Záródolgozat Projekt a gyakorlatban



Hasonló dokumentumok
Záródolgozat Projekt a gyakorlatban

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

Fejlesztési cél: szövegértés, szövegelemzés, szövegalkotás, elemi gondolkodási -, problémamegoldás, együttműködés, vizualitás, fantázia

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

Záródolgozat Projekt a gyakorlatban

Horváth & Dubecz Tanácsadó Kft

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

Fejlesztı neve: GOCSÁL ÁKOS. Tanóra / modul címe: INTERNETES GALÉRIA KÉSZÍTÉSE PROJEKTMÓDSZERREL

Módszertani segédlet pedagógusoknak a nemi betegségekkel kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

Osztály: 4. Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

Tavasz, húsvéti ünnepkör projekt

""Juhász Orsolya, Projekt107, , projektnap értékelése 10. évfolyam 7. csoport"" kérdőív

Módszertani segédlet pedagógusoknak a fogamzásgátlással kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

Feladatkörök a kooperatív munkában

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

-3- -a zavartalan munka biztosítása. - felolvasással, egyéni javítással. 2. Házi feladat ellenőrzése: Tk. 100/12. FOM

Osztály/csoport: 8.b Résztvevők száma: 25 fő Időpont: május

KÉPZÉS NEVE: Informatikai statisztikus és gazdasági tervezı TANTÁRGY CÍME: Kommunikáció és viselkedéskultúra. Készítette: Dr.

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének! Szövegértés és szövegalkotás fejlesztése:

Módszertani segédlet pedagógusoknak a dohányzással kapcsolatos órák megtartásához. Óravázlatok Projektötletek Megbeszélendő kérdések

Erkölcstan óraterv. Idő Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések. Módszerek Munkaformák Eszközök

Világjátékok Tajvan, a magyar sikersziget. Világjátékok Tajvan, a magyar sikersziget. The World Games The World Games 2009

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

""Juhász Orsolya, Projekt105, , projektnap értékelése 10. évfolyam 5. csoport"" kérdőív

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

ÖSSZETARTOZÁS, KIREKESZTETTSÉG

Zöldbarátok óravázlat a környezettudatos nevelésért

É N É S A V I L Á G. Készítette: ádám Ferencné Szabó Anna Kornélia Zágon Bertalanné SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 5.

Tantárgyi koncentráció: Rajz, magyar, matematika, környezetismeret

14-469/2/2006. elıterjesztés 1. sz. melléklete. KOMPETENCIAMÉRÉS a fıvárosban

SZKA_101_29 Barátaink az állatok. A modul szerzõje: Kurucz Lászlóné. Én és a világ SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 1.

A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének!

szka102_34 É N É S A V I L Á G Készítette: Ádám Ferencné (Szabó Anna Kornélia) SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 2.

Segítünk egymásnak. A matematika nem játék? 2. ÉVFOLYAM É N É S A M Á S I K. Készítette: Lissai Katalin

Óravázlat. Az óra menete. 1. Együttműködés az állatvilágban című szöveg egyéni elolvasása, majd közös megbeszélése. Képek megtekintése. (Melléklet 2.

Záródolgozat Projekt a gyakorlatban

SZKC_105_08. a z é n d i m e n z i ó i. A modul szerzõi: Makai Katalin, Schüttler Vera SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 5.

Tanítási tervezet A tanítási óra oktatási céljai: A hazai idegenforgalomról tanultak ismétlése, rögzítése és alkalmazása.

csütörtök. Az élet megoldja magát. Interjú Spilák Klárával

Projektfeladat Földrajzi ismeretszerzés rajzolás segítségével

SZKB_104_12 É N É S A M Á S I K NÉHA NEHÉZ DÖNTENI. A modul szerzője: Iván Márta SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK B 4.

KONFLIKTUSOK MEGJELENÉSE SZÓLÁSOKBAN, KÖZ - MONDÁSOKBAN

Kérdezési stratégiák a probléma alapú tanulásban HOGYAN GAZDÁLKODIK EGY ORSZÁG?

Megjelenik példányban AZ ÉSZAK-ZALAI VÍZ- ÉS CSATORNAMÛ ZRT. KIADVÁNYA XXII. ÉVFOLYAM 2. SZÁM

Záródolgozat Projekt a gyakorlatban

ABS vezérlı javítás (Volvo 850, S70) Írta: Pintér Zoltán (Pizo_S70)

ESZTÉTIKAI-MŰVÉSZETI TUDATOSSÁG ÉS KIFEJEZŐKÉSZSÉG KOMPTETENCIA

A projekt fő témakörét a második osztály dolgozza fel, támogatóként részt vesz benne az iskola 1-5 osztálya.

""Juhász Orsolya, Projekt98, , projektnap értékelése 9. évfolyam 8. csoport"" kérdőív

Záródolgozat Projekt a gyakorlatban

Fejlesztı neve: Tavi Orsolya. Tanóra / modul címe: DINAMIKAI ISMERETEK RENDSZEREZÉSE, ÖSSZEFOGLALÁSA KOOPERATÍV TECHNIKÁVAL

MIÉRT FONTOS HOGY VIZET IGYUNK?

szka102_21 É N É S A V I L Á G Készítette: Nahalka István SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 2. ÉVFOLYAM

Hogyan néz ki az iskola társadalma 2013-ban?

MŰVELTSÉGTERÜLET OKTATÁSA TANTÁRGYI BONTÁS NÉLKÜL AZ ILLYÉS GYULA ÁLTALÁNOS ISKOLA 5. A OSZTÁLYÁBAN

BOD PÉTER ORSZÁGOS KÖNYVTÁRHASZNÁLATI VERSENY. 2011/2012. tanév. Országos szóbeli döntı. II. korcsoport. Írásbeli feladatlap versenyzı példánya

Beszámoló a BME Formula Student csapatának 2011-es versenyévadjáról

MÁTYÁS KIRÁLY VITÉZE VOLTAM

a világ gyermekei 3. Tudod, hogy ki készítette?

Tanítási tervezet. Óra időpontja: :25. Évfolyam/osztály: 10.a. Iskola neve: X. kerületi Zrínyi Miklós Gimnázium

JAJ DE JÓ A VAKÁCIÓ!!!

A kooperatív tanulás módszereinek alkalmazása a mindennapi ismeretek tanórákon

Fejlesztı neve: LANDI ANIKÓ. Tanóra / modul címe: CIKLUSOK ALKALMAZÁSA PROGRAMOZÁSI GYAKORLAT

Tanítási gyakorlat. 2. A tanárok használják a vizuális segítséget - képeket adnak.

a gyermek jogai és az unicef

PROGRAMTERV. Ismeretanyag Módszerek Eszközök. Magyarázat szemléltetés játék. Magyarázat, szemléltetés, szituációs játék

Etikus internet és szoftverhasználat Óravázlat Készült: Tusorné Fekete Éva óravázlatának alapján

Hírek FÖLD PROJEKT április

Zöldbarátok óravázlat a környezettudatos nevelésért

Tanítási tervezet. Iskola neve és címe: XVI. Kerületi Móra ferenc Általános Iskola, Budapest, Ida u , 1162

PROJEKT TERV A projekt témája: ERKEL bicentenárium november 7.

Aki az interjút készítette: Farkasfalvi Dominik, Fehér Krisztián, Murányi Márk

A HMJVÖ Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola és Óvoda Jó gyakorlatai: SZÓ-TÁR idegen nyelvi nap

ÓRAVÁZLAT PARTI NAGY LAJOS: LÉTBÜFÉ

Tanulási piramis. Valódi dolgokat csinálni. Szimulálni valódi gyakorlatokkal. Drámai gyakorlattal bemutatni. Beszélgetni, beszélni róla

TISZA TÉMAHÉT TERVEZÉSI DOKUMENTUM

ÖLTÖZKÖDÉS, ÉVSZAKOK. Német nyelvi projekt 9.g osztály 1. nyelvi csoport. Készítette: Létainé Sigulinszky Zsuzsanna

Földrajz óra ENERGIA ÖKOSAN DIGITÁLIS TÉMAHÉT ÁPRILIS 4-8. ISASZEGI DAMJANICH JÁNOS ÁLTALÁNOS ISKOLA péntek

A trialogikus tanítási-tanulási modell

Összefoglaló a Nyári táborról

A Golden Star brigg építése

Tanítási tervezet Az ezerarcú Amerika, Amerika társadalomföldrajza 1. Tantervi követelmények: Oktatási cél Nevelési cél: Képzési cél:

Együttes Képviselı-testületi ülés jegyzıkönyve május 21.

TÜKÖRORSZÁG MÁRPEDIG LÉTEZIK FARKAS ÁGNES ÜVEGCSISZOLÓ

Az én helyem, az én kuckóm III.

Tanítási tervezet. 1. Tantervi követelmények

""Juhász Orsolya, Projekt106, , projektnap értékelése 10. évfolyam 6. csoport"" kérdőív

III. ÓRATERV. Didaktikai feladat. Tanári instrukciók. Idézzük fel, amit az. ráhangolás, az. kulcsszavak írnak fel a tanultakkal kapcsolatosan.

Böröcz Zsófi vagyok, a Bogyiszlói Hagyományırzı Egyesület tagja.

Hogyan jött az üzleti rész? Hogyan csöppentem a DXN üzletbe?

Megtartunk! A QALL Végzettséget mindenkinek! projekt hatodik regionális konferenciája Pécsett 2014.március 21. Volt egyszer egy DOBBANTÓ!

Óravázlat Erkölcstan / Technika

JEGYZİKÖNYV. Az ülés helye: Polgármesteri Hivatal (Veszprém, Óváros tér 9.) II. emelet 206-os szoba

"Mindennapi pénzügyeink" óravázlat

Átírás:

Beküldendı A feladatlap valamennyi részének kitöltése után, küldje meg konzulensének! 1. Mini-projektterv Záródolgozat Projekt a gyakorlatban Osztály/csoport: 14 Résztvevık száma: 1. órán 12, késıbb nem volt hiányzó Idıpont:2008. május 13-24. Osztály / csoport rövid bemutatása: 6. osztályosok, nagyon vegyes társaság, nem túl erıs képességőek, viszont nagyon befogadóak bárkivel szemben, a technika teremben bárki bárhová ülhet, van néhány különálló asztal és egy összetolt kb.: 12 személyre, néhány hét múlva mindenki ott ült Fejlesztési cél: A gépek mivel könnyítették meg az ember életét? A fizika erı, út, energia, munka fogalmának elıkészítése Projekt téma: Egyszerő gépek Tevékenységek / gyakorlatok / feladatok Módszer Eszközigény Idıterv (perc) Szervezési kérdések Csoportalkotás 1. óra 5 perc Milyen tárgyak Tapogató vannak a lepel módszer: max. 7 alatt? db. fával kapcsolatos kisebb tárgy Illyés Gyula A mester címő versének érzelmi ráhangolódás Fából készült csavar modell Pici fa autó Fúró Vésı Kakukktojás: csapágy Csavarhúzó Csípıfogó Lepel 1. óra 15 perc Idıterv betartása fontos Feladatok ellenırzési / értékelési módja Ki mit ismert fel? Mi lehet a projekt témája? 1. óra 3 perc Milyen szerszámokat ismertél fel?

Az egyszerő gépek Az egyszerő gépek Gépekkel nélkülük? vagy Csoport munka meghallgatása CDrıl Gondolat térkép alkotása Otthoni munka: tabló készítése: magyar feltalálók, tudósok találmányai Verne Gyula Rejtelmes sziget címő mővébıl 7 találmány leírása Barchoba: Mi vagyok én? forgó színpadszerően a következı csoport választja a feladványt Kooperatív tanulás 3 lépcsıs interjú Csomagoló papír Zsírkréta, filctollak A találmányok leírása kiadva minden csoportnak A lejtı, az ék, a csiga és az emelık leírásai, az ilyen elven mőködı gépek, szerszámok képei a lejtıhöz beiktatom a csavart is, a kerékrıl pedig tavaly tanultak az egy és két karú emelıt a csapat legértelmesebb tagjának kell adni 1. óra 18 perc Táblára is felkerüljön minden 1. óra 2 perc Csoportban értékelik önmagukat 2. óra 10perc Lehet-e ugyanaz a feladvány? Verseny: ki találja ki legkevesebb kérdésbıl? 2. óra 15 perc A kooperatív tanulás szervezése!!! Frontális osztálymunka 2. óra 5 perc Rögzítés a táblán és a füzetben Vita, érvelés 2. óra10 perc új csoportalkotás vita ne legyen parttalan, csak két érvet mondhat Pontszerzés csapatnak a Kérdések feltevése egymásnak A tanár ne mondjon ítéletet

Lezárás, felolvasás Ismétlés: az egyszerő gépek A Falkirki vízikerék bemutatása projektorral Kétkarú emelı készítése szerelıkészletbıl Érzelmi nyugalom Frontális osztálymunka Frontális osztálymunka csoportmunka Farkas András: Az élet szépsége Az elızı órán használt leírások képek nagyítva Projektor, a NET-rıl letöltve az anyag Szerelıkészlet csavarhúzók villáskulcsok 2. óra 5 perc 3. óra 5 perc 3. óra 5 perc mindenki 3. óra 30 perc Csoport elrendezıdés, szerelıkészletek kiadása, nekik csere, alku, tervezés Értékelés: a projekt 3. óra 5 perc elpakolás Kiállítás: a kész mővekbıl A csoport és/vagy az egyéni munka értékelésének módja, szempontjai: Mennyire volt aktív az elméleti részben, és mennyire a megvalósításban, külön akart-e szerelni vagy a csoporttal, voltak-e ötletei a felmerült problémák megoldására, készített-e tablót (ez otthoni munka lesz, nem kell ugyanazokkal a csoporttagokkal dolgozni)

2. A projektterv végrehajtása és dokumentálása Eseménynapló Eseményleírás (mi történt?) 1. óra Tapogatós módszer: Projekt témájának kitalálása: Mivel a fával kapcsolatban már volt egy projekthez hasonló témafeldolgozás, ezért néhányan azt gondolták ez is a fa lesz, a csapágyat csak néhányan ismerték, de gyanús volt a csípıfogó is, végül legtöbben a szerszámokra tippeltek, nehezen értik, hogy ezek is gépek 1. óra gondolattérkép Zökkenımentesen ment minden, gond csak az elektronikus gépeket tekintik gépnek, annak ellenére, hogy a projekt téma még fenn volt a táblán, 1 óra tabló készítés otthoni munka 2. óra barchoba így, hogy kiadtam a leírásokat, talán kicsit könnyő volt, és itt már nem jutott idı minden csapattagra vannak nagyon szerepelni szeretı gyerekek, akik többet beszéltek a kelleténél 2. óra kooperatív tanulás: ettıl féltem a legjobban, mégis ment, igazság szerint, amit itt nem tanultak meg, azt úgy is megtanulják fizikából, 2. óra frontális osztálymunka: az elızıek rögzítése a táblán: azt hiszem a gyerekek jobban figyeltek, mint Megjegyzés Utólag itt figyeltem a legjobban az idı betartására, pedig itt még alig csúsztunk ki az idıbıl, sajnos a tablókészítés nem nagyon ragadta meg a fantáziájukat, év vége volt, a NET-rıl megtalálták a magyar találmányokat, de csak azokat készítették el, amit addig is ismertek: gyufa C-vitamin, számítógép, golyóstoll Legközelebb erre fogom felhasználni a magyar találmányokat A keveset beszélı gyerekek is örültek, hogy csak két percet kell beszélniük, (persze néhány fontoskodó mindig besegített)

egyébként, jól esett nekik, hogy most én dolgoztam, és várták mikor kerül sorra az ı leírásuk 2 óra vita: Gépekkel vagy nélkülük? Sajnos ez majdnem kudarcba fulladt, mert egy tanuló elkezdett poénkodni a vizitdíj automatákról, csak akkor tudták a többiek leállítani, mikor közöltem, hogy minden pontot elveszít a csapat 2. óra érzelmi lezárás ez nagyon kellett nekik, és nekem is az elızı feszültség miatt. Az élet szépségérıl szól, amit egy Boeing repülıgép szépségéhez hasonlít a szerzı. 3. óra ismétlés egyszerő gépek rávezetés az összetett gépekre 3. óra Falkirki vízikerék sajnos projektort nem tudtam szerezni, ezért kiadtam nyomtatott formában, és néhányan megnézték a NET-en egy délutáni számtech. szakkörön 3. óra Kétkarú emelık szerelése: teljes siker és csıd egyszerre, nagyon elúsztunk az idıvel, fantasztikus dolgok születtek, de még a hosszú szünet végén sem tudtam kitenni ıket (még jó, hogy nekik nem volt következı órájuk, csak nekem, és a termet is át kellett adni. Ez az osztály szinte mindig a legszebben pakolt el, most mintha nem hallották volna a csengıket. Ezt még gyakorolni kell, bár jobb érveket találtak, mint gondoltam volna, és olyan tanulók is, akik egyébként nem szoktak szerepelni, örültem Zsófi segítségének, mert igazán ı állította le Andrist Itt már kicsöngettek, néhányan maradtak, akikkel beszélgettünk arról, hogy sajnos a találmányokat a háborúk hozták létre, és legtöbbjüknek csak utána lett a feladata az emberi élet könnyebbé tétele Jó kérdéseik voltak a mőködéssel kapcsolatban, magyarázták egymásnak, és megfogta ıket Nagyon elszámítottam az idıt, és délután jó néhányan visszajöttek befejezni a mővet, a kiállítás is akkor készült

Készített fényképek (3-5 db) csatolása 3. A projekt végrehajtásának értékelése / Reflexióim Mi volt sikeres, eredményes? A kooperatív tanulás sokkal jobban ment, mint gondoltam volna, lehet, hogy kell a rögzítéshez egy kis frontális osztálymunka is és ismétlés is, de jól alkalmazható módszer Fantasztikusan szép mőszaki megoldások születtek, nemcsak kétkarú emelık, hanem szinte egy Vidámpark. Annak ellenére, hogy ugyan nagyon sok szerelıkészletünk van, de kevés fogaskerék és nyomatékátvivı elem van benne, jól tudtak a gyerekek cserélni, együttmőködni más csapatokkal is. A könyvtáros jelezte, hogy néhányan szeretnék elolvasni a Verne könyvet.(csak sajnos évvége van, már nem lehet kölcsönözni) A vitában sokkal jobban érveltek, mint én gondoltam volna, és az feszültségbıl is tanultunk, a következı órán Andris készítette a Falkirki vízikerék modelljét (ı is érezte, hibázott elızı órán) Mit fogok másként csinálni a következı projektekben? A párosítás kicsi nehezen ment, talán érdemesebb elıször kézbekapott szerszámokon megnézni a mőködést. A csoportokat is jobban meg kell választanom, volt, ahol néhány gyerek a rajzokból elmondta a másik helyett a feladatot, ezt egy kicsit szigorúbban kell venni, hogy mindenki dolgozzon. A szerelésre külön egy órát kel fordítani, és még a mőködések megbeszélése nem is történt meg. Az elızıekben nem írtam, hogy itt felbomlottak a csoportok, csak a kétszemélyes szerelés ment, de úgy gondolom, ebbe ezután sem fogok beavatkozni, mert mindenki szerelt. Az évvége sajnos a tablók elkészítésénél is gondot okozott, otthon már külön munkára nem voltak olyan lelkesek, mint órákon, Nem szabad ennyire évvégére hagyni a projektet. Már régebben is csináltunk ilyet, most igyekeztem tudatosabb lenni, mindenki csak két érvet mondhat, de ezt még nagyon kell gyakorolni.

KÉPEK