Strandkézilabda alapjai játékvezetés szempontjából

Strandkézilabda továbbképzés 2014.

JÁTÉKSZABÁLYOK B

ELTE-BEAC Futsal Bajnokság Játékszabályok

Gyermek Kupa Szabályok Versenykiírás 3/b sz. melléklet

A mérkőzés megkezdése előtt a játékvezető a két csapatkapitány jelenlétében sorsol. A nyerő csapat térfelet, vagy kezdést választ!

I. ELTE Egyetemi-Főiskolai Dolgozók Foci és Kosárlabda Kupája /versenyszabályzat/

JÁTÉKSZABÁLYOK. DECATHLON Országos Egyetemi és Főiskolás B33 Kosárlabda Bajnokság (MEFOB)

CÉLJA A LASSÍTÁS ÉS EZZEL BÜNTETŐNÉL KÖNNYEBB GÓLSZERZÉSI LEHETŐSÉG MEGAKADÁLYOZÁSA

Gyakorló szabályismereti felmérő (2016-8)

A WATER HEADBALL SZABÁLYAI

STRANDKÉZILABDA SZABÁLYKÖNYV JÚLIUS 08-I IHF SZABÁLYOK ALAPJÁN

Gyakorló szabályismereti felmérő (2016-7)

A kézilabdázás játékszabályai. IHF, EHF és MKSZ JAB állásfoglalásokkal kiegészítve

TÉTELEK (2015. július 11.)

ELEKTRONIKUS MUNKAFÜZET KÉZILABDA

Kézilabda. A versenyt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány hirdeti meg.

Iroda cím: 3530 Miskolc, Szemere utca Honlap:

_04. a labdát azon a ponton juttatja be, ahol az elhagyta a játékteret.

MAGYAR VÍZILABDA SZÖVETSÉG

IV. VOYAGE KUPA NEMZETKÖZI UTÁNPÓTLÁS TEREMLABDARÚGÓ TORNA VERSENYSZABÁLYZATA március

III. Magyar Turizmus Labdarúgó Kupa

Futsal. A versenyt a Magyar Diáksport Szövetség a Magyar Labdarúgó Szövetséggel (MLSZ) együttműködésben hirdeti meg.

VI. Rábaköz MKSZ Kupa Lány Kézilabda Torna

Teremlabdarúgás Futsal

IV. RÁBAKÖZ KUPA LÁNY KÉZILABDA TORNA

Labdarúgás. A versenyt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány hirdeti meg.

Villamosenergia-ipari kispályás labdarúgó találkozók versenyszabályzata

V. RÁBAKÖZ KUPA LÁNY KÉZILABDA TORNA

Gyakorló szabályismereti felmérő (2016-4)

KISPÁLYÁS LABDARÚGÓ SZABÁLYKÖNYV. A JÁTÉKSZABÁLYOKAT FIGYELEMBEVEVŐ 5+1-es LABDARÚGÓ TORNÁKHOZ

4. FEJEZET JÁTÉKSZABÁLYOK

A ÉVI FÉRFI ÉS NŐI EGYETEMI VÍZILABDA KUPA VERSENYKIÍRÁSA

GRASSROOTS JÁTÉKSZABÁLYOK

Nyári labdarúgó bajnokság Versenyszabályzata

SZILVESZTERI TEREMLABDARÚGÓ TORNA 2017 VERSENYKIÍRÁS

Jász-Nagykun-Szolnok Megye 3kontra3 Kosárlabda Bajnoksága Versenykiírás 2018.

2243 Kóka, Kossuth Lajos utca 2. Szathmári Márton - Tápiószecső FC női csapat edző ( )

A kézilabdázás játékszabályai

FC Dabas Téli Teremtorna

A KÉZILABDÁZÁS JÁTÉKSZABÁLYAI. IHF, EHF és MKSZ JAB állásfoglalásokkal kiegészítve A_kezilabdazas_jatekszabalyai.indd

KSI-VASAS NŐI FELKÉSZÜLÉSI KÉZILABDA KUPA Versenykiírás

MAGYARORSZÁG KÉZILABDA KISISKOLÁS JÁTÉKPROGRAM (Eltérő verseny és játékszabályok)

ONLINE JEGYZŐKÖNYV SEGÉDLET

A szabályváltozások összefoglalója. Játékosok, edzők és a média számára. Hatályos június 1-től. Bevezetés

JÁTÉKTERÜLET. min. 3 m. min. 3 m. Jegyzôkönyvvezetôi asztal. 16 m. Kifutó. 6 m. max. 5 m. min. Kifutó. 8 m. 8 m. 5 m. min.

A bármi áron való győzelem gondolkodásmódjától határolódj el!

A versenyt a Magyar Diáksport Szövetség a Magyar Floorball Szakszövetséggel (MFSZ) együttműködésben hirdeti meg.

FEKOSZ Sportkupa. B33 Kosárlabda Torna április Debrecen. Versenykiírás

FEKOSZ Sportkupa. Kispályás Labdarúgó Torna április Debrecen. Versenykiírás

FINA VÍZILABDA FINA VÍZILABDA SZABÁLYOK

Kosárlabda. A versenyt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány hirdeti meg.

Versenykiírás a XXXIV. Villamosenergia-ipari Kispályás Labdarúgó Találkozóra (Döntő)

II. PSE Futball Fesztivál versenykiírása

U /2019 JÁTÉKNAPOK (ALAPSZAKASZ) MÉRKŐZÉSEK KEZDÉSI IDŐPONTJA KORHATÁR MINIMÁLIS LÉTSZÁM A RAJTLISTÁN 10+1

Versenykiírás a XXXI. Villamosenergia-ipari Kispályás Labdarúgó Találkozóra (Döntő)

UEFA B TOVÁBBKÉPZÉS (Gyakorlati anyag) Szombathely. Oktatási lépések, kulcspontok bemutatása 1:1, 2:1, 4:2 elleni kis játékokon keresztül

A MAGYAR HONVÉDSÉG ÉVI KISPÁLYÁS LABDARÚGÓ BAJNOKSÁGÁNAK VERSENYKIÍRÁSA

TEREMLABDARÚGÓ (FUTSAL) DIÁKOLIMPIA V-VI. KCS. MEGYEI BAJNOKSÁG versenykiírása 2018./2019. tanév

ÁLTALÁNOS VERSENYSZABÁLYZAT Télbúcsúztató Országos Távhőszolgáltató Focikupa Szentes, 2019

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Palánta Kosárlabda Bajnokság Versenykiírása 2017/2018.

Kőbányai Kenguru Kupa. Versenykiírás 2018/2019.

Versenykiírás és program

FUTSAL JÁTÉKSZABÁLYOK

KISPÁLYÁS LABDARÚGÁS - VERSENYKIÍRÁS

Kenguru és Gyermek Kupa. Védekezési és támadási megkötések U11 Kenguru és U12 Gyermek korosztályokban

GYERMEK VIDÉK VÍZILABDA BAJNOKSÁG VERSENYKIÍRÁS

XXXIX. MŰSZAKI FELSŐOKTATÁSI SPORTNAPOK

Módosítások és javítások a Futsal játékszabályaihoz 2012/2013

U /2019 A KOROSZTÁLYBA TARTOZÓ JÁTÉKOS MAXIMÁLIS MÉRKŐZÉSSZÁMA KORLÁTOZÁS A MÉRKŐZÉSEN JÁTÉKNAPOK (ALAPSZAKASZ) SZOMBAT, VASÁRNAP (szerda)

OTTHONI SZABÁLYISMERETI FELMÉRŐ

INDOOR TAMBURELLO Nemzetközi játékszabályzat

Szabály játékok. Szerep játékok. 5:5 (kapussal) 5:5 3:3 5:3 3:3. 5:5 (kapussal) 3:3 Ügyességi 5:5. 3 m 3 m. feladatok, játékok

2016/2017 JÁTÉKNAPOK VASÁRNAP KORHATÁR után születtek NEVEZÉS. folyamatos MINIMÁLIS LÉTSZÁM A MÉRKŐZÉS KEZDETÉN 9+1

MAGYAR VÍZILABDA SZÖVETSÉG A ÉVI BENU FÉRFI ÉS NŐI MAGYAR KUPA VERSENYKIÍRÁSA 2016/2017. ÉVI BAJNOKI SZEZON

SPORTPONT - KRE TAVASZI SPORTNAP FÉRFI LABDARÚGÓ TORNA április 09.

Általános információk és Szabályzat

NEYMAR JR S FIVE A JÁTÉK SZABÁLYAI*

IX. NÉMETH FERENC EMLÉKTORNA

I. JFC Kupa Jászberény, augusztus 16. VERSENYKIÍRÁS. I. JFC Kupa. utánpótlás labdarúgótorna

Magyar Labdarúgó Szövetség Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság (Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Labdarúgó Szövetség)

UEFA A. SK STURM GRAZ KLUBLÁTOGATÁS május Készítette: Artner Tamás

Átírás:

Strandkézilabda alapjai játékvezetés szempontjából Szabályismertetés röviden (miben más ) Bonifert Ferenc 2014. május

Miben más? Játéktér Játékosok száma Speciális körülmények Sorsolás Játékidő Kezdés feldobással Csere Kapus/ Nyúl A győztes eldöntése Aranygól 1 vs 2 pontos gól Szétlövés Büntetések Kiállítás időtartama Labda Gól utáni kezdés 3m -> 1m Holtidő Büntetődobás 2

Mérete (27x12m) Hatos Vonalak Cserehely Játéktér A csapat játékosa/nyúlja itt is lemehet a játéktérről a legrövidebb úton A kapus itt léphet BE B kapus itt léphet BE B csapat játékosa/nyúlja itt is lemehet 3 a játéktérről a legrövidebb úton

Speciális körülmények Homok Strand Napsütés Jókedv, buli (?), alkohol Számozás (felszerelésen, testre felírva) Felszerelés (játékos, játékvezető, hivatalos személyek) játékosok, hivatalos személyek öltözéke eltérő kell legyen az ellenféltől (hivatalos személyeké még a saját játékosokétól is). Külön 4. számú melléklet a sportfelszerelésről! Cserehelyen térdelés Játékosok Nevezve a jegyzőkönyvben max. 10 fő Kezdés min. 6 fővel Játéktéren 3+1 4 fő alá -> mérkőzés félbe szakítása, másik csapat a nyertes 4

Pénz/síp vagy kő-papír-olló Sorsolás Sorsolást nyerő -> térfelet (amit cserélünk félidőben) vagy cserehelyet (amit nem cserélünk félidőben) Szétlövésnél sorsolást nyerő -> ki kezdje vagy kapu Bárki a játékra jogosultak közül sorsolhat (nem csak a csk). EZ MÁR NEM ELTÉRÉS A TEREMTŐL!!! Játékidő 2x10 perc 5 perc szünettel (+esetlegesen Szétlövés ) Lehetőleg a zsűri mérje az időt (utolsó 1 perceknél jelzés csapatoknak) Kötelező a time-out: - Kiállításnál, kizárásnál és végleges kiállításnál - 6 méteres dobásnál - Holt idő kérésnél - Időmérő vagy versenybíró jelzésnél (+jv. megerősítése nélkül is meg kell állítani az órát; minden ezt követő akció érvénytelen, kivéve a személyes büntetéseket) - 17:9 szabály szerinti játékvezetői egyeztetésnél - Hivatalos személy kiállításánál Különös jelentősége: aranygólnál! (inkább javítani, ha nem sikerül!) 3 méter! Kezdés feldobással 5

Cserehely hossza Kapus/nyúl cseréje Gyors cserék Támadó-, védekező játékosok Csere Lendület miatt az ellenfél kapuelőterén keresztül hagyja el a játékos a játékteret -> rugalmasan Sérülés esetén 2 személy léphet a játéktérre a hivatalos személyek közül, ha ezt megsértik, szabálytalan csereként kell büntetni. Ha az ilyenkor belépő hivatalos személy nem a sérülttel foglalkozik, sportszerűtlen viselkedésért büntetni kell (EZ MÁR NEM ELTÉRÉS A TEREMTŐL!!!) Kapus/ Nyúl Bármennyi játékos kapus a cserehelyen (megkülönböztetőben), cserélhetőek (szétlövésnél csak egy kapus a játéktéren!) Kapusgól 2 pontot ér Kidobásból is gól (2 pont) Kapus cseréje (be-mindig érintve a saját kapuelőterét!!) Előbb csere és csak utána labda játékba hozása (ld. pl. bedobás) Labda játékba hozása: a védő kapus mindig Kapus kitüntetett felelőssége, ha elhagyja a kapuelőteret és kontaktusba kerül a támadóval. Normál játékidőben: progresszív büntetés. Szétlövésnél: 6 méteres és kizárás. DE (!): ha támadónak lett volna ideje és módja kikerülni a kapust, akkor támadót kell ítélni. Kapus viselkedése a kapu-előtérben: - ha a lövő játékos felé ugrik, hogy azt megfélemlítse, akkor 6 méteres és kiállítás az ítélet, - ha ekkor még fizikailag is érintkeznek, akkor 6 méteres és kizárás az ítélet. 6

Győztes eldöntése Gólok/pontok Félidőnként nyertes csapat (1:0, 0:1) Végeredmény 2 félidő után: 2:0, 0:2, 1:1 1:1 -> szétlövés következik (és végeredmény ezután: 2:1, 1:2) Aranygól Félidőnként nyertes kell Félidőben döntetlen az állás -> aranygól Feldobás után az első pontig Kiállított játékos(ok) visszajöhetnek 3 méter játékvezetői labdánál! 7

Látványos gólok 2 pontot érnek Légpasszos gól (kínai) Forgásból (piruett) 360 fok 1 vs. 2 pontos gól 6 méteresből elért gólok 2 pontosak Kapus (nyúl) által gólok 2 pontosak Szétlövés 5-5 játékra jogosult (ha nincsenek 5-en, akkor kevesebb dobás) Szabályosan kell elérni a gólt (lépés, kapuelőtér megsértése ) Labda homokot ér, vége a támadásnak Kapus vagy indít, vagy kapura dobhat közvetlenül Védő kapus kijövetele!!! (egyforma esély mindkét félnek; van támadó) Kapus szabálytalan (ütközés a támadóval): 6 méteres + kizárás 6 méteres esetén BÁRKI JÁTÉKRA JOGOSULT DOBHATJA 5-5 lövés után, ha nincs győztes: térfél és dobási sorrend csere Szétlövés alatt minden mezőnyjátékos a cserehelyen. 8

Büntetések Sárga lap nincs (szóbeli előfigyelmeztetés lehetséges) Időleges kiállítás (max. 2, 2. kiállítás=kizárás) Kizárás (van time-out) (játékvezető megsértéséért írásbeli feljelentés) Végleges kiállítás helyett KIZÁRÁS + ÍRÁSOS JELENTÉS A progresszív büntetésekre kiemelten figyeljünk. A strandkézilabda keménysége nem szabad olyan mértékű legyen, mint a teremben való játék. Hamarabb büntetni a test elleni játékot. +A speciális körülmények (jókedv, strand, buli.) sem engedhetik meg a túlzott dumálást. Kiállítás időtartama Kiállítás kezdete: játékfolytatásra adott sípjeltől Következő labdabirtoklás-váltásig Letelik aranygólnál, félidők végén Járulékos büntetés (lehet kevesebb játékossal támadni)! 6 m + kiállítás Gól esetén visszajöhet Nem gól, de a vétkes csapathoz kerül a labda: labdabirtoklás-váltás, tehát visszajöhet a kiállított 9 Nem gól és visszakerül a labda a dobó csapatához: kiállítás nem ér véget a vétkes csapatból (nem történt labdabirtoklás-váltás)

Labda 4 labda (1 játékban, 1-1 kapuk mögött KÖZÉPEN, 1 zsűriasztalnál) Egyforma esélyeket biztosítani a cserelabdák hozzájutásához Gól utáni kezdés Kidobás= kezdődobás Közvetlen gól érhető el belőle Másik kapus idő előtti befutása (kiállítás + 6 m-es) Kapuskidobás szabálytalan akadályozása (belép támadó kapuelőtérbe) -> kiállítás 10

3 m vs. 1 m Játékvezetői labda 3 méterre Többi dobás 1 méterre Kapus min. 1 méterre a kapuelőtér-vonaltól 6 méteresnél sarok - 1 méterre a kapuelőtér-vonaltól Szabaddobás 1 méterre a kapuelőtér-vonaltól Holtidő Speciális körülmény (egyik cserehely messzebb) Zöld kártya időkérésnél magasba emelés 11

6 méteres Time-out kötelező 2 pontos gól Büntetődobás Belülvédekezés vagy nem (sáncolás a kapuelőtér felett) Járulékos büntetés Előnyszabályt alkalmazni kell és nem rögtön 6 méterest adni Egyéb eltérések Kapuelőtérben fekvő, guruló labda megjátszható Cserehely rendje: 4 hivatalos személy lehet, de 2 maradhat a cserehelyen, a másik kettő a biztonsági zónában, és csak játékvezetői engedéllyel léphetnek a játéktérre (pl. elsősegélynyújtás) Egy hiv. személy állhat (hiába a homok) (fokozatos, tudatos kezelés) az A hivatalos személy felelős azért, hogy csak játékra jogosultak lépjenek a játéktérre, ő büntetendő, ha ebben szabálytalanság történik (EZ MÁR NEM ELTÉRÉS A TEREMTŐL!!!) Van passzív (jelzés is) ( ziccerben nem kapura ->jelzés!) alkalmazás, mint teremben HIVATALOSAN SEM ELTÉRÉS MÁR: támadó kapuelőtér-megsértése esetén kapus kidobás következik. Figyelem: a támadásnál védő kapus kötelessége elvégezni a kapus kidobást 12

Játékvezetők helyezkedése (cserék követése miatt) Kapus A Kapus B 13

Játékvezetők helyezkedése (cserék követése miatt) Kapus A Kapus B 14

Játékvezetők helyezkedése (szétlövéskor) 3. Síp 7. Gól-nem gól 2. Kapus gólvonalon 4. Indításnál kapus lába (kilép?) 2. Kapus gólvonalon 5. Kapus-lövő kapcs. (mindkét jv.) 6. Belépés 1. Dobó lába 15