94-95. Tavaszi Művészeti Aukció 94-95. Spring Art Auction Kiállítás On View 2013. május 7-19-ig naponta 10-19 óráig Árverés Sale 2013. május 21. kedd 17:00 1-221 tételig, 2013. május 22. szerda 17:00 222-482 tételig, Budapest V. kerület, Petőfi Sándor utca 16. Információ: POL-GÁR Aukciósház Budapest V. kerület, Petőfi Sándor utca 16. Telefon: (36 1) 267 4077, 267 4078, 411 0719, fax: (36 1) 483 0910 E-mail: info@polgar-galeria.hu Kiadó: POL-GÁR Aukciósház Kft. Budapest 1052, Petőfi Sándor utca 16. Felelős szerkesztő: Polgár Árpád A kiállítás teljes anyaga megtekinthető a www.polgar-galeria.hu oldalon.
1. Joan Miró Barcelona, 1893 - Palma de Mallorca, 1983 Kompozíció Litográfia, papír 46 x 61 cm J.j.l.: Miró 500/110 Kikiáltási ár: 15 000 Ft Reserve price: 50 Euro 2. Picasso, Pablo Malaga, 1881 - Mougnis, 1973 California Litográfia, papír 50 x 66 cm J.j.l.: Picasso 2400/614. Kikiáltási ár: 17 000 Ft Reserve price: 57 Euro 4. Kokoschka, Oskar Pöchlann, 1886 - Villeneuve, 1920 Madár Litográfia, papír 60 x 42 cm J.alul középen : Kokoschka 3. Chagall, Marc Vityebszk, 1889 - Saint Paul-de-Vence, 1985 Krisztus és Madonna Litográfia, papír 35 x 50 cm J.j.l.: Marc Chagall 1950. Kikiáltási ár: 17 000 Ft Reserve price: 57 Euro Kikiáltási ár: 15 000 Ft Reserve price: 50 Euro 5. Dali, Salvador Figueras, 1904 - Párizs, 1989 Davos Litográfia, papír 23 x 17 cm J.n. Kikiáltási ár: 11 000 Ft Reserve price: 37 Euro
6. Gyarmathy Tihamér Pécs, 1915 - Budapest, 2005 Absztrakt kompozíció, 1967 Tus, papír 82 x 59 cm J.j.l: Gyarmathy Tihamér 1967 Életmű katalógus szám R 67/58 Kikiáltási ár: 70 000 Ft Reserve price: 236 Euro 7. Gyarmathy Tihamér Pécs, 1915 - Budapest, 2005 Absztrakt kompozíció, 1967 Papír, tus 60 x 86 cm J.j.l: Gyarmathy T 67 Életmű katalógus szám 67 / 46 Kikiáltási ár: 70 000 Ft Reserve price: 236 Euro
8. Fóth Ernő Nagysitke, 1934 - Budapest, 2009 Széchenyi Olaj, fa 62 x 80 cm J.n. Hátoldalán Képcsarnok cimke. Kikiáltási ár: 42 000 Ft Reserve price: 141 Euro 9. Konfár Gyula Budapest, 1933 - Budapest, 2008 Aktok a szabadban Olaj, farost 60 x 80 cm J.b.l.: Konfár Kikiáltási ár: 55 000 Ft Reserve price: 185 Euro 10. Schéner Mihály Medgyesegyháza, 1923 - Budapest, 2009 Compostella Olaj, farost 50 x 70 cm J.j.l: Schéner. Kikiáltási ár: 50 000 Ft Reserve price: 168 Euro
11. Bernáth Aurél Marcali, 1895 - Budapest, 1982 Csendélet ablakban Pasztell, papír 45 x 55 cm J.b.l.: BA Kikiáltási ár: 440 000 Ft Reserve price: 1481 Euro 12. Kádár Béla Budapest, 1877 - Budapest, 1956 Híd a hajógyári szigetnél Akvarell, karton 50 x 54 cm J.j.l: Kádár Béla Kikiáltási ár: 380 000 Ft Reserve price: 1279 Euro
13. Szász Endre Csíkszereda, 1926 - Mosdós, 2003 A forradalom Olaj, fotópapír 45 x 32 cm J.j.l.: Szász REPRODUKÁLVA: Menyhárt László: Szász Endre, Budapest, Corvina kiadó, 1983. 32.kép Kikiáltási ár: 380 000 Ft Reserve price: 1279 Euro 14. Szász Endre Csíkszereda, 1926 - Mosdós, 2003 Lula Vegyestechnika, karton 67 x 51 cm J.j.l.: E. Szász 77 78/16 Kikiáltási ár: 48 000 Ft Reserve price: 162 Euro 15. Szász Endre Csíkszereda, 1926 - Mosdós, 2003 Női portré Vegyestechnika, papír 76 x 51 cm J.j.l.: E. Szász 77 78/17 Kikiáltási ár:48 000 Ft Reserve price:162 Euro
16. Corini Margit Kolozsvár, 1897 - Gyomaendrőd, 1982 Táncmulatság az alagsorban, 1933 Olaj, vászon 38 x 61 cm J.j.f.: Corini, 1933, Paris, 143. Kikiáltási ár: 140 000 Ft Reserve price: 471 Euro 17. Istókovits Kálmán Siklós, 1898 - Budapest, 1990 Nő hermelinnel, 1935 Olaj, vászon 100 x 57 cm J.b.l.: Istókovits K. 1935. Kikiáltási ár: 380 000 Ft Reserve price: 1279 Euro
18. Kádár Béla Budapest, 1877 - Budapest, 1956 Levétel a keresztről, 1910 körül Olaj, karton 44 x 51 cm J.j.l.: Kádár Béla Kikiáltási ár: 360 000 Ft Reserve price: 1212 Euro 19. Schönberger Armand Galgóc, 1885 - Budapest, 1974 Férfiportré Olaj, karton 54 x 37 cm J.b.l.: Schönberger Kikiáltási ár: 280 000 Ft Reserve price: 943 Euro 20. Balla József Arad, 1910 - Nagybánya, 1991 Mise után Olaj vászon 70 x 90 cm J.b.l.: Balla Kikiáltási ár: 120 000 Ft Reserve price: 404 Euro
21. Kádár Béla Budapest, 1877 - Budapest, 1956 Anya gyermekével Tempera, papír 88 x 56 cm J.j.l.: Kádár Béla REPRODUKÁLVA: 19 th Century German, Austrian, Hungaryan and Slavic Paintings. London, Sotheby s, 2004 (kat. 83.) Polgár Árpád: Polgár 50. Budapest, Alexandra 2006, 220-221. oldal. Kikiáltási ár:2 200 000 Ft Reserve price:7407 Euro
22. Bernáth Aurél Marcali, 1895 - Budapest, 1982 Biciklista Olaj, vászon 56,5 x 43,5 cm J.n. PROVENIENCIA: Egykor a művész saját gyűjteményében, majd lánya tulajdonában. 23. Kontuly Béla Miskolc, 1904 - Budapest, 1983 Hölgyportré Olaj, vászon 58 x 48 cm J.b.f.: Kontuly Kikiáltási ár: 160 000 Ft Reserve price: 539 Euro Kikiáltási ár: 320 000 Ft Reserve price: 1077 Euro 24. Piri Kálmán Sopron, 1908 - Budapest, 1983 Kötő hölgy Olaj, vászon 80 x 59 cm J.n. Kikiáltási ár: 44 000 Ft Reserve price: 148 Euro
25. Szőnyi István Újpest, 1894 - Zebegény, 1960 Gyerekek a padon Olaj, vászon 75 x 76 cm J.j.l.: Szőnyi PROVENIENCIA: Tarján Jenő gyűjteményében, a művész, majd később családja tulajdonában. IRODALOM: Pataky Dénes: Szőnyi. Budapest, Corvina Kiadó, 1971. REPRODUKÁLVA: Polgár Árpád: Polgár 50. Budapest, Alexandra 2006, 204-205. old. KIÁLLÍTVA: Szőnyi István emlékkiállítás. Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, 1963. (kat. 24.) Stephan Szőnyi: Malerei- Graphik. Berlin, National Galerie, 1963. augusztus-október. (kat. 21.) VÉDETT Kikiáltási ár: 1 600 000 Ft Reserve price: 5387 Euro
26. Pechán József Dunacséb, 1875 - Verbász, 1922 Falusi mulatság, 1917-1918 Olaj, karton 36 x 39 cm J.b.l.: Pechán József FELTEHETŐEN KIÁLLÍTVA: Pechán József gyűjteményes kiállítása, Verbász, 1918. Pechán József hagyatéki kiállítása, Verbász, 1926. Kikiáltási ár: 60 000 Ft Reserve price: 202 Euro 27. Vaszary János Kaposvár, 1867 - Budapest, 1939 Alakvázlatok, 1934 Ceruza, papír 21 x 28 cm J.j.l.: Rapallo 1934.08.10. Kikiáltási ár: 95 000 Ft Reserve price: 320 Euro
28. Vaszary János Kaposvár, 1867 - Budapest, 1939 Önarckép, 1920 körül Olaj, fa 42,5 x 25,5 cm PROVENIENCIA: A művész tulajdonában, majd Révész István gyűjteményében. REPRODUKÁLVA: Vaszary János emlékkiállítása. Kiállítási katalógus, Budapest, Polgár Galéria és Aukciósház, 1998, 1 kép. KIÁLLÍTVA: Vaszary János emlékkiállítása. Budapest, Polgár Galéria, 1998. április 23 - május 9. VÉDETT Kikiáltási ár: 2 800 000 Ft Reserve price: 9428 Euro
29. Itáliai szobrász, 1840 körül Római nő Bronz, márvány talapzaton, 48 cm J.n. Kikiáltási ár: 120 000 Ft Reserve price: 404 Euro 30. Patzó Pál Budapest, 1886 - Bécs, 1945 Ülő női akt Öntött, patinázott bronz 22 x 25 x 13,5 cm Jelzett: Patzó Kikiáltási ár: 48 000 Ft Reserve price: 162 Euro 31. Medgyessy Ferenc Debrecen, 1881 - Budapest, 1958 Ülő akt Terrakotta, 59 cm Jelzett: Medgyessy Kikiáltási ár: 75 000 Ft Reserve price: 253 Euro 32. Gondos József Budapest, 1909-1987 Felszabadult rabszolga Festett terrakotta 48 cm Jelzett: Gondos J. Kikiáltási ár: 22 000 Ft Reserve price: 74 Euro
33. Lányi Dezső Baán, 1879 - Hollywood, 1951 Igásló, 1909 Öntött, patinázott bronz márvány talapzaton 62 x 65 cm Jelzett: Lányi 909. Kikiáltási ár: 380 000 Ft Reserve price: 1279 Euro 34. Feltehtően Méne, Piere - Jules Párizs, 1810 - Párizs, 1879 Dzsinn a ló Bronz 18 x 23,5 x 10 cm Jelzett: P.J. Méne ANALÓGIA: Les Bronzes du XIX. siécle 505. oldal. Kikiáltási ár: 22 000 Ft Reserve price: 74 Euro 35. Francia szobrász, 1880 körül A szüret allegóriája Öntött, patinázott bronz, fekete márvány talapzaton 28 cm Jelzett: Will Phillipe Kikiáltási ár: 140 000 Ft Reserve price: 471 Euro
36. Bernáth Aurél Marcali, 1895 - Budapest, 1982 Korzón Pasztell, papír 36,5 x 94,5 cm J.j.l.: BA Kikiáltási ár: 320 000 Ft Reserve price: 1077 Euro 37. Halápy János Pórszombat, 1893 - Budapest, 1960 Balatoni mólón Vegyestechnika, karton 50 x 70 cm J.n. Kikiáltási ár: 44 000 Ft Reserve price: 148 Euro 38. Zorkóczy Gyula Nagyrőce, 1873 - Budapest, 1932 Pihenő Olaj, vászon 60 x 50 cm J.j.l.: Zorkóczy Kikiáltási ár:75 000 Ft Reserve price:253 Euro
39. Csók István Sáregres, 1865 - Budapest, 1961 Züzü a tengerparton Olaj, vászon 57,5 x 42,5 cm Jelezve balra lent: Csók I. Lido (olvashatatlan évszám) REPRODUKÁLVA: Magyar Mesterek Magángyűjteményekben. (CD-ROM, a Magyar Aukciós Index 1991-1997. melléklete), Budapest, Dutka, 1997. Polgár Magazin. 1998.november-december, o.n. Polgár Árpád: A múzsa csókja. Budapest, Polgár Galéria és Aukciósház, 2001, 32. kép. KIÁLLÍTVA: Csók István 1865-1961. Budapest, Polgár Galéria, 2001. november 2-5. (kat.32.) FELTEHETŐEN KIÁLLÍTVA: Csók István jubiláris kiállítása. Budapest, Ernst Múzeum, 1935.január. (kat.63.) Kikiáltási ár: 4 800 000 Ft Reserve price: 16162 Euro
40. Bernáth Aurél Marcali, 1895 - Budapest, 1982 Mattioni Eszter festőművész portréja, 1943 Pasztell, papír 74 x 100 cm J.j.l.: BA Életműkatalógus szám: 1943/54. KIÁLLÍTVA: Bernáth Aurél festőművész gyűjteményes kiállítása, Budapest, Ernst Múzeum, 1956. október 20-22. - 1957. március 20 - április 22. (kat. sz. n. Eszter címen) IRODALOM: Kassák Lajos: Vallomás tizenöt művészről, Budapest, magánkiadás, 1942, 17-24. Beszélgetés Bernáth Auréllal Nagyvárad művészeti életéről, Nagyvárad, 1943. október 12. 5. Bernáth 1941 és 1943 között a nyári hónapok javát, családjával együtt a szolnoki művésztelepen töltötte. Bár a festőt gyermekkori és művészi élményei is inkább a Balatonhoz kötötték, ezekben a vészterhes években Bernáth a viszonylag zavartalan munkához szükséges feltételeket az állami és városi támogatást egyaránt élvező szolnoki művésztelep védettségében látta biztosítottnak. A választás érzelmi okairól a művész így vallott egy 1943-as interjúban: Őszintén szólva nehezen határoztam el magamat, hogy nyaranként a Balaton helyett az alföldre menjek. Előzőleg sohse vonzott az alföld, nem ismertem az ízét. A szolnoki művésztelep néhány tagja invitált, nézzem meg, hátha megszeretem. [ ] A helyzetváltoztatás egy festő számára nem oly egyszerű kérdés, főleg ha a festő már nem oly fiatal. De ahol víz van és oly szép park, mint a művésztelepnek, ott nem érheti a festőt nagy meglepetés. Mindig víz mellett szerettem lakni ugyanis, a motívumaim nagy része a víz, s annak környéke. Miért dolgozik modellel? Azért, hogy lefesse azt? - kérdezte 1942-ben Kassák Lajos Bernáth Auréltól. Nem a modellt akarom lefesteni, hanem kép -et szeretnék festeni, tőle elindulva és néha-néha visszapillantva rá. - kapta meg az egyszerű választ. Bernáth a szolnoki művésztelepen ismerkedett meg Mattioni Eszterrel, a most aukcióra kerülő műve modelljével. Bernáthék 1943-ban az egyre fokozódó bombázások miatt már nem tartották biztonságosnak Szolnokot, így inkább a Balatonhoz szerettek volna utazni a nyáron. Áprilisban Révfülöpön pihentek, júliusban pedig a Gyilkos-tónál nyaralt az egész Bernáth család, majd augusztusban mégiscsak elutaztak Szolnokra. Bernáth ekkor dolgozott itt utoljára. Ekkor született ez a nagyméretű pasztell kompozíció is, mely Mattioni Esztert díjazott dobermanja, Csuli társaságában ábrázolja. Bernáth ebben az időben több alkalommal is megörökítette a szoros baráti köréhez tartozó művésznőt és kedvenc kutyáját. A két világháború közötti festészet egyik jellegzetes stílusirányzata volt az úgynevezett új tárgyilagosság, vagy eredeti német nevén Neue Sachlichkeit. Ennek azonban volt egy eddig alig kutatott hazai ellenpólusa is, melyet Kállai Ernő műkritikus újromantikaként határozott meg 1944-ben. Az újromantikus festészet főbb jellemzői közé tartozott, hogy előszeretettel nyúlt bensőséges témákhoz. Az anya, apa és gyerekek, a meghitt családi vagy baráti kör és a háziállatok hangsúlyos szerepeltetése ugyan az évszázaddal korábbi biedermeier zsánerképeknek is kedvelt témája volt, de a meghatározóan humanista alapállás, a beállítás és a megfestés módja, az érzelmes, de semmiképpen sem érzelgős alaphang viszont már határozottan megkülönböztette a 19. századi életképet és annak 20. századi modern változatát. Az új tárgyilagosságot és az újromantikát elválasztó különbség kiváló példája a most bemutatott portré, melyen Bernáth a művésztársát nem munka közben, festőkellékek között örökítette meg - megtette ezt ekkoriban női tanítványai közül többel is -, hanem igazi humanista gesztussal, éppen olvasott könyvei és hűséges kutyája társaságában, baráti beszélgetés közben festette meg. A kép érzelmekben gazdag, mind témáját, mind pedig színvilágát- és festésmódját tekintve. A jellemzően újromantikus felfogásban fogant képen a modell testtartása egyszerre fejezi ki a pillanatnyiságot és az állandóságot. A modell így nemesedett Bernáth ecsetjén igazi humanista portrévá, a gondolkodó és művelt ember jelképévé. Ennek a portrétípusnak pedig épp Bernáth volt az egyik legnagyobb mestere a két háború közötti magyar festészetben. Rum Attila Kikiáltási ár: 1 200 000 Ft Reserve price: 4040 Eur
41. Istókovits Kálmán Siklós, 1898 - Budapest, 1990 Vágyakozás, 1940 Olajtempera, vászon 62 x 100 cm J.j.l.: Istókovits 1940 Kikiáltási ár: 360 000 Ft Reserve price: 1212 Euro 42. Bernáth Aurél Marcali, 1895 - Budapest, 1982 Női akt Pasztell, papír 84 x 64 cm J.j.l.: BA PROVENIENCIA: A művész tulajdonában, később Bernáth Mária gyűjteményében Bernáth Mária művészettörténész szakvéleményével. Kikiáltási ár: 420 000 Ft Reserve price: 1414 Euro
43. Csók István Sáregres, 1865 - Budapest, 1961 Önarckép, 1920 Olaj, fa 21,6 c 17 cm Jelezve és datálva balra lent: Csók I. B.P.1920 REPRODUKÁLVA: Polgár Árpád: A múzsa csókja. Budapest, Polgár-Galéria és Aukciósház, 2001, 1.kép. KIÁLLÍTVA: Csók István 1865-1961. Budapest, Polgár Galéria, 2001. november 2-5. (kat.1.) Kikiáltási ár: 1 200 000 Ft Reserve price: 4040 Euro
44. Iványi Grünwald Béla Somogysom, 1867 - Budapest, 1940 Szieszta, 1915 (Kompozíció, Női Aktok, Toilette) Olaj, karton, 68,5 x 83 cm J.n. PROVENIENCIA: Horváth Károly gyűjteményéből (1925). IRODALOM: Telepy Katalin: Ivány Grünwald, (A művészet kiskönyvtára 106), Budapest, Corvina Kiadó, 1976, 22.oldal. Telepy Katalin: Iványi-Grünwald Béla. Budapest, Képzőművészeti Kiadó, 1985, 41., 87-88.oldal.(kat.190.) REPRODUKÁLVA: Művészet.1916.tavasz, 23.oldal. Az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat által 1916-ban a városligeti Szépművészeti Múzeumban rendezett Tavaszi Tárlat képes tárgymutatója. Budapest, OMKT, 1916, o.n. A Magyar Akt-kiállítás Albuma. Szerk. Lyka Károly-Majovszky Pál-Petrovics Elek, Budapest, A Művészet kiadása, 1925, 67 o. Az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat Évkönyve, Budapest, OMKT, 1928, 69 o.oldal. Telepy Katalin: Iványi Grünwald, (A művészet kiskönyvtára 106) Budapest, Corvina Kiadó, 1976, 23.oldal. Telepy Katalin: Iványi-Grünwald Béla. Budapest, Képzőművészeti Kiadó, 1985, 88 o. KIÁLLÍTVA: Országos Magyar Képzőművészeti Társulat Tavaszi Tárlat. Budapapest, Szépművészeti Múzeum, 1916. (kat.18) Akt-kiállítás. Budapest, Műcsarnok, 1925.december-1926.január. (kat.90) Kikiáltási ár: 3 400 000 Ft Reserve price: 11448 Euro
45. Vaszary János Kaposvár, 1867 - Budapest, 1939 Alassio,1933 Ceruza, papír 21,5 x 29 cm J.j.f.: Alassio 1933 Vaszary J. Kikiáltási ár: 95 000 Ft Reserve price:320 Euro 46. Vaszary János Kaposvár, 1867 - Budapest, 1939 Szőnyegterv Akvarell, papír 9,3 x 7,5 cm Mélynyomással: Vaszary János Kikiáltási ár: 85 000 Ft Reserve price: 286 Euro 47. Vaszary János Kaposvár, 1867 - Budapest, 1939 Liget, 1906 Olaj, fa 26,5 x 42,5 cm Jelezve balra lent: Vasary J. 1906 REPRODUKÁLVA: Vaszary János emlékkiállítása. Kiállítási katalógus, Budapest, Polgár Galéria és Aukciósház, 1998, 6.kép. KIÁLLÍTVA: Vaszary János emlékkiállítása. Budapest, Polgár Galéria, 1998.április 23 - május 9. (kat.6.) Kikiáltási ár: 4 800 000 Ft Reserve price: 16162 Euro
48. Nyilasy Sándor Szeged, 1873 - Szeged, 1934 Pihenés a padon Olaj, vászon 41 x 51 cm J.j.l.: Nyilasy Kikiáltási ár: 95 000 Ft Reserve price: 320 Euro 49. Nagybányai festő, 1920 körül: Utca részlet Olaj, vászon 48 x 58 cm J.n. Kikiáltási ár: 70 000 Ft Reserve price: 236 Euro 50. Nyilasy Sándor Szeged, 1873 - Szeged, 1934 Tápéi utca Olaj, vászon 53 x 65 cm J.b.l.:Nyilasy Kikiáltási ár: 180 000 Ft Reserve price: 606 Euro
51. Koszta József Brassó, 1861 - Budapest, 1949 Parasztház Olaj, vászon 30 x 23 cm J.n. PROVENIENCIA: Móricz Virág (Móricz Zsigmond lánya) gyűjteményében. Kikiáltási ár: 550 000 Ft Reserve price: 1852 Euro 52. Pettenkofen, August von Bécs, 1822 - Bécs, 1889 Erdőszélén Olaj, fa 16 x 25 cm J.j.: A.P. Kikiáltási ár: 280 000 Ft Reserve price: 943 Euro
53. Réti István Nagybánya, 1872 - Budapest, 1945 Ostoros fiú Olaj, vászon 69 x 57 cm J.j.l.: Réti MNG bírálati szám: 1636 Kikiáltási ár: 220 000 Ft Reserve price: 741 Euro
54. Szőnyi István Újpest, 1894 - Zebegény, 1960 Lakodalom Enyves festék, papír 52,5 x 94,5 cm J.j.l.: Szőnyi I. 1933 körül. MNG bírálati szám: 241/1983 KIÁLLÍTVA: Szőnyi István emlékkiállítás, Budapest, Polgár Galéria 1999 június 4 - október 24. REPRODUKÁLVA: Szőnyi István emlékkiállítás katalógusa, Budapest, Polgár Galéria 1999 kat. 26. kép Kikiáltási ár: 3 400 000 Ft Reserve price: 11448 Euro
55. Zsolnay Johnstown-i váza, 1960 körül Festett, opak eozinmázas fehércserép 35 x 18 cm Nikelszky Géza terve alapján. Jelzett: máz alatt eozinnal bélyegzett Zsolnay Hungary öttemplom márkajelzés. Kikiáltási ár: 120 000 Ft Reserve price: 404 Euro 56. Zsolnay váza Zöld eozin mázas fehércserép 22 cm Jelzett: 1930 körül használt, bélyegzett Zsolnay Pécs Made in Hungary márkajelzés. Kikiáltási ár: 22 000 Ft Reserve price: 74 Euro 57. Zsolnay nagyméretű kaspó Zöld eozinmázas fehércserép 29 x 40 cm Jelzett: 1930 körül használt, bélyegzett Zsolnay Pécs Made in Hungary márkajelzés. Kikiáltási ár: 180 000 Ft Reserve price: 606 Euro
58. Zsolnay ovális kaspó homárokkal, 1906-1910 között Labrador eozinmázas fehércserép, plasztikusan formált rátett részekkel 24 x 58 cm Feltehetően Kapás Nagy Mihály terve alapján. Jelzett: domború körpecsét, masszába nyomott 7996-os formaszám. Kikiáltási ár: 1 600 000 Ft Reserve price: 5387 Euro 59. Zsolnay szecessziós váza, 1898 Labradormázas fehércserép, benyomott indás, virágos díszítményekkel 31,5 cm Jelzett: pecsétszerű márkajelzés pontokból álló körvonallal, masszába nyomott Zsolnay Pécs, valamint 5634-es formaszám. Kikiáltási ár: 460 000 Ft Reserve price: 1549 Euro
60. Zsolnay lótuszvirágos kaspó, 1880 körül Festett, mázas fehércserép, plasztikus díszítményekkel 23,5 x 29 cm Jelzett: masszába nyomott Zsolnay Pécs márkajelzés, 3419-es formaszám. Kikiáltási ár: 480 000 Ft Reserve price: 1616 Euro 61. Zsolnay kannaváza, 1896 körül Többszínű eozinmázzal festett fehércserép 30,5 cm Jelzett: Zsolnay Pécs öttemplom, valamint masszába nyomott Zsolnay Pécs márkajelzés. Restaurált. ANALÓGIA: Historizmus a Zsolnay kerámiában. Janus Pannónius Múzeum, Pécs, 2003. 21. old. Feltehetően a Műegyetem egykori gyűjteményében lévő tárgy másolata. Kikiáltási ár: 85 000 Ft Reserve price: 286 Euro
62. Zsolnay lótuszvirágos kaspó, 1880 körül Festett, mázas fehércserép, plasztikus díszítményekkel 23,5 x 29 cm Jelzett: masszába nyomott Zsolnay Pécs márkajelzés, valamint 3419-es formaszám. Kikiáltási ár: 250 000 Ft Reserve price: 842 Euro 63. Zsolnay Júlia, Sikorski Tádéné Pécs, 1856 - Pécs, 1950 Váza, 1928 Millenniumi dekorral díszített fehércserép 26 x 13 cm A 72 éves Zsolnay Júlia festette a jogászoknak az örökösödési per győzelme alkalmából. Felirata: Ter- Mateusoff Miklós barátomnak győzelmünk emlékére, Dr.Piacsek Emil, Budapest, 1928 November 13. Jelzett: bélyegzett Zsolnay Pécs öttemplom márkajelzés, valamint ZSJ szignó. VÉDETT Kikiáltási ár: 650 000 Ft Reserve price: 2189 Euro
64. Zsolnay virágtartó edény tulipánokkal, 1900 Fehércserép, többszínű transzparens eozinmázzal, 14 x 18 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 5209-es formaszám. Kikiáltási ár: 85 0000 Ft Reserve price: 2862 Euro 65. Zsolnay Millenniumi váza, 1896 Festett, eozinmázas fehércserép, duplafalú, áttört díszítéssel 27 x 18 cm Jelzett: masszába nyomott Zsolnay Pécs, Made in Austria-Hungary, 2402-es formaszám valamint szalag nélküli millenniumi bélyegző. Kikiáltási ár: 320 000 Ft Reserve price: 1077 Euro
66. Zsolnay tulipán kehely, 1899 Fehércserép, opak és transzparens eozinmázakkal 41,5 cm Jelzett: pecsétszerű öttemplom márkajelzés, valamint masszába nyomott Zsolnay Pécs és 5619-es formaszám. Kikiáltási ár: 1 400 000 Ft Reserve price: 4714 Euro
67. Zsolnay kis labradormázas váza Fehércserép, labrador eozinmázzal 10,5 cm Jelzett: masszába nyomott Zsolnay Pécs, 516, 1, 48 számok, valamint 1897 körül használt pontokból álló körpecsét. Kikiáltási ár: 65 000 Ft Reserve price: 219 Euro 67. 68. 69. 68. Zsolnay kristálymázas kis váza, 1904 körül. Folyatott mázas fehércserép, nyakrészén relief arany rajzolatban színes zománcfestés 14 cm. Jelzett: domború körpecsét, máz felett arannyal utánahúzva Zsolnay Pécs öttemplom márkajelzés. Kikiáltási ár: 95 000 Ft Reserve price: 320 Euro 69. Zsolnay bordó vázácska, 1900 körül Fehércserép sötétbordó eozinmázzal 9 cm Jelzett: kerek, pecsétszerű Zsolnay Pécs öttemplom márkajelzés. Kikiáltási ár: 32 000 Ft Reserve price: 108 Euro 70. Zsolnay kisplasztika - Csavargó, 1910-1914 között Fehércserép, transzparens és opak eozinmázzal 27 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 8658-as formaszám. Kikiáltási ár: 260 000 Ft Reserve price: 875 Euro
71. Apáti Abt Sándor Torda, 1870 - Budapest, 1916 Dísztál pán barátság kompozícióval, 1903 Fehércserép, piros transzparens eozinmázzal 29 x 30 x 45 cm Szignált: Abt Jelzett: domború körpecsét, masszába nyomott 6619-es formaszám, eredeti gyári cimkével. ANALÓGIA: Csenkey Éva, Hárs Éva, Weiler Árpád: Zsolnay - A gyűjtők könyve, Corvina, Budapest, 2003, 139. kép. Kikiáltási ár: 440 000 Ft Reserve price: 1481 Euro 72. Zsolnay kisplasztika - A szerelmes bohóc, 1910 Labrador eozinmázas fehércserép 29 cm Mack Lajos formaterve alapján. Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 8745-ös formaszám. Kikiáltási ár: 340 000 Ft Reserve price: 1145 Euro
73. Zsolnay Júlia, Sikorski Tádéné Pécs, 1856 - Pécs, 1950 Váza Japán dekorral Festett, mázas fehércserép, transzparens eozinmázzal 18 x 12 cm Jelzett: masszába nyomott Zsolnay Pécs, valamint 3330-as formaszám. Szignált: ZsJ 1928. XII. 5, saját feljegyzések. Mintadarab. Restaurált. Kikiáltási ár: 180 000 Ft Reserve price: 606 Euro 74. Zsolnay váza, kakas, tyúkok és csibék peoniák közt Festett, mázas fehércserép, többszínű eozinmázzal 16,5 cm Jelzett: 1930 körül használt, bélyegzett Zsolnay Pécs Made in Hungary márkajelzés, valamint masszába nyomott 5330-as formaszám. Kikiáltási ár: 150 000 Ft Reserve price: 505 Euro
75. Zsolnay váza kitárt szárnyú papagájjal, 1900 Transzparens és opak eozinmázas fehércserép 49 cm Jelzett: domború körpecsét Zsolnay Pécs öttemplom márkajelzés, masszába nyomott 5919-es formaszám. ANALÓGIA: Csenkey Éva: Zsolnay szecessziós kerámiák, Helikon, Budapest, 1992, 99. kép. Stattner Richárd, Csiba Mónika: Zsolnay. A magyar szecesszió mesterművei, Elite Design Galéria, Bp., 2003, 13. kép. Kikiáltási ár: 2 400 000 Ft Reserve price: 8081 Euro
76. Zsolnay kristálymázas váza faunokkal, 1902 körül Kristálymázas fehércserép, plasztikus rátett díszekkel 19 x 23 cm Mack Lajos terve alapján. Jelzett: az alján a befolyt mázat lecsiszolták és vele együtt a körpecsétet is. ANALÓGIA: Stattner Richárd,Csiba Mónika: Zsolnay. A magyar szecesszió mesterművei, Elite Design Galéria, Bp., 2003., 57.kép. Kikiáltási ár: 750 000 Ft Reserve price: 2525 Euro 77. Zsolnay Balkáni csalikorsó, 1880 körül Tigermázas fehércserép 32 x 25 cm Alján eredeti forgalmazói cimketöredék. Jelzett: masszába nyomott Zsolnay Pécs márkajelzés, 986-os formaszám. ANALÓGIA: Csenkey Éva, Gyugyi László, Hárs Éva: Zsolnay a nagyvilágból, Gyugyi László gyűjteménye, Helikon, 2006, 125. kép. Kikiáltási ár: 280 000 Ft Reserve price: 943 Euro
78. Zsolnay kaspó kakasokkal, 1904 körül Fehércserép, vázatesten savmaratásos díszítéssel, a kiemelkedő részek opak eozimázakkal festettek 17 cm Feltehetően Darilek Henrik dekorterve alapján. Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 759-es formaszám. Kikiáltási ár: 850 000 Ft Reserve price: 2862 Euro 79. Zsolnay virágtartó edény énekes madarakkal, 1906 Zöld és okker opak eozinmázas, savmaratott fehércserép, plasztikusan kidomborodó növényi és madár motívumokkal 21,5 x 24 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 7779-es formaszám. Kikiáltási ár: 1 800 000 Ft Reserve price: 6061 Euro
80. Zsolnay váza panorámaképpel, 1900 körül Fehércserép, fényes transzparens vörös eozinmáz alatt kobalttal rajzolt díszítéssel 18 x 13 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 5330-as formaszám. Kikiáltási ár: 180 000 Ft Reserve price: 606 Euro 81. Zsolnay váza panorámaképpel, 1904-1906 között Fehércserép, fényes transzparens vörös eozinmáz alatt kobalttal rajzolt díszítéssel 21 x 9 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 7664-es formaszám. Kikiáltási ár: 160 000 Ft Reserve price: 539 Euro 82. Zsolnay váza panorámaképpel, 1900 körül Fehércserép, fényes transzparens vörös eozinmáz alatt kobalttal rajzolt díszítéssel, 18 x 13 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 5330-as formaszám. Kikiáltási ár: 180 000 Ft Reserve price: 606 Euro 83. Zsolnay díszdoboz márványos eozinmázzal, 1910 Eozinmázas fehércserép, rátett, plasztikus díszekkel 8 x 19 x 11,5 cm Phil Miklós terve alapján. Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 8743-as formaszám. Kikiáltási ár: 280 000 Ft Reserve price: 943 Euro
84. Zsolnay kínáló kentaúrokkal, 1908 körül Fehércserép, opak és fémszínű eozinmázakkal, plasztikusan formált rátett részekkel 30 x 31 cm Jelzett: domború körpecsét márkajelzés. Kikiáltási ár: 850 000 Ft Reserve price: 2862 Euro 85. Zsolnay váza nőalakkal, 1910 körül Sokszínű eozinmázas, opak, savmaratott fehércserép 25 x 17 cm Mack Lajos formaterve alapján Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 36-os formaszám. Restaurált. ANALÓGIA: Csenkey Éva, Hárs Éva, Weiler Árpád: Zsolnay, 144. kép. Kikiáltási ár: 480 000 Ft Reserve price: 1616 Euro
86. Zsolnay váza faunokkal, 1902 körül Fehércserép, vörös, transzparens eozinmázzal, plasztikus rátett díszekkel 19 x 23 cm Mack Lajos formaterve alapján. Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 6701-es formasazám. Kikiáltási ár: 480 000 Ft Reserve price: 1616 Euro 87. Zsolnay kettőshéjú váza, 1900 körül Fehércserép, vörös, transzparens eozinmázzal 22 cm Apáti Abt Sándor terve alapján. Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 6170-es formaszám. Kikiáltási ár: 550 000 Ft Reserve price: 1852 Euro
88. Zsolnay kaspó japán vízesés motívummal, 1896 Fehércserép, transzparens eozin festéssel 24 x 31 cm Jelzett: kettős körvonallal keretezett, szalagos millenniumi Zsolnay Pécs öttemplom márkajelzés. Kikiáltási ár: 950 000 Ft Reserve price: 3199 Euro
89. Zsolnay váza táncoló kislányokkal, 1915 körül Fehércserép transzparens és opak eozinmázakkal 28 cm Feltehetően Farkas Rózsa terve alapján. Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 927-es formaszám. Kikiáltási ár: 220 000 Ft Reserve price: 741 Euro 90. Zsolnay szív alakú falitál, 1885 körül Festett, mázas fehércserép 28 x 27 cm Hátoldalán forgalmazói cimketöredék Jelzett: máz alatt bélyegzett Zsolnay Pécs öttemplom, TJM (Teréz, Júlia, Miklós), valamint masszába nyomott Z.W. Pécs. Kikiáltási ár: 50 000 Ft Reserve price: 168 Euro
91. Zsolnay nagy kaspó liliomos dekorral, 1905 körül. Eozinmázas, savmaratott fehércserép, plasztikusan kidomborodó növényi motívumokkal 29 x 36 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 7278-as formaszám. Darilek Henrik terve alapján. Kikiáltási ár: 2 600 000 Ft Reserve price: 8754 Euro
92. 93. 94. 92. Zsolnay zöld vázácska, 1890 körül Festett, mázas fehércserép ágacskás díszítménnyel 12 cm Jelzett: máz alatt bélyegzett Zsolnay Pécs öttemplom, TJM (Teréz, Júlia, Miklós) márkajelzés. Kikiáltási ár: 48 000 Ft Reserve price: 162 Euro 93. Zsolnay virágos váza, 1920 körül Fehércserép, többszínű transzparens eozinmázzal 18 x 7 cm Jelzett: pecsétszerű márkajelzés pontokból álló körvonallal, Made In Hungary felirattal, valamint masszába nyomott Zsolnay Pécs. 95. Zsolnay kisplasztika - Csavargó, 1910-1914 között Fehércserép, transzparens és opak bordó eozinmázzal 27 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 8658-as formaszám. Kikiáltási ár: 220 000 Ft Reserve price: 741 Euro Kikiáltási ár: 95 000 Ft Reserve price: 320 Euro 94. Zsolnay kis váza mezei virágos díszítménnyel, 1905 Fehércserép, trébelt mintájú alapon gazdagon festett virágmintás dekor, opak és transzparens eozinmázakkal festve 9,5 cm Hidasi Pilló Sándor formaterve alapján. Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 7794-es formaszám. Kikiáltási ár: 85 000 Ft Reserve price: 286 Euro
96. Zsolnay kaspó panorámaképpel, 1903-1904 Fehércserép, kontúrrajzos kézifestéssel, fémszínű opak és transzparens eozinmázakkal 18 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 644-es formaszám. Kikiáltási ár: 2 200 000 Ft Reserve price: 7407 Euro
97. Zsolnay kaspó táncoló gyerekekkel, 1905 körül. Fehércserép, plasztikus díszítményekkel, opak eozinmázzal 20 x 30 cm Jelzett: domború körpecsét Zsolnay Pécs öttemplom márkajelzés, valamint masszába nyomott 7779-es formaszám. Kikiáltási ár: 850 000 Ft Reserve price: 2862 Euro 98. Zsolnay díszdoboz kalapált eozinmázzal, 1907 Zöld eozinmázas fehércserép, rátett, plasztikus díszekkel 8 x 19 x 11,5 cm Phil Miklós terve alapján. Jelzett: pecsétszerű Zsolnay Pécs öttemplom márkajelzés, masszába nyomott Zsolnay Pécs, valamint 8743-as formaszám. Kikiáltási ár: 280 000 Ft Reserve price: 943 Euro
99. Mack Lajos 1876 -? Szecessziós tükörkeret, 1905 Fehércserép, többszínű opak és tanszparens eozinmázzal, erősen kidomborodó plasztikus díszekkel 45 x 37 cm Jelzett: domború körpecsét, valamint alsó részének jobb illetve bal sarkában egyaránt szignált: Mack Lajos monogramm és makk alakú szignó. ANALÓGIA: Hárs Éva: Zsolnay Ceramics Factory Pécs. Helikon, 1997., 82.kép. Kikiáltási ár: 2 200 000 Ft Reserve price: 7407 Euro
100. Zsolnay virágtartó edény, halászó lány Eozinmázas fehércserép, plasztikusan formált részekkel 41 cm Formaterv: Dsbanski Sixtus Sigismund, 1903. Jelzett: 1930 körül használt bélyegzett Zsolnay Pécs öttemplom, Made in Hungary márkajelzés, valamint masszába nyomott 7037-es formaszám. Kikiáltási ár: 600 000 Ft Reserve price: 2020 Euro 101. Zsolnay virágtartó, férfi és nőalak folyondár közt Eozinmázas fehércserép, plasztikusan formált részekkel 25 x 32 cm Mack Lajos terve alapján. Jelzett: domború körpecsét, valamint masszába nyomott 8748-as fazonszám és 7, 86 számok. 1905 körül. Kikiáltási ár: 1 900 000 Ft Reserve price: 6397 Euro