Mű-Terem Galéria Virág Judit. Tavaszi Aukció

A ZRÍNYI-SZOBOR ALKOTÓJA, BARBA PÉTER EMLÉKÉRE

Ciszterciek, eszmény és valóság Országos Középiskolai Történelem Verseny 3.forduló november 19.

Sásdi kistérség SÁSDI KISTÉRSÉG

A K Ö N Y V T A R a ' T J D O N L ^ N Y I K U T A T Á S O K 1963/65* É V I P R O G R A M J A P Á L Y Á Z A T I F E L H Í V Á S

VIZUÁLIS KULTÚRA. 4 évf. gimnázium reál orientáció

SZAJKO ISTVÁN KIALLÍTASA ELÉ*

Városlődi díszkulacs

ELŐTERJESZTÉS. Eplény Községi Önkormányzat Képviselő-testületének május 12-ei ülésére

polgármester városi főépítész Tárgy:

1. A z Ö n k o r m á n y z a t J e l k é p e i

Szakmai beszámoló és elemzés a békéltető testületek évi tevékenységéről

Faluújság Bakonypéterd

Matematikai és matematikai statisztikai alapismeretek

J/55. B E S Z Á M O L Ó

OKTATÁSI ÉS KULTURÁLIS MINISZTER /2006.

LÁNG ISTVÁN Viharos évünk volt!

Oláh János. Magára talál a szó. Kodolányi Gyula W. Sh. szonettjeiről. Laudáció. Kodolányi Gyula akadémiai székfoglalójához (2014. június 13.

STATISZTIKAI MÓDSZERTANI FÜZETEK, 45 A KULTURÁLIS STATISZTIKA MÓDSZERTANA ÉS FOGALMAI

Veresegyházi kistérség

ÓRACSOPORT TEMATIKUS TERVE

INTELLIGENS FOLYADÉKOK, ELEKTRO- ÉS MAGNETOREOLÓGIAI FLUIDUMOK A KÖZÉPISKOLÁBAN

Részidős hallgatók intézményválasztási döntései határokon innen és túl

A megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási helyzete

Filmszerzők és Előállítók Szerzői Jogvédő Egyesülete. Felosztási Szabályzat

Beszélgetés Pongrácz Tiborné demográfussal

1996. évi CXIII. törvény. a lakástakarékpénztárakról. A törvény hatálya. Fogalmak

A tudás alapú társadalom iskolája

Lipták Pál születésének 90. évfordulójára emlékezünk

KÖNYVISMERET HÁZIDOLGOZAT

A TISZÁNTÚL A KÁRPÁT MEDENCE SZÁZADI REGIONÁLIS TAGOLÓDÁSÁBAN

Az őrültek helye a 21. századi magyar társadalomban

A DEBRECEN-NAGYERDEI REFORMÁTUS EGYHÁZKÖZSÉG LAPJA

I. A rendelet hatálya, célja, fogalmai. Jelen rendelet hatálya Baja város közigazgatási területére terjed ki.

A magzat életének védelme az új alkotmányban

MAGYAROK, ROMÁNOK ÉS A KISEBBSÉGEK A VILÁGHÁBORÚ FORGATAGÁBAN

185 éve született gróf Andrássy Manó

Kiegészítő melléklet a Kft évi Éves beszámolójához

1 A Nyilatkozatban alkalmazott kifejezések, fogalmak

Részletes információ: Jelentkezés és információ:

Budapest XIII. kerület Integrált Városfejlesztési Stratégiája Monitoring és felülvizsgálat 2010

ÜZLETI JELENTÉS ÉV. FTSZV Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft.

B E S Z Á M O L Ó AZ ÖNKORMÁNYZAT ÉVI KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSÁRÓL. Püspökladány Város Polgármesterétől 4150 Püspökladány, Bocskai u. 2.

Pongrácz Tiborné S. Molnár Edit: A gyermekvállalási magatartás alakulása

MOZGÓKÉPKULTÚRA ÉS MÉDIAISMERET 10 OSZTÁLY HELYI TANTERV

A körút és a sugárút szerepe és funkciói a várostestben

Szabadka urbanisztikai és építészeti fejlõdése a XIX XX. század fordulóján

Ö

Régészeti feltáráshoz kapcsolódó kézi feltáró földmunka és gépi földmunka elvégzése vállalkozási szerződés keretében

Dr`avni izpitni center MAGYAR NYELV ÉS IRODALOM. 1. feladatlap. Nem művészi szöveg elemzése. Szerda, június 1. / 60 perc

Használati útmutató analóg karórához Cal. 1N00, Cal. VJ32, Cal. VJ33 Cal. VX3K, Cal. VX32, Cal. VX42, Cal. VX50, Cal. VX51, Cal.

A NŐK GAZDASÁGI AKTIVITÁSA ÉS FOGLALKOZTATOTTSÁGA*

Kedves Igazgató Asszony/Úr! Nyolcadik alkalommal kívánjuk megrendezni a magyarországi református általános iskolák

Csillaghegyi Polgári Kör Egyesület Alapítva: 1912-ben, újjáalapítva: 2000-ben

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE. Az Európai Unió második kétéves jelentése az Egyesült Nemzetek Éghajlat-változási Keretegyezménye alapján

Békéscsaba és Térsége Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás ÖNKÖLTSÉGSZÁMÍTÁSI SZABÁLYZAT

KÖZHASZNÚSÁGI JELENTÉS ÉV

Paraizs Júlia. Múzeum, Budapest, STAUD Géza, A magyar színháztörténet forrásai, II., Színháztudományi Intézet Országos Színháztörténeti

TURISZTIKAI TERMÉKEK. a magyar lakosság étkezési és alkoholfogyasztási szokásait, és Magyarország gasztronómiai imázsa 2005-ben

TANSEGÉDLET a büntetés-végrehajtási jog tanulmányozásához

Mélyi József A háló és a kamera szeme A jelenlegi fotográfiai intézményrendszerr l A fotográfia intézményrendszerér l tehát mint küls szemlél

Vizuális tervgazdálkodás

Gépiparisták Nagykanizsán Emléknap

HAJDÚSÁMSON VÁROSÁNAK INTEGRÁLT VÁROSFEJLESZTÉSI STRATÉGIÁJA január

J E G Y Z İ K Ö N Y V

Összefoglaló a BÉT 2010-es évérıl

Az 1956-os szocialista plakátmővészet Magyarországon

1996. évi CXXVI. törvény. a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról

Tanmenetjavaslat A 12. OSZTÁLYOS MAGYAR IRODALOM TANANYAG KIEGÉSZÍTÉSE KATOLIKUS ÉRTÉKRENDŰ IRODALMI ALKOTÁSOKKAL

IRATKEZELÉSI SZABÁLYZAT 2. SZ. MELLÉKLET

A szülők pedagógiai érdeklődésének vizsgálata és annak andragógiai tanulságai

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK. Az Europass kezdeményezés értékelése

MOST JELENT MEG: ERNST-MÚZEUM.

Találatgaranciás Lottóvariációk gy jteménye

Molnár Farkas (1895, Pécs 1945, Budapest)

A VULKANITOK SZEREPE A VÖLGYHÁLÓZAT KIALAKULÁSÁBAN A BÜKKALJÁN

Državni izpitni center MAGYAR NYELV ÉS IRODALOM. 1. feladatlap május 28., csütörtök / 60 perc

Rejtőzködő művészet. Nem hivatalos művészeti stratégiák között, és a progresszív művészet útjai (kitekintéssel 1957-ig)

AZ ELIDEGENITÉS FOGALMA A KÁNONJOGBAN

Herendi templom litofán ablaka

2003. évi XXI. törvény

Steh dazu! A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata stratégiája 2020-ig. Magyarországi Németek Országos Önkormányzata

Pázmány Péter kritikai kiadás OTKA sz. pályázat záró beszámolója, augusztus. A beszámolót készítette Hargittay Emil projektvezető

Csillag István Levendula Galéria művészeti sorozata 2015/1.

Ne hagyjuk, hogy ellopják tőlünk az iskola iránti szeretetet!

CSORVÁS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK 16/2014.(XI.30.) ö n k o r m á n y z a t i r e n d e l e t e

ARTISJUS. Éves Beszámoló és Közhasznúsági melléklet

Bordány Község Ifjúságpolitikai Koncepciójának felülvizsgálata

AZ ISTVÁNMEZŐ REHABILITÁCIÓS PROGRAMJÁHOZ KAPCSOLÓDÓ VÁROSÉPÍTÉSZETI KONCEPCIÓ KIALAKÍTÁSA (BOK) TERVPÁLYÁZATI MŰLEÍRÁS

Mű-Terem Galéria Virág Judit Tavaszi Aukció

Mű-Terem Galéria Virág Judit TAVASZI AUKCIÓ A Budapest Kongresszusi Központban 1123 Budapest, Jagelló u. 1-3. Az árverés vezetôje: Dr. Virág Judit Kiállítás: 2006. április 25-tôl május 7-ig minden nap 10-18 óra között A MŰ-TEREM GALÉRIÁBAN Árverés: 2006. május 8-án (Hétfôn) 18 órakor, a Budapest Kongresszusi Központban Kiadta a Mű-Terem Galéria, Budapest, 2006 Fotó: Mester Tibor Katalógus terv: KOMO group Nyomás és kötés: Pauker nyomda Információ: MŰ-TEREM GALÉRIA 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. T e l e f o n / F a x : ( 3 6-1 ) 3 1 2-2 0 7 1, 2 6 9-4 6 8 1 E-MAIL: mu-terem.gal@t-online.hu, http::/ www.mu-terem.hu

Csontváry Kosztka Tivadar (1853-1919) Hídon átvonuló társaság, 1901 körül Olaj, vászon, 60 x 72 cm Jelzés nélkül Proveniencia Székely Sándor (Gács, Kecskemét), Bedő Rudolf (Budapest), magántulajdon (Budapest) Kikiáltási ár: 80.000.000 Ft / 301.887 EUR Kiállítva 1930 Budapest, Ernst Múzeum, CXIII. Csontváry-Kosztka műveinek gyűjteményes kiállítása 1930 Budapest, Ernst Múzeum, CXIV. Csontváry-Kosztka Tivadar, Fenyő György, Kirchner Jenő, Peterdi Gábor festőművészek kiállítása 1931 Budapest, Tamás Galéria A XX. század magyar festészetének kialakulása. 1962 Brüsszel, Palais des Beaux-Arts Csontváry retrospective 1963 Budapest, Magyar Nemzeti Galéria XX. századi művek budapesti magángyűjteményekből 1963 Székesfehérvár, Csók Képtár Csontváry emlékkiállítás 1963-64 Budapest, Szépművészeti Múzeum Csontváry emlékkiállítás 1967 London, Arts Council of Great Britain. St. James Square Twentieth Century Hungarian Art 1969 Budapest, Ernst Múzeum Magyar művészet 1896-1945 1975 Luzern, Kunstmuseum Kunst in Ungarn, 1900-1950 1994 Budapest, Magyar Nemzeti Galéria Csontváry [gyűjteményes kiállítás] 1994 Stockholm, Liljevalchs Konsthall Csontváry [gyűjteményes kiállítás] 1994 Rotterdam, Kunsthal Csontváry [gyűjteményes kiállítás] 1994-95 München, Haus der Kunst Csontváry [gyűjteményes kiállítás] 1995 Pécs, Csontváry Múzeum Csontváry [gyűjteményes kiállítás] 2 3

A Hídon átvonuló társaság Csontváry egyik legtalányosabb képe. A furcsa ábrázolás szimbolikáját, vagy akárcsak szimpla narratíváját sem sikerült eddig még senkinek sem igazán feltárni. Ugyanakkor a festmény mozgalmassága, dinamikus kompozíciója, a táji és a figurális elemek sokoldalúsága, színessége miatt mindenképpen Csontváry népszerű és sokat reprodukált alkotásai között foglal helyet. Különös festmény, amelynek mostani árverésre kerülése kapcsán ismét érdemes néhány kérdést végiggondolnunk. A gácsi patika Csontváry Kosztka Tivadar életművének java két helyszínen maradt fönn. Az egykori Fehérvári (mai Bartók Béla) úti műteremben, ahonnan Gerlóczy Gedeon vásárolta meg a hagyatékot még 1919-ben, illetve a Csontváry által 1884 és 1891 között bérelt, majd később bérbeadott gácsi patikában. Csontváry itt őrizte azokat a műveit, melyek jó részét nagy kiállításain nem mutatta be, s amelyeknek zöméről még feljegyzéseiben sem tett említést. Ma csaknem harminc olyan festményről tudunk, melyek innen kerültek különböző gyűjteményekbe. Ennek a gácsi anyagnak a zömét, huszonkét darab festményt Szilágyi Sándor, a patika utolsó bérlője menekített át Kecskemétre az 1919-es év zavaros eseményei közepette. E művek Csontváry Kosztka Tivadar: Önarckép, 1896 után között olyan fontos alkotásokat találunk, mint a századforduló környékén festett Önarckép, az 1909-es Tengerparti sétalovaglás, a Marokkói tanító 1908-ból, az 1902-es év olyan jelentős alkotásai, mint a Keleti pályaudvar éjjel, a Castellammare di Stabia, vagy az Öreg halász. S innen került elő természetesen a Hídon átvonuló társaság is. A festményről a közönség először 1930-ban, az Ernst Múzeum Csontváry-kiállításán szerezhetett tudomást, s már 1931-ben a Tamás Galéria a 20. századi magyar festészet egyik fontos alkotásaként mutatta be a képet. A mű akkor már Bedő Rudolf tulajdonában volt. Bedő Rudolf, a gyűjtő Bedő Rudolf (1891-1978) a 20. századi magyar műgyűjtés egyik jelentős alakja. Mint a nagybányai Phoenix festékgyár igazgatója került kapcsolatba a nagybányai festészettel, s lett rövid ideig a szabadiskola növendéke is. Bedő nemcsak a 20. századi modern magyar festészetnek, grafikának és plakátművészetnek volt kiváló gyűjtője, hanem jelentős itáliai rajzkollekcióval, iparművészeti gyűjteménnyel is büszkélkedhetett, s mindezek mellett színháztörténeti, bányatörténeti gyűjteménye, vagy litográfiai kollekciója éppúgy a magyar műgyűjtés komoly részének tekinthető. Bedő ezeken kívül művészettörténeti tanulmányokat is publikált, könyvet írt Canalettóról, kiállításo- Bedô Rudolf portréja, Pécsi József fotója 4 5

Csontváry Kosztka Tivadar: Prédikáló szerzetes 1903 körül Csontváry Kosztka Tivadar: Fohászkodó üdvözítő, 1903 kat rendezett, köztük a Magyar Nemzeti Galéria 1971- es Kádár Béla-kiállítását, melynek anyagában az ő jelentős Kádár-gyűjteménye is meghatározó szerepet játszott. Bedő Rudolf egyaránt gyűjtött a magyar művészet olyan klasszikusaitól, mint Rippl-Rónai József, egészen a kevéssé méltányolt olyan mesterekig, mint Bohacsek Ede vagy Nagy Balogh János. Ebben a sokoldalú, gazdag, de mégis koherens gyűjteményben Csontváry Kosztka Tivadar öt festménynyel is képviseltette magát. A Prédikáló szerzetes című kép már Neményi Bertalan gyűjteményéből került ki 1945-ben a Szovjetunióba, s azóta is Oroszországban várja hazatértét. A Fohászkodó üdvözítőt 1973-ban szerezte meg a pécsi Modern Magyar Képtár. Szintén a pécsi múzeum tulajdonában van az egyik legismertebb és legszebb itáliai tájkép, a Castellammare di Stabia, ami 1969-ban lett része a pécsi kollekciónak. Az Olasz város már nem a Bedőgyűjteményből került 1994-ben a Magyar Nemzeti Galériába, s végül ennek a gyűjteménynek volt része a Hídon átvonuló társaság is. A Bedő-gyűjtemény Csontváry-képei mind a gácsi patikából hazakerült alkotások köréből származtak. Kik ezek az emberek? A képpel kapcsolatban kétségkívül a legérdekesebb kérdés éppen az ábrázolás témájára vonatkozik. Németh Lajos is tanácstalanul állt a hídon átvonulók mesebelinek tűnő, álomittas figurái előtt, s őszintén vallotta be, hogy a kép szimbolikáját nem tudjuk fogalmilag megfejteni. Valóban, ha nem is egyértelmű ennek a kosztümös és minden szempontból vegyes társaságnak a kiléte, Csontváry egész életművének tükrében talán mégis könnyebb azonosítani őket. Ha végigtekintünk Csontváry figurális kompozícióin, az 1900 körül festett önarcképén kívül valamennyi festményén megfigyelhető alakjainak sajátos elvontsága, a portrészerű ábrázolások sejtelmessége, a narratív szituációk többértelműsége beleértve még az oly egyértelműnek tetsző A Panaszfal bejáratánál Jeruzsálemben című alkotását is. Ebből a szempontból a Hídon átvonuló társaság is tökéletesen illeszkedik az életműbe. Alig képzelhető el olyan történet, melyben vágtató lovasok, cirkuszi figurák, töprengő férfiak, kisgyermekes anyák épp egy hídon adnának randevút egymásnak. A sokféle alak gyermekek, felnőttek, öregek, férfiak, nők vegyesen; lovas vadászoktól kezdve a bohócig, szakállas bölcstől a cifra dámákig, civil szereplők és kosztümös alakok szerepeltetése ugyanakkor pontosan azt a teljesség iránti igényt reprezentálja, mint amit Csontváry a Csontváry Kosztka Tivadar: Castellammare di Stabia 1902 Csontváry Kosztka Tivadar: Olasz város, 1901 6 7

napút-festészet módszereivel a természet ábrázolá- Az élő természet sában is igyekezett megvalósítani. Az bizonyos, hogy Csontváry 1903 körül fogott intenzívebben a Nagy Csontváry önéletrajzaiból és egyéb írásaiból Motívum keresésébe, ekkor talált rá a plein-air prob- kirajzolódó művészetfilozófiájának a napút-festészet léma lényegére is, s ekkor jelent meg festészetében mellett az élő perspektíva a másik kulcsfogalma. az a fajta optikai totalitás, amelynek következtében Sokértelmű és sokféleképpen is értelmezhető ez a képein a szivárvány valamennyi színét, s azok renge- fogalom, de bizonyos, hogy végső soron a táj, a ter- teg fokozatát felvonultatta, vagyis gyakorlatilag a tel- mészet lelkének megragadásához szükséges mód- jes színskálával festette be vásznait. Teljesség a szerről és szemléletről van szó. Amikor Csontváry a színhasználatban, s teljesség a figurális prototípusok korábbi festői gyakorlattól eltérően már 1894-es fej- megjelenítésében is mind ugyanannak az enciklo- tanulmányain megnevezte modelljeit, lényegében ki- pédikus igényű festői univerzumteremtésnek a pél- emelte őket a modell-lét személytelenségéből, s fes- dái, mint amit tulajdonképpen már az életmű legko- tői instrumentumokból, segédeszközökből főszerep- Csontváry Kosztka Tivadar: Olasz halász, 1901 körül rábbi alkotásain is megfigyelhetünk. Már 1894-ben lővé léptette elő őket. És mindezekhez hasonlóan Csontváry Kosztka Tivadar: Gém, 1893 körül szénrajzok sorozatán örökíti meg müncheni mo- Csontváry a tájképein is többet akart nyújtani a ter- delljeit. Az 1893-as Pillangók című festménye minden mészeti látvány egyszerű leképezésénél. Az élő pers- naivitása ellenére sem más, mint teljességre törekvő pektíva a táj átszellemítésének eszköze. Ezért nincs bemutatása a természet egy szeletének. Majd az stabil perspektívája Csontváry tájképeinek, ezért a 1893-as állatportrék, s később Pompeii, Trau, Bosz- gyakran örvénylő, mélybehúzó dinamikai erővonalak, nia, Athén, Jeruzsálem látványosságainak sorozat- és ezért a tájba rejtett figurális motívumok, vagy a szerűen megfestett képei mind ennek az alkotói negatív formaközökben kirajzolódó alakzatok is. Kü- attitűdnek, s mind ennek a festői programnak a részei. lönösen izgalmas ez a mindent átjáró elevenség a Ha nem is jutunk közelebb a Hídon átvonuló társaság Hídon átvonuló társaság kompozícióján is. Nemcsak alakjainak azonosításához és a jelenet szimbolikájá- a patak kanyarulata a híd vonulatával, vagy a jobb- nak feloldásához, a figurák sokféleségében, a gesz- széli száraz fa törzsének íve a háttéri dombok egy- tusok és kosztümök változatosságában, az elrende- másba fonódó hullámvonalaival alkot egyetlen hatal- zés rejtélyességében már Csontváry nagy kompozíci- mas, hullámzó és dinamikus formát, hanem mindezt Csontváry Kosztka Tivadar: Ôz, 1893 körül óinak előzményét sejthetjük. a balszéli dombok sejtelmes figurákat utánzó töme- Csontváry Kosztka Tivadar: Füstölgő Etna, 1901 körül 8 9

gei, vagy a híd kőelemeinek hatalmas állkapocsnak látszó alakja telíti titokzatos élettel. Csontváry nem a táj hangulatait, hanem a természetben megjelenő isteni energiát próbálta festészetében átélhetővé tenni. Ehhez a művészi programhoz találta meg később a Nagy Motívum tematikus keretét és a napút festészet módszertanát. Mikor készült a kép? Nincs Csontvárynak még egy olyan képe, melynek datálásáról ennyire megoszlottak volna a vélemények. Mivel maga Csontváry a festményt soha nem állította ki, saját jegyzeteiben soha nem említette, s mivel a hazai közönség is csak 1930 óta ismerheti, a kép datálásában sok a bizonytalanság. Lehel Ferenc, Csontváry első monográfusa, 1931-es könyvében stílusuk szerint hozzávetőleg állapította meg az egyes Csontváry művek készültének korát. A Hídon átvonuló társaság meglepő módon, és minden különösebb indok nélkül 1907-re lett datálva. Ybl Ervin 1960-as tanulmányában vitatja Lehel meghatározását. Ő inkább az athéni képek romantikusabb figurális képeivel hozza rokonságba, s helyezi a képet az 1905-1906 körüli évek munkái közé, tehát egy-két évvel az athéni képek után. Németh Lajos nagy Csontváry-monográfiájában szintén fölveti a datálás problémáját, és festői stílusjegyei alapján a művet Csontváry Kosztka Tivadar: Hajótörés, 1903 1903-1904-re datálja. Nyilvánvaló, hogy e datáláshoz a legkézenfekvőbb analógiának az 1903 körüli Hajótörés tűnt, nem utolsósorban hasonlóan mozgalmas, s Csontvárynál ritka, csoportkompozíciója miatt. Romváry Ferenc 1999-es Csontváry-katalógusában gyakorlatilag átveszi Németh Lajos datálását, azzal a parányi módosítással, hogy a kép keletkezését 1903 körülre helyezi. Mi indokolja mindezek után, hogy most, 2006-ban még a fentieknél is korábbi datálást jelöljünk meg? Az 1901-es esztendő Csontvárynál 1901 körül, s különösen a castellammarei, taorminai képek sorozatában bukkan föl az a fajta kompozíciós séma, amely egy előtérben elhelyezett, hangsúlytalan tömegből (híd, út, stb.) átlós irányban indít el egy spirálisan alakuló dinamikai tengelyt, s ennek mentén, nagyon hirtelen lendülettel dobja ki a motívumokat a kép középső és hátsó térrétegeibe. Ilyen séma szerint alakul az 1901-1902- es évek szinte valamennyi kompozíciója, köztük a két éjszakai castellammarei kép éppúgy, mint a Keleti pályaudvar szintén éjjeli kompozíciója, a Holdtölte Taorminában, Mandulavirágzás Taorminában, vagy a Villa Pompeii Italia című képek. Egy nagyon határozottan jellemezhető kompozíciós típusról van tehát szó, amely az életmű 1901-1902 körüli éveinek munkáin Csontváry Kosztka Tivadar: Esti halászat Castellammaréban, 1901 Csontváry Kosztka Tivadar: Mandulavirágzás Taorminában, 1902 Csontváry Kosztka Tivadar: Keleti pályaudvar éjjel, 1902 Csontváry Kosztka Tivadar: Tengerparti sétalovaglás, 1909 10 11

Csontváry Kosztka Tivadar: A Panaszfal bejáratánál Jeruzsálemben, 1904 kívül máskor már nem fordul elő. Nem nehéz észrevenni, hogy a Hídon átvonuló társaság milyen zökkenőmentesen illeszkedik ebbe a csoportba, s következésképpen ebbe a korszakba is. Kompozíciója szinte pontosan megegyezik az 1901-es castellammarei éjszakai képekével, s közben csaknem szabályos tükörkompozíciója a Mandulavirágzás Taorminábannak is. Érdemes ugyanakkor megfigyelni, hogy ez a dinamikai alakzat hogyan szelídül meg néhány éven belül, s adja át helyét a képsíkkal párhuzamos, sokszor színpadiasan elrendezett kompozícióknak (mint pl. a Hajótörés, a boszniai és jeruzsálemi képek sora, a taorminai görög színház vagy a Baalbek panorámaszerű ábrázolásai, egészen a Tengerparti sétalovaglásig bezárólag). Ma egyre inkább úgy tűnik, hogy ezek az 1900 körüli évek jelentették az igazi fölkészülést a nagy feladatokra. Csontváry ezek után fogott a nagy motívumok keresésébe, s ezek kidolgozása már ünnepélyesebb kompozíciókat kívánt. Egy kép a korszakhatáron A Hídon átvonuló társaság még épp a Nagy Motívum előtti periódus része. Csontváry szinte első kísérlete arra, hogy az addigi dinamikus tájkompozíciót figurális elemekkel telítse. Az 1903-tól kezdődő figurális képein mint pl. a Hajótörés, a Zrínyi kirohanása vagy Vihar a Nagy Hortobágyon már világosabb narratívájú, komplexebb szimbolikájú alkotásokkal találkozunk. Ezek a művek vezetnek majd át Csontváry figurális festészetének a Mária kútja Názáretben és A panaszfal bejáratánál Jeruzsálemben című alkotásaiban megformálódó csúcspontjaihoz. Irodalom (csak a festményt bővebben elemző publikációk említésével) LEHEL Ferenc: Csontváry Tivadar a posztimpresszionizmus magyar előfutára. Paris, Les Editions de Style (Budapest, Bíró-nyomda Rt.), 1931. 27., 35-36. YBL Ervin: Csontváry Tivadar kevéssé ismert festményei. Művészettörténeti Értesítő, 1960/2. 127-140. (139.) NÉMETH Lajos: Csontváry, Budapest, Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, 1964. 76. NÉMETH Lajos: Csontváry Kosztka Tivadar, 2 Budapest, Corvina, 1970. 105 PAP Gábor: A Napút festője Csontváry Kosztka Tivadar. Debrecen, Pódium Műhely Egyesület, 1992. 13-16. LEHEL Ferenc: Csontváry (Szerk., vál. Miltényi Tibor), Budapest, 1998.81. 87. ROMVÁRY Ferenc: Csontváry. Pécs, Alexandra Kiadó, 1999. 98. Csontváry Kosztka Tivadar: Mária kútja Názáretben, 1908 Bellák Gábor Csontváry Kosztka Tivadar: Hídon átvonuló társaság (részletek) 12 13