Jámborné Balogh Tünde:Szivárványhíd. Szitakötő 25.sz. Összeállította: Nagyné Kozma Ildikó

Hasonló dokumentumok
Szitakötő 23. szám Várady Judit: Az okostelefon, a koltán és a gorillák óravázlat 6. évfolyam részére Készítette. Nagyné Kozma Ildikó

Osztály: Tananyag: Fejlesztési fókusz: Domináns didaktikai feladat: Hosszú távú célok:

ÓRAVÁZLAT 8. OSZTÁLYOS KÖNYVTÁR HASZNÁLATI ÓRA

2010. november 10. KÖSZÖNTJÜK HALLGATÓINKAT! Önök Horváth András: Égi szín-játék c. előadását hallhatják!

Fejlesztı neve: VINCZÉNÉ CSETE GABRIELLA. Tanóra / modul címe: ALKALMAZZUK A SZIMMETRIÁT! SÍK- ÉS TÉRBELI TENGELYESEN TÜKRÖS ALAKZATOK ELİÁLLÍTÁSA

Hittan tanmenet 1. osztály

EGY, KETTŐ! FELFEDE(Z)ZÜNK!

Óraterv. Az óra témája: A hivatali levél

OPTIKA. Ma sok mindenre fény derül! /Geometriai optika alapjai/ Dr. Seres István

NE HABOZZ! KÍSÉRLETEZZ!

VÍZ-KVÍZ Mire figyelmeztetnek a környezetvédők a víz világnapján?

Tanítási tervezet. Óra időpontja: Évfolyam/osztály: 9/A. Tanít: Simon Szilvia. Témakör: A légkör földrajza

SZKC_105_08. a z é n d i m e n z i ó i. A modul szerzõi: Makai Katalin, Schüttler Vera SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 5.

I.2. ROZSOMÁK. A feladatsor jellemzői

Differenciált tanulásszervezés

Feladatkörök a kooperatív munkában

Modul címe: Szent Iván éj

Tantárgyi koncentráció: Rajz, magyar, matematika, környezetismeret

Az épített környezet anyagai SZKA103_03

ÓRAVÁZLAT. Az óra címe: Ismeretek a kis számokról. Osztály. nyújtott 1. évfolyam első év A tanóra célja

Osztály: Tananyag: A nagy kesztyűbe dudálás Fejlesztési fókusz: Domináns didaktikai feladat: Célok:

Hittan tanmenet 1. osztály

OPTIKA. Hullámoptika Diszperzió, interferencia. Dr. Seres István

A felkészülésnél felhasznált szakirodalom: Szeged és Térsége Bárczi Gusztáv EGYMI Pedagógia program, Szitakötő 2014/1.

Tanítási tervezet Fehér András Tamás Vulkáni kőzetek Tantervi követelmények A tanítási óra oktatási célja: A tanítási óra nevelési célja:

Tanítási tervezet A tanítási óra oktatási céljai: sarkvidékek megismerése, ózonlyuk kialakulásának, következményeinek megismerése

2.Fák ábrázolása Célja: Lehetséges ábrázolási módok bemutatása Kérdések: Milyen ábrázolásbeli eltéréseket látsz a képeken?

Osztály: Tanév: 2017/2018. ÓRAVÁZLAT Óraszám:

MATEMATIKA B 2. ÉVFOLYAM EMBER A TERMÉSZETBEN. 4. modul. TÖMEGMÉRÉS Sherpa. Készítette: Schmittinger Judit

Az óravázlat elkészítése a tanítási óra tervezése. Óravázlat

MIT CSINÁL EGY SZOCIÁLIS MUNKÁS?

Fejlesztési cél: szövegértés, szövegelemzés, szövegalkotás, elemi gondolkodási -, problémamegoldás, együttműködés, vizualitás, fantázia

Óra Téma Didaktikai feladatok Fejlesztési területek Munkaformák, szemléltetés, eszközök

A vizuális kultúra óra jellemzői

KONFLIKTUSOK MEGJELENÉSE SZÓLÁSOKBAN, KÖZ - MONDÁSOKBAN

FIZIKA JAVÍTÁSI-ÉRTÉKELÉSI ÚTMUTATÓ

FINY PETRA:A CSODÁLATOS SZEMÜVEG

Tanít: Katonáné Nemes Gyöngyi szakvezető tanító Tanítás ideje: február 7. Tanítás helye: Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Gyakorló

100% = 100 pont A VIZSGAFELADAT MEGOLDÁSÁRA JAVASOLT %-OS EREDMÉNY: EBBEN A VIZSGARÉSZBEN A VIZSGAFELADAT ARÁNYA 30%.

TERMÉSZETTUDOMÁNY JAVÍTÁSI-ÉRTÉKELÉSI ÚTMUTATÓ

Tanítási tervezet. Iskola neve és címe: Budapest XIV. Kerületi Szent István Gimnázium 1146 BUDAPEST Ajtósi Dürer sor 15.

Szövegértés évfolyam

TEMATIKUS EGYSÉG: Év eleji teendők, statisztikák. TEMATIKUS EGYSÉG: erkölcsi nevelés (2 óra)

Fejlesztı neve: HORZSA GÁBORNÉ. Tanóra / modul címe: A LAKÁSOK FŐTÉSE, FŐTÉSI RENDSZEREK

Fejlesztı neve: LANDI ANIKÓ. Tanóra / modul címe: CIKLUSOK ALKALMAZÁSA PROGRAMOZÁSI GYAKORLAT

Optika gyakorlat 2. Geometriai optika: planparalel lemez, prizma, hullámvezető

Tantárgyi követelmény

OPTIKA. Hullámoptika Diszperzió, interferencia. Dr. Seres István

szka105_22 É N É S A V I L Á G Készítette: tóth Tamás Zágon Bertalanné SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 5.

Zöldbarátok óravázlat a környezettudatos nevelésért

ÁGAZATI SZAKMAI ÉRETTSÉGI VIZSGA KOHÁSZAT ISMERETEK EMELT SZINTŰ SZÓBELI VIZSGA MINTAFELADATOK ÉS ÉRTÉKELÉSÜK

a gyermek jogai és az unicef

2. ISTEN KEGYELMES: A SZŐLŐMUNKÁSOK PÉLDÁZATA (Mt 20,1-16) Gyülekezeti óraszám: 1. Egyházi iskolák óraszáma: 1.

Tanítási tervezet. Az óra időpontja: Iskola, osztály: általános iskola, 7. a

Optika fejezet felosztása

A zavaró fényeket azok létrejötte szerint egy kicsit másként is megmagyarázhatjuk: zavaró fénynek

ÓRAVÁZLAT Készítette: Tantárgy: Évfolyam: Tematikai egység: Témakör: Az óra célja és feladata: Módszerek: Munkaformák: Szemléltetés: Eszközök:

Mitől jó egy iskola? Setényi János 2015

Lencse típusok Sík domború 2x Homorúan domború Síkhomorú 2x homorú domb. Homorú

MAGYAR IRODALOM ÓRAVÁZLAT

S Z Í N E S JÁ T É K

Tanítási tervezet Az ezerarcú Amerika, Amerika társadalomföldrajza 1. Tantervi követelmények: Oktatási cél Nevelési cél: Képzési cél:

MIÉRT FONTOS HOGY VIZET IGYUNK?

GEOMETRIAI OPTIKA I.

Fejlesztı neve: Tavi Orsolya. Tanóra / modul címe: DINAMIKAI ISMERETEK RENDSZEREZÉSE, ÖSSZEFOGLALÁSA KOOPERATÍV TECHNIKÁVAL

Felkészítés a könyvtárhasználati tehetségfejlesztésre a Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny új koncepciójának tükrében MÓDSZEREK

OPTIKA. Geometriai optika. Snellius Descartes-törvény szeptember 19. FIZIKA TÁVOKTATÁS

Időjárás lexikon. gyerekeknek

4. osztályos feladatsor II. forduló 2016/2017. tanév

Az oktatás stratégiái

magyar nyelv és irodalom 3.o.

KÉMIA KÖZÉPISKOLA DEMETER LÁSZLÓ A NEMZETI ALAPTANTERVHEZ ILLESZKEDŐ TANKÖNYV, TANESZKÖZ ÉS NEMZETI KÖZOKTATÁSI PORTÁL FEJLESZTÉSE

Fejlesztı neve: GOCSÁL ÁKOS. Tanóra / modul címe: INTERNETES GALÉRIA KÉSZÍTÉSE PROJEKTMÓDSZERREL

Kompetencia alapú oktatás, egyenlő hozzáférés - Innovatív intézményekben TÁMOP / TÉMAHÉT. Történetek a kincses erdő állatairól

Tanulói Módszerek munkaformák. időre. A saját online felületet használják. A tanár A teszt értékelése

Kör-Fiz 3 gyak.; Mérések refraktométerekkel; PTE Környezetfizika és Lézersp. Tanszék

Fény, mint elektromágneses hullám, geometriai optika

Optikai alapmérések. Mivel több mérésről van szó, egyesével írom le és értékelem ki őket. 1. Törésmutató meghatározása a törési törvény alapján

ÓRATERV. Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések percben. Eszközök munkaformák 1 RÁHANGOLÓDÁS. Módszerek Tanulói

A színek fizikája szakdolgozat

XXI. Századi Közoktatás (fejlesztés, koordináció) II. szakasz TÁMOP / STORYLINE KERETTÖRTÉNET

MÉRTÉKKEL MÉRJ, ÉRTÉKKEL ÉRTÉKELJ!

ISTEN KEGYELMES: A SZŐLŐMUNKÁSOK PÉLDÁZATA (Mt 20,1-16) (olvasmány) Gyülekezeti óraszám: 0. Egyházi iskolák óraszáma: 1.

1. forduló. Részlet a feladatlapból. A feladatlap 5 feladatból áll.

Anyagvédelem a faházban

Történeti áttekintés

HOGYAN LEGYÜNK FIZIKAILAG AKTÍVAK?

4. modul EGYENES ÉS FORDÍTOTT ARÁNYOSSÁG, SZÁZALÉKSZÁMÍTÁS

Nevelési-oktatási stratégia Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök Problémafelvetés. különböző Mi a dokumentum/információhordozó?

III. ÓRATERV. Didaktikai feladat. Tanári instrukciók. Idézzük fel, amit az. ráhangolás, az. kulcsszavak írnak fel a tanultakkal kapcsolatosan.

7. Óravázlat. frontális, irányított beszélgetés. projektor, vagy interaktív tábla az ismétléshez,

Óravázlat Matematika. 1. osztály

4. A PÜNKÖSDI ÜNNEPKÖR Gyülekezeti óraszám: 2. Egyházi iskolai óraszám 2.

Új tanulásszervezési módszerek

FÉSZEK PROGRAM A CONGREGATIO JESU EGRI WARD MÁRIA ISKOLÁJÁBAN BÁNHEGYI ANDREA OKTATÁSI SZAKÉRTŐ NOVEMBER

ADVENT 2009 PROGRAMTERV

6Előadás 6. Fénytörés közeghatáron

1 Az óra menete Módszerek, munkaformák,

A fény visszaverődése

Optikai eszközök, a látás fizikája, optikai lencsék típusai, színek, szivárvány

Átírás:

Jámborné Balogh Tünde:Szivárványhíd Szitakötő 25.sz. Összeállította: Nagyné Kozma Ildikó

A csoportmunka szabályai Egy zseninél mindig többre jut több, Feladatok elosztása: vezető szószóló krónikás idő felelős munkatárs együttgondolkodó ember.

Ki látott már szivárványt? Mikor látunk szivárványt? Milyen formájúnak látjuk? Meddig csodálhatjuk? Milyen színekre emlékszel?

Szivárványhíd 12 13. oldal Cím meditáció Képelemzés

Csoportmunka: Olvassátok el a cikket a 13. oldal első sorának végéig! Válaszoljatok: Ki igazolta, hogy a fehér fény a szivárvány színeiből áll össze? Milyen színekből áll a szivárvány? Hogyan keletkezik a szivárvány?

Szivárvány keletkezése Olyan optikai jelenség, melyet az eső- vagy pára- cseppek okoznak, mikor a fény prizmaszerűen megtörik rajtuk, és spektrumára bomlik. Az ív külső része vörös, míg a belső ibolya. Van dupla szivárvány is, amelynél egy másik, halványabb ív is látható, fordított színekkel.

Tudományos magyarázat: A szivárvány színeit a fehér fény szétszóródása okozza, amint az áthalad az esőcseppeken. A fény először az esőcsepp felületén törik meg, az esőcsepp túloldalán visszaverődik, majd kilépéskor ismét törést szenved. Ez azt eredményezi, hogy igen változatos szögben léphet ki a fény, a legerősebb 40-42 körül távozik. A szög független a csepp méretétől, számít viszont a víz törésmutatója.

Szivárvány az óceán felett Dupla szivárvány

Készítsünk mi is szivárványt! 1. Tartsátok a fény felé a kapott CD lemezt! - Milyen szögben tartva jelennek meg a szivárvány színei? - Mennyi szivárványt láttok rajta? - Milyen színeket tudtatok elővarázsolni?

Tapasztalatok megbeszélése

Hogyan tudnánk az esőcseppeket modellezni?

Olvassátok tovább a szemelvényt! Mondjatok példákat: milyen mítoszok élnek a szivárványról az egyes népeknél? A szivárvány szavunk milyen szóból ered? Mi volt az elsődleges értelmezése?

A szivárvány a kultúrában A vallásokban és a népmesékben a szivárvány gyakran az égbe vagy egy másik világba vezető híd.

A skandináv mitológiában: egy szivárványhíd, a Bifröszt köti össze a földi világot az égivel, ezen az úton viszik a valkűrök a lelkeket a Valhallába. Heimdall az ég istene volt

A japán mitológiában: az első istenek, Izanami és Izagani szivárvány- hídon jöttek le a földre.

Az ausztrál mitológiában: a szivárványkígyó teremtette a világot

Mit jelenthetnek? Hamar eltűnt, mint a szivárvány. Szivárványosan lát. Minden sziklából szivárványt fakaszt.

Készítsetek közös alkotást, mely a szivárvány színeit használja! Lehet : - az egyik mitológiai felfogás - megjelenése a természetben - mese részlet is. http://www.youtube.com/watch?v=g7vft6dcx4m

Versenyezzünk: - Kik tudják a legnagyobb szappanbuborékot fújni? - Melyik csoport tudja a legtovább élő buborékokat fújni? http://www.youtube.com/watch?v=g7vft6dcx4m

Forrás: Szitakötő 25. Kiadja a Liget Műhely Alapítvány, Budapest, 2014. www.szitakoto.com hu.wikipedia.org/wiki/szivárvány www.mimicsoda.hu/cikk.php?id=1113 http://www.youtube.com/watch?v=g7vft 6dcX4M (csángó népdal)

Szitakötő 25. sz.: Jámborné Balogh Tünde: Szivárványhíd című szemelvény feldolgozásának óravázlata (KLIK VESZPRÉMI DEÁK FERENC ÁLT. ISK. feldolgozta: Nagyné Kozma Ildikó) nevelő tanulók szemléltetés idő Ismerkedjünk a Szitakötő újsággal! lapozzátok át, ki, melyik cikket ajánlaná elolvasásra? Mindenki véleményét meghallgatjuk, egy-egy bátorító szó hozzáfűzésével. Nevelői választás: a Szivárványhíd Nevelői közlés: ma csoportokban fogunk dolgozni. Miért jó az együttmunkálkodás? Egy zseninél mindig többre jut több, együttgondolkodó ember. Ki látott már szivárványt? - motiváció Cím meditáció, képelemzés Mindenkinek azonos a munkája. Figyeljetek a válaszokra! Minden kérdésre, rövid feleletet várok, a csoport egyetlen lapjára. Ki bizonyította először, hogy a fehér fény színekből áll? Milyen színekből áll a szivárvány? Tanári magyarázat a színképről Hogyan keletkezik a szivárvány? Fénytörés Szivárványok keletkezésének bemutatása: A tenger felett miért gyakori a szivárvány? Figyeljétek meg a kettős szivárvány színeit! Vajon honnan készült a kör alakú szivárványról a kép? A Tűz szivárvány a víz melyik halmazállapotú változatán jöhet létre? Készítsünk mi is szivárványt! (CD lemez csoportonként.) Hány réteg (hártya található a CD-én, amelyen megtörik a fény? Négy (heterogén) csoportban foglalnak helyet. Megindokolják, miért ajánlják éppen azt a cikket, miről szólhat. Tanulók válaszai az eddigi tapasztalataik alapján: pl. gyorsabb, segítség Csoportmunka szabályainak és feladatelosztásának megbeszélése. A tanulói tapasztalatok begyűjtése irányított beszélgetéssel. A csoport, az egyéni- vezető által meghatározott munkamódszerrel dolgozik. Minden csoport, a helyes válaszért zsetont kap. Önellenőrzés, korrekció a szöveg alapján Tanulói magyarázat, a szöveg alapján, eddigi ismereteikből. Közös megbeszélés, rávezető kérdésekkel, tanulói megérzések, tapasztalatok. Logikus gondolkodásra nevelés Tanulói tapasztalás, megfigyelés, rögzítés. Képelemzés, az eddigiek alapján magyarázat. Szitakötő 25. sz. ppt. 1 dia 2. dia 2 perc 2 perc 2 perc 3. dia 2 perc 4. dia Szitakötő 12-13. old. 5. dia 12. old jobb hasáb 12. old jobb hasáb 6. dia 7. dia 8.-9. dia 1 perc 5 perc 5 + 1 perc 2 perc 3 perc 10. dia + CD 3 perc lemez 11. dia 1 perc

Hogyan tudnánk még esőcseppeket modellezni? A kép segítségével a szappanbuborék fújásról is van már tapasztalatuk. 13. oldal: a szivárvány a mitológiákban. Szövegértés, válaszok a diakép feladataira. Csoportok meghallgatása, értékelése: - mitológiai példák - szivárvány szavunk milyen szóból ered - az elsődleges értelmezése Ismerjünk meg néhány szólást, melyben a szivárvány szó szerepel. Csoportok értelmezik a három szólást. Megbeszélés után értékelünk. 12. dia 1 perc 13. dia 7 perc 14. 17. dia 5 perc 18. dia 1 perc Készítsetek közös alkotást! Három lehetséges témából választhatnak. Ha 19.dia 1 perc nincs elég idő, egyéni feladatként otthoni v. szabadidős munka. 2. változat: buborékfúvó verseny 20. dia Forrás megbeszélése, szükségességének indoklása Értékelés (zsetonok mindenki nyert alapon!) 21. dia 1 p Veszprém, 2014. ápr. 09. Nagyné Kozma Ildikó