VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TAVASZI AUKCIÓ 2014

Download "VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TAVASZI AUKCIÓ 2014"

1 VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TAVASZI AUKCIÓ 2014 Kvalitásos XIX. és XX. századi festmények, Purchase and sale of high quality Zsolnay és Gorka Géza kerámiák 19th and 20th century Hungarian paintings, adás-vétele és aukcionálása. Zsolnay and Géza Gorka ceramics 46

2 tavaszi aukció spring auction május 19-én (hétfőn) 18 órakor a Budapest Kongresszusi Központban (1123 Budapest, Jagelló u. 1-3) Az árverés vezetője: Virág Judit, kelen anna Kiállítás Exhibition május 7-től 18-ig minden nap 10-től 18 óráig a Virág Judit Galériában INFORMÁCIÓ INFORMATION Virág Judit Galéria és Aukciósház (Mű-Terem Galéria Kft.) 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. Tel/Fax: , info@viragjuditgaleria.hu, info@mu-terem.hu

3 ÁRVERÉSI FELTÉTELEK SZINYEI MERSE PÁL Faun III., 1868 PAÁL LÁSZLÓ ( ) Erdőrészlet sziklákkal, 1876 hátoldalon: Tulipánkehely, Zsolnay, 1898 Formaterv: Rippl-Rónai József Ferenczy Károly ( ) Gutini erdészlak, 1908 Kiadta a VIRÁG JUDIT GALÉRIA és AUKCIÓSHÁZ, 2014 Foto: Mester Tibor Katalógus terv: KOMOgroup, Kovács Ildi - Molnár Dénes Nyomás és kötés: Pauker nyomda 1. A Mű-Terem Galéria mint Árverési Ház az árverést az árvereztetők megbízásából mint kereskedelmi megbízott szervezi, rendezi és vezeti. A tételek a katalógus sorrendjében kerülnek kikiáltásra úgy, hogy az árverésvezető a sorra kerülő tárgy katalógusszámát, valamint kikiáltási árát élőszóval kihirdeti, amire a venni szándékozók kézfenntartással teszik meg ajánlatukat. 2. A tárgy tulajdonjogát az az árverési vevő szerzi meg, aki a legmagasabb ajánlatot teszi, kivéve, ha a katalógusban jelzett védett tárgy esetében a évi LXIV Tv-ben biztosított elővásárlási jogát valamely magyar múzeum érvényesíti. 3. Az Árverési Ház mint kereskedelmi megbízott az árvereztető megbízó nevében és képviseletében, annak teljeskörű meghatalmazása alapján jogosult az aukció során legmagasabb vételárat kínáló vevővel az adásvételi szerződés megkötésére és a vételár átvételére. Ennek értelmében az adásvételi szerződés a megbízó (árvereztető) és a vevő (árverező) között jön létre. 4. A vevő a vételár 20 %-át foglalóként az árverésen készpénzben azonnal tartozik kifizetni. Amennyiben a teljes vételár egy összegben az árverésen kifizetésre kerül, úgy a tárgy a helyszínen átvehető. Az Árverési Ház biztosítja annak lehetőségét, hogy az árverési vevő a foglalót meghaladó vételárrészt az árverés időpontjától számított 7 napon belül egyenlítse ki. A vételárba a foglaló összege határidőben történő teljesítés esetén beleszámít. Amennyiben az árverési vevő a megadott határidőig az árvereztetőnél a teljes vételárat nem rendezi, az Árverési Ház az adásvételi szerződéstől elállhat. Ebben az esetben a vevő által adott foglaló nem térítendő vissza. 5. A vevő az Árverési Ház részére közvetítői (megbízási) díjat tartozik fizetni, amely a leütési ár összegének 20%- a. A közvetítői díj az ÁFA-t tartalmazza. 6. A vevő a vételár kiegyenlítését követően köteles gondoskodni a megvett tárgy elszállításáról saját költségére és felelősségére. Ennek elmulasztása esetén az Árverési Ház nem felel a tárgy sérüléseiért. Amennyiben a vevő a megvett tárgyat az árverést követően felszólítás ellenére sem szállítja el, úgy 6 hónap elteltével a kereskedelmi képviselő a tárgyat szabadon értékesíti, (- a költségei levonását követően -) a fennmaradt összeget pedig a vevő számára letétbe helyezi. 7. A leütött tárgyat visszavenni, és újra árverezésre bocsátani tilos. Amennyiben a már leütött tárgy esetén a vevő személye pontosan nem állapítható meg, az árvereztető jogosult a tárgyat újra árverésre bocsátani. 8. Tilos mindenféle összebeszélés vagy vállalkozás, amely arra irányul, hogy harmadik személyeket, a piaci árat lényegesen meghaladó vételár kínálatára rávegyen, illetve így megkárosítson. 9. Az árverés előtti kiállításon és az árverésen minden tárgy megtekinthető. A katalógusban szereplő leírások és illusztrációk kizárólag azonosításul szolgálnak, így a vevőknek saját maguknak kell az árverést megelőzően meggyőződniük az árverési tételek állapotáról, és arról, hogy azok megfelelnek-e a katalógus leírásainak. A tárgyak minden hibájukkal és hiányosságukkal együtt abban az állapotban kerülnek eladásra, amelyben az árverés idején vannak. 10. A Mű-Terem Galéria valamennyi árverésre kerülő tárgy eredetiségéért garanciát vállal. Leütés után semmilyen felszólamlást nem veszünk figyelembe, kivéve, ha a tárgy hamis, bár a katalógusban eredetinek van feltüntetve. Ebben az esetben az árverési vevő írásban, a tárgy származásával vagy eredetiségével kapcsolatban felmerült első kételyétől számított három hónapon belül, de nem később, mint az árverés napjától számított 5 év elteltével felszólamlással élhet. A kereskedelmi képviselő vállalja, hogy a szerződés megkötésétől számított 5 éven belül a felszólalótól az értékesített tárgyat a leütési ár, valamint az árverési jutalék összegének ellenében visszaveszi, amennyiben arról független szakértő megállapítja, hogy nem eredeti. 11. Az eladásra kerülő tárgyak a kikiáltási ár alatt nem vásárolhatóak meg. Az árvereztető által tett ajánlatért, a lefizetett árverési árért az Árverési Ház felelősséget nem vállal, és nem kötelezhető, hogy a nevezett tételt ugyanezen az áron egy későbbi időpontban újra árverésre ajánlja, vagy forgalomba hozza. 12. Az árverési katalógusban VÉDETT jelzéssel szereplő tárgyakat Magyarországról kivinni nem lehet. A VÉDETT jelzésű tárgyak tulajdonosait a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal nyilvántartásba veszi, a tulajdonosváltozás kötelezően bejelentendő. 13. Az árverés végén az el nem kelt tárgyak újraárverezését lehet kérni a kereskedelmi képviselőtől. A katalógusban jelzett EUR árak kizárólag információs céllal szerepelnek a katalógusban. Az elszámolás alapja minden esetben a vételár kiegyenlítése napján érvényes valuta-árfolyam. 14. Jelen üzleti feltételek pontjaiban nem szabályozott kérdésekben a Ptk. rendelkezései irányadóak, vitás kérdések esetén a felek alávetik magukat a Fővárosi Bíróság illetékességének. 2 3

4 TECHNIKAI INFORMÁCIÓK A VÁSÁRLÓK SZÁMÁRA CONDITIONS OF SALE Az aukción történő licitálás személyesen, kereskedelmi megbízott útján vagy telefonon történhet az alábbi szabályok szerint. 1. Az aukció megkönnyítése érdekében kérjük kedves vásárlóinkat, hogy tárcsával árverezzenek. A számozott tárcsák megkönnyítik az aukció vezetőjének, hogy az Ön licitjét azonosítani tudja. Abban az esetben, ha Ön a sikeres licitáló, kérjük, győződjön meg arról, hogy az aukció vezetője az Ön számával ütötte-e le a tételt. Kérjük bármilyen probléma esetén azonnal jelezzen az aukció vezetőjének. Az Ön kényelme érdekében lehetőség van regisztrálásra. Ez esetben az Önnél leütött tételeket tárcsaszámával gyűjtjük, melyet licitálása befejezése után egy alkalommal rendezhet. 2. Amennyiben vevőként személyesen nem kíván részt venni az árverésen, úgy az Ön által adott megbízás alapján, a kereskedelmi megbízott a megbízásnak megfelelően hivatalból árverezhet. Vételi megbízást a Mű-Terem Galériában, a kiállítás ideje alatt a helyszínen, levélben illetve faxon ( es faxszámon) fogadunk el legkésőbb az árverést megelőző 24 órában. A tételt a többi licit függvényében a lehető legalacsonyabb áron biztosítjuk. Ugyanolyan összegű megbízás esetén a korábban beérkezőt részesítjük előnyben. Kérjük azt az összeget határozza meg amelyet személyes részvétel esetén megadna a tárgyért. 3. Vételi megbízás esetén a meghatározott összeg 20%-a előlegképpen készpénzben fizetendő, amiről a megbízó fél átvételi elismervényt kap. Ha ugyanarra a tárgyra harmadik személy magasabb összegű megbízást ad, vagy az árverés résztvevői magasabb ajánlatot tesznek, akkor a megbízó az árverés után az előleget a vételi megbízás elismervényének ellenében levonás nélkül visszakapja. Amennyiben a megbízás sikeres, az előlegből az árverési vételár 20%-a foglalónak tekintendő. 4. A vételár kiegyenlítése az árverési feltételek 4. és 5. pontja szerint készpénzzel történik. 5. A megvásárolt tárgyak kiadása az árverés napján a hely-színen, azt követően munkanapokon óra között a Mű-Terem Galériában (Budapest, Falk Miksa u. 30.) történik. Amennyiben az árveréssel kapcsolatban további kérdése van, érdeklődni a kiállítás ideje alatt a Mű-Terem Galériában, a telefonszámon lehet. FIZETÉSI MÓDOK: KÉSZPÉNZ Banki átutalás esetén a következő adatokat kérjük figyelembe venni. NÉV: Mű-Terem Galéria Kft. CÍM: 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. BANK NÉV: Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. BANK CÍM: 1056 Budapest, Váci u. 36. BANKSZÁMLASZÁM: IBAN: HU (Külföldi utalás esetén az első nyolc számjegy a banki azonosítót jelenti és az azt követő 2x8 számjegy jelöli a bankszámlaszámot) SWIFT: MKKBHUHB Az esetleges árfolyamkülönbségekből adódó problémák elkerülése miatt kérjük külföldi utalás esetén a vételár összegét Ftban megadni. 1. Mű-Terem Gallery, as Auctioneer organises, handles and conducts the Auction on behalf of the vendors and acts as a commercial agent. The lots are called up in the same succession as in the catalogue in a way that the auctioneer announces the catalogue number, painter and starting price of the lot to be auctioned. The buyers then indicate their intention to bid by raising their numbered bidding paddle. 2. The buyer offering the highest bid shall acquire the title of the lot. In the case of items marked in the catalogue as protected VÉDETT, all Hungarian museums have priority to purchase the lot at the hammer price. The protected items cannot be exported from Hungary. Owners of these items are registered by the Ministry of Cultural Heritage and any change in ownership must be reported to the relevant authorities. 3. The Auction House as a commercial agent is authorised by the commissioning party to sign the sale and the purchase agreement of the lot with the highest bidder and receive the purchase price on behalf of and to the benefit of the commissioning party. Under this arrangement the sale and purchase agreement shall be settled between the commissioning party (owner of the lot) and the buyer. 4. The buyer shall pay a deposit of 20% of the purchase price in cash upon the successful bid. In case the full purchase price is paid in one amount after the auction, the buyer can take immediate possession of the object. The Auction House allows a sevenday period from the date of the auction for the payment of the balance amount between the deposit and the full purchase price. The purchase price includes the amount of the deposit provided the deadline set for the balance payment has been met. The Auction House reserves the right to terminate the sale and purchase agreement unilaterally if the purchase price has not been paid in full by the set deadline. In this case the paid deposit is not reimbursable to the buyer. 5. Beside the hammer price, the buyer shall pay a buyer s premium equalling 20 % of the hammer price to the Auction House. The buyer s premium includes VAT, but it is not refundable. 6. The buyer is responsible for the package and transport of the purchased item at his own cost and risk once the full purchase price has been paid. Failure to do so on the part of the buyer shall release the Auction House from any responsibility for any loss of or damage to the purchased item. 7. Once awarded to the highest bidder, the item may not be repurchased or re-auctioned again, unless the identity of the buyer cannot be established. In this case the Auctioneer is entitled to re-auction the item. 8. All collusion or conspiracy on behalf of any party, planning to force a third party to make an unreasonable high bid, and thus inflict any loss on the third party is strictly forbidden. 9. All lots shall be on display at the exhibition prior to the Auction. All descriptions and illustrations in the catalogue are only for identification purposes. The bidder is responsible for inspecting the condition of the auction lots prior to the auction and for deciding whether this is in accordance with the catalogue description. 10. Mű-Terem Gallery guarantees that all items in the Auction are genuine. All items are sold with the defects and imperfections they may have at the time of the Auction. Once awarded to the Buyer, no objections to the physical condition of the item will be considered, unless the item is fake though marked genuine in the catalogue. In this case the buyer may contest the sale in writing within 3 months of the initial doubt to the provenance or genuinness of the item, but no later than 5 years from the date of the Auction. The Auction House undertakes to repurchase the item from the Buyer for a price including the hammer price and the buyer s premium within 5 years from the Auction date if an independent expert establishes that the item is not genuine. 11. Auction items may not be purchased below the starting price. The Auction House cannot be compelled to re-enter the same item in another auction at a later date. 12. Unsold items may be re-auctioned at the end of the Auction upon request to the Commercial Agent. 13. The EUR prices listed in the catalogue are only published for information purposes. The current daily exchange rates will be used on the day of actual payment. 14. The Civil Code shall govern in any matter unregulated in the present Conditions of Sale. Should any dispute arise, the Parties accept the competence of the Municipal Court of Budapest. 4 5

5 TECHNICAL INFORMATION FOR BIDDERS szerzők abc-sorrendben Bids can be made in person, through the commercial agent or over the phone. The following rules shall apply: In case of wiring please indicate the amount in HUF in order to avoid EXchange rate differences. Aba-Novák Vilmos...25, 144 Ámos Imre Krizsán János...60 Lakner László All bidders are requested to use their paddle when bidding in order to help make the auction process more effective. The use of numbered paddles will help the auctioneer to identify one s bid. In case one s bid has been accepted, please ascertain that your paddle number has been registered. In case of any problems, please notify the auctioneer immediately. Bidders can have their paddle numbers registered for their convenience. All items awarded to the bidder will then be collected under the registered paddle number and the bidder will have the right to settle payment for all items in one amount at the end of the bidding. 2. Absentee bids will be made on the bidder s behalf by the commercial agent in accordance with the authorisation given by the bidder to agent. Such bids can be submitted to the Mű- Terem Gallery, during the exhibition, in a postal letter or through fax (fax no.: ). Such bids must be received by the auctioneer no later than 24 hours before the auction date. The Commercial agent will make every effort to secure the item at the lowest price to the absentee bidder. In case two absentee bids of the same price indication are submitted for one auction lot, the one submitted first will take precedence. Please always indicate your price limit where you would stop bidding for the item if you participated in per-son at the auction. Absentee bids submitted without a price limit indicated will not be accepted. 3. For absentee bids, 20% of the indicated limit price amount will be paid in cash as a deposit, for which a receipt will be given to bidder. If another absentee bid with a higher price limit indicated is submitted for the same lot, or higher bids are placed during the auction, the paid deposit will be returned to the bidder against the issued receipt without any deduction after the auction. If the absentee bid is successful, the deposit will be included in the purchase price. NAME: Mű-Terem Galéria Kft. ADDRESS: Falk Miksa u. 30., 1055 Budapest, Hungary IBAN: HU ACCOUNT NUMBER: BANK ACCOUNT: SWIFT: MKKBHUHB BANK: Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. Hungarian Foreign Trade Bank Ltd. BANK ADDRESS: Váci u. 38., 1056 Budapest, Hungary 7. Buyers can take possession of purchased items at the auction venue on the day of the auction or in the Mű-Terem Gallery (30. Falk Miksa utca, Budapest between 10:00 a.m. and 6:00 p. m. on workdays.) Should you have further questions with regards to the Auction, please contact Mű-Terem Gallery in person or on the phone ( ) Anna Margit...36, 44 Basch Andor...30 Batthyány Gyula Berény Róbert...78, 125, 129, 162 Berkes Antal Bernáth Aurél...77 Boldizsár István...29, 92 Bornemisza Géza Bornemisza László Brodszky Sándor Czauczig József...23 Czigány Dezső...95 Czimra Gyula...47, 135 Czóbel Béla...111, 132, 142 Csernus Tibor Csók István...15, 73, 165 Deák Ébner Lajos El Kazovszkij Fényes Adolf...127, 140 Ferenczy Károly...16, 104 Frank Frigyes...11, 158 Frey Krisztián...98 Gábor Jenő...110, 159 Gadányi Jenő Glatz Oszkár...14, 87, 137 Gulácsy Lajos...89, 141 László Fülöp...42 Magyar Mannheimer Gusztáv...59 Márffy Ödön...31, 48, 83, 97, 103, 138 Mednyánszky László...41, 58, 59, 85, 106 Molnár C. Pál...7 Mousson Tivadar...61 Nagy István...51, 79 Nagy Oszkár...52, 80 Orbán Dezső P. Bak János...90 Paál László...43 Pap Géza...81 Patkó Károly...24, 38, 147 Pekáry István Perlmutter Izsák...84, 112 Perlrott Csaba Vilmos...19, 55, 96, 126 Poll Hugó Pólya Tibor Rippl-Rónai József...35, 50, 123 Román György Rudnay Gyula...88, 105 Scheiber Hugó...37, 40, 54, 94, 119, 120, 148, 149, 152 Schönberger Armand...82, 143 Siegen, August...27 Szinyei Merse Pál...62, 168 Szőnyi István...5, 8, 20, 75, 151, The purchase price shall be settled in cash in accordance with Points 4 and 5 of the Conditions of Sale. Gyarmathy Tihamér...72, 101, 164 Herrer Cézár Ifj. Markó Károly...26, 57 Telepy Károly...56 Tornai Gyula...9, 166 Tornyai János...113, 115, 124 Iványi Grünwald Béla...21, 34, 134, 136, 139 Tóth Menyhért...18, 76, 91, 146 Jándi Dávid...63 Váli Dezső...99 K. Spányi Béla...17, 39, 122 Vaszary János...6, 12, 33, 45, 74, 116, 150, 154, 157 Kádár Béla...13, 49, 53, 86, 93, 145 Zichy Mihály...10 Kádár Géza...64 Ziffer Sándor...32, 46, 65 Kéméndy Jenő...22 Zsolnay...1, 2, 3, 4, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 130, 131 Kmetty János

6 Csavart, harangvirágos kehelyváza, ZSOLNAY, 1900 Formaterv: Apáti Abt Sándor Porcelánfajansz, a fémszerű, csillogó, opak eozinmázas alapon kontúrvonalas, kézi festésű grés-mázas díszítmény. Fazonszám: 6151 Magasság: 23 cm Jelzés: domború körpecsét Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Reprodukálva: Csenkey Éva, Gyugyi László, Hárs Éva: Zsolnay a nagyvilágból. Gyugyi László gyűjteménye, Helikon Kiadó, 2006, 427. ábra Csenkey Éva, Gyugyi László, Hárs Éva: Zsolnay aranykora. Gyugyi László gyűjteménye a nagyvilágból visszatér Pécsre, Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft., 2010, 444. ábra 2. ZSOLNAY tárgyegyüttes Váza pásztorlánnyal, ZSOLNAY, 1900 körül Porcelánfajansz, rátett díszítmények. Opak és transzparens eozinmázas festés, savmaratás. Fazonszám: nincs Magasság: 17,5 cm Jelzés: domború körpecsét Hableányos kancsó, ZSOLNAY, 1900 körül Formaterv: Apáti Abt Sándor és Mack Lajos Porcelánfajansz, rátett figura, domború díszítményű test. Tompa fényű, irizáló tárgy, opak és transzparens eozinmázakkal. Fazonszám: 7605 Magasság: 12,5 cm Jelzés: domború körpecsét Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 8 9

7 Tulipánkehely, Zsolnay, 1898 Formaterv: Rippl-Rónai József Porcelánfajansz, a fényes alapmáz felett márványosan összefolyó eozinmázak, savmaratás. Fazonszám: 5412 Magasság: 24 cm Jelzés: masszába nyomott Zsolnay Pécs márkajelzés Reprodukálva és kiállítva: Panorama: Architecture and Applied Arts in Hungary Museum of Contemporary Art, Sapporo, Japan, 1996, 117. ábra Reprodukálva: Kovács Orsolya: Szecessziós Zsolnay kerámia. Janus Pannonius Múzeum, 2003, az egyik jobb oldali archív tablón Csenkey Éva, Hárs Éva, Weiler Árpád: Zsolnay. A gyűjtők könyve, Corvina Kiadó, 2003, 54. ábra Csiba Mónika, Stattner Richárd: Zsolnay. A magyar szecesszió mesterművei, Elite Design Kft, 2003, 54. ábra Párdarabja reprodukálva: Csiba Mónika, Stattner Richárd: Zsolnay. A magyar szecesszió mesterművei, Elite Design Galéria, 2003, 76. ábra Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 4. Négyfülű, margarétás váza, ZSOLNAY, 1900 Formaterv: Apáti Abt Sándor Porcelánfajansz, enyhén kidomborodó dekor, rátett fülek. A fémszerű, opak eozinmázas alapon körbefutó, grés-mázas festés látható. Savmaratással díszített. Fazonszám: 6176 Magasság: 26 cm Jelzés: domború körpecsét Restaurált Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 10 11

8 SZŐNYI ISTVÁN ( ) Macska Akvarell, tempera, papír, 10x19,5 cm Jelezve jobbra lent: Szőnyi I. VASZARY JÁNOS ( ) Fekvő akt Tus, papír, 25,5x34,5 cm Jelezve jobbra lent: Vaszary J. Kezdő ár: Ft / 258 EUR Kezdő ár: Ft / 484 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 12 13

9 MOLNÁR C. PÁL ( ) La femme de l'aviateur SZŐNYI ISTVÁN ( ) Esernyők, 1939 Tus, papír, 37,5x25 cm Lavírozott tus, papír, 48,5x31 cm Jelezve balra lent: MCP Jelezve balra lent: Szőnyi I Jelezve jobbra fent: Kezdő ár: Ft / EUR Elemérnek, a magyar légiforgalmi Rt. Igazgatójának baráti hálával karácsonyára Pali Hátoldalon felirat: La femme de l'aviateur Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Proveniencia: egykor Radnai Béla gyűjteményében 14 15

10 TORNAI GYULA ( ) A maharadzsa szolgája Olaj, papírlemez, 91,5x56 cm Jelezve balra lent: Tornai Gy. ZICHY MIHÁLY ( ) Jósnő, 1887 Akvarell, fedőfehér papír, 20x14,5 cm Jelezve jobbra lent: Zichy 87 Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / 903 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 16 17

11 FRANK FRIGYES ( ) Mimi hintaszékben, 1930-as évek Akvarell, tempera, papír, 42,5x60,5 cm Jelezve jobbra lent: Frank Frigyes Hátoldalon autográf felirat: Frank Frigyes Hintaszékben Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kiállítva: Sotheby s. London, New Bond Street, június Aulich Art Budapest, február Reprodukálva: Révész Emese: Frank Frigyes ( ). Egy magyar expresszionista. Szeged, Művészetért Oktatás Alapítvány, oldal VASZARY JÁNOS ( ) Adriai fürdőzők Akvarell, papír, 31x41,5 cm Jelezve balra lent: Vaszary J. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 18 19

12 KÁDÁR BÉLA ( ) Nő gyümölcsökkel Gouache, papír, 71x43 cm Jelezve jobbra lent: Kádár Béla Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 20

13 GLATZ OSZKÁR ( ) Olvasó lány, 1918 Olaj, vászon, 45,5x35 cm Jelezve jobbra lent: Glatz 1918 CSÓK ISTVÁN ( ) Sokác lány Olaj, fa, 30,5x20 cm Jelezve balra lent: Csók I. Kezdő ár: Ft / 516 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 22 23

14 16. FERENCZY KÁROLY ( ) Rickl Gyuláné, Veszprémy Susanne arcképe, 1898 Szén, papírlemez, 52,5x42,5 cm Jelezve jobbra fent: Ferenczy Károly Jelezve balra fent: Rickl Gyuláné Veszprémy Susanne 1898 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Oeuvre-jegyzék: Grafikák/172. In.: Ferenczy Károly ( ) gyűjteményes kiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, Proveniencia: korábban Benkő Lajosné gyűjteményében (1940) Kiállítva: Ferenczy Károly képeinek kiállítása. Gróf Almásy-Teleki Éva Művészeti Intézete, Budapest, október, katalógus: 12. Egy pesti szépasszony az elegáns társaságban Rickl Gyula ( ) igazságügyi államtitkár 1882-ben vette feleségül Veszprémi János curiai tanácselnök Susanne nevű leányát, kinek kiemelkedő szépségéhez megfelelő neveltetés és műveltség társult. Már férjes asszonyként több fordítást publikált a korabeli lapokban, 1893-ban pedig egy francia regény magyarításával hívta fel magára a figyelmet. Életéről nem sokat tudunk, leginkább társadalmi környezetének felrajzolásához találhatunk adatokat, főleg a századfordulón nagy hírnévnek örvendő Feszty-Jókai szalon történetét bemutató írásokban. A szalont Justh Zsigmond ösztönzésére (is) Feszty Árpád festő és felesége Jókai Róza nyitották meg 1892-ben, részben azért, hogy az öregedő Jókai Mór számára megfelelő társasági életet biztosítsanak. Mint Császtvay Tünde irodalomtörténész írja a Szalon - nem kis részben a kiváló sajtóvisszhangnak köszönhetően - nagyon hamar elérte, hogy a látogató nem pusztán egy baráti társaságba lépett be, hanem a modern művészelit csapatának kiválasztott és beavatott tagjává vált, tehetsége pedig igazi elismerést nyert. ( E társaság állandó tagja volt Rickl Gyula és felesége is, akárcsak Ferenczy Károly bátyja, Ferenczy Ferenc, aki egyébként az igazságügyi minisztériumban dolgozott. Egy ös felvételen Rippl-Rónai József és mások mellett Rickl Gyuláné és Ferenczy Ferenc is látható (PIM, Jókai Mór-hagyaték, F 3301). Nem tudjuk, milyen körülmények között került sor Rickl Gyuláné arcképének elkészítésére, az azonban jól látható, hogy ez a majdnem 75 év lappangás után előkerült mű kiválóan illeszkedik Ferenczy századvégi, szecessziós jellegű rajzainak sorába (Lukovics Istvánné Minich Vilma portréja, 1896; Nápolyi emlék, 1896, Vázlat Rávai Mór Jánosné arcképéhez, 1897, stb.). Rickl Gyuláné mellszobrát egyébként a korszak legkeresettebb szobrásza, Zala György készítette el. Boros Judit 24

15 K. SPÁNYI BÉLA ( ) Délután a mezőn Olaj, fa, 13,5x32 cm Jelezve jobbra lent: K. Spányi Kezdő ár: Ft / 581 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR TÓTH MENYHÉRT ( ) Kalocsa vidéke Olaj, vászon, 34,5x49,5 cm Jelezve balra lent: TM Kiállítva: XII. kiállítás. "Műbarát" Kiállítóhelyiség, Budapest, szeptember október 12. PERLROTT CSABA VILMOS ( ) Notre Dame, 1927 Pasztell, papír, 31x24 cm Jelezve jobbra lent: Perlrott Csaba Paris 1927 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR A Virág Judit Galéria és Tóth Menyhért jogörököse között zajló jogi vita miatt, Tóth Menyhért képeit továbbra is reprodukció nélkül bocsátjuk aukcióra. Minden kedves Barátunktól és Ügyfelünktől megértést kérünk. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 26 27

16 SZŐNYI ISTVÁN ( ) Dunakanyar, 1929 Olaj, tempera, vászon, 61x68 cm Jelezve jobbra lent: Szőnyi I Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 29

17 IVÁNYI GRÜNWALD BÉLA ( ) Festő és felesége (Feleségemmel virágok közt) Olaj, papírlemez, 33,5x42 cm Jelezve jobbra lent: Iványi Grünwald Béla Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Iványi Grünwald Béla: Műteremben (Festés előtt), 1904, magántulajdon 30 31

18 KÉMÉNDY JENŐ ( ) Udvarlás, 1889 Olaj, fa, 10x13 cm Jelezve jobbra lent: Kéméndy Jenő München 1889 CZAUCZIG JÓZSEF ( ) Női portré (Steinhaus Susanna) Olaj, vászon, 72,5x58,5 cm Vakrámán hátul felirat: Zauzig, Steinhaus Susanna Kezdő ár: Ft / 710 EUR Kezdő ár: Ft / 710 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 32 33

19 PATKÓ KÁROLY ( ) Hidegpataka, 1935 Lavírozott tus, papír, 53x38 cm Jelezve jobbra lent: Patkó Hidegpataka, 1935 VIII. 22. ABA-NOVÁK VILMOS ( ) Tájkép, 1925 Lavírozott tus, ceruza, papír, 31x41 cm Jelezve balra lent: Aba-Novák 25 Kezdő ár: Ft / 516 EUR Kezdő ár: Ft / 387 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 34 35

20 IFJ. MARKÓ KÁROLY ( ) Alakok antik tájban, 1887 Olaj, vászon, 24x29,5 cm Jelezve középen lent: C Markó 887 SIEGEN, AUGUST (1850-?) Velencei részlet Olaj, fa, 15,5x31 cm Jelezve jobbra lent: Aug. Siegen Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 36 37

21 MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ ( ) Lövészárok Olaj, papírlemez, 68,5x99 cm Jelezve középen lent: Mednyánszky Hátoldalon: hagyatéki pecsét Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Feltehetően kiállítva: Báró Mednyánszky László válogatott festményeinek kiállítása. Gróf Almásy-Teleki Éva Művészeti Intézet, Budapest, január február 7. katalógus: 68. (Figyelők), vagy 105. (Tüzelőállás) számon 38 39

22 BOLDIZSÁR ISTVÁN ( ) Balatonföldvár nyáron, 1960 Olaj, vászon, 50,5x61 cm Jelezve jobbra lent: Boldizsár 1960 Bfvár Basch Andor ( ) Kaktuszok, 1923 Olaj, fa, 24x33 cm Jelezve balra lent: Basch Andor Girgenti 1923 Kezdő ár: Ft / 710 EUR Kezdő ár: Ft / 290 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 40 41

23 MÁRFFY ÖDÖN ( ) Bruges-i részlet, Olaj, papírlemez, 27x37 cm Jelezve jobbra lent: Márffy Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 19. árverés, 730. tétel Kiállítva és reprodukálva: Hungarian Fauvism ( ). Asbl Bruxelles-Musées-Expositions, Brüsszel, Reprodukálva: Rockenbauer Zoltán: Márffy. (Magyar mesterek) Budapest, Corvina Kiadó, kép ZIFFER SÁNDOR ( ) Szabadban, 1923 Olaj, vászon, 70x50 cm Jelezve jobbra lent: Ziffer Sándor 1923 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 42 43

24

25 VASZARY JÁNOS ( ) Pesaroi fürdőzők Olaj, vászon, 47x62,5 cm Hátoldalon: Ez a kép férjem műve. Özv. Vaszary Jánosné, Vaszary János hagyatéki pecsét Kezdő ár: Ft / EUR Strandolók az 1920-as években Becsérték: Ft Estimated value: EUR Az olasz Riviéra és Vaszary fehér korszaka Vaszary János a modern magyar művészet egyik legvirtuózabb festőegyénisége. Életművének sokszínűsége rámutat, hogy mesterien és merészen változtatta stílusait. Kevés művészről mondható el, hogy különböző korszakaiban egyenértékű kvalitással dolgozott tól kezdve egy új stílus, a mester utolsó és legjobbnak vélt korszaka, a fehér korszak köszönt be festészetében, ugyanis ekkoriban kezdi el az olasz Riviéra napfényes, máig kedvelt, ismert üdülőhelyeit látogatni. A Velencei- és a Trieszti-öböl, Pirano, Rimini és Pesaro partjai, nyaralói és napernyői színes kavalkádja ihlették meg a már idősödő mestert. Vaszary így ír ekkori képeiről: elérkezünk a festészetben ahhoz a zeneiséghez, midőn nem kérdezzük többé a dolgoknak értelmét és belső jelentőségét, hanem gyönyörködünk az adott formák és színek egymáshoz való viszonyának akkordjában... A korábbi, 1920-as évek eleji fekete alapozású vásznak után a fehérre alapozott vásznakon a kihagyott fehér felületek önálló, képépítő funkcióval bírnak. A fehér korszak műveit, így a Pesaroi fürdőzőket is, önfeledt játékosság és nagyvilági hangulat jellemzi. A művész könnyed ecsetvonásokkal, nagyvonalú, homogén színfelületeket visz fel vásznára. Habár a két világháború közti időszakban járunk, a békés századvég ragyogása mégis jelen van, a tengerparti városkák teljes pompájukban virulnak. Thomas Mann is hasonlóan láthatta Velencét, vagy éppenséggel Torre di Venerét, ahol a Mario és a varázsló című kisregénye játszódik. Vaszary Mannhoz hasonlóan mesterien tárja elénk a nyaralók, a tengerparti nyüzsgés látványát, meg tudja jeleníteni az önfeledt tengerparti játék és szórakozás pillanatait. Ez az örökké mozgó, lármás, önmagát élő és megsokszorozó tömeg színes kabinok és még színesebb ernyők és vitorlaszerűen kifeszített tendellák közt zajlik; itt futkos, lármáz, alszik és úszik reggeltől késő estig. Jelenetek Luchino Visconti Halál Velencében (1971) című filmjéből Pesaro tengerpartja Vaszary kompozíciós megoldásai figyelemre méltóak különösen a strandképek esetében gyakori, hogy a látkép tudatosan komponált. A művész részleteket emel ki és helyez egymás mellé a lehető legfestőibb eredmény érdekében. A helyszíneken sokszor vázlatokat készített, kisebb méretű akvarelleket, melyeket később a műtermében dolgozott ki. Szokatlanul vastagon felkent pasztózus ecsetvonásokkal festi meg a jelenetet. A tenger szaggatott vonalú hullámainak ritmusa visszaköszön az ernyők szaggatott, élénk mintázatán. A Pesaroi fürdőzők című remekműből a mediterrán világ könnyedsége, életszeretete és optimizmusa árad. Hársfalvi Magdolna 46 47

26 IVÁNYI GRÜNWALD BÉLA ( ) Balatoni aranyhíd Pasztell, papír, 26x37,5 cm Jelezve jobbra lent: Iványi Grünwald B RIPPL-RÓNAI JÓZSEF ( ) Tavaszi felhők Pasztell, papír, 49,5x39,5 cm Jelezve jobbra lent: Rónai Kezdő ár: Ft / 581 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 48 49

27 ANNA MARGIT ( ) Szőke hajú nő Tempera, papír, 27,5x20 cm Jelezve jobbra lent: Anna Margit SCHEIBER HUGÓ ( ) Art-deco hölgy Gouache, pasztell, papír, 68,5x49,5 cm Jelzés nélkül Kezdő ár: Ft / 710 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 50 51

28

29 38. PATKÓ KÁROLY ( ) Danaé Olaj, vászon, 64,5x81 cm Jelezve jobbra lent: Patkó Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Proveniencia: Az 1930-as években dr. Kepes János székesfehérvári gyűjteményében, majd budapesti magántulajdonban. Kiállítva: Aba-Novák Vilmos, Feiks Jenő, Kelemen Emil, Patkó Károly és Ziffer Sándor csoportkiállítása. Ernst Múzeum, Budapest, katalógus: 45. Reprodukálva: Magyar Művészet, VII oldal Árkádia tájain. Szőnyi István és köre szerk: Zwickl András. Magyar Nemzeti Galéria, katalógus: IV/5. 38 Rembrandt: Danaé, 1636, Ermitázs, Szentpétervár Patkó Károly: Bűnbánat, 1923, magántulajdon Michelangelo: Rabszolga, 1513, Musée du Louvre, Párizs Az argoszi királylány A görög mitológia szerint Danaé az argoszi Akrisziosz király lánya volt. Egy jóslat azt jövendölte a királynak, hogy egy napon saját unokája fog véget vetni az életének, ezért az argoszi uralkodó a lányát, Danaét egy toronyszobába zárta, hogy ne kerülhessen kapcsolatba férfiakkal, és ne születhessen gyermeke. Zeusz azonban furfangos eszközhöz folyamodott, és túljárt Akrisziosz eszén. Aranyeső formájában megjelent Danaé szobájában, elcsábította, majd megszületett közös fiuk, Perszeusz, aki később valóra váltotta a delphoi sötét jóslatot. Árkádia Az első világháború után megjelenő művészek egy csoportja, a Szőnyi István nevével fémjelzett Szőnyi-kör Aba-Novák Vilmos, Patkó Károly, Korb Erzsébet - tagjainak festészete szorosan kapcsolódik az antik szobrászatot is alapul vevő itáliai reneszánsz 54 55

30 művészethez. Pályatársai közül Patkó kötődött legjobban a klasszikus művészethez, az 1920-as évekbeli alkotásain jól látható, hogy tudatosan használta az itáliai nagymesterek kompozíciós elveit, valamint formai megoldásait. A korszakból származó egyes alkotásain a késő reneszánsz és manierista festészet, illetve szobrászat közvetlen hatását figyelhetjük meg. Nem csak a mitológiai, bibliai témaválasztás, hanem számos esetben a mozdulat, illetve a testtartás is azonos Patkó festményein, valamint az itáliai klasszikus alkotásokon ban Gyümölcsszedők című képével elnyerte a Szinyei Merse Pál Társaság ösztöndíját, amellyel Olaszországba utazott, és így lehetősége volt a helyszínen tanulmányozni az itáliai művészetet. Tiziano: Vénusz tükörrel, 1550 körül, National Gallery of Art, Washington Patkó Károly: Tükör előtt, 1923, magántulajdon Danaé egykor és most Danaé évszázadokon át népszerű téma volt a festészetben. A világtól elzárt, és az istenek vágyának kiszolgáltatott argoszi királylány erotikus történetét számos művész, többek közt -Tiziano, Rembrandt - is megfestette, valamint a huszadik századi festőket is alkotásra ihlette. A művészek általában ugyanazt a kompozíciós megoldást alkalmazták: a szépséges királylány a toronyszoba ágyán, kacéran, ruhátlanul hever, míg az ablakban fénylő aranysugár formájában jelenik meg a csábító Zeusz. Patkó azonban megváltoztatta a megszokott helyszínt. Nagybányai, majd felsőbányai látogatásainak eredményeképpen Danaét, háttérben az erdélyi bányászvároska házaival láthatjuk. Az őt körülvevő szolgálók a klasszikus ikonográfiai típusnak megfelelően egy tálban próbálják meg felfogni az aranyesőt. A festmény izzó, erős kontrasztokra épülő színkezelése által válik az Árkádia ciklus egyik legszebb darabjává. Felülről fénylő aranysugár ragyogja be az alakokat. A fekvő nő ruhátlan testét az erőteljes kék és bíbor színek, valamint a háttér mélyzöldje emeli ki. A hátteret a lila, kék és sárga színfoltok teszik hangsúlyossá. A hosszú évtizedek óta lappangó festmény utoljára Patkó 1927-es, Ernst Múzeumbeli kiállításán volt látható. Ezt követően került dr. Kepes János, székesfehérvári közjegyző gyűjteményébe, melyről Lyka Károly így írt: legjobb mestereink egész sora van benne képviselve. Kelen Anna

31 K. SPÁNYI BÉLA ( ) Alkonyati erdőbelső Olaj, vászon, 45,5x60 cm Jelezve balra lent: K. Spányi B. SCHEIBER HUGÓ ( ) Folyóparti fák, 1920 Olaj, papírlemez, 50x70 cm Jelezve jobbra lent: Scheiber H Kezdő ár: Ft / 903 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Mű-Terem Galéria, 15. árverés, 45. tétel Aukcionálva: Kieselbach Galéria 8. árverés, 207. tétel 58 59

32 MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ ( ) Műteremben Olaj, vászon papírlemezen, 34,5x21,5 cm Jelezve jobbra lent: Mednyánszky Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 41. árverés, 195. tétel Mű-Terem Galéria 16. árverés, 102. tétel 42. LÁSZLÓ FÜLÖP ( ) Pourtalès grófnő arcképe, 1914 Olaj, karton, 63x48 cm Jelezve jobbra lent: P.A. de László London okt. 3. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Sandra de Laszlo a festményt felveszi a László Fülöp oeuvre-katalógusba Aukcionálva: BÁV 57. árverés, 118. tétel 60 61

33

34 PAÁL LÁSZLÓ ( ) Erdőrészlet sziklákkal, 1876 Olaj, vászon, 61x81,5 cm Jelezve balra lent: L de Paál 876 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Jean-Baptiste-Camille Corot: Tájkép tóval, 1860-as évek, Ermitázs, Szentpétervár Proveniencia: Nemes Marcell gyűjteményében majd Kestler Miksa tulajdona (1929) Kiállítva és reprodukálva: A magyar festészet rejtőzködő csodái I. Válogatás magyar magángyűjteményekből. Mű-terem Galéria, Budapest, október 16. november oldal Vonzások és változások századi magyar festészet magángyűjteményekben. Magyar Nemzeti Múzeum, március 23. július 21. katalógus: 102. Reprodukálva: Lázár Béla: Paál László élete és művészete. Franklin Társulat, Budapest, , 80. kép Bényi László: Paál László. Képzőművészeti Alap, Budapest, 1983, 84. kép Díaz de la Peña: A fontainebleau-i erdő, 1868, Dallas Museum of Art Barbizon Paál László: Őszi hangulat (Erdőben), 1875 körül, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest Bár a barbizoni mesterek egymástól eltérő modorban festettek, valamennyien a táj bensőséges szépségét, kifejező erejét hangsúlyozták. A fontainebleau-i erdőben az 1850-es évekre létrehozták a paysage intime korábban ismeretlen műfaját. Paál 1873 nyarán érkezett Barbizonba, ahol ekkor még elevenen élt a nagy mesterek, Corot, Daubigny, de la Peña által meghonosított festői kultúra. Képeiket Paál ismerhette korábbi kiállításokról, vagy a híres londoni gyűjtő, Forbes kollekciójából. Azonnal magával ragadta a környék gazdag szín- és formavilága, lelkesen írta düsseldorfi barátjának: Ha valaha vissza akarnál vonulni, Barbizonba kellene jönnöd. Nem hiszem, hogy van ennél szebb vidék a világon. Oui, l'imagination fait le paysage, vagyis a tájképet a képzelőerő festi írta Baudelaire, és talán senkire nem illik annyira ez a megállapítás, mint a barbizoni hagyomány egyik utolsó fellobbanását képviselő magyar művészre. Paál a németalföldi és az angol tájfestészet ismeretében, szenvedélyes temperamentuma alapján még egyszer meg tudta újítani e műfajt az impresszionizmus mindent elsöprő optikai forradalma előtt

35 1876 Charles-François Daubigny: Tájkép, 1870 körül, Museum of Fine Arts, Ghent A három éve a fontainebleau-i erdőben dolgozó Paál számára az 1876-os év hozza meg az első jelentősebb sikert. A párizsi Szalonban végre felfigyelnek egyik képére. A békák mocsarát nemcsak megdicsérte a kor egyik legbefolyásosabb kritikusa Leroi Paált elsősorban a fény és árnyék ellentéte foglalkoztatja, s műve éppen e hatás miatt figyelemre méltó", de az eredeti ceruzarajzot is közölte a L'Art-ban. Az erkölcsi sikerrel azonban nem állt arányban az anyagi elismerés. Paál otthonról egyre nyomasztóbb híreket kap családja felől. Sokat dolgozik, de mintha a sors üldözné, éppen akkor, amikor nemcsak magáról, de hozzátartozóiról is gondoskodnia kellene, elhagyja szerencséje. Forbes, londoni mecénása már régen nem hallat magáról, a párizsi műkereskedők is elfordulnak tőle, a legsötétebb gondolatokba kergetve az egyre súlyosabb anyagi gondokkal küzdő festőt. Sziklák a fák között Paál László: Békák mocsara, 1875, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest A mű Paál László utolsó korszakának egyik erőteljes, drámai erejű darabja. Ez a kép, akárcsak A békák mocsara, a fény és az árnyék ellentétére épül. A sűrű, olykor szinte átláthatatlan erdő, szinte alig engedi be a napfényt a kép terébe. Paál ezzel a kevés fénnyel gazdálkodik, s nem pazarol. A finom fényhatásokkal a természet intim részleteire hangolja a festményt. Ahogy Bellák Gábor fogalmaz: Az impresszionisták napés fénykultuszával szemben Paál tájképfestészetének e vonulata inkább a fény rabul ejtéséről szól. Annak a fényminimumnak a minél érzékenyebb és intenzívebb megragadásáról, amely még éppen láttatni engedi a dolgokat. Elvont, de mégsem spekulatív; érzéki, de egyidejűleg nagyon spirituális festészet ez, amely ráadásul minden természetessége ellenére nagyon átgondoltan megrendezett kompozíciókban ölt testet. Paál szcenikus jelleget kölcsönöz a kompozíciónak. A motívumokat a képsíkkal párhuzamosan, középen egy keskeny sávban helyezi el, miközben a horizont felé megnyitott háttérből világítja meg azokat. Ez a 17. századi hagyományokat követő, tudatos beállítás megint csak az impresszionizmussal ellentétes látásmódot tükröz. A szenzuális hatásokat Paál felülírja, hogy az egyszerű látványfestészet helyett a fény misztikus vonatkozásaira koncentrálhasson. A festmény története A korábban lappangó alkotás Budapesten bukkant fel 2004-ben. A darab azonban nem volt teljesen ismeretlen, hiszen Lázár Béla már 1929-ben publikálta azt monográfiájában. A kép ekkor Kestler Miksa tulajdonában volt. Minden bizonnyal Nemes Marcell híres gyűjteményében is megfordult a festmény. Bár a korabeli katalógusokban ennek nyoma nem található, a kép vakrámáján felfedezhető cédulák jelzik, hogy az Erdőrészlet sziklákkal egykoron, a 2011-ben a Szépművészeti Múzeumban is bemutatott kivételes kollekciót gazdagította. Kaszás Gábor 66

36 ANNA MARGIT ( ) Lány galambokkal, 1935 Tempera, karton, 98,5x78,5 cm Jelezve jobbra lent: Anna Margit 935 VASZARY JÁNOS ( ) Révész Klára arcképe Olaj, vászon papírlemezen, 39x38,5 cm Jelzés nélkül Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Révész István Vaszary-gyűjteménye, 1950-es évek Kiállítva és reprodukálva: Vaszary János képeinek kiállítása. Polgár Galéria, Budapest, április 23. május 9. katalógus:

37 Ziffer Sándor ( ) Nyár a Zazar-partján, 1941 Olaj, vászon, 69,5x80 cm Jelezve balra lent: Ziffer Sándor 1941 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR CZIMRA GYULA ( ) Kertrészlet az ablakból, 1937 Hátoldalon: A művész és felesége Olaj, vászon, 79x60 cm Jelezve jobbra lent: Czimra 937 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 70

38 MÁRFFY ÖDÖN ( ) Gladiólusz Olaj, vászon, 60x50 cm Jelezve jobbra lent: Márffy Ödön KÁDÁR BÉLA ( ) Asztali csendélet Gouache, papír, 80x58,5 cm Jelezve jobbra lent: Kádár Béla Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Mű-Terem Galéria 15. árverés, 93. tétel 72 73

39

40 RIPPL-RÓNAI JÓZSEF ( ) Stilizált virágok özöne, 1914 Olaj, lemezpapír, 70x100 cm Jelezve jobbra lent: Rónai 1914 A kép hátoldalán autográf írással: Stilizált virágok özöne 1914 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Proveniencia: korábban Fényes László tulajdonában Kiállítva és reprodukálva: Rippl-Rónai József gyűjteményes kiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, március 12. szeptember 6., katalógus: 118. A vázáknak, növényeknek, gyümölcsöknek és az élet apró-cseprő rekvizitumainak kitüntetett hely jut Rippl-Rónai képein, és nem kevesebb odaadással festi ezeket, mint a figurákat. Csendéletei között és minden stílusperiódusában kimagasló értékű darabokat találunk. A pöttyös stílus különösen kezére játszott a művésznek az őt mindig körülvevő virágok ábrázolásakor. Az apró szirmok és levelek, a harsány színek, a kifejező kontúrok a stílussal való szerencsés összetalálkozásról vallanak, mint ahogy ez e nagy virágcsendéleten is tapasztalható. A csak alig jelzett tálból kiömlő virágok pompás zuhataga borítja a képteret, hátterük a puszta karton semleges nyugalma. Rippl-Rónai pöttyös virágcsendéletei leginkább korai felesége, Lazarine közreműködésével készített hímzéseinek vibráló mozaikszerűségét, buja, felületkitöltő színáradatát idézik fel. A Rippl-Rónai által találóan Stilizált virágok özönének elnevezett csendélet mindig lakások falát díszítette. Bernáth Mária 76 77

41 NAGY ISTVÁN ( ) Tanya fákkal Pasztell, papír, 31,5x45,5 cm Jelezve jobbra lent: Nagy István NAGY OSZKÁR ( ) Nagybányai utca Olaj, vászon, 45,5x92 cm Jelezve balra lent: Nagy Oszkár Kezdő ár: Ft / 774 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 78 79

42 KÁDÁR BÉLA ( ) Lovak vízparton Hátoldalon: Kisvárosi részlet Pasztell, gouache, papír, 25x41 cm Jelezve jobbra lent: Kádár Béla Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR SCHEIBER HUGÓ ( ) Séta a ligetben Gouache, pasztell, papír, 59,5x43 cm Jelezve balra lent: Scheiber H. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 80 81

43 PERLROTT CSABA VILMOS ( ) Párizsi látkép a Notre Dame-mal Olaj, vászon, 76x66 cm Jelezve jobbra lent: Perlrott Csaba Vilmos Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Kieselbach Galéria 4. árverés, 333. tétel Perlrott Csaba Vilmos: Önarckép, 1920-as évek Henri Matisse: Notre Dame, 1914, Svájc, magántulajdon Kiállítva és reprodukálva: Treasures Revealed. Selected work from the collection of Jill A. Wiltse and H. Kirk Brown III. The Art of Hungary and the Honorable Nancy G. Brinker, former U. S. Ambassador to Hungary. An Exhibition to Commemorate the 50th Anniversary of the 1956 Hungarian Revolution. Emmanuel Gallery on the Auraria Campus in Denver, október, katalógus: szám nélkül Hungarian Masterworks. Selected work from the collection of Jill A. Wiltse and H. Kirk Brown III. From Impressionism to Modernism at The Project Space of Charlotte Jackson Fine Art, Inc., Santa Fe, New Mexico, katalógus: szám nélkül 82 83

44 TELEPY KÁROLY ( ) Alpesi táj Olaj, vászon, papírlemezen, 71x51 cm Jelezve jobbra lent: Telepy K. IFJ. MARKÓ KÁROLY ( ) Itáliai táj, 1851 Olaj, vászon, 40x54 cm Jelezve balra lent: C. Marko 1851 Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 84 85

45 MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ ( ) Trén I-II. Akvarell, ceruza, papír, 15x20,5 cm Jelezve jobbra középen: Mednyánszky Kezdő ár: Ft / 839 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR MAGYAR MANNHEIMER GUSZTÁV ( ) Fantasztikus tájkép Olaj, vászon, 115,5x90,5 cm Jelezve balra lent: Magyar Mannheimer Kezdő ár: Ft / 968 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Proveniencia: egykor Strasser Artúr tulajdona (1906) Reprodukálva: Malonyay Dezső: A fiatalok. Budapest, Lampel R oldal 86 87

46 KRIZSÁN JÁNOS ( ) Tavaszi virágzás Olaj, vászon, 70,5x60 cm Jelezve jobbra lent: Krizsán J. Kezdő ár: Ft / 419 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Mousson Tivadar ( ) Alkonyi séta Olaj, papírlemez, 48,5x68 cm Jelezve jobbra lent: Mousson Jelezve balra lent: Mousson T. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 88 89

47

48 SZINYEI MERSE PÁL ( ) Faun III., 1868 Olaj, vászon, 52x42 cm Jelezve jobbra lent: Szinyei Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Ernst Múzeum, Budapest, 54. aukció, katalógus: 314/a. Arnold Böcklin: Pán a nádasban, 1857, Neue Pinakothek, München Proveniencia: Grünwald Mór Andaházy Kasnya Béláné Chorin Ferenc tulajdonában Kiállítva: Ernst Múzeum, Budapest, 1912, katalógus: 81 Ernst Múzeum, Budapest, 1932, 131. kiállítás, katalógus: 16. Nemzeti Szalon, Jubiláris kiállítás, Budapest, katalógus: 92. Reprodukálva: Meller Simon: Szinyei Merse Pál élete és művei. Az Országos Magyar Szépművészeti Múzeum kiadása, Franklin-Társulat nyomdája, Budapest, 1935, 49. Hoffmann Edith: Szinyei Merse Pál. Országos Magyar Szépművészeti Múzeum; Királyi Magyar Egyetemi Nyomda, Budapest, 1943, 56. Végvári Lajos: Szinyei Merse Pál Képzőművészeti Kiadó, Budapest, 1986, katalógus: 20. Szinyei Faunja Arnold Böcklin: Pán elől menekülő Syrinx, 1854, Neue Pinakothek, München François Boucher: Pán és Syrinx, 1759, National Gallery, London Szinyei Merse Pál első nyilvánosan bemutatott alkotása az 1868-ban született Faun (olaj, vászon, 106 x 91 cm, Magyar Nemzeti Galéria). A nagy képhez Szinyei három előzetes kompozíciót készített, melyek közül ez, a most bemutatott III. verzió áll a legközelebb, azaz a méretbeli eltéréseket leszámítva, lényegében azonos vele. Mindaz, ami a nagy, egyméteres változatról elmondható, lényegében erre a képre is érvényes. Szinyei, aki ekkoriban Karl von Piloty növendéke volt a müncheni Akadémián, 1867 októberében vázolta föl először az erdőben üldögélő Faun alakját. Mestere szigorúan felügyelte ifjú magyar növendékének előrehaladását a képpel. Piloty ugyanis ragaszkodott ahhoz, hogy a képnek élő modell után kell készülnie, a fantáziának, még ha történeti festő volt is, nem tulajdonított nagy szerepet. Szinyei 1868 tavaszán már nagyon előrehaladott állapotban volt a művel. Apjának hosszú levelekben számolt be a munkájáról: utolsó időkben nagy küzdelmeket s katzenjammereket kellett kiállanom, 92 93

49 Szinyei Merse Pál: Faun I. (vázlat), 1867, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest Szinyei Merse Pál: Faun II., Magyar Nemzeti Galéria, Budapest Szinyei Merse Pál: Faun IV. (Faun és nimfa), 1868, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest Szinyei Merse Pál: Faun III., 1868, (részletek a képből) Szinyei Merse Pál: Faun III., 1868, (részletek a képből) mert legnehezebb mikor egy képet készre kell csinálni, a frissességet a gondolatba fenntartani, s Piloty nagyon szigorúan veszi, nem bocsájtja ki az embert míg valamit ki tud belőle sajtolni; úgy hogy az ember kényszeríti önmagát fölülmúlni, mint mondani szokás. Már mikor gondoltam, hogy készen leszek, a tanár egész kiforgatott, új fejet kell rátenni, ez nem ér semmit, itt is, ott is még egészen másnak kell lenni s evvel elutazott falura azon ígérettel, hogy minden pénteken be fog jönni corrigálni. Szinyei számára a legnagyobb problémát az okozta, hogy nem találta meg a megfelelő fejet a Faun alakjához. Pilotynak is a figura fejével volt a legtöbb baja: Egy fiatal görög festő segített ki a bajból, ki eddig majdnem neheztelt rám, hogy én faunt festek s őt nem kérem fel, hogy nekem üljön, mert ő szinte büszkének látszik lenni faunkarakterű fejére. Ezt nagyon jól használhattam s midőn a tanár úr múlt pénteken itt volt, meg volt elégedve s mondá, hogy jövő péntekig készen leszek. Hála istennek, mert úgysem lesz már olyan, mint eleinte reménylettem, tehát már mostan kibocsátom Isten neki a világba, majd jövőre jobb képpel akarok fellépni. Pán, vagy Faun A Faun, vagyis a római mitológia kecskelábú, kecskeszarvú pásztoristene, lényegében a görög Pán alakjával azonos. Csúnyasága miatt sokszor rémítette meg az embereket, s a görögök olykor katonáik afféle oltalmazó isteneként tekintettek rá. Ennek az ijesztő figurának a nevéből származik a páni félelem, illetve pánik kifejezés is. A csúnya testben azonban ugyanakkor érző és gyengéd szív dobogott. Pán így lett szerelmes Syrinxbe, a nimfába. Az istenek azonban megóvták a nimfát a szerelmével őt üldöző Pántól, s menekülése közben nádszállá változtatták. Pán ebből a nádból szerkesztett magának sípot, aminek fájdalmas hangja azóta is a vágyódó szerelem sóhaja. Arnold Böcklin Pán alakja az antikvitástól fogva jelen volt az európai képzőművészetben, igazán modern jelentése azonban csak a 19. század közepétől kezdve teljesedett ki. A korábbi művészetben a patás, kecskeszarvú faun alakja többnyire staffázsalakként, vagyis a tájképek hangulatát meghatározó mellékszereplőként jelent csak meg. Pán modernizált figuráját a svájci festő, Arnold Böcklin ( ) elevenítette föl 1859-ben készült és azóta Münchenben őrzött Pán a nádasban című képén. Böcklin legnagyobb érdeme, hogy a klasszikus mitológia alakjaiban a modern ember problémáit jelenítette meg. Ezzel egyszerre tette jelen idejűvé az antikvitás kultúráját, s teremtett új lehetőségeket a képzőművészet számára is. Böcklin mitológiai festészete egyrészt egy új, civilizációtól elforduló természetértelmezésnek adott tematikus keretet, másrészt az általa megújított mitológiai zsáner a mitológiai festészet akadémiai konvenciói ellen a műfajnak egy modernebb, aktualizálóbb változatát teremtette meg, ami sokszor nem nélkülözte a parodisztikus elemeket sem. Pán Böcklin festészetében egyszerre természeti, isteni és emberi lény. Annak az érzékeny, érzelmes, gyengéd és tiszta, ám mások szemében mégis félelmetes lénynek a prototípusa, akiben a modern ember a Művészt ismerhette föl. Pán szabad és ösztönös figura, akinek állati külseje érzékeny lelket takar. Böcklin úgy festi meg a nádas árnyékában ülő Pán alakját, mint akinek számára a szerelem már végleg elveszett. A nád ugyanis nem más, mint maga az átváltozott nimfa, a szeretett Syrinx. A sípjával muzsikáló Pán úgy rejtőzik el a nád rengetegében, mint aki az eltűnt szerelem átváltozott alakjai között keres menedéket, s mint aki már csak a sípjának fájdalmas énekével, azaz a művészet erejével volna képes átélni a valóságban már elillant szerelmet. Ez a modern, Pán-Művész azonosság jelenik meg a századforduló olyan fontos műveiben is, mint Mallarmé egyes szám első személyben írt verse, az Egy faun délutánja (1887), Debussy hasonló című zenéje (1894) vagy Knut Hamsun Pán című regénye (1894). Szinyei és Böcklin Szinyei Merse Pál festészetének különös jelentősége, hogy a magyar festők közül az 1870 körüli években nála jelentkezik legmarkánsabban és legkorábban Arnold Böcklin hatása. Szinyei 1872-ben találkozott Böcklinnel, s a svájci művésszel való barátságát élete végéig nagyra becsülte ben az Itáliában utazó lányainak így ír levelében: Alkalmilag, ha egyszer a környékre kirándulnak, nézék meg Fiesoléban a Böklin [!] villát. Böklin a 19dik század legnagyobb festője volt, nekem Münchenben jó Barátom, családját is ismerem, özvegye talán reám emlékezni is fog... Egészen bizonyos, hogy Szinyei Faun-kompozícióját is Böcklin festészete inspirálta. Böcklin nagy Pán-kompozíciója 1859-től a müncheni Neue Pinakothekban volt látható, biztosak lehetünk benne, hogy Szinyei figyelmét is felkeltette az a mű. Ha egészen pontosan összevetjük Böcklin képét Szinyei Faunjával, sőt a Faun most kiállított III. számú változatával, nagyon lényeges különbségeket találunk. Böcklin az ő hősét a nád közé rejtőzve, szinte a nádassal eggyé olvadva mutatja meg. Pán alakja a természet szerves, elidegeníthetetlen része. Szinyei Faunjában ezzel szemben egy feltűnően narratív karakterű zsánerszituációt látunk. Az ő patás hőse kicsit csábos mosollyal figyeli a háttérben bujkáló nimfát, aki nyilván a pánsíp andalító hangjának keresi a forrását. Böcklin elégikus hangvételű kompozíciójához képest Szinyei képe valamiféle pajkos életörömről szól. A IV. számú nagy Faun kép a szó akadémiai értelmében befejezett műnek tekinthető. A főhős testét éles fény világítja meg, bőre valósággal olyan hatást kelt, mint egy férfimanöken simára borotvált, ápolt teste. Szinyei egy a néző felé lejtő tisztásra helyezi a fő alakot, a háttérben pedig, lomboktól takarva és élesen elválva a fő jelenettől jelenik meg egy meglehetősen modern arcú, vörös hajú nimfa. Mindezekhez képest a most bemutatott III. verzió sok szempontból a böcklini felfogáshoz áll közel. A legfeltűnőbb sajátossága ennek a változatnak, hogy itt Faun alakja korántsem olyan ápolt és steril figura. Teste, bőre sokkal durvább és sötétebb, mint a végső, a részletekig cizellált változaton. Nem is kap annyi fényt, s ezáltal jobban beleolvad környezetébe, s érzékletesebben fejezi ki a természettel való egységét. A lombozat megfestése is itt sokkal lazább és könnyedebb, mint a nagy kompozíción. A nagy Faun-kép előtere egy fűvel benőtt, festőileg szinte érdektelenül kidolgozott, színvilágában is egyhangú domboldal. A most bemutatott III. számú változat előterét éles fényekkel villózó levelek, festőileg izgalmasan és dinamikusan megfestett felületek alkotják. Ráadásul egy patakocska víztükre is felvillan itt az előtérben, s ebben a víztükörben néhány eleven fényfolt erejéig a nyári égbolt kék ege is megcsillan. Vibráló és eleven természeti környezetet látunk, egy olyan friss és festőileg gazdagon és változatosan megfestett világot, ami a Faun-kép befejezett verzióján már sokat veszített elevenségéből. Nem túlzás azt mondani, hogy Szinyei Faun-kompozíciói között ez a most kiállított és árverésre kerülő III. számú változat tekinthető a legfrissebb és legfestőibb verziónak. Könnyed, oldott és színpompás kompozíció, amiben egy kissé még Böcklin misztikus természetfelfogása is felismerhető. Bellák Gábor 94 95

50 JÁNDI DÁVID ( ) Nagybányai utca, 1929 Pasztell, papír, 34x47,5 cm Jelezve jobbra lent: Jándi Dávid 1929 KÁDÁR GÉZA ( ) Téli Nagybánya, 1928 Olaj, vászon, 74x94,5 cm Jelezve jobbra lent: NB. Kádár Géza 1928 Kezdő ár: Ft / 839 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Mű-Terem Galéria 16. árverés, 61. tétel 96 97

51 ZIFFER SÁNDOR ( ) Utcarészlet híddal, 1923 Olaj, vászon, 98x59 cm Jelezve jobbra lent: Ziffer 1923 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Ziffer Sándor: Önarckép, 1920-as évek 98 99

52 Zsolnay kerámiakép, 1896 Mária a kis Jézussal Porcelánfajansz, kontúrozott kézifestés, fénylő eozin- és magastüzű mázakkal. 21,5x18,5 cm Jelezve hátoldalon: öttornyos Zsolnay körpecsét Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Óriás dísztál perzsa motívummal, Zsolnay, 1890 körül Porcelánfajansz, magas tüzű mázas, kézi festésű díszítmény, aranyozás. Átmérő: 64 cm Jelzés: TJM családi, valamint masszába nyomott Austria-Hungaria és Zsolnay Pécs márkajelzések Restaurált Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

53 Pipacsos váza, Zsolnay, 1900 körül Porcelánfajansz, felületén domborműves mintázattal. A testet márványosan összefolyó, opak és transzparens eozinmázak borítják. Felülete irizáló. Magasság: 38,5 cm Jelzés: domború körpecsét, valamint masszába nyomott BN monogram Asztali dísztál, férfi- és nőalakkal, Zsolnay, 1905 Formaterv: Mack Lajos Porcelánfajansz, rátett díszítmény. A tárgy öble domború, felhős illetve virágmintás díszítményű. Opak és transzparens eozinmázakkal és grés-mázakkal díszített. Fazonszám: 7638 Magasság: 20,5 cm, hosszúság: 27 cm Jelzés: domború körpecsét Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

54 Lótuszos ülőke, Zsolnay, 1883 körül Pirogránit, rátett domborműves díszítéssel magas tüzű mázas kézi festéssel. Magasság: 44,5 cm Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Reprodukálva: Csenkey Éva, Steinert Ágota: Hungarian Ceramics from the Zsolnay Manufactory, Published for the Bard Graduate Center for Studies in the Decorative Arts, Design and Culture, New York, by Yale University Press, New Haven and London, 2002, 34. ábra 71. Rózsás váza négy füllel, Zsolnay, 1900 Porcelánfajansz, rátett fülek. Márványos eozinalapon ötvösmunkát idéző, körbefutó csigamintás és rózsás díszítés. Irizáló, savmaratott felület. Fazonszám: 6295 Magasság: 22,5 cm Jelzés: domború körpecsét Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

55 GYARMATHY TIHAMÉR ( ) Termékenység, 1986 Olaj, vászon, 80x90 cm Jelezve a hátoldalon: 86/6 Gyarmathy Tihamér 1986 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 106

56 CSÓK ISTVÁN ( ) Hölgy stólával Olaj, vászon, 51,5x61,5 cm Jelezve jobbra lent: Csók I. Bp. VASZARY JÁNOS ( ) Hölgy virágos ruhában Pasztell, papír, 99,5x89,5 cm Jelezve balra fent: Vaszary J. Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 39. árverés, 345. tétel

57 SZŐNYI ISTVÁN ( ) Zebegényi háztetők Tempera, papír, 30x42 cm Jelezve jobbra lent: Szőnyi I. TÓTH MENYHÉRT ( ) Virágcsendélet Olaj, papír, 42,5x30 cm Jelezve balra lent: TM BERNÁTH AURÉL ( ) Dunaparti táj, 1975 Akvarell, papír, 35x46,5 cm Jelezve balra lent: BA Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / 581 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Mű-terem Galéria 19. árverés, 12. tétel

58

59 78. BERÉNY RÓBERT ( ) Szőlős csendélet (Csendélet), 1928 Olaj, vászon, 66,5x88,5 cm Jelezve balra fent: Berény Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kiállítva: A Képzőművészek Új Társaságának (KUT) kiállítása. Nemzeti Szalon, Budapest, január, katalógus: 8. Berény Róbert emlékkiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, katalógus: 33 Reprodukálva: A Képzőművészek Új Társaságának képes katalógusa. Nemzeti Szalon, Budapest, 1929, o. n. Somlai Tibor: Tér és idő Lakásbelsők a két világháború között Corvina Kiadó, Budapest, A festmény a Magyar Nemzeti Galériában rendezett emlékkiállításon, 1963 A Szőlős csendélet Berény érett korszakának főművei közül való. Kiemelt figyelem övezte első bemutatásakor is, hiszen azon kevés alkotás közé tartozott, amelyet reprodukáltak a KUT (Képzőművészek Új Társasága) 1929 januárjában rendezett tárlatának katalógusában. A festmény fekete-fehér reprodukciója keveset árul el a kép valódi kvalitásairól, utánozhatatlan festői felületgazdagságáról, bársonyosan irizáló színharmóniáiról. Ez a kép (is) meg van festve! Ezzel a suta germanizmussal lehet jellemezni a mű legfőbb erősségét. Nem véletlen, hogy már korai, fauve-os korszakának Párizsban bemutatott műveit is hasonlóképp értékelte a korabeli francia kritika, név szerint Maurice Denis, aki Berény Cilinderes önarcképéről szólva szintén ezzel a germanizmussal élt: Le portrait est peint. Pedig Berény nem vett részt különösebb művészeti oktatásban, valósággal menekült az akadémiákról. Ő maga szerényen azt vallotta, hogy a zseninek nincs szüksége tehetségre, a korszak egyik elsőrangú kritikusa Oltványi Ártinger Imre pedig így fogalmazott: Jogosan használom a virtuóz jelzőt, mert Berény már egészen fiatal korában is meglepő technikai vértezetben lépett elő. Szinte nem volt mit tanulnia: az ujjaiban volt a mestersége. A festmény korabeli Bauhaus enteriőrben Forrás: Somlai Tibor: Tér és idő

60 Berény berlini emigrációja ( ) után festett műveit szemlélvén Oltványit elsősorban a mesterségi képzettség akaratlan fölénye nyűgözte le és Lázár Béla, a kor kiemelkedő műítésze szintén a festőiségében, mint primér kvalitásban látta Berény képeinek legfőbb artisztikumát. A Szőlős csendélet megfestésének évében Berényről így írt: A természetből új formát kiszakítani, új színharmóniákat kiolvasni, új ritmusokat kiemelni, új tónusfinomságokat kihallani, ez az ideálja, akkor is, mikor megőrzi a festészet ősrégi nyelvét, akkor is mikor új hangokon szólal meg. Az a belső tűz, melyben színei irizálnak, melybe belefoglalja látomásait, az a bársonyos tónus, mely rásimul színeire, igazi művészi tett, realitás és irrealitás egyben. Berény Róbert: Gyümölcsök, 1930 körül magántulajdon Berény Róbert: Műtermi csendélet kancsóval és gyümölcsökkel, 1920-as évek, magántulajdon Berény valóban megőrzi a festészet ősrégi nyelvét, pontosabban visszanyúl hozzá, idézi, felidézi, és átalakítja azt. Ezért, s nem csupán a pompeii vörös háttér miatt érezzük időtlennek, a pompeii freskókhoz hasonlatosnak, ám ugyanakkor abszolút modernnek is e csendéletet. A festmény igazi kuriózumnak számít Berény ekkori művei között, mert ez a fajta kettőség más ekkoriban született alkotásán nem érhető tetten. A kép modernsége, vagy éppen időtlensége mellett szól, hogy remekül mutatott korábbi tulajdonosának bauhausos jellegű lakásenteriőrjében, amelyről fényképfelvétel is készült. Ebben az időszakban plakátfestéssel kereste kenyerének legjavát a műfaj egyik legfelkészültebb megújítójaként, s e tevékenysége festményeire is rányomta bélyegét. Tárgyalt képünkön azonban a plakátszerűségnek nyoma sincs, egészen más kísérletezések lenyomatait őrzi a vászon. Berény ebben az évben (1928) számos csendéletet festett, amelyeket rendszeresen bemutatott kiállításain is. A tárlatok után, műtermébe visszatérve tovább alakította, formálta kiállított festményeit. A KUT kiállítását követően Bálint Jenő, művészeti író látogatást tett Berény műtermében, amelyről így számolt be: Hirtelen valami tíz megterített asztalka tárul elém, ínyenc falatokkal, álmodozó szőlőfürtökkel, vérpiros eprekkel, gyümölcskosarakkal, csészékkel. Ugyanolyan ízük van, mint a pirosruhás hölgynek [Csellózó nő, B.G.], vagy akár a függönynek. Minden csak emlékeztet a formák, a színek szellemére [...] Berény Róbert: Asztali csendélet, 1930 körül magántulajdon A csendéletet Berény mindig is megfelelő műfajnak tekintette a kísérletezésre, s talán ezért lehet az, hogy szinte minden korszakából ismerünk egy-egy ebben a műfajban fogant remekművet. A Szőlős csendélet esetében nem csupán a dolgok festői kvalitásának megjelenítésére irányuló törekvés [Péter András] érhető tetten, hanem egy újfajta transzparencia-érzékeltetéssel való kísérletezés első komolyabb megfogalmazása is. Nem véletlen, hogy ugyanazon a KUT tárlaton, ahol ez a csendélet szerepelt, kiállította Átlátszó tárgyak halványan című festményét is, de ugyanez a fajta igyekezet jelenik meg tárgyalt képünk párdarabján, a Kancsós csendéleten is. Berény valódi kísérletező volt az élet egyéb területein is. Számos találmányát szabadalmaztatta, így például akkor, amikor a Szőlős csendéletet festette éppen egy újfajta mozigépen dolgozott. Ez a találmánya a kivitelezések során kudarcba fúlt, ám a Szőlős csendéletet, folyton újat kereső művészi kísérletezéseinek egyik legsikerültebb alkotását a megvalósult képideák, azaz a remekművek között tarthatjuk számon. Barki Gergely 116

61 NAGY ISTVÁN ( ) Téli domboldal Pasztell, papír, 33,5x48 cm Jelezve jobbra lent: Nagy István NAGY OSZKÁR ( ) Nagybányai utca, 1931 Olaj, vászon, 52x72 cm Jelezve balra lent: Nagy Oszkár 931 Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

62 PAP GÉZA (1883-?) Napsütötte falu SCHÖNBERGER ARMAND ( ) Város Olaj, vászon, 70,5x51,5 cm Pasztell, papír, 50x35 cm Jelezve balra lent: Pap Géza Jelezve jobbra lent: Schönberger A. Kezdő ár: Ft / 419 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Mű-Terem Galéria 16. árverés, 153. tétel Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Virág Judit Galéria 34. árverés, 93. tétel

63

64 MÁRFFY ÖDÖN ( ) Tavaszi táj, 1920-as évek második fele Olaj, vászon, 58,5x76 cm Jelezve jobbra lent: Márffy Ödön Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Az életmű katalógusba felvéve az as számon. Márffy Ödön: Nyári napsütés 1930 körül, Kovács Gábor gyűjtemény A Nyolcak csoport egykori alapító tagja, a franciás iskolázottságú magyar Vadak közé tartozó Márffy Ödön a húszas évek második felére beérett művésszé vált. Sikeresen állított ki itthon és külföldön, és a modern magyar festőket tömörítő KUT elnökeként jelentős befolyással bírt a hazai kortárs képzőművészetre. Révbe ért magánélete is: hitvesével, Csinszkával kiegyensúlyozott polgári életet élhetett Szamóca utcai villájukban, ami alkotásain sem maradt nyomtalan. A tízes évek végén követett sűrű, sötétbe hajló, expresszionista korszaka után palettája újra kivilágosodott, vásznaira visszatért a századelő fauve-os örömfestészete. Ödön pikturája nagyszerűen kibontakozott az utolsó évek alatt, színes rajzos, ritka tüzű dolgokat produkált. számolt be levélben Csinszka a Párizsban élő jóbarátnak, Bölöni Györgynek 1924-ben. A megtalált idillel Márffy szinte nem tudott betelni: legfőbb festői témája felesége, háza, kertje, a kisvendéglők világa lett ekkorra. Márffy Ödön: Tájkép hegyi faluval, 1927 előtt, magántulajdon Képünk is ezt a budai, kertvárosi miliőt ábrázolja bravúros könnyedséggel. Meggyőződésemmé vált, hogy csak a természetből szabad kiindulnom, mert a színek és formák világában van egy örök határ, melyet átlépve, a képzőművészet nyelvén már nem fejezhetjük ki magunkat. írja Márffy összegző önvallomásában 1948-ban. Ez a határ, ami a figurális festészettől az absztraktot elválasztja, s amelynek Márffy mindig csak a mezsgyéjéig megy el. A fauve korszakból örökölt, gyors ecsetmozgásokkal felvázolja a tájat, élénk, de nem harsány színtömbökkel éppen csak jelzi a látványt, mégis, a szemünk előtt szinte valósághűen teljesednek ki a budai hegyek domborulatai, a házak kubusai, az égbolt gomolyfelhői, a faágakon kibomló rügyek és friss levelek. Rockenbauer Zoltán művészettörténész, PhD

65 PERLMUTTER IZSÁK ( ) Téli utca Olaj, papírlemez, 44x59,5 cm Jelezve balra lent: Perlmutter Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ ( ) Trén Olaj, vászon, 33x50 cm Jelezve jobbra lent: Mednyánszky Hátoldalon: hagyatéki pecsét Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Proveniencia: korábban a Wolfner és Singer Irodalmi Intézet tulajdonában

66 KÁDÁR BÉLA ( ) Falusi jelenet Anilin, akvarell, papír, 24,5x32 cm Jelezve balra lent: Kádár Béla Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 128

67 GLATZ OSZKÁR ( ) Levél a kedvestől Olaj, vászon, 80x60,5 cm Jelezve jobbra lent: Glatz RUDNAY GYULA ( ) Társaság a szabadban Olaj, vászon, 42,5x54,5 cm Jelezve balra lent: Rudnay Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

68

69 89. Itália szerelmese 88 GULÁCSY LAJOS ( ) Kastélypark (Van Ostade modorában), 1908 körül Olaj, vászon, 40x30 cm Jelezve jobbra lent: Isac (sic) van Ostade modorában Gulácsy Lajos műhelyéből Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Reprodukálva: Marosvölgyi Gábor: Gulácsy Lajos. Mundus Magyar Egyetemi Kiadó, Budapest, (szöveg közti képek), 11. (színes tábla) december 3. délután 2 órakor egy különös öltözetű fiatalember szállt le az anconai vonalat befutó vasúti kocsiból a római pályaudvaron. Fején egy 1830 körüli divatos cilinder, testén sötét télikabát, melyre még egy sötét havelock volt fölcsapva, lábszárán francia forradalombeli, térdig érő gamásni, kopott színű ugyan, de elárulta, hogy viselője nagy súlyt helyez az előkelő és bizarr megjelenésre. Egy amerikai vágású cipő egészítette ki a ruházatot, melyben három század divatja futott keresztül. Flaubert vagy Balzac tolla bizonyára jobban tudná jellemezni ezt a figurát. /Gulácsy Lajos: Tűnődés/ Ez a fiatalember a húszéves Gulácsy Lajos volt, aki először ment Itáliába. Utazása örökre meghatározta alkotói pályáját. A történelmi múlt, Itália középkori, reneszánsz városai végzetes, soha el nem múló rajongással töltötték el a fiatal művészt. Ahogy Gauguin művészetének legmeghatározóbb, késői szakasza nem valósulhatott volna meg a déltengeri szigeteken, vagy Csonváryé a Közel-Keleten tett utazásai nélkül, úgy Gulácsy művészete sem alakult volna azzá, amivé Itália földjén való utazásai tették. Ő itt "díszletet" talált keserédes álmaihoz, pontosabban, hiteles közeget a valóságba átültethető ábrándokhoz. Gulácsy érzékeny, a nyugati civilizáció technikai vívmányaitól idegenkedő költői lelkületének, Itália a megnyugvást jelentette. Sokszor reneszánsz ruhát öltve látjuk viszont archív fotókon az ábrándos tekintetű művészt, egy letűnt kor szerelmesét től kezdve Észak-Itália vidékeit: a Garda-tó festőien szép kisvárosait, Cadenabbiát, a Comói-tó környékét, Veronát és Padovát látogatja ban pedig, a Kastélypark festésekor már Bellagióban időzött. Gulácsy címadásai általában nosztalgikusak, poétikusak, melankolikusak és mindenekelőtt romantikusak, képein a hangulat és az érzelem dominál, melynek ihletője Itália, hullámzó dombjaival, regényes, időtlen szerelmespárjaival, ódon, titokzatos múltú épületeivel. A Kastélyparkról Isaac van Ostade: Korcsolyázók, magántulajdon Gulácsy Lajos: Régi kert Veronában,1908, magántulajdon A Kastélypark jelenésszerű, álomittas ábrázolásán Gulácsy víziói, képzeletben megélt történései köszönnek vissza. Édesanyjának írt leveleiből tudjuk, hogy ekkoriban lankadatlan buzgalommal dolgozik, és rengeteget fest. Itália szeretete és művészetének állandó csodálata nem hagy neki időt a mindennapok problémáira: sokat dolgozom, és belé vagyok egészen merülve a festésbe, más egyáltalán nem érdekel itt Olaszországban most, mint a művészet számol be anyjának írt levelében Gulácsy tól kezdődően jelennek meg a reneszánsz, barokk és rokokó reminiszcenciák a Gulácsy életműben. Gulácsy a festményein Botticelli vagy a preraffaeliták idillikus reneszánsz szemléletét idézi fel, melyet ellenpontoz a késő barokk németalföldi zsánerfestészet látásmódjával. Ezeket a stílusjegyeket érhetjük tetten itt. A Kastélypark Isaac van Ostade késő képeinek finom festőiségét, Rembrandt képeinek sötét modusát idézi. Gulácsy művén időtlen, idilli táj jelenik meg. Az emberalakok jelzésszerűek, stilizáltak, harmonikusan olvadnak bele az őket körülölelő tájba. A fák színpadiasan keretezik a jelenetet, a messzeség felé tekergőző sétaút vezet. Sejtelmes kép, melynek zöldes-barnás, aranyos lazúrral bevont felületei, finom, lágy kontúrjai a németalföldi festészetet idézik. Gulácsy csodás kertjei és tájai különleges történeteket hordoznak, emlékeket ébresztve a nézőben. Hársfalvi Magdolna

70 P. BAK JÁNOS ( ) Csendélet Olaj, vászon, 85,5x65 cm Jelezve középen lent: P. Bak TÓTH MENYHÉRT ( ) Virágcsendélet Olaj, vászon, 60,5x44,5 cm Jelezve jobbra lent: TM BOLDIZSÁR ISTVÁN ( ) Virágcsendélet korsóban, 1948 Olaj, vászon, 53,5x40,5 cm Jelezve balra lent: Boldizsár 948 Kezdő ár: Ft / 452 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / 903 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

71 KÁDÁR BÉLA ( ) Álarcosbál Akvarell, papír, 46x30 cm Jelezve jobbra lent: Kádár Béla SCHEIBER HUGÓ ( ) Harcművész Gouache, papír, 68x55,5 cm Jelezve középen lent: Scheiber Hugó Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

72

73 CZIGÁNY DEZSŐ ( ) Csendélet citromokkal, 1909 Olaj, vászon, 48,5x39,5 cm Jelezve balra lent: Czigány 909 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Czigány Dezső Csendélet citromokkal című képe, Morandi metafizikus csendéleteinek tisztaságát idézi. A végletekig leegyszerűsített festmény puritánsága ellenére tele van tartalommal és finomsággal. A felépített kompozíción fegyelmezetten tömörülnek a képi elemek, egymáshoz simulnak és összekülönböznek, ahogy azt a kolorit szabályai megkívánják. A tökéletes feszesség és a szerkesztett harmónia. Végsőkig kiforrott, leegyszerűsített festészet ez. Czigány a cézanne-i módszer teljes fegyvertárát birtokolta. Az ábrázolt tárgyak tömegük határozott körvonalakkal való megragadása helyett a festő óvatos ecsetvonásokkal körültapogatja formájukat, s a színek aprólékos modulációját alkalmazza súlyos plaszticitással jelennek meg, de messze felülemelkedve a naturalista megfestés anyagszerű megközelítési módján. Ekkorra Czigány is eljutott fejlődésének arra a pontjára, hogy Cézanne megfogalmazásában múzeumi művészet -et akarjon létrehozni, vagyis a hagyományokat, minden idők legnagyobb mestereinek örökét kívánja megőrizni és továbbfejleszteni. írja Rum Attila a festő monográfusa. Czigány Dezső: Csendélet, 1912 körül, magántulajdon Giorgio Morandi: Csendélet, 1951, magántulajdon Azok, akik a Nyolcak időszakában értették és értékelték a társaság újító művészetét, szinte valamennyien lelkesedtek Czigány eme aszketikus tömörségű és kristálytiszta szerkezetű csendéleteiért. Talán ezekben a kompozíciókban szólalnak meg a legmarkánsabban azok az értékek, melyek a Nyolcak jelentőségét adják, s a csoportot kiemelik a kor egyéb irányzatai közül. Nála nem csak azért vannak a színek, hogy a kép kompozíciójának megadják a harmóniáját, nem azért, hogy finom és érzékeny ellentétekkel megadják a formák egyensúlyát, nála a színek önmagukért élnek, jobban mondva végső törekvése a színeivel, kiválogatott színeinek használatával az, hogy ezek, önmagukban, ellentéteikben, harmóniáikban a legidegesebb érzékies hatást váltsák ki az emberekből." jegyzi le Bölöni György Czigány alkotásairól 1911-ben. A szerző már ekkor találóan vetíti előre azt az utat, melyet a művész csendéleteivel bejár az 1920-as évek közepéig. A cézanne-i képszerkesztés elveit mutatják képei, azonban színkezelésében lényegesen eltér a francia mester modorától: felfokozott és erőteljes, mely elsősorban a motívumok anyagszerűségének visszaadására szolgál. Czigány csendéletein a motívumok teljesen hétköznapiak levesestál, gyümölcstartó, almák, tányérok, váza önmagukban is mértani testek, melyeknek az egymáshoz való viszonya a tér és a perspektíva érzékeltetésére ad lehetőséget. A színeket is a cézanne-i kánon szerint alkalmazza. A kompozíciók alapszínei a zöld, a kék és a fehér, valamint e színek reflexei. E hideg színek ellentéteként kerülnek a vászonra a piros, sárga és narancsszínű gyümölcsök. Czigány az azonos motívumokba egy-egy terítő gyűrődésével, a kancsón megcsillanó fényekkel, a tálak vagy vázák játékos körvonalával hoz változatosságot. Kaszás Gábor

74 PERLROTT CSABA VILMOS ( ) Kilátás a műteremablakból Olaj, papírlemez, 84x60,5 cm Jelezve jobbra lent: Perlrott Csaba V MÁRFFY ÖDÖN ( ) Gyümölcsös csendélet, 1910 körül Olaj, vászon, 56x69 cm Jelezve balra lent: Márffy Ödön Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Oeuvre-jegyzék: In: Rockenbauer Zoltán: Márffy életmű katalógus. Budapest Párizs, Makláry Artworks,

75 FREY KRISZTIÁN ( ) Cím nélkül, 1992 Olaj, tus, papír, 69x50 cm Jelezve balra lent: F. 92.X.19. Jelezve középen lent: Frey K. Kezdő ár: Ft / 484 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR VÁLI DEZSŐ (1942- ) Klee mosolyog, Műterem, A/08/10 Olaj, farost, 61,5x61,5 cm Jelezve jobbra lent: Váli D. 08. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

76 EL KAZOVSZKIJ ( ) Kék fej Olaj, karton, 73,5x56 cm Jelezve jobbra fent: El Kazovszkij Jelezve hátoldalon: El Kazovszkij GYARMATHY TIHAMÉR ( ) Változások II, 1988 Olaj, vászon, 60x60 cm Jelezve hátoldalon: 88/b 23 Gyarmathy Tihamér x60 Változások II. Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

77 CSERNUS TIBOR ( ) Ülő nő (Könyvborító terv), 1975 Olaj, papír, 15x11 cm Jelezve jobbra lent: CST, Paszpartún: CST Kezdő ár: Ft / 774 EUR MÁRFFY ÖDÖN ( ) Menekülők, 1951 Akvarell, tus, papír, 28x36,5 Jelezve balra lent: Márffy Hátoldalon az özvegy kézírása: "Menekülők" tanulmány 1951 Becsérték: Ft Estimated value: EUR Reprodukálva: Csernus Tibor retrospektív kiállítása. KOGART, Budapest, január 6. március oldal Kezdő ár: Ft / 774 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

78

79 104. FERENCZY KÁROLY ( ) Gutini erdészlak, 1908 Olaj, vászon, 46x61 cm Jelezve balra lent: Ferenczy K Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Proveniencia: Völgyessy Ferenc tulajdonában (1963) Völgyessy Ferenc hagyatéka (1979) Kiállítva: A MIÉNK III. kiállítása. Nemzeti Szalon, Katalógus: 101/b, Erdészlak címen A Ferenczy család. Budai Vár, , katalógus: 59 Ferenczy. Ferenczy Károly gyűjteményes kiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, november május 27., katalógus: 251 Reprodukálva: Genthon István: Ferenczy Károly, Corvina kép 104 oeuvre jegyzék: 236 Ferenczy Károly és Ferenczy Béni, 1910 körül A város és a hegyek Nagybánya a Keleti-Kárpátok, pontosabban a Gutin-hegység nyugati lejtőjén helyezkedik el. A város kertjei felkúsznak az erdő pereméig, utcáit pedig átjárja a magas fennsíkok tiszta levegője, a tágas horizontok és a határtalan szabadság vágyát ébresztve fel a művésztelepen dolgozó festők szívében. Előbb vagy utóbb a legtöbben túlmerészkedtek a Liget árnyas ösvényein és áttették működésük színterét az Izvorára vagy Kapnikbányára. Kezdetben Ferenczy Károly is a közeli dombok fái alatt vagy a családi ház kertjében festette meg a Mária üdvözlésére siető királyokat, a fiát feláldozni kész Ábrahámot vagy éppen az alkonyi félhomályban hazatérő favágókat, és csak később, több év elmúltával, 1905 körül kezdett feljárni a Gutinra. Ez év tavaszán írta előbb gyermekeinek, majd Réti István barátjának, hogy a nyarat Kapnikon kívánja tölteni. Mivel a Rétinek szóló levél vonatkozó sorai Ferenczy festői motivációira is rávilágítanak, érdemes szó szerint idézni őket: Én a nagy vakációt alighanem Kapnikon töltöm famíliástúl, de ezt ne terjeszd, mert még utánam hurcolkodik egypár motívumlegelő ifjú. Nagyon kifestettem már a bányai dombokat, és sokat bízom e kis friss szemmel való nézésben, egészen a természet ölén való életben. (Réti Istvánhoz, Bp május 16. Publikálva: Ölel Carolus. Ferenczy Károly levelezése, Bp szám, 99. old.) Ferenczy Károly: Séta, 1907, magántulajdon Friss szemmel, friss kézzel A kísérlet bevált, az nyarán festett képek Ferenczy festészetének megújulását bizonyítják, esetenként az impresszionizmus, vagy a posztimpresszionizmus eszközeinek a korábbiaknál következetesebb alkalmazásával. A megújító lendület kitartott a következő években is, így az 1908-ban készült Gutini erdészlak a festő egyik legszokatlanabb tájképe lett. Első pillantásra egy ártatlan, egyszerű tájképet látunk, erdészházat melléképülettel, a háttérben erdővel. Ha azonban hosszabban elmerülünk a kép szemrevételezésében, kibontakozik a kompozíció mértani rendje. Feltűnik, hogy a gyalulatlan deszkákból összerótt kerítés milyen éles szögben fut le a képmező bal alsó széléhez, mintegy fogódzóul kínálkozva felfele kaptató tekintetünknek. Maga a kerítés egy átlósan elhelyezett, elkülönülő teret határol, melynek arányait megismétli a melléképület szabályos tömbje. Minderre kettős ritmussal "válaszol" az épületek oromzatainak motívuma, lezárva, de egyben feszültséggel is telítve a kompozíciót. A hétköznapi látvány mögött meghúzódó képi struktúrát tagolatlan, éles fény emeli ki, szó szerint is rávilágítva Ferenczy többnyire rejtett képi gondolkodásmódjára. Boros Judit

80 RUDNAY GYULA ( ) Tájkép gémeskúttal Olaj, vászon fán, 28x47 cm Jelezve középen lent: Rudnay MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ ( ) Tátrai részlet Olaj, vászon, 44x55,5 cm Jelezve jobbra lent: Mednyánszky Kezdő ár: Ft / 645 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

81 KMETTY JÁNOS ( ) Szobabelső Akvarell, papír, 24,5x34,5 cm Jelezve középen lent: Kmetty BORNEMISZA GÉZA ( ) Enteriőr Olaj, vászon, 60x73 cm Jelezve jobbra lent: Bornemisza Géza Kezdő ár: Ft / 581 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Mű-Terem Galéria 15. árverés, 90. tétel Becsérték: Ft Estimated value: EUR

82 BATTHYÁNY GYULA ( ) Régi élet Anilin, tus, papír, 28x22 cm Jelzés nélkül Hátoldalán: gróf Batthyány Gyula Régi élet Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR GÁBOR JENŐ ( ) Zebegényi részlet Akvarell, papír, 36x51 cm Jelezve jobbra lent: Gábor J. Kezdő ár: Ft / 581 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

83 111. CZÓBEL BÉLA ( ) Nagy csendélet, 1935 Olaj, vászon, 101x73,5 cm Jelezve balra fent: Czóbel Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 31. árverés, 25. tétel Aukcionálva és reprodukálva: BÁV 74. árverés, 36. tétel Czóbel Béla a 20. századi magyar művészet egyik legjelentősebb alakja, aki nemcsak itthon volt népszerű, de nemzetközi viszonylatban is a legismertebb festőink közé tartozott. Azon kevés alkotónk egyike, aki külföldi letelepedése után sem szakította meg kapcsolatát a szülőfölddel. Szemben például Victor Vasarelyvel, Kepes Györggyel mindvégig megőrizte szoros kapcsolatát a haladó művészet hazai szereplőivel, és az egyre inkább bezárkózó ország számára a nyugati progresszív irányzatok egyik legfontosabb közvetítőjévé vált. Egyszerre volt a francia Fauve mozgalom és a Nyolcak meghatározó alakja. Az I. világháború után a Belvedere Szalon köré csoportosuló progresszív művészek között találjuk, miközben Berlinben a Die Brücke tagjaival állít ki. Míg Párizsban és New Yorkban jelentős sikereket ér el, tagja lesz a KUT-nak, valamint a Greshamkörnek. Egyéni kiállításokkal jelentkezik a Tamás Galériában, az Ernst Múzeumban, valamint a Fränkel Szalonban. Később Szentendrén telepedett le, és fontos szerepet töltött be abban az eszmélési folyamatban, melynek során a hatvanas években induló fiatal művészgeneráció Párizs művészeti jelentőségét felismerhette. Mint világpolgárnak, alkotásai megtalálhatóak Magyarországtól egészen Amerikáig, óriási feladat elé állítva azokat a kutatókat, akik a teljes, vagy a részleges életmű rekonstruálására törekednek. Nem véletlen, hogy az utóbbi években a hazai művészettörténet kutatás számára is épp Czóbel szolgáltatja a legnagyobb meglepetéseket. Előbb az I. világháború kitörését követően kellett műtermét hátrahagyva Párizsból menekülnie, később pedig a Párizs és Budapest, valamint a Párizs és Szentendre közötti ingázás gyorsította fel képeinek szétszóródását. 111 Georges Rouault: Virágok, 1930-as évek, magántulajdon Az 1930-as évek közepén Czóbel neve már az egész világon ismert. Kiállításai nyílnak Párizsban, New Yorkban. Vásárlói között találjuk a párizsi Modern Képtárat és a washingtoni Múzeumot. Nemzetközi ázsiójával együtt népszerűsége idehaza is megnő. Báró Hatvany Ferenc állandó támogatója lesz, miközben Fruchter Lajos, Köves Oszkár, Szilágyi Sándor tucatjával vásárolják alkotásait. Czóbel festészete e korszakban találja meg kiérlelt, gazdag hangját: túl van a francia Fauve-ok szenvedélyes lázadásán, a hollandiai és a berlini évek kontúros, expresszív formanyelvén. A harmincas években megjelenő erőteljes, mély zengésű, pasztózus színvilága már egy kiforrott stílus magabiztosságát tükrözi. Örökérvényű látásmód és mélyén szuverén művészi rend rejlik festészetében. Czóbel sűrű, összevont, tónusos színfoltokat fest. Színei mégsem a természet külsején észlelt anyagszerűséget ábrázolják, hanem a festő érzéseit vannak hivatva kifejezni. Ezeknek a színfoltoknak ütemesen tagozott, hol világosabb, hol sötétebb rendjén a fény eloszlik a kép egész felületére... Ahány színfolt, annyi hol élénkebben, hol fojtottabban sugárzó, önálló fényforrás. A fény színné vált, a színek széttáruló skálája rendjén decentralizálódott. írja Kállai Ernő 1934-ben megjelent monográfiájában. A harmincas évek közepéig a határozott kontúrvonalak, és az erős színhatású foltok uralkodtak expresszív jellegű képein. Festészetében az évtized második felében került előtérbe a testeket fényfoltokkal hangsúlyozó, plasztikus szemléletmód. Ilyen alkotás a Fekvő nő ( ), a Madonna (1937) vagy éppen az Önarckép pipával (1940 körül). A Nagy csendélet is ebbe a sorba illeszkedik, melyen a kép középterében álló kancsóé és egy dús virágcsokoré a főszerep. Az asztal és egy ablakkeret koordináta rendszerébe illesztett, erős plasztikus értékekkel modellált virágok kitöltik a vászon felületét, vitalitással, frissességgel telítve a képet. Czóbel témaválasztásai szorosan a természeti látványhoz kötődnek: tájat fest, interieur-t, emberi alakot és sok-sok csendéletet. A látvány olyanná alakul ecsetje nyomán, ahogyan csak ő lát: a tárgyak és formák feloldódnak a színek, vonalak egymáshoz való vonatkozásában. Ez az üde, fesztelen festőiség visszaadja a hétköznapi dolgok misztériumát. A tónusok dúsan és sokrétűen ömlő, befelé sugárzó szépsége átrajzolja a tárgyak természetét, s egy magasabb rendű esztétikai harmóniába rendezi a képen megörökített profán tárgyakat. Kaszás Gábor 162

84 PERLMUTTER IZSÁK ( ) Poprad, 1899 Olaj, fa, 15,5x24 cm Jelezve jobbra lent: Perlmutter Hátoldalon: Perlmutter fecit Poprad júl. 20. TORNYAI JÁNOS ( ) Puszta Hátoldalon: Táj Olaj, karton, 14x19,5 cm Jelezve jobbra lent: Tornyai Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / 323 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 63. árverés, 104. tétel Mű-terem Galéria, 2. árverés, 17. tétel

85 114. ORBÁN DEZSŐ ( ) Parkrészlet lila virágokkal, 1911 Olaj, vászon, 63x80,5 cm Jelezve jobbra lent: Orbán 911. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kiállítva és reprodukálva: A Nyolcak. Janus Pannonius Múzeum, Pécs, december május 19. katalógus: 318. Feltehetőleg kiállítva: Nyolcak kiállítása. Nemzeti Szalon, Budapest, katalógus: tételszámok valamelyikén 166

86 TORNYAI JÁNOS ( ) Piros ruhás hölgy kertben Olaj, falemez, 23x27,5 cm Jelezve jobbra lent: Tornyai Hátoldalon felirat: Az én kedves jó barátomnak Dr. Gyenge Miklós író s szerkesztő Úrnak, (aki a szeretetben és a művészetben nagyon is erős!) Küldöm igaz szeretettel, én Tornyai János Bpest 928. dec. 21. VASZARY JÁNOS ( ) Kislány és kutyája, 1920-as évek Olaj, vászon, 55,5x69,5 cm Jelezve balra lent: Vaszary J. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kezdő ár: Ft / 484 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

87 BORNEMISZA LÁSZLÓ ( ) Mediterrán város Laparany, zománcfesték, farost, 39,5x48,5 cm Jelezve balra lent: Bornemisza BERKES ANTAL ( ) Forgatag a nagyvárosban Olaj, papírlemez, 74x102,5 cm Jelezve jobbra lent: Berkes A. Bp. Kezdő ár: Ft / 710 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

88 SCHEIBER HUGÓ ( ) Kalapos férfi Gouache, pasztell, papír, 69,5x49,5 cm Jelezve középen lent: Scheiber H. SCHEIBER HUGÓ ( ) Úton Gouache, pasztell, karton, 58x29 cm Jelezve középen lent: Scheiber H. Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / 903 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

89 BRODSZKY SÁNDOR ( ) Horgásztanya Olaj, karton papírlemezen, 23x30,5 cm Jelezve jobbra lent: töredékes szignó Hátoldalon: hagyatéki pecsét Kezdő ár: Ft / 484 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR K. SPÁNYI BÉLA ( ) Patakparton Olaj, vászon, 57x67,5 cm Jelezve balra lent: K. Spányi B. Kezdő ár: Ft / 903 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 58. árverés, 20. tétel

90

91 RIPPL-RÓNAI JÓZSEF ( ) Lazarine kezére hajtja fejét, 1912 Olaj, karton, 66x49 cm Jelezve balra fent: Rónai Kezdő ár: Ft / EUR Proveniencia: korábban özv. Rippl-Rónai Józsefné tulajdonában (1928) Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kiállítva: Rippl-Rónai József emlékkiállítása. Ernst Múzeum, Budapest, december, katalógus: 189. A családi portrék jelentősége Az 1910 és 1915 között készült nagyméretű családi portrék Rippl-Rónai úgynevezett kukoricás stílusának kiteljesedését jelölik az életműben. Ekkor készült képein a festői szövet olajpettyekből alakul, amely vibrálóan fedi a vásznat vagy kartont. A pötytyöket vastag kontúrok rendezik formába, szinte fauve-os képpé nemesítve az összhatást. Bár Rippl-Rónai 1910-es párizsi útja során személyesen is megismerkedett a legmodernebb francia irányzatokkal, önmaga festészetét mégsem tartotta a párizsi modernekéhez hasonlónak; saját útját járta. Kukoricás képeit elborítják a tiszta, harsogó színek, a dekoratív mozgalmasság, a határtalan vidámság és életszeretet. Nem is véletlen, hogy ekkor készült alkotásaival kapcsolatban egy második szecessziós periódusról beszél a Rippl-Rónai kutatás. Rippl-Rónai József: Lazarine és Anella, 1911, magántulajdon A csigafonatos konty Lazarine unokahúga, a francia Anette Paris Rippl-Rónaitól kapta az Anella becenevet ben vették magukhoz a kislányt, s egy csapásra Rippl egyik kedvenc modelljévé vált. Szinte mindig csinos kalapban vagy valamilyen rafinált módon a hajába kötött szalaggal látjuk. Hosszú orra ívelt, szája szépen metszett, az 1910-es évek elején haját kétoldalt csigásan fülére csavarva viselte. A korban népszerű frizura láthatóan kedvelt volt a Róma villa hölgylakói körében. Anella nagynénje, Lazarine számára is a sajátjához hasonló hajviseletet készített, ahogy képünkön is látható. A kép közvetlen analógiája a sokat reprodukált Lazarine és Anella című festmény (1911; magántulajdon), melyen mindketten ezt a frizurát viselik. De ugyanebben a hajkölteményben bukkan fel Martyn Mária, azaz Baby is, aki a Három gyermek (1912 körül) című képen Anella mellett látható. Rippl-Rónai József: Három gyermek, 1912 körül, magántulajdon Dekorativitás mindenekfelett A kukoricás képek e típusa Rippl századfordulóra jellemző dekorativitását idézik. A kompozíción kitüntetett szerepet kap a barna pöttyökből összeálló vonalak grafikus hatása. A szellemesen használt kontúrvonalakkal a festő képes tökéletesen érzékeltetni Lazarine zöld blúzát, annak okker hajtókáját. A test szabadon maradt felületeit a körvonalakon belül modellálja, hangsúlyt adva ezzel az alaknak. A teljes képfelületet az egymáshoz tónusban közel álló, meleg színek, narancsok-sárgák uralják környezetükben pedig a piros és a barna kap tüzes fényt. Az intenzív, tiszta színek használata erősíti a festménynek a Fauve-ok stíluseszközeivel való rokonságát, de velük ellentétben Rippl-Rónai megőrzi a színek statikusságát. A színei nem átmenetben kapcsolódnak egymáshoz, hanem a világos és sötét foltok mintegy szembeszegülnek egymással. Malonyay Dezső szerint a festő uralkodik a szín által gerjesztett hangulatok fölött (...) nem a színek kedviért festi a képet, a színhangulatok (...) nála csak eszköz maradnak s nem válnak öncéllá. Kaszás Gábor

92 TORNYAI JÁNOS ( ) A Szentendrei művésztelep kertje, 1934 körül BERÉNY RÓBERT ( ) Kertben Olaj, fa, 71,5x87 cm Kiállítva és reprodukálva: Olaj, vászon, 73,5x93 cm Jelezve jobbra lent: Tornyai A Tornyai-lelet. Jelezve balra lent: Berény Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Reprodukálva: Becsérték: Ft Estimated value: EUR A Tornyai-lelet. (naptár) Fine Arts Publishing House, Budapest, május Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Mű-Terem Galéria, 18. árverés, 189. tétel

93 PERLROTT CSABA VILMOS ( ) Nagybánya, 1910-es évek Olaj, vászon, 76,5x76,5 cm Jelezve jobbra lent: Perlrott Csaba Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 182

94 FÉNYES ADOLF ( ) Eső után Olaj, fa, 18x29,5 cm Jelezve jobbra lent: Fényes POLL HUGÓ ( ) Tavasz Pasztell, papír, 32,5x50 cm Jelezve balra lent: Poll H. Kezdő ár: Ft / 774 EUR Kezdő ár: Ft / 903 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

95

96 BERÉNY RÓBERT ( ) Csendélet gitárral és maszkkal, 1925 körül Olaj, vászon, 93,5x69,5 cm Jelezve balra fent: Berény Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 53. árverés, 14. tétel Juan Gris: Hegedű és gitár, 1913, The Colin Collection, New York

97 Váza, bacchanália-ábrázolással, Zsolnay, 1906 Formaterv: Mack Lajos Porcelánfajansz, domborműves figurális díszítmény. A tárgy csillogó, opak eozinmázakkal fedett. Fazonszám: 7735 Magasság: 48 cm Jelzés: domború körpecsét, valamint masszába nyomott, Mack Lajos szignójaként használt makk-embléma Névjegytartó tál, négy nőalakkal, Zsolnay, 1900 körül Porcelánfajansz, rátett díszek. Márványosan összefolyó transzparens eozinmázas, fényes felület. Fazonszám: 6063 (?) Magasság: 19,5 cm Jelzés: domború körpecsét Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

98 CZÓBEL BÉLA ( ) Lány portréja Olaj, vászon, 44x35,5 cm Jelezve jobbra lent: Czóbel Pólya Tibor ( ) Kertben Olaj, papírlemez, 40x50 cm Jelezve jobbra lent: Pólya Tibor Kezdő ár: Ft / 710 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

99 IVÁNYI GRÜNWALD BÉLA ( ) Virágok és gyümölcsök Olaj, papírlemez, 58x49,5 cm Jelezve jobbra lent: Iványi Grünwald Béla Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 195

100 CZIMRA GYULA ( ) Van Gogh-os csendélet, 1938 IVÁNYI GRÜNWALD BÉLA ( ) Virágcsendélet Olaj, vászon, 72x54 cm Olaj, vászon, 80x60 cm Jelezve jobbra lent: Czimra 938 Jelezve jobbra lent: Iványi Grünwald Béla Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Proveniencia: Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Kieselbach Galéria 19. árverés, 67. tétel Becsérték: Ft Estimated value: EUR korábban letétben a Magyar Nemzeti Galéria Új Magyar Képtárában

101 GLATZ OSZKÁR ( ) Gyermekek a domboldalon, 1936 Olaj, vászon, 46,5x62,5 cm Jelezve balra lent: Glatz 1936 Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR MÁRFFY ÖDÖN ( ) Erdei út, 1910 körül Olaj, vászon, 79x59,5 cm Jelezve jobbra lent: Márffy Ödön Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Oeuvre-jegyzék: In: Rockenbauer Zoltán: Márffy életmű katalógus. Budapest Párizs, Makláry Artworks,

102 IVÁNYI GRÜNWALD BÉLA ( ) Tavaszi táj Olaj, vászon, 51x61 cm Jelezve balra lent: Iványi Grünwald Béla Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 140. FÉNYES ADOLF ( ) Flórián tér, 1910 Olaj, vászon, 54x69,5 cm Jelzés nélkül Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Proveniencia: Grünwald Paula tulajdona (1927) Kiállítva: Fényes Adolf újabb képei és újabb rajzai. Ernst Múzeum, Budapest, katalógus: 33. (A kőszent címmel) A Szinyei Merse Pál Társaság művésztagjainak második kiállítása. Ernst Múzeum, Budapest, január-február, katalógus: 82. Fényes Adolf gyűjteményes kiállítása. Ernst Múzeum, Budapest, december, katalógus: 134. (Kőszobor, 1910 címmel) Fényes Adolf emlékkiállítása. Katona József Múzeum, Kecskemét, november 29. december 27. Fényes Adolf emlékkiállítás. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, katalógus: szám nélkül

103 GULÁCSY LAJOS ( ) Alkonyat Olaj, papírlemez, 33,5x36,5 cm Jelezve balra lent: Gulácsy Hátoldalon autográf felirat: Gulácsy Lajos Rigó u. 14. sz. "Alkonyat" olajfest. 180 kor Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 18. árverés, 53. tétel 202

104 CZÓBEL BÉLA ( ) Kertrészlet SCHÖNBERGER ARMAND ( ) Margit híd, 1920 Szén, akvarell, papír kartonon, 41,5x52 cm Olaj, vászon, 35,5x45 cm Jelezve jobbra lent: Czóbel Jelezve jobbra lent: Schönberger A Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kiállítva és reprodukálva: Czóbel Béla soha nem látott képei. Virág Judit Galéria, Budapest, november 3. december 6. katalógus: 17. Becsérték: Ft Estimated value: EUR Feltehetőleg kiállítva: Schönberger Armand festő és Bokros Birman Dezső szobrász kiállítása. Belvedere, Budapest, április katalógus:

105 KÁDÁR BÉLA ( ) Találkozás (Férfi és nő) Gouache, papír, 85,5x58,5 cm Jelezve jobbra lent: Kádár Béla Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Proveniencia: korábban Bedő Rudolf gyűjteményében Kiállítva és reprodukálva: Kádár Béla emlékkiállítása. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, augusztus, katalógus: 51. Kiállítva: Melankolikus utazás. Kádár Béla ( ) kiállítása. Mű-Terem Galéria, Budapest, Reprodukálva: Melanie Fisher: Painter Béla Kádár. Modernist and romantic. Pittsburgh, Dorrance Publishing Co., oldal Szenvedély és tudás Bedő Rudolf gyűjteménye. Budapest, Kieselbach, é.n., 173. oldal ABA-NOVÁK VILMOS ( ) Női akt Tus, papír, 33,5x18 cm Jelezve jobbra lent: Aba Novák V. TÓTH MENYHÉRT ( ) Ülő asszony, 1953 Ceruza, olaj, papír, 44x31 cm Jelezve balra lent: T.M. 953 Kezdő ár: Ft / 774 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 206

106 147. PATKÓ KÁROLY ( ) Olasz tengerpart Tempera, fa, 65,5x75 cm Jelezve balra lent: Patkó Hátoldalon felirat: Patkó Olasz tengerpart dr. Gerevich Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 31. árverés, 178. tétel 209

107 SCHEIBER HUGÓ ( ) Városi park alakkal Olaj, karton, 53,5x72 cm Jelezve balra lent: Scheiber H. SCHEIBER HUGÓ ( ) Nagyváros Pasztell, papír, 61x43 cm Jelezve középen lent: Scheiber H. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Reprodukálva: Haulisch Lenke: Scheiber Hugó. Serpent Kiadó, Budapest, kép

108 VASZARY JÁNOS ( ) Alassio (Matróz Alassióban) Kréta, papír, 21x28,5 cm Jelezve jobbra fent: Alassio 937 5/19 Vaszary SZŐNYI ISTVÁN ( ) Dunai látkép Tempera, papír, 29,5x38 cm Jelezve balra lent: Szőnyi I. Kezdő ár: Ft / 484 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

109 SCHEIBER HUGÓ ( ) Patakpart Gouache, pasztell, papír, 63,5x50,5 cm Jelezve balra lent: Scheiber H. Kezdő ár: Ft / EUR ROMÁN GYÖRGY ( ) Ablakban, 1957 Olaj, papírlemez, 32,5x46,5 cm Jelezve jobbra fent: R GY 1957 Kezdő ár: Ft / 1032 EUR Oeuvre-jegyzék: In: Kolozsváry Marianna: Román György. Román György Alapítvány, Budapest, Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Reprodukálva: Kolozsváry Marianna: Román György. Román György Alapítvány, Budapest, oldal

110

111 154 Vaszary János ( ) Viharos Adria (Vihar Rimini felett) Olaj, vászon, 47,5x62,5 cm Jelezve jobbra fent: Vaszary J. Hátoldalon a Postatakarékpénztár pecsétje Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Raoul Dufy: Trouville strandja mólóval, 1905, magántulajdon Feltehetően kiállítva: Vaszary János emlékkiállítás, Magyar Nemzeti Galéria, 1961., 150. tétel Pierre Bonnard: Tengerpart, magántulajdon Az École de Paris Raoul Dufy: Saint Andresse strandja, 1904, Museé National d'art Moderne, Centre Georges Pompidou, Párizs Az 1920-as években Vaszary egyike volt a legelismertebb magyar festőknek. Elegáns, modern stílusa az École de Paris stílusát és még inkább szellemiségét képviselte Magyarországon, egy olyan szabad felhasználását a huszadik század képzőművészeti nyelvezetének, amelyet nem kötöttek előzetesen megfogalmazott ideológiák. Az École de Paris kifejezést André Warnot használta először 1920-ban, amikor egyetlen szóval akarta megnevezni a huszadik század első évtizedeiben Párizsban letelepedett külföldi származású művészek csoportját. Elsősorban olyanokra gondolt, akik alapvetően járultak hozzá a modern művészet azóta klasszikussá vált stílusirányzatainak megteremtéséhez. A két háború között a fogalom használata szórványosan fordult elő, és elsősorban egy bizonyos szellemi orientáció jelölésére alkalmazták. A l'hexagon köréhez francia és külföldi írók (Samuel Beckett, Eugen Ionesco), képzőművészek (Raoul Dufy, Marc Chagall, Foujita, Alberto Giacometti, Juan Miro, Pablo Picasso, Man Ray), zeneszerzők és előadóművészek (Jacques Brel, Clara Haskil), színészek, rendezők, balett-táncosok (Erich von Stroheim, Marlene Dietrich, Szergej Gyagilev) tartoztak. Valamennyien a modern nagyváros, a kozmopolita nagyvárosi polgárok alapvetően intellektuális, formailag minimális kötöttségeket elviselő életszemléletét jelenítették meg, a modern irodalom, festészet, szobrászat, zene és tánc sajátos elemeivel. A képzőművészeti alkotások vonatkozásában, stílusfogalomként leginkább az art-deco kifejezés terjedt el, amely a használt látványelemek erősen dekoratív jellegére is utal

112 Két stílus határán Max Beckmann: Beaulieu sur Mer, 1947 magántulajdon A két világháború közötti években Vaszary sokat utazott, többek között Párizsban is többször járt. Számos képe jelzi a francia főváros ragyogással, kirobbanó dinamizmussal, de számos ellentmondással és feszültséggel is teli életének ihlető hatását. Vaszary jól érzékelte, hogy ezt a komplex, állandóan változó, látványként leginkább egy kaleidoszkóp villódzó alakzataira emlékeztető élményegyüttest csak egy olyan festészet képes visszaadni, amely közel áll a zenéhez, fő irányzatában tehát absztrakt. Új elemek próbálkoznak csatlakozni a kép értelmezéséhez, melyek kitágítják, esetleg megváltoztatják határait. Nagyon könnyen lehetséges, hogy elérkeztünk a festészetben ahhoz a zeneiséghez, midőn nem kérdezzük többé a dolgoknak értelmét és benső jelentőségét, hanem gyönyörködünk az adott formák és színek egymáshoz való viszonyának akkordjában, melyek ott helyezkednek el, ahol a szemnek jól esik, és nem ott, ahol racionális és jelent valamit. írta Vaszary a Pesti Napló július 10-i számában, egy Párizsból keltezett cikkben. Elméleti fejtegetései valójában a festészetében már két-három éve zajló váltást kísérték körül megfigyelhető, hogy a korábbi, expresszionista jellegű, sötéttel alapozott és nagyon széles, számunkra a majdani gesztusfestészetből ismert ecsetvonásokkal festett kompozíciókat felváltják az egyre világosabb és színesebb, bár még expresszív formarendszert alkalmazó kompozíciók: nagyvárosi vagy tengerparti jelenetek, időtlen vagy nagyon is korhoz kötött pillanatképek, elegáns asszonyok portréi vagy éppen virágcsendéletek. Az új stílus, a "fehér korszak" azonban csak 1928 után vált egyeduralkodóvá festészetében. Ezt megelőzően, 1926 körül keletkezhetett elemzett képünk, a Viharos Adria. Viharos Adria Kees van Dongen: Deauville-i sátrak, 1956 magántulajdon A számos tengerparti jelenetet ábrázoló Vaszary-életműben a jelen kép témája szokatlan. Alig találni ugyanis viharos tengert megjelenítő kompozíciót a sorozatban. A képek többsége, különösen az 1930 után festett változatok, kirobbanó elevenséget, életörömet, derűs nyugalmat, néha melankóliát sugall. A Viharos Adria tömör égboltja, a szinte kemény vízfelület, az éles szögben kiemelkedő vitorlák tematikusan is a húszas évek első felének alkotásaihoz kapcsolják a művet. Az átmeneti időszakra való datálást erősíti a viszonylag vastag festékréteg és a szaggatott ecsetkezelés. Mintha a világ barátságos ábrázata mögött meghúzódó, ösztöneinket állandóan nyugtalanító fenyegetést olvasnánk ki a jelenetből. A törékeny emberpár nem sok jót remélhet a láthatáron éppen kibontakozó viharból. Bár a hétköznapi látványt szimbolikusan értelmező magyarázat esetenként megkérdőjelezhető, Vaszary szimbólumteremtő szándéka vitathatatlan. Idézett cikkében erre is világosan kitért: Megállapítható, hogy mindazon művészi törekvések, melyekről lehet és érdemes beszélni, egyenes irányban az absztrakció felé haladnak. Ez a magyarázata annak, hogy az élettől sok helyütt eltávolodás történt, mert a kép egyszerűen szimbólum lett a művész számára. Kérdéses, hogy a Viharos Adria szerepelt-e korábban valamelyik Vaszary-kiállításon. A hátoldalon látható bélyegző és a méretek alapján biztosra vehető, hogy valamikor a Postatakarék egyik aukcióján cserélt gazdát (a 77., 78. és 89. aukción szerepelt egy Tengerpart című kép, 48 x 60 cm-es mérettel), és nagy valószínűséggel azonos a MNG által 1961-ben rendezett Vaszary-emlékkiállításon bemutatott Vihar Rimini felett (olaj, vászon, 47,5 x 62, jelezve jobbra fent: Vaszary J) című képpel. Boros Judit 220

113 HERRER CÉZÁR ( ) Napsütötte udvar, 1901 Olaj, vászon, 22,5x14,5 cm Jelezve jobbra lent: C. Herrer 1901 DEÁK ÉBNER LAJOS ( ) Szolnoki múzeum udvara Olaj, papírlemez vászonon, 62x48 cm Jelezve balra lent: L. Ebner Kezdő ár: Ft / 710 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

114 VASZARY JÁNOS ( ) Hölgy kalapban Pasztell, papír, 48x39 cm Jelezve balra fent: Vaszary J. FRANK FRIGYES ( ) Mimi gyöngysorral Olaj, vászon, 54,5x37,5 cm Jelezve balra lent: Frank Frigyes Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

115 GÁBOR JENŐ ( ) Lány kalapban, 1932 Tempera, karton, 70x50,5 cm Jelezve jobbra lent: Gábor J SZŐNYI ISTVÁN ( ) Dunaparton Olaj, tempera, vászon, 57,5x76 cm Jelezve jobbra lent: Szőnyi I. Kezdő ár: Ft / 903 EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

116 PEKÁRY ISTVÁN ( ) Tavaszi délután Olaj, vászon, 40x50,5 cm Jelezve jobbra lent: Pekáry BERÉNY RÓBERT ( ) Zebegényi táj Olaj, vászon, 64,5x81 cm Jelezve balra lent: Berény Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR

117 GADÁNYI JENŐ ( ) A párizsi Notre Dame Olaj, papír papírlemezen, 30,5x42 cm Jelezve balra lent: Gadányi Jenő Kezdő ár: Ft / 581 EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR 164. GYARMATHY TIHAMÉR ( ) Centrális kibontakozás, 1991 Olaj, vászon, 70,5x70,5 cm Jelezve hátoldalon: 91/5 Gyarmathy Tihamér 91 Centrális kibontakozás 70x70 cm Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Kiállítva: Gyarmathy Tihamér emlékkiállítás. Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének kiállítóterme, Budapest, április 14. május 7. katalóguson kívül Kiállítva és reprodukálva: Három nemzedék. Gyarmathy Tihamér, Rádóczy Gyarmathy Gábor, Giricz Máté. Rippl-Rónai József Múzeum, Kaposvár, október 26. december 9. katalógusszám nélkül Gyarmathy Tihamér kiállítás. Pólus Palace Galéria, Göd, március 28. április 20. katalógus:

118 CSÓK ISTVÁN ( ) Fürdő után, 1910 Olaj, vászon, 41x54 cm Jelezve balra lent: Csók I TORNAI GYULA ( ) Keleti jelenet Olaj, papírlemez, 96,5x88 cm Jelezve jobbra lent: Tornai Gy. Kezdő ár: Ft / EUR Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR aukcionálva: BÁV 34. árverés, 30. tétel

119 LAKNER LÁSZLÓ (1936- ) Csendélet (Piac), 1963 körül Olaj, vászon, 40,5x50,5 cm Jelezve jobbra lent: Lakner L. Hátoldalon autográf felirat: Tanusítom, hogy ez a kép az én művem - Lakner László Budapest, november 12. Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: Mű-Terem Galéria 24. árverés, 80. tétel Reprodukálva: Figyelő, március oldal

120

121 SZINYEI MERSE PÁL ( ) Zöldes Balaton (Balaton), 1916 Olaj, vászon, 40x50 cm Jelzés nélkül Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Aukcionálva: BÁV 45. aukció, 305. tétel, május Proveniencia: egykor Szinyei Merse Rózsi majd dr. Völgyessy Ferenc és Hilvert Elek tulajdonában Kiállítva: Magyar mesterek III. Csoportos kiállítás. Ernst Múzeum, , Budapest. katalógus: 20. Reprodukálva: Szinyei Merse Anna: Szinyei Merse Pál élete és művészete. Magyar Nemzeti Galéria, Corvina Kiadó, Széchenyi Kiadó Kft., 1990, katalógus: 239. A plein air mestere Claude Monet: Háborgó tenger Étretat-nál, 1883, Musée des Beaux- Arts de Lyon Szinyei Merse Pál a hazai plein air festészet egyik legnagyobb mestere. Az 1894-gyel kezdődő és haláláig tartó realista-naturalista korszakában az érett művészt főleg szülőföldje változatos szépségű tájai ihlették alkotásra. Az utolsó húsz év munkái között több olyan képet ismerünk, amelyet a motívumok szépsége s a belőlük áradó derű miatt festett. Ekkor örökítette meg virágokban pompázó kertjét, kúriáját és verandáját is ban így ír Eperjesen Malonyaihoz intézett önvallomásában: Életemnek java idejét, azt a keserűségbe veszett huszonnyolc esztendőt, azt vissza nem adja többé senki. De azért nem vagyok ám valami rosszmájú, keserű ember. Szeretek kényelmesen élni, jól enni és tudom humorral élvezni ezt a jó és rossz világot, mert az élet egészben véve mégis nagyon szép. 1 Fonyódi nyarak A Zöldes Balaton keletkezésének idején Szinyei családjával Fonyódon időzött. A szintén festőnek készülő, másodéves főiskolai hallgató Molnár C. Pál meghívást kapott Fonyódra, hogy a Szinyei fiúkra: Pálra és Félixre felügyeljen a szünidő alatt. Visszaemlékezésében így ír a Szinyei Mester mellett eltöltött hetekről: Minden családi környezetnek megvannak íratlan törvényei, ahány ház, annyi szokás

122 Pihenés a fonyódi Wellisch-villában. Balról jobbra: Szinyei Merse Rózsi, ifj. Pál, Szinyei Merse Pál, ifj. Félix, Molnár C. Pál alapon. A második parancs arra vonatkozott, hogy a Mestert pedig a munkája helyén még távolról se zavarja senki. Tulajdon édes fiának is csak lopva sikerült itt-ott egyegy orozva készült felvételt elsütni, mely a Mestert munka közben ábrázolta. 2 Szinyei tehát nem szeretett közszemlére téve dolgozni, inkább elvonult, hogy csendben és zavartalanul tudja leképezni az eléje táruló látványt. Molnár C. Pál egy erre megépített fabódéról is beszámol: Nem emlékszem, hogy Szinyeit egyszer is láttam volna munkája közben. Nem mertem volna megkockáztatni, hogy olyankor közelébe ólálkodjam. Ebben aztán igazán megértettem őt érzékenységével, végtére annyira már bennem is érvényesült a kolléga. "Anch'ioeropittore." ("Én is festő leszek.") Szinyei Merse Pál a fonyódi festőkabin előtt 1917-ben Közvetlenül a tó partján, saját utasításai szerint készült fabódé állt, melynek csak a tóra nyílott fekvő formátumú ablaka, ahonnan az embernek kényelmes kilátása lehetett a vízre, védelem alatt szélben, viharban, esőben, hőségben. Igazán célszerű építmény volt. A mester szeretettel és nagy hozzáértéssel foglalkozott ilyesmivel is. 3 Szinyei híresen jó szín- és formaérzéke párosult bravúros festői tudásával, így akár a hatalmas, nyílt víztömeg félelmet keltő erejét, akár a nyugodt, tükörsima víz horizonttal való találkozását is mesterien tudta ábrázolni. A víz megfestése, főleg a mozgásban lévő vízé, rendkívül bonyolult festészeti feladat, nem véletlen, hogy például Mednyánszkynak és Egry Józsefnek is évtizedes munkájába került, hogy tökéletesítsék e téren tudásukat. Fiatalember, ha fát fest, gondoljon mindig arra, hogy lombjain a madár átszállhat..." 4 korrigálta Szinyei a fiatal Molnár C. Pált. A zöldes, hullámzó Balaton felett vihar közeleg, a játékos szél felborzolja a víz felszínét Szinyei művéből mégis a végtelen nyugalom és harmónia árad. 1. In.: Végvári Lajos: Szinyei Merse Pál. Képzőművészeti Kiadó, Budapest, Szépművészet, márc. p és Molnár C. Pál unokájának, Csillag Péternek szíves közlése alapján 3. Szépművészet, márc. p és Molnár C. Pál unokájának, Csillag Péternek szíves közlése alapján 4. Szépművészet, márc. p és Molnár C. Pál unokájának, Csillag Péternek szíves közlése alapján Hársfalvi Magdolna 240

123

124 169. ÁMOS IMRE ( ) Hajnalvárás, 1939 Olaj, vászon, 90x58 cm Jelezve balra lent: Ámos Kiállítva: Száz mester, száz remekmű. Fővárosi Képtár, Budapest, december, katalógus: 2. (Vörös kakas címmel) Ámos Imre-emlékkiállítás. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, katalógus: 53. Magyar Képzőművészet a fasizmus ellen. Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, december, katalógus: Kezdő ár: Ft / EUR Becsérték: Ft Estimated value: EUR Reprodukálva: Múlt és jövő, o. n. Haulisch Lenke: Ámos ( ). Corvina Kiadó, Budapest, 1966, 21. kép Petényi Katalin: Ámos Imre. Corvina Kiadó, Budapest, 1982, 69. kép Ámos Imre: Szól a kakas, 1938 magántulajdon Ámost foglalkoztatta az álom és a valóság vagyis a láthatatlan és a látható, az alvás külső szemlélő számára megközelíthetetlen, misztikus természete; alvó alakokat számos munkáján láthatunk. A Zöld dívány ( magántulajdon) című festményen az alvó férfi lehanyatló kezéből kieső könyvet egy szakállas, prófétaszerű szellemalak tartja meg, és olvas bele. Ugyancsak díványon fekvő férfi látható az Álmodó (1938 Magyar Nemzeti Galéria, Budapest) című alkotásán, melynek hátterében az álomképet magát is megfestette, és ehhez hasonlóan lebegnek kusza alakzatok az Álmodó rabbi (1938 magántulajdon) feje körül is. A Jákob álma témával több rajzán foglalkozott, megörökítette alvó édesanyját és Anna Margitot egyaránt. Felesége visszaemlékezése szerint olyan álmos természetűnek tartotta magát, ezért is fűzte eredeti nevéhez az Álmos nevet és szignálta képeit Ungár Álmos Imreként, melynek módosításával született meg később a bibliai Ámos prófétára utaló művésznév. A festő január 14-én ezt jegyezte fel naplójába: Szörnyű lelkitusákon megyek át, éjjelente felébredek, s csaknem mindig azt mondom magamnak: Ember ébredj fel, el kell menned innen, ez a talaj nem bírja befogadni a munkáidat Ebben az évben elvesztették albérletüket is, ahogyan Ámos írta: egy zsidó festőtől elveszi egyetlen birodalmát, a nehezen megtartott munkahelyét egy nem zsidó hivatalnok. Ezekben a sötét időkben biztonságot és intimitást az otthon és a szerelem adott. A vörös takaró a festőpár összetartozását hangsúlyozza; a harmonikusan megfestett, szép arcok az alvás nyugalmába merülnek. Ámos módszerének a különböző tárgyak, látomások összefűzését ő asszociatív expresszionizmusnak nevezte sajátossága a valóság és a valóságon túli elemek egymás mellé helyezése. Ezen a festményen a kakas kivetített álomképként jelenik meg: az időre ő figyel, a múlását is ő jelzi. Ámos és Anna Margit számára az alvás nyújt menedéket, kívül maradnak az időn, nyugalmuk forrása ez az öntudatlan, a valósággal nem érintkező, transzcendens állapot. A kakasszó, a hajnal nemcsak a remény szimbóluma, hanem a valóságra ébredés kényszerének is. A Hajnalvárás az Ámosra oly jellemző reménykedő, beletörődő, ugyanakkor vészterhes hangulat koncentrált megjelenítése. Turai Hédi 244

125 VIRÁG JUDIT GALÉRIA és AUKCIÓSHÁZ (Mű-Terem Galéria Kft.) 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. Tel./Fax: , Vételi megbízás Absentee bid form Művészeti Aukció: Sale no.: Dátum / Date: Megbízom a Mű-Terem Galériát, hogy nevemben a fenti aukción az alább felsorolt tételeket megvegye az általam limitált, de a többi licitáló által lehetôvé tett legalacsonyabb leütési áron. A katalógusban leírt árverési feltételeket elfogadom. Please bid on my behalf at the above sale for the following lots up to the hammer prices mentioned below. These bids are to be executed as cheaply as is permitted by other bids. I agree to be bound by the Conditions of Sale as printed in the catalogue. Tétel szám Lot number Cím, leírás Title or description Leütési ár Hammer price Elôleg /Deposit: Fizetési határidô Payment deadline:... Aláírás - Signature Fizetési mód - Methods of payment: Név / Name: Cím / Address: Tel. / Phone: Dátum / Date:... Aláírás - Signature Készpénz Cash Banki átutalás Wire Transfer to our Bank Mű-Terem Galéria Kft Hitelkártya - Credit card subject to 3% service charge Szállítás - Transport Saját megoldás - On my own Kérem a szállítást - I require the transport 247

126

127 uxus és elegancia H o t e l G o u r m e t É t t e r e m * S P A * Best of Budapest & Hungary 2013 díjas, Közép-Európa egyik legjobb étterme a Food and Wine amerikai étteremkalauz 2012-es európai toplistáján, Év Étterme a Dining Guide évi értékelése alapján. Elérhető Budapestről az M7-es autópályán, a 135-ös kijáratnál a 67-es főútról info@chateau-visz.com Telefon: web:

128

VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TAVASZI AUKCIÓ 2012

VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ téli AUKCIÓ 2013

VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ téli AUKCIÓ 2013 VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ téli AUKCIÓ 2013 Kvalitásos XIX. és XX. századi festmények, Purchase and sale of high quality Zsolnay és Gorka Géza kerámiák 19th and 20th century Hungarian paintings,

VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TAVASZI AUKCIÓ 2013

VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TAVASZI AUKCIÓ 2013 VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TAVASZI AUKCIÓ 2013 Kvalitásos XIX. és XX. századi festmények, Purchase and sale of high quality Zsolnay és Gorka Géza kerámiák 19th and 20th century Hungarian paintings,

VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ őszi AUKCIÓ 2014

VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ őszi AUKCIÓ 2014 VIRÁG JUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ őszi AUKCIÓ 2014 Kvalitásos XIX. és XX. századi festmények, Purchase and sale of high quality Zsolnay és Gorka Géza kerámiák 19th and 20th century Hungarian paintings,

T É L I K É P A U K C I Ó 2 0 1 1

Kieselbach. Kieselbach Galéria

Kulturális Javak Bizottsága 2013. április 8-i ülés

Kieselbach T é l i k é p a u k c i ó 2 0 1 4

Mestský úrad Rožňava '4.

86 87. Karácsonyi Mûvészeti Aukció 86 87th Christmas Art Auction

Kieselbach ő s z i k é p a u k c i ó 2 0 1 3

Kieselbach ő s z i k é p a u k c i ó 2 0 1 3 Kieselbach ő s z i k é p a u k c i ó 2 0 1 3 Kieselbach 2 0 1 3. o k t ó b e r 2 6. H O T E L M A R R I O T T Az aukció anyagát összeállította: 1052 Budapest, Apáczai Csere János u. 4. Az árverést vezeti:

Kieselbach t é l i k é p a u k c i ó

Kieselbach t é l i k é p a u k c i ó Kieselbach t é l i k é p a u k c i ó 2 0 1 3 Kieselbach 2013.december 21. H O T E L M A R R I O T T 1052 Budapest, Apáczai Csere János u. 4. Az árverést vezeti: Winkler Nóra Az aukció anyagát összeállította:

Meal-cooking services