HONTERUS ANTIKVÁRIUM 94. Aukció Kossuth Klub

Download "HONTERUS ANTIKVÁRIUM 94. Aukció Kossuth Klub"

1 HONTERUS ANTIKVÁRIUM 94. Aukció december 17-én szombaton órakor Kossuth Klub 1088 Budapest, Múzeum utca 7.

2 A 94. auk ció té te lei az árverést megelőző két hétben tekinthetők meg üzletünkben. Legközelebbi aukciónkat tavaszán rendezzük, melyre átveszünk régiségeket, szépen illusztrált könyveket, kéziratokat, metszeteket, térképeket. Felhívjuk Tisztelt Vásárlóink figyelmét, hogy az árverés helyszínén a tételek megtekintésére valamint átvételére nem tudunk lehetőséget biztosítani. A tételek megtekinthetők üzletünkben az árverést megelőző két hétben. Az elnyert tételeket ugyancsak üzletünkben lehet átvenni az aukciót követően. A borítón elől a 363-as, hátul az 591-es tétel szerepel. Az árverést vezeti: Glózer-Say Ádám Az aukció anyagát, illetve a tételek leírását összeállította: Gregus István és Glózer-Say Ádám A katalógus fotóit készítette: Klima Gábor Tipográfia és nyomdai előkészítés: Paletta Press Nyomda, Budakeszi Kiadó: Honterus Antikvárium és Aukciós Ház Budapest, V. Múzeum krt. 35. Te le fon: (36-1) , Fax: (36-1) Az auk ció hely szí nén: honterus@honterus.hu

3 Árverési feltételek 1. Az árverésen számozott, névre kiadott tárcsákkal lehet licitálni, melyek az árverés előtt, illetve közben igényelhetők a helyszínen. 2. A könyvek árverezése úgy történik, hogy az árverésvezető a katalógus sorrendjében bemondja a tételszámot, a kikiáltási árat. A vételár adott értékhatárok között az alábbi összegekkel emelkedik: A vételár adott értékhatárok között az alábbi összegekkel emelkedik: Ft Ft-ig Ft Ft Ft-ig Ft Ft Ft-ig Ft Ft Ft-ig Ft Ft Ft-ig Ft Ft Ft-ig Ft Ft fe lett Ft A vásárlási szándékot kérjük egyértelműen jelezni. Az árverésvezető az árat addig emeli, amíg csak egy ajánlat marad, és ezt a legmagasabb összeget leüti. Az árverésvezető fenntartja magának a jogot, hogy egyes tételeket egyszerre árverezzen, illetve a katalógusban megadott sorrendtől eltérjen. 3. A leütéssel a tétel a vevő tulajdonába megy át, ezt kifizetéssel érvényesíti. A vásárolt tételek az üzletben átvehetők. Készpénz-számla igényüket kérjük a vásárláskor jelezni. 4. A vevő a vételárat a üzletben, a pénzbeszedőnél kifizeti. A vételár a leütés öszszegéből + 15 % aukciós díjból áll. 5. Azoknak a vásárlóinknak, akik az árverésen nem tudnak személyesen részt venni, módjukban áll vételi megbízást adni. Az ügyfél a megbízással egyidejűleg az általa felkínált vételi összeg 50%-át kifizeti. A vételi megbízás csak az előleg átvétele után válik érvényessé. Azonos összegű ajánlat esetén a vételi megbízással szemben a helyszíni árverező előnyt élvez. Intézmények, könyvtárak vételi megbízását előleg befizetése nélkül elfogadjuk. Vételi szándékukat szabályos, cégszerűen aláírt, hivatalos megrendelő levéllel kell megerősíteni. Megbízást faxon a os számon illetve ben a honterus@honterus.hu levélcímen lehet megadni. Felső értékhatár megjelölése nélkül érkezett megbízást nem fogadunk el. 6. Vételi megbízást az aukciót megelőző nap éjfélig áll módunkban elfogadni! 7. Sikeres vásárlás esetén az árverést követő héten, az összeg nagyságától függően készpénzes, vagy átutalási számlával a könyvek az antikváriumban kiegyenlíthetőek. Szeretettel várja kedves Vásárlóit a Honterus Antikvárium

4 Tisztelt Vásárlóink! Ezúton szeretnénk figyelmükbe ajánlani, hogy amennyiben nem áll módjukban az árverésre személyesen eljönni, az aukciót élőben követhetik a oldalon, illetve előzetes regisztrációt követően ugyanitt ÉLŐ ONLINE LICITRE is lehetőséget biztosítunk, így Önök külső helyszínről, online is be tudnak kapcsolódni az árverés menetébe, továbbá interneten keresztül licitálni tudnak az árverési feltételekben leírtak szerint. Emellett az eddigiekben megszokott módon a katalógus teljes anyaga megtalálható a oldalon is, ahol leadhatják vételi megbízásaikat az árverést megelőzően. Felhívjuk Tisztelt Vásárlóink figyelmét, hogy az árverés helyszínén a tételek megtekintésére valamint átvételére nem tudunk lehetőséget biztosítani. A tételek megtekinthetők üzletünkben az árverést megelőző két hétben. Az elnyert tételeket ugyancsak üzletünkben lehet átvenni az aukciót követően.

5 1. Ady Endre Így is történhetik. Novellák. Budapest, Nyugat [Jókai-nyomda]. 143 p. Első kiadás. Színes, Falus Elek által tervezett kiadói egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Ady Endre Ki látott engem? Versek. Budapest, Nyugat. 151 p. Első kiadás. Modern vászonkötésben, a színes, Lesznai Anna által tervezett kiadói papírboríték bekötve ,- 3. Ady Endre A magunk szerelme. Versek. Budapest, Nyugat. 120 p. Első kiadás. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. A színes, illusztrált kiadói papírboríték címlapja bekötve ,- 4. Ady Endre válogatott versei. Budapest, Pallas. 234 p. Korabeli bordázott gerincű félbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. Megkímélt állapotú, jó példány , Ady Endre összes versei. Második kiadás. [Budapest, 1930.] Athenaeum. 544 p. Díszesen aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben. Kifogástalan állapotú, szép példány ,- 6. [Aldini, Giovanni] Áldini János Az égés lángjai ellen szolgáló védelem-eszközök, mellyeket a csász. kir. tűzoltó őrök vagy vízi-puskások számokra, némelly észrevételekkel a tűzoltó intézet előljárói és az őrök vagy vízi-puskások kapitányaik utasításokra, közhasznú s könnyen megfogható tanúságúl írt és előadott --. Buda, Magyar Kir. Egyetem betüivel. 12 p. + 1 fametszetes t árverés

6 6. Hozzá: Két vonatkozó, tűzoltó-témájú kőnyomatos könyvillusztráció-tábla 1859-ből. Nyomtatta: A. F. Walzel, Pest, A táblák mérete egyenként: 41 x 34,5 cm. Hajtogatva, megkímélt állapotban. Giovanni Aldini, (Bologna, 1762 Milánó,1834 ) olasz fizikus, a bolognai egyetemen a fizika tanára, Galvani ( ) olasz anatómus, természettudós unokaöcscse. Aldini még Galvani előtt fedezte fel az un. állati elektromos jelenséget, a két különböző fém egymásra hatása által keltett elektromos jelenséget, amely közvetlen hatására az élettelen békacomb rángatózik ben jelent meg De animali electricitate c. műve. Több más felfedezés is fűződik nevéhez. Ebben a füzetben a tűzoltók, Tűzoltó Őrök, vagy Vizi-Puskások (Pompiers) részére gyakorlati előírásokat fejteget részletesen, pontokba szedve. A tűzoltással kapcsolatos találmányai közül legjelentősebb az azbesztruha. Kötés nélkül, megkímélt állapotban , Apafi Mihály, [apanagyfalusi] Marcus Fridericus Wendelinusnak, a keresztyen isteni tudomanyrol irott ket könyvei, mellyek mostan, Isten dicsösségére, az erdélyi és magyar-országi Reformata Ecclésiáknak, és minden isteni dolgokban épülni igyekezö keresztyén embereknek idvességes hasznára magyar nyelvre fordittattanak. Apafi Mihaly... Erdély-országának feiedelme, Magyar-ország részeinek ura és székelyeknek ispannya által. Kolozsvár, Veresegy-Házi Szentyel Mihály. [24] (helyesen 982) + [20] p. Az 525. oldalt követően rontott oldalszámozás. Az első négy lapja a szélein javítva. Apafi Mihály [ ] Wendelinus művét nemcsak magyarra fordította, de egy önéletrajzi elemekkel gazdagított előszóval is ellátta. Cserei Mihály krónikás feljegyzéseiben a Fogarason elhunyt erdélyi uralkodóról azt írja, hogy őnagysága a jámbor Apaffi Mihály, ki papnak lett volna alkalmasabb, mint fejedelemnek nem volt erélyes ember: nem volt néki semmi gondja az ország dolgaira, minden fontos ügyet sógorára vagy feleségére bízott, maga a vadászatot szerette s gyakorlotta ifjúságában, gyönyörködött igen az órákban, melyek sokféle formára csináltatván, renddel állanak vala a házban; mindenkor azok körül pepecselt, egyébkor vagy olvasott vagy könyveket fordított; lovakra, fegyverekre, köntösökre, oeconomiára, mint férfiember nem volt semmi inclinatiója. Wendelinus a zerbsti Honterus Antikvárium 6

7 (Anhalti hercegség) gimnázium tanára volt, református teológusként írt logika és politika-tankönyvet, csillagászati kézikönyvet és természetesen a bölcselet és teológia képezte munkásságának derékhadát. A Systema theologicum nem csak magyarul, de holland nyelven is napvilágot látott. Erdélyszerte igen elterjedt és olvasott auktor volt, nem hiába esett rá Apaffy Mihály fejedelem választása. A XVII. század végi és a következő század elejéről kelt könyvjegyzékek, leltárak majd mindenikében előfordul Wendelinus neve, műveinek valamelyik kiadása. Az Apaffy jegyezte fordítást leggyakrabban nemes egyszerűséggel a legtöbb helyen úgy örökítik meg a könyvtárnokok, összeírók, mint a magyar Vendelinus -t. RMK Korabeli pergamenkötésben, kissé viseltes állapotban , Arany János munkái. I-VIII. kötet. Budapest, Ráth Mór [nyomt. Hornyánszky Viktor és Prochaska Károly]. IX p.; [2] [2] [5] [1] p.; VII [1] p.; [2] [6] p.; [2] p.; [6] p.; [8] + XLVII [2] p.; [2] + X [2] + VII [2] + VII p. A nyolc kötet egységes, festett, aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, márványozott lapszélekkel, megkímélt állapotban , Bács-Bodrog vármegye területén lévő szab. királyi, törvényhatósági joggal felruházott és rendezett tanácsú városok, valamint községek távolság mutatója. Összeállította Szobotka Rezső és Elek László. Zombor, Bittermann Nándor és Fia. 111 p. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Megkímélt állapotú, jó példány ,- 10. Bakonyi János Márkó telepítése és nyelvjárása. Budapest, [Dunántúl Pécsi Egyetemi Könyvkiadó és Nyomda.] 145 p. Német Nyelvészeti Dolgozatok V. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány. Felvágatlan , árverés

8 Balaton 11. A Balaton és vidéke. Térképmelléklettel és képekkel. Budapest, [1909.] Eggenberger [9] p. + 4 t. + 1 kihajtható térkép. Eggenberger-féle Utikönyvek III-IV. Modern, keménytáblás papírkötésben, a kiadói papírkötés belekötve ,- 12. Balatoni könyv és balatoni címtár. Szerkesztették Tóth Lajos és Sági Ernő Miklós. Budapest, M. Kir. Balatoni Intézőbizottság kiadása [Dunántúl Pécsi Egyetemi Nyomda, Pécs]. 256 p., a térképmelléklet hiányzik. Modern, keménytáblás papírkötésben, a kiadói papírboríték címés hátlapja a kötéstáblákra felragasztva ,- 13. Darnay Kálmán Bujdosó gyöngysor. A Balaton- és Bakonymenti várak történeti regénye. Budapest, [1928.] Pantheon [1] p t. Dedikált példány. Kiadói vászonkötésben, kissé foltos ,- 14. Iván József Balatonfüred környéke és a Balaton. Szerkesztette --. Balatonfüred, Iglói János. 144 p. + 3 térkép (ebből 2 kihajtható). Szövegközti képekkel. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- 15. Kovács József A Balatonvidék múltja és regevilága. Összeállította --. Budapest, Balatoni Társaság [Sylvester nyomda]. 212 p t. Fűzött, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- 15. Honterus Antikvárium 8

9 16. Balogh Ernő A Dragán völgy Kecskés és Bulzur patak közötti részének geologiai viszonyai. Geologiai térképpel. Doctori értekezés. Benyújtja --. Kolozsvár, Stief Jenő és társa. 29 p. + 1 kihajtható térkép. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban , Balogh Jolán, Dr. Kolozsvár műemlékei. [Budapest], [Élet nyomda.] 50 + [2] p t. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú, szép példány , Bánffy Dezső, báró Magyar nemzetiségi politika. Budapest, Légrády. XIII [1] p. Modern félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. A kiadói papírboríték bekötve. Jó példány , Baranyay József A régi Csallóköz. (Csallóköz történetéhez.) Nagymegyer, Haladás Könyvnyomda [nyomt. Neuhauser Vilmos]. 148 p. Korabeli vászonkötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal ,- 20. Barát Béla Éber László Takács László, felvinczi A művészet története. Budapest, [1926.] Világirodalom Könyvkiadóvállalat Weiler és Társa. [4] p t. (ebből 6 színes). Díszesen aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben, nyomtatott hártyapapír borítóban, kartontokban. Kifogástalan állapotú, nagyon szép, nyomdatiszta példány , árverés

10 21. Baráth Tibor Az országépítés filozófiája a Kárpátmedencében. Kolozsvár, Nagy Jenő és Fia [1] p. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Baróthy József Magyar föld román kézen [Budapest, 1940.] Cserépfalvi. 135 p. Kék könyvek 8. Kiadói keménytáblás papírkötésben, kiadói papírborítékban. A boríték felül kissé sérült, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány ,- 23. Baróti Szabó Dávid Orthographia- és grammatica-béli észre-vételek a magyar Prosodiá-val egygyütt. Írta --. Komárom, Weinmüller Bálint [5] p. Első kiadás. Korabeli anyagokból készült új, keménytáblás papírkötésben ,- 24. Beecher Stowe, Henriette Tamás Bátya kunyhója; vagy néger élet a rabszolga-tartó Amerikai Államokban. -- után angolból Irínyi József. I-IV. kötet [két kötetben]. Pest, Müller Emil. [4] + XXIII p.; [4] p.; [4] p.; [4] [1] p. Első magyar nyelvű kiadás. A négy rész két kötetbe kötve, a két kötet egységes, díszesen aranyozott gerincű korabeli egészvászon-kötésben. Mindkét kötet gerince sérült, javításra szorul ,- 25. Bélay Vilmos Máramaros megye társadalma és nemzetiségei a megye betelepülésétől a XVIII. század elejéig. Budapest, Sylvester nyomda. VI + [2] [1] p. A térképmelléklet hiányzik. Település- és népiségtörténeti értekezések 7. sz. Fűzve, kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú, felvágatlan, nyomdatiszta példány ,- Honterus Antikvárium 11

11 26. Berkeszi István, Dr. Temesvár sz. kir. város kis monographiája. Az Orsz. Középiskolai Tanáregyesület XXXIV. közgyűlése alkalmára a Temesvár kerületi Tanári Kör megbízásából írta --. Temesvár, Uhrmann Henrik. [4] [18] p. + 1 kihajtható térkép + 1 kihajtható t., a végénél hirdetések. A címlap pecsétes. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Berkó István, ifj. Vitéz Föld Jenő Készül a háború Budapest, [1937.] Cserépfalvi. 255 p. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírborítékban, Megkímélt állapotú, jó példány ,- 28. Bevilaqua Borsody Béla, Dr. Régi és uj magyar takácsmesterségek. [Budapest], Magyar Közgazdaság. [Általános ny.] [1] p. + 4 t. Szövegközti ábrákkal. Későbbi félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték címlapja az első táblára felragasztva ,- 29. Biás István, Ifj. Unitárius egyháztörténeti adatok ( ). A széki gróf Telekinemzetség marosvásárhelyi levéltárából kiadja --. A bevezetést írta Kelemen Lajos. Marosvásárhely, [Kossuth Nyomda.] XIV + [2] p. Az előcímlap illetve a tartalommutató utolsó lapja hiányzik. Több helyütt lapszéli jegyzetek. A oldal felső széle javítva (szöveghiány nélkül). Korabeli félvászon-kötésben ,- 30. Biró Imre Boldizsár Burzsuj humor a diktatúra alatt. A proletárdiktatura anekdotái. Összegyűjtötte és sajtó alá rendezte --. Budapest, Muzsa Irod. és Műv. Rt. [Helios Sajtóipari Üzem]. 46 p. A lapok körülvágatlanok, az ívek felvágása helyenként elcsúszott. Fűzve, Kónya Zoltán által illusztrált kiadói papírborítékban , árverés

12 Biró Miklós Magyar grafikai almanach. Szerkeszti és kiadja --. Budapest, Biró Miklós [Hungária Hírlapnyomda]. 270 p. + 3 színes t. Oldalszámon belül számos egészoldalas, színes mintamunka és szövegközti illusztráció. Tipográfiáját Kner Albert, kötését Kner Erzsébet tervezte. A korszak egyik legjelentősebb magyar tipográfiai munkája. Kiadói egészvászon-kötésben, a gerincen és az első táblán festett címfelirattal. Megkímélt állapotú, jó példány ,- 32. Biwald, Leopold Institutiones Physicae in usum Philosphiae Auditorum Conscriptae a --. Editio Altera. Graecii [Graz], [1769.] Widmanstad. [24] [3] p számozott kihajtható rézm. t. Díszesen aranyozott gerincű korabeli egészbőr-kötésben, kissé kopottas állapotban , Bod Péter A Szent Bibliának Historiája, mellyben az Istennek Ó- és Uj- Testámentomi Szent Beszédének meg-irattatása, annak mind ez ideig tsudálatos meg-tartatása; különbözö nyelvekre, azok között a magyar nyelvre valo fordittatása, és azokon valo ki-nyomtattatása, röviden elő-adatik -- által. Szeben, Sárdi Sámuel. [22] [2] p. Első kiadás. A második kiadása az elsővel azonos impresszummal 1756-ban jelent meg. A kiadások történetét és a beazonosítást lehetővé tevő tipográfiai különbségeket Borda Lajos 2. számú ajánlójegyzékében részletesen ismerteti. Aranyozott, bordázott gerincű korabeli egészbőr-kötésben. A gerince alul és felül kissé sérült, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány ,- 34. Bónis György Magyar jog székely jog. Kolozsvár, M. Kir. Ferenc József Tudományegyetem [nyomt. Nagy Jenő és Fia]. 106 p. Kolozsvári Turományos Könyvtár 1. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben, jó állapotban ,- Honterus Antikvárium 11

13 Breit József, doberdói A magyar nemzet hadtörténelme. I-II. rész. József főherceg tábornagy úr ő kir. fensége előszavával. Írta --. I.: A honfoglalás. II.: A külföldi kalandozások a vezére korában ( ig). Budapest, Grill Károly. [4] + IV IV p.; 128 p. + 1 különálló lapon 3 melléklet (az 1., 3. és 4. melléklet közös lapon, a 2. sz. melléklet hiányzik). Korabeli félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték címlapja az első kötéstáblára felragasztva. Jó példány ,- 36. Budapesti czim- és lakásjegyzék. XVI. évfolyam 1904 május 1905 április. Budapest, Franklin. LI p. + 2 t számozot elválasztó-lap. Az első és utolsó elválasztó-lap kijár, a széleik kissé sérültek. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, a hátsó kötéstáblán festett, aranyozott, vaknyomásos hirdetéssel. Kissé kopottas állapotban , Casanova, [Giacomo] Jakab, Seingalti Seingalti Casanova Jakab emlékiratai. Forditotta Endrei Zalán. Diszkiadás képekkel. I-IV. kötet [két kötetben]. Budapest, [ ] Rubinstein I. [nyomt. Markovits és Garai] [2] p t.; [4] p t.; [4] p t.; [1] + IV p t. Az első és harmadik kötetből 1-1, a negyedikből 2 t. hiányzik, a második kötet címlapja az első kötet 320. oldala után kötve. A négy rész két kötetben, a két kötet egységes modern műbőr-kötésben , [Cicero, Marcus Tullius] Marcus Tullius Ciceronak nagyobbik Catoja, Laeliussa, paradoxumai, és a Scipio álma. Magyarra fordítattak Kovásznai Sándor által, 1781-dik Esztendőben. Kolozsvár, A Reform. Coll. betüivel. [10] p. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr-kötésben. Kifogástalan állapotú, nagyon szép példány. A lapjai tiszták, épek , árverés

14 Cobbet, [William] Vilhelm A protestans reformátio historiája Angliában s Irlandban. Polgártársai felvilágosítására folyó levelekben írta --. I-IV. fűzet. Nagyvárad, Tichy János. [4] [1] p.; V + [2] p.; 186 p.; [2] p. A négy kötet egységes, díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőrkötésben. Kifogástalan állapotú, nagyon szép példány. A lapjai tiszták, épek ,- 40. Csabai István A végvári magyarság és kultúrája Budapest, [Első Kecskeméti Hírlapkiadó.] 158 p. A Magyarságtudomány Könyvei II. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben , A Csallóköztől Kárpátaljáig. A visszatért magyar föld. Felvidéki útmutató. [Budapest, 1939.] Idegenforgalmi Ujságírók Egyesülete [nyomt. ifj. Kellner Ernő]. 64 p. + 1 kihajtható térkép. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, szép példány ,- 42. Csepelsziget községei. Sajtó alá rendezte Dr. Ladányi Miksa. A mű kiadását előmozdította Dr. Koncz János. Budapest, Magyar Városok Monografiája kiadóhivatala [nyomt. Sárik Gyula és Géza, Cegléd] [1] p. + 8 t. Magyar Városok Monografiája XIII. Aranyozott, dombornyomásos kiadói egészvászon sorozatkötésben. Az aranyozása kissé megfakult, ettől eltekintve megkímélt állapotú példány. Folio ,- 43. Csonka-Magyarország közigazgatási helységnévtára Az anyaországot, a visszacsatolt Felvidéket, Kárpátalját, Kelet-Magyarországot, Felső-Erdélyt és Délvidéket magában foglaló tizenharmadik kiadás. Hivatalos adatok alapján szerkeszti vitéz Várady Károly. Budapest, Hornyánszky Viktor [1] p. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben ,- Honterus Antikvárium 11

15 44. Csuray Károly A Kárpátok arénájában. Urmánczy Nándor előszavával. Budapest, Pfeifer F. 153 p. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben , Daloló Erdély. Az elnyomatás évei alatt megjelent irredenta és hazafias dalok, valamint az új filmek, operettek és slágerek szövegei. 97 ragyogó vers. [Budapest], Rózsavölgyi és Társa. 48 p. Fűzve, kötés nélkül, kissé viseltes állapotban , Dankovszky [Gergely Alajos], Gregorious Anonymus Belae regis notarius, Simon de Keza, et Joannes de Turotz de Hungarorum natali solo referentes recensiti et illustrati, a --, litterarum Graecarum in Academia Possoniensi professore. Pozsony, Belnay. 38 p. + 1 kihajtható rézm. térkép. Korabeli félbőr-kötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Donald, Sir Robert Trianon tragédiája. Magyarország szózata az emberiséghez. Lord Rothermere bevezetésével. [Budapest, 1928.] Magyar Reviziós Liga [Globus] [1] p., az elejénél egy térképpel illusztrálva. Modern félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték cím- és hátlapja a kötéstáblákra felragasztva , Dornyay Béla, Dr. Bakony. Budapest, Turistaság és Alpinizmus. 1 színes, kihajtható térkép + [2] p. + 1 t. + 3 kihajtható melléklet. Részletes magyar utikalauzok II. Dunántúl, 5. rész. Fűzve, kiadói papírkötésben. A gerincén kissé sérült, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány , árverés

16 Éble Gábor A Károlyi grófok nagykárolyi várkastélya és pesti palotája. Eredeti kútfők nyomán írta --. Budapest, Hornyánszky Viktor. 116 p., oldalszámon belüli képtáblákkal. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány. A kötés Gottermayer N. műhelyében készült ,- 50. Elek Artúr Fáy Dezső A festő és illusztrátor. Budapest, Amicus [nyomt. Biró Miklós]. 32 p t. Dedikált példány. Új vászonkötésben, az illusztrált kiadói papírboríték címlapja az első táblára felragasztva. Jó példány ,- 51. Egy Istenünk Egy magyar hazánk. Unitárius írások. Szerkesztették: Abrudbányai János és Ferencz József. Kolozsvár, Dr. szentgericei Jakab Jenő kiadása [nyomt. vargyasi Máté Ernő]. 159 p. Fűzve, kiadói papírkötésben, kissé foltos ,- 52. Egyed István, Dr. A kisebbségi kérdés. A kisebbség fogalma Kisebbségi jogrendszerek Kisebbségi eljárás. Budapest, Gergely R. 57 p. Aktuális Problémák III. füzet. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Hozzá tartozik: Faluhelyi Ferenc, Dr. Politikai vagy jogi kérdés-e ma a kisebbségek védelme? Pécs, Karl Könyvesbolt [2] p. A Magyar Külügyi Társaság kiadványai 3. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban ,- 53. Egyedy Balázs Dénes Rongyosok. [Budapest, 1939.] Szittya-kiadás [ny. Tábori H. László]. 112 p., szövegközti fényképekkel. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban ,- Honterus Antikvárium 11

17 Elekes Dezső, Dr. Hazánk népünk, szomszédaink. Az ezeréves trianoni és háromszor megnagyobbodott ország ismertetője. Harmadik kiadás. Írta --. Budapest, M. Statisztikai Társaság M.Kir. Pázmány Péter Tud. Egyetem Kissebségjogi Intézete [Stephaneum]. 133 p. + 1 színes, kihajtható térképmelléklet. A címlapon régi gyűjteményi bélyegzések. A Magyar Statisztikai Társaság kiadványai 13. Modern félvászon-kötésben ,- Az I. világháború irodalma Békás Győző, Dr. A szövetséges és társult hatalmak és Magyarország között Trianonban 1920 junius hó 4.-én létrejött Békeszerződés. Kommentárral ellátta: --. Kolozsvár, Lapkiadó és Nyomdai Műintézet Rt. 272 p. Modern félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték cím- és hátlapja a kötéstáblákra felragasztva ,- 56. Deseő Lajos, vitéz A m. kir. Besztercebányai 16. Honvéd Gyalog Ezred története. 54 vázlattal. Kiadta a volt ezred Bajtársi Szövetsége. Budapest, [Dunántúl Pécsi Egy. Könyvkiadó és Nyomda.] 368 p. + 1 kétlapos csatavázlat + a végénél 1 nagyméretű, kihajtható színes térképmelléklet. Aranyozott kiadói keménytáblás egészvászon-kötésben. A hátsó kötéstábla alsó sarka kissé sérült, ettől eltekintve kifogástalan állapotú példány ,- 57. Dvortsák Győző Sáros földje Eperjes, Kósch Árpád. 64 p. + 1 nagyméretű, kihajtható térkép. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , árverés

18 58. Az évi világháború hódmezővásárhelyi hősi halottainak emlékkönyve. Szerkesztette: Bibó Dezső, Fejérváry József. [Hódmezővásárhely], [Ifj. Dura Lajos.] [153] p. + 8 t. Fűzve illusztrált kiadói papírkötésben , Kézikönyv tartalékos tisztek, egyévi önkéntesek és altiszti iskolák számára. Szerkeszti Szász Ágost. Tizedik kiadás. Budapest, Benkő Gyula. 444 p., a 150. oldalnál + 18 p. (150a-150r) + 1 kihajtható melléklet. Számos szövegközti illusztrációval. Kiadói vászonkötésben, kissé kopottas állapotban ,- 60. Lévai Jenő Éhség, árulás, Przemyśl. Ötödik kiadás. [A könyv címlapját Kner Albert tervezte.] Budapest, Magyar Hétfő [Hungária nyomda] [1] p t. Fűzve, Kner Albert által tervezett, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- 61. A világháború Különös tekintettel Magyarország és a magyar csapatok szereplésére. Szerkeszti és kiadja A M. Kir. Hadtörténelmi Levéltár. I-V. és VIII. kötet. I. Külpolitikai visszapillantás. A világháború kitörése. Események az Orosz harctéren évi augusztus hó 20-ig. 239 p. + 5 melléklet (6 melléklettel teljes, a 2. sz. melléklet hiányzik). II. Az orosz harctéren lefolyt események augusztus 30-ig. 562 p., a mellékletek hiányoznak. III. Az évi galíciai bevezető nyári hadjárat. Keletporoszországi hadműveletek. Események a nyugati hadszíntéren. 666 p., a mellékletek hiányoznak. IV. Az Osztrák-Magyar Monarchia évi augusztusi Szerbia és Montenegró elleni hadjárata. 413 p., a mellékletek hiányoznak. V. Az Osztrák-Magyar Monarchia évi szeptember-decemberi Szerbia és Montenegró elleni hadjárata p., a mellékletek hiányoznak. Honterus Antikvárium 11

19 VIII első négy havának eseményei p., a mellékletek hiányoznak. Budapest, Stádium. A nyolc kötet egységes, aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Emery, Henry A növények élete. A növényvilág leírása. A nagy közönség használatára írta --. Fordították Mendlik Alajos és Király Pál. Az eredetivel összehasonlította és jegyzetekkel kísérte Klein Gyula. Budapest, K. M. Természettudományi Társulat. XIV + [2] [1] p. A Természettudományi Könyvkiadó Vállalat XXII. kötete. Aranyozott, bordázott gerincű kiadói félbőr sorozatkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány. Folio ,- 63. Endre Károly Az ember a csillagok alatt. Versek. Temesvár, Arany János Társaság [Victoria könyvnyomda]. 144 p. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Erdélyi Aladár, Dr. A régi magyar családi hitbizományok története és joga ( ). Erdélyi oklevéltári kutatások alapján, az alapító okleveleket is közölve, két kötetben írta --. Előszót írta zilahi Sebess Dénes Dr. I-II. kötet. Budapest, Unio Könyvnyomda. [4] + XVI p.; [1] p. Az első kötet felvágatlan. A két kötet egységes, fűzött kiadói papírkötésben. Mindként kötet borítójának címlapja foltos , árverés

20 65. Erdélyi Hírmondók. Emlékkönyv a marosvásárhelyi Kemény Zsigmond Irodalmi Társaság országos vendégszerepléséről az év tavaszán. [Szerkesztette Sényi László.] Marosvásárhely, [1942.] Kultúra Rt. 95 p. Az első lapja kijár. Fűzve, a gerincén kissé sérült kiadói papírkötésben , Erdélyi Gyula, Dr. A magyarok hadi szervezete és hadvezetési művészete ezer éven át. V. kiadás. Budapest, [Hungária.] [2] p. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány. Körülvágatlan , Erdélyi kalauz. Útmutató Magyarország erdélyi részében. Szerkesztette Radnóti Dezső. Kolozsvár, Erdélyi Kárpát Egyesület [ny. Ajtai K. Albert]. XIX p. + 1 nagyméretű, kihajtható különálló térkép a végénél ( Magyarország erdélyi részének turista térképe ). Vaknyomásos kiadói egészászon kötésben. Kissé kopottas állapotú példány. A gerinc fűzése laza, a hátsó kötéstábla foltos , Az erdélyi kath. státusnak Gyula- Fehérvártt február 9-15-ikén megtartott gyűlése. Gyulafehérvár, Pollák és Volcz. 115 p. Fűzve, kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány , Erdélyi László, Dr. A tizenkét legkritikusabb kérdés. Árpádkori társadalomtörténetünk legkritikusabb kérdései c. könyv bírálatához Kolozsvár, Szent Bonaventura Könyvnyomda [3] p. Modern nylkötésben, a kidói papírboríték bekötve ,- Honterus Antikvárium 22

21 Erdélyi prédikátoritár. Szerkesztette Salamon József. III-IV. füzet. Kolozsvár, Az Evang. Reformatum Kolégyom betüivel nyomtatta Barra Gábor. XVI p.; [4] [20] p. A III. kötet címképe (Bod Péter arcképe) hiányzik. A mű nyolc kötetben teljes, árverésünkön csak a III-IV. kötet szerepel. A két kötet egybekötve, korabeli félvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- Az Erdélyi Szépmíves Céh kiadványai Bartalis János Föld a párnám. (Erdélyi bukolikák.) Kolozsvár, Erdélyi Szépmíves Céh [4] p., benne 3 oldalszámon belüli t. Az Erdélyi Szépmíves Céh sotozatának 46. kötete. Dedikált példány. Modern vászonkötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal ,- 72. Kisbán Miklós Fortéjos Deák Boldizsár memoriáléja. [Gróf Bánffy Miklós illusztrációival.] Kolozsvár-Budapest, [1930.] Erdélyi Szépmíves Céh Athenaeum [3] p., oldalszámon belüli egészoldalas illusztrációkkal. Gróf Bánffy Miklós által Trócsányi Zoltán részére dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban ,- 73. Makkai Sándor A magyar fa sorsa. A vádlott Ady költészete. Kolozsvár, Erdélyi Szépmíves Céh [4] + VI p. + 4 t. Az Erdélyi Szépmíves Céh 13. kiadványa. Számozott (212 sz.) példány. Kiadói egészvászon sorozatközésben, megkímélt állapotban , árverés

22 74. Tamási Áron Helytelen világ. Novellák. Kolozsvár, Erdélyi Szépmíves Céh [5] + VII p. Az Erdélyi Szépmíves Céh 61. kiadványa. Számozott (106. sz.), névre szóló példány. Kiadói sötétzöld félbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. Helyenként enyhén kopott, ettől eltekintve megkímélt állapotban , Tamási Áron Ragyog egy csillag. Regény. Kolozsvár, Erdélyi Szépmíves Céh [1] + IV + [1] p. Az Erdélyi Szépmíves Céh 116. kiadványa. Számozatlan. Kiadói félpergamen sorozatkötésben, a gerincen aranyozott címkével. Kifogástalan állapotú, nagyon szép példány , Erdélyi utikalauz és a magyar városok ismertetése. Összeállította Aba Sándor. Nagyvárad, [1941.] Nemzeti Könyv- és Papírkereskedés Erdély Irod. és Nyomdai Intézet. 320 p. + 1 kihajtható várostérkép. Gazdag szövegközti képanyaggal. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú, jó példány , Érdy János, Dr. Erdélyben talált viaszos lapok. A Magyar Academia elibe terjesztette --. Hat kőiratú táblával. [Magyar-latin nyelven] Pest, Eggenberger Ferdinánd. 21 p. + 6 lith. t. (ebből 1 színes, a többi egyszínnyomatú). Modern félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték címlapja bekötve ,- Honterus Antikvárium 22

23 Értekezések a történelmi tudományok köréből. Összesen 12 füzetet tartalmazó kolligátum. I. Balássy Ferenc: Az egri vár 1687-diki feladásának alkupontjai és a törökök maradékai Egerben. Bp., Eggenberger. 74 p. II. Deák Farkas: Nagyvárad elvesztése 1660-ban. Bp., MTA. 42 p. III. Horvát Árpád: Mabillon János, a diplomatika megalapítója. Bp., MTA. 39 p. IV. Jakab Elek: Tanulmányok Erdély XVIII. századbeli jogtörténetéből. Bp., MTA. 84 p. V. Jakab Elek: A kalendáriumokról történelmi és politikai tekintetben. Bp., MTA. 66 p. VI. Torma Károly: A Limes Dacicus felső része. Bp., MTA. 134 p. + 1 kihajtható, színes lith. térkép, szövegközti fametszetes illusztrációkkal. VII. Ortvay Tivadar, Dr.: Margum és Contra-Margum (Castra Augusto Flavianensia, vagy Constantia) helyfekvése. Források és közvetlen helybuvárlat alapján. Bp., MTA IV p. VIII. Ortvay Tivadar, Dr.: Kritikai adalékok Margum történetéhez. Források alapján. Bp., MTA. 53 p. IX. Kandra Kabos: Szabolcs vármegye alakulása. Bp., MTA. 40 p. X. Balássy Ferenc: A zámi és ohati apátságok. Bp., MTA. 40 p. XI. Óváry Lipót: Nápolyi történelmi kutatások. Bp., Eggenberger. 17 p. XII. Rómer Flóris: Észak-nyugati utam. Bp., MTA. 23 p. Budapest, Eggenberger MTA [Athenaeum Hornyánszky Viktor]. A tizenkét füzet egybekötve, korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal, kissé kopottas állapotban , Az ezeréves Magyarország és a Milléniumi Kiállítás. Magyarország legszebb tájainak, városainak és műkincseinek valamint a kiállítás nevezetességeinek fényképgyűjteménye. Részben Vágó Bertalan a M.Á.V. fényképésze. A kereskedelemügyi m. kir. ministerium pártfogása mellett, a m. kir. államvasutak és az ezredéves országos kiállítás igazgatóságának megbízásából és közreműködésével kiadja Laurencic Gyula. Szerkesztik: Piványi Ernő a magyar és német, Timár árverés

24 80. Szaniszló a magyar, Palóczy Lipót a német, Fouquau Henrik a francia, Vidéky László az angol szöveget. [Magyar, német, angol és francia nyelven.] I. kötet. Budapest, Kunosy Vilmos és Fia. [4] p. + 1 t. Rendkívül gazdagon illusztrált. A mű két kötetben teljes, árverésünkön csak az első kötet szerepel. Festett, aranyozott, dombornyomásos kiadói egészvászon kötésben, eredeti papír védőborítójában. Harántfolio. Kifogástalan állapotú, nagyon szép, nyomdatiszta példány. A borító szélei kissé szakadtak ,- 80. Fall Endre, Dr. Jugoszlávia összeomlása A Délvidék visszatérése. Budapest, Magyar Revíziós Liga [Hornyánszky]. 182 p. + 3 kihajtható térképmelléklet. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Faraghó Gábor, vitéz Szovjetoroszország (U.R.S.S.) II. kiadás. [Budapest], év nélk. Stádium. 448 p. Kiadói félvászon kötésben. Az első tábla jobb felső sarkánál folt ,- 82. Fáy András Jávor orvos és szolgája, Bakator Ambrus. Szeszélyes regény. Fáy Andrástól. I-II. kötet. Pest, Heckenast Gusztáv [nyomt. Landerer és Heckenast]. 218 p.; [3] p. A két kötet egységes korabeli egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- 83. Fehér Ferenc, szamosi Riadó és más költemények. Útban az igazság! (Bővített kiadás.) Dr. Kacziány Géza előszavával. [Budapest], Szerző [Tábori Könyv- és Újságüzem] [1] p. Dedikált példány. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban. Jó példány ,- Honterus Antikvárium 22

25 84. Fekete Lajos Az esztergomi szandzsák évi adóösszeírása. 1 térképpel és 10 hasonmással. Budapest, Magyar Történettudományi Intézet Athenaeum [2] p. + 1 kihajtható térkép + 10 kétlapos t. Modern félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal , Ferenczi Sándor Az egykori Kászonszék régészete A kászoni székelyek letlepülése és eredete. Kolozsvár, Minerva [2] p., szövegközti illusztrációkkal, köztük egy beragasztott képpel. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban ,- 86. Ferenczi Sándor Kolozsvári útmutató. Földtani, őslénytani, történelmi és természetrajzi vonatkozásokkal. Kolozsvár, Erdély könyvnyomda [1] p. + 1 különálló kihajtható várostékép. Fűzve, színes illusztrált kiadói papírkötésben. A hátsó borítólapja sérült (javítva) ,- 87. Feszty Árpád A magyarok bejövetele. -- körképe. Budapest, [1895.] Könyves Kálmán Rt. [M. Kir. Államnyomda]. [8] p. + 1 leporello-látkép, 18-rét hajtva, mérete 44 x 425 cm. Feszty Árpád körképe után metszette Morelli Gusztáv. Aranyozott, dombornyomott kiadói keménytáblás papírkötésben. A hátsó kötéstábla enyhén sérült, kissé foltos, ettől eltekintve megkímélt állapotú. Jó példány ,- 88. Finna Béla Barangolások a mindegyre jobban elnémuló harangok országában. (Egy túrista feljegyzései írásban és képekben.) Írta: --. Fényképezték: Graef Zoltán és --. [Budapest, 1937.] Lukács [nyomt. Kovács és Szegedi].) [1] p. Szövegközti fényképekkel gazdagon illusztrált. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú példány , árverés

26 Flavius, Josephus De bello Judaico, ac expugnata per Titum Caesarem Hierosolyma libri septem. Interprete Rufino Aquilejensi. Tyrnaviae [Nagyszombat], Typ. Academicis Soc. Jesu [2] p. A díszcímlapja és a végéről az index hiányzik. Első magyarországi kiadás. Díszesen aranyozott gerincű korabeli egészbőr-kötésben, festett lapszélekkel. A gerinc aranyozása kissé megfakult, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány , Fogarasy Mihály Az erdélyi püspökről polgári tekintetben. Bécs, Strauss Antal özvegye. [4] [2] p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. 90. Flegler, Alexander, Dr. Erinnerungen an Ladislaus von Szalay und seine Geschichte des ungarischen Reichs. Leipzig, Otto Wigand. XII p. Aranyozott gerincű korabeli egészvászon-kötésben, a táblákon vaknyomásos díszítésekkel. Megkímélt állapotú, szép példány , ,- Folyóiratok, periodikák Erdélyi Muzeum. Almanach Szerkesztették Szabó Richard és Balázs Sándor. Pest, Pfeiffer Ferdinand. [4] [1] p. A címlap jobb széle szakadt (hiánytalan, a hátoldalon ragasztószalaggal javítva). Modern félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal ,- 93. Az Erdélyi Muzeum-Egylet évkönyvei. I. kötet ( ) III. füzet. Szerkesztette Brassai Sámuel. Kolozsvár, Az Ev. Ref. Főtanoda nyomdájában. VI + [2] p. + 4 lith.t. Fűzve, kissé sérült kiadói papírborítékban. Részben felvágatlan példány ,- Honterus Antikvárium 22

27 94. Az Erdélyi Muzeum-Egylet évkönyvei. II. kötet I. füzet. Szerkesztette Brassai Sámuel. Kolozsvár, Az Ev. Ref. Főtanoda nyomdájában. 80 p. Fűzve, kissé sérült kiadói papírborítékban. Felvágatlan példány , Erdélyi székely naptár Kristus urunk születése után az 1844-dik szökő évre. [Második évi kiadás.] Marosvásárhely, Az ev. ref. Kol. Betüivel Lőcsei Sp. László. [80] p. Az első 11 lapjának a felső sarka sérült (szöveghiány nélkül), az utolsó lap felső sarka egérrágta (kis szöveghiánnyal.) Az elejéhez a naptár-részbe összesen 8 jegyzetlap bekötve, 6 lapon korabeli kéziratos bejegyzésekkel. Fűzve, kiadói papírkötésben. A gerince mentén a címlap valamint a hátlapja felül egérrágta (kis hiánnyal) ,- 96. Független Szemle. Kulturális havi folyóirat. Szerkesztette Czakó Ambró es, I. évfolyam (1-12. szám). [Budapest, Pátria.] IV p., beragasztott képekkel. Modern, keménytáblás papírkötésben , A Gyűjtő. Művészeti folyóirat. Szerkeszti Siklóssy László Dr es, I. évfolyam, szám. Budapest, Szent-György Czéh [nyomt. Hornyánszky Viktor.] VIII p. Aranyozott kiadói vászonkötésben, az 5-6. szám kiadói papírborítékja bekötve. A gerinc oldalsó élén középtájt kis sérülés, ettől eltekintve megkímélt állapotú példány. Folio ,- 98. A Gyűjtő. Művészeti folyóirat. Szerkeszti Siklóssy László Dr es, III. évfolyam, 1-7. szám. Budapest, Szent-György Czéh [nyomt. Pápai Ernő.] IV p. Aranyozott kiadói vászonkötésben, a lapszámok kiadói papírborítói bekötve. Az első kötéstáblája felül foltos, ettől eltekintve megkímélt állapotú példány. Folio , árverés

28 Honderű. Szépirodalmi és divatlap. (Divatképek, fametszetek és más műmellékletek.) Szerkeszti Petrichevich Horváth Lázár as, I. évfolyam I. félév, szám (1843. jan. 7. júl. 1.) Pest, A M. K. Egyetem betüivel. [2] p számozott, színes lith. t. (színes dívatképek, egy kihajtható; 1-26-ig számozva, a 3., 6., 24. és 25. hiányzik) + 1 acélm. látkép + egy ötoldalas kottamelléklet + 1 kihajtható, lith. mintalap. A oldal, valamint szám ( oldal) hiányzik. A 752. oldal után a 22. számhoz 2 lev. toldalék kötve ( Grammaticai recipe az Athenaeum szerkesztőségének ). Aranyozot gerincű kiadói egészvászon-kötésben, a gerince szépen restaurálva. Jó példány , Karácsonyi Könyv Az erdélyi újságírók almanachja. Marosvásárhely, Révész Béla [22] p., beragasztott szövegközti arcképekkel. Modern félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték címlapja az első táblára felragasztva , Keleti Virágok. Szépirodalmi folyóirat. Közrebocsájtja az Erdélyi Irodalmi Társaság. Első kötet [Több nem jelent meg.] Kolozsvár, Közművelődés Irodalmi Intézet. [6] p. Aranyozott gerincű kiadói egészvászon-kötésben, a táblákon vaknyomásos díszítésekkel. Megkímélt állapotban , Közlöny, hivatalos lap as évf szám, 1848 october 11., szerda. [Felelős szerkesztő: Gyurmán Adolf.] Pest, M. Kir. Egyetmi Nyomda p. Hozzá: A Közlöny hivatalos lap 120. számához toldalék: Azon elfogott levelek, mellyeknek közhirré tétele a képviselőház által elrendeltetett. [2] p., német nyelvű levelek közlésével. Kötés nélkül, a lapok széle többhelyütt kissé szakadt, gyűrött, kissé koszos. A toldalék tiszta, jó állapotú ,- Honterus Antikvárium 22

29 Magyar Út. Világnézeti és társadalompolitikai hetilap. Szerkesztik: Pap Béla és Esze Tamás as, VII. évfolyam, szám, jan. 6. dec. 22. Budapest, Bethlen nyomda. Számonként 8 p., az öszszevont szám 10 p. A , , , , , és szám összevont szám. A 4., 8., 13. és 18. számnál 4-4 lev. melléklet. A számok egybekötve, korabeli félvászon-kötésben. Folio , Naptár 1847-dik közévre, a róm. catholika egyház használatára, új és ó időszámitás szerint. [Tiszti- és tanügyi névtárral.] Buda, M. kir. Tudományegyetem betüivel. XVI + [32] p. Korabeli, aranyozott gerincű egészbőr-kötésben. Az előzéklapjai cserélve, a táblák élein kopott, ettől eltekitnve szép példány , A régi és valódi Lőcsei-féle Székely Naptár az 1904-ik 366 napból álló szökő évre. Kiadó tulajdonos Lőrinczi József. 56. évfolyam, VII. új folyam. Marosvásárhely, Grünn Vilmos [37] p. Az elejénél a naptár-részbe összesen 4 jegyzetlap bekötve, ezek közül kettőn korabeli kéziratos bejegyzések. A végénél hirdetések. A címlap széle javítva. Modern félnyl-kötésben , Schematismus venerabilis Cleri Dioecesis Transsylvaniensis. Editus pro anno a Christo nato MDCCCLXXXII. Alba-Carolinae [Gyulafehérvár], Volz & Körner [1] p. Hozzákötve: Schematismus venerabilis Cleri Dioecesis Transsylvaniensis. Editus pro anno a Christo nato Alba-Carolinae [Gyulafehérvár], Georgius Papp [5] p. A 197. oldaltól Appendix. Hozzákötve: Schematismus almae provinciae reformatae ordinis minorum S. P. N. Francisci a S. Stephano Rege Hungariae titulatae in Transsylvania Hungariae existentis pro anno Domini 1888 bissextili árverés

30 Fogaras, Leopold Thierfeld. 64 p. A három sematizmus egybekötve, korabeli félvászon-kötésben. A gerince javítva , Társalkodó. Szekesztette Helmeczy Mihály es, IV. évfolyam szám, jan. 4 dec. 29. Pest, Landerer [2] p., a 28. szám ( oldal) hiányzik. Az első négy lapjának bal szélén középtájt kis sérülés (hiánytalan). XX. század elején készült korhű keménytáblás papírkötésben , Tudományos Gyűjtemény es, első évfolyam III., VI., VIII. és IX. kötet. [Szerkesztette Fejér György.] Pest, Trattner Tamás János. 160 p. + 1 rézm. t.; 164 p.; 164 p.; 152 p. A VI. kötet címlapja másolattal pótolva, a IX. kötet oldala kihajtható ( Borsod vármegye némelly statistikai tekéntetekben Debreczenyi Bárány Péter által ), ezek közül az oldalakon felül sérülés (kis szöveghiánnyal). A négy kötet egybekötve, korabeli félvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Tudományos Gyűjtemény as, második évfolyam II., III. és IV. kötet. [Szerkesztette Fejér György.] Pest, Trattner Tamás János. 142 p.; 128 p. + 1 rézm. t.; 144 p. A III. kötet oldala hiányzik. A három kötet egybekötve, korabeli félvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Földes Géza Hajdani székely diákélet. A falusi iskolától a falusi iskoláig. Budapest, Sylvester ny [1] p. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány. Felvágatlan ,- Honterus Antikvárium 33

31 111. Földvári Béla, Dr. Legitimizmus, restauráció, revízió. Budapest, Kilián Frigyes utóda [Sylvester nyomda]. [4] [4] p. A szövegben ceruzás aláhúzások. Fűzve, kiadói papírkötésben, kissé sérült hártyapapír védőborítóban , Földvári Mihály Revíziót! Magyar reviziós török mesék Revizós tanulmányok Trianoni versek. Pécs, Kultura Műintézet [1] p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Földy János Világostól Josephstadtig naplótöredékeiből közreadta Balassa Imre. Budapest, Kir. M. Egyetemi Nyomda [1] p. + 9 t. Festett kiadói egészvászon-kötésben, színes, illusztrált kiadói papírborítékban, karton védőtokban. Kifogástalan állapotú, nyomdatiszta példány , Fuchs Albert Természettan elemei. Felső-gymnasium tanulóinak használatára írta --. Második javított kiadás. Pest, Kilian György. IV [2] p., 188 számozott szövegközti fametszettel. Fűzve, a kötés címlapja hiányzik. Körülvágatlan példány , Fülöp Áron kisebb költeményei. Székelyudvarhely, Könyvnyomda Rt. 68 p. Dedikált, számozott (51/100 sz.) példány. Fűzve, kiadói papírborítékban, kissé viseltes állapotban , Gagyi Sándor Erdély vallásszabadsága a mohácsi vésztől Báthori Istvánig. Budapest, Heller I. és M. Studio. 1 t. címkép p. Történeti értekezések 2. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Megkímélt állapotú, jó példány , árverés

32 117. Garay János Szent László. Történeti költemény [tizenkét énekben]. [I-II. kötet.] Eger, [Az érseki főtanoda betüivel.] [8] III p.; [2] XIV + VII p. Első kiadás. A két kötet egységes korabeli félvászon-kötésben, a gerincen címkével. Megkímélt állapotú, jó példány , , 473., Garay János újabb versei Kiadta a Magyar Irodalomterjesztő Társulat. Pest, Beimel. [14] p. Első kiadás. XIX. század végén készült bordázott gerincű félbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Megkímélt állapotú, szép példány , Garay Lajos A pécsi Magyar Királyi Honvéd Hadapródiskola története. Kiadja a m. kir. Zrínyi Miklós Pécsi Honvéd Középiskolai Nevelőintézet parancsnoksága. Pécs, [Dunántúl Pécsi Egy. Könyvkiadó és Nyomda.] 252 p. + 9 t. A kötet lapjai felvágatlanok. Fűzve, kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú, nyomdatiszta példány , Gáspár Ármin Oláh bűnök. Budapest, [1928.] Szerző [Apostol Nyomda] [1] p. Az elejénél 1 t. (Urmánczy Nándor arcképe). Dedikált példány. Modern vászonkötésben, a színes, illusztrált kiadói papírboríték bekötve , Honterus Antikvárium 33

33 Gasztronómia Csáky Sándor A huszadik század szakácsművészete. [Második kiadás.] A végénél (külön címlappal): Szótár különös tekintettel a szakácsművészet terén használatos francia szavak és kifejezések magyar, német és angol fordítására. Összeállította Marencich Ottó. A XX. század szakácsművészete melléklete. [Morvaosztrava], Szerző [Kittl út. Keller.] t p. (szótár) + [11] p. (hirdetések) + [23] p. (tartalomjegyzék). A tartalomjegyzék utolsó előtti lapja sérült. A 160. oldal után kötve: Zimmer Ferenc A halfőzés praktikus művészete. [Hely, év és nyomda nélk.] X + [6] p. Kiadói egészvászon kötésben. A gerince szépen restaurálva , Hegyesi József Előétkek (Asietten). Második javított és bővített kiadás. Budapest, Szerző Neuwald Illés [19] p. Az utolsó lap szélei szakadozottak (ragasztószalaggal javítva). Aranyozott, vaknyomásos kiadói egészvászon kötésben, kissé viseltes állapotban , Hegyesi József A legujabb házi czukrászat kézikönyve. Írta --. Negyedik javított és bővített kiadás. Budapest, Szerző Czettel és Deutsch. 247 p. + 1 kihajtható színes t. A szövegben néhány helyütt ceruzás aláhúzások. Aranyozott, vaknyomásos kiadói egészvászon kötésben, kissé viseltes állapotban , Kovács Teréz A magyar konyha. Legújabb és legczélszerűbb képes szakácskönyv több mint 1200 vénnyel, 120 étlappal, 130 képpel. Szerkesztette Kovács Teréz. Negyedik javított és bővített kiadás. Függelékül: A házi czukrászda. Budapest, év nélkül (1910 körül).franklin. 480 p. Színes, illusztrált kiadói keménytáblás papírkötésben. Helyenként kissé kopottas, ettől eltekintve megkímélt állapotú, példány , árverés

34 125. Sárosi Bella Házi czukrászat és befőttek könyve. Hírneves magyar, franczia, angol és német források nyomán összeállította --. Második kiadás. Budapest, [1916.] Globus [8] p. Az első két lapja a széleken javítva. Javított kiadói félvászon-kötésben, a kötéstáblákon színes illusztrációval. Kopottas példány , Géczy Gyula Ujonckiképzés. Katonai kézikönyv. (Alapkiképzés.) Összeállította --. Második kiadás. Budapest, 1940.Gergely R [1] p., szövegközti illusztrációkkal. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Hozzá tartozik: Szakaszlajstrom. (Kitöltetlen nyomtatvány az 1940-es évekből.) Hely, év és nyomda nélkül. [28] p. Fűzve, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban , Gellért Oszkár Tiéd az egész Föld. Versek. Budapest, Magvető. 1 t. címkép p. Fűzve, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban, a hátsó borítólapja kissé koszos. Hozzá tartozik: Gellért Oszkár [költő, ] autográf kisérőlevele a kötethez. Kedves Zsuzsa, megszólítás nélküli levelét megkaptam. Nem követem ebben és engedje megkérdeznem, miért nem akar engem a keresztnevemen szólítani. Igazolásul: én a kórházban képtelen voltam arra, hogy a jóbarátaim közül bárkinek is tollal vagy ceruzával dedikáljam a könyvemet. Ezt a látszólagos udvariatlanságot most így teszem jóvá: kérem, fogadja e pár sort a feleségem nevében is régi nagyrabecsülésünk és szeretetünk jeléül Gellért Oszkár Kelt: július 13. Fél oldal, ceruzával beírva, megkímélt állapotban ,- Honterus Antikvárium 33

35 Gellért Sándor Halálratáncoltatott lányok. Versek. Budapest, Exodus [Sylvester nyomda]. 96 p. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban Geöcze Sarolta Az ezeréves ország. Budapest, Pfeifer Ferdinánd. 100 p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , , Görög földön. Emlékkönyv a magyar tanárok ik évi tanulmányútjáról. Szerkesztették Dr. Csengeri János és Dr. Pasteiner Gyula. Budapest, Franklin. XIV + [2] p., szövegközti illusztrációkkal. A címlapon Nemes-Lampérth József [festő, grafikus; ] 1918-as datálású tulajdonosi bejegyzése. Festett, aranyozott kiadói egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány, a gerincen középtájt kis sérüléssel , Griger Miklós, Dr. A legitimizmus és a magyar feltámadás. Aktuális-e a királykérdés? Budapest, [Nádor nyomda]. 61 +[2] p. Fűzve, kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány , Gyalay Mihály Magyar igazgatástörténeti helységnévlexikon. A magyar honfoglalás tizenegy évszázados jubileumára helyreállított teljes szövegű, a Mohács előtti adatokkal kiegészített, s a mindenkori főhatalmak és azok területi igazgatási változásaihoz alkalmazkodó második kiadás. I-II. kötet [+ térképkötet]. Budapest, [Egeler Kft.] 483 p.; [3] p.; 61 térképvázlat. A két szövegkötet egységes, aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, a térképkötet fűzve, színes kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú példány. Folio , árverés

36 Gyarmathy Zsigáné [Hory Etelka] Tarka képek a kalotaszegi varrottas világból. Írta --. Negyven képpel. Budapest, Franklin. 1 t. címkép [1] p. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Folio. Felvágatlan , Gyilkostói kalauz. [Román-magyar-német nyelven.] Gyergyószentmiklós, [1930.] Sándory-kiadás [9] p., egészoldalas fényképekkel. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Győrffy József politikai szatírái. Bartók Lajos előszavával. Sajtó alá rendezte s jegyzetekkel kisérte Horváth Ádám. Budapest, Révai Leó [2] p. Dankó Pista részére dedikált példány. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány. Körülvágatlan , Haáz Ferenc Udvarhelyszéki famesterségek. 87 rajzzal és fényképpel. Kolozsvár, Minerva [3] p. Számos szövegközti illusztrációval. Bözödi György részére dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Folio , Haller Jenő, láposi Igazságot a Muraköznek! Budapest, Magyar Nemzeti Szövetség [Mérnökök Nyomdája]. V + [3] [1] p. A hatodik oldalon Muraköz egész oldalas térképével. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban ,- Honterus Antikvárium 33

37 [Halotti beszédeket tartalmazó kolligátum az közötti időszakból Kolozsvárról] A kolligátum kilenc magyar nyelvű gyászbeszédet tartalmaz az közötti időszakból, ezek bekötési sorrendben a következők: 1. Szathmári Papa Mihály gyászbeszéde kaáli Kun Erzsébet grófné és férje, gróf Földvári Ferenc felett (Kolozsvár, 1771) [40] p. 2. Verestói György gyászbeszéde káli Kun Erzsébet felett (Kolozsvár, 1770) [37] p. 3. Szahmári Pap Mihály gyászbeszéde gróf Földvári Ferenc és neje, káli Kun Erzsébet felett (Kolozsvár, 1770) [36] p. 4. Kis Gergely gyászbeszéde gróf tantsi Földvári Ferenc felett (Kolozsvár, 1770) [32] p. 5. Málnási László gyászbeszéde gróf Rádai Eszter felett (Kolozsvár, 1766) [34] p. 6. Deáki Dilep Sámuel gyászbeszéde gróf Rádai Eszter felett (Kolozsvár, 1764) [38] p. 7. Intze István gyászbeszéde gróf Rádai Eszter felett (Gernyeszeg, 1764) [52] p. 8. Bod Péter gyászbeszéde gróf Rádai Eszter felett (Gernyeszeg, 1764) [42] p. 9. Losonczi Bánffi Krisztina bárónő gyászbeszéde férje, gróf tzegei Wass Miklós halálára (Kolozsvár, 1771) [50] p. Kolozsvár, A Ref. Coll. betüivel. Több lapján tulajdonosi bélyegzés. A kilenc gyászbeszéd egybekötve, XX. század első felében készült korhű, keménytáblás papírkötésben, a gerincen korabeli címkével , [Halotti beszédek] Néhai r. sz. birodalombéli gróf Széki Teleki Jósef sírhalma. Pest, Trattner János Tamás [2] p. A kötet 15 gyászbeszédet tartalmaz gróf széki Teleki József halálára, folytatólagos oldalszámozással. Korabeli keménytáblás papírkötésben, megkímélt állapotban , Haller János Hármas historia. Melynek első része világbíró Nagy Sándor néhány nevezetes dolgait illeti. Második része jeles példabeszédekből áll. Harmadik része a nagy Trója veszedelmének legigazabb histó árverés

38 riája. Melyet Fogarasvárbani rabságában magyar nyelvre fordított -- MDCLXXXII. Debrecen, Telegdi Lajos [2] p.; [7] p.; [5] p. A kötet lapjai kissé bebarnultak, a címlapon javítások. Korabeli aranyozott, bordázott gerincű félbőr-kötésben festett lapszélekkel. Megkímélt állapotú, szép példány , A 60 éves magyar rendőrség Szerkesztették: Borbély Zoltán és Dr. Kapy Dezső. Budapest, Halász Irod. és Könyvkiadó Vállalat [Pesti Lloyd nyomda]. 600 p t. Kiadói egészvászon kötésben, az első táblán aranyozott, dombornyomásos díszítéssel. Kifogástalan állapotú, szép példány , Hazslinszky Frigyes Magyarhon edényes növényeinek füvészeti kézikönyve. Pest, Athenaeum. LXI (helyesen LIX) p. Aranyozott gerincű korabeli félvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Heimler Károly, Dr. Sopron belvárosa. Csányi Károly előszavával. Becht Rezső és Mihályi Ernő Dr. közreműködésével sajtó alá rendezte --. Diebold Károly felvételeivel. Sopron, Röttig-Romwalter. XVI + [2] [2] p., számos oldalszámon belüli képtáblával. Sopron műemlékei I. kötet. Kiadói félbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal, az első táblán a város aranyozott címerével. A gerince felül a hátsó tábla mentén repedt, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány. Folio , Heinrich Gusztáv Egyetemes irodalomtörténet. Szerkeszti --. I-IV. kötet. I.: Ó-kori keleti népek és hellének. II.: Rómaiak és románok. III.: Kelták és germánok. IV.: Ural-altajiak és szlávok. Honterus Antikvárium 33

39 Budapest, Franklin. XX p t. (ebből 9 kétlapos) és 1 melléklet (hasonmás); XV p t. (ebből 6 színes, 2 kétlapos); XII p t. (ebből 4 színes, 1 kétlapos); XI p t. (ebből 1 színes) és 1 kihajtható térkép. Szövegközti és egészoldalas képekkel, ábrákkal gazdagon illusztrálva. A négy kötet egységes, díszesen aranyozott gerincű kiadói félbőrkötésben. Hibátlan állapotú, rendkívül szép sorozat , Héjjas Jenő, Dr. A nyugatmagyarországi felkelés. Kecskemétiek az évi nyugatmagyarországi harcokban Kecskemét, Első Kecskeméti Hirlapkiadó. 100 p. A 80. oldaltól a lapok felül enyhén foltosak. Modern nyl-kötésben, a kiadói papírboríték bekötve , Krug Lajos Tüzek a végeken. Selmectől Sopronig. Jelen első kiadás tiszta jövedelmét a nyugatmagyarországi felkelő harcokban elesett bajtársak síremlékére ajánlja fel a szerző. Sopron, vitéz Tóth Alajos [7] p. + 5 t. Modern vászonkötésben, az illusztrált kiadói papírboríték bekötve , Herrgott, [Marquart] Marquard Genealogia Diplomatica Augustae Gentis Habsburgicae, Qua continentur Vera gentis hujus exordia, antiquitates, propagationes, possessiones, & praerogativae, chartis ac diplomatibus, No CMLIV., maxima parte hactenus ineditis, asserta; adjectis sigillis, aliisque monumentis aeri incisis, mappa item geographica, & indicibus locupletissimis Opera Et Studio R. P. Marquardi Herrgott, Ordinis S. Benedicti, Congregationis S. Blasii in Nigra Sylva Capitularis & Magni Cellerarii Tomus Primus. Viennae Austriae [Bécs], Leopold Joannis Kaliwoda. 1 rézm. címkép + [24] + LXXII [35] p rézm. t. (ebből 16 kétlapos, a kétlapos táblák közül 15 látkép) + 2 kihajtható, nagyméretű rézm. térkép + 2 kétlapos táblázat. A táblák mellet számos szövegközti rézmetszetes illusztrációval, a fejezetek kezdeténél nagyméretű rézmetszetes vignettákkal. A rézmetszeteket Joseph Schmuzer készítette árverés

40 A mű három kötetben teljes, itt csak az első kötete szerepel. Az első kötéstábla belsején Batthyány Károly nagyméretű rézmetszetes ex-librisével. Korabeli, díszesen aranyozott, bordázott gerincű egészbőr-kötésben, festett lapszélekkel. Nagyfolio. A gerince alul és felül kissé sérült, a táblák kissé kopottak. A lapjai tiszták, épek , [Hoitsy Sámuel] S. H. Apologie des ungrischen Slawismus. Leipzig, Friedrich Volkmar [1] p. Több lapon korabeli tulajdonosi bélyegzések. A lapjai foxing-foltosak. Korabeli félvászon-kötésben , Holló Ernő Erdély. -- versei Háromházi F. Ferenc linoleum metszetei. Budapest, [Budai Ferenc.] [32] p., a lapokon 25 linómetszettel. Háromházi Fényes Ferenc által dedikált példány. Fűzve, linómetszettel illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Hollós László A szabadkőművesség története. Különös tekintettel a magyar szabadkőművesség fejlődésére. Budapest, Szerző [Nyomt. Wilckens Gy.] [2] p. Hozzákötve: A szabadkőművesség lényege, alapelvei, történeti fejlődése, szervezete és feladatai. Különös tekintettel a hazai viszonyokra. Második bővített kiadás. Budapest, [Aigner.] 32 p. A két mű egybekötve, korabeli félvászon-kötésben , Hóman Bálint munkái. I-III. kötet. I.: Középkor. II.: Történetírás és forráskritika. III.: Művelődéspolitika. Budapest, Magyar Történelmi Társulat [Kir. M. egyetemi nyomda] [3] p.; 791 p.; 677 p. A három kötet egységes, aranyozott, bordázott gerincű korabeli egészbőr-kötésben, felül aranyozott lapszélekkel. Megkímélt állapotú, szép példány ,- Honterus Antikvárium 44

41 152. Hóman Bálint Magyar sors magyar hivatás. Múlt és jövő. Budapest, Athenaeum. [8] p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Horváth Jenő Magyarország helyzete a háborús Európában. A középeurópai kérdés változatai a huszadik században. Budapest, Magyar Külügyi Társaság [nyomt. May János]. 226 p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Horváth Jenő Váradi freskó. Nagyvárad története. Írta --. [Budapest, 1940.] Cserépfalvi [Sárkány-nyomda]. 183 p. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban , Hubay Kálmán Magyar nacionalista külpolitika. Budapest, Nemzeti Figyelő [Budapesti Hirlap]. 55 p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Hummer Nándor A kereszténység nyomai Magyarország mai területén a honfoglalás előtt. Budapest, Szent István-Társulat. 69 p. Dedikált példány. Aranyozott gerincű korabeli félbőr-kötésben, aranyozott lapszélekkel. Megkímélt állapotú, nagyon szép példány , Hunfalvy János Rohbock Lajos, [Ludwig] Budapest és környéke. Eredeti képekben, rajzolta Rohbock Lajos, aczélba metszették korunk legjelesebb művészei. A történelmi és helyirati szöveget írta Hunfalvy János. Pest, Lauffer és Stolp [nyomt. Lange Gusztáv György, Darmstadt]. [4] [1] p acélm. t. (látképek). Önálló munka, a 3 kötetes Magyarország és Erdély c. mű első kötetének (Budapest) bővített szövegét tartalmazza. A könyv rész árverés

42 letesen ismerteti a reformkori főváros utcáit, tereit, épületeit, stb., amely leírásokat Ludwig Rohbock finoman kidolgozott aprólékos acélmetszetei illusztrálnak. Az illusztrált (kőnyomatos) kiadói papírkötés felhasználásával készült modern vászonkötésben , A Hunyadmegyei történelmi és régészeti társulat kiadványai Rövid kalauz a Hunyadmegyei történelmi és régészeti társulat muzeumának látogatói számára. Összeállította Téglás Gábor. Déva, Hirsch Adolf. 15 p. Hozzákötve: Alapszabály-tervezete a hunyadmegyei történelmi-, régészeti- és (esetleg közművelődési ) társulatnak. [Déva, év nélkül. Nyomt. Hirsch Adolf.] 11 p. Hozzákötve: A hunyadmegyei történelmi és régészeti társulat alapszabályai. Déva, Hirsch Adolf. 16 p. A címlapja javítva (modern papírra kasírozva). Hozzá tartozik: [Réthy Lajos] A hunyadmegyei népiskolák főképen nyelvi és nemzetiségi szempontból. Felolvastatott a Hunyadmegyei történelmi és régészeti társaság márcziusi ülésében. Déva, Hirsch Adolf [1] p. A három füzet egybekötve, modern, keménytáblás papírkötésben , Husvét. A Céhbeliek első könyve. [Budapest], [Eggenberger, nyomt. Tevan Adolf, Békéscsaba.] 24 p. + [44] p. (képek) + [16] p. (A Céhbeliek első kiállításának katalógusa). Kiadói keménytáblás papírkötésben , Huszár Aladár, vitéz baráti, Dr. Küzdelem a magyarságért. -- beszédei és írásai. Budapest, [1941]. Hungária. 243 p. Kiadói vászonkötésben, a gerincen és az első táblán aranyozott címfelirattal, színes, illusztrált kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú példány ,- Honterus Antikvárium 44

43 Ifjúsági könyvek Abonyi Árpád Vitéz Balassa György. Regényes elbeszélés. Budapest, [1913.] Magyar Kereskedelmi Közlöny [Tolnai] [5] p., szövegközti illusztrációkkal. Festett, illusztrált, aranyozott kiadói egészvászon-kötésben. A gerinc enyhe kopásától eltekintve hibátlan állapotú, szép példány , Bársony István A rab király szabadon. Fantasztikus állatregény. Írta --. Mühlbeck Károly rajzaival. Budapest, év nélkül. Singer és Wolfner. 1 t. címkép [1] p. + 6 t. Festett, aranyozott, dombornyomott kiadói félvászon kötésben. Enyhén kopottas állapotú példány , Collodi, C[arlo] Pinocchio kalandjai. Egy kis fabáb története. Teljes magyar kiadás. Forditotta: Gáspár Miklós. F. Faorzi 110 rajzával. [Budapest, 1940]. Nova [nyomt. Radó István] [4] p., szövegközti és egészoldalas illusztrációkkal. Színes, illusztrált kiadói félvászon-kötésben. Kifogástalan állapotú, szép példány , Cooper, [James] Fenimore Az utolsó mohikán. -- angol eredetije nyomán az ifjuság számára átdolgozta Mikes Lajos. Második kiadás. Budapest, év nélkül. Lampel [2] p., egészoldalas rajzokkal. Színes, illusztrált kiadói egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , Földes Géza A fekete király. Történeti elbeszélés az ifjúság számára. Budapest, [1896.] Lampel R [1] p., szövegközti illusztrációkkal. Színes, illusztrált kiadói egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban. A kötés Gottermayer N. műhelyében készült , árverés

44 Ifjusági Könyvtár. I-X. kötet. I. Scoville, Sam, Jr.: Az inkák smaragdja. 200 p. II. Mark Twain: Tamás úrfi kalandjai. 183 p. III. Scoville, Sam, Jr.: Cserkészek a vadonban. 176 p. IV.Vass Samu gróf utazása Nyugat-Indiában [2] p. V. Kutya-történetek. Angol eredetiből fordította Reichard Piroska. 143 p. VI. Scoville, Sam, Jr.: A vörös gyémánt. 192 p. VII. Haraszthy Ágoston: Tizenöt hét indiánok közt. 127 p. VIII. Ewarts, Hal G.: Villám Egy farkaskutya regénye. 215 p. IX. Scoville, Sam, Jr.: A kék gyöngy. 207 p. X. Magyar László utazása a délafrikai Bihé országba. 134 p. Budapest, Pallas. Mindegyik kötetben számos egészoldalas illusztrációval. A tíz kötet egységes illusztált kiadói keménytáblás papírkötésben, kiadói papírtokban. Megkímélt állapotú sorozat, az első és nyolcadik kötet gerincén javított sérüléssel , Madarassy László Az amerikai őserdőben. Egy magyar fiú viszontagságai. Mari és Tamás. Írta --. Mühlbeck Károly rajzaival. Budapest, [1921.] Singer és Wolfner [1] p., szövegközti illusztrációkkal. Színes, illusztrált kiadói félvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , [Reiner Ernő, Dr.] Losonczy Ernő, Dr. Gerlóczy Pál, Dr. Figyeljetek gyerekek! Doktor bácsi mesél. 173 képpel. Második kiadás. Budapest, [1942.] Novák Rudolf és Társa Tudományos Könyvkiadóvállalat [nyomt. Gyarmati és Bősz] [1] p., szövegközti illusztrációkkal. Dedikált példány. Színes illusztrált kiadói félvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány ,- Honterus Antikvárium 44

45 169. May Károly A Csendes óczeánon. Utazási élmények. Írta --. Fordította Szekrényi Lajos. Budapest, Szent István Társulat [Pallas]. [4] [3] p. Az utolsó oldalon olvasható szöveg szerint Ez az első könyv Magyarországon melyet szedőgéppel szedtek. Festett, aranyozott kiadói vászonkötésben. Kopottas állapotú példány , Móra Ferenc Dióbél királyfi és társai. Egy öreg ember emlékei fiatal gyerekeknek. Jaschik Álmos rajzaival. Budapest, év nélkül. Genius [Kunossy] [1] p. + 7 színes t. Színes, illusztrált kiadói egészvászon-kötésben. Kifogástalan állapotú, szép példány , Sebők Zsigmond Mackó úr szárazon és vizen. Írta --. Mühlbeck Károly rajzaival. Hetedik kiadás. Budapest, [1943]. Uj Idők Irodalmi Intézet Rt. [Krakauer és Várnai] [1] p., szövegközti illusztrációkkal. Színes, illusztrált kiadói félvászon-kötésben, megkímélt állapotban. Jó példány. Folio , Sebők Zsigmond Mackó úr utazásai. Mackó úr a Bakonyban. Mackó úr az Alföldön. Mackó úr a tengeren. Mühlbeck Károly rajzaival. Tizedik kiadás. Budapest, [1948.] Új Idők Irodalmi Intézet [Krakauer és Várnai] [1] p., szövegközti illusztrációkkal. Színes, illusztrált kiadói félvászon-kötésben, megkímélt állapotban. Jó példány. Folio , Swift, [Jonathan] Gulliver a törpék országában. Fordította és átdolgozta Gáspárné Dávid Margit. Rajzolta Pályi Jenő. [Budapest, 1942.] Nova [nyomt. Kelin Jenő] [2] p., szövegközti illusztrációkkal. Színes, illusztrált kiadói keménytáblás papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , árverés

46 [Tábori Kornél] Öreg Medve Utazunk Budapestre. Tányértalpú koma újabb kalandjai. Írta --. Mühlbeck Károly rajzaival. [Budapest, 1934.] Singer és Wolfner. 152 p., szövegközti illusztrációkkal. Néhány lap széle szakadt (hiánytalan). Színes, illusztrált, dombornyomott kiadói egészvászon-kötésben. Kissé kopottas állapotú példány. Folio , Wildermuth Ottilia Regék és elbeszélések az ifjuság számára. -- után dolgozta egy nagykőrösi tanár. Négy szinezett képpel. Második kiadás. Pest, Heckenast Gusztáv [6] p. + 4 színes lith. t. Második kiadás, a mű először 1859-ben jelent meg magyar nyelven. Színes, illusztrált kiadói keménytáblás félvászon-kötésben. A kötet előzéklapjai cserélve, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány , Igazságot Magyarországnak! Trianon kegyetlen tévedései. A Pesti Hírlap ötvenéves fennállása alkalmából. Főszerkesztő: Dr. Légrády Ottó. Budapest, év nélkül. Pesti Hírlap. 150 p. Fűzve, színes, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban, sérült kiadói kartontokban. Jó példány. Folio , Imrényi-Szabó Imre Öreg udvarházak. Régi kuriák és parasztházak Pest-Pilis-Solt- Kiskun vármegyeben. Írta és fényképezte --. [Budapest, 1944.] Pest-Pilis-Solt-Kiskun Vármegye Népművelési Bizottsága [Pallas]. 172 p. A 13. oldaltól képanyag. Fűzve, fényképpel illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- Honterus Antikvárium 44

47 [Az Isten anyaszentegyházabeli közönséges isteni-tiszteletre rendeltetett énekes könyv, mellyben vagynak hymnusok, soltároktól szereztetett ditséretek, innepekre és egyéb alkalmatosságokra tartozó istenes régi énekek: most újobban... tisztábban és nagyobb vigyázással... a Lelki fegyverrel meg-ékesíttetvén, ki-botsátatott.] [Debrecen, Viski Pál.] [13] p. A címlapja hiányzik. Hozzákötve: [Biblia] Szent Dávid királynak és prófetának száz ötven soltári, a Frantziai Nóták s Versek szerént Magyar Versekre fordíttattak s rendeltettek Szentzi Mólnár Albert által. [Hozzá, külön címlappal: Lelki fegyver, avagy a hétnek minden napjaira rendeltetett reggeli és estvéli könyörgések és buzgó hálaadások Magyar nyelven ki-botsáttattak Belgyiomban Diószegi K. István által. Most pedig újonnan ki-nyomtattattak.] Debrecen, Viski Pál. [4] [6] p.; [5] + 77 p. A végéről 1 lev. hiányzik, a címlapja a kötet elejéhez kötve. A két mű egybekötve, korabeli kapcsos egészbőr-kötésben. A gerince felül sérült, a kapcsok hiányoznak , Jakab Elek Kolozsvár története világosító rajzai. Egybeszerkesztette --. Az író eredetijeiről kőre metszettek a M. Kir. Államnyomdában. I. kötet. Buda, 1870.M. Kir. Államnyomda. 1 lith. díszcímlap + 30 lith. t (ebből egy kihajtható, 5 kétlapos) + 4 színes lith. térkép (2 kihajtható, 2 kétlapos). A mű 32 táblával teljes, példányunkból az utolsó két tábla hiányzik. A mű (Világosító rajzok) két kötetben teljes, itt csak az első kötet szerepel. Modern nyl-kötésben, a kiadói papírboríték címlapja az első táblára felragasztva , Jákó Margit, kézdiszentléleki Mult, jelen, jövő. Ötödik kiadás. Budapest, Mult, jelen, jövő kiadása [Stádium]. 1 t. címkép p t. Díszesen aranyozott korabeli egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban , árverés

48 Jakó Zsigmond Bihar megye a török pusztítás előtt. Budapest, Sylvester nyomda. VIII p. + 1 különálló, kihajtható térképmelléklet a végénél. Település- és Népiségtörténeti Értekezések 5. Elekes Lajos [történész, ] részére dedikált példány. Modern kéttónusú nyl-kötésben, az eredeti papírboríték címlapja bekötve , Jancsó Benedek Erdély és a nagyromán aspirációk. Budapest, Szabad Lyceum [Franklin]. 163 p. A címlapon korabeli gyűjteméyni bélyegzés, a címlap verzóján duplumbélyegzés. A Szabad Lyceum kiadványai 5. szám. Modern vászonkötésben, a kiadói papírboríték a táblákra, illetve a gerincre felragasztva. Jó példány , Jánosföld története Jánosföld község 100 éves fennállásának emlékére. Szerkesztették: Marschall Mihály, Weisgerber Ferenc, Zappe Ferenc. Kiadta jánosföld községe 1906-ban. [Magyar-német címlappal és előszóval, a mű német nyelven.] [Zsombolya, Perlstein.] [1] p. Kiadói egészvászon-kötésben, az első táblán aranyozott címfelirattal, a táblákon vaknyomásos keretdísszel. Megkímélt állapotú, szép példány , Jászay Pál A magyar nemzet napjai a legrégibb időtől az Arany Bulláig. Írta --. Kiadta barátja Toldy Ferenc. Pest, Emich Gusztáv. 1 lith. címkép (a szerző portréja) + XIV p. A címlapon gróf Zichy József tulajdonosi bélyegzése. Díszesen aranyozott gerinű korabeli félbőr-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány ,- Honterus Antikvárium 44

49 185. Jékey Aladár Versek. Kolozsvár, Szerző [Kupferstein Testvérek.] [2] p. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben. Körülvágatlan , Jellinek János A solymári barlang. Az utvonalak részletes leirásával. [Budapest, Duna-nyomda.] 40 p., szövegközti képekkel, a végénél hirdetésekkel. Fűzve, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotú példány , József Attila Nagyon fáj. -- versei. [Budapest, 1936.] Cserépfalvi [nyomt. Löbl Dávid és Fia] [5] p. Első kiadás. Fűzve, kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú példány , József Ferenc királyi herceg, Dr., vitéz Anyák himnusza. A legszebb magyar versekből kiválogatta és öszszegyűjtötte --. Budapest, [1942.] Írás [Madách nyomda]. 118 p. Aláírt, számozott (322/500 sz.) példány. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, illusztrált kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány , Juhász Gyula Fiatalok, még itt vagyok! Versek. Babits Mihály előszavával, Kontuly Béla rajzaival. Szeged, Magyar Téka. 78 p. + 4 t. Első kiadás. A Magyar Téka tagjai számára 40 példányban készült, számozott (23/40 sz.), névre szóló (Dr. Szalay József részére) példány. Kiadói fehér egészbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. Kifogástalan állapotú példány, karton védőtokban. Hozzá tartozik: A Móra Ferenc Emlékbizottság elismerő oklevele 1935-ből. Alul Szalay József, a Dugonics Társaság elnökének nyomtatott aláírásával. Színes, aranyozott nyomtatott oklevél, kéziratos, kalligrafikus névbeírással, megkímélt állapotban , árverés

50 190. Kállay Ferencz A pogány magyarok vallása. A Kisfaludy Társaság által ötven arannyal jutalmazott mythologiai pályamunka. Pest, Lauffer és Stolp. [6] [1] p. A lapokat a könyvkötő kissé körülvágta. Korabeli, aranyozott gerincű sötétzöld egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , Kalmár János, Dr. Régi magyar fegyverek. Budapest, Natura. 430 p. Festett kiadói vászonkötésben, eredeti színes papírborítóban. Megkímélt állapotú, jó példány , [Kálti Márk] Marci Chronica de gestis Hungarorum ab origine gentis ad annum M. CCC. XXX. producta. [Márk krónikája a magyarok viselt dolgairól az ősidőktől M. CCC. XXX. évig. Kiadta Toldy Ferenc. Fordította Szabó Károly.] Pest, Emich Gusztáv. [4] [2] + CXXIV + [2] + CXIII + [3] p színes t. (hasonmások). Kiadói kapcsos egészbőr-kötésben, a kötéstáblákon 4-4 kisméretű, rézveretű Anjou-címerrel, az első kötéstábla közepén nagyméretű fémrátét az apostoli kereszttel, aranyozott lapszélekkel. A csatok hiányoznak, a gerince restaurálva. A kötés Méhner Vilmos könyvkötészetében készült. Folio , Kandra Kabos Magyar mythologia. Írta --. Kiadja Dr. Pásztor Bertalan. Eger, Beznák Gyula. XXXII p. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Megkímélt állapotú példány , Karácsonyi János, Dr. Emlékkönyv a Biharvármegyei és Nagyváradi Régészeti és Történelmi Egylet múzeum-épületének s a benne levő kettős gyüjteménynek megnyitó ünnepéről. A választmány megbízásából közzéteszi --. Nagyvárad, Szent László nyomda [2] p. Modern félnyl-kötésben, a kiadói papírboríték bekötve ,- Honterus Antikvárium 55

51 Karácsonyi János A székelyek eredete és Erdélybe való települése. Székfoglaló értekezés. Budapest, MTA [Athenaeum]. 74 p., több lapján korabeli tulajdonosi bélyegzés. Értekezések a történeti tudományok köréből XX. kötet 3. szám. Modern, keménytáblás papírkötésben , Károsy Pál A Kerepesi-úti temető nagy halottai. Pintér Jenő előszavával. Budapest, Székely Nyomda és Könyvkiadó. 208 p. + 1 kihajtható térkép. Fűzve, kiadói papírkötésben. Hibátlan állapotú, jó példány , Kassák Lajos Kis könyv haldoklásunk emlékére. Budapest, [1945.] Új Idők Irod. Intézet [2] p. Cserépfalvi Imre részére dedikált példány. Első kiadás. Kiadói félvászon-kötésben, megkímélt állapotban Kassák Lajos Angyalföld. Regény. Budapest, [1929.] Pantheon [Globus nyomda] [4] p. Dedikált példány. Első kiadás. Korabeli egészvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. A Kassák által tervezett, színes, illusztrált kiadói papírboríték címlapja bekötve , , Kassay Adolf Legujabb házi tanácsadó önügyvéd, vagyis gyakorlati útmutató peres s peren kívüli ügyekben a törvény által megengedett önképviseletre és különféle hivatalos ügykezelési körökben Szerkesztette --. Második tetemesen bővített kiadás. Budapest, Lampel R. [2] + VI p. Kiadói félvászon-kötésben, színes, illusztrált kötéstáblával. Kifogástalan állapotú, szép példány , árverés

52 Katona József Bánk Bán. Drama öt felvonásban. Írta --. A szerző életrajzával kiadta Horváth Döme. Kecskemét, Szilády Károly. 1 t. címkép + XVI p. Harmadik kiadás, a mű nyomtatásban először 1820-ban jelent meg. Korabeli egészvászon-kötésben, a gerincén aranyozott címfelirattal. Kissé kopottas példány , Kemény Simon, vitéz Csonka-Bácska tükre. A megye kulturális és gazdasági viszonyai. Homok, A Beniczky Fiúotthon nyomdájában. 400 p t. + 1 lev. hibajavítás. Modern félvászon-kötésben, az illusztrált kiadói papírboríték címlapja bekötve , Kertész Dénes Két világ vándora. Versek. Kolozsvár, Tribün. 80 p. Aláírt, számozott (28/200 sz.) példány. Kiadói vászonkötésben, kissé kopottas állapotban , A KÉVE könyve. [Szerkesztette Szablya János.] [Budapest, KÉVE Kir. M. Egyetemi Nyomda.] 63 p., 21 beragasztott egészoldalas képpel. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben. Kifogástalan állapotú példány , Kézdi-Vásárhely pusztulása. Az 1834-ik nagy tűzvész leirása hiteles adatok alapján. Külön lenyomat a Székely Hiradó -ból. Kézdivásárhely, Ifj. Jancsó Mózes. 27 p. Fűzve, kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány ,- Honterus Antikvárium 55

53 Kézirat, fotó, aprónyomtatvány Ady Endre [költő, ] családja által kiadott nyomtatott gyászjelentése, Ady Lajos autográf köszönőlevelével, Csinszka nyomtatott kondoleáló kártyájával és a Nyugat Ady-emlékszámával. Ady Endre családja által kiadott nyomtatott gyászjelentése, a költő öccse, Ady Lajos autográf címzésével ellátva, Makoldy Miklós részére. Kelt: Érdmindszent, január 30. A családtagok Ady Lőrinc és Ady Lőrincné, Özv. Ady Endréné, Ady Lajos és felesége nyomtatott aláírással. Címzés: Nagyságos Makoldy Miklós kuriai igazgató úrnak Budapest, V., Országház tér Igazságügyi palota Nyomtatta: Róth, Nagykároly. Hajtogatva, postabélyegzett. Kissé viseltes állapotban. Hozzá tartozik: Ady Lajos [irodalomtörténész, ] autográf kondoleáló levele Makoldy Miklósnak, a család Érmindszentről elszármazott barátjának, Kedves Bátyám! megszólítással. Szívből jöttek részvétének és együttérzésének őszinte szavai, ezért szivünkig is találtak el azok: igaz köszönet érettük. Gondunk lesz reá, hogy kedves kis unokája de talán az egész család számára drága jó Bandinknak egy jó fényképét emlékül eljuttassuk K. Bátyámékhoz. Mindnyájunk üdvözletét tolmácsolva vagyok tisztelő öccse Lajos / A Margit levelén nem volt a cím feljegyezve: kérem, juttassa el hozzá nagy köszönetünk élőszóval való jelzése mellett az idemellékelt kártyát. Szegény édes Anyám nem tudom mikor lesz abban a lelkiállapotban, hogy a részvétért maga írjon köszönetet. Kelt: Érmindszent, febr. 17. A fiatal Ady Endre életének három és fél hónapját Temesváron töltötte. Miután debreceni diákoskodása egy esztendeje alatt nem a legjobb társaságba került, a családi tanács döntésére az as tanévre távjoghallgatónak, mezei jogásznak iratkozott be a budapesti egyetem jogi karára. Makoldy Miklós hívására és ajánlatára a temesvári ítélőtábla díjnokává szegődött. Ady Endre 1897 szeptember végén érkezett meg a Bánság fővárosába diurnistáskodni. A fiatal díjnok feladata a királyi ítélőtábla segédhivatalában több száz akta lemásolása és összeegyeztetése lett. Nem marasztalta sem a csekélyke fizetség, sem a munka. A két család barátsága megma árverés

54 radt azután is, hogy Makoldy szép terve Ady boldogulásáról a bírói pályán összeomlott. Eredeti borítékjában, a borítékon címzés: Nagyságos Makoldy Miklós kuriai igazgató úrnak - Bpest, V., Országháztér Curiapalota. A levélzárón: Ady Lajos Érmindszent Egy, tintával beírt oldal, gyászkeretes levélpapíron, gyászkeretes postabélyegzett borítékban. Hozzá tartozik: Ady Endréné Boncza [Berta] Bertuka, azaz Csinszka [ ] nyomtatott kondoleáló kártyája. Magam és családom nevében hálásan köszönöm a részvétet Ady Endréné Boncza Bertuka. Keltezés és nyomda nélkül. Megkímélt állapotban. Hozzá tartozik: A Nyugat Ady-emlékszáma es, XII. évfolyam 4-5. sz., febr. 16. márc. 1. Főszerkesztő: Ignotus. Szerkesztette: Babits Mihály. Budapest, Nyugat. [3] [1] p. + 3 t. Korabeli félvászon kötésben, a gerincen aranyozott címkével, megkímélt állapotban , Ady Endre [költő, ] portréja Székely Aladár [fényképész, ] felvételén 1909-ből. Méret: 145 x 223 mm. Székely Aladár előnyomott kiadói kartonján. A leghíresebb Ady-portré, az 1909-es, úgynevezett könyöklős kép. Ady 1907-ben járt először Székely Aladár műtermében, titokban, amikor Bródy Sándor elvitte oda az akkor valószínűleg terhes Lédával, hogy fotózza le őket együtt. Ezután Ady nem fotóztatta magát máshol és mással, csak Székely Aladárral, akitől negyven különböző Ady-fotót ismerünk. Megkímélt állapotú, jó példány , Album Amicorum Selmecbányai diákévek emlék-albuma az valamint az közötti időszakokból, a bejegyzések között az es események ismertetésével. Az Album Amicorum-ok egy nagyon szép példánya az itt szereplő tételünk. Az albumban található beírások gyakorlatilag két részre Honterus Antikvárium 55

55 oszthatók: tematikailag az első csoportot az közötti időszakban keletkezett bejegyzések alkotják, ebből az időszakból többek között a soproni illetőségű Johann Radl, Ignatz Strobl és Samuel Csaplovics német nyelvű bejegyzései olvashatók mintegy harminc oldalon, két helyütt aquarellrajzokkal ékesítve. Az albumban található bejegyzések tartalmilag elkülönülő második csoportja az közötti időszakban íródott bejegyzésekből áll. Ezek a bejegyzések eleinte az közötti időszakban a nyaranta magyarországi fürdőhelyeken (Selmectől Losoncig, Vihnye-fürdőtől Tarcsa-fürdőig) és egyéb nagyvárosokban (Bécs, Pest, Debrecen, Moson) tett látogatások lenyomatát adják, az itt megismert hölgyek lajstromával. Az album tulajdonosát azonban 1848-ban besorozták, a Bocskai nevét viselő 17. huszárezredben teljesített szolgálatot. Innentől kezdve a bejegyzésekben a honvéd táborokban töltött időkről kapunk képet: az album tulajdonosa 1849 áprilisában a maglódi, majd a soroksári és promontori táborban töltötte katonaidejét (itt ismerte meg 1849 áprilisában Meszlényi asszonyság - ot, Kossuth Zsuzsát is), majd a következő bejegyzés szerint ott volt Buda ostrománál is ( Buday ostrom után 1849-be május 21-kén!!! Pappenheim grófnő megajándékozott egy szép koszorúval! Madeira Xerxes Bor! ) Ezek után a gutai táborban, majd Komárom várában, majd az itt kapott menlevéllel Besztercén, Nagyszombatban és Selmecen járt 1849-ben, ahol régi jó szokásához híven főként hölgyekkel kötött ismeretséget ben Selmecről indulva Szklenót és Vihnyét útbaejtve Kassára ment, ahonnan 1851-ben indult tovább Bánátba, Oravicára (Krassó-Szörény vm.), ahol áprilistól augusztusig tartózkodott (Ide kívánkozik, hogy Oravica 50 km-re fekszik Orsovától, ahol a Szent Koronát 1849 augusztusában Szemere Bertalanék elásták, majd 1853 szeptemberében, egy évvel az album tulajdonosának ittjártát követően egy utász megtalálta azt.) Ezt követően 1852-ben visszatért Rozgonyba, illetve Zemplén vármegyébe, ahol a bejegyzések soránek vége szakad. XVIII. század végén készült, díszesen aranyozott, harántalakú vörös szattyánbőr-kötésben, aranyozott lapszélekkel. Megkímélt állapotú, nagyon szép példány , árverés

56 Az Aradi Vesztőhely Megváltására Alakult Bizottság nyomtatott adománykérő levele Damjanich János özvegyének nevében 1909-ből. Nyomtatta: Szent-László Nyomda, Budapest. Kelt: Budapest, november. Egy nyomtatott oldal, a Bizottság fejléces levélpapírján, alul Damjanich Jánosné lithografált aláírásával, megkímélt állapotban , Gazdasági terv Báró Bánffy Ferenc apanagyfalui lakos, nagybirtokos, Szolnokdoboka vármegye bethleni járásának Felsőoroszfalu község határában fekvő Pietris nevű tölgyerdejére 55 gépelt oldal magyar nyelven, a végénél kézírással kitöltött táblázatokkal, valamint 6 kéziratos térkép (egy papíron, kettő pauszpapíron, kettő kasírozva (foltosak) és egy vászonra rajzolt térkép). A térképek: Báró Bánffy Ferencz felsőoroszfalui erdejének gazdasági térképe, Borsa, Pietris (Maroskövesd) és Badesti (Bádok) két térképe. Hozzá tartozik: A Gödemesterháza uradalmi és Grassl György Erdőipari Rt. alapszabályai. 11 gépelt oldal. A gépiratok és a térképek közös mappában, a mappa előlapján kéziratos címfelirattal, kissé viseltes állapotban , Bedő Árpád tábori levelezőlapjai a Donkanyarból felesége részére 1942-ből. Összesen 6 levelezőlap, a lapokon préselt növényekkel (orgona, földi eperlevél, búzavirág, szarkaláb) és autográf soraival. A lapokon okt. 26-nov. 6. közötti keltezéssel. A lapok közül 2 hátoldalán címzés és tábori postai bélyegzés, a többi valószínüleg a címzett lapokkal együtt került feladásra. Megkímélt állapotban , Gróf Benyovszky Zsigmond és Solt mezőváros között köttetett árendás-szerződés 1822-ből. Kelt: Pest, december 3. Egy beírt oldal, alul gróf Benyovszky Zsigmond autográf aláírásával és vörös viaszpecsétjével, megkímélt állapotban. Nagyfolio ,- Honterus Antikvárium 55

57 Bundschuh Ottó [festő, művészettörténész; 1885-?] három tusrajza. 1. Bethlen Kata kastélya Hévízen. Méret: 18,5 x 14 cm 2. Bethlen Miklós háza Ó-Tordán. Méret: 19,5 x 11,5 cm. 3. Gyulafehérvár, püpöki lak (volt fejedelmi residentia) lépcsőháza 1899-ig, ekkor átalakíttatott. 13,5 x 17,7 cm. A mindhárom lap jó állapotban, jobb oldalt alul szignált: B. O. A lapok hátoldalán kéziratos képmagyarázatokkal, , A csíksomylói búcsúban készült 5 db fénykép az 1970-es évekből. A képek készítője Nagy P. Zoltán [ ], a fénykép közül kettő hátoldalán ceruzás aláírásával. A fényképek mérete egységesen 18 x 12 cm. Jó állapotban , A Csokási Jusson biratott Szegégyházi Pusztának árendára kifizetett összegek Quitentia-nyugtái évekből. Összesen 32 darab. Az árenda kifizetője Méhes Sámuel. A nyugták közül 30 nyomtottt, kézírással kitöltve, kettő pedig kéziratos. Öt nyugtán az aláírás mellet vörös viaszpecsét. Jó állapotú lapok , A csolnakosi római katholikus templomrom díszítvényeiről Lukácsovits Magda által készített négy aquarell és egy tusrajz. Csolnakos kisközség Hunyad vármegye hunyadi járásában, Vajdahunyadtól hat kilométerre délre, a Cserna jobb partján, a Csolnakosi-tó északkeleti szegletében található. A templom a XIV- XV. században épült, ötszög záródású, keresztboltozatú, gótikus szentéllyel, hálóboltozatú hajóval. Tornyát és pitvarát 1867-ben építették hozzá. 16. századi, reneszánsz stílusú freskóit a falu elárasztása előtt 59 darabban a vajdahunyadi várba vitték, ezek közül az egyik Hunyadi Jánost, a másik Vajdahunyadot ábrázolta. Romjai 1972-ben pusztultak el végleg. A rajzok hátoldalán Lukácsovics Magdolna autográf képmagyarázatai, az ábrázolt díszítvények romon belüli elhelyezkedésének megjelölésével. A lapok mérete egységesen 16,5 x 21,5 cm. Jó álapotban , árverés

58 216. Deák Ferenc [politikus, államférfi; ] fényképe 1872-ből. Készítette: Ellinger Ede, Budapest. Előnyomott kiadói kartonon. A fénykép mérete: 9,9 x 14,1 cm. A karton mérete: 10,9 x 17,1 cm. Jó állapotban, enyhén foltos , Deák Ferencz beszéde a képviselőház márcz. 28-ki ülésében Külön lenyomat a Magyarország 29-ik számából. Pest, Emich Gusztáv [1] p. Kötés nélkül, megkímélt állapotban. Körülvágatlan , Debreczeni László [építész, grafikus; ] autográf levele Pálóczi Horváth Lajoshoz [népzenekutató, műfordító; ] Kedves Lajosom! megszólítással 1940-ből. Arra az esetre írom ezt a cédulát, ha nem találnálak otthon. Mindössze három napra jöttem és sok felé kellett szaldgálonm. Ma este megyek Hómannal Kolozsvárra s onnan tovább. Fogadd ezt a könyvecskét tőlem úgy, ahogyan adom, szeretettel. Ez a román Kolozsváron legutolsónak megjelent magyar könyv. A mozgósítás napján adtuk nyomdába, utószavának dátuma az én behivatásomnak dátuma. A levélben említett könyv: Debreczeni lászló - A mi művészetünk (Kolozsvár, Ifju Erdély). Kelt: Budapest, okt. 6. Egy beírt oldal, jó állapotban , Erdélyi kastélyokról és templomokról készült 3 db fénykép az közötti időszakból. I. A mezősámsondi Bethlen-kastély, gróf Bethlen István lakhelye. Készítette Horváth és Társa, Marosvásárhely. Méret: 23 x 16,5 cm. Jó állapotban. II. Küküllővár, Bethlen-kastély. Müllner Fotó. Méret: 23 x 17 cm. Alul középen és a bal alsó sarkán sérült (középen a hátoldalról javítva, a sarkon kis hiánnyal). III. A kerci aptáság romjai. Készítője ismeretlen. Méret: 18 x 24 cm. Jó állapotban ,- Honterus Antikvárium 55

59 Az 1848-as forradalmi kormány nyomtatott kiáltványa 1848 májusából. Hazafiak! Épen most vettük futár által azon tudósítást, hogy felséges Királyunk Bécs városát váratlanul elhagyta s útját Insbruck felé vette. Sietünk ezt a közönséggel tudatni, nehogy e hír más alakban s tán elferdítésekkel terjesztve, okot adjon nyugtalanságra, s eszközül szolgáljon izgatásokra, mellyeket a haza jelen körülményei között kerülni s távoztatni minden honpolgárnak legszentebb kötelessége. [ ] Szükségesnek tartottuk az országgyűlésnek minélelőbbi összehívását, s annak határnapjául f. é. Július hónapnak 2-dik napját tűztük ki. Ezek mellett kiáltványában a kormány adakozásra, valamint az önkéntes haderő mielőbbi kiállítására szólít fel. A végénél gróf Batthyány Lajos, Deák Ferencz, Szemere Bertalan, Klauzál Gábor, gróf Széchenyi István és báró Eötvös József nyomtatott aláírásával. Kelt: Budapest(!), május 19. Egy nyomtatott oldal, a szélein gyűrött, helyenként szakadt. Folio , Fein László szegedi gyűjtő numizmatikai gyűjteményének gépelt katalógusa. 19 oldalon érme leírásával. Fűzve, kötés nélkül, megkímélt állapotban. A lapok hátoldalán fejléc: Fein Lajos Kézmű és Divatárúkereskedés az Arany Almához, Szeged, Klauzál tér 3. Alapítva , Igazolvány Krausz Gábor hazatért zsidó munkaszolgálatos részére 1944-ből. Magyar és orosz nyelven. Kelt: Szeged, november 11. Rota-sokszorosított lap, kézírással kitöltve, a magyar és orosz hatóságok pecsétjével, a magyar részen Dr. Valentiny Ágoston, Szeged polgármesterének autográf aláírásával. Félbehajtva, kissé viseltes állapotban , Kalotaszegi csoportkép 1910-ből. Méret: 25,7 x 20 cm. A jobb szélén kis sérülés (hiány nélkül), középtájt enyhén foltos , árverés

60 Keresztlevél 1771-ből Kecskés Pál részére kiállítva, a hátoldalon színezett rézmetszettel díszítve. Német nyelvű nyomtatvány Lipcséből, alul kézírással kitöltve. Kelt: Lipcse, 1771 május 31. A hátoldalon bibliai jeleneteket ábrázoló részmetszetekkel díszítve. Mérete: 14,5 x 14,5 cm., behajtva 7 x 7 cm. Kifogástalan állapotban, rendkívül szép darab , Keresztlevél 1771-ből Kecskés Anna Katarina részére kiállítva, a hátoldalon rézmetszettel díszítve. Német nyelvű nyomtatvány Lipcséből, alul kézírással kitöltve. Kelt: Lipcse, 1771 május 31. A hátoldalon bibliai jeleneteket ábrázoló részmetszetekkel díszítve. Mérete: 15,5 x 15,5 cm., behajtva 7,8 x 7,8 cm. Kifogástalan állapotban, rendkívül szép darab , Koltón [Szatmár vm. Nagysomkúti járás] készült 2 db. fénykép az 1930-as évekből. Az első felvétel a koltói kastélyt ábrázolja, ennek mérete 23,5 x 14 cm. A másik fotón Teleki Sándor sírja látható, bal oldalon a háttérben Petőfi híres somfájával (mérete: 23 x 18 cm). A második fotó sarkai kissé gyűröttek. Koltó nevezetes kastélya feltehetőleg Mária Terézia uralkodásának idején épült, 1821-ben pedig már restaurálták a barokk épületet ben a 25 éves Teleki Sándor, a későbbi szabadságharcos ezredes, író vette át a koltói birtok vezetését ben a vad gróf vendégeként Petőfi Sándor három alkalommal is megfordult a településen. Ezek közül a látogatások közül a legemlékezetesebb az szeptember 9. - október 19. közötti időszak, amikor az ifjú író hitvesével, Szendrey Júliával töltötte itt a mézesheteiket, miközben 28 új verssel gazdagította a magyar lírát. A költemények zöme a híres somfa alatti kőasztalon íródott. A kastélyban ma Teleki-Petőfi múzeum működik ,- Honterus Antikvárium 66

61 Kossuth Ferenc [politikus, ] kereskedelemügyi minisztergépelt levele ismeretlenhez Tisztelt Barátom! megszólítással 1907-ből. Van szerencsém Veled közölni, hogy pártfogoltad: Kiss István végzett joghallgató, napidíjas posta- és távirdaforgalmazóvá felvétetett. Kelt: Budapest, május 4. Fél gépelt oldal, M. Kir. Kereskedelemügyi Minister fejléces levélpapíron, alul Kossuth Ferenc autográf aláírásával, megkímélt állapotban , Kossuth Ferenc [politikus, ] kereskedelemügyi minisztergépelt levele ismeretlenhez Tisztelt Barátom! megszólítással 1907-ből. Szakács Miklós székelyudvarhelyi lakosnak Általad figyelmembe ajánlott azon kérését, hogy posta-távirdagyakornokjelöltté fölvétessék, őszinte sajnálatomra nem teljesíthettem, mert illy állás üresedésben nincs, s ennek következtében folyamodványa még ajánlásodat megelőzőleg tagadólag intéztetett el. Előreláthatólag azonban még a nyár folyamán gyakornokjelölti állásokra pályázat fog kiiratni, akkor pártfogoltad kérelmét melyet előjegyzésbe vétettem megujithatja. Kelt: Budapest, május 12. Egy gépelt oldal, M. Kir. Kereskedelemügyi Minister fejléces levélpapíron, alul Kossuth Ferenc autográf aláírásával, megkímélt állapotban , Kós Károly [építész, író, grafikus; ] autográf levelezőlapja Vákár tiborné részére 1947-ből. Levelében megírja, hogy zsúfolt programja miatt csak vasárnap reggel tudja felkeresni. Kelt: Budapest, május 3. Egy tintával beírt oldal, megkímélt állapotban. Hozzá tartozik: A kalota-nádasi Kós-tanya fényképe A hátoldalon Kós Károly kézírásával: A kalota-nádasi Kós-tanya. Háttérben a Riszeg-tető, előtte a Berek-patak völgye január hava 10.-én. A fénykép mérete: 9,5 x 6,5 cm. Megkímélt állapotban , árverés

62 Kós Károly [építész, író, grafikus; ] látogatása Áprily Lajosnál [költő, ] Szentgyörgypusztán Gajzágó Jolán 4 db fotója az 1960-es évek második feléből. A négy fényképen Kós Károly, Áprily Lajos, Győry Imre, Jékely Zoltán és Kós Károly felesége, Balázs Ida látható. A fényképek mérete egységesen 14 x 9 cm. A hátoldalukon Gajzágó Jolán bélyegzése. Jó állapotú, eredeti felvételek , Kós Károly [építész, író, grafikus; ] temetésén készült nyolc fénykép 1977-ből. A felvételeket Szabó Tamás készítette. A fényképek mérete egységesen 12 x 9 cm. Kós Károly augusztus 24-én halt meg Kolozsváron. A Farkas utcai református templomból induló utolsó útján népviseletbe öltözött kalotaszegi férfiak és kalotaszegi lányok a koszorúkat a pártájuk fölé emelve kísérték koporsóját a Házsongárdi temetőkertbe. Jó állapotú fényképek , Kreith Béla gróf [az ereklyemúzeum gyűjtője és hirlapíró] autográf levele ismeretlenhez Igen Tisztelt Uram! megszólítással 1897-ből. Kiválóan érdekes és emléktárgyakban az ország területén leggazdagabb gyüjteményünknek az ujonnan berendezett i és Kossuth muzeumomnak megtekintésére tisztelettel meghívom Kelt: Budapest, december 20. Három beírt oldal, az i szabadsgharczi ereklyegyüjtemény és Kossuth-muzeum fejléces levélpapírján, jó állapotban , A Magyarországi Zsidók Szövetsége Lakáshivatalának lakásbeutaló határozata 1944-ből. A Sztójay-kormány 1944 áprilisában létrehozta a Magyarországi Zsidók Szövetségét, ami a létező Központi Zsidó Tanács átszer- Honterus Antikvárium 66

63 vezését jelentette. Június 15-én kezdődött meg a fővárosban élő zsidók sárga csillaggal megjelölt házakba való tömörítése, kilakoltatása. Az itt szereplő, 1944 júnuis 16-án keltezett határozata alapján a hatóság a Szilágyi Erzsébet fasor 9. száma alatti lakos Almási Istvánt Haig Béla V. kerület Csáky u. 30. szám alatti lakásába telepítette át. Kelt: Budapest, júnis 16. Egy nyomtatott oldal, kézírással kitöltve, kissé viseltes állapotban , Magyarul travesztált Eneásnak XII könyve. Aloys Blumauer [ ] osztrákt költő Vergilius Aeneis-ét travesztálta, művének erős humora és szatírája a modern szokásokat és erkölcsöket ostorozza. Magyarra az első részét Szalkai Antal fordította le ( magyarra öltöztette ) 1792-ben, eredetileg több helyen szellemesen átdolgozva. Mivel a papságról gúnyosan, csipkelődő hangnemben beszélt, nemcsak a lefordított művét kobozták el, hanem állását is elvesztette (Sándor Lipót nádor titkára volt). Műve így nyomtatásba nem került, kéziratban terjedt, csakúgy mint az árverésünkön szereplő példány is. A címlapon a címet kézzel festett, koronából két oldalt kiinduló virágfüzér fogja közre, felül a cím írásától el eltérő kézírással tulajdonosi bejegyzés: Suhajda Adalberté. A kötet kézírása végig egy kéztől való, jól olvasható, tiszta számozott oldal. Korabeli félbőr-kötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , A Magyar Vöröskereszt tudósító irodájának tudakozó-lapja 1943-ból. A tudakozó-lapon özv. Dr. Almási Antalné kér információt fia, Dr. Almási János hollétére vonatkozóan, a hátoldalon a Vöröskereszt válaszával: Nevezett év január-február hó 16. közötti időben Dolsik és Baturin között eltűnt. Egy nyomtatott levél, gépírással kitöltve, a hátoldalon az érdeklődésre adott válasz a nyomtatott részbe kézírással beírva. Kelt: Budapest, ápr. 29. Megkímélt állapotban, középen hajtva , árverés

64 Gróf Majláth Gusztáv Károly [ ] erdélyi római katolikus püspök dedikált fényképe 1920-ból. A fényképet készítette: Bátyi Lajos, [Kolozsvár]. A fénykép mérete: 16 x 22 cm. Kiadói kartonon, a kép alatt dedikáció: Erdődi József ujonnan felszentelt hűséges lelki fiamnak emlékbe Gyulafehérvár, aug. 1. Gusztáv Károly erd. püspök. Jó állapotban, a karton enyhén foltos , Makkai László [történész, ] gépelt levele autográf aláírásával 1942-ből: Véleményes jelentés Pataki József: A magyar Anjouk és a két román vajdaság cimű dolgozatáról Kelt: Kolozsvár, június 19. Egy gépelt oldal, alul autográf aláírással, megkímélt állapotban. Folio , Báró Mannsberg Arvéd [ ], a Ganz-Danubius közgazdásza, Reményik Sándor egyetemi évfolyamtársa és barátja, középhantosi (Fejér vm.) földbirtokos 1937 évi fotóalbuma. A fényképalbum felvételei az május 17. szeptember 24. közti időszakban készültek. Az előzéken Mannsberg Arvéd autográf soraival: Sok kedves hétvégi kirándulás falún és a Balaton körül, de kevés fotografálás; néhány nagyon szép, magányos nap az ősz-elői szabadság során a Fogarasi-havasokban, a Bulea-tó környékén és Szovátán: ezek jellemzik az 1927 (!) esztendőt. Bevezetőül pár felvétel a nyárelői díszben pompázó Középhantosi kertről, majd emlékidéző napló-sorok és képek az őszi havasi napokról, végül fotó-levelezőlapok azokról a helyekről, hol szabadságom alatt jártam: az egész idei termés. Az elejénél a középhantosi birtokon készült 5 kép, ezután a Lám Bélával, egyetemi évfolyamtársával tett havasi kiránduláson készült 16 felvétel, melynek során két napot töltöttek Szovátán, ahol meglátogatták Reményik Sándort és Sándor Juditot (két felvételen szerepelnek). A felvételek mellett képaláírásokkal. A fényképes beszámolót egy négyoldalas autográf visszaemlékezés előzi meg, az album végé- Honterus Antikvárium 66

65 nél pedig 10 képes levelezőlap, melyeket a nagyszebeni Fischer-cég adott ki, Nagyszeben és a Fogarasi-havasok nevezetességeivel. Zsinórral fűzöt albumban, kifogsátalan állapotban , Mária Terézia magyar királyné [ ] megbízólevele Kempelen Farkashoz [feltaláló, tudós, kancelláriai tanácsos, ], Mária Terézia autográf aláírásával 1769-ből. Levelében Mária Terézia fontos megbízatással látta el Kemepelen Farkast. Ebben az időben Mária Teréziának nagy gondot okozott a temesi bánság kérdése, a Savoyai Jenő által a törököktől visszafoglat területen ázsiai állapotok uralkodtak. Az úttalan síkságok szélein itt-ott egykét kis község volt csak, ezek között teljesen lakatlan volt, csupán a bujdosóknak és a vadállatoknak szolgált menedékül. A török hódoltáság megszüntével ugyan valamelyest javultak az állapotok, azonban a néptelen területen való letelepedésre a hazai iparosok és földművesek közül csak kevesen vállalkoztak. A visszafoglalás utáni időszakban a vidék rác és oláh lakosai mellett a görög kereskedőréteg volt meghatározó, akik csak szipolyozták a monarchiát, de a törökök ellen Magyarország védelmére fegyvert fogni vonakodtak. Ezen okok folytán, mint azt a hazánkban járt külföldi utazók, gróf Hoffmanssegg, Born és Townson is megemlítik, a közbiztonsági viszonyok meglehetősen kedvezőtlenek voltak. Kempelen Farkas udvari kamarai tanácsos a Bánság politikai és kamarai berendezkedésére nézve kész javaslattal állt elő: a temesi bánságot csatolják vissza a Magyar Királysághoz. A magyarok ezen régi kívánságát a bécsi kormánykörök ellenezték, azonban ennek ellenére Mária Terézia tetszését a terv elnyerte. Az úgynevezett Temesvári országos administratio nyomban megkezdte működését, de a délvidéki német betelepítések elég döcögősen indultak és a csempészet is elharapódzott. Ekkor Kempelen újabb előterjesztésére válaszolva írta meg Mária Terézia az itt szereplő Hand Billet -jét, melyben megbízza Kempelen Farkast a Bánságba küldött udvari bizottság vezetésével. A helyzetet bonyolította, hogy az időközben kitört osztrák-bajor viszály folytán a bánságban szolgáló katonákat visszahívták, és az osztrákt hadak József császár vezénylete alatt Nagy Frigyes ellen a cseh hadszíntérre vonultak, a német telepítések pedig abbamaradtak. A sorkatonaság kivonulása folytán a magyar bányavárosokban és a temesi bánságban forrongások kez árverés

66 dődtek, Erdélyben a fiatalok a katonai toborzások elől az erdőkbe menekültek, ahol útonállók módjára raboltak és pusztítottak. A bánságban is beköszöntött a rablóvilág, az oláh és rác martalócok állandó rettegésben tartották a vidék telepeseit. E válságos helyzetben az udvari haditanács Kemepelent küldte a garázda haramiák megfékezésére. A királyi biztosként tevékenykedő Kempelen pedig csakhamar meg is felelt a bizalomnak, vésztörvényszéket hirdetett s erélyes rendszabályai által ismét rövid úton helyreállította a közbiztonságot. Mikor aztán Csehország felől ismét békés szelek fújtak, a félbeszakadt betelepítési munkát is folytatni tudták. Kempelen Farkas igazgatása alatt több ezer főnyi család telepedett le a Bánságban, azonban Kempelen a kedvezőtlen klíma miatt súlyosan megbetegedett, mire a királyné felmentette a délvidéki német telepítések felügyelete alól és 1770 nyarán hazatért. Kelt: Bécs, június 25. Egy beírt oldal, jó állapotban, keretezve , Märklin Elektrische Miniatur-Eisenbahn- Spur 00. MP 40. Modellvasút-árjegyzék 1939-ből. Lipcse, Spamer AG. 24 p, gazdagon illusztrált Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírborítékban. Jó példány. A címlapon Chmura László kereskedői bélyegzése , Metaplan Universal metal construction kit Angol nyelvű játékkatalógus az 1930-as évekből. [Budapest, év nélkül. Haas Ottó Sport-nyomda.] 32 p., gazdagon illusztrált. Fűzve, színes, illusztrált kiadói haránt alakú papírborítékban, mekímélt állapotban , A Marostorda vármegye monographiája megiratási költségeinek fedezésére tartott Vármegy-bál meghívója 1893-ból. A bált Marosvásárhelyen tartották 1893 február 8-án. A Transsylvánia szállóban. Nyomtatta Rigler József Ede, Budapest. Három nyomtatott oldal, kifogástalan állapotban. Hozzá tartozik: Honterus Antikvárium 66

67 A kászon-alcsíki járási jegyzői egylet estélyére szóló meghívó 1902-ből. A kirándulással egybekötött estélyt július 5-én tartották Tusnádfürdőn a Gyógycsarnokban. Nyomtatta Szvoboda, Csíkszereda. Három nyomtatott oldal, hajtva. Hozzá tartozik: A kolozsmonostori m. kir. gazdasági tanintézet jubileumi ünnepélyére szóló meghívó 1894-ből. Nyomtatta Ajtai K. Albert, Kolozsvár. Egy nyomtatott oldal, hajtogatva, megkímélt állapotban. Folio , A marosvásárhelyi Városháza ( Primária ) és a Közművelődési Palota panoráma-fényképe 1924-ből. Jobb oldalt felül jelzett: Posoni A teljes panorámakép négy felvételből összerakva, teljes mérete 46 x 16,5 cm. Korabeli keretben, megkímélt állapotban , I. Rákóczi Ferenc [ júl. 8.] 1676 március 18-án kelt oklevelének 1813-as átirata. Tartalom: A sárospataki illetőségű Lakos Ambrus háromszáz magyar forintot átadott cserébe sáros-pataki városunk felső Hostattya vigiben Hétze nevü utzában lévő Házat fundusával együtt, mellyet néhai Pál András successoritól Felességével Csákó Erzsébettel edgyütt vettenek és aquiráltanak, mellynek Szomszédsági Délrül Fekete Sigmond Curiája, Északrúl Baranyai Sándor Háza, Napkeletről Utcza, Nap Nyugotról pedig az Város Sáncza. Két beírt oldal, a végénél papírfelzetű pecséttel. Hajtva, megkímélt állapotban. Folio , árverés

68 Ravasz László [református püspök, ] gépelt, autográf javításaival és aláírásával ellátott nyílt levele 1929-ből: Üzenet az amerikai (kanadai, cubai és délamerikai) magyar testvérekhez. Kelt: Budapest, április 17. Egy gépelt oldal, a Dunamelléki Református Püspök fejléces levélpapírján, autográf javításokkal, a végénél Ravasz László autográf aláírásával, megkímélt állapotban. A bal szélén középtájt a hajtásnál szakadt , Szerdahelyi Károly öccséhez, Szerdahelyi Pálhoz írt autográf, magyar nyelvű levele Kedves Öcsém Pál! megszólítással 1849-ből. A mult hó 18-án irott levelembe érintettem volt, hogy a postának meg vevője akadt, de akkor többet nem irhattam, mert még nem végeztem volt, mostan már tudósítalak, hogy végeztem, mert a postát és házamat és majoromat öszszesen el adtam 8500 pengö forintokon, nagyon oltson, de a mostani körülmények között, csakhogy ezen gyalázatos szászok közül megmenkedhessek oda adtam; a vevő elment már Kolozsvárra hogy ottan eszközölje ki a posta meg vehetését, most már hát csak attól függ, meg engedik e hogy el adjam vagy sem? Kelt: Beszterce, május 16. Három sűrűn beírt oldal, megkímélt állapotban, a hátoldalon címzés és vörös viaszpecsét , Szerdahelyi Pál kéziratos, magyar nyelvű levele ismeretlenhez Édes Öcsém! megszólítással 1854-ből. Kelt: Szathmár, július 9. Négy sűrűn beírt oldal, megkímélt állapotban , Teghze Gyula [ ] jogi doktor, egyetemi tanár jogi diplomája, berlini egyetemi díszdoktori oklevele és egy nyomtatott munkája. I. Jogi diploma Teghze Gyula részére, kiadta a Budapesti Tudományegyetem március 21-én. Pergamenoklevél, alul Schulek Honterus Antikvárium 66

69 Gyula rektor és Herczegh Mihály dékán autográf aláírásával, nemzetiszínű zsinóron függő fatokozású vörös viaszpecséttel. Megkímélt állapotú példány, ép pecsétte, hajtogatva. II. Teghze Gyula díszdoktori oklevele, kiadta aberlini egyetem június 22-én. Egy nyomtatott lap, kézírással kitöltve, hajtogatva, kissé viseltes állapotban. III. Teghze Gyula: A háború és a nemzetközi jog. Debrecen, Csáthy Ferenc. 36 p. Korabeli félvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Az úrvölgyi I. világháborús temetőről készült fénykép 1936-ból. A hátoldalon ceruzás képmagyarázat: Úrvölgyi fatelepnél hősök temetője VII. 31. Méret: 16,2 x 11,5 cm. Megkímélt állapotban , Vámszer Gézának [néprajzkutató, művészettörténész; ] a csíkdelnei Szent János kápolna 1934-es restaurálásakor készült gyűjtése (fényképek, kézirajzok, egy alaprajz és egy gépelt kézirat). Összesen 16 rajz és 24 fénykép. A fényképek többsége az közötti időszakban készült, de van köztük két-két 1931-ben illetve 1959-ben készült felvétel is. A fényképek fő témája a templom belső díszítőelemeinek bemutatása, ezek közül különösen figyelemre méltó az 1673-ban készült, de azóta már elpusztult sekrestyeajtóról készült jó minőségű felvétel. A belső felvételek mellett a fotók között 8 külső, a templom fekvését, illetve restaurálását megörökítő fénykép is megtalálható (Vámszer nem tudta megtagadni néprajzos voltát, a külső felvételek közül kettő a Szent János napi búcsúban készült, 3 fotón pedig más műemlékek láthatók: az alamori (Küküllő vm.) ref. egyház temploma, illetve Sándor Zsigmond által készített két felvétel a csíkszépvízi Iparosok Boldogasszony Kápolnájáról és a csíkpálfalvi r. kat. kápolna népies reneszánsz oltáráról). A fényképek kartonra kasírozva, a kartonokon Vámszer Géza kéziratos képmagyarázataival és datálásával. A rajzok Vámszer felméréseinek vázlatait adják, közülük öt tusrajz, kilenc ceruzarajz, egy pasztell és egy akvarell árverés

70 A gyűjtemény harmadik része Vámszer Géza gépelt templom-monográfiája 17 oldalon, 1965-ös datálással (nyomtatásban 1934-ban jelent meg Debrecenben).. A fotók, rajzok, illetve a gépirat közös modern mappában, megkímélt állapotban , A csíkdelnei Szent János templomról Seiwarth L. által készített 15 db fénykép ből. A fényképek mérete egységesen 11,5 x 8 cm, mindegyik kartonra kasírozva, a kartonokon korabeli kéziratos képmagyarázatokkal. A templom 1934-re már olyan elhanyagolt állapotba került, és mivel temetőkápolnakánt használták csak, hogy a lebontása mellet döntöttek. Erre végül nem került sor, a műemléket a csíki közönség támogatásával, az Erdélyi Kárpát Egyesület csíkszéki osztálya és a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum segítségével sikerült megmenteni, sőt helyreállítani. A fényképek jó állapotban , Vámszer Géza [néprajzkutató, művészettörténész; ] Gelence régi róm. kat. temploma c. templom-monográfiájának gépelt kézirata 1965-ből. 14 gépelt oldal, megkímélt állapotban. Hozzá tartozik Köpeczi Sebestyén József [heraldikus, címerfestő, genealógus; ] tíz fényképe a gelencei templom belsejéről 1932-ből. A fényképek egy kivételével Köpeczi kéziratos képaláírásaivel ellátott lapokra felragasztva. A fényképek mérete 14 x 9 cm. Megkímélt állapotban. Hozzá tartozik: A gelencei templom hajójáról 1934-ben készlüt fénykép 1965-ös nagyítása. A hátoldali képmagyarázat: Gelence, 1934 a hajó, deszkamenynyezet, karzat, orgona és freskó töredékek. Fischer J. után Csibi Károly ápr. Jó állapotban ,- Honterus Antikvárium 77

71 253. Vámszer Géza [néprajzkutató, művészettörténész; ] két tusrajza a csíkdelnei Incze-kúria csempemotívumairól. A rajzokon egy mázas csempe párkánydísz és egy 1737-es mázatlan csempe ábrázolása. Jó állapotban , Vándorkönyv a kolozsvári születésű Szabó Károly csizmadialegény részére 1854-ből. Kiállítva: Nagyszeben, nyomtatott, számozott oldal, 28 oldalon magyar és német nyelvű bejegyzésekkel az közötti időszakból Kolozsvár, Székelyudvarhely, Zilah, Nagyvárad és Torda városából, több bejegyzésnél papírfelzetű- illetve vörös viaszpecséttel. Korabeli, vászonnal erősített gerincű keménytáblás papírkötésben, viseltes állapotban. A kötet lapjai zsinórral fűzve, a zsinór a hátsó kötéstábla belsején viasszal lepecsételve , Végelbocsátó levél Csanádi Attila honvéd részére 1901-ből. Kelt: Marosvásárhely, december 31. Csanádi Attila összesen 12 évet és 3 hónapot szolgált, ebből 10 év 3 hónapot a cs. és kir. 28. tábori vadászzászlóaljnál majd 2 évet a marosvásárhelyi 22-ik honvéd gyalogezrednél. Díszes, fametszetes nyomtatvány, kézírással kitöltve. Hajtogatva, megkímélt állapotban , Vidor Marcell [költő, újságíró; ] ötsoros verskézirata a Művészklub meghívójának verzóján 1914-ből. A verskézirat szövege: A Tavasz, tudom Önnek zsendül - / S egy dalt küldök és a szivembül - / Úgy száll a nótám messze, messze: / A dalt, az álmot tartsa fogva / És szivétől el ne eressze! Kelt: Budapest, április 4. A vers végénél Vidor Marcell, a lap tetején Vaszary János, Vedres Márk és Miklós Jenő, a lap alján Nemes Marcell és Lengyel Menyhért autográf aláírásaival. Kissé viseltes állapotban , árverés

72 Király Pál Dáczia története. Budapest, Franklin. 128 p., szövegközti és egészoldalas illusztrációkkal. Több lapján korabeli tulajdonosi bélyegzés. Történelmi Könyvtár 92. füzet. Korabeli félvászon-kötésben, a színes, illusztrált kiadói papírboríték címlapja az első táblára felragasztva. Megkímélt állapotú, jó példány , Kis János Cooknak ama híres anglus hajós-kapitánynak a Föld körűl utazása, mellyet Banks, és Solander Tudósok társaságában tett esztendőkben. Németből fordította Horváth Sigmond. Kiadta --. Második kiadás. Pest, Trattner János Tamás. 207 p. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr-kötésben, megkímélt állapotban. Szép példány , Kner-kiadványok, bibliofília, könyvészet [Balassi Bálint] Balassa Bálint minden munkái. Életrajzi bevezetéssel s jegyzetekkel ellátva kiadta Dr. Dézsi Lajos. I-II. kötet. [Budapest, 1923.] Genius. CLI p.; [4] p. Számozott (8/10 sz.) példány. Nagy írók Nagy írások harmadik sorozat I. A két kötet egységes, aranyozott kiadói egészbőr-kötésben, felül aranyozott lapszélekkel. Kifogástalan állapotú, szép példány , Balázs Béla Doktor Szélpál Margit. Tragédia három felvonásban. Átdolgozott új kiadás. Gyoma, Kner Izidor [3] p. Lévay-Haiman Fűzve, Kozma György által illusztrált kiadói papírkötésben. Hibátlan állapotú, felvágatlan példány ,- Honterus Antikvárium 77

73 Balázs Béla Kalandok és figurák. Vázlatok. Gyoma, Kner Izidor. 1 t. címkép (Balázs Béla portréja) [5] p. Első kiadás. Lévay-Haiman Fűzve, Kozma Lajos által illusztrált kiadói papírkötésben. Hibátlan állapotú, felvágatlan példány , Balázs Béla Tristan hajóján. Gyoma, Kner Izidor [2] p. Lévay-Haiman Kiadói keménytáblás papírkötésben. Az első kötéstáblán kis festékfolt, ettől eltekintve megkímélt állapotú példány , [Cseppke Könyvek. Második kiadás. I-III. kötet.] I. Egy özvegyasszonyról és egy katonáról való história, mellyet egyéb régi trufákkal azaz mind víg és szomorú történetekkel egyetemben mindeneknek örömére és okulására egybegyűjtött Király György deák. II. Egy nemes emberről és az ördögről való história mellyet egyéb fabulákkal és lött dolgokkal egyetemben Heltai Gáspár irásiból kiszedegetett és ím újra napfényre bocsátott Király György deák. III. Az Miasszonyunk Szíz Mária csodáiról való hét legenda mellye-ket egynihány szenteknek életeknek rövid históriájával egyetemben több régi magyar manuskriptumokból kiszedegetett Király György deák. Gyoma, Kner Izidor [1] p.; 95 + [1] p.; 95 + [1] p. Mindhárom kötetben Kozma György egészoldalas, oldalszámon belüli illusztrációival. Lévay-Haiman A három kötet egységes, kiadói félvászon kötésben, felül festett lapszélekkel, megkímélt állapotban , Éjfél. Magyar irók misztikus novellái. A novellákat Bálint Aladár gyüjtötte össze. [Az előszót Kosztolányi Dezső irta. A címlapot és az illusztrációkat Divéky József rajzolta.] Gyoma, Kner Izidor [4] p t. Lévay-Haiman Fűzve, Divéky József által illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány. Körülvágaltlan , árverés

74 Fitz József A magyar nyomdászat, könyvkiadás és könyvkereskedelem története. I-II. kötet. I.: A mohácsi vész előtt. II.: A reformáció korában. Budapest, Akadémiai Kiadó. 258 p. + 5 t. (ebből 3 színes); [3] p. Mindkét kötetben gazdag szövegközti, részben beragasztott képanyaggal. Egyetlen kiadás. A két kötet egységes kiadói egészvászon-kötésben, papírborítóban. A kötetek borítója kissé szakadozott. Folio , Goethe, [Johann Wolfgang von] Antológia a költő ifjú- férfi- és öregkorának műveiből. I-III. kötet. Fordította Szabó Lőrinc és Turóczi-Trostrler József. Gyoma, Kner Izidor [2] p.; 69 + [3] p.; 68 + [4] p. Lévay-Haiman A három kötet egységes, aranyozott gerincű korabeli szürke félbőrkötésben, közös karton védőtokban. Az első kötet gerincéne felül kis sérülés, ettől eltekintve megkímélt állapotú sorozat. A kartontokja kissé viseltes, ragasztószalaggal javítva , Kardos László A huszonegyéves Ady Endre. Gyoma, Kner Izidor. 88 p. Az elejénél lapszámozáson belül Ady beragasztott arcképével. Lévay-Haiman: Fűzve, kiadói papírkötésben. Jó állapotú, körülvágatlan példány , Koronghi Lippich Elek költeményei Kriesch Aladár és Nagy Sándor rajzaival. [Budapest], Pallas [1] p. Színes könyvdíszekkel, illusztrációkkal. Díszesen aranyozott, szecessziós kiadói egészvászon-kötésben, mintás előzéklapokkal. Megkímélt állapotú, szép példány , Lányi Sarolta A távozó. -- versei. [Gyoma, Kner Izidor.] 90 + [5] p. Lévay-Haiman Fűzve, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban ,- Honterus Antikvárium 77

75 270. Lesznai Anna Édenkert. Versek. Gyoma, Kner [10] p. Első kiadás. Lévay-Haiman Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, körülvágatlan példány , Lukács György Balázs Béla és akiknek nem kell. Összegyűjtött tanulmányok. Gyoma, Kner Izidor [7] p. Lévay-Haiman Fűzve, kiadói papírkötésben. Körülvágatlan , Magyar Bibliofil Szemle. Évnegyedes folyóirat. Szerkesztette: Az 1-2. számot Dézsi Lajos, a 3-4. számot Sikabonyi Antal. I. évfolyam, szám (1924. jan.-dec.) Budapest, Lantos Rt. [nyomt. Kner Izidor, Gyoma]. [4] p t. + 1 kihajtható színes melléklet. Lévay-Haiman Hozzákötve: Magyar Bibliofil Szemle. Évnegyedes folyóirat. Szerkesztette: Sikabonyi Antal. II. évfolyam, szám (1925. jan.-dec.) Budapest, Lantos Rt. [Kir. M. Egyetemi Nyomda]. VI + [2] [1] p t. + 1 hasonmás. Teljes, a folyóiratból több nem jelent meg. A két évfolyam lapszámai egybekötve, modern vászonkötésben, a lapszámok papírborítói bekötve , Romhányi Károly A magyar könyvkötés művészete a XVIII XIX. században. Budapest, [Turul Sajtóvállalat.] [4] p. + I-XL. számozott t. (20 lapon), ebből 5 színes. Dedikált példány. A Budapesti Királyi Magyar Pázmány Péter Tudományegyetem Művészettörténeti és Keresztényrégészeti Intézetének dolgozatai 41. Korabeli egészvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. A hátsó kötéstáblája kissé foltos, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány , árverés

76 Severini [János], Joannes Institutiones eloqventiae, in usum patriae juventutis ex probatis auctoribus selecta, variisque animadversionibus, et exemplis illustratae. Pozsony-Kassa, J. M. Landerer. [4] p. Díszesen aranyozott, bordázott gerincű korabeli barokk egészbőrkötésben, aranyozott lapszélekkel, a lapéleken alul és felül poncolt díszítéssel. Kifogástalan állpotú, rendkívül szép, bibliofil főúri példány , Szabó Lőrinc Föld, Erdő, Isten. -- versei. Gyoma, Kner Izidor [3] p. Lévay-Haiman Első kiadás, a költő első megjelent kötete. Fűzött, kiadói papírborítékban. A borítón Kozma Lajos fametszetes könyvdíszei. Megkímélt állapotú, részben felvágatlan példány , Szent-György-Céh Felhívás a magyar amatőrök és gyűjtők egyesületének megalakítására. [Budapest, Pátria.] [28] p. Korabeli félbőr-kötésben, az első táblán aranyoztt címkével, a kiadói papírboríték bekötve. Megkímélt állapotú, szép példány. Hozzá tartozik: A Szent-György-Céh részére feladott öt belépési nyilatkozat. A belépő személyek: gróf Eszterházy Móric, gróf Széchenyi Bertalan, Dr. Eckhardt Tibor, báró Hatvany József és Dr. Jakabffy Elemér. A belépési nyilatkozatok a Szent-György-Céh előnyomott postai levelezőlapjai, jó állapotban, Eckhardt Tibor belépési nyilatkozata félbevágva. A belépési nyilatkozatok keltezés nélkül, gróf Eszterházy Móric levelezőlapján jan. 31- én csákváron kelt postai bélyegzéssel. Hozzá tartozik: Gróf Eszterházy Móric autográf levelezőlapja a Szent-György- Céh részére Levelezőlapján tájékoztatja a Szent-György-Céhet, hogy az 1925-ös évre is átutalta a 100 Ft tagdíjat, és megírja a tagilletmény postázási címét, valamint ex-libris rajzolót keres: Ex-libris rajzolót tudnak-e Honterus Antikvárium 77

77 ajánlani? Heraldikai motivum, Louis XVI. modorban. Kelt: I. 8. A hátoldalon postai bélyegzés: Bánhida-Pápa, jan. 9. Megkímélt állapotú lap. Hozzá tartozik: A Szent-György-Céh részére feladott zárt levelezőlap fedlapja, ismeretlen feladótól 1913-ból. Csak a letépett fedlap, tartalma nélkül, postai bélyegzéssel és autográf címzéssel. Hozzá tartozik: A Szent-György-Céh kitöltetlen nyomtatott, színes, illusztrált üdvözlőkártyája Megkímélt állapotban, középtájt kis gyűrődéssel , [Szentkúty] Drescher Pál Régi magyar gyermekkönyvek Budapest, Magyar Bibliophil Társaság [ny. Kner Izidor, Gyoma] [3] + 14 t. (ebből 11 színes). Számozott (13/400 sz.) példány. Lévay-Haiman: Aranyozott, bordázott gerincű korabeli félbőr-kötésben, a színes, illusztrált kiadói papírboríték bekötve. Kifogástalan állapotú, nagyon szép példány , Turgonyi Lajos Történeti visszapillantás egyházunk és templomunk múltjára, templomunk 100 éves fennállásának öröm és hálaünnepén szeptember hó 21-én. Gyoma, Kner Izidor. 28 p. Lévay-Haiman Fűzve, kiadói keménytáblás papírkötésben, a gerincén korabeli vászonnal erősítve , árverés

78 279. Kolozs Pál Tizennégy nap szeptember 5-18: Észak-Erdély feltámadása. Budapest, [1941.] Singer és Wolfner. 196 p. Dedikált példány. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Kolozsvári Kalauz. Szerkeszti és kiadja az Erdélyrészi Kárpátegyesület Kolozsmegyei Osztálya. 19 képmelléklettel és a város térképével ellátva. Kolozsvár, Gámán János örököse. 80 p t. (14 kétlapos) + 1 kihajtható térkép. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Kelemen Lajos K. Fodor János Kolozsvári kalauz. Kolozsvár, Erdélyi Kárpát Egyesület. [6] + 88 p. + [6] p. + az elejénél egy kihajtható térkép. Erdélyi Kalauz IV. Kiadói egészvászon kötésben, az első táblán festett címfelirattal, megkímélt állapotban , Kelemen Lajos Kolozsvári kalauz. Harmadik kiadás. Kolozsvár, Erdélyi Kárpát-Egyesület [nyomt. Ujhelyi M. és Társa.] 54 + [10] p. + az elejénél egy kihajtható térkép. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Vályi László Kolozsvár kis uti kalauza. Összeálította --. [Miskolc], [Ludvig István.] 44 p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Kolumbán Lajos Hétfalusi csángók a multban és jelenben. Írta --. Brassó, Herz-féle könyvnyomda. 140 p. + 4 t. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- Honterus Antikvárium 77

79 [Komáromi] Comaromi Csipkés György Az kereszteny isteni-tudomanynak jeles moddal ugy el készittetett rövid summaja, hogy légyen az Sz. irásoknak olvasására, az istenitudomány közönséges ágazatínak el rendelésére, az vallásbéli villongásoknak meg értésére kezen fogva valo vitel, mellyet irt volt Wollebivs Janos, a th. doct. és az basiléai académiaban rend szerént valo professor, mostan pedig magyar nyelvre forditott Comaromi Csipkes György. Ultrajectomban [Utrecht], Swol János. [20] p. (Helyesen 444 p., a 308. oldalt követően rontott, helyre nem álló oldalszmáozás.) Az elejénél hét lap, valamint az utolsó két lap japánpapírral javítva, több kisebb szöveghiánnyal. RMK I. 877.; RMNY A hátsó szennylapokon közt keletkezett tulajdonosi illetve családi bejegyzések. Korabeli pergamenkötésben. Kissé kopottas állapotú példány. A kötet előzéklapjai cserélve , Kornitzer Béla Apák és fiúk. Nagy magyar értékeink ahogyan fiaik látják. Írta --. Dr. vitéz József Ferenc főherceg ő királyi fensége előszavával. I-II. kötet. [Budapest, 1940.] Széchenyi Irod. és Művészeti Rt. [Pesti Lloyd nyomda]. 278 p t.; p t. Dedikált példány. Számozott (468/500 sz.) A két kötet egységes kiadói egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Kosztolányi Dezső Káin. -- novellái. Budapest, Pallas. 144 p. Dedikált példány. Első kiadás. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben , Kosztolányi Dezső Modern költők. Külföldi antológia a költők arcképeivel. Budapest, év nélkül. Élet Irod. és Ny. Rt. [4] p t. A kötet 20 táblával teljes, példányunkból 1 t. hiányzik. Dedikált példány. Díszesen aranyozott, vaknyomással díszített korabeli egészbőr díszkötésben. Néhány apró kopástól eltekintve kifogástalan állapotú, nagyon szép példány , árverés

80 288. Kovács Alajos, Dr. Antal Lajos, Dr. Az erdélyi magyarság és a román statisztika A biologizmus mint uj életszemlélet. A magyar biopolitika. Budapest, [Kir. M. Egyetemi Nyomda.] 1 t [2] p. Magyar Nemzetbiológiai Intézet 2. kiadványa. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Kováts Péter Gyónás. Versek. [Székelyudvarhely], Szerző [Könyvnyomda Rt.] 46 + [2] p. Molter Károly részére dedikált példány. Fűzve, Tomcsa Sándor linómetszetével illusztrált kiadói papírborítékban , Kömlei János Szükségben segítő könyv. Német nyelvből magyarra fordítva, és Magyar országhoz alkalmaztatva -- által. Pest, Stáhel József és Kilian. VI + [4] + VII IX [helyesen XII] p. Kétszínnyomású címlappal, 48 szövegközti fametszetes illusztrációval. A címlapon és az utolsó lapon régi tulajdonosi bélyegzés nyomai. A 69. oldaltól önálló részcímlappal: Szükségben segítő könyvetske, melly azt tanítja, miképpen élhet az ember jól, és a maga sorsával meg elégedve? Miképpen lehet jó gazdasága, és betsületi? és miképpen segíthet, mind magán, mind másokon, minden féle szükségeknek idején? Hiteles históriákkal, s jeles példákkal meg mutogatva, és képekkel meg ékesítve egy a köz népet szivesen szerető túdós által. A Rudolf Zacharias Becker német szerző által írt, először ben, Lipcsében megjelent, rendkívül népszerű mű (Noth- und Hülfsbüchlein für den Landmann) Kömlei János beregszászi református lelkész által fordított első magyar kiadása. A rendkívül széleskörű ismereteket tartalmazó mű (mezőgazdaság, háztartás, hétköznapi ügyek intézése, orvoslás) könnyed stílusban, tanulságos széphistóriák segítségével a hétköznapi élet minden gondjában megpróbált eligazítani, így az egészséggel-betegségekkel kapcsolatban is. A mű gasztronómiatörténeti szempontból is érdekes: ez az első magyar nyelvű könyv, amely a burgonya felhasználásról ír, illetve burgonyás recepteket közöl. Kömlei fordításának célja, hogy ezzel is elősegítse a parasztság felvilágosítását, hogy bemutassa, hogyan tud rendbe hozni egy korábban nyomorúságos falut a pap, a tanító és a földesúr közös erővel. Honterus Antikvárium 88

81 Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr-kötésben, festett lapszélekkel. Megkímélt állapotú, jó példány. A gerincén a címke sérült , Kösztler Arthur, Dr. Erdélyi turista-kalauz. I. rész. Kolozsvár, Minerva. 67 p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , [Kőváry] Kővári László Györke történeti anekdotái. Bevezetésül a világtörténetbe. Kolozsvár, Tilsch János. [4] p. Györke könyvtára 7. füzet. Kiadói félvászon-kötésben, kissé kopottas állapotban , Krisztics Sándor, Dr. A békeszerződések revíziója. Budapest, Grill. Benkő Gyula. XX p. A címlapon a kiadó felülragasztva. Modern félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték bekötve , A kunok 700 éves betelepedésének emlékére rendezett Jász-Kun Kongresszus. (Budapest, augusztus 16.) [Budapest, Stádium.] 84 p. + 3 t. Fűzve, kiadói papírkötésben , Kúnos Ignác Ada-Kálei török népdalok. Gyűjtötte, fordítással és jegyzetekkel ellátta --. Budapest, MTA [Franklin]. 119 p. Értekezések a nyelv- és széptudományok köréből XIX. kötet 7. szám Fűzve, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban. A boríték címlapján gyűjteményi duplumbélyegzés. Hozzá tartozik: Thúry József A közép-ázsiai török irodalom. Budapest, MTA [Fraklin]. 77 p. Értekezések a nyelv- és széptudományok köréből XIX. kötet 3. szám Fűzve, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban. A boríték címlapján gyűjteményi duplumbélyegzés , árverés

82 296. Lajos Iván, Dr. Németország háborús esélyei a német szakirodalom tükrében. Pécs, Dunántúl ny [1] p. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Lampérth Géza A magyar katona ezer éven át. Haranghy Jenő rajzaival. Budapest, Athenaeum [6] p. Haranghy Jenő szövegközti és egész oldalas illusztrációival. Részben felvágatlan. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , [Laszkallner Antal] A könyvolvasásról. Második, nehány tárgyfejtegető érdekes jegyzésekkel, s egy uj szerkezetü toldalékkal bővitett, kiadás. Veszprém, Ramasetter Károly. 125 p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , , 342., 592., 593., Lázár Gyula, Dr. A Török Birodalom története. Második javított kiadás. Nagybecskerek, Pleitz Fer. Pál. [4] + VIII p. Történeti-, Nép- és Földrajzi Könyvtár XXI. kötet. Aranyozott gerincű kiadói félbőr kötésben. Megkímélt állapotú példány , Lestyán Sándor Pest-budai regélő. [Budapest], Officina [2] p. + 4 t. + 1 kihajtható melléklet. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal, a színes, illusztrált kiadói papírboríték címlapja bekötve. Jó példány , Ligeti Ernő Erdély vallatása. Hosszu Márton és Pap Domokos rajzaival. Kolozsvár, Lapkiadó és Nyomdai Műintézet Rt. VIII [2] p. Egészoldalas rajzokkal. Fűzve, illusztrált kiadói harántalakú papírkötésben ,- Honterus Antikvárium 88

83 Lisznyai K[ovács] Pál Magyarok cronicaja. Melly be foglal M. C. XCVI. Esztendőket. Avagy Christus születésenek Esztendei alatt lett dolgait a magyaroknak: Mellyet Chronologice az az: Christus Urunk Esztendeinek folyása szerint illendő rövid formában Tsinált, Es Kibocsatott -- Debreczeni Schóla Mester. Debrecen, Nyomt. Kassai Pál [21] p. + 1 kihajtható melléklet (Pannónia nyomdajelekből szedet vázlatos térképe). A XVI. század óta az első protestáns szellemiségű anyanyelvi munka a magyar történelemről, 268-tól 1464-ig időrendben mutatja be a hun-magyar história főbb eseményeit. A szerző a debreceni kollégium tanáraként állította össze a hunok és a magyarok középkori történetére, életére, kultúrájára, az ország természeti viszonyaira vonatkozó legismertebb adatokat. A kötethez kapcsolódó, kizárólag szedéssel kialakított, vázlatos Pannónia térkép a példányok legnagyobb részéből hiányzik, vagy csupán erősen sérülten található meg, azonban példányunkban ez épen maradt. RMK Korabeli, bordázott gerincű egészbőr-kötésben, festett lapszélekkel. A gerince alul és felül kissé sérült, ettől eltekintve jó példány. [12-rét.] , Lóczy Lajos, lóczi A Magyar Szent Korona országainak földrajzi, társadalomtudományi, közművelődési és közgazdasági leírása. [Többek] közreműködésével szerkesztette --. Kiada a Magyar Földrajzi Társaság. Budapest, Kilián Frigyes utóda [nyomt. Hornyánszky Viktor]. VI + [2] p. + 9 térkép (8 színes, 4 kihajtható). Korabeli, aranyozott gerincű egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , [Losontzi István] Hármas kis-tükör, melly a Sz. Histórián kívül a Magyar Királyi Birodalomnak és Erdély Országnak I. Földleírását, II. Mostani polgári állapotját s III. A magyar nemzetnek történetét tanuló ifjak számára híven ábrázolja. Magyar és Erdélyország földabroszával. Két toldalékkal 1. Kis levelező, 2. Magyar mezei gazda megbővített kiadás. Pest, Trattner és Károlyi. [8] + XVI p. + 1 határszínezett, kihajtható rézm. térkép (Magyar és Erdély ország közönséges földképe metsz. Karacs F. Mérete: 34 x 24 cm.) Az eredeti gerinc felhasználásával készült modern félbőr-kötésben , árverés

84 305. Lukács György, Dr. Trianon után. I-III. kötet. Budapest, Pantheon. 212 p.; [1] p.; 398 p. A három kötet egységes kiadói, kétszínű egészvászon-kötésben, a táblákon aranyozott címfelirattal , Lukácsy Kristóf A magyarok őselei, hajdankori nevei és lakhelyei. Eredeti örmény kútfők után írta --. [I-II. könyv.] Kolozsvár, [A róm. Kath. Lyceum ny.] VIII + [2] p.; XXIII p. A két rész egybekötve, fűzött kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú, felvágatlan, nyomdatiszta példány , A magyar földbirtok balkanizálása. I. A magyar földbirtok fejlődése. II. A forradalmak földbirtokpolitikája. III. A béke földbirtokpolitikája. IV. A csehek, szerbek és oláhok földbirtokpolitikája. V. Befejezés. VI. Függelék. Budapest, Hornyánszky Viktor. 167 p. A lapokon korabeli ceruzás aláhúzások, lapszéli jelölések. Modern, keménytáblás papírkötésben, a kiadói papírboríték bekötve ,- A Magyar Földrajzi Társaság könyvtára 308., Fehér Géza Kanitz Fülöp Félix, a Balkán Kolombusa élete és munkássága Budapest, Franklin. 1 t. címkép [4] p. A Magyar Földrajzi Társaság könyvtára sorozatában. Festett, aranyozott kiadói egészvászon sorozatkötésben. Kifogástalan állapotú, szép példány , Mihelics Vid Az új Portugália. I-II. kötet. [Budapest, 1938.] Franklin. 112 p. + 5 t.; [4] [1] p. + 8 t. A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára sorozatában. Honterus Antikvárium 88

85 A két kötet egységes aranyozott kiadói félvászon sorozatkötésben. A gerincen az aranyozás enyhén kopott, ettől eltekintve kifogástalan állapotú, jó példány , A Magyar Ház Barátainak képeskönyvei [Kiss Tibor] A Szigetvidék és Ormányság népének építészete. [Budapest], Magyar Építőművészet [Hellas]. 9 p képtáblán 89 számozott képpel. A Magyar Ház Barátainak 3. kiadványa. Fűzve, kiadói papírkötésben, illusztrált papírborítékban. Kifogástalan állapotú, szép példány , A Magyar Ház Barátainak képeskönyvei [Miskolczy László Vargha László] A Nagykunság vidék népének építészete. Budapest, A Magyar Ház Barátai. [K. M. Egyetemi Ny.] XLVII [1] p. 40 ábrával és 138 oldalnyi képanyaggal. A Magyar Ház Barátainak 4. kiadványa. Fűzve, kiadói papírkötésben, színes, illusztrált papírborítékban. Kifogástalan állapotú, jó példány , Magyar Játék-szín. Első esztendő harmadik kötet. [Szerkesztette és közreadta Endrődy János.] Pest, Trattner Mátyás. XXXVIII p. Fűzve, kissé kopottas korabeli papírkötésben , A magyar királyi csendőrség zsebkönyve Ötvenedik évfolyam. Szerkeszti nemes besenyői Beöthy Kálmán. [Budapest, 1942.] Csendőrségi Lapok. [4] p. + 4 t. az elejénél + a végénél [10] p. hirdetés. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben , árverés

86 314. Magyar a magyarért. Beszámoló. [Imrédy Béláné előszavával. A borító címlapján A Felvidékért alcímmel.] Budapest, [Pallas]. 112 p t. + 2 kihajtható táblázat. Korabeli egészvászon-kötésben, az első kötéstáblán nemzetiszínű szalagon kézzel írt címfelirattal, a színes, illusztrált kiadói papírboríték bekötve. Jó példány , Magyar Művelődéstörténet. I-V. kötet. A Magyar Történelmi Társulat Megbízásából szerkeszti Domanovszky Sándor, Balanyi György, Mályusz Elemér, Szentpétery Imre és Varjú Elemér. I.: Ősműveltség és középkori kultúra. II.: Magyar renaissance. III.: A kereszténység védőbástyája. IV.: Barokk és felvilágosodás. V.: Az új Magyarország. [Budapest, ] Magyar Történelmi Társulat [Révai] [4] p melléklet (több színes, kihajtható, hasonmás); [2] p melléklet (több színes, kihajtható, hasonmás); [4] p melléklet; [2] p melléklet; [4] p melléklet. Rendkívül gazdag szövegközti képanyaggal. Az öt kötet egységes, aranyozott gerincű kiadói félbőr kötésben. Megkímélt állapotú, szép sorozat , Magyarok Csehszlovákiában Szerkesztette Borsody István. (Előszó: Dessewffy Gyula.) Budapest, [1938.] Az Ország Útja kiadása [Athenaeum]. 223 p. Modern nylkötésben, a kiadói papírboríték bekötve , Magyarország tiszti cím- és névtára XXXIII. évfolyam. Szerkeszti és kiadja a m. kir. Központi Statisztikai Hivatal. Budapest, Pesti Könyvnyomda Rt. XV [46] p. Kiadói egészvászon-kötésben, a gerince restaurálva. Folio , Magyarország tiszti cím- és névtára évfolyam. Szerkeszti és kiadja a m. kir. Központi Statisztikai Hivatal. Honterus Antikvárium 88

87 Budapest, M. Kir. Állami Nyomda p. Modern nylkötésben, a kiadói papírboríték címlapja az első táblára felragasztva , Magyarország Történetének Forrásai, Magyarország alapításától a XVI-dik századig. Fordítva s bírálati jegyzetekkel ellátva. I. kötet Az Árpád-házi vezérek és királyok kora I-IV. füzet. I. Béla király névtelen jegyzőjének könyve a magyarok tetteiről. Fordította Szabó Károly. II. Rogerius mester váradi kanonok siralmas éneke. Magyarországnak IV-dik Béla király idejében a tatárok által történt romlásáról. Tamás spalatói esperest Historia Salonita -jából, a tatárjárás története. Nagy-Magyarország dolgairól. Fordította Szabó Károly. III. Kézai Simon mester magyar krónikája. Fordította Szabó Károly. IV. Emlékiratok a magyar kereszténység első századáról. Fordította Szabó Károly. Budapest, Ráth Mór. VIII [2] p.; X [1] p.; VIII p.; VI p. Teljes, több nem jelent meg. A négy füzet egybekötve, korabeli, díszesen aranyozott gerincű félvászon-kötésben. A gerince felső harmadában korabeli, kéziratos jelzettel, ettől eltekintve megkímélt állapotú, szép példány , Magyarország Tükre. A magyarok eredete és nyelve, Magyarország történelme, földrajza, alkotmánya, szellemi élete és közgazdasága, amerikai kapcsolatai, Trianon. Kossuth Lajos New Yorki szobrának leleplezése alkalmából. Budapest, Magyar Nemzeti Szövetség [Révai]. [2] + XV [1] p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány ,- 321., 322., 323., 324., 325., Magyarország vármegyéi és városai. (Magyarország monográfiája.) Bihar vármegye és Nagyvárad. A Magyar Korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája. A Magyarország vármegyéi és városai állandó munka árverés

88 321. társainak bizottsága közreműködésével szerkeszti Dr. Borovszky Samu. Budapest, év nélkül. Apollo. XII p t. (2 kihajtható). A oldala szakadt (hiánytalan). Festett, aranyozott, dombornyomásos, kiadói egészvászon díszkötésben, festett lapszélekkel. Hibátalan állapotú, nagyon szép példány. A kötés Leszik K. műhelyében készült , Magyarország vármegyéi és városai. (Magyarország monográfiája.) Fiume és a magyar-horvát tengerpart. A Magyar Korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája. A Magyarország vármegyéi és városai állandó munkatársainak bizottsága közreműködésével szerkeszti Dr. Sziklay János és Dr. Borovszky Samu. Budapest, [1897]. Apollo. 1 t. (Fiume kihajtható látképe) + XII [3] p t. (4 színes) + 1 kihajtható, színes várostérkép. Festett, aranyozott, dombornyomásos, kiadói egészvászon díszkötésben, festett lapszélekkel. Hibátalan állapotú, nagyon szép példány. A kötés Leszik K. műhelyében készült. Az első előzéklapja hiányzik , Magyarország vármegyéi és városai. (Magyarország monográfiája.) Hont vármegye és Selmeczbánya sz. kir. város. A Magyar Korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája. A Magyarország vármegyéi és városai központi szerkesztő bizottságának közreműködésével szerkeszti Dr. Borovszky Samu. Budapest, [1906?] Országos Monografia Társaság [nyomt. Wodianer F. És Fiai]. [6] p t. (2 kihajtható). Festett, aranyozott, dombornyomásos, kiadói egészvászon díszkötésben, festett lapszélekkel. Hibátalan állapotú, nagyon szép példány. A kötés Leszik K. műhelyében készült ,- Honterus Antikvárium 88

89 Magyarország vármegyéi és városai. (Magyarország monográfiája.) Pozsony vármegye, Pozsony sz. kir. város, Nagyszombat, Bazin, Modor és Szentgyörgy r. t. városok. A Magyar Korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája. A Magyarország vármegyéi és városai állandó munkatársainak bizottsága közreműködésével szerkeszti Dr. Borovszky Samu. Budapest, év nélkül. Apollo. X p t. (2 kihajtható). Festett, aranyozott, dombornyomásos, kiadói egészvászon díszkötésben, festett lapszélekkel. A gerincen felül kis sérülés, ettől eltekintve megkímélt állapotú, szép példány. A kötés Leszik K. műhelyében készült , Magyarország Vármegyéi és Városai. (Magyarország monográfiája.) Somogy vármegye. Somogy vármegye Monografia-bizottságának felügyelete alatt és a Somogy vármegyei helyi munkatársak közreműködésével szerkesztette Csánki Dezső, Dr. [Dr. Borovszky Samu ] Budapest, év nélkül. Országos Monografia Társaság. [6] p. + 1 kihajtható, színes térkép. Festett, aranyozott, dombornyomásos, kiadói egészvászon díszkötésben, festett lapszélekkel. A gerince kissé megfakult, ettől eltekintve megkímélt állapotú, szép példány. A kötés Gottermayer N. műhelyében készült , Magyarország vármegyéi és városai. (Magyarország monográfiája.) Vasvármegye. A Magyar Korona országai történetének, földrajzi, képzőművészeti, néprajzi, hadügyi és természeti viszonyainak, közművelődési és közgazdasági állapotának enciklopédiája. A Magyarország vármegyéi és városai állandó munkatársainak bizottsága közreműködésével szerkeszti Dr. Sziklay János és Dr. Borovszky Samu. Budapest, Apollo. XI p t. (4 kihajtható). Festett, aranyozott, dombornyomásos, kiadói egészvászon díszkötésben, festett lapszélekkel. Hibátalan állapotú, nagyon szép példány. A kötés Leszik K. műhelyében készült , árverés

90 Magyar Történeti Életrajzok. I. évfolyam. Márki Sándor Mária, Magyarország királynéja Budapest, M. Történelmi Társulat. 191 p. + 7 t. (egy kihajtható, két színes) + 1 színes, kihajtható hasonmás + 1 kétlapos, színes térkép. Szövegközti képekkel A címlapja és a sorozatcímlapja hiányzik. A Magyar Történeti Életrajzok I. évfolyamának 1. kötete. Hozzákötve: Thallóczi Lajos Csömöri Zay Ferencz Budapest, Franklin Méhner Vilmos. [4] p t. (egy színes) + 2 hasonmás (egy kétlapos). Szövegközti képekkel. A Magyar Történeti Életrajzok I. évfolyamának 2. kötete. Hozzákötve: Acsády Ignácz Széchy Mária Budapest, M. Történelmi Társulat Franklin. [4] p. + 8 t. (1 kihajtható, 3 színes, ebből 1 kétlapos) + 2 hasonmás (egy kihajtható). Szövegközti képekkel. A Magyar Történeti Életrajzok I. évfolyamának 3. kötete. A három mű egybekötve, aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben. A gerincén felül kis sérülés, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány ,- 327., 328., 329., Magyar Történeti Életrajzok. II. évfolyam. Deák Farkas Forgách Zsuzsanna Budapest, Franklin Méhner Vilmos. [4] p. + 4 t. + 1 kihajtható hasonmás. Szövegközti képekkel. A Magyar Történeti Életrajzok II. évfolyamának 1. kötete. Hozzákötve: Fraknói Vilmos Pázmány Péter Budapest, Franklin Méhner Vilmos. [4] p t. (egy kihajtható, 5 kétlapos, 4 színes) + 10 hasonmás (6 kihajtható). Szövegközti képekkel. Egy melléklete (Pázmány bíbornoki diplomája) hiányzik. A Magyar Történeti Életrajzok II. évfolyamának 2. kötete. Hozzákötve: Szabó Jároly Kún László Budapest, Franklin Méhner Vilmos. [4] p. Honterus Antikvárium 99

91 3 t. (1 színes, kihajtható) és 3 hasonmás (1 kihajtható). Szövegközti képekkel. A Magyar Történeti Életrajzok II. évfolyamának 3. kötete. A három mű egybekötve, aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben. A kötet előzéklapjai műbőrre cserélve, ettől eltekintve megkímélt állapotú, szép példány , Magyar Történeti Életrajzok. III. évfolyam. Szilágyi Sándor Felső-vadászi Rákóczy Zsigmond Budapest, Franklin Méhner Vilmos. [4] p. + 5 t. (ebből 1 kétlapos) és 2 kihajtható kézirathasonmás. Magyar Történeti Életrajzok III. évfolyamának 1. kötete. Hozzákötve: Szádeczky Lajos Kornyáti Békés Gáspár Budapest l887. Franklin Méhner Vilmos. [4] p t. (ebből 2 színezett, 1 színes chromolith.) és 1 kihajtható kézirathasonmás. Magyar Történeti Életrajzok III. évfolyamának 2. kötete. Hozzákötve: Deák Farkas Uzoni Béldi Pál Budapest, Franklin Méhner Vilmos. [4] p t. (ebből 2 színes, 1 kétlapos) és 2 kihajtható kézirathasonmás. Magyar Történeti Életrajzok III. évfolyamának 3. kötete. Hozzákötve: Ipolyi Arnold Bedegi Nyáry Krisztina Budapest, Franklin Méhner Vilmos. [4] p. + 6 t. (1 színes) és 3 kihajtható kézirathasonmás. Magyar Történeti Életrajzok III. évfolyamának. 4. kötete. A négy mű egybekötve, aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Magyar Történeti Életrajzok. V. évfolyam. Fraknói Vilmos Erdődi Bakócz Tamás élete. Budapest, Méhner Vilmos. 220 p t. (ebből 2 színes, 1 kétlapos, 2 kihajtható) és 5 hasonmás (ebből 2 kihajtható). A címlapja és a sorozatcímlapja hiányzik árverés

92 Magyar Történeti Életrajzok V. évfolyamának. 1. kötete. Hozzákötve: Angyal Dávid Késmárki Thököly Imre II. kötet. Budapest, Méhner Vilmos. [4] p t. (ebből 3 kétlapos) és 1 kihajtható hasonmás. Magyar Történeti Életrajzok V. évfolyamának. 2. kötete. Hozzákötve: Majláth Béla Maylád István Budapest, Méhner Vilmos. [4] p. + 5 t. (1 kétlapos) és 1 kétlapos hasonmás. Magyar Történeti Életrajzok V. évfolyamának. 3. kötete. A három rész egybekötve, aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , A magyar turista kultúra keletkezése és a Szittnya-osztály Selmecbányán Trianon előtt az ezeréves Nagymagyarországban. Szerkesztette és összegyűjtötte Tirts Rezső. Budapest, [Élet Irod. és Ny. Rt.] [1] p t. és 1 kétlapos térképvázlat. Modern műbőr-kötésben, a javított kiadói papírboríték bekötve , Magyar turista lexikon. A-Z. Szerkesztette Polgárdy Géza. Budapest, Eggenberger [1] p t. + 1 kihajtható térképvázlat. Modern félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték bekötve ,- Magyar utazók Bölöni Farkas Sándor Útazás Észak Amerikában. -- által. Második kiadás. Kolozsvár, Ifj. Tilsch János. [8] [5] p. Kiadói félvászon-kötésben, a gerincen nyomtatott címkével. A kötéstáblákon a papír cserélve ,- Honterus Antikvárium 99

93 334. Éltes Károly Római út a zsinat alkalmából. Gyulafehérvár, Püspöki Könyvnyomda. XI + [3] p. + 8 t., az utolsó ív duplán bekötve. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Felvágatlan, nyomdatiszta példány , Gorove István Nyugot. Utazás külföldön. I-II. kötet. Pest, Heckenast. 1 acélm. címkép + X + [2] [2] p.; 1 acélm. címkép + IV p. + az elejénél 1 lev. hibajavítás. A szerző 1842 nyarán tett nyugat-európai körutat Tóth Lőrinccel együtt. Elsősorban az út- és vasúthálózat tanulmányozása volt a cél, de társadalomtörténeti szempontból is érdekes forrásmunka. A cenzúra számos részt törölt a kéziratból, ezek csak 1882-ben jelentek meg. Gorove később részt vett a Függetlenségi Nyilatkozat szövegezésében, majd a szabadságharc után külföldre menekült, távollétében halálra ítélték. A Kiegyezés után többször töltött be miniszteri tisztséget. A két kötet egységesen fűzve, kötés nélkül, körülvágatlanul, megkímélt állapotban , Haraszthy Ágoston, mokcsai Utazás Éjszakamerikában. I-II. kötet. Pest, Heckenast Gusztáv. 1 rézm. címkép + [4] [4] p.; 1 rézm. címkép + [4] p. A két kötet egységesen fűzve, kötés nélkül, körülvágatlanul. Az első kötet végénél a lapok teteje egérrágta (szöveghiány nélkül), ettől eltekintve a kötetek lapjai tiszták, épek , Havas József Utazás Német-, Franczia- és Olaszország nevezetesb vidékein mezei gazdászat, s leginkább a bor- és selyem-termelés érdekében. Írta --. Pest, Herz János. 199 p. Egyetlen kiadás. Fűzve, körülvágatlan, kötés nélkül. Megkímélt állapotban, a lapok sarkai az elejénél és a végénél kissé szamárfülesek , árverés

94 Hazai utazók Erdélyben. Csokonai, Kisfaludy S., Teleki Domokos, Kazinczy, Battyháni Vince, Bethlen Elek, Széchenyi, Déryné, Bolyai Farkas, Szentiváni Mihály, Kemény Zs., Táncsics, Kőváry László, Erdélyi János, Szilágyi Sándor, Petőfi, Jósika, Gyulai, Mocsáry Lajos, Jókai, Orbán Balázs, Eötvös József és mások erdélyi utirajzai. Molter Károly előszavával. Kolozsvár, [1942.] Lepage Lajos [Fraternitas] [5] p. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Irínyi József Német-, franczia-, és angolországi uti jegyzetek. I-II. rész. Hálában [Halle], Heynemann Eduárd. X p.; 322 p. Első kiadás. A két kötet egységesen fűzve, kötés nélkül, megkímélt állapotban. Körülvágatlan , , 342., 592., 593., Kreitner Gusztáv Gróf Széchenyi Béla keleti utazása India, Japan, China, Tibet és Birma országokban. 200 művészi kivitelű eredeti képpel és az utazás átnézeti térképével. Budapest, Révai. XVI p. + 1 kihajtható térkép. Lapszámozáson belül számos egészoldalas táblával és szövegközti illusztrációval. Festett, díszesen aranyozott kiadói egészvászon-kötésben. Enyhén kopottas, ettől eltekintve szép példány. A gerince szépen restaurálva , Kubinyi Lajos Hámos Gusztáv Úti jegyzetek Nyugot-Európa fővárosaiban 1852/3-ból. Pest, Mülle Emil [2] p. Fűzve, kötés nélkül. Az elejénél a lapok felső sarka kissé szamárfüles, valamint a címlap aljából egy 3 cm-es csík hiányzik, ettől eltekintve megkímélt állapotú példány , Szamota István Régi magyar utazók Európában Eredeti kútfőkből összeállította és magyarázatokkal ellátta --. Az előszót írta Vámbéry Ármin. Nagybecskerek, Pleitz Fer. Pál. X [1] p. Honterus Antikvárium 99

95 Történeti-, Nép- és Földrajzi Könyvtár XLI. kötet. Aranyozott gerincű kiadói félbőr sorozatkötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , Tóth Lőrincz Uti tárcza. I-VI. füzet I.: Déli Németföldön. II: Rajnai út. III.: Németalföld és Belgium. IV.: Schweicz. V.: Brittföld. VI.: Paris. Pest, Landerer és Heckenast. [8] [1] p.; [4] [2] p.; [4] [2] p.; [4] [4] p.; [4] [3] p.; [4] + 87 p. A hat füzet egységesen fűzve, körülvágatlanul, kötés nélkül, jó állapotban , Wesselényi Polyxena, Paget Jánosné Olaszhoni és Schweizi utazás. Írta --. I- II. kötet. Kolozsvár, A Kir. Lyceum bet. XIII + [1] p.; VI + [2] [2] p. Első kiadás. A két kötet egységesen fűzve, kötés nélkül, körülvágatlanul. A kötetek lapjai tiszták, épek , Márai Sándor Béke Ithakában. Regény három énekben. Írta --. London, Lincolns-Praeger. 256 p. A Magyar Írók Könyvesháza kiadványa. Első kiadás. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, színes, illusztrált kiadói papírborítékban. A borító szélei kissé szakadtak, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány , Márai Sándor A kassai polgárok. Dráma három felvonásban, hat képben. [Budapest, 1942.] Révai [1] p. Első kiadás Hatodik ezer. Kiadói félvászon-kötésben, színes, illusztrált kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú példány , árverés

96 347. Márai Sándor Egy polgár vallomásai. I-II. kötet. Harmadik kiadás. [Budapest, év nélkül.] Révai. 304 p.; [2] p. A két kötet egységes kiadói félvászon-kötésben, színes, illusztrált kiadói papíborítékban. Kifogástalan állapotú, nyomdatiszta példány , Marczali Henrik, Dr. A magyar történet kútfőinek kézikönyve. A magyar kir. vallásés közoktatásügyi minister úr megbizásából Dr. Angyal Dávid és Dr. Mika Sándor közreműködésével szerkesztette --. (Magyar- és latinnyelvű címlappal.) Budapest, Athenaeum. [2] + X p. A szövegben ceruzás aláhúzások. A címlapon korabeli tintás névbeírás. Korabeli félvászon-kötésben , Marinovich Marcellné Rahói és Körösmezői kirándulások és séták. Összeállította --. [Budapest, 1942.] Szerző [Fővárosi Nyomda]. 56 p., oldalszámon belül egészoldalas képekkel. Fűzve, kiadói papírborítékban, kifogástalan állapotban , Marjay Frigyes Szegedtől Uzsokig Budapest, [1939.] Kir. M. Egyetemi Nyomda. 203 p. + I-XXXII. számozott t. (16 lapon). Fűzve, kiadói papírkötésben. Hibátlan állapotú, jó példány , Márki Sándor, Dr. Magyar uralom az Adrián. Történelmi vázlat. Budapest, Magyar Adria Egyesület [Élet Irod. és Ny. Rt.] 47 + [1] p. Magyar Adria Könyvtár I. sorozat 6. Fűzve, illusztrált kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány ,- Honterus Antikvárium 99

97 Marmontel, [Jean-François] Bélisárius, melly a Frantzia nyelv mivelésére rendeltetett Társaság egyik tagja, -- uram által, azon nyelven ki-adatott. Mostan pedig magyarra forditotta Z. P. Kolozsvár, A Ref. Koll. Betüivel. [12] p. Korabeli, díszesen aranyozott gerincű egészbőr-kötésben, festett lapszélekkel. A gerince alul kissé sérült, attól eltekintve megkímélt állapotú példány , Márton István A görög nyelv első kezdete. A magyar ifjúság javára ki adta --. Győr, Streibig József ny. XXXII p. A végénél néhány lap szúrágta (javítva, minimáli szöveghiánnyal), illetve a szélein javítva. Az elejénél néhány lapja foltos. Kétszínnyomású címlappal. Modern, bordázott gerincű félbőr-kötésben , Medgyes Lajos Eredeti egyházi beszédek --tól. I. füzet. Kolozsvár, 1849.özvegy Barráné és Stein [2] p. Összesen két füzete jelent meg, itt csak az első szerepel. Modern félnyl-kötésben. A kötet lapjai körülvágatlanok Mátrai Ferenc Béla A székelyek földjén. Budapest, Lampel R [2] p. Dedikált példány. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , , [Mednyánszky Alajos] Mednyansky, Alois Freiherrn von Malerische Reise auf dem Waagflusse in Ungern. Von --. Zweite vermehrte und verbesserte Auflage. Mit sechzehn Ansichten. Pest, Konrad Afolph Hartleben. X [1] p t. (látképek, aquatinta) + 1 kihajtható táblázat. A mű 16 táblával teljes, példányunkból 4 t. hiányzik. Mednyánszky Alajos ( ) bejárta Felső-Magyarország tájait, gyűjtötte és feldolgozta a váraihoz fűződő mondákat, ismerte és árverés

98 356. közkinccsé tette a rájuk vonatkozó adatokat ben, a reformkor kezdetén, tutajon utazott végig a Vág folyón, Liptóújvártól Komáromig. Ez az út remek alkalom volt rá, hogy Mednyánszky érzelmes, érdekes, szórakoztató és hasznos könyvet írjon róla. Mednyánszky németül írta műveit, német évkönyveket adott ki a magyar történelem ismertetésére, művelésének ápolására. Második kiadás, először 1826-ban jelent meg, 12 látképpel. Kiadói keménytáblás papírkötésben. Körülvágatlan példány. A gerincén kissé kopott, ettől eltekintve jó példány , Mester Miklós Az autonóm Erdély és a román nemzetiségi követelések az évi nagyszebeni országgyűlésen. Budapest, Dunántúl Pécsi Egyetemi kiadó [2] p. Fűzve,kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Metszet, térkép A Csetrás (Nagyág-Rudai) hegység bányavidékének geologiai térképe Dr. Primics Györgytől. [Magyar-német címfelirattal.] Nyomtatta Grund V. utódai Budapesten, év nélkül. Színes, kőnyomatos térképlap. Méret: 48,5 x 38,5 cm. Korabeli vászonra kasírozva, hajtogatva, megkímélt állapotban , Eigentliche Vorstellung des so berühmten König Reichs Ungarn neben Sibenbürgen, Moldau, Wallachey, Bosnien und anderr. Ländern mehr bis an Constantinopel. Magyarország, Erdély és a délkeleti szomszédainak hadszíntér-térképe. Készítette Christoph Boethius, megjelent az általa írt Anhang zu dem Triumph-Leuchtenden Kriegshelm mellékleteként (Nürnberg,1690). Honterus Antikvárium 99

99 A térkép mérete 68 x 41 cm, a teljes lap mérete 72 x 45 cm. Mérték: 1 : Szántai: Boethius 1. Kifogástalan állapotú körülvágatlan példány, modern keretben, paszpartu nélkül. Ritka térkép , Hauer, Franz Ritter von Geologische Übersichts-Karte von Siebenbürgen mit Benützung der neuesten von Franz Fischer topographisch richtig gestellten Karte des Landes, für die k. k. geologische Reichsanstalt aufgennomen von --. [Bécs], Nyomda nélkül. Színes, lithografált térképlap, mérete: 68.5 x 51,5 cm. Kiadói vászonra kasírozva, a két fele elvált. Kissé visleltes példány , Karte von Ungarn, mit vorzüglicher Rücksicht auf den Kriegsschauplatz von Bearbeitet von G. Illeck, gestochen unter seiner Leitung von H. Eberhardt und R. Schmidt. Színezett rézmetszetes térkép, nyomtatta: Otto Wigand, Leipzig, Méret: 36 x 28 cm. Teljes lapméret: 44 x 37,5 cm. Szántai: Wigand 3. Megjelent: Klapka [György], Georg Memoiren von Georg Klapka. April bis October (Leipzig, 1850, Wigand.) Hajtogatva, megkímélt állapotban , Kossuth Lajos [államférfi, ] Tyroler József által metszett kőnyomatos mellképe 1848-ból. Tyroler József [réz- és acélmetsző, ] a Kossuth-bankók tervezőjeként vált ismertté, az itt szereplő Kossuth-mellképe Barabás Miklós 1847-es rajza után kőbe metszett Walzel-lithográfia alapján készült. A lap mérete: 24,5 x 35 cm. Jó állapotú lap, paszpartuban , árverés

100 363. Pest színezett acélmetszetes látképe 1846-ból. Rajzolta Anton Strohmayer, metszettes Fuchsthaller Alajos. Kiadta Wagner József Pesten. Pest látképe a Várkertből, jobbra fent terasz sarka, mellete a jobb oldalon a hajóhíd, bal oldalon a tervezett Lánchíd, a háttérben a tervezett lipótvárosi templom kupolája, a Dunán gőzhajók. Az előtérben jobbrafent az erkélyen József nádor alakja, balra három-, jobbra kéttagú csoport. A kép alatt a nevezetesebb épületek megjelölése, alul a nádornak szóló ajánlás: Ő Fenséges Főherczeg József Magyarország Nádorának legmélyebb alázatossággal ajánlja a Kiadó. A kép mérete (képaláírás nélkül): 75,5 x 25 cm. Teljes lapméret: 84 x 40 cm. Készült a Kiscelli Múzeumában taláható, 1846-os datálású ceruzarajz alapján. Színezett acélmetszetes látkép, későbbi keretben. Restaurált példány , A pesti Dunasor kőnyomatos látképe 1834-ből. Megjelent a Fillértár évfolyamának 13. számában. (Pozsony, Schmid Antal.) A lap két dúcról nyomva, metszője ismeretlen. A látképen a pesti Dunasor Nákó-palota és a Belvárosi templom közötti szakasza látható, előtérben a hajóhíd egy részletével és a Dunán közlekedő hajókkal. Jobbra fent 13. jelöléssel. Lapméret: 99 x 18 cm. Jó állapotú kőnyomatos látkép, paszpartuban , Honterus Antikvárium 111

101 Pest-Pilis-Solt vármegye, a Jászság és a Kunság rézmetszetes térképe két lapon 1793-ból. Mappa Specialissima Regionibus coeli juxta recentissima observ: Astronomicas accomodata I. Regni Hungariae Comitatum Pest Pilis et Solth articulariter unitorum: item Jazygiae Cumaniae Majoris et Minoris. Studio et Opera Antonii Balla Praelibatorum I: J: Cottuum Ordin. Geomet; Hyeronimus Benedicti Sculpsit Viennae. A térképet Balla Antal [földmérő és vízépítő mérnök, ] tervezte. Balla 1777 és 1812 között Pest vármegye mérnöke volt, 1792-ben készítette el a megye rendkívül pontos és dekoratív rajzát. A térkép kiadásának költségeit feltehetően gróf Festetics György [ ], a keszthelyi Georgikon alapítója állta, az igen szép kivitelű metszés kivitelezésétt pedig a bécsi Hieronymus Benedicti [1756 körül -1809] bécsi rézmetszőre bízták. A térkép melletti latin szöveg a korabeli magyarországi geodéziai mérések rövid leírását, a díszes címkeret a Sándor Lipót főherceg nádornak szóló ajánlást is tartalmazza. Balla a korszak több nagyszabású munkájában is részt vett. Így készített egy, a Dunát a Tiszával (Pest és Szolnok között) összekötő csatornatervet, egy hajózási térképet a pesti Duna-szakaszról, de dolgozott a Berettyó völgyében is ben javaslatot tett a Tisza átvágásokkal történő szabályozására, 1785-től pedig a Hajózási Igazgatóság külső munkatársaként vett részt a vízi utak előzetes felméréseiben. A lapok mérete egyenként: 91 x 61 cm. A térkép teljes képmérete: 104 x 82 cm. Két rézmetszetes térképlap, jó állapotban. A felső lap jobb és bal szélén kis szakadások (hiánytalan, restaurálva) , Piranesi, [Giovanni Battista] Gio. Batta. Vestibolo d antico Tempio, olter il quale s entra nella Cella, per cui si gira all intorno con tre Navate principali. Si scuopre pue in lontano la gran Capella ove sta situata l Ara principale Sagrisizi. Megjelent: Piranesi, G. B. Prima Parte di Architetture, e prospettive inventate (Róma, 1743) Rézmetszetes látkép. Méret: 35 x 25,5 cm. A lap mérete: 43,5 x 28 cm. Megkímélt állapotú, tiszta lap , árverés

102 Sopron környékének geológiai térképe. Szerkesztette Dr. Vendl Miklós. Mérték: 1 : [Magyar-német kartussal.] [Budapest], M. Kir. Állami Térképészet. Egy színes térképlap, mérete: 94,5 x 62,5 cm. Hajtogatva, jó állapotban , Szolnok-Doboka vármegye közigazgatási térkép. Rajzolta Hátsek Ignácz. V. kiadás. Mérték: 1 : Nyomtatta Kellner és Mohlrüder, Budapest. Méret: 26 x 37 cm. Egy színes térképlap, vászonra kasírozva, megkímélt állapotban , Mexiko Miksa császárig. Különösen ősés ujabbkori története, államszervezete, azték müveltségi története s különböző népfajaira vonatkozólag. Báró Müller J. W., Prescott William H., Armin Th. S mások nyomán közli Szokoly Viktor. Négy részben. (Tíz különynyomatú képpel.) Pest, Emich Gusztáv. [8] + VII p lith. t. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal, a kötéstáblákon vaknyomásos keretdíszítéssel. A gerincén szépen restaurált példány , Mihailich Győzőné, Dr. Asszonyok a vártán. [Menekült Magyarok emlékkönyve.] Összeállította Gyimesy Jenő Balázs. Budapest, [Hungária.] [2] p. + 7 t. Hozzá: A Menekült Magyarok Megsegítésére Alakult Bizottság díszoklevele Farkas Károly részére 1942-ből. Kiadói félvászon-kötésben, karton védőtokban ,- Honterus Antikvárium 111

103 371. Mihály László Presente! Olaszok a magyar igazságért. Budapest, Magyar Nemzeti Szövetség [Kapisztrán-nyomda, Vác] [1] p. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú, jó példány , Mikó Dezső, bölöni Adoma-emlék. Válogatott adomák gyüjteménye. Öszszeszedte --. Kolozsvár, Demjén László [nyomt. a r. kath. Lyceum nyomdája]. [6] p. Egyetlen kiadás. Fűzve, kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú, jó példány , Mikszáth Kálmán Szent Péter esernyője. Írta --. Neogrády Antal rajzaival. Budapest, [1895.] Légrády Testvérek. [4] [2] p., szövegközti illusztrációkkal. Díszesen aranyozott gerincű, színes, illusztrált kaucsuktáblás kiadói félbőr kötésben, festett lapszélekkel. Megkímélt állapotú, szép példány , [Mocsáry Antal, bocsári] Nemes Nógrád vármegyének históriai geographiai és statistikai esmertetése. Rézre metszett rajzolatokkal. I-IV. kötet [két kötetben]. Pest, Petrózai Trattner Mátyás. [17] + LII [1] p.; [2] + 63 p kihajtható rézm. t.; [2] p.; [2] [1] p kihajtható rézm. t. (ebből 15 látkép, 1 hasonmás) + 1 kihajtható genealogiai táblázat + 1 kihajtható térkép (Nógrád vármegye térképe). A négy kötetben összesen 29 rézmetszet, 1 genealogiai tábla és egy térkép található. A Lenhardt Sámuel által készített rézmetszetű táblákon Nógrád megyei várak többek között Karancs, Kékkő, Hollókő, Nógrád, Szécsény, Fülek, Somoskő, Salgó, Divény, Szende és Gács látképei láthatók. A mű 30 táblával teljes, példányunkból 1 rézm. t. (oklevél) hiányzik. A négy rész két kötetbe kötve, az eredeti kötéstáblák és előzéklapok felhasználásával készült új, korhű félbőr-kötésben, aranyozott, bordázott gerinccel. Szép példány. A kötetek lapjai nyomdatiszták, épek , árverés

104 Molnár Ferenc Ismerősök. (Feljegyzések, krónikák.) Budapest, Franklin [2] p. Benda Jenő részére dedikált példány. Első kiadás. Korabeli félvászon-kötésben, kissé kopottas állapotban A modern úriszabóság nagy tankönyve. I-II. rész. Első kiadás. Budapest, [1930.] Faust Imre [nyomt. Neufeld Zoltán.] 180 p. (illusztrációkötet, az oldalakon 1057 számozott ábrával); [1] p. (szövegkötet). A két kötet egységes kiadói bordó egészvászon-kötésben, az első táblákon aranyozott címfelirattal. Megkímélt állapotú, jó példány. Folio , , Molnár János [ford.] Az igaz penitentzia-tartó bűnösnek eleven példája, mellyet a penitentzia-tartó Dávid királynak példája, és ötvenedik z oltáraszerént minden megtérő bűnösnek hasznára olasz nyelven eléadott Diotallevi Sándor, Jésus Társaságának szerzetes papja. Magyarra fordította --. Nagyszombat, A Jesus Társasága Akademiai Collegiumának betöivel. XXIV p. Bordára fűzott korabeli egészbőr-kötésben, festett lapszélekkel. A gerincén alul kis sérülés, ettől eltekintve megkímélt állapotú példány , Molnár Sándor, székelykeresztúri Székely szív. Versek. A Szilágyi Erzsébet Erdélyi Nőegylet kiadása. [Budapest, Heinrich József.] 80 p. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben , Monumenta Ecclasiae Strigoniensis. Jussu et sumptu em. et rev. Dom. Joannis Cardinalis Simor Ordine chron. disposuit, dissertationibus et notis illustravit Ferdinandus Knauz [et Ludovicus Crescens Dedek]. Tomus I-III. Honterus Antikvárium 111

105 Esztergom, Aegydius Horák Gustavus Buzárovits. XLVIII p. + 6 számozott, nagyméretű, kihajtható lith. t. (kézirat- illetve okirat-hasonmások); [10] + XLIX p. + 6 számozott, nagyméretű, kihajtható lith. t. (kézirat- illetve okirathasonmások); [8] + XXII + [2] p t. (egy kihajtható). A három kötet egységes, XX. század elején készült félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal, az eredeti papírborítók címlapja bekötve , Myskovszky Viktor Kassa város középkorú és renaissance stilü műemlékei. [Budapest, év nélkül. Hornyánszky Viktor.] 32 p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban Móricz Zsigmond Rokonok. Regény. Budapest, Athenaeum [1] p. Kodolányi János részére dedikált példány, a címlapon Kodolányi tulajdonosi bejegyzése. Kiadói vászonkötésben, a gerince kissé sérült , , Nagy Gyula, Dr. Az erdélyi oláhság története a világháborúig. Írta --. Kiadja a Székelyszékiek és Erdélyiek társasága. Székesfehérvár, Debreczenyi István. 116 p. Néhány lap felső széle restaurálva. Modern, keménytáblás papírkötésben, a kiadói papírboríték bekötve , Nagy László, S. Lélek-harcok. Regény a magyar ujjászületés korából. [Kolozsvár], Erdélyi Szemle [Minerva].153 p. Dedikált példány. Korabeli félvászon-kötésben, az illusztrált kiadói papírboríték címlapja az első táblára felragasztva , árverés

106 384. Nagy Péter Ó, kedves Kolozsvár! Reményik Sándor bevezető soraival. Tóth István festőművész rajzaival. Berlin, Ludwig Woggenreiter [Minerva, Kolozsvár]. 176 p., szövegközti rajzokkal. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , A Nagyvárad hatvanéves jubileumi albuma Nagyvárad, Sonnenfeld Adolf [33] p. + 1 t. Modern félnyl-kötésben, a színes, illusztrált kiadói papírboríték kissé viseltes címlapja bekötve , Natkó Gyula Mondjunk ítéletet! Pártokról és politikusokról. Budapest, Voluntas Hungarica [Sylvester nyomda]. 122 p. Dedikált példány. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben , Némethy Lajos, némethy Nagyboldogasszonyról nevezett Budapestvári Főtemplom története. Második bővített munkálat (öt műmelléklettel). Esztergom, Horák Egyed [1] p. + 5 t. (3 lith., 2 acélm., egy kihajtható). A szövegben több helyütt ceruzás aláhúzások. XX. század első felében készült félvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Nyárády E. Gyula A Tordahasadék nevezetesebb látnivalóinak rövid ismertetése. 21 képpel és egy színes térképpel. Kolozsvár, Tipografia Studio. 55 p. + 1 színes térkép, szövegközti illusztrációkkal, ezek közül 1 színes. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírnorítékban. Hozzá tartozik: A Tordai-hasadékról készült fénykép az 1910 körüli időszakból. Méret: 82 x 88 mm. Jó állapotú eredeti felvétel ,- Honterus Antikvárium 111

107 389. Nyáry Albert, báró A heraldika vezérfonala. A M. Tud. Akadémia történelmi bizottsága megbízásából írta --. Budapest, MTA. [8] p. + 9 színes t. + XIII számozott t. Későbbi, XX. század első felében készült félvászon-kötésben, megkímélt állapotban. Folio , Nyáry Pál, Dr. báró Innen-onnan. Budapest, Fővárosi Könyvkiadó. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Officium Rakoczianum, sive Varia pietatis exercitia cultui divino, magnae matris Mariae, sanctorumque patronorum honori debita. Viennae Austriae [Bécs], [1773.] Leopold Kaliwoda. 1 rézm. címkép + [22] [4] p. Borda ezt a kiadását nem említi. Díszesen aranyozott, bordázott gerincű korabeli egészbőrkötésben, a táblákon aranyozott léniákkal díszítve, aranyozott lapszélekkel. A gerince felül kissé sérült, ettől eltekintve megkímélt állapotú, szép példány. Későbbi, XIX. század végén készült egészvászon tokban , Oláh György Jajkiáltás a Ruténföldről. Pintér Jenő rajzaival. Budapest, Magyar Nemzeti Szövetség [ny. Hornyánszky Viktor] [1] p. + 1 térképvázlat. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Olay Ferenc, Dr. A magyar kultúra válságos évei Az előszót írta br. Perényi Zsigmond. Budapest, Kiadja a Magyar Nemzeti Szövetség [Hornyánszky Viktor]. VIII [1] p., szövegközti képekkel. Festett, aranyozott, dombornyomásos kiadói egészvászon kötésben. Megkímélt állapotú példány, helyenként néhány kisebb kopással , árverés

108 Olay Ferenc, Dr. A magyar művelődés kálváriája az elszakított területeken Előszóval ellátta gróf Apponyi Albert. A Magyar kultúra válságos évei második átdolgozott és bővített kiadása. Budapest, Magyar Nemzeti Szövetség [nyomt. Hornyánszky Viktor] [3] p. Pekár Gyula részére dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Orbán János Székelykeresztúr története. Kolozsvár, Minerva. 400 p t. (fényképek, ebből egy kihajtható). A mű 21 táblával teljes, példányunkból 1 t. hiányzik. A végénél (a 373. oldaltól) a lapok középtájt sérültek. Modern félbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal , Orbók Attila Ki árulta el a hazát? Egy politikai riporter vallomásai. Budpest, Világirodalom Könyvkiadóvállalat (Ackermann és Weiler). 48 p., a szövegben helyenként ceruzás aláhúzások, jelölések. Modern, keménytáblás papírkötésben, a kiadói papírboríték bekötve , Orvosi könyvek, gyógyszerészet, balneológia Bugát Pál Az egésséges emberi test boncztudományának alapvonatjai. Hempel Adolf Fridrik után németből fordítva -- által. Első kötet. Pest, Petrózai Trattner J. M. és Károlyi István. VIII [3] p. A mű két kötetben teljes, árverésünkön csak az első kötet szerepel. Korabeli félbőr-kötésben, kissé kopottas állapotban ,- Honterus Antikvárium 111

109 Csapó József Kis gyermekek isputálja, mellyben külömbféle nevezetesebb nyavalyái és külső hibái a kis gyermekeknek, s ezek eránt lehető orvoslásnak módgyai hűségesen meg-írattak -- által. Nagykároly, Pap István. [10] [3] p. A címlapja és az utolsó lapja korabeli papírra készült másolattal szépen pótolva. Az első magyar nyelvű gyermekorvosi munka, szerzője, Csapó József ( ) a debreceni főorvos, Weszprémi István és a magyar Faust, Hatvani István kortársa és kartársa, műve érdekes módon azonban a Károlyiak által támogatott nagykárolyi nyomdában jelent meg. A könyvecske mintegy 110 betegséget ismertet és látja el olvasóit gyógyító utasításokkal. A betegséges felsorolása többynire ötletszerű. Se szeri se száma az ajánlott gyógynövényeknek, külön-külön felsorolva a tehetősebbeknek és a szegényebbeknek, bőségesen élve a természetgyógyászat tapasztalataival. (Pannóniai Féniksz, Bp., OSZK.) Bordázott gerincű korabeli félbőr-kötésben. Jó példány , Csiby Andor, Dr. Gyilkostó Lacul Roşu Klimatikus gyógyhely monográfiája és kalauza. Írta és összeállította --. Brassó, Gött János Fia [2] p. + 6 t. Fűzve, kiadói papírkötésben. Hozzá tartozik: Nagy Ödön Gyilkostó. Részletes kalauz képekkel. Marosvásárhely, [Kiss Ernő.] 58 + [1] p., szövegközti és egészoldalas képekkel. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Erdélyi fürdőkalauz. Gyógyfürdők, üdülőhelyek és gyógyforrások ismertetése. Összeállította Aba Sándor. Nagyvárad, év nélkül. Simon István. 128 p. + 4 t. + 1 kihajtható t. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , árverés

110 Erdély nevesebb fürdői 1902-ben. Tanulmány. Írták: gróf Béldi Ákos, Dr. Filep Gyula, Dr. Genersich Gusztáv, Dr. Jakabházy Zsigmond, Dr. Riegler Gusztáv, Dr. Sárkány Lajos, Dr. Szádeczky Gyula. Sajtó alá rendezte Dr. Riegler Gusztáv. Budapest, Közegészségügyi Kalauz [nyomt. Hornyánszky Viktor] [1] p t. 2 kihajtható táblázat + 1 kihajtható térképmelléklet. Korabelil, aranyozott gerincű félvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Fodor Kálmán, Dr. Pöstyéni iszapfürdő különös tekintettel a Massage gyógymódra. Bécs, Braumüller Vilmos. 44 p. Braumüller Fürdő Könyvtára 66. Fűzve, fametszetes kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú, szép példány , Háiszler György orvosi munkája. I. darab: A főbb Hideglelésekről, a Pestisről, és a Hideglelős kiütésekről. Veszprém, Számmer Mihály. [10] [2] p. A mű három kötetben teljes, árverésünkön csak az első kötete szerepel. Modern bőrkötésben, a gerincen címkével , Hufeland, Kristóf Wilhelm Az ember élete meg-hoszszabbításának mestersége. Írta --. A második kiadás szerint forditotta, a nehezebb helyeken megvilágositotta, alkalmatosság szerint a Magyar Hazára szabta, sok helyeken pedig megbővitette Kováts Mihály. I-II. rész. Pest, Patzkó Ferentz. XXIV p.; [2] p. Az első kötet aranyozott gerincű korabeli félbőr-kötésben, a gerince alul restaurálva. A második kötet az elsőhöz hasonló, aranyozott gerincű modern félbőr-kötésben , [Kiss József] Egésséget tárgyazó katechismus a köz-népnek és az Oskolába járó Gyermekeknek számára, Hogy tudhassák Egésségjeket betsűlni és őrizni. Sopron, Sziesz Klára [2] p. Honterus Antikvárium 111

111 Első kiadás. Kérdés-felelet formájában íródott egészségtan-könyv. A szerző gróf Széchényi Ferenc háziorvosa volt. Korabeli keménytáblás papírkötésben, festett lapszélekkel, megkímélt állapotban. Jó példány , Lavater, [Johann Caspar] Physiognomisches Taschenbuch nach Lavater s Grundsätzen, oder: die Kunst die Männer aus ihren Gesichtszügen zu erkennen. Aus dem Französischen übersetzt. Mit drei und dreissig [II.: dreissig] illuminirten Kupfern. [I-II. Theil.] Pest, Conrad Adolf Hartleben. 1 színezett rézm. címkép [7] p színezett rézm. t.; 59 + [5] p színezett rézm. t. A két rész egybekötve, kiadói keménytáblás papírkötésben, a gerincen aranyozott címkével, megkímélt állapotban, helyenként kissé kopottas , Lutheritz, [Carl Friedrich] Károly Fridrik Házi-Patika, vagy szükségben segítő orvosi könyvetske, a nem orvosok számára. A külső és belső nyavalyák legnyomosabb és a valóságos tapasztalás által bébizonyosodott Házi Orvosi Szereknek esmeretére, kiválasztására és alkalmaztatására, vagy használására; az abban elő-fordúló nyavalyáknak betűk szerént kidolgozott tökélletes laistromával, és az azok ellen alkalmaztatandó orvosi szerekkel egygyütt. -- után fordította, és mind a városokon, mind a falukon való használhatáshoz alkalmaztatta Szabó J[ózsef]. Kassa, Wigand György. XXIV p. Az utolsó három oldalán ceruzás firkálások. Első kiadás. Modern nyl-kötésben, a sérült (javított) kiadói papírboríték bekötve , Magyar orvosi vademecum. Rövid repetitorium különös tekintettel a therápiára. [Többek] közreműködésével szerkesztették Dr. Nékám Lajos és Dr. Kétly László. I-II. kötet [három kötetben]. Budapest, Dobrowsky és Franke [nyomt. Nagy Sándor]. VIII p.; VI + [2] [1] p.; [5] p. A II/2. kötet árverés

112 címlapja a II/1. kötet végéhez kötve. A szövegben több helyütt ceruzás aláhúzások. A három kötet egységes, aranyozott, bordázott gerincű korabeli félbőr-kötésben. Megkímélt állapotú, nagyon szép példány , Manninger Vilmos, Dr. Onomatologia Medica Orvosi neveskönyv. Írta --. A boncolástani részt Bakay Lajos Dr. Budapest, Pesti Lloyd-Társulat könyvnyomdája. XXI [1] p. Festett, szecessziós címfelirattal ellátott kiadói egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , Molnár Béla, Dr. Kassa orvosi története. Kassa, Wiko Kő- és Könyvnyomda. 398 p. Dedikált példány. Fűzve, kiadói papírkötésben. A hátsó borítólap restaurált, ettől eltekintve megkímélt állapotú példány , Orient Gyula, Dr. Az erdélyi és bánáti gyógyszerészet története. Kolozsvár, Minerva. 263 p., szövegközti illusztrációkkal. Egyetlen kiadás. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal, megkímélt állapotban , [Pálóczi Horváth Ádám] Psychologia az az a lélekről való tudomány. Íratott 1789-dik esztendöben Pest, Trattner Mátyás. [16] [1] p ben a Hadi és más nevezetes történetek c. bécsi folyóirat pályázatot hirdetett egy magyar nyelvű pszichológia írására, erre a pályázatra készült Pálóczi Horváth Ádám [ ] itt szereplő munkája. A pszichológiában nem volt magyar nyelven író elődje, szóalkotási módszere, műszóhasználata azonban mégis a XIX. század közepének sikeres újításait vetíti előre. Pálóczi szerint a magyar nyelv alkalmas lenne a pszichológia tudományának művelésére, ha Honterus Antikvárium 111

113 a tudósok a magyar terminusokat használnák, amelyek kidolgozásában úttörő szerepet vállalt. Számos új szót alkotott, az analógia segítségével. Mivel a magyar nyelv különösen alkalmas arra, hogy egy tőből számos új szót képezzünk, ezért Pálóczi arra törekedett, hogy a logikailag egy fogalomkörbe tartozó szavakat egy tőből alkossa meg (pl. kép, képzés, képzelés, képzelődés). Szavait lelkiismeretes gonddal és széles körültekintéssel hozta létre, összhangban a latin megfelelőkkel. Bordázott gerincű modern félbőr-kötésben , Schaeffer Oszkár, Dr. A gynaecologia alapvonalai atlaszszal. (A nőgyógyászat atlasza.) Magyarra fordította Dr. Walla Béla. Budapest, Singer és Wolfner. 15 p színes t [5] p. A színes tábláknál 1-1 lev. magyarázat. Orvosi kézi atlaszok V. Dombornyomott kiadói egészvászon-kötésben. A gerincén restaurált példány , Szabó Vazul, Dr. Előpatak gyógyforrásainak ismertetése. Nagyszeben, Steinhaussen Tivadar. 18 p. + 1 kihajtható táblázat. Fűzve, kiadói papírborítékban. Hibátlan állapotú, jó példány , Varjas Béla XVI. századi orvosi könyv. Bevezetéssel ellátva közzéteszi --. Kolozsvár, Sárkány-nyomda Rt. XXIV [1] p. + 2 kihajtható t. és 1 kihajtható táblázat. Az Erdélyi Tudományos Intézet Monumenta Transsilvanica sorozat kötete. Fűzve, kiadói papírkötésben, kifogástalan állapotban. Felvágatlan, nyomdatiszta példány , árverés

114 416. Pálfy Mór, Dr. Képek a Gyalui havasokból. Az Erdélyrészi Kárpát-Egyesület kiadása. Kolozsvár, Gombos Ferencz [1] p., egészoldalas fényképekkel. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Palugyay Imre, ifj. Jász-Kún kerületek s Külső Szolnok vármegye leírása. Pest, Heckenast Gusztáv. XII p. + 2 kihajtható, színezett, lith. térkép és 1 kihajtható, rézm. t. (pecsét-címerek). Szövegközt az egyes települések rézmetszett címereivel. Magyarország Történeti, Földirati s Állami Legujabb Leírása III. kötet. Korabeli, aranyozott gerincű félvászon kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Pávay Elek, Dr. Kolozsvár és Bánfi-Hunyad közti vasútvonal ingatag talajának geologiai szerkezete. Egy fametszvénnyel. Szabad előadás a Magyar Földtani Társulat junius 14-ki szakülésen Tartotta --. Pest, Khór és Wein. 19 p., benne egy kéziszinezésű szövegközti fametszettel. Dedikált példány. Kiadói félvászon-kötésben, a címlapon fametszetes illusztrációval. Megkímélt állapotú példány , Pázmány Lajos Vágvölgyi kalauz. Útmutató a Vágvölgy Pöstyén-Kralováni részében. A Magyar Turista Egyesület Vágvölgyi Osztályának megbízásából szerkesztette képpel. Trencsén, Körjegyzői nyomda [2] + XIV p. Gazdag szövegközti képanyaggal. Festett kiadói egészvászon kötésben. Az első táblája kissé foltos , Pesthy Pál, Dr. Zalaegerszeg multja és jelene. Képekkel és a város térképével ellátott utmutató. Írta és összeállította --. Zalaegerszeg, Szerző [nyomt. Kakas Ágoston.] [8] [1] p. + 1 kihajtható térkép. Fűzve, kiadói papírkötésben ,- Honterus Antikvárium 111

115 421. Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye emlékei. Öszszegyűjtötte Rexa Dezső. Budapest, Stádium [3] p számozott színes t. A szövegoldalak zsinórral fűzve, a táblák egyenként, közös kiadói papírmappában. A mappa javítva , Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye emlék Könyve. Hely nélkül, Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye házinyomdája. 115 (helyesen 116) + [2] p., szövegközti és egészoldalas illusztrációkkal. Számozott (65/170 sz.) példány. Fűzve, kissé sérült kiadói papírborítékban. A címlapon a vármegye festett, dombornyomott címerével. Folio , Petőfi Sándor összes költeményei. Hazai müvészek rajzaival diszített képes kiadás. Budapest, Méhner Vilmos. 1 t. címkép [10] p., számos szövegközti illusztrációval. Díszesen aranyozott kiadói piros egészvászon kötésben, márványozott lapszélekkel. Hibátlan állapotú, szép példány , Pettkó-Szandtner Tibor, felsődriethomai A magyar kocsizás. Budapest, [1931.] Bíró Miklós [5] p t. (17 színes, 2 kihajtható). Szövegközti fényképekkel, valamint Garay Ákos rajzaival rendkívül gazdagon illusztrált. Első kiadás. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Pilisi Lajos A megrohant és felszabadított Erdély. Budapest, Athenaeum [1] p. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Kissé kopottas állapotú példány , árverés

116 Pintér Jenő magyar irodalomtörténete. Tudományos rendszerezés. I-VIII. kötet. Budapest, Stephaneum. Az első hét kötet egységes, aranyozott, bordázott gerincű kiadói félbőr-kötésben, enyhén kopottas állapotban. A nyolcadik kötet a többihez hasonló, aranyozott bordázott gerincű modern félbőr-kötésben ,- Plakátok, politikai propaganda A Belügyminisztérium póthirdeteménye 1919-ből ruhaneműk beszolgáltatása ügyében. A magyar népköztársaság kormányának rendelkezései szerint a ruházati cikkek kötelező beszolgáltatása alól egyelőre azok is mentesek, akiknek 3-3-nál több, de 6-6-nál kevesebb nadrágjuk, mellényük, kabátjuk, felsőkabátjuk, további 3 párnál több de 6 párnál kevesebb cipőjük és 7-7 darabnál kevesebb ingük, valamint alsónadrágjuk van. [ ] A köztisztviselőknek egy fekete szalonruhája, vagy egy fekete zsakettruhája nem számítandó a beszolgáltatásra kerülő ruházati cikkek közé. Keltezés nélkül. Nyomtatta: Kunstädter Vilmos, Budapest. Méret: 31,5 x 47 cm. Megkímélt állapotú lap, hajtogatva , A csuhások. III. kiadás. Kiadja a Népszava társadalomtudományi könyvkereskedés. [Budapest, év nélkül (1919?) Nyomtatta Krammer és Erhardt.] 32 p. Fűzve, illusztrált kiadói papírborítékban, kifogástalan állapotban , Dicsőség Sztálinnak Propagandaplakát az 1950-es évekből. Kiadja a Magyar-Szovjet Társaság Lap és Mozgalmianyag Kiadó Vállalata. Felelős kiadó: Török József. Nyomtatta: Játékkártyagyár és Nyomda. Méret: 88 x 33 cm. Színes offszetnyomat, kifogástalan állapotban, modern keretben , Honterus Antikvárium 111

117 430. A felvidéki területek visszatérte alkalmából kiadott négy röplap 1938-ból. A röplapok közül kettő magyar- és kettő cseh nyelven. Nyomtatott röplapok, jó állapotban , A Független Zsidók Választási Pártjának nyomtatott mozgósító levele Fürst György, a Pesti Izraelita Hitközség képviselőtestületének tagja részére 1946-ból. Egy nyomtatott levél, kézírással kitöltva, alul a párt vezetőinek autográf aláírásával és a párt pecsétjével. Egy nyomtatott levél , Ha egészszégesen élsz, könnyebb a tanulás Egészségügyi propagandaplakát az as évekből. Tervezte: Filo [Mihályfi Ernőné Fischer Ilona], jobb oldalt alul jelzett. Méret: 58 x 84 cm. Nyomta: Offset-Nyomda, Budapest. Felelős kiadó: Métneki János. Színes offszetnyomat. Az alsó szélén egy ca. 3 cm-es szakadás (hiány nélkül), ettől eltekintve kifogástalan állapotban, modern keretben , József főherceg nyomtatott hirdetménye 1919-ből, amelyben bejelenti a Friedrich-kormány megalakulását. Kelt: augusztus 7. Méret: 28 x 40 cm. Egy nyomtatott oldal, félbehajtva, jó állapotban , A munkaszolgálatos időkből három röplap. I. A Pesti Izr. Hitközség négylapos nyomtatványa 1938-ból Kedves Hittestvérünk megszólítással. Még csak kezdetén vagyunk az úgynevezett zsidótörvénybe foglalt rendelkezések végrehajtásának és máris e törvény újabb szigorításának terve szerepel a kormányzati munkaprogramban. Kelt: Budapest, december. Nyomtatta Pesti Lloyd nyomda. Négy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban árverés

118 II. Október 20-án, szombat délután fél 3 órakor a Bethlen Gábor-tér 2. sz. alatt az udvaron emlékgyűlés az március 19-én meginditott és 1944 október 20-án a budapesti zsidóságra is végzetesen kiterjesztett deportálás emlékére. Kiadta a Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság, [1945?] Nyomtatta: Resimann nyomda, Budapest. Méret: 14 x 10,5 cm. Jó állapotú nyomtatott röplap. III. Emlékezzetek: 1944 október október 15. Az Orsz. MUSZ Szervezetk nyomtatott röplapja. Nyomtatta: Markovitsnyomda, [Budapest]. Méret: 14 x 16,5 cm. Nyomtatott röplap, megkímélt állapotban , Öt keresztény-nemzeti röplap ból. I. Hazánk romlását az elvtelen, nemzetietlen sajtó okozta. Önérzetes keresztények csak keresztény ujságot olvasnak. Nyomtatta: Szent-László Nyomda, Budapest. Keltezés nélkül. Méret: 16 x 23 cm. Egy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. II. Megindulnak a keresztény ujságok [ ] Minden kereszténynek legyen sajtórészvénye. Keltezés és nyomda nélkül. Méret: 14,5 x 20,5 cm. Egy nyomtatotta oldal, megkímélt állapotban. III. Keresztyén és Nemzeti Pénzügyi Tizparancsolat A Budapesti Keresztyén Ifj. Egyesület röplapja 1920-ból. Keltezés és nyomda nélkül. Méret: 14,5 x 23 cm. Egy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. IV. Budapest katholikusaihoz! Kelt: Budapest, okt. 1. Nyomtatta: Stephaneum, Budapest. Méret: 15 x 24 cm. Két nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. V. A Keresztény Nemzeti Párt tagtoborzó szórólapja 1919 decemberéből: A Keresztény Nemzeti Párt kibontotta lobogóját és felekezetre való takintet nélkül tagjávás fogad mindenkit, aki magyar, keresztény és szociális alapon szellemi és fizikai munkaerejének teljes latbavetésével részt akar venni állami és társadalmi életünk ujjáépítésében. Nyomtatta: Stephaneum, Budapest. Méret: 15 x 23,5 cm. Két nyomtatott oldal, megkímélt állapotban , Ki ölte meg Horthy fiát? Németellenes röplap 1942-ből. Méret: 13 x 17 cm. Két nyomtatot oldal, megkímélt állapotban, a szélein apró szakadások ,- Honterus Antikvárium 111

119 Légy fegyelmezett, ne hagyd el a munkahelyed! Jó munkával építsd a nép országát! Propagandaplakát az 1950-es évekből. Tervezte: Sebők Imre, bal oldalt alul jelzett. Méret: 59 x 84 cm. Nyomta: Játékkártyagyár- és Nyomda, Budapest. Felelős kiadó: Simó Gyula. Színes offszetnyomat. Kifogástalan állapotban, modern keretben , Magyar Hét november Magyar árut vásárolj! Nyomtatta: Athenaeum, Budapest. Felelős kiadó: Dr. Anker György. Méret: 63 x 64,5 cm. Rajzolta: Ifj. Richter. Jó állapotú lap, hajtogatva , A Magyar Nemzeti Tanács röplapja 1918-ból: A minisztériumok tisztviselőihez! Ma éjjel kitört a forradalom! A Magyar Nemzeti Tanács a mai napon átveszi az ország közhatalmát! Kelt: október 31. Egy nyomtatott oldal, fólió méret. Félbehajtva, az alsó szélén kis szakadásokkal, ettől eltekintve megkímélt állapotban , A Magyar Nemzetszocialista Párt röplapja 1938-ból Vezetőségi határozat a kormány részéről felvenni szándékolt külföldi kölcsön tárgyában. Kelt: Budapest, február 11. A végénél gróf Széchenyi Lajos és Szálasi Ferenc nyomtatott aláírásával. Méret: 15,5 x 24 cm. Két nyomtatott oldal, megkímélt állapotban, alul kis szakadással , árverés

120 A Magyar Nemz. Szoc. Földműves és Munkáspárt színes, kőnyomatos propagandaplakátja 1932-ből. A plakát a párt újságját, a Nemzet Szavát hirdeti. Nyomtatta: Unitas Rovenszky R[ezső], [Budapest]. Felelős kiadó Meskó László. Méret: 47,5 x 62,5 cm. Négyrét hajtva, megkímélt állapotban , A Magyarországi Szociáldemokrata Párt két-, a Nemzeti Katonatanács és a Nemzeti Tanács egy-egy röplapja 1918-ból. I. Budapest, dolgozó népéhez! Ma, április 22-én hétfőn délután 2 órától kezdve mindenütt szünetel a munka. Az egész főváros és környékének munkássága délután 2 órakor gyáranként kivonul a városligeti Iparcsarnokba, ahol nagy tömeggyűlésen a választójog haladéktalan törvénybeiktatásának követelését fogjuk tárgyalni. Kelt: április 2. Egy nyomtatott oldal, kisfólió, a hátoldalán hosszában középen ragasztószalaggal javítva. II. Mit akarunk? A Szociáldemokrata Párt két oldalas röplapja a hatalom megszerzéséről. Kelt: Bp., november 27, szerda. Méret: 20 x 28 cm. Két nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. III. Tisztek! A Nemzeti Katonatanács felszólít benneteket, hogy ötös csoportokban egyesülve gyüjtéstek egybe a katonaságot. Minden katona a laktanyákba viendő, tekintet nélkül az állománycsoportra. Kelt: Bp., okt. 28. Méret: 14 x 19 cm. Egy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. IV. Budapest népéhez! Rend és fegyelem a Nemzeti Tanács jelszava. Mindenki ehhez alkalmazkodjék. [ ] A rend fenntartásánál a Nemzeti Tanács igazolványával ellátott piros szalagu biztosok gondoskodnak. [ ] A Nemzeti Tanács parancsa: Ne igyunk alkoholt! Minden pálinkamérést rögtön bezárni! [ ] Testvéri üdvözlettel a Nemzeti Tanács. Keltezés nélkül. Méret: 14,5 x 21 cm. Egy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban , A Magyarországi Szociáldemokrata Párt három-, és a Nemzeti Tanács egy röplapja évekből. I. Budapest népe! 1918.okt. 31. Egy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. Honterus Antikvárium 111

121 II. Dolgozó emberek! Munkások! Katonák! december. Két nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. III. Magyarország földmivelő népéhez! Földmunkások! Elvtársak! nov. 10. Két nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. IV. Vasutasok! Postások! Telefonkezelők! Testvéreink! [ ] Testvéri szeretettel vár benneteket a Magyar Nemzeti Tanács okt. 29. Egy nyomtatott oldal, a hátoldalán ragasztószalaggal javítva , Már befizettem Átutalási takarékbetétkönyvre! Reklámplakát az 1950-es évekből. Tervező ismeretlen. Méret: 59 x 84 cm. Nyomta: Athenaeum, Budapest. Színes offszetnyomat. A jobb felső sarkán kis hiány, ettől eltekintve megkímélt állapotban, modern keretben. A keret jobb felső sarka kissé sérült , Két németbarát propaganda-szórólap a háború sújtotta Magyarországról 1944-ből. I. Magyarok! Magyarok döntsetek! angol barátság? az amerikai Wilson pontjai? 1918 bolsevista uralma Egy nyomtatott oldal, szakadt, a hátoldalán javítva. Méret: 15,5 x 22 cm. II. Budapestiek! A szovjet ismét kimutatja közismerten ördögi ábrázatát Minden katonai ésszerűség ellenére tüzérségi tűz alá vették Budapestet, gyönyörű fővárosunkat. Egy nyomtatott oldal, jó állapotban. Méret: 14 x 20,5 cm , Nemzeti Élet A magyar nemzetszocialista mozgalom hivatalos lapja Nyomtatta: Budai Nyomda, Budapest. Felelős kiadó: Pálosy István. Méret: 31,5 x 47,5 cm. Megkímélt állapotú plakát, négyrét hajtva , A Nemzetszocialista Magyar Párt propagandaplakátja 1938-ból. Dolgozó Testvérek, értetek küzd a Nemzetszocialista Magyar Párt Hungarista Mozgalom! Hubay Kálmán, Szálasi Ferenc, Málnási Ödön és Széchenyi Lajos nyomtatott aláírsaival árverés

122 Felelős kiadó: Bagossy Zoltán. Nyomtatta: Szentes-nyomda, Budapest. Méret: 50 x 70 cm Vászonra kasírozva, a szélein restaurált példány , A Nyilaskeresztes Párt tagtoborzó propagandaplakátja 1939-ből Testvér vár a Nyilaskeresztes Párt Nyomtatta Held János, Budapest. Feleős kiadó: Dr. Rátz Kálmán. Méret: 47 x 63 cm. Alul sérült (hiányos). Hajtogatva , A Nyilaskeresztes Párt helyi csoportjainak tagtoborzó propagandaplakátja 1939-ből. Megalakult Hubay Kálmán országgyűlési képviselő elnöklete alatt álló Nyilaskeresztes Párt helyi csoportja. Testvér! Jelentkezz! Várunk! Hozzánk tartozol, közöttünk a helyed! A Nyilaskeresztes Párt 1939 márciusának elején alakult, az május én tartott országgyűlési választásokon 31 mandátumot szereztek. Nyomtatta Brecska Antal, Kiskunhalas. Méret: 31,5 x 47,5 cm. Kétrét hajtva, kifogástalan állapotban , Orsai csomópont (Konstantin Zászlonov) Filmplakát 1952-ből. Tervezője ismeretlen. Nyomta: Játékkártyagyár és Nyomda, Budapest. Felelős kiadó: Sós Frigyes. Forgalamzó: Szovexportfilm Mokép. Méret: 58 x 84 cm. Színes offszetnyomat. Megkímélt állapotú példány, modern keretben , Négy politikai propagandaplakát illetve röplap az es évekből. I. Magyar munkások! A Magyar Munkások Orsázgos Pártjának röplapja októberéből. Honterus Antikvárium 111

123 II. Katonák! Munkások! Polgárok! A Magyar Nemzeti Tanács plakátja nov. 3. III. A szervezett munkásokhoz! A Magyarországi Szociáldemokrata Párt vezetőségének röplapja 1918 novemberéből. IV. Munkások! Katonák! A Kommunisták Magyarországi Pártjának röplaja 1919 januárjából. Jó állapotú röplapok, a plakát félbehajtva , Rajk László [politikus, ] belügyminiszter hirdetménye a szavazók személyazonosságának igazolása tárgyában az 1947-es, kékcédulás választás idejéből. Nyomtatta: Budapest székesfőváros házinyomdája. Felelős kiadó: Széchy András tanácsnok. Méret: 42,5 x 56 cm. Rajk László nyomtatott aláírásával. Hajtva, kifogástalan állapotban , Négy revíziós szórólap 1938-ból. I. Erdélyt viszza! Méret: 24,5 x 13 cm. Jó állapotban, jobb oldalt alul kis szakadás. II. Ami magyar mindent vissza! Méret: 24 x 12,5 cm. Jó állapotban, jobb oldalt alul pecsét. III. Mindent vissza! Méret: 22,3 x 13,3 cm. Kifogástalan állapotban. IV. Mindent vissza! Méret: 28,8 x 8 cm. Minda négy röplap nemzeti színekkel nyomtatott papíron , Szavazási mozgósító röplap 1922-ből Szavazás kötelező! Minden keresztény, aki nem szavaz, árulója hazájának és fajának, mert botor módon átengedi a politika irányítását azoknak, kik ellenségei. Emlékezzetek az októberi forradalomra és a kommunizmusra! Szavazzatok Budán: Wolffra, Pest-dél: Ernsztre, Pest-észak: Csilléryre Kelt: V. 31. Nyomtatta a Stadium Sajtóvállalat Budapesten. Méret: 16,3 x 23,7 cm. Egy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban , árverés

124 Szakszervezetek évi asztalitenisz egyéni bajnoksága Sportpropaganda-plakát 1952-ből. Tervezte: Pál György, bal oldalt felül jelzett. Méret: 59 x 84 cm. Nyomta: Játékkártyagyár- és Nyomda, Budapest. Felelős kiadó: Harustyák József. Színes offszetnyomat. Kifogástalan állapotban, modern keretben , Székely Testvérek! Székely Testvérnők! Szárazajta vértanú lakosai szólnak hozzátok! A Magyar Népi Szövetség választási röplapja 1946-ból. Kelt: Szárazajta, november 13. Méret: 20 x 15,5 cm. Egy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban , A Szociáldemokrata Párt választási propagandaplakátja az 1930-as évekből Anyám! Gondolj rám! Szavazz a szociáldemokratákra! Nyomtatta:Kultura RT. Lith. Műintézete, Budapest. Felelős kiadó: Schramm Gyula Méret:64 x 95 cm. A hátoldalon a Magyarországi Szociáldemokrata Párt választási irodájának bélyegzése. Nyolcadrét hajtva, jó állapotban. A hajtásoknál néhány helyütt kissé sérült , UJ Magyarország Milotay István lapja Reklámplakát 1934-ből. Nyomtatta Klösz, Budapest. Méret: 62,5 x 94,5 cm. Rajzolta Hollós Endre. Megkímélt állapotú, lap, a hátoldalán szépen restaurálva , A vasvári választókerületben kiadott nyolc kortes-röplap 1910-ből. A választókerületben a szembenálló felek Buzáth Ferenc és Dr. Vargha Gábor. A röplapok közül hatot Vargha, kettőt pedig Buzáth pártja adta ki. Honterus Antikvárium 111

125 A nyolc röplap közül hetet nyomt. Singer Zsigmond, Vasvár, a nyolcadik nyomda nélkül. A röplapok megkímélt állapotban , A vasvári választókerületben a néppárti Glasics Egyed ellen kiadott két röplap 1910-ből. I. Nyilt levél tisztelendő P. Glasics Egyed vasvári h. plébános úrhoz Rábahídvég, ápr. 18. Nyomtatta Singer Zsigmond, Vasvár. Egy nyomtatott oldal, megkímélt állapotban. II. Polgártársak! Glasits Egyed domonkosrendű szerzetes, ez a Krajnából idevetődött szlovén, tagja a Szveti Mohor nevű délszláv egyesületnek. Kiadta Vasvár hazafias közönsége. Nyomda nélkül. Egy nyomtatott oldal, hajtogatva, megkímélt állapotban , Virradat. Uj lap. Szerkeszti Szakács Andor. Reklámplakát az 1930-as évekből. Nyomtatta Globus, Budapest. Méret: 63 x 94,5 cm. Rajzolta Pólya Tibor. Megkímélt állapotban, nyolcadrét hajtva , Veszprém Ezeréves város Idegenforgalmi reklámplakát 1930-ból. Nyomtatta: Athenaeum, Budapest. Méret: 95 x 63 cm. A hátoldalon a Veszprém városi idegenforgalmi hivatal bélyegzése valamint postai címzés, bélyeg és pecsét. Nagyméretű, fekvű formátumú reklámplakát, hajtogatva, jó állapotban , árverés

126 Ponyva Fatörő, vagy: a három királyleány megszabadítója, Hegydöntő és Vasgyúró társaival. Igen szép tündéries történet. Négy képpel. Budapest, Rózsa Kálmán és neje. 20 p. Fűzve, kötés nélkül, kifogástalan állapotban, XX. század első felében készült félvászon védőtokban , Fürge Pista és a rászedett ördög, vagy A Tündérhon választott királya. 5 képpel. Budapest, Rózsa K. és Neje [2] p., szövegközti illusztrációkkal. Fűzve, kötés nélkül, kifogástalan állapotban, XX. század első felében készült félbőr védőtokban , Pöna, vagy: A disznófejü leányzónak csudálatos története. Debrecen, [1866] Okolitsányi és Társa [1] p. Fűzve, kötés nélkül, kifogástalan állapotban, XX. század első felében készült egészvászon védőtokban , [Rejtő Jenő] P. Howard A láthatatlan légió. II. kiadás. [Budapest, 1939.] Nova. 160 p. A címlapon tulajdonosi bélyegzés. Fűzve, színes, Pályi Jenő által illusztrált kiadói papírkötésben, kissé kopottas állapotban , Pór Antal Hunyadi János. Élet és korrajz. Budapest, Szent István-Társulat [Athenaeum]. XII p. Házi Könyvtár XIV. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Megkímélt állapotú, szép példány ,- Honterus Antikvárium 111

127 Radnóti Miklós Lábadozó szél. -- új versei. Szeged, Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma [Délmagyarország Hirlap és Nyomdavállalat] 64 p. Első kiadás. Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma 6. kiadványa. Fűzve, Dóczi Jenő linómetszetével illusztrált kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú, szép példány , Radó Richárd Pest-budai emlékek a XIX. századból. Budapest, Rózsvölgyi és Társa. 264 p. Kiadói félvászon kötésben. Kifogástalan állapotú példány Radnóti Miklós Újhold. Versek. Buday György fametszeteivel. Szeged, Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma [ny. Traub B. és Társa] [1] p. Oldalszámozáson belül Buday György hét egészoldalas fametszetével. Első kiadás. Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma XV. kiadványa. Fűzve, Buday György fametszetével illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, körülvágatlan példány , , , A Rákóczi-emigráczió török okmányai A konstantinápolyi levéltárakból összegyűjtötte és fordította Dr. Karácson Imre. Az előszót írta Dr. Thallóczy Lajos. Budapest, MTA. VII p. Korabeli félvászon-kötésben, megkímélt állapotban , [Rákóczi György] A két Rákóczi György fejedelem családi levelezése. A M. T. Akadémia tört. bizottsága megbízásából szerkeszté Szilágyi Sándor. Két fényvéseti hasonmással. Budapest, Ráth Mór. [4] p. + 2 kihajtható hasonmás. Magyar Történelmi Emlékek Monumenta Hungariae Historica XXIV. Korabeli, aranyozott gerincű félbőr-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány, a gerinc élén néhány kisebb kopással , árverés

128 473. Relkovic Néda, davori Buda város jogkönyve (Ofner Stadtrecht). Budapest, Stephaneum. 308 p. Aranyozott, bordázott gerincű korabeli félbőr-kötésben, a kiadói papírboríték bekötve. Kifogástalan állapotú, szép példány , Reich Milton Oszkár, Dr. Erdély útikönyv. Írta és összeállította --. Második és bővített kiadás. Térképmellékletekkel és a szerző fényképfelvételeivel. Budapest, Eggenberger. 232 p. + 8 t. 2 kihajtható térképvázlat + 1 nagyméretű, kihajtható térkép a végénél. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Réső Ensel Sándor Magyarországi népszokások. Összegyüjté --. Pest, Emich Gusztáv. IX + [7] p. Több lapon korabeli tulajdonosi bélyegzés. Korabeli félvászon-kötésben, kissé kopottas állapotban , [Révai Miklós] Miklósfi János, világosvári Versegi Ferentznek tisztasággal kérkedő tisztátalan magyarsága. Mellyet nyilvánvaló egyenes okokkal tisztán megmutat Révai Miklósnak hív tanítványa, s igaz jó barátja, világosvári --. Pest, Trattner Mátyás. 120 p. Egyetlen kiadás. Révai a magyar nyelvújítás jeles alakja volt. Ellenfelével, Verseghy Ferenccel, sok kérdésben kemény polémiát folytatott, ennek részeként jelent meg az itt szereplő, álnéven kiadott munkája is. Korabeli keménytáblás papírkötésben, megkímélt állapotban , A Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Részvénytársaság és társvállalatai jóléti intézményeinek ismertetése. Budapest, Pátria. 189 p t. (ebből 2 kihajtható). Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Folio ,- Honterus Antikvárium 111

129 478. Robertson, [William] Vilhelm Robertson Vilhelm Amérikai históriája. Fordíttatott Tanárki János által. I-II. kötet. Pest, Patzkó Ferentz József. XXIV p.; VI p. A második kötetből a címlapon említett két térkép hiányzik. Az első kötet javított gerincű korabeli keménytáblás papírkötésben, a második kötet korabeli, aranyozott gerincű félbőr-kötésben, festett lapszélekkel , Rómer Flóris, Dr. Henszlmann Imre, Dr. Műrégészeti kalauz különös tekintettel Magyarországra. I-II. rész. I.: Őskori műrégészet. II.: Középkori építészet. Pest, Emich Gusztáv. V [2] p.; [2] p. Számos szövegközti fametszettel. A kötet lapjai kissé foxing-foltosak. A két rész egybekötve, XX. század elején készült, bordázott gerincű félbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. A fametszetes kiadói papírboríték bekötve. Megkímélt állapotú, jó példány , Rozsnyói túrák és séták. Kiadja a Magyar Turista Egyesület felsőgömöri osztálya Rozsnyón. Rozsnyó, Gömöri könyvnyomda. 32 p. Fűzve, kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban. Hozzá tartozik: Erdey Gyula Miskolc részletes kalauza. Lux Géza 11 rajzával, Szücs Sándor és Dr. Vigyázó János várostérképével. Budapest, Turistaság és Alpinizmus. 16 p., a címlapon említett térkép hiányzik. Részletes Helyi Kalauzok 16. Fűzve, illusztrált kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány , Röptében a nagyvilág körül. A világ kiváló városainak, tájainak és műalkotásainak fénykép-gyűjteménye. Magyarázó szöveggel szerkesztette Timár Szaniszló. Chicago-Berlin-London-Paris, év nélkül. The Werner Company [Egyetértés kiadóhivatala]. [4] p , mindkét oldalán képes t. Festett, díszesen aranyozott kiadói egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány. Harántfolio , árverés

130 482. Rubinyi Mózes Csángóország. Írta --. Kiadja az Erdélyrészi Kárpát-Egyesület. Kolozsvár, Gombos F. 19 p., szövegközti képekkel. Fűzve, kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány , Sagredo, Giovanni Memorie Istoriche De Monarchi Ottomani Di Giovanni Sagredo Venetia [Velence], Combi & LaNou. [8] p. A címlapja felül kissé sérült, több lapja szúrágta. Korabeli pergamenkötésben, a gerincén tussal írt címfelirattal. Enyhén kopottas példány , Sajóvölgyi eredeti népmesék. Összegyüjtötte Merényi László. I-II. kötet. Pest, Heckenast Gusztáv. [4] [1] p.; [4] [1] p. A két rész egybekötve, korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Kissé kopottas állapotú példány , Salamon Ferencz A magyar hadi történethez a vezérek korában. (Kútfőtanulmány a IX. századbeli byzanti taktikai művekről.) Írta --. Budapest, Athenaeum. [6] [4] p. Korabeli, aranyozott gerincű félvászon-kötésben , Salamon László Végtelen élet. [Nagyvárad, 1926.] Parnassus [nyomt. Béres Károly] [2] p. Dedikált, aláírt, számozott (48/120 sz.) példány. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Salzmann, Chr[istian] Gotth[elf] Rák-könyvetske, vagy útmutatás az okossággal ellenkező gyermeknevelésre. -- után forditotta egy nevelő E. H. J. Kolozsvár, Burián Pál [nyomt. a K. Lyceum betüivel]. 196 p. A címlapon tulajdonosi bélyegzés. Egyetlen magyar kiadás. Korhű, keménytáblás papírkötésben, a gerincen aranyozott címkével. Jó példány ,- Honterus Antikvárium 111

131 488. Sárdy Károly, Dr. A Kárpátmedence magyar népe és nemzetiségei. Nemzetiségi és néprajzi tanulmány térképekkel. Budapest, Szerző [1] p. + 3 kétlapos, színes térkép. Dedikált példány, a címlapon Tiszteletpéldány bélyegzéssel. Kiadói keménytáblás papírkötésben, hibátlan állapotban , Sasi György Hogy tört ki? Elbeszélések. Temesvár, Szerző [Tipografia Rapid] [2] p. Dedikált példány. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Schermann Szilárd, Dr. A Tisza forrásvidékének kis turistakalauza. Rahói helyi adatok felhasználásával összeállította --. II. kiadás. [Budapest, 1940.] Magyar Turista Élet [nyomt. Klein Jenő] [1] p. + 1 különálló, kihajhtható térkép. A Magyar Turista Élet kiadványai 1. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Schwartz Elemér A nyugatmagyarországi német helységnevek. II. kiadás. Budapest, MTA Dunántúl Pécsi Egyetemi Könyvkiadó és Nyomda. 295 p. Modern, keménytáblás papírkötésben, a kiadói papírboríték címlapja az első táblára felragasztva , Shakespeare, [William] Shakespeare összes drámai művei. I-IV. kötet. [Bibliapapírra nyomtatott kiadás.] I. Királydrámák. II. Tragédiák. III. Vígjátékok. IV. Színművek. [Budapest, év nélkül.] Franklin [2] p.; [3] p.; [2] p.; [3] p. A négy kötet egységes, díszesen aranyozott kiadói pergaminkötésben. Kifogástalan állapotú, szép példány , árverés

132 493. Siklóssy László Aprógyűjtés. Mit gyűjtsünk kis pénzen. Budapest, Táltos [4] p., szövegközti illusztrációkkal. Aláírt, számozott (1/100 sz.) példány. Aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben, megkímélt állapotban , , Siklóssy László Hogyan épült Budapest? ( ) Írta --. A Fővárosi Közmunkák Tanácsa története. Rakovszky Iván előszavával. Budapest, Fővárosi Közmunkák Tanácsa [Athenaeum] [1] p. + 1 színes, kihajtható térkép. Szövegközti és egészoldalas fényképekkel rendkívül gazdagon illusztrált. Díszesen aranyozott kiadói egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Siklóssy László, Dr. Az országgyűlési beszéd útja. Kornis Gyula előszavával. Budapest, Kir. M. Egyetemi nyomda [1] p t. (8 kihajtható) + 2 hasonmás (1 kétlapos, egy kihajtható). Számos szövegközti és egész oldalas fakszimilével és fényképpel illusztrálva. Dedikált példány. Aranyozott gerincű kiadói egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Siklóssy László, Dr. A régi Budapest erkölcse. I-III kötet. Írta --. I.: A magyar középkor erkölcse. II.: A prostitúció ( ). III.: A polgári erkölcs. Budapest, A Táltos kiadása [nyomt. Pápai Ernő] [1] p.; 288 p.; [3] p. A három rész egybekötve, korabeli aranyozott, bordázott gerincű félbőr-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , Somogymegye Trianon után. Szerkesztette Dömjén Miklós. Budapest, [1931.] Szerző [nyomt. Ladányi Jánosné Madách könyvnyomdája] [1] p. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban. Jó példány ,- Honterus Antikvárium 111

133 Sőtér Ágost, tápió-sápi A Mosonymegyei Történelmi és Régészeti Egylet emlékkönyve A honfoglalás ezredéves ünnepélyének emlékére. Mosonmagyaróvár, Czéh Sándor. [6] [1] p. + 2 t. (az egyik kihajtható). Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, aranyozott lapszélekkel. Az első kötéstáblán felül kis sérülés, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány , Split Spalato. [Szuvenír album.] [Budapest, év nélkül, Divald Károly.] Leporello, 32 látképpel, a képek alatt horvát és olasznyelvű képaláírással. Festett, aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, ez első táblán beragasztott fotó-reprodukcióval. Kifogástalan állapotú példány , Sváby Frigyes A Lengyelországnak elzálogosított XIII szepesi város története. Lőcse, Reiss J. T. 344 p t. A sorozatcímlap hiányzik. [A Szepesmegyei Történelmi Társulat milleniumi kiadványai II.] Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Kissé kopottas példány , Szabó Gyula A magyar boldogulás egyetlen útja. [Budapest, Máté Ernő.] [4] p. Fűzve, kiadói papírkötésben. Kissé viseltes állapotú példány , Szabó László, cs[íkcsekefalvi] Erdélyben. [Budapest, 1940.] Nyugat [Hungária nyomda]. 112 p. Kiadói vászonkötésben, illusztrált papírborítóban. A papírboríték a gerincén felül javítva, ettől eltekintve kifogástalan állapotú példány , árverés

134 503. Szabó László, cs[íkcsekefalvi] Fegyveres Európa. Útinaplók. [Budapest, 1935.] Nyugat [2] p. Kiadói vászonkötésben, illusztrált papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány , [Szabó Pál] Boldényi, J. M. La Hongrie ancienne et moderne. Histoire, arts, littérature, monuments par une société de littérateurs sous la direction de --. Dessinateurs: Janet-Lange, V. Beaucé, E. Breton, Catenacci, De Bar, Freeman; Graveurs: Trichon, Brevliére, Fagnion, Etherington, E. Deschamps, Blaise, Hildibrand, Montigneul, Pothey, Rose. Paris, H. Lebrun. 1 t. díszcímlap + [4] [1] [3] p. + a két részben összesen 28 fametszetes t. és 1 térkép. A lapok több helyütt foxing-foltosak. A mű 29 táblával teljes, példányunkból 1 t. hiányzik. Díszesen aranyozott gerincű korabeli félbőr-kötésben. A gerince felül restaurálva, ettől eltekintve jó példány , Szarka Gyula, Dr. A váci egyházmegye történeti földrajza a török hódítás korában. Összeállította hasonmással. Vác, [Kapisztrán Nyomda.] 151 p. + 6 t. (ebből egy kétlapos). Külön lapon a szerző gépelt, autográf aláírásával ellátott ajánlásával. Fűzve, kiadói papírkötésben. Folio , Szarka Gyula, Dr. A váci egyházmegye és püspökei a török hódítás korában. Több képmelléklettel és hasonmással. Vác, [Kapisztrán nyomda.] XX [1] p t. (ebből 1 kihajtható). Vácegyházmegye Múltjából IV. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány. Folio , Szarka Gyula, Dr. Vác katolikus intézményei és épületei a török hódítás korában. Több hasonmással. Honterus Antikvárium 111

135 Vác, [Kapisztrán nyomda.] XII [1] p. + 6 t. Vácegyházmegye Múltjából V. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány. Folio ,- Gróf Széchenyi István és kora Bártfai Szabó László Gróf Széchenyi István és kortársai. Írta --. Budapest, év nélkül. Kir. M. Egyetemi Nyomda. 2 színes t [1] p. + 1 kihajtható leszárm. t. Díszesen aranyozott, bordázott gerincű kiadói egészbőr kötésben, felül aranyozott lapszélekkel. Megkímélt állapotú, szép példány , Kossuth Lajos Felelet gróf Széchenyi Istvánnak Kossuth Lajostól. Pest, Landerer és Heckenast. [4] p. Első kiadás. Fűzve, restaurált kiadói papírborítékban Friedreich István Gróf Széchenyi István élete. I-II. kötet. Budapest, Szent-István-Társulat [Stephaneum]. VIII [1] p.; VII p. A két kötet egységes, aranyozott, bordázott gerincű félbőr-kötésben, márványozott lapszélekkel. Megkímélt állapotú, szép példány , , Gróf Széchenyi István emlékkönyv. Szerkesztette Nyesti Pál. Budapest, Uránia. 144 p. A címlapon tulajdonosi bélyegzés. Festett, aranyozott, dombornyomásos kiadói egészvászon-kötésben. Jó példány , árverés

136 Széchenyi István, gróf A Magyar Academia körül Pest, Trattner-Károlyi. [4] + 56 p. Első kiadás. Szentkirályi 128. Modern, korhű félbőr-kötésben Széchenyi István, gróf Javaslat a magyar közlekedési ügy rendezésérül. [Pozsony, Belnay.] [10] [2] p. A térkép hiányzik. A címlap pecsétes, korabeli és későbbi ceruzás illetve tintás bejegyzésekkel. Első kiadás. Szentkirályi 140. XIX. század végén készült egészvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal , , Széchenyi István, gróf Világ, vagy is felvilágosító töredékek némi hiba s előitélet eligazítására. Írta --. Pest, Füskúti Landerer. [10] + XL [5] p. Egyetlen kiadás. Szentkirályi 117. Díszesen aranyozott korabeli vörös egészbőr-kötésben, aranyozott lapszélekkel, az első táblán aranyozott W. L. monogrammal, a hátsó táblán aranyozott 1832-es datálással. A gerince kissé kopott, ettől eltekintve megkímélt állapotú, nagyon szép példány , Széchenyi István, gróf Világ, vagy is felvilágosító töredékek némi hiba s előitélet eligazítására. Írta --. Pest, Füskúti Landerer. [10] + XL [5] p. Egyetlen kiadás. Szentkirályi 117. Aranyozott, bordázott gerincű új félbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. Szép példány , Honterus Antikvárium 111

137 Szeghalmy Gyula Dunántúli vármegyék. Az előszót írta: József főherceg királyi fensége. [A II. részben Veszprém vármegye községeinek leírását tartalmazza.] Budapest, A Magyar Városok Monografiája kiadóhivatala t. (ebből 5 színes). Aranyozott, dombornyomásos kiadói egészvászon-kötésben. Kifogástalan állapotú, szép példány , Székelyföldi útmutató. 3. és 4. sz. Szerkeszti Bányai János. Kiadja a Székelység. 3. sz.: Szent Anna tó és Mohos tó. 4. sz.: A torjai Büdös-barlang. Székelyudvarhely, Könyvnyomda Rt. 16 p. + 1 kihajtható melléklet; 16 p. A két füzet egységes fűzött kiadói papírborítékban, megkímélt állapotban. Hozzá tartozik: Tréger Lajos A Baia-marei [nagybányai] kirándulók népszerű útmutatója Baia Mare város belterületén és hegyvidéke kirándulóhelyeinek úthálózatában. Személyes bejárás alatt szerzett helyismerettel írta és kiadta: --. I. kiadás. Baia Mare [Nagybánya], Minerva. 148 p. + 1 t. (mindkét oldalán képpel) + 1 kihajtható térkép. Fűzve, kiadói papírkötésben , Székely szőnyegek. A Magyar Népművészet Kincsestára. Összeállította Dr. Viski Károly. Budapest, [1928.] M. Nemzeti Múzeum Néprajzi osztálya Kir. M. Egyetemi Nyomda. [4] p színes t. Kiadói papírborítékban, jó állapotban. Folio , Szilágyi Béla Székely könnyek. Írta -- székely főhadnagy. [A külső borítékon: Második kiadás.] Budapest, Stephaneum. 64 p. Hozzákötve: Székely Béla Székelyország gyászban van. Írta -- székely főhadnagy. Budapest, Szerző [Stephaneum]. 72 p árverés

138 Hozzákötve: Sassy Csaba A Csiki határszélről. -- verses könyve a román frontról. Miskolc, év nélkül. Ludvig és Szelényi [1] p. Az utolsó lapja a verzója felől japánpapírra kasírozva. Hozzákötve: Gyarmath B. János Égő Golgotán. Versek. Békéscsaba, Körösvidék. 124 p. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. Az első és a negyedik mű illusztrált papírborítékja bekötve. Az előzéken, illetve az egyes művek címlapverzóján Glitzke Sándor tulajdonosi bélyegzésével , Szilágyi Ferencz Rajzok Erdély államéletéből a XVIII. században. Budapest, Eggenberger. IV p. Értekezések a történelmi tudományok köréből III. kötet V. szám. Fűzve, kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú, felvágatlan példány , Szongott Kristóf Szamosújvár, a magyar-örmény metropolisz irásban és képben. Szamosújvár, Todorán Endre Aurora könyvnyomdája. [8] [6] p. + 1 kétlapos t. A lapszéleken ceruzás jelölések, a szövegben aláhúzások. Korabeli, aranyozott gerincű félvászon-kötésben, kissé kopottas állapotban , Szongott Kristóf Szamosújvár szab. kir. város monográfiája A városi teljes levéltár és más kútforrások felhasználásával írta --. I-III. kötet. I.: Általános rész. II.: Önálló részletek. III.: A magyar-örmény metropolisz. Szamosújvár, Todorán Endre Aurora könyvnyomdája. VIII p.; [4] p.; [8] [6] p. A II. kötet oldala (tartalomjegyzék) hiányzik. A három kötet egységes, fűzött kiadói papírkötésben. A II. és III. kötet hátlapja hiányzik, az első kötet címlapján alul és felül kis sérülések. Mindhárom kötet nyomdatiszta, felvágatlan ,- Honterus Antikvárium 111

139 523. Szőke István A magyarság történelme. Toronto, Kanadai Magyar Munkás Könyvtár X + [2] p. Kanadai Magyar Munkás Könyvtár 14. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Szudy Elemér Európa és a magyar kérdés. A revízió külső és belső feltételei. Budapest, Pallas. 267 p. Modern félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címkével. Jó példány , Szűcs Ferenc Ismeretlen Románia. Budapest, Szerző [Viktória nyomda]. 96 p. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Szülőföldünk. [Molter Károly, László Dezső, Teleki Géza, Imreh István, Bokor Zoltán, Salamon Sándor, Bözödi György, Faragó József és Isák József tanulmányai a székelység kérdéséről.] Szerkesztette Faragó József. Sepsiszentgyörgy Székelység Lap- és Könyvkiadó [1] p. Faragó József által dedikált példány. Fűzve, kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány , Tábori Kornél Szegény Erdély. Budapest, [1917.] M. Kereskedelmi Közlöny [Tolnai] [1] p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Tali András Verebély Géza Megtévesztett kormányok, nemzetek A pénz rejtélye. [Budapest, Centrum Kiadóvállalat.] 165 p. Verebély Géza által dedikált példány. Fűzve, restaurált kiadói papírkötésben , árverés

140 529. Tamási Áron Hullámzó vőlegény. Színpadi játék 3 felvonásban. [Budapest, 1947.] Révai. 160 p. Révai Könyvtár 3. Dedikált példány. Kiadói félvászon-kötésben, javított papírborítóban , Tankönyvek 530. Fekete János Gyorsszámító. A szóvali számítás tanításának módja, gyermeki értelemhez alkalmazott egyszerű példákban és szabályok szerint. Használatul iskola és más magános tanítóknak a gyermekek számításra tanításában írta --. Bécs, Straussnő és Sommer betüikkel. [8] [1] p. + 1 kihajtható táblázat. Korabeli selyemripsz-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal, aranyozott lapszélekkel. A gerincén alul kissé foltos, ettől eltekintve megkímélt állapotú, szép példány , Peregriny Elek A magyarok történetei. Az első ifjuság használatára -- nevelőtől. Buda, Gyurián és Bagó. VIII + 95 p. Korabeli keménytáblás papírkötésben, a gerincen alul javítva , [Vállas Antal] Az égi és földtekék használata. Előre bocsátatik a Világegyetem és a Föld ismerete. Három tábla rajzzal. Bécs, Sollinger J. P. XXIV p. + 3 lith. t. Kiadói keménytáblás papírkötésben. Kifogástalan állapotú, szép példány , Honterus Antikvárium 111

141 533. Tavaszy Sándor, Dr. Világnézeti kérdések. Torda, Füssy József [2] p. Dedikált példány. Modern félvászon-kötésben, a kiadói papírboríték bekötve , Technológia a borbély-fodrász iparostanulók részére. Írta Tóth Árpád vezetésével Kuba Sándor és Ravasz Illés. I-II. rész. (A II. rész végénél, külön címlappal folytatólagos oldalszámmal: Mit kell tudni az ipartörvényből a borbélyfodrász iparosnak. Összeállította Tóth Árpád.) Budapest, Szerzők [Fráter és Társa Máté Ernő] [3] p.; [1] p., mindkét kötetben szövegközti illusztrációkkal. Hozzákötve: Magyar haj- szakáll- és bajuszviselet a Honfoglalástól napjainkig. Összeállította Tóth Árpád és Füty Rudolf. Budapest, év nélkül. Máté Ernő. 32 p., szövegközti illusztrációkkal. A két mű egybekötve, korabeli félvászon-kötésben, megkímélt állapotban , Teleki László, g[róf] A magyar nyelv elé mozdításáról buzgó esdeklései --nak. Pest, Trattner. X p. A végéről 1 lev. hiányzik. XIX. század végén készült félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal , Temesváry László Mi lesz velünk? [Budapest, év nélkül. Centrum.] 85 + [2] p. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Theatro moral de la Vida Humana, en cien emblemas con el enchiridion de Epicteto, y la Tabla de Cebes, philosofo Platonico. Amberes [Antwerpen], Viuda de Henrico Verdussen [H. Verdussen özvegye]. [20] [1] [8] [1] p árverés

142 kihajtható rézm. t., 102 egészoldalas rézmetszetes emblematával, az elejénél egy egészoldalas portréval, valamint a címlapon egy rézmetszetes vignettával (Otto van Veen arcképe) illusztrált. XIX. század második felében készült, díszesen aranyozott, bordázott gerincű félbőr-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány. Folio , Thirring Gusztáv, Dr. Budapest környéke. Gyakorlati kalauz kirándulók, turisták és a természet kedvelői részére. Írta --. Budapest, Magyar Turista Egyesület [Pesti Lloyd nyomda]. XX p. + 4 t. + 1 kétlapos térképvázlat a végénél. Aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Thirring Gusztáv, Dr. Felső Dunántúl. Csányi Károly, Graf Samu, Dr. Heimler Károly és Dr. Székely Jenő közreműködésével írta és szerkesztette --. Budapest, Turistaság és Alpinizmus [nyomt. Ifj. Kellner Ernő]. 296 p térképmelléklet (több kihajtható). Részletes Magyar Utikalauzok 6. Fűzve, kiadói papírborítékban. Megkímélt állapotú, jó példány , Thirring Gusztáv, Dr. Sopron és a magyar Alpok. Úti kalauz. Írta --. Sopron, Dunántúli Turista-Egyesület [nyomt. Romwalter Alfréd]. 1 t. címkép + XVI p t térkép (ebből 12 kétlapos). Modern félvászon-kötésben , A tízéves Vitézi Rend Szerkesztette vitéz nemes Szécsy Imre, vitéz Oszlányi Kornél, vitéz Oszlányi József, Dr. vitéz Farkass Jenő. [Budapest, 1931.] Orsz. Vitézi Szék szerkesztőbizottsága [nyomt. Wodianer F. és Fiai] [2] p. + 1 t. az elejénél. Szövegközti és egészoldalas képekkel gazdagon illusztrált. Oszlányi Kornél által dedikált példány. Aranyozott, dombornyomásos kiadói egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- Honterus Antikvárium 111

143 542. Tóth András Az erdélyi román kérdés a 18. században. Budapest, [Studium.] 98 p. Fűzve, kiadói papírkötésben. Kifogástalan állapotú, felvágatlan példány , Török Sándor Magyar fiúk oláh mundérban. Előszóval ellátta Jon Florea. Pintér Jenő rajzaival. Budapest, Magyar Nemzeti Szövetség [Globus]. 87 p. Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Tragor Ignác Váci kalauz. [Vác, 1929.] Váci Muzeum-Egyesület [Pestvidéki Nyomda] [1] p. + 1 kihajtható térkép az elejénél. Egészoldalas képekkel. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Tréfás és csúfolódó erdélyi népköltészet. Szentimrei Jenő előszavával. Kolozsvár, [1942]. Lepage Lajos [Fraternitas]. 175 p. Fűzve, illusztrált kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú, felvágatlan, nyomdatiszta példány , Tulogdy János Erdély kis turistakalauza. Budapest, Magyar Turista Élet [nyomt. Klein Jenő] [1] p. Magyar Turista Élet kiadványai 2. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , Az Udvarhelyvármegyei Muzeum-Egyesület alapszabályai. Székelyudvarhely, Becsek D. Fia. 26 p. Hozzá: Az Udvarhelyvármegyei Muzeum-Egyesület felhívása Udvarhelyvármegye közönségéhez. 6 p. Hozzá tartozik: 4 db székelyudvarhelyi fénykép az 1930-as évekből. Fűzve, kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú, nyomdatiszta példány , árverés

144 548. Unger Hugó Miskolc A bükkvidéki főváros rövid ismertetése. Miskolc, A Magyar Jövő Rt. Könyvnyomdája. 80 p. + 7 t. (ebből 1 kétlapos). Fűzve, színes, illusztrált kiadói papírkötésben , Unio. Zsebkönyv Szerkeszti Urházy [György]. Kolozsvár, [1847.] Barráné és Stein [a Kir. Lyceum betüivel]. IV + [2] p. A címkép (Teleki Domokos mellképe) példányunkból hiányzik. A kötet lapjai helyenkét foltosak. Modern vászonkötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal , Az unitárius szószék. Egyházi beszédgyűjtemény. Magyarország ezeréves fennállásának emlékére irták az unitárius lelkészek. Szerkesztette Simó János. [Sepsiszentgyörgy], [Jókai nyomda.] V + [3] p. Korabeli félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. A gerince felül kissé sérült, ettől eltekintve megkímélt állapotú példány , Utazások Nagymagyarországon Avar Gyula Utazás a Szepességben. Budapest, Lampel R. 98 p., szövegközti és egészoldalas képekkel. Színes, illusztrált kiadói keménytáblás papírkötésben. Megkímélt állapotú példány , Utazások Nagymagyarországon Kolumbán Lajos A Magas Tátra hazájában. Három debreczeni diák utazása. Budapest, Lampel [1] p. Színes, illusztrált kiadói keménytáblás papírkötésben. Megkímélt állapotú példány ,- Honterus Antikvárium 111

145 553. Utazások Nagymagyarországon Szivós Béla Debrecen és a Hortobágy. Budapest, Lampel R [1] p. Színes, illusztrált kiadói keménytáblás papírkötésben, hártyapapír védőborítóban. Megkímélt állapotú példány , Az utódállamok fennhatósága alá került városok és községek helységnévtára. Hivatalos adatok alapján összeállitották és kiadják: Szarvady Kálmán, Mautner Dezső, Gabányi Jenő és Herdi Antal. [Magyar-német címlappal és előszóval.] Budapest, [1921.] [Wodianer.] 368 p. + összesen [16] p. (hirdetések). Fűzve, kiadói papírkötésben. Kissé viseltes példány, a hátsó borítólapjának alsó sarka javítva , Vadászat, ornithológia 555. Chernel István, chernelházi Magyarország madarai, különös tekintettel gazdasági jelentőségökre. Képekkel ellátta Nécsey István. Intézte Herman Ottó. I-II. könyv [három kötetben]. Budapest, [Franklin.] XXIV p. + I-XI. számozott t. (1 színes); XIX p t. (ebből 12 színes, I-XII. számozva); p színes t. (XIII-XL. számozva). A oldala hiányzik. A két rész három kötetben (a második rész két kötetbe kötve), egységes, aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben. Az első kötet gerince felül, a másik két kötet gerince alul sérült, a II/1 kötet kötéstáblái ázottak, foltosak , Donászy Ferenc Őserdőkön, tengereken. Természeti képek és vadászkalandok mind az öt világrészből. Írta --. Budapest, [1895.] Légrády. [8] p t. (6 színes). Vuray-Rácz-Szabó 172. Színes, illusztrált kiadói félvászon-kötésben, enyhén kopottas állapotban. Jó példány , árverés

146 557. Fekete István Csi. Történetek állatokról és emberekről. Győry Miklós rajzaival. Harmadik kiadás. Budapest, [1942.] Singer és Wolfner [Hungária] [4] p. Szövegközti illusztrációkkal. Kiadói félvászon-kötésben, az előzéklapok cserélve , Friedreich István A fogoly, a mezőgazdaság leghasznosabb vadja. Kispest, Kultura Könyvnyomda. 80 p. + 1 térkép (kihajtható: A fogoly sűrűsége csonka hazánkban) + 1 lev. hibajavítás. Szövegközti ábrákkal illusztrált. Vuray-Rácz-Szabó 283. Dedikált példány. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben. Hibátlan állapotú nyomdatiszta példány , Gyalui Farkas Letűnt világ. Ujfalvy Sándor életének regénye. Kolozsvár, Minerva. 140 p. Szövegközti és egész oldalas képekkel illusztrált. Dedikált példány. Vuray-Rácz-Szabó 300. Fűzve, illusztrált kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban , Stark Dezső A vadász-vizsla. Gyakorlati útmutató a vizslanevelés, tanítás, használat és gyógykezeléshez. Harmadik bővített kiadás. 10 képpel. Nagykanizsa, Krausz és Farkas [2] p t. (5 lapon). Vuray-Rácz-Szabó 704. Korabeli félvászon-kötésben, kissé kopottas állapotban , [Vajda János] Cserszilvásy Ákos A vadászat mestere. Önképző gyakorlati utmutatás a vadászat kedvelői számára, vagy is rövid foglalatja mindazon elméleti szabályoknak, melyek megtanulása s megtartása mellett a vadászatot bárki a siker gyönyörével gyakorolhatja. Saját és egy ötven éves vadásza tapasztalataiból s jeles kútfők nyomán irta --. Pest, Heckenast Gusztáv. VIII [2] p. Első kiadás. Vuray-Rácz-Szabó 143. Honterus Antikvárium 111

147 Korabeli, sötétzöld félvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Néhány apró kopástól eltekintve kifogástalan állapotú, szép példány , Valló Árpád A méhtenyésztés vezérfonala. Írta --. Budapest, Pallas. 188 p. A m. kir. földmívelésügyi minister kiadványai 1. szám Korabeli, bordázott gerincű félbőr-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Megkímélt állapotú, jó példány , Vámbéry Ármin Bokhara története a legrégibb időktől a jelenkorig. Ismert és ismeretlen keleti kézirati kútfők után írta --. I-II. kötet. Budapest, Ráth Mór. XXXVI + [4] p.; [4] p. A két rész egységesen fűzve, kiadói papírborítékban. A kötetek lapjai körülvágatlanok , Vámbéry Ármin A magyarok eredete. Ethnologiai tanulmány. Budapest, MTA. VIII + [4] p. Aranyozott, bordázott gerincű korabeli félbőr-kötésben. Kissé kopottas állapotú példány , Vanossi [Antal], Antonius Idea Sapientis Theo-Politici, id est: Tripartita morum philosophia, ethica, politica, oeconomica, summaria methodo comprehensa, problematicis quaestis & emblematis illustrata a --. Nagyszombat, Typis Academicis Soc. Jesu. 1 rézm. címkép + [16] [2] [4] [1] p., összesen 52 szövegközti rézm. illusztrációval. A rézmetszeteket Joseph Jäger készítette. Az elejénél [8] p. disszertáció. Aranyozott gerincű korabeli egészbőr-kötésben. A kötéstáblák sarkai kopottak, ettől eltekintve megkímélt állapotú, szép példány , árverés

148 566. Varga Lajos Kalocsa és vidéke. Szülőföldismertetés. Írta --. Kalocsa, Árpád Rt [1] p. + 2 kihajtható térk. Árpád könyvek Fűzve, korabeli papírkötésben. Körülvágatlan , Vargha László A tilalmasi tanyák építkezése. Adatok a nagykunsági népi építkezéshez. Budapest, Kir. M. Egyetemi ny [1] p. + 6 t. + 8 különálló, hajtogatott térképlap a végénél. Lükő Gábor részére dedikált példány. Fűzve, kiadói papírborítékban , Varjú Elemér Magyar várak. (Magyar-német-francia-angol nyelvű címlappal és kísérő szöveggel.) [Budapest, 1932.] Műemlékek Országosz Bizottsága Könyvbarátok Szövetsége [1] p. Rendkívül gazdag képanyaggal. Kiadói vászonkötésben. Harántfolio. Megkímélt állapotú, jó példány , Varjú János A magyar szellemi művelődés történelme. A magyar ifjúság és a művelt közönség számára. Írta --. Debrecen, Csáthy Ferenc. 496 p. Dedikált példány. Festett, aranyozott kiadói egészvászon díszkötésben, felül aranyozott lapszélekkel. A hátsó kötéstáblán halvány foltos, ettől eltekintve megkímélt állapotú, szép példány , Venczel József Az erdélyi román földbirtokreform. (Az Erdélyi Tudományos Intézet kiadványa. Különlenyomat az Erdélyi Tudományos Intézet évi Évkönyvéből.) Kolozsvár, Minerva [1] p. Fűzött, kiadói papírborítékban. Kifogástalan állapotú példány ,- Honterus Antikvárium 111

149 571., 572., 573., 574., 575., 576., 577., 578., 579., 580., 581,. 582., Verne Gyula Az Antillák világa. Regény. Fordította Zigány Árpád. Budapest, Franklin [1] p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Hibátlan állapotú, szép példány , Verne Gyula Bombarnac Claudius. Egy hirlaptudósító jegyzetkönyve. Írta --. Regény. Francziából fordította Huszár Imre. Ötödik kiadás. Budapest, Franklin. 355 p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány. A gerince laza , Verne Gyula Cascabel Caesar. Regény. Francziából Huszár Imre. Harmadik kiadás. Budapest, Franklin. 474 p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon sorozatkötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , Verne Gyula Doktor Ox theóriája. Zachariás mester. Telelés Grönlandon. Dráma a levegőben. Fordította Zigány Árpád. Budapest, Franklin [3] p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Hibátlan állapotú, szép példány. Az első kötéstáblán mint a példányok nagy részénél a vászon hullámos , Verne Gyula Egy khinai viszontagságai Khinában. Francziából Zigány Árpád. Budapest, Franklin. 240 p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , árverés

150 Verne Gyula Egy sorsjegy 9672-dik szám. Fordította Huszár Imre. Második kiadás. Budapest, Franklin [2] p., egészoldalas illusztrációkkal. A címlapon tulajdonosi bejegyzések. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , Verne Gyula Három orosz és három angol kalandjai. Fordította Nagy István. Harmadik kiadás. Budapest, Franklin [1] p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Hibátlan állapotú, szép példány , Verne Gyula Haza, Francziaországba! Gil Braltar. Francziából fordította Huszár Imre. Budapest, Franklin. 259 p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon sorozatkötésben. Megkímélt állapotú, szép példány, a gerincen a festés kissé kopott , Verne Gyula A jég-sphinx. Regény. Fordította Gaal Mózes. Budapest, Franklin [6] p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, díszesen aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány, a hátsó kötéstáblája foltos , Verne Gyula Öt hét léghajón. Utazás Afrikában. Negyedik, egyedül jogosított képes kiadás. Budapest, Franklin. 384 p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, jó példány ,- Honterus Antikvárium 111

151 581. Verne Gyula Servadac Hector. Kalandos utazás a Naprendszeren át. Írta --. Regény. Francziából fordította Huszár Imre. Ötödik kiadás. Budapest, Franklin [6] p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány. A hátsó táblája enyhén foltos , Verne Gyula Az új hazában. Regény. Fordította Zigány Árpád. Budapest, Franklin. 247 p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, aranyozott kiadói szürke egészvászon-kötésben. Hibátlan állapotú, szép példány , Verne Gyula Világ ura. Regény. Fordította Gábor Andor. Budapest, Franklin. 206 p., egészoldalas illusztrációkkal. Festett, díszesen aranyozott kiadói piros egészvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány, a hátsó kötéstáblája kissé foltos , Veszely Károly Gyulafejérvári füzetek. I. Kolozsvár, A Rom. Kath. Lyceum betüivel [1] p. Összesen két füzete jelent meg, itt csak az első füzet szerepel. Korabeli, kissé kopottas félvászon-kötésben , Vetsei P[ataki] István Vetsei P. István magyar geografiaja. Az-Az: ez egesz vilag negy reszeinek rendes és rövid leirása Most a Külső Dolgok olvasásában gyönyörködő Magyarok kedvekért még 1741-ben Pétsen iratott vólt. Most pedig számtalan hibáiból meg-jobbíttatván megbővíttetett, sőt Zanathi Josef úr jegyzésivel meg ékesíttetve ki-botsáttatott. Nagykároly, Gróf Károlyi Ferentz priv. Typographiájában Sz. N. Pap István és Biró Mihály Typogr. által. [6] (helyesen 434) + [2] p. A címlapja alul kissé sérült. Díszesen aranyozott, bordázott gerincű korabeli egészbőr-kötésben, kissé kopottas állapotban , árverés

152 586. Vörösmarty Mihál[y] Árpád ébredése. Előjáték a Pesti Magyar Színház megnyitásának ünnepére. Írta --. Pest, Trattner-Károlyi. 27 p. Első kiadás. A Pesti Magyar Színház megnyitására írt dráma. XX. század első felében készült keménytáblás papírkötésben, az eredeti papírboríték bekötve. Megkímélt állapotú, jó példány , Vörösmarty Mihál[y] Három rege. B. E. ifju grófnőnek ajánlva 1845-ben. Pest, Landerer és Heckenast. [2] + 16 p. Első kiadás. A szerző életében megjelent utolsó munkája. Az címlapon szereplő ajánlás Batthyány Lajos idősebb lányának, Emmának szól. XX. század elsőfelében készült keménytáblás papírkötésben, a gerincen aranyozott címkével. Megkímélt állapotú, jó példány , Vörösmarty Mihál[y] Marót bán. Szomorújáték öt felvonásban. Buda, M. Kir. Egyetem betüivel. [2] [2] p. Első kiadás. Korabeli vászonkötésben, enyhén kopottas állapotban Vörösmarty [Mihály] lyrai költeményei. Rendezte s életrajzzal bevezette Gyulai Pál. I-II. kötet. Budapest, év nélkül. Méhner Vilmos [nyomt. Rudnyánszky A.] 1 lith. címkép + CXXVII p.; 398 p. Mindkét kötet sorozatcímlapja hiányzik. Az első kötetnél a címkép verzója ragasztófoltos. A két kötet egységes, díszesen aranyozott, festett kiadói egészvászon díszkötésben, aranyozott lapszélekkel. Hibátlan állapotú, szép példány , , Wenzel Gusztáv, Dr. A magyar és erdélyi magánjog rendszere. Írta --. I-II. kötet. Buda, M. Kir. Egyetemi Nyomda. XXIII (helyesen XIX) [1] p.; X + [2] p. A kötetek lapjai kissé foxing-foltosak. Honterus Antikvárium 111

153 A két kötet egységes korabeli egészvászon-kötésben, a gerincen aranyozott címfelirattal. Az első kötet gerince kissé foltos, ettől eltekintve megkímélt állapotú, jó példány , Werner, Karl Nilbilder. Vier und zwanzig Facsimiles nach Aquarellen. Naturaufnahmen während zweier Orientreisen 1862 und 1865 von --. Erläuternde Texte von A. E. Brehm und J. Dümichen. Wandsbeck, Artistische Anstalt Gustav W. Seitz. 1 térkép + 81 p színes lith. t., a táblák előtt nyomtatott hártyapapírral. Festett, díszesen aranyozott kiadói egészvászon-kötésben, aranyozott lapszélekkel. Megkímélt állapotú, szép példány. Folio , Wertner Mór Az Árpádok családi története. Nagybecskerek, Pleitz Fer. Pál. VIII p. + 4 kihajtható genealogiai t. Történeti-, Nép- és Földrajzi Könyvtár LI. Aranyozott gerincű kiadói félbőr sorozatkötésben. Megkímélt állapotú, szép példány , Wertner Mór, Dr. A középkori délszláv uralkodók genealogiai története. Írta --. Több genealogiai táblával. Temesvár, Csanád-egyházmegyei könyvsajtó. [6] p számozott leszárm. t. (8 kétlapos, 4 kihajtható) Történeti-, Nép- és Földrajzi Könyvtár XXVIII. Aranyozott gerincű kiadói félbőr kötésben, megkímélt állapotban , Wertner Mór, Dr. Negyedik Béla király története. Okirati kútfők nyomán írta --. Temesvár, Nyomatott a Csanád-egyházmegyei könyvsajtón. [2] p. Történeti-, Nép- és Földrajzi Könyvtár LV. kötet. Aranyozott gerincű kiadói félbőr-kötésben, megkímélt állapotban , árverés

154 [Young, Edward] Yung Yung éjtzakáji és egyéb munkáji mellyek magyar nyelvre fordíttattak Pétzeli Jósef rév-komáromi prédikátor által. I-II. kötet. Győr, Streibig József. 1 rézm. címkép + [32] p.; [16] p. Első magyar nyelvű kiadás. A két kötet egységes korabeli egészbr-kötésben. A kötetek gerince alul és felül szúrágta. Enyhén kopottas példány , Zádor Anna Rados Jenő A klasszicizmus építészete Magyarországon. Budapest, MTA [Franklin] [1] p t. + 1 kihajtható térkép. Fűzve, kiadói papírkötésben. Megkímélt állapotú, jó példány , Zarándy A. Gáspár Árpád vére Hohenlohe. Budapest, Hornyánszky Viktor. 1 színes címkép p. + 1 t. Díszesen aranyozott kiadói egészbőr-kötésben, felül aranyozott lapszélekkel, fekete selyemripsz előzékkel. Megkímélt állapotú, szép példány , Zelovich Kornél A M. Kir. József Műegyetem és a hazai technikai felső oktatás története. Budapest, Pátria. 1 t. címkép (József nádor egészalakos képe) + XI [1] p t. (ebből 2 kihajtható). Aranyozott gerincű korabeli félvászon-kötésben. Megkímélt állapotú, szép példány ,- Honterus Antikvárium 111

155 599. Zilahy Károly Az erdélyi nemzeti fejedelmek életirata. A Demjén László által kiadott arcképcsarnokhoz magyarázatul írta --. Kolozsvár, Demjén László [nyomt. Emich Gusztáv, Pest]. 88 p. Modern, keménytáblás papírkötésben, a kiadói papírboríték hátlapja bekötve , Zsuffa Sándor, nemes-dedinai A huszár szó és a magyar huszárság eredete. Hajdani hadszervezeti rendszerünk stb. megvilágításában. Budapest, [1935.] Madách Könyvkiadó [1] p. Fűzve, kiadói papírkötésben, megkímélt állapotban. Jó példány , árverés

156

157 FÜGGELÉK

158

159 Tárgymutató Balaton: tétel Az I. világháború irodalma: tétel Az Erdélyi Szépmíves Céh kiadványai: tétel Folyóiratok, periodikák: tétel Gasztronómia: tétel Ifjúsági könyvek: tétel Kézirat, fotó, aprónyomtatvány: tétel Kner-kiadványok, bibliofília, könyvészet: tétel A Magyar Földrajzi Társaság könyvtára: tétel Magyar utazók: tétel Metszet, térkép: tétel Orvosi könyvek, gyógyszerészet, balneológia: tétel Plakátok, politikai propaganda: tétel Ponyva: tétel Gróf Széchenyi István és kora: tétel Tankönyvek: tétel Vadászat, ornithológia: tétel

160 A HONTERUS ANTIKVÁRIUM 93. AUKCIÓJÁNAK EREDMÉNYEI Tételszám Leütési ár

161 A HONTERUS ANTIKVÁRIUM 93. AUKCIÓJÁNAK EREDMÉNYEI

162 A HONTERUS ANTIKVÁRIUM 93. AUKCIÓJÁNAK EREDMÉNYEI

163 A HONTERUS ANTIKVÁRIUM 93. AUKCIÓJÁNAK EREDMÉNYEI

164 A HONTERUS ANTIKVÁRIUM 93. AUKCIÓJÁNAK EREDMÉNYEI

165 A HONTERUS ANTIKVÁRIUM 93. AUKCIÓJÁNAK EREDMÉNYEI

166 JEGYZET

167 JEGYZET

168 MAROQUIN A MEGFELELŐ MEGOLDÁS Igen tisztelt Hölgyeim/Uraim! Ezúton szeretnénk felhívni tisztelt magángyűjtők, múzeumok, könyvtárak és restaurátorok figyelmét a MAROQUIN bőrápoló szerekre! A MAROQUIN BŐRBALZSAM és BŐRVAZELIN olyan bőrápoló termékek, amelyek régi, értékes bőranyagú gyűjtemények (régi könyvek, pergamenek, bőrkészítmények) ápolására és hosszantartó megóvására szolgálnak. A Maroquin bőrápolók, a Német Találmányi Hivatal (Deutsches Patentamt München) regisztrációs szám alatt bejegyzett német szabadalom. A szigorú Német Ipari Szabvány (DIN) előírásainak megfelelő, az Unesco által bevizsgált és elfogadott termék. A Maroquin-t elfogadta és használatra ajánlja az IADA (Archív Könyvtár és Grafikai Restaurátorok Nemzetközi Szövetsége), amelynek tagja az Országos Széchenyi Könyvtár is. A bőr egy nemes és természetes anyag, amely hatásos, enyhe, de különösképpen kíméletes ápolást igényel. A tímárok az állatbőrök szerkezeti felépítését, kémiai eszközökkel megváltoztatják, ezért a helytelen kezelés, végzetes lehet a bőr számára. A könyveket kedvelők és még sokan mások akik értékes bőrrel foglalkoznak a bőrt a lehető leghosszabb ideig szeretnék épségben, jó állapotban megtartani. A Maroquin megfelel mindazoknak a magas szintű elvárásoknak, amelyeket egy ilyen anyaggal szemben támasztanak. Alkalmas sima és érdes bőrfelület, valamint pergamen ápolására. A Maroquin bőrápoló szerek, bőrbarát szintetikus zsírokat tartalmaznak, így használatuk könnyű és gyors, ami azt jelenti, hogy a bőr nincs kitéve egy hosszan tartó és megerőltető munkafolyamatnak. Nem tartalmaznak savakat, sókat, alkáliákat, emberre káros anyagokat. Semleges kémhatású környezetbarát termékek. Nem gyúlékonyak és normál körülmények között, 25 C alatt tárolva több évig is felhasználhatók. A Maroquin bőrbalzsam alkalmas a törékeny, megkeményedett bőr tisztítására, ápolására és kíméletes kezelésére. Tisztítja pórusokat, így a bőr fellélegzik, jó tapintásúvá és hajlékonnyá válik. Ha a bőr mindkét oldalán használjuk, akkor az ápolószer hatása fokozódik, az aranyozott részek is jobban érvényesülnek. A balzsam szintetikus bázisú zsíranyagokat, emulgátorokat és gombaölő anyagot tartalmaz. Fényvédő hatású, ellenáll a savaknak, ásványi sóknak, alkáliáknak.. Az emulzióban lévő szorbit és F-karion, illetve a hatértékű alkohol a stabilizáló hatás mellett, a bőr számára a környezettől függetlenül, biztosítja a szükséges nedvességtartalmat. A Maroquin bőrvazelin ideális,enyhe természetes hatású szer a nemes bőr számára, legyen az könyvborító vagy más használati tárgy. A kiszáradt bőr ismét rugalmassá, hajlékonnyá válik. Az aranyozás itt is sokkal jobban érvényesül. A vazelin egy tiszta, savmentes, színtelen, a külső hatásokkal (pl:klímaterhelés,por,ko szolódás, nedvesség, stb...) szemben erős védelmet biztosító ásványi zsír. Az elhanyagolt, hosszú ideje nem ápolt bőr kiszáradt, törékeny rugalmatlan, kemény és gyakran kifakult, ezért ezeknél a kezelést rövid időn belül ajánlatos megismételni. A Maroquin készítmények, viaszt nem tartalmaznak a bőr pórusai nem tömődnek el a bőr lélegezni képes és újraéled. A Maroquin bőrápoló termékeket a szakemberek, több mint 25 éve eredményesen használják. Elégedett külföldi felhasználók közül:yale Egyetem (USA), British Museum (London), Bajor Állami Könyvtár (München), Berlini Állami Könyvtár, stb. A magyarországi vásárlók, budapesti és vidéki múzeumok, könyvtárak, antikváriumok és magángyűjtők a legnagyobb megelégedéssel nyilatkoztak a Maroquin bőrápoló szerek kiváló hatásáról. Úgy gondolom, hogy számos közismert felhasználó mellett, magyar könyvtárak, múzeumok, egyházi könyvtárak és egyéb gyűjtemények sem hiányozhatnak a Maroquin bőrápoló szerek felhasználói köréből. Különösen azért, mert antik műkincseink, gyűjteményeink, állapotának hosszú időre történő megóvása, nemcsak örömet jelent, a mostani és a következő generációk számára, hanem kötelességünk és nemzeti érdekünk is. A két szer együttes használata ajánlott, az optimális védelem érdekében, mert az ápolószerek hatásaikban kiegészítik egymást. Egy garnitúra ápolószer (személyes tapasztalataim alapján) elég, cca. 100 db átlagos méretű, közepesen száraz bőrkötés ápolására, A5, vagy kissé nagyobb méretű könyvek esetén A bőrbalzsam: 250 ml, a bőrvazelin: 75 gr kiszerelésben kapható. A MAROQUIN készítmények megvásárolhatóak üzletünkben.

HONTERUS ANTIKVÁRIUM 96. Aukció Kossuth Klub

HONTERUS ANTIKVÁRIUM 96. Aukció Kossuth Klub HONTERUS ANTIKVÁRIUM 96. Aukció 2017. október 7-én szombaton 10.00 órakor Kossuth Klub 1088 Budapest, Múzeum utca 7. A 96. auk ció té te lei az árverést megelőző két hétben tekinthetők meg üzletünkben.

2009.-évi Kerületi Diákolimpia Sportlövészet versenyszámban.

2009.-évi Kerületi Diákolimpia Sportlövészet versenyszámban. Eredményjegyzék 2009.-i Kerületi Diákolimpia Sportlövészet versenyszámban. Verseny ideje: 2009.09.25 Verseny hejszíne: Budapest XXI. Ker. Csepel Lövész Egylet lőtere Lőlap típusa: 1a Résztvevők száma:

Osztályozó vizsga anyaga történelemből

KÖNYVKIADÁS TÖRTÉNETE HÁZIDOLGOZAT

MAGYARORSZÁQ NEMZETKÖZI KAPCSOLATAINAK TÖRTÉNETE

MAGYARORSZÁQ NEMZETKÖZI KAPCSOLATAINAK TÖRTÉNETE ZRÍNYI MIKLÓS NEMZETVÉDELMI EGYETEM Politikaelmélet tanszék HERCZEGH GÉZA ARDAY LAJOS JOHANCSIK JÁNOS MAGYARORSZÁQ NEMZETKÖZI KAPCSOLATAINAK TÖRTÉNETE SUB Göttingen 7 219 046 719 2006 A 6088 BUDAPEST,

V. Balassi kupa eredmények (+fotók, videók)

V. Balassi kupa eredmények (+fotók, videók) V. Balassi kupa eredmények (+fotók, videók) 2012.02.18-án Magyarország, Erdély és Felvidék után első alkalommal a délvidéken, Topolyán került megrendezésre a V. Balassi kupa nyílt szablyavívó verseny.

3 kötet. 6 nagy doboz (14 cm), 94 doboz, 91 kötet, 6 csomó. 5 nagy doboz (14 cm), 67 doboz, 60 kötet

3 kötet. 6 nagy doboz (14 cm), 94 doboz, 91 kötet, 6 csomó. 5 nagy doboz (14 cm), 67 doboz, 60 kötet Levéltári jelzet Iratfajta Évkör Iratmennyiség Doboz, kötet, iratcsomó 1 nagy doboz (36 cm), 4 nagy doboz (31 cm ), 2 nagy doboz (26 cm), 1 nagy doboz Egyházközség Könyvtára (19 cm), 3 nagy doboz (17 és

Kulturális Javak Bizottsága július 9-i ülés

Erdély. Erdőelve, azaz Erdőn túli. Latinul Transsylvania. Kétféle értelmezésben használjuk: - történelmi Erdély (Belső-Erdély) - jelenkori Erdély Erdély és a Partium Erdély Erdőelve, azaz Erdőn túli. Latinul Transsylvania. Kétféle értelmezésben használjuk: - történelmi Erdély (Belső-Erdély) - jelenkori Erdély Történelmi Erdély (Belső-Erdély) Az

2006/2007. TANÉVI TORNA ORSZÁGOS ELŐDÖNTŐ Pápa, március

5. osztály. 19 Gál Zsofia Kolozsvár Németh Nóémi Medgyes Török Ildikó Medgyes

5. osztály. 19 Gál Zsofia Kolozsvár Németh Nóémi Medgyes Török Ildikó Medgyes 5. osztály 1 Sipos Lehel Sepsiszentgyörgy 10 10 10 7 37 2 Kovács Krausz Zoltán Kolozsvár 10 3 10 1 24 3 Reider László Kolozsvár 10 8 5 1 24 4 Széll Melinda Csíkszereda 8 8 5,5 1 22,5 5 Kolumbán József

Emlékezzünk az elődökre!

Emlékezzünk az elődökre! Emlékezzünk az elődökre! Pályázók: Nagy Ottó (16 éves) Tamaskó Marcell (16 éves) Iskola neve: SZOI Vörösmarty Mihály Gimnáziuma A pályamunka befejezésének időpontja: 2012. március 29. Dolgozatunk a hagyományteremtés

Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskola Tanulmányi versenyeredmények felső tagozat es tanév - II. félév Iskolai versenyek

Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskola Tanulmányi versenyeredmények felső tagozat es tanév - II. félév Iskolai versenyek Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskola Tanulmányi versenyeredmények felső tagozat 2014-15-es tanév - II. félév Iskolai versenyek Angol versmondó háziverseny: 5-. évf.: 1.Kollin Sára 5.b 1.Rózsa Noémi 5.b

Sapientia EMTE Gazdaság- és Humántudományok Kar. Közgazdaság képzési ág Csoportbeosztás tanév Közgazdaság képzési ág 1 Ambrus K. Norbert A A1 2 Antal V. Tamás A A1 3 Babota G. Zoltán A A1 4 Baczoni G. Gyopárka A A1 5 Baló Cs. Zsolt A A1 6 Baricz C. Anita A A1 7 Bartha L.-J. Boglarka A A1 8 Bartók

17.00 Klimo Könyvtár és a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Könyvtárának megtekintése

17.00 Klimo Könyvtár és a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Könyvtárának megtekintése Az itt olvasható összeállítással (a rendezvény programjával, az előadások prezentációival és egy fotógalériával) szeretnénk bemutatni a rendezvény eseményeit. (Fotók: Balogh Ferenc és Boda Miklós ) 1.

Fővárosi helyi védelemmel érintett építészeti örökség

Fővárosi helyi védelemmel érintett építészeti örökség 2. sz. függelék Fővárosi helyi védelemmel érintett építészeti örökség 1. Építmények Cím Helyrajzi szám Védelem tárgya 8.1.1. Alföldi utca 20. lásd: Fiumei út 19/A, B 8.1.2. Baross utca 11. lásd: Üllői

A BÁNSÁGI MAGYARSÁG HÚSZ ÉVE ROMÁNIÁBAN

A BÁNSÁGI MAGYARSÁG HÚSZ ÉVE ROMÁNIÁBAN A BÁNSÁGI MAGYARSÁG HÚSZ ÉVE ROMÁNIÁBAN 1918 1938. ÍRTA JAKABFFY ELEMÉR és PÁLL GYÖRGY l^.m'n.'ii').'' ASTUDIUM KIADÁSA, BUDAPEST, 1939 Sylvester Irodalmi és Nyomdai Intézet Rt., Budapest. Fel. vezető:

Magyar Erőemelő Szövetség XVII. Balaton Kupa Balatonszárszó, 2011. június 25-26. NEVEZÉSEK - FÉRFIAK IFJÚSÁGI

Magyar Erőemelő Szövetség XVII. Balaton Kupa Balatonszárszó, 2011. június 25-26. NEVEZÉSEK - FÉRFIAK IFJÚSÁGI N - 53 kg 1. Lőrincz Dávid 1996 Tabi Fitness Klub SE 55,0-59 kg 1. Bácsi Dávid 1993 Bihari Szabadidő és 120,0 2. Fazekas Tibor 1996 Marvel Team, Vésztő 80,0 1. Gombos Attila 1993 Bihari Szabadidő és 120,0

BOD PÉTER ORSZÁGOS KÖNYVTÁRHASZNÁLATI VERSENY

BOD PÉTER ORSZÁGOS KÖNYVTÁRHASZNÁLATI VERSENY BOD PÉTER ORSZÁGOS KÖNYVTÁRHASZNÁLATI VERSENY 2013/2014. tanév országos döntő I. kategória, 7-8. évfolyam 2014. április 23. szerda versenyző példánya A versenyző tanuló kódszáma: Elérhető pontszám: 71

Sulivívó Diákolimpia Országos Döntő Férfi Tőr "A" kategória IV. korcsoport ( ) Budapest, április 14.

Sulivívó Diákolimpia Országos Döntő Férfi Tőr A kategória IV. korcsoport ( ) Budapest, április 14. Sulivívó Diákolimpia Országos Döntő Férfi Tőr "A" kategória Főbíró: Bartóki-Gönczy Balázs Számítógépes főbíró: Szigetvári Andrea Orvos: Versenybírók: Dr. Fülöp Csaba Babos Péter Bakó Tamás Bencze Attila

1. oldal. 2011. december 1.-31. között tervezett sebességellenőrző tevékenység

1. oldal. 2011. december 1.-31. között tervezett sebességellenőrző tevékenység 2011. december 1.-31. között tervezett sebességellenőrző tevékenység Nap Időpont Helyszín 1. 07.30-09.00 Bp. X. ker. Albertirsai út csütörtök 07.30-09.00 Bp. III. ker. Árpád fejedelem útja 07.30-09.00

Középméretű énekeskönyv

XI. Fóti-Futi. 5 km nemenkénti és kategóriánkénti eredménylista

XI. Fóti-Futi. 5 km nemenkénti és kategóriánkénti eredménylista Férfi 14 éves és ez alatti 1 5089 SZŐKE-KISS Jácint 2003 00:20:00 Nem Fóton Járok Iskolába 4:00 min/km +00:00:00 2 5091 TAKÁCS Levente Márton 2004 00:21:04 Garay János Általános Iskola, Fót 4:12 min/km

Magyar Birkózó Szövetség Hungarian Wrestling Federation

Magyar Birkózó Szövetség Hungarian Wrestling Federation Magyar Birkózó Szövetség Hungarian Wrestling Federation 1146 Budapest, Istvánmezei út 1-3. (MSH) I. em. 104. Tel.: +36-1-460-6848 E-mail: birkszov@elender.hu www.birkozoszov.hu facebook.com/magyarbirkozosport

Jelentkező neve Épület neve Épület címe

Jelentkező neve Épület neve Épület címe Csikja Dávid Miskolci Andrássy Gyula Szakközépiskola 3530 Miskolc, Soltész N. K. u. 10. 77 Dobos Dániel Dominik Miskolci Andrássy Gyula Szakközépiskola 3530 Miskolc, Soltész N. K. u. 10. 77 Fekete Richárd

Fekete Sólyom-Acéllövedék gyorspont minősítő verseny

Fekete Sólyom-Acéllövedék gyorspont minősítő verseny Kiskaliberű pisztoly 1 Orbán Zsolt 1380 Technikai Sportok Egyesülete 169 2x13,7x12,3x11 2 Székes Endre 2292 Celeritas Lővészegyesület 169 1x13,7x12,3x11 3 Nagy Lajos 1374 Villanás SE 168 4 Dr. Juhász Péter

17.SZEGEDI KÖNYVÁRVERÉS

17.SZEGEDI KÖNYVÁRVERÉS 17.SZEGEDI KÖNYVÁRVERÉS 2015. november 7-én 10 órától Helyszín: Szent-Györgyi Albert Agóra (6722 Szeged, Kálvária sgt. 23. Parkolás a hátsó bejárat, a Gogol u. 32. felõl) Szervezõk: Dekameron Antikvárium

A Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány általános céljai és tevékenysége

A Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány általános céljai és tevékenysége Aktakaland 4. blogtalálkozó: a magyar katonai múlt forrásai Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára, 2017.05.19. A Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány tevékenysége Pintér Tamás A Nagy Háború

NÉV CSAPAT GÓLOK SZÁMA

NÉV CSAPAT GÓLOK SZÁMA A III. osztály góllövőlistája 30 forduló után H. NÉV CSAPAT GÓLOK SZÁMA 1 Bazsonyi Bence Gyula-tel 59 2 Nagy Máté Bowling Center 49 3 Császi Richárd Gyula-tel 29 4 Timár Martin Gyula-tel 26 4 Suki István

IMPLOM JÓZSEF KÖZÉPISKOLAI HELYESÍRÁSI VERSENY ORSZÁGOS DÖNTŐ január EREDMÉNYEK

IMPLOM JÓZSEF KÖZÉPISKOLAI HELYESÍRÁSI VERSENY ORSZÁGOS DÖNTŐ január EREDMÉNYEK 1 / 6 oldal Helyezés Kódszám Név és keresztnév Osztály IMPLOM JÓZSEF KÖZÉPISKOLAI HELYESÍRÁSI VERSENY ORSZÁGOS DÖNTŐ 2011. január 27 29. EREDMÉNYEK Tollbamondás Feladatlap Iskola Megye Felkészítı tanár

Egyed István élete és munkái

A TANÁROK ÉVKÖNYVEKBEN MEGJELENT ÍRÁSAI

A TANÁROK ÉVKÖNYVEKBEN MEGJELENT ÍRÁSAI A TANÁROK ÉVKÖNYVEKBEN MEGJELENT ÍRÁSAI Balás Imre: Eszmetöredékek a történelem oktatásának módszeréről. A szabadkai Városi Főgymnasium értesítvénye az 1873 74. tanévben. 3 4. Bölcskey Lajos: Van-e a középiskolában

Magyar Éremgyűjtők Egyesülete 2017.évi rendezvények

Magyar Éremgyűjtők Egyesülete 2017.évi rendezvények Magyar Éremgyűjtők Egyesülete 2017.évi rendezvények Hó Nap, óra Csoport Program Helyszín Elérhetőség I. Szerda Celldömölk Éves munkaterv összeállítása január 10.-tól február - ig Debrecen Kiállítás:(ásványok,

Osztályozó- és javítóvizsga Történelem tantárgyból 2014-2015

Betekintő néhány jelentősebb erdélyi magyar könyvtárba

Betekintő néhány jelentősebb erdélyi magyar könyvtárba Betekintő néhány jelentősebb erdélyi magyar könyvtárba Készítette: Kónya Franciska BBTE (Kolozsvár), BTK, A Magyar Irodalomtudományi Tanszék 2. éves doktorandusza. Firenze, 2011.05.12. @ Kónya Franciska

A TUDOMÁNYOS. ISMERETTERJESZTŐ TÁRSULAT SZOLNOK MEGYEI SZERVEZETÉNEK FOLYÓIRATA. VII. évfolyam Felelős szerkesztőt Szurmay Ernő

A TUDOMÁNYOS. ISMERETTERJESZTŐ TÁRSULAT SZOLNOK MEGYEI SZERVEZETÉNEK FOLYÓIRATA. VII. évfolyam Felelős szerkesztőt Szurmay Ernő JiSZ KUNSÁG A TUDOMÁNYOS. ISMERETTERJESZTŐ TÁRSULAT SZOLNOK MEGYEI SZERVEZETÉNEK FOLYÓIRATA VII. évfolyam 1961. Felelős szerkesztőt Szurmay Ernő Szerkesztő bizottság* Barna Gábor, Kaposvári Gyula, Lévai

0152-es kód (kozmetikus) ideiglenes felvételi jegyzéke Sorszám Jelszó TASZ Általános iskola Összes pontszám

0152-es kód (kozmetikus) ideiglenes felvételi jegyzéke Sorszám Jelszó TASZ Általános iskola Összes pontszám 0152-es kód (kozmetikus) ideiglenes felvételi jegyzéke Sorszám Jelszó TASZ Általános iskola Összes pontszám 1 72156642585 Gloriett Sportiskolai Általános Iskola 65 2 72167903106 Szigetújfalui Móra Ferenc

MAGYAR ŐSTÖRTÉNET Tudomány és hagyományőrzés

MAGYAR ŐSTÖRTÉNET Tudomány és hagyományőrzés MAGYAR ŐSTÖRTÉNET Tudomány és hagyományőrzés MTA BTK MŐT Kiadványok 1. Sorozatszerkesztők Vásáry István Fodor Pál MTA BTK MŐT Kiadványok 1. MAGYAR ŐSTÖRTÉNET Tudomány és hagyományőrzés Szerkesztették Sudár

FODISZ - Labdarúg Országos Bajnokság június 3. - Gödöllő 1. pálya A csoport

FODISZ - Labdarúg Országos Bajnokság június 3. - Gödöllő 1. pálya A csoport 2016. június 3. - Gödöllő 1. pálya A csoport 1. 2. 3. 4. 5. Paks Bp. XXI. Alsózsolca Gyömrő Homok D csoport Paks Bp. XXI. Alsózsolca Gyömrő Homok Gy D V Pontszám Gólarány Helyezés Paks 6:2 3:2 3:4 6:0

MAGYAR BIRKÓZÓ SZÖVETSÉG HUNGARIAN WRESTLING FEDERATION

MAGYAR BIRKÓZÓ SZÖVETSÉG HUNGARIAN WRESTLING FEDERATION A kategória (24 induló) 58 kg (1 induló) Bajnok: Szabó Csaba (Tatabányai SC) 63 kg (5) Bajnok: Juhász József (Túrkevei VSE) 2. Szabó György (Dorogi NC) 3. László Balázs (Honvéd Szondi SE) 4. Köböl Zsolt

TORNA DIÁKOLIMPIA "B" KATEGÓRIA ORSZÁGOS DÖNTŐ 2015/2016 tanév Budapest V-VI. korcsoport HALADÓ fiú csapatbajnokság

TORNA DIÁKOLIMPIA B KATEGÓRIA ORSZÁGOS DÖNTŐ 2015/2016 tanév Budapest V-VI. korcsoport HALADÓ fiú csapatbajnokság Hely. Cím Csapatnév 1 Veszprém Vetési Albert Gimn. 37,850 36,350 37,400 37,900 37,650 36,950 224,100 2 Nyíregyháza Eötvös József Gimn. 37,450 37,050 36,000 37,750 37,100 36,650 222,000 3 Nagykőrös Arany

OKTV országos döntő angol nyelv Kováts Tímea 12.b 2. helyezés. fizika Frigyes Tamás 12.b. Kovács Péter. kémia Takács Gergő 12.c Mag Zsuzsa 12.

OKTV országos döntő angol nyelv Kováts Tímea 12.b 2. helyezés. fizika Frigyes Tamás 12.b. Kovács Péter. kémia Takács Gergő 12.c Mag Zsuzsa 12. OKTV országos döntő angol nyelv Kováts Tímea 12.b 2. helyezés OKTV második forduló matematika Barna Mátyás 12.b Frigyes Tamás 12.b fizika Frigyes Tamás 12.b Kovács Péter 12.b kémia Takács Gergő 12.c Mag

Osztályozó/Javító vizsga témakörei TÖRTÉNELEMBŐL. 40% fölött elégséges 20-40% között szóbeli vizsga 20% alatt elégtelen

Osztályozó/Javító vizsga témakörei TÖRTÉNELEMBŐL. 40% fölött elégséges 20-40% között szóbeli vizsga 20% alatt elégtelen Osztályozó/Javító vizsga témakörei TÖRTÉNELEMBŐL Írásbeli vizsga: teszt + esszé (60 perc) 40% fölött elégséges 20-40% között szóbeli vizsga 20% alatt elégtelen I. Az ókori kelet 9. évfolyam Mezopotámia