMISLENY Mária vagyis Marcsi lassan ötven éves. Rekedt hangja egy láncdohányos jazzénekesnőére emlékeztet. Apró hölgy, nagy dioptriás szemüveggel az orrán és pirosra lakkozott körmökkel a kezén, felejthetetlen jelenség. Mari rajzai mély benyomást tehetnek mindazokra, akik a minimalizmus hívei. A tárgyak minden valamirevaló összefüggés nélkül, jelszerűen jelennek meg, az ég (kék csík) és a fű (zöld csík) sávja között időből és térből kipottyanva random módon lebegnek, totyognak magukra hagyottan: lábas, kád, autó, esetleg egy fa vagy ház. A tárgyakat sem helyzet, sem kategória nem köti össze és legkevésbé sem keresendő bennük bármiféle szimbólum. Pontosan azok, amik. Egyetlen és egyben a legfontosabb oka a megjelenésüknek, hogy Krejcsi ezekre az érthető és kézzelfogható hétköznapi tárgyakra támaszkodik, mint egyfajta GPS-re, az amúgy mögöttes jelentésekkel, fogalmakkal és sokértelmű szociális helyzetekkel túlterhelt világban. 26

KREJCSI MÁRIA 2011, PAPÍR, GRAFIT, SZÍNESCERUZA, 35X50CM 20 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 27

FOGADJ BE! LAKATOS RENÁTA SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Lakatos Renáta rajzai leginkább vonalhálók repetitív felépítésének a dokumentációi. A rajzok szisztematikusan mind ugyanazzal a metódussal készülnek, csak a színek változnak és az alapmotívum, amely négyzet, kör és/vagy vonal. Renáta gyorsan és nagy, lendületes mozdulatokkal dolgozik, kezdetben grafittal, színes ceruzával, majd újabban olajpasztellel készült képei az esetek többségében két színre épülnek. A jellemzően a papír teljes felületet beborító vonalhálóknak csak a papír széle szab határt. 28

LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 21 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 29

FOGADJ BE! LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 22 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 30

LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 23 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 31

FOGADJ BE! LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 24 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 32

LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 25 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 33

FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF MISKOLCI AUTISTA ALAPÍTVÁNY Legkedveltebb és legtöbbször ábrázolt, de nem kizárólagos motívuma, a gyakran széles mosollyal megjelenített, színes emberfigura, amelyet vélhetően önmagáról mintáz. Kristóf izgatottan válogat a ceruzák között, ösztönösen ráérez az árnyalatok összhangjára, a külön satírozott részeket finom ritmusban hangolja képpé. Az ábrázolt figurák, a színmezők energiával telítettek, már-már kinövik a papír adta kereteket is. Újabban az emberfigurákon kívül megjelentek más motívumok is: így a cica, autók - legújabb munkái között szerepel egy egyedülállóan szép kék lovacska is, félprofilba beforgatva, nap-sárga háttérrel, piros szemekkel. 34

RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X32 CM 26 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 35

FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X32 CM 27 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 36

RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X32 CM 28 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 37

FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X35 CM 29 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 38

RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 15X21CM 30 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 39

FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X35 CM 31 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 40

RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 42X60 CM 32 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 41

FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 35X45 CM 33 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 42

RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, SZÍNESCERUZA, 50X70 CM 34 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 43

FOGADJ BE! HOMOLYA ISTVÁN SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Homolya István negyven év körüli, nagyon kedves, mosolygós, Down-szindrómás férfi. A Szimbiózis Alapítvány lakója. Végtelen, alig kivehető motyogós monológjaiban bizonyos Erzsike néni tűnik fel, rendőrökkel, börtönnel, mentővel meg temetővel, templommal meg ördöggel, mely tematikába, ha belekérdez az ember (Istvánkám, milyen ördög? Milyen Erzsike néni?) akkor gurul a nevetéstől. István munkái teljes felületet betöltő, sugárban zúduló, áramló vonalfoltok színkavalkádjába invitálnak minket. A fő motívum a ház és az ablakok, minden ebből nyílik ki, és a színek, mint egy kerti slagból elszabadult víz, spirálisan spriccelnek szét a papíron. Ezek a képek már-már színesceruza-vonalmezőkből felépített olaj vászon festményekre emlékeztetik a befogadót. Előszeretettel alkalmazza a türkizt, a kéknek különböző árnyalatait, sárgákat és vöröseket. 44

HOMOLYA ISTVÁN 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 50X70 CM 35 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 45

FOGADJ BE! TÓTH DEZSŐ SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Tóth Dezső rajzai mindig hatalmas sikert aratnak a konceptuális grafikák kedvelői között, nem véletlenül. Az autizmussal élő embereknél, amikor rajzolásra kerül a sor, gyakran előfordul, hogy számokkal, szavakkal, s egyszerű számtani műveletekkel kombinálnak egy fa vagy ház-motívumot. Teszik mindezt azért, mert számukra - teljesen jogosan - nem evidens a rajz, és adott esetben a ceruzával vagy tollal papíron történő egyéb művelet közötti különbség. Hiszen a papír és a papíron képzett vonal ebbe vagy abba az irányba hajlása határozza meg, hogy az adott forma, ami megjelenik a papíron, egy kettes vagy egy ember vagy egy szó. A vonal alapvetően vonal, és pusztán közös fogalmi megegyezésen múlik az, hogy bizonyos formájú vonalak leképezése a papíron összeadást, írást vagy rajzolást jelent. Márpedig a fogalmak tárgytalan, kézzel nem fogható jellege egy autizmussal élő ember számára olyan, mintha belemarkolna a levegőbe. Dezső legszívesebben számokat rajzol. Kijelöl egy számot, majd hangtalanul felteszi a kérdést, nézzük, harminckettő-e a harminckettő. Akkurátusan lerajzolja az összes számot 1-től, míg el nem érkezik a harminckettőig. Egy olyan ember számára, aki attól fél, hogy minden bármikor megváltozhat, az az izgalmas, váratlan és meglepő, ha mégsem változik meg. Dezső tehát - mint az egy- vagy kétismeretlenes egyenletek esetében - nem azt a kérdést teszi fel, hogy mennyi akkor az x vagy mennyi az y, hanem azt hogy vajon x-e az x, vagy 32-e a harminckettő. Dezső rajzi tevékenysége azért lenyűgöző, mert markánsan kombinálja az elvontat a konkréttal ( konkrét 2-es ). Olyan formák után kutat, amelyek garantáltan egy jelentéssel bírnak, nem többel, és úgy tűnik, a valóságban ilyet nem találva, egy valótlan, absztrakt, koncepció alapú rendszert tárgyiasít, mégpedig a számokat. Míg mások tárgyakat, munkát, partnert keresnek viszonyítási pontnak, kapaszkodónak, addig Dezső ül és számmezővel rendezi be az életét, hogy míg ő számokat teremt egy papíron, ceruzával kísérve az ötöst, hatost egymás után, vagy épp random módon újból és újból, addig a mindennapok érthetőnek, áttekinthetőnek, megbízhatónak tűnjenek. 46

TÓTH DEZSŐ 2011, PAPÍR, GRAFIT, 25X35 CM 36 tétel kikiáltási ár:60.000 Ft 47

FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR MISKOLCI AUTISTA ALAPÍTVÁNY Zoltán Gábor grafikai sorozata egy nagyon markáns, következetes anyag. A rajzokon megjelenő figurák -leginkább állatok- egy szétbomlott színes pamutgombolyag tökéletesen kiegyensúlyozott kompozícióját juttatják eszünkbe. A lendületes, hezitálástól teljességgel mentes, könnyed mozdulatokkal egymásra halmozott figura-kontúrok labirintusaiból nyitott szájak és tágra nyílt szemek tekintenek ránk csodálkozóan. A papíron nincs hierarchia, nem fontosabb az egyik figura a másiknál, és nem kevésbé lényegtelen a kis figura, mint a nagy. Minden pontosan ugyanannyira van jelen. Az egymásra vetett vonalfigurák csomópontokat képeznek a hálóban, melyek teljesen kiegyensúlyozottan szóródnak el a felületen. Gábor kezdetben kizárólag egy-egy autó motívumot vagy 1-1 cicát vetett a papírra. Mostanra lassan nem maradt olyan lény a földön, amiről ne rajzolt volna a rajzfilmfigurák bájával versenyző alakocskákat. A figuráit elkezdte helyzetbe hozni, alá vagy fölé rendelni, szituációban elhelyezni, amely korábban nem volt jellemző Gáborra. Technikailag szintén nagyon széles spektrumban dolgozik: a tustól kezdve az olajpasztellen át egészen a filcig, színes ceruzáig mindent kipróbál, és lenyűgöző lendülettel alkalmaz. Zoltán Gáborban egy elbűvölően kedves kisfiú lakik, csodálkozó arcú, kedves kis lényei akár önarcképek is lehetnének. 48

ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, TUS, 15X20 CM 37 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 49

FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, TUS, 35X50 CM 38 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 50

ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, SZÍNESCERUZA, 50X70 CM 39 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 51

FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, TUS, 35X50 CM 40 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 52

ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 41 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 53

FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 42 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 54

ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, TUS, 30X42 CM 43 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 55

FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 44 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 56

PADOS ZULEJKA Pados Zulejka megszállottan alkot: rajzai mennyiségének kizárólag a rendelkezésre álló papír és rajzeszközök mennyisége szab határt. Lenyűgöző könnyedséggel variálja a technikákat: a ceruza, filc, pasztell legalább annyira jellemzően jelen van egy egy rajzon, mint a vágás, kollázs, fotók, gyereknyomda, zsírkréta vagy akvarell. A képek, a színek és a minimalista, főleg körre, vonalra és négyzetre redukált jelhalmazok - bár a látogató számára teljességgel absztraktaknak tűnhetnek - az esetek többségében konkrét eseményekhez, helyzetekhez, személyekhez kötöttek, melyeket Zulejka a kép készítése közben újból és újból szóban is felidéz. Néha olyan meggyőződéssel rendeli ezeket a formákat, színeket valós elemekhez, hogy az ember szinte szégyelli, hogy mégse evidens számára a látottak alapján, hogy hol, kikről, milyen helyzetben is van szó. Naponta megesik, hogy több száz rajz készül, majdnem minden esetben a papír mindkét oldalára. A rajzokon olykor-olykor fellelhető nevek ajánlások, melyek feltüntetéséhez Zulejka minden esetben ragaszkodik. 57

FOGADJ BE! PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 20X30 CM 45 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 58

PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 20X30 CM 46 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 59

FOGADJ BE! PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 20X30 CM 47 tétel kikiáltási ár: 60.000 Ft 60

PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 50X70 CM 48 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 61

FOGADJ BE! PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, PASZTELL, 50X70 CM 49 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 62

PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 50X70 CM 50 tétel kikiáltási ár: 80.000 Ft 63

Az esemény támogatói MÉSZÁROS EDIT RENDEZVÉNYSZERVEZÉS