Mű-Terem Galéria Virág Judit. Téli Aukció

Download "Mű-Terem Galéria Virág Judit. Téli Aukció"

1 Mű-Terem Galéria Virág Judit Téli Aukció

2 Mű-Terem Galéria Virág Judit TÉLI AUKCIÓ A Budapest Kongresszusi Központban 1123 Budapest, Jagelló u Az árverés vezetôje: Dr. Virág Judit Kiállítás: december 6-tól 14-ig minden nap óráig A MŰ-TEREM GALÉRIÁBAN Árverés: december 15-én ( Hétfôn) 17 órakor, a Budapest Kongresszusi Központban Kiadta a Mű-Terem Galéria, Budapest, Fotó: Mester Tibor Katalógus terv: KOMO group Nyomás és kötés: Pauker nyomda Információ: MŰ-TEREM GALÉRIA 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. T e l e f o n / F a x : ( ) , mu-terem.gal@axelero.hu

3 Munkácsy Mihály ( ) Poros út I. Olaj, fa 77 x 117,5 cm Jelezve balra lent: M. de Munkácsy Proveniencia Az 1881 és az 1920-as évek között Charles Sedelmeyer tulajdonában 1944-ig Vida Jenő gyűjteményében 1950-ig letét a Szépművészeti Múzeumban között a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében között a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményében (Leltári szám: ) Kiállítva Illustrierter Katalog der Münchener Jahresausstellung. Glaspalast (Landstrasse in Ungarn) Nemzeti Szalon, Téli kiállítás. 66. (Kocsizás a pusztán) Az Ernst-Múzeum aukciói XVI Munkácsy Mihály emlékkiállítás. Budapest, Szépművészeti Múzeum február - március. Katalógus szám: 26. Munkácsy Mihály kiállítás. Budapest, Műcsarnok Katalógus szám: között a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményének darabjaként számos reprezentatív külföldi kiállítás anyagában szerepelt, így 1960-ban Genfben, 1961-ben Bécsben, 1967-ben és 1971-ben Moszkvában, 1969-ben Linzben, 1979-ben és ben különböző japán városokban, 1983-ban Mexikóban, 1985-ben Bukarestben, 1994-ben Osnabrückben és 2000 nyarán Krakkóban volt kiállítva. Reprodukálva Malonyay Dezső: Munkácsy Mihály élete és munkái. Budapest Malonyay Dezső: Munkácsy Mihály I-II. Budapest, I. 65. Ch. Sedelmeyer: M. von Munkácsy. Sein Leben und seine künstlerische Entwicklung. Paris (Fahrt auf dem Puszta) Az Ernst-Múzeum aukciói. XVI. Katalógus. Munkácsy Mihály képei. Budapest, Munkácsy Mihály: Emlékeim. Budapest, LVII. kép Végvári Lajos: Munkácsy Mihály élete és művei. Budapest LXXV. tábla, 203. Székely András: Munkácsy Mihály. Budapest és könyvborító; Végvári Lajos: Munkácsy Mihály. Budapest, Katalógus: 24. Szinyei Merse Anna: A magyar tájfestészet aranykora Budapest, é.n. [1994]

4 Munkácsy Mihály: Poros út I. 1. Munkácsy Mihály: Poros út II. Mikor készült a Poros út? A kép műfaji és datálási problémái Hihetetlenül hangzik, de Munkácsy egyik legnépszerűbb művének, a Poros útnak, illetve az e címen ismert két változatnak keletkezési időpontja mind a mai napig kérdéses a szakirodalomban. A helyzetet bonyolítja, hogy nem alakult ki igazi egyetértés a két változat egymáshoz való viszonyáról sem. A szakemberek hol az egyiket, hol a másikat tekintették vázlatnak, illetve befejezett változatnak. Lássuk hát sorban, ki miként vélekedett a kérdésről. Malonyay Dezső Munkácsy első monográfusa, egy ideig titkára, Malonyay Dezső aki egyébként elég nagyvonalúan kezelte a tudomására jutott adatokat a következőket írta a képpel kapcsolatban: A nyolcvanas évekből valók: Mély út (1882), a háttérben a birkanyáj nyomán emelkedő és szétterjedő porfelhő a megfigyelés bravúrja, s párja ennek a Poros út, amelyet, itthon járva a Krisztus Pilátus előtt [sic-bj] kiállítása idején, egyik magyarországi kirándulása alkalmával jegyzett föl, s azután 1 Párisban, 1881-ben festette meg. Malonyay szavahihetőségét már ez a mondat is megkérdőjelezi, a Krisztus Pilátus előtt hazai bemutatása és Munkácsy utazása, sőt diadalmenete ugyanis nem 1881-ben, hanem 1882-ben volt, amikor óriási ceremóniával fogadták Budapesten és utaztatták keresztül a fél országon. Malonyay a Munkácsy által Charles Sedelmeyernek átadott képek évenkénti listájával is alátámasztotta állítását, mely listában az 1881-es évnél 36. számmal a következő olvasható: Poros út (magyar tájkép háromfogatú szekérrel), fára, 95x116, j[elenlegi] t[ulajdonos] Sedelmeyer, Páris. Ezzel a bejegyzéssel viszont az a baj, hogy a megadott adatok a 2. Munkácsy Mihály az 1870-es évek elején Fotó: Strelisky két változat egyikének méretével sem egyeznek, mi több, az egyik méret az egyik, a másik pedig a másik változat egy-egy dimenziójának felel meg. Malonyay Sedelmeyer egyik titkárának segítségével állította össze jegyzékét, mint írja, a műkereskedő üzleti könyvei nyomán. Ha azonban összevetjük a Malonyay-féle változatot a Magyar Nemzeti Galéria Adattárában, illetve a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban őrzött számlakönyvekkel, több eltérést is tapasztalhatunk. A minket jelenleg foglalkoztató kérdéssel kapcsolatban azt találjuk, hogy 1881-ben Sedelmeyer hét tájképért fizetett különböző összegeket Munkácsynak, de ezek között egy sem szerepelt Poros út címmel. A címet Malonyay adhatta a képnek, ben ugyanis Falusi út Magyarországon, 1903-ban pedig Kocsizás a pusztán címmel említik a kiállítási katalógusok. Az utóbbival egyezik a mű címe Charles Sedelmeyer es Munkácsy-könyvében is. Sedelmeyer minden más forrástól eltérően adja meg a kép szignóját, mint: M. de Munkacsy 74. A mellékelt reprodukción azonban semmilyen évszám nem látszik, mint ahogy a név mellett ma sincs évszám a szignóban. Az M. de Munkácsy 74 amúgy is nonszensz, hiszen 1874-ben Munkácsy még nem használhatta, és nem is használta a nemességet jelző de szócskát. Sedelmeyer máshonnan, feltehetően közvetlenül Munkácsytól tudhatta, hogy az ő tulajdonában lévő Fahrt auf dem Puszta ( ma: Poros út I.) 1874-ben készült. Végvári Lajos Munkácsy Mihály élete és művei című monográfiájá- 3 ban stíluskritikai alapon datálja 1874-re a téma mindkét változatát. Vélekedésének alapja az előzőleg hasonló módon datált Kukoricás (Végvári Festmény- 3. Munkácsy Mihályné az 1870-es években 4 5

5 katalógus: 201.). Hivatkozik továbbá Munkácsyné egyik Békéscsabáról keltezett levelére is, amelyben említés esik arról, hogy Munkácsy két magyar tájképet fest. A levélről és a békéscsabai utazásról bővebben lesz szó a továbbiakban. Végvári a Poros út II.-t vázlatként, a Poros út I.-et befejezett képként vette fel Festménykatalógusába, és mindkettő keletkezését az 1874-es magyarországi utazáshoz kötötte. Mint már a Sátoros cigányokon és a Kukoricáson is láttuk, Munkácsyt egyre inkább érdekelték a fénytünemények, nagymértékben közelített a plein-airhez. Ez különösen a Poros út második változatán [ezt ma Poros út I.-ként ismerjük] ismerhető fel, ahol Munkácsy a tárgyakon, de különösen a lovakon és a kocsis alakján csillantotta fel a fényeket. Nem a modern festészet módszere ez, a fények ilyenféle felrakása a műtermi festés eljárása, de Munkácsy a kép szokatlanul világos alaphangjával amelyet főleg a szálló por világosszürkés-okkeres színe csendít meg, felépítésének könnyedségével alkalmassá tette ezt a stílust a pillanatnyi mozgás és a hajnali atmoszférikus tünemények megragadására. A Poros út II.-t több mint vázlatként, de mindenképpen a másik képet megelőző változatként említi a továbbiakban. Oltványi Ártinger Imre akiről viszonylag kevés szó esik a Munkácsy-szakirodalomban, pedig kiemelkedő érdemei vannak az egyes művek történetének rekonstruálásában, az es nagy műcsarnoki kiállítás katalógusában változatnak és nem vázlatnak nevezte a Poros út II. t, és az M. de Munkácsy szignó alapján, mindkét képet 1881-re datálta. A két kép eltérő időben való festésének lehetőségét 4. Munkácsy Mihály feleségével nászúton, 1874 Fotó: Borsos József Perneczky Géza 5 vetette fel 1970-es Munkácsy könyvében. Munkácsy tájképeinek különleges empátiával megírt elemzése során Perneczky megfordítja a képek készítésének Végvári által feltételezett sorrendjét, és a Poros út I.-t az 1870-es évekre (esetleg 1874-re), a Poros út II.-t pedig a nyolcvanas évek elejére (esetleg 1882 körülre) datálja: Munkácsy legszuggesztívabb és legsajátabb tájkompozíciója a Poros út kitűnően illusztrálja mind a naturalista kezdetet, mind pedig az átértelmezés különös útját. A képnek két változata van, amelyek körülbelül méretben is egyformák. Hogy mikor festette őket Munkácsy, azt nehéz megállapítani, mert dátum a képeken nem szerepel, s a szignálás is valószínűleg az eladás időpontjából való, és nem a megfestéssel egyidejű. A motívum minden jel szerint egy magyarországi utazás során született. Két ilyen alkalom is kínálkozik, Munkácsy 1874-es nászútja vagy az 1882-es utazás, amikor a mester ugyanúgy, mint nászútján ellátogatott békéscsabai rokonságához is. A motívum megfestése és újrafestése azonban valószínűleg két különböző időpontban történt, gyakori eset volt ugyanis, hogy egy-egy képét évek múltával újra megfestette. A Poros út két változata feltétlenül két alkalommal készülhetett, mert a tartalmi különbség köztük oly nagy, hogy az kizárja az egyidejű munkát. -írta. A Poros út I.-t Perneczky naturalista tájképnek, a Poros út II.-t a turneri romantikához visszanyúló szimbolikus tartalmú alkotásnak tartja. Álláspontját Szinyei Merse Anna is magáévá tette és az 1994-es békéscsabai Munkácsy-konferencián a mester tájképfestészetéről ér- 6 tekezve fejtette ki részletesebben. Akárcsak elődje, Szinyei Merse Anna is stíluskritikai szempontok alapján helyezi későbbre a Poros út II. festését, egyben ki is jelölve a szerinte szóba jöhető 1883-as évet, mint a keletkezés időpontját. 5. Munkácsy Mihály: Poros út I. (részlet) 6 7

6 Mit mondanak a dokumentumok? A nászút és Munkácsyné levelei Munkácsy augusztus 5-én kötött házasságot a polgári származású Cécile Papiér-val, aki ekkor már egy francia báró özvegyeként, jó anyagi körülmények között élt. A Colpachon lezajlott ceremónia után a fiatal pár hosszabb európai körútra indult, melynek végállomása Munkácsy gyermekkorának színhelye, Békéscsaba volt. Először Svájcban töltöttek néhány napot, ahol egyébként egy évvel korábban már jártak 7 együtt. Innen keltezte Munkácsyné első levelét augusztus 9-én: Nagyon boldogok vagyunk mind a ketten írta szüleinek, majd felsorolta utazásuk következő állomásait. Augusztus 20-án már Velencéből jelentkezett: Régen írtam volna már nektek, de annyira el voltunk foglalva, hogy mindent láthassunk, s így alig van időnk akármi másra ( ) Genfből Neuchatelen, Frieburgon, Lausanne-on át utaztunk tovább, csupa csinos város. Aztán áthaladtunk a Simplonon, külön postakocsin, három lóval [ez persze nem azonos az alföldi pusztán vágtató, ugyancsak háromlovas kocsival, de nincs kizárva, hogy Munkácsy érdeklődését a téma iránt ez a körülmény is felkelthette BJ]. A Simplonról a Lago Maggiore-hoz érkeztünk, megnéztük a Borrome-i szigeteket( ). Hajón mentünk Aronába és azután Milánóba, felséges város ez, ahol két napot időztünk. De Velence, habár nagyon szép és művészeti szempontból rendkívüli, szomorú benyomást tett reánk. Azt hogy maga Munkácsy miként vélekedett a fentiekről, nem tudjuk. Feleségével együtt utazván nem érezte szükségét, hogy bárkinek beszámoljon élményeiről, melyek a közös boldogságban való egyetértésen túl eltérhettek Cécile-éitől. Életműve bizonyítja, milyen mély benyomást tettek rá a meglátogatott képtárak, különösen Tintoretto és Tiziano művei. A velencei tájképfestők párás fényfestése 6. Munkácsy Mihály: Poros út I. (részlet) 7. J. M. W. Turner: Fagyos reggel, Munkácsy Mihály és felesége baráti körben, az 1880-as évek elején 9. J. M. W. Turner: A Canale Grande Velencében, 1840 körül pedig felidézhette számára a pár évvel korábban látott londoni Turner-képek színes forgatagát is. Velencéből Bécs érintésével utaztak Pestre, ahol nagy ünnepléssel fogadták őket. Ha belépek Pest akármelyik boltjába, a legaprólékosabb figyelmet tanúsítják irántam, mondván, hogy az ország legnagyobb fiának felesége vagyok. írta a boldog és bizonyára büszke fiatalasszony. Özönlöttek a meghívások, ők azonban siettek Békéscsabára, mert Miskának igencsak hiányzott már a festés. Pesten több műteremben is lefotografáltatták magukat (Borsosnál, Streliskynél), és szeptember 8-án érkeztek Békéscsabára. Az első két Csabán töltött hét arra szolgált, hogy jól kipihenjük magunkat ( ) Miska pedig lázasan dolgozni kezdett. Majdnem befejezett két tájképet, ezek elegendőek, hogy kifizessék utazásunk költségeit. Utána azzal törődött, hogy a legközelebbi nagy festményéhez [A Falu hőséhez BJ] tanulmányokat fessen. Kettő már készen van, még három kell. Nagyon szorgalmas, és olyan boldog, hogy ismét kezébe vehette ecseteit. Ezt a két tájképet azonosította Végvári Lajos a Kukoricatöréssel, illetve a vázlatnak minősített Poros út II.- vel, feltételezve, hogy a vázlat nyomán, párizsi műtermében festette meg Munkácsy a befejezett Poros út I.-t. 8 9

7 10. Munkácsy Mihály: Poros út I. (részlet) 11. J. M. W. Turner: Esô, gôz, sebesség, 1844 Sedelmeyer számlakönyvei Az 1878-ban induló Munkácsy - Sedelmeyer együttműködést több levél, egy Szerződés és két Számlakönyvkivonat dokumentálja. A levelek és a Sedelmeyer által készített kivonat (Comptes de M. Sedelmeyer du 1-er Janvier 1879 au 31 Décembre 1888) a Magyar Nemzeti Galéria Adattárában találhatók, a Munkácsyék által vezetett Számlakönyv a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban. A bejegyzések értelemszerűen nem igazítanak el az 1870-es évek első felének eseményeiben, érdemes azonban áttekinteni az 1880-as évek elején eladott tájképek sorát, különös tekintettel a Poros út szóba jöhető címváltozataira. A bejegyzések szerint, míg 1880-ban Munkácsy négy kisméretű karlsbadi tájképet adott át 5000 frank értékben, 1881-ben már hat olyan tájképet szállított, amelyek összértéke frank volt. (Az árakra azért érdemes figyelnünk, mert méret bejegyzés híján ezek igazíthatnak el a képek technikája és mérete tekintetében.) Az 1881-es tájképek között szerepel egy Paysage avec soleil couchent (Tájkép alkonyatkor, 6000 fr.) valamint egy Paysage avec mčme motif (Tájkép azonos motívummal, 6000 fr.), utóbbi mellett non livré (nem lett leszállítva) megjegyzéssel ban újra találkozunk két naplementét ábrázoló művel, a Coucher du soleil (5000 fr.) és a Soleil couchent (2500 fr.), a következő évben azonban hasonló cím nem fordul elő. A felsoroltak közül legnagyobb valószínűséggel az 1881-es alkony-képek jelölhetik a Poros út két változatát, ezek egyike ugyanis bizonyítottan Sedelmeyerhez került (Poros út I.). Ő állította ki a képet az 1894-es müncheni nemzetközi kiállításon, valamint az 1903-as Nemzeti Szalonbeli tárlaton. A Poros út II. ellenben Munkácsyék tulajdonában maradt, és csak 1905-ben adta el azt Munkácsyné a Szépművészeti Múzeumnak. Ez a körülmény arra vall, hogy a kép különösen kedves lehetett neki. Elképzelhető, hogy párdarabjához hasonlóan ez is 1874-ben készült, és a boldog csabai napokra emlékeztette őt. A szakirodalomban elterjedt vélekedéssel ellentétben ugyanis Munkácsy és Cécile Papier házasságát mindvégig az egymás iránti kölcsönös szeretet jellemezte, azután is, hogy az ifjúkori szerelem elillant. És mit mond a stíluskritika? Szerencsés kortársak és bámuló utódok számtalanszor leírták: Munkácsy alapvetően romantikus, hol szenvedélyes, hol álmodozó, lírai alkat volt. Realizmusát is szokták romantikus jelzővel kiegészíteni. De nem kevésbé romantikus naturalizmusa sem. Korai, zsánermotívumok köré szerveződő tájképei, a Vihar a pusztán, a Dűlő szénásszekér a Mű-terem Galéria legutóbbi aukcióján volt látható, az Árvízi jelenet, az Isaszegi csatatér, de címe alapján a lappangó Őszi bánat egytől-egyig a későromantika szelíd hangulatfestésének körébe sorolható, helyenként naturalista részletábrázolással. Munkácsy sokáig idegenkedett az emberi alakot nélkülöző tájképtől; felfogása, melynek értelmében a táj, mint a mindenség számunkra adott aspektusa, csak az ember vonatkozásában értelmezhető. Csak életének második, zaklatott és meghasonlott időszakában kezdett elmagányosodott tájképeket is festeni, nyilvánvalóan szimbolikus célzattal. A Poros út két változata azonban ennél bizonyosan korábbra datálható, és minden mellékzönge ellenére a romantika stílusfogalmával írható le leginkább

8 A turneri romantika és Monet Romantikus már maga a motívum is: a lassan alkonyba süllyedő puszta magányában háromlovas szekér vágtat a semmiből sehova vezető úton. Az első változaton a felvert por a tanya házai előtt függönyként húzódó füsttel keveredve száll, kering a vászon kétharmadát kitevő égbolt fénnyel telített távlatai előtt. A horizont alá bukó nap fénye nem baljós, csak távoli. Az atmoszférikus hatások festői megjelenítése azonban ugyanúgy nélkülözi a naturalista ábrázolás objektív ridegségét, mint a senyvedő fák, az inkább csak felsejlő, de részleteiben meg nem ismerhető tanya képe. (Zárójelben jegyzem meg, hogy a fák ilyetén megjelenítése kizárólag a későbbi, nyolcvanas években festett Munkácsy-tájképekre jellemző.) A második változat ugyanezt a motívumot mintegy kihegyezi: eltűnik a környező valóságra való minden utalás, a szekér akárcsak Turner gőzmozdonya a vágtatás, a rohanó idő, az élet irdatlan körforgásának romantikus szimbólumává válik. Mint Perneczky írja, ez maga a heroikusan átértelmezett kozmosz, mely éppen ebben a tartalmi távlatosságban különbözik Claude Monet 1872-ben festett, emblematikus képétől, az Impression, soleil levant-tól. Mert különben, szín- és ecsetkezelésben meglepő hasonlatosságokat találhatunk. A széles ecsetvonások, erős színek, a zöldes és vörhenyes árnyalatok váltakozása mindkét képen megragadható. Monet, aki ugyancsak Turner ismeretében festhette képét, átértelmezi a turneri motívumot: a felkelő nap nem kozmikus szimbólum többé, hanem ennek a számunkra adott világnak egyik eleme, hozzá való viszonyulásunk egyszerű, természetes. Monet műve ki volt állítva az impresszionisták első, 1874 tavaszán rendezett kiállításán, Nadar fotóműtermében és bár nincs rá bizonyítékunk, hogy Munkácsy megnézte a kiállítást, ennek az ellenkezőjét sem állít- 12. J. M. W. Turner: Árnyék és sötétség az Özönvíz elôtti este, Caspar David Friedrich: Szerzetes a tengerparton, Munkácsy Mihály: Poros út I. (részlet) 12 13

9 hatjuk. Az impresszionizmustól való idegenkedésre élete második felében találunk utalásokat, akkor, amikor feltehetően ő maga is egyik célpontja lehetett különböző modernista indíttatású támadásoknak. Az 1870-es években Munkácsy festészetében még érezhető az útkeresés izgalma, amit egyébként mi sem bizonyít jobban, mint a Poros út egyik, másik, vagy mindkét változata. Bár festői céljai távol álltak az impresszionistákétól, termékeny inspirációkat elfogadhatott tőlük. Munkácsy rendkívüli festői fogékonyságára is több bizonyítékot találhatunk. A Poros út mindkét változatának 1874-es megfestése sem lett volna nagyobb ugrás, mint az előzmények nélküli, szinte a kirobbanás erejével megfestett Siralomház. Lehetséges konklúzió Mindaddig tehát, ameddig konkrét adatokat nem találunk, a Poros út két változatának datálását nyitott kérdésnek kell tekintenünk. Ugyanúgy elképzelhető, hogy mindkettő 1874-ben, vagy a hetvenes évek első felében készült, mint az, hogy mindkettő az 1880-as évek elejére datálható. (Újabban, a Magyar Nemzeti Galéria Mednyánszky kiállításának katalógusában Markója Csilla mutatta meg, hogy egy látszólag korai kép is készülhet a művész érettebb, későbbi időszakában.) De az is elképzelhető, hogy a két változat megfestése között évek teltek el. Bárhogyan keletkezett is a két kép, Munkácsy tájfestészetének és teljes életművének kiemelkedő darabjait képezik, beleépülve a tizenkilencedik század tájképfestésének hatalmas ívébe. Munkácsy parázsló horizontjai, szenvedélyes fái és erdői ezért a képzőművészetnek ahhoz a fejlődési vonalához is közel állnak, amely Caspar David Friedrich antropomorf tájaival és emberi érzelmeket megje- 15. Claude Monet: Impresion, soleil levant lenítő romantikus fáival kezdődött. A naturalizmus vagy az akadémizmus rejtettebb ösvényein keresztül is tovább élt ez az örökség, és elvezet a századvég szimbolizmusához, amikor ez az embert jelképező természet tudatos művészi programmá válik, és Van Gogh vagy Csontváry képein félreérthetetlen nyíltsággal szólal meg. írta Perneczky Géza. A kép története A Számlakönyvek tanúsága szerint Charles Sedelmeyer 1881-ben vásárolta meg a Poros út I.-t Munkácsytól ben még bizonyosan az ő tulajdonában volt a kép, majd 1921-ben bukkant fel először Magyarországon, az Ernst Múzeum egyik aukcióján. Feltételezhetően itt ragadta meg a képzőművészeti gyűjteményét állandóan gazdagító Vida Jenő figyelmét. Vida Jenő a két világháború közötti évek ipari és pénzügyi világának egyik meghatározó személyisége, 1872-ben született Budapesten. Pályáját 1889-ben a Grünwald és Társa cég szeszgyárában kezdte, majd 1897-ben cégvezetőként folytatta a Magyar Általános Kőszénbánya Rt.-nél (MÁK). Az akkor mindössze öt éves múltra visszatekintő vállalat és a huszonötéves fiatalember sorsa ettől fogva elválaszthatatlanul összefonódott től, amikor megkapta a vezérigazgatói megbízást, új termelési ágazatokat beindítva hatalmas iparvállalattá fejlesztette a MÁK-ot, mely többek között arról volt ismert, hogy kivételesen jó munka-és életkörülményeket biztosított dolgozóinak. Vida 1922 körül költözött az Aréna út 102. számú házba, majd a harmincas évek derekán a Málnai Béla tervei alapján építtetett Városmajor utca 34-be ban, vejével, Perényi Istvánnal, a Magyar Jelzálog és Hitelbank vezérigazgatójával együtt, ugyancsak Málnai tervei szerint, építtette a Gellérthegy oldalában álló, Bércz utca 15. szám alatti tágas villát, ahol végre méltó helyet kapott id. Markó Károly, Szinyei Merse Pál, Benczúr Gyula, Mészöly Géza, Paál László és Munkácsy Mihály műveit tartalmazó gyűjteménye. Ebben hét Munkácsy-kép volt, és nem akármilyenek: Poros út I., 1874; Két család, 1877; A baba látogatói, 1879; A tömeg. Tanulmány a Krisztus Pilátus előtthöz, 1880; Mozart halála. Vázlat, 1886; Elbeszélés, 1888; Rokokó társaság. Vázlat. (Végvári Festménykatalógus: 203, 230, 309, 400, 457. Az utolsó mű nem szerepel a katalógusban.) Noha Vida Jenő 1927-től felsőházi tag volt, 1944-ben Auschwitzba hurcolták, ahol 1945-ben meghalt. A megszállók szemet vetettek villájára, a Bércz utcai házban a fegyveres SS parancsnoksága rendezkedett be. Budapest kiürítése idején a hatalmas villát kifosztották, a berendezés 16. Vida Jenôt ábrázoló fotó kiemelkedő értékeit, bútorokat, ezüstöt, porcelánt és a műalkotásokat munkaszolgálatosokkal becsomagoltatták és Németországba szállították. Kivéve azt a négy Munkácsy képet, köztük a Poros útat, amelyet Vida kölcsönadott a Szépművészeti Múzeumban rendezett jubileumi kiállításra

10 Az 1944-es kiállítás a Szépművészeti Múzeumban A Magyar Nemzeti Galériában Irodalom Jegyzetek A Munkácsy születésének századik évfordulója alkalmából rendezett tárlat február 20. körül nyílt meg (a katalógus nem közli a nyitás időpontját). Szervezésében fontos szerepet játszott Oltványi-Ártinger Imre is, aki a Hitelbank munkatársaként szoros kapcsolatban állt Perényi Istvánnal és Vida Jenővel, és ez minden bizonnyal közrejátszott abban, hogy Vida kölcsönadta négy legszebb Munkácsy képét a tárlatra. A mindössze 51 művet bemutató kiállításon a Poros országút (katalógus: 26), a Két család (katalógus: 31.), a Látogatás az újszülöttnél (katalógus: 35) és a Krisztus Pilátus előtt képrészlete (katalógus: 48) érkezett a Bércz utcai villából. A kiállítás március 18-án zárt, és néhány nap múlva akarták hazaszállítani a kölcsönzött képeket. A március 19-i német megszállás miatt Vida Jenő képei a Szépművészeti Múzeumban maradtak, majd a múzeum anyagával együtt beládázták és az ostrom elől nyugat fele menekítették őket. A képekről az ún. linzi szállítmány ládáinak jegyzékében esik szó, a Poros országút a 9. számú láda 8. tétele volt. A jegyzékben gondosan feltüntették, hogy a tárgy Vida Jenő tulajdona. A külföldre menekült örökösök már 1945-ben megkísérelték kinyomozni értékeik hollétét, de hiába. A Szépművészeti Múzeum anyagával visszakerült Munkácsy-képeket a múzeum 1950-ben, mint a Pénzintézeti Központ által átadott anyagot vette nyilvántartásba. A Poros út I leltári számon szerepelt, majd 1957-ben, ös számmal átkerült a Magyar Nemzeti Galéria állományába. a legértékesebb képek között tartották számon a Poros út két változatát. Alig volt olyan reprezentatív, a magyar festészet történetét bemutató tárlat, ahol egyik vagy másik változat ne szerepelt volna. Számos katalógus és a magyar művészet remekműveit áttekintő kiadvány őrzi az alkonyi ég alatt vágtató szekér lendületes képét késő őszén a Vida örökösök visszakapták a majd ötven éve kiállításra kölcsönzött képeiket. A baba látogatói című mű a Mű-terem Galéria tavaszi aukcióján rendkívül nagy érdeklődéssel kísérve cserélt gazdát. Boros Judit Malonyay Dezső: Munkácsy Mihály élete és munkái. Budapest, , 185. Malonyay Dezső: Munkácsy Mihály I-II. Budapest, II. 35., 60. Ch. Sedelmeyer: M. von Munkácsy. Sein Leben und seine künstlerische Entwicklung. Paris, Csánky Dénes: Előszó a Munkácsy Mihály emlékkiállítás katalógusához. Budapest, O(roszlán) Z.: A Munkácsy Mihály-emlékkiállítás. Szépművészet, V Végvári Lajos: Munkácsy Mihály élete és művei. Budapest Festménykatalógus: 203. Perneczky Géza: Munkácsy. Budapest, Szinyei Merse Anna: Munkácsy Mihály tájképfestészete. In: Munkácsy Mihály. Nemzetközi tudományos emlékülés előadásai. Debrecen, Szinyei Merse Anna: A magyar tájfestészet aranykora Budapest, é.n. [1994] Malonyay Dezső: Munkácsy Mihály I-II. Budapest, II. 35., Ch. Sedelmeyer: M. von Munkácsy. Sein Leben und seine künstlerische Entwicklung. Paris, Végvári Lajos: Munkácsy Mihály élete és művei. Budapest Festménykatalógus: Munkácsy Mihály kiállítás. Budapest, Műcsarnok Katalógus szám: Perneczky Géza: Munkácsy. Budapest, Szinyei Merse Anna: Munkácsy Mihály tájképfestészete. In: Munkácsy Mihály. Nemzetközi tudományos emlékülés előadásai. Debrecen, , valamint: Szinyei Merse Anna: A magyar tájfestészet aranykora Budapest, é.n. [1994]

Gerlóczy Gedeon műépítész

Gerlóczy Gedeon műépítész Gerlóczy Gedeon műépítész Hadik ház, a Szatyor bárral 1921-ben Lehel Ferenc megírta az első Csontváry monográfiát. A művek fotózásánál Gerlóczyn és Lehelen kívül jelen volt Fényes Adolf, Lyka Károly és

Kovács Tamás Vilmos festőművész kamaratárlatát

Munkácsy emlékezete Csabán

Munkácsy emlékezete Csabán Munkácsy emlékezete Csabán 2014. március 4. Békéscsaba, Fő tér (Fiume szálloda) 1906-ban. Képeslap fekete-fehér fotója. Levéltári jelzet: XV.9./177. Őrzés helye: Munkácsy Mihály Múzeum, 17 849 Békéscsaba,

Szilánkok KOPPÁNY ATTILA. Festőművész kiállítása. Körmendi Galéria 1055 Budapest, Falk Miksa u július 2 26. Szilánkok KOPPÁNY ATTILA Festőművész kiállítása Körmendi Galéria 1055 Budapest, Falk Miksa u. 7. 2008. július 2 26. Szilánkok Koppány Attila erőteljes, expresszív képi metaforái és struktúrái az emberi

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2016. december 12-i ülés Az ülés napirendje 1. Telepy Károly (Debrecen, 1828 Budapest, 1906): Vihar a pusztán, 1856 (vászon, olaj, 112,5 x 173 cm, jelezve jobbra lent: Telepÿ

bemutatja Hegedüs Endre festőművész kamaratárlatát Budapest 2015 november

bemutatja Hegedüs Endre festőművész kamaratárlatát Budapest 2015 november bemutatja Hegedüs Endre festőművész kamaratárlatát Budapest Virágzó sövény olaj, farost; 120x100 cm A világ végén olaj, farost; 80x100 cm Fiatal bükkös olaj, farost; 120x100 cm Fehér tündérrózsák olaj,

A szorongás apoteózisa. Finta Edit kiállítása és könyvének bemutatója a budapesti Vármegye Galériában

A szorongás apoteózisa. Finta Edit kiállítása és könyvének bemutatója a budapesti Vármegye Galériában Feledy Balázs A szorongás apoteózisa Finta Edit kiállítása és könyvének bemutatója a budapesti Vármegye Galériában Megjelent a Bárka 2013/1. számában Egy kiállítás megnyitására kaptunk meghívót szeptember

ÁRVERÉS AUCTION 2007. december 16-án (vasárnap) 18 órakor a Budapest Kongresszusi Központban

ÁRVERÉS AUCTION 2007. december 16-án (vasárnap) 18 órakor a Budapest Kongresszusi Központban ÁRVERÉS AUCTION 2007. december 16-án (vasárnap) 18 órakor a Budapest Kongresszusi Központban VIRÁGJUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TÉLI AUKCIÓ WINTER AUCTION 2007. DECEMBER 16-ÁN (VASÁRNAP)18 ÓRAKOR a Budapest

A realizmus fogalma 1.

A realizmus fogalma 1. A realizmus A realizmus A romantikával egyidejűleg XIX. sz. elejétől a századforduló időszakáig terjedt el az európai festészetben, irodalomban. Az 1850-1870 közötti két évtizedben a legjelentősebb. Az

Kovács Tamás Vilmos festőművész T é r című kiállítását

Kovács Tamás Vilmos festőművész T é r című kiállítását bemutatja T é r című kiállítását Budapest 2017. szeptember 22. 1. A szobában 61x64 olaj, faragot hársfa 2. A szenátusban 60x80 olaj, farost 3. Árnyékban 70x90 olaj, farost 4. A szónok 40x50 vegyes technika,

1. Az idő és a kereszt 80x70 cm; tempera, olaj, farost

1. Az idő és a kereszt 80x70 cm; tempera, olaj, farost 1. Az idő és a kereszt 80x70 cm; 2. A város 85x100 cm; 3. Sötét víz 110x80 cm 4. Világítótorony 70x50 cm; 5. Veranda télen 120x90 cm; 6. Hó és köd 80x100 cm; 7. Védett öböl 80x90 cm; 8. Ódon házak 90x80

Communitas beszámoló

Communitas beszámoló Communitas beszámoló Az ösztöndíj legnagyobb részét nyersanyagokba fektettem, így születtek az új festményeim. Az összeg másik részét pedig arra használtam, hogy néhány utazást finanszírozzak a környező

A GŐZFECSKENDŐ A XIX. SZÁZAD ELEJÉNEK MAGYAR TALÁLMÁNYA

A GŐZFECSKENDŐ A XIX. SZÁZAD ELEJÉNEK MAGYAR TALÁLMÁNYA Dr. Hadnagy Imre József A GŐZFECSKENDŐ A XIX. SZÁZAD ELEJÉNEK MAGYAR TALÁLMÁNYA Ez a tanulmány a XIX. század elejének egy nagy magyar találmánnyal foglalkozik. Az élet bizonyította, hogy az alkotókat méltán

BAJKÓ DÁNIEL és KOVÁCS KITTI festõmûvészek

bemutatja Tenk László festőművész Cseresznye és barack című kiállítását Budapest 2018 január - február bemutatja festőművész Cseresznye és barack című kiállítását Budapest 2018 január - február Cseresznye és barack 1. Korfu, öböl, reklám... 90x120 cm 2. Téli este 80x123 cm 3. Falusi hófoltos 80x110 cm 4.

Kultúrák és generációk: A kínai és a magyar modern művészet megalapítói és örökösei

Kultúrák és generációk: A kínai és a magyar modern művészet megalapítói és örökösei Kultúrák és generációk: A kínai és a magyar modern művészet megalapítói és örökösei 2017/12/14-2018/01/12 A képzőművészeti nézőpontok, a teremtő módszerek, a korstílusok változatossága szédületbe ejti

TÁMOGATÁS ELSZÁMOLÁSA FELHASZNÁLÁSI BESZÁMOLÓ

TÁMOGATÁS ELSZÁMOLÁSA FELHASZNÁLÁSI BESZÁMOLÓ TÁMOGATÁS ELSZÁMOLÁSA FELHASZNÁLÁSI BESZÁMOLÓ Támogató: Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata Támogatási rendelet száma: 2/2008. (II.20.) Azonosító: S/08-01187, 01188 Támogatott: Székesfehérvári

Kulturális Javak Bizottsága 2013. április 8-i ülés

bemutatja a Kicsiben festve című gyűjteményes tárlatát Budapest 2016 augusztus

Palásti Renáta. önéletrajz

Palásti Renáta. önéletrajz Palásti Renáta önéletrajz Név: Palásti Renáta Születési idő: 1978 február 16. Telefon: +3620 559 5025 E-mail: palastirenata78@gmail.com Honlap: www.palastirenata.hu STÍLUSIRÁNYZAT A mai kor értő szemével

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA Rajz és vizuális kultúra középszint 0622 ÉRETTSÉGI VIZSGA 2007. május 14. RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA KÖZÉPSZINTŰ ÍRÁSBELI ÉRETTSÉGI VIZSGA JAVÍTÁSI-ÉRTÉKELÉSI ÚTMUTATÓ OKTATÁSI ÉS KULTURÁLIS MINISZTÉRIUM

MUNKÁCSY MIHÁLY (1844-1900) KRISZTUS-TRILÓGIA: KRISZTUS PILÁTUS ELŐTT, 1881 GOLGOTA, 1884 ECCE HOMO! 1896

MUNKÁCSY MIHÁLY (1844-1900) KRISZTUS-TRILÓGIA: KRISZTUS PILÁTUS ELŐTT, 1881 GOLGOTA, 1884 ECCE HOMO! 1896 MUNKÁCSY MIHÁLY (1844-1900) KRISZTUS-TRILÓGIA: KRISZTUS PILÁTUS ELŐTT, 1881 GOLGOTA, 1884 ECCE HOMO! 1896 KRISZTUS PILÁTUS ELŐTT, 1881. Olaj, vászon, 417 x 636 cm Jelzés jobbra lent: Munkácsy (eredetileg:

CSISZÁR ELEK EGYÉNI KIÁLLÍTÁSAI: DIJAI:

CSISZÁR ELEK EGYÉNI KIÁLLÍTÁSAI: DIJAI: CSISZÁR ELEK KESZTHELYEN SZÜLETETT 1932-BEN. HÁROM ÉVTIZEDE SZEREPEL FESTMÉNYEIVEL MEGYEI ÉS ORSZÁGOS TÁR LATOKON. KIÁLLÍTÁSOKON VETT RÉSZT JUGOSZLÁVIA BAN, LENGYELORSZÁGBAN, NDK-BAN, HOLLANDIÁBAN EGYÉNI

Csokonai Vitéz Mihály II.

Csokonai Vitéz Mihály II. Csokonai Vitéz Mihály II. A ROKOKÓ ÉLETÖRÖMTŐL A MAGÁNYIG Javasolt feldolgozási idő: 3 óra 10 perc 1. feladat Csokonai Tartózkodó kérelem című versének több zenei feldolgozása is született. Hallgasd meg

Thorma János művészi pályafutása

Thorma János művészi pályafutása Thorma János művészi pályafutása A művész első ismert munkája, a beteg édesapjáról készített portréja 1890-ből. 1892-ben festette Bilcz Irén, a későbbi Iványi Grünwald Béláné ülő, aranyhátteres, szecessziós

A világ legnagyobb képlopásai

A világ legnagyobb képlopásai 3. szint Augusztus A világ legnagyobb képlopásai Egy 30 millió fontot érő Leonardo da Vincifestményt loptak el egy skót kastélyból. A BBC News ezúttal más híres és hírhedt(1) képlopásokról is beszámol.

Atmoszférák Siska-Szabó Hajnalka kiállítása

Atmoszférák Siska-Szabó Hajnalka kiállítása 2015/06/17-2015/07/11 Erdély elvarázsolt tündérország, ezt bizonyítja alkotásaival Siska-Szabó Hajnalka is. Megszólalnak a múltból fogant jelen idő balladái, a kettősség karéjában született hangulatok.

Realizmus II. A városi műfaj

Realizmus II. A városi műfaj Realizmus II A városi műfaj A modern élet A főleg mezőgazdasági termelésen alapuló társadalom a XIX. századi Európában átalakul. Oka az ipari forradalom, ami a városi lakosság drámai növekedését eredményezte.

A MODERN OROSZ IRODALOM

A MODERN OROSZ IRODALOM A MODERN OROSZ IRODALOM fllexej Tolstoj Olyan volt Oroszország 1921-ben, mint forgószél után egy népes község. Fel volt forgatva minden, a társadalmi élet arhitekturája és az emberi viszonylatok. Összekeveredett

MEGNYITÓ, ART VIENNA-BUDAPEST. 2012. május 8., 18 óra, Bécs. nyelvét hívjuk segítségül. Különösen így van ez akkor, ha a történelmi

MEGNYITÓ, ART VIENNA-BUDAPEST. 2012. május 8., 18 óra, Bécs. nyelvét hívjuk segítségül. Különösen így van ez akkor, ha a történelmi MEGNYITÓ, ART VIENNA-BUDAPEST 2012. május 8., 18 óra, Bécs Tisztelt (az eseményen jelenlévők függvénye). Különleges és talán minden másnál alkalmasabb két egymáshoz ezernyi szállal kötődő nemzet kapcsolatainak

Mű-Terem Galéria Virág Judit. Tavaszi Aukció

Mű-Terem Galéria Virág Judit. Tavaszi Aukció Mű-Terem Galéria Virág Judit Tavaszi Aukció Mű-Terem Galéria Virág Judit TAVASZI AUKCIÓ A Budapest Kongresszusi Központban 1123 Budapest, Jagelló u. 1-3. Az árverés vezetôje: Dr. Virág Judit Kiállítás:

VÁRADY RÓBERT. SZOBA KILÁTÁSSAL avagy Cyber térben

VÁRADY RÓBERT. SZOBA KILÁTÁSSAL avagy Cyber térben VÁRADY RÓBERT SZOBA KILÁTÁSSAL avagy Cyber térben Szoba kilátással, 2016. / olaj, vászon / 150 x 190 cm Virtuális II., 2016. / olaj, vászon / 160 x 190 cm Egyensúlykeresés ambivalens térben, 2016. / olaj,

VII. FEJEZET. Erdőhátság.

VII. FEJEZET. Erdőhátság. VII. FEJEZET. Erdőhátság. 1. A királyi ispánság falvai. 2. A Becsegergely nemzetség szállásterülete. 3. A Zóvárd és Barsa nem birtoktöredékei. A mezőség középső részén elterülő kisnemes falutömböt délről

KÖZÉPSZINTŰ ÍRÁSBELI VIZSGA

ItK. Irodalomtörténeti Közlemények 200. C. évfolyam. szám KISEBB KÖZLEMÉNYEK PIENTÁK ATTILA

ItK. Irodalomtörténeti Közlemények 200. C. évfolyam. szám KISEBB KÖZLEMÉNYEK PIENTÁK ATTILA KISEBB KÖZLEMÉNYEK PIENTÁK ATTILA BABITS FELJEGYZÉSEI ARANY JÁNOSRÓL Kézirat, rekonstrukció, kiadás * Horváth János a következő mondattal zárta az 1910-es évek első felében írt, de csupán a hagyatékból

RAJZ ÉS VIZUÁLIS NEVELÉS

RAJZ ÉS VIZUÁLIS NEVELÉS játék játszótéri felszerelés hangszer csengető óra konyhatechnika táblatechnika Taneszköz térkép labortechnika mikroszkóp vetítéstechnika hangtechnika video tv bútor " a teljesség igényével " 8002 Székesfehérvár,

Szinyei, Munkácsy, Székely és tájképfestő kortársaik Gödöllőn. Időszaki kiállítás a gödöllői kastélyban május augusztus 30.

Szinyei, Munkácsy, Székely és tájképfestő kortársaik Gödöllőn. Időszaki kiállítás a gödöllői kastélyban május augusztus 30. Szinyei, Munkácsy, Székely és tájképfestő kortársaik Gödöllőn Időszaki kiállítás a gödöllői kastélyban 2015. május 1 2015. augusztus 30. A tájképfestészeti kiállítást Gödöllő városának Művészetek kertje

KÁDÁR KATALIN PARTOK ÉS KVÁZI PARTOK

KÁDÁR KATALIN PARTOK ÉS KVÁZI PARTOK KÁDÁR KATALIN PARTOK ÉS KVÁZI PARTOK EsŐMOSTA SZIGETEM TUS, 73 x 55 cm, 2006. CÍMLAP: PETRCANE/IX., 150 x 100 cm, 2008. HÁTLAP: PETRCANE/x., 150 x 100 cm, 2008. Kádár Katalin Lakás és műterem: H-1021 Budapest,

A dolgok arca részletek

A dolgok arca részletek 1 Bakonyi István: A dolgok arca Arcképvázlat Pék Pálról Nagykanizsa, Czupi Kiadó Pannon Tükör, 2007. A dolgok arca részletek Pék Pál 1939. július 26-án született Nagykanizsán. A szülőhely mindmáig lakóhelye

A Barátok Verslista kiadványa PDF-ben 2013.

A Barátok Verslista kiadványa PDF-ben 2013. Dezső Ilona Anna: Máglya (50x40 cm, vászon, olaj zsűrizett) A Barátok Verslista kiadványa PDF-ben 2013. A BARÁTOK VERSLISTA KIADVÁNYA SZERETET és SZEX Szex nélkül lehet élni, de szeretet nélkül nem. (Dobrosi

PÁLYÁZATI BESZÁMOLÓ GEORGE KOMOR: AZ ÚJJÁÉPÜLŐ YOKOHAMA (1926) CÍMŰ AKVARELLSOROZATÁNAK MEGVÁSÁRLÁSA A HOPP FERENC ÁZSIAI MŰVÉSZETI MÚZEUM SZÁMÁRA

PÁLYÁZATI BESZÁMOLÓ GEORGE KOMOR: AZ ÚJJÁÉPÜLŐ YOKOHAMA (1926) CÍMŰ AKVARELLSOROZATÁNAK MEGVÁSÁRLÁSA A HOPP FERENC ÁZSIAI MŰVÉSZETI MÚZEUM SZÁMÁRA PÁLYÁZATI BESZÁMOLÓ GEORGE KOMOR: AZ ÚJJÁÉPÜLŐ YOKOHAMA () CÍMŰ AKVARELLSOROZATÁNAK MEGVÁSÁRLÁSA A HOPP FERENC ÁZSIAI MŰVÉSZETI MÚZEUM SZÁMÁRA NKA Közgyűjteményi Kollégiuma Pályázati azonosító: A2013/N2737

Szemle. Kimondható és elbeszélhető tartományok. Z. Varga Zoltán, Önéletrajzi töredék, talált szöveg, Balassi Kiadó, Budapest 2014, 201 p.

Szemle. Kimondható és elbeszélhető tartományok. Z. Varga Zoltán, Önéletrajzi töredék, talált szöveg, Balassi Kiadó, Budapest 2014, 201 p. Szemle Kimondható és elbeszélhető tartományok Z. Varga Zoltán, Önéletrajzi töredék, talált szöveg, Balassi Kiadó, Budapest 2014, 201 p. Az önéletrajzról szóló elméletek kidolgozása az elmúlt évszázad 70-es

Völgyi Skonda Gyűjtemény

Völgyi Skonda Gyűjtemény 5S Í K Völgyi Skonda Gyűjtemény Fogadják szeretettel a kiállításunkat! Skonda Mária és Völgyi Miklós MŰGYŰJTÉS, MECENATÚRA a Völgyi - Skonda Kortárs Gyűjteményben Vácott születtem és egész életemben gyűjtöttem.

Analógiák és eltérések szövevénye

Analógiák és eltérések szövevénye Thomka Beáta Irodalomtörténeti Közlemények (ItK) 117(2013) Analógiák és eltérések szövevénye Sőtér István komparatista módszeréről Az európai önismeret és a közös hagyományát őrző művelődéstörténet megbecsülése

Zórád Ernő. (1911-2004) képregény-rajzoló, festő, grafikus, illusztrátor, karikaturista

Zórád Ernő. (1911-2004) képregény-rajzoló, festő, grafikus, illusztrátor, karikaturista Rajzait elegancia és bravúros rajztudás jellemezte. Nekem száz oldal kell ahhoz, amit ő egyetlen vonallal ki tud fejezni. Márai Sándor Zórád Ernő (1911-2004) képregény-rajzoló, festő, grafikus, illusztrátor,

Bodonyi Emőke. A szentendrei művészet fogalmának kialakulása. PhD. disszertáció tézisei. Témavezető: Dr. Zwickl András PhD.

Bodonyi Emőke. A szentendrei művészet fogalmának kialakulása. PhD. disszertáció tézisei. Témavezető: Dr. Zwickl András PhD. 1 Bodonyi Emőke A szentendrei művészet fogalmának kialakulása PhD. disszertáció tézisei Témavezető: Dr. Zwickl András PhD. 1965-ben megjelent írásában Körner Éva jogosan állapítja meg és teszi fel a kérdést:

Hegedüs Endre festőművész Visszatekintés című tárlatát

Hegedüs Endre festőművész Visszatekintés című tárlatát bemutatja Hegedüs Endre festőművész Visszatekintés című tárlatát válogatás az elmúlt 15 év alkotásaiból Nagykovácsi III. 40x55 cm Maglódi kertek 40x60 cm Szeszfőzde 40x55 cm Újpesti utca 40x50 cm Sikátor

IMPRESSZIONIZMUS. XIX. sz. vége (1870-1890)

IMPRESSZIONIZMUS. XIX. sz. vége (1870-1890) IMPRESSZIONIZMUS XIX. sz. vége (1870-1890) Előzmények 1. (realizmus) Jules Bastien-Lepage: A gleaners burgonya Realizmus: a valóságnak átfogó, hű, és a jellemző vonásokat kiemelő ábrázolására törekvő művészeti

Magyarország, 2760 Nagykáta Gyóni Géza u. 1. Telefonszám: Mobilszám:

Magyarország, 2760 Nagykáta Gyóni Géza u. 1. Telefonszám: Mobilszám: Önéletrajz Személyi adatok Vezetéknév/Utónév: PALKÓ TIBOR Cím: Magyarország, 2760 Nagykáta Gyóni Géza u. 1. Telefonszám: +3657502400 Mobilszám: +36305963711 E-mail: palko.tibor@uni-eszterhazy.hu Honlap:

Isten nem személyválogató

Isten nem személyválogató más. Ezért gondolhatja őszintén azt, hogy ő, aki az összes többi apostolnál többet tett, még arról is lemond, ami a többi apostolnak jár. Mert mid van, amit nem Istentől kaptál volna? És amit tőle kaptál,

APÁK, FIÚK. Vajdovics Zsuzsanna

APÁK, FIÚK. Vajdovics Zsuzsanna APÁK, FIÚK Vajdovics Zsuzsanna Lénárd Sándor író, költő, fordító és orvos (1910 1972) élete az örökös újrakezdés jegyében telt el: háromszor cserélt hazát és nyelvet, amikor az első világháború után szülővárosából,

Családfa. Kohn Mihályné (szül.? Hermina) 1882 1944. Keller Jakabné (szül.? Berta) 1860-as évek 1944. Kohn Mihály 1876 1944

Családfa. Kohn Mihályné (szül.? Hermina) 1882 1944. Keller Jakabné (szül.? Berta) 1860-as évek 1944. Kohn Mihály 1876 1944 Családfa Apai nagyapa Apai nagyanya Anyai nagyapa Anyai nagyanya Keller Jakab 1860-as évek 1944 Keller Jakabné (szül.? Berta) 1860-as évek 1944 Kohn Mihály 1876 1944 Kohn Mihályné (szül.? Hermina) 1882

Nagy Előd festő- és éremművész, Nagy Botond fotós. 2012. november 19-én, hétfőn 18 órára. kiállításának megnyitójára

Nagy Előd festő- és éremművész, Nagy Botond fotós. 2012. november 19-én, hétfőn 18 órára. kiállításának megnyitójára A Kozák téri Közösségi Ház és a kiállító tisztelettel meghívja Önt és kedves családját, barátait Nagy Előd festő- és éremművész, valamint fia Nagy Botond fotós kiállításának megnyitójára 2012. november

E L Ő T E R J E S Z T É S

E L Ő T E R J E S Z T É S SIÓFOK VÁROS ÖNKORMÁNYZATA POLGÁRMESTER 8600 SIÓFOK, FŐ TÉR 1. TELEFON +36 84 504100 FAX: +36 84 504103 Az előterjesztés törvényességi szempontból megfelelő. Siófok, 2013. október 14. Dr. Pavlek Tünde

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2011. június 8-i ülés Az ülés napirendje 1. Ismeretlen (Tide jelzéssel): A soborsini kastély látképe, 1816 (vászon, olaj, 71x98 cm, Jelezve balra lent: Tide 816, Sérült, KÖH

Eredeti műszaki rajz, foto és képdokumentáció felkutatása során 1926-ból találtam még képet, amin még fenn az urna, de már teljesen töredezett

Eredeti műszaki rajz, foto és képdokumentáció felkutatása során 1926-ból találtam még képet, amin még fenn az urna, de már teljesen töredezett Küldetésem, fogadalmam teljesült, miszerint Kőrösi Csoma Sándor halálának az idei 170. évfordulóján, darjeelingi síremlékénél sikerült gyönyörűen visszaállítani az eredeti állapotot, a díszurna végre,

Gyulai séta Albrecht Dürer / / emlékei nyomán múltban, jelenben, jövőben

Gyulai séta Albrecht Dürer / / emlékei nyomán múltban, jelenben, jövőben Gyulai séta Albrecht Dürer /1471-1528/ emlékei nyomán múltban, jelenben, jövőben 1878 Haan Lajos evangélikus lelkész kiadványának megjelenése Dürer Albert családi nevéről s családjának származási helyéről

Daragó László: Vásár - város - piac - áruház - bevásárlóközpont

Daragó László: Vásár - város - piac - áruház - bevásárlóközpont Daragó László: Vásár - város - piac - áruház - bevásárlóközpont Az egyre elszaporodó gigászi méretű vásárlásra szolgáló helyek láttán az ember eltöpreng, vajon szükségszerű-e létrejöttük, és, ha igen,

Kulturális Javak Bizottsága Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ Kulturális Javak Bizottsága 2013. január 28-i ülés 1. Bent, Johannes van der (Amsterdam, 1650 Amsterdam, 1690): A vízesés (vászon, olaj,

Fővárosom Bukarest! Amint említettem második nap látogattunk el a parlamentbe. Megdöbbentően szép épület kívülről. Egyszerűen hihetetlenül nagy.

Fővárosom Bukarest! Amint említettem második nap látogattunk el a parlamentbe. Megdöbbentően szép épület kívülről. Egyszerűen hihetetlenül nagy. Fővárosom Bukarest! 2011. november 25-27. között részt vehettünk a Nemzetközi Sport és Ifjúsági Szövetség által szervezett Fővárosom Bukarest! elnevezésű kiránduláson, amelynek célja volt Bukarest ismertetése

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2013. július 8-i ülés Az ülés napirendje (vászon, olaj, 55 x 42,5 cm, dublírozott, sérült, kiegészített, restaurálandó, 16. századi velencei díszkeretben, műtárgynyilvántartási

MOST JELENT MEG ERNST-MUZEUM.

MOST JELENT MEG ERNST-MUZEUM. MOST JELENT MEG ERNST-MUZEUM. I. füzet. ERNST LAJOS: Jacopo Tintoretto : Szent István Mária oltalmába ajánlja Magyarországot. MAYER L. AUGUST : Tintoretto egy ösmeretlen magyar vonatkozású képe. II. füzet.

LECHNER ÖDÖN ÉS KORA BEADÁSI HATÁRIDŐ: 2014. ÁPRILIS 11. Irodalom: MŰVÉSZETI TÖREKVÉSEK EURÓPÁBAN ÉS MAGYARORSZÁGON

LECHNER ÖDÖN ÉS KORA BEADÁSI HATÁRIDŐ: 2014. ÁPRILIS 11. Irodalom: MŰVÉSZETI TÖREKVÉSEK EURÓPÁBAN ÉS MAGYARORSZÁGON LECHNER ÖDÖN ÉS KORA MŰVÉSZETI TÖREKVÉSEK EURÓPÁBAN ÉS MAGYARORSZÁGON BEADÁSI HATÁRIDŐ: 2014. ÁPRILIS 11. Irodalom: Budapest lexikon Az építészet mesterei. Lechner Ödön (Holnap Kiadó) Az izmusok -sorozat

Különfélék Pest, mart. 14

Különfélék Pest, mart. 14 PLIHÁL KATALIN Különfélék Pest, mart. 14 Perczel Mór fivére László, Komárom megye volt. alk. csendbiztosa, s kömlődi lakos, egy 4 láb átmérőjű földtekét készített, s azt a nemzeti múzeumnak ajándékozá.

19.szd utolsó harmada Impressio= benyomás Sajátos szín, világítás Vázlatosnak tűnő látvány-élmény

19.szd utolsó harmada Impressio= benyomás Sajátos szín, világítás Vázlatosnak tűnő látvány-élmény Impresszionizmus 19.szd utolsó harmada Impressio= benyomás Sajátos szín, világítás Vázlatosnak tűnő látvány-élmény Monet: Impresszió, a felkelő nap, 1874 Közös kiállítás Gúnynév Még 7 kiállításon Főleg

2016. január 7 január 28.

2016. január 7 január 28. MAGYAR KÁRPITMŰVÉSZEK EGYESÜLETE Művészeti csoportok kiállításai SZÖVÖTT SZÖVEGEK, SZÖVEGSZÖVETEK - gobelinek Megnyitó: 2016. január 21., csütörtök, 18 óra, a Magyar Kultúra Napja előestéjén Megnyitja:

Propaganda vagy útleírás?

Propaganda vagy útleírás? Földrajzi Értesítő XLVIII. évf. 1999. 3 4. füzet, pp. 363 367. Propaganda vagy útleírás? (Gondolatok a magyar katonai utazási irodalomról és Almásy László: Rommel seregénél Líbiában c. művéről) NAGY MIKLÓS

Jegyzetek művészettörténethez IV. A 19. század második felének művészete. A realizmus. 10. osztály

Jegyzetek művészettörténethez IV. A 19. század második felének művészete. A realizmus. 10. osztály Jegyzetek művészettörténethez IV. 10. osztály A 19. század második felének művészete A realizmus A klasszicista és romantikus irányzatokkal szemben megerősödnek a realista törekvések - a művészek a valóság

*N * MAGYAR NYELV ÉRTÉKELÉSI ÚTMUTATÓ RENDES MÉRÉS 3. szakasz május 9., csütörtök. Državni izpitni center. 3.

*N * MAGYAR NYELV ÉRTÉKELÉSI ÚTMUTATÓ RENDES MÉRÉS 3. szakasz május 9., csütörtök. Državni izpitni center. 3. ržavni izpitni center *N3332* RENES MÉRÉS 3. szakasz MGYR NYELV 203. május 9., csütörtök ÉRTÉKELÉSI ÚTMUTTÓ 3. szakasz végi ORSZÁGOS TUÁSFELMÉRÉS RIC 203 2 N3-3-3-2 a a tanuló a feleletválasztós feladatokban

MTB 82 Fotók: Vladimir Varaksin SVARZ TBES ZIU 5G Moszkva a világ trolifővárosa hirdetés A KÖZLEKEDÉS ÖSSZEKÖT November végén mexikói művészek utaztak a Kisföldalatti vonalán a BKV szóvivőjével, Kiricsi

RESTAURÁLÁSI DOKUMENTÁCIÓ. Ismeretlen festő: Okolicsányi Farkas nemesi testőrként

RESTAURÁLÁSI DOKUMENTÁCIÓ. Ismeretlen festő: Okolicsányi Farkas nemesi testőrként RESTAURÁLÁSI DOKUMENTÁCIÓ Ismeretlen festő: Okolicsányi Farkas nemesi testőrként 2014-2015 A restaurálandó tárgy Ismeretlen festő: Okolicsányi Farkas Nemesi testőrként Leltári száma: 60.171. Tulajdonos,

Major Henrik karikatúrái kiállítás

Major Henrik karikatúrái kiállítás 2015/06/20-2015/07/11 Kézirattárunk Major Henrik világhírnévre szert tett karikaturista, festő életművéből rendez kiállítást június 20. és július 11. között. A tárlat a karikaturista Major sokoldalúságának

SZAKMAI BESZÁMOLÓ AZ NKA KÖZGYŰJTEMÉNYEK KOLLÉGIUMA 4906/00277-AS SZÁMÚ PÁLYÁZATÁHOZ MAGYAR NEMZETI GALÉRIA SZÉPMŰVÉSZETI MÚZEUM

SZAKMAI BESZÁMOLÓ AZ NKA KÖZGYŰJTEMÉNYEK KOLLÉGIUMA 4906/00277-AS SZÁMÚ PÁLYÁZATÁHOZ MAGYAR NEMZETI GALÉRIA SZÉPMŰVÉSZETI MÚZEUM SZAKMAI BESZÁMOLÓ AZ NKA KÖZGYŰJTEMÉNYEK KOLLÉGIUMA 4906/00277-AS SZÁMÚ PÁLYÁZATÁHOZ MAGYAR NEMZETI GALÉRIA SZÉPMŰVÉSZETI MÚZEUM I. MEGVALÓSÍTÁS MONET, GAUGUIN, SZINYEI MERSE, RIPPL-RÓNAI Impresszionista

Érintsd meg a Holdat!

múzeumi programok január szombathely Gatyás ölyv - Savaria Múzeum

múzeumi programok január szombathely Gatyás ölyv - Savaria Múzeum múzeumi programok 2017. január Gatyás ölyv - Savaria Múzeum szombathely 2017. január Január 10. kedd 17.00 Január 24. kedd 17.00 Tárlatvezetés Január. 11. szerda 17.00 iseum savariense Vas vármegye kora

Képzési program. Múzeumi Önkéntes Tárlatvezetők

Képzési program. Múzeumi Önkéntes Tárlatvezetők Képzési program Múzeumi Önkéntes Tárlatvezetők A képzés a Múzeumok Oktatási és Képzési Központja (Szentendre) és a Megyei Múzeumi Igazgatóság közös szervezése. Önkéntes tárlatvezető képzés 5 helyszínen:

csendéletei szintén meghatározóak ben többirányú változás állt be müvészetében. Uj motívumok mellett azonban egyre gyakrabban

csendéletei szintén meghatározóak ben többirányú változás állt be müvészetében. Uj motívumok mellett azonban egyre gyakrabban t a_ft, I L. n ; I cn I % 1 i falvakban etnológiai gyüjtőmunkát folytatott. Vonalas rajzokban örökítette meg az általa fontosnak vélt motívumokat. A szintézis e módszerét konstruktiv-szürrealista tematika

GARA LÁSZLÓ: AZ ABSZOLÚT" FILM

GARA LÁSZLÓ: AZ ABSZOLÚT FILM GARA LÁSZLÓ: AZ ABSZOLÚT" FILM Az abszolút zene és az abszolút tánc régi és elfogadott terminusai a művészettörténetnek. Abszolút filmről csak mostanában kezdenek beszélni. 1925. május 3-án mutatták be

KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ISMERETEK KÖZÉPSZINTŰ ÍRÁSBELI VIZSGA MINTAFELADATOK I. FELADATLAP

KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ISMERETEK KÖZÉPSZINTŰ ÍRÁSBELI VIZSGA MINTAFELADATOK I. FELADATLAP KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ISMERETEK KÖZÉPSZINTŰ ÍRÁSBELI VIZSGA MINTAFELADATOK I. FELADATLAP Művészettörténet Teszt jellegű, rövid feladatok 30 pont 1. Az alábbi fotókon ókori egyiptomi műemlékeket, alkotásokat