1. árverés március 27.

Download "1. árverés. 1999. március 27."

1 1. árverés március BARTÓK-mappa Bartók emlékére készült díszalbum, mely 32 művésztől 32 eredeti grafikát tartalmaz. Bp.-Párizs Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja - M. N. Párizsi Nagykövetsége. Készült 100 példányban, ebből 25 (41-65-ig) került kereskedelmi forgalomba, a többi intézményekbe. Példányunk az 57. számú, minden grafika szignált, számozott. Bálint Endre, Barcsay Jenő, Csohány Kálmán, Kass János, Korniss Dezső, Martyn Ferenc, Nicolas Schöffer, Szemethy Imre, Vasarely Victor metszeteivel. Kiadói mappában, kifogástalan állapotban ,- Nem kelt el. 45. BENYOVSZKY Móricz gróf - - életrajza, saját emlékiratai és útleírása köt. (teljes). Bp Ráth Mór 1. Életrajz. Írta Jókai Mór. 2 sztl. lev. 413 l. 7 t. 2 sztl. lev.; 2. Saját emlékiratok és útleírás. 2 sztl. lev. 351 l. IV.; Saját emlékiratok és útleírás. 423 l. II. 10 t.; 4. Életrajz. Írta Jókai Mór. 310 l. LIX. 6 t. 1 térk. Festett, kiadói egészvászon kötésben, nagyon szép példány , , EREKY Alfonz Mérték- súly- és pénzisme. Székesfehérvár Vörösmarty. VIII, 453 l. 24 t. (arany és ezüst színű ábrák). Dedikált példány. Festett, kiadói egészvászon kötésben, aranyozott élmetszéssel, ritka és becses kiadvány , , Az Ezeréves Magyarország Képes félhavi folyóirat. Családi lap. Szerk. Kácser Lipót, Boross Vilmos. Rajzoló Heyer Arthur évf Bp Légrády 355 l. Gazdagon illusztrált, sok fényképmelléklettel. (A mű 1. évfolyama 1896-ban jelent meg Az ezeréves Magyarország és a milleniumi kiállítás 1-2 köt. címmel) Festett, kiadói egészvászon mappában, haránt alakú. Könyvritkaság!!! , , Honderű Szépirodalmi és divatlap. Szerk. Petrichevich Horváth Lázár 1. év 2. fele. Budán, Emich Gusztáv, Egyetemi Nyomda. 5 sztl. lev. 844 l. 23 tábla divatképek, ebből 1 színezetlen kőnyomat kihajtható, 1 színezetlen fametszet, 21 színezett acélmetszet, köztük gróf Széchenyi István portréja. (A PIM füzet (843. tétel) szerint e félévbe 28 tábla tartozik.) Kiadói egészvászon kötésben , ,-

2 236. KOZÁKY István A haláltáncok története. Geschichte der Tötentänze. (Magyar és német nyelvű szöveggel) 1-3 kötet. Bp Magyar Történeti Múzem. 4 sztl. lev., 342 l. 2 sztl. lev., 9 t. (ebből 1 kihajtható); 203 l. XXI., 27 t.; 269 l. 87 t. A mű 2. kötete 1944-ben, a 3. kötete 1941-ben jelent meg. /A Magyar Nemzeti Múzeum Művelődéstörténeti Kiadványai I; V; VII. kötetek./ Rendkívül ritka és becses dokumentum. Mindhárom kötet fűzve, kiadói borítóban, szép példány , , MAGYAR László - - délafrikai utazásai években. Sajtó alá rend. és jegyz. ell. Hunfalvy János 1. köt. Unicus! Pest, Eggenberger. XVI. 464 l. 8 t. (kőnyomatok), 1 kihajtható kőnyomatos térkép. (A térképet Magyar László készítette.) Korabeli félbôr kötésben, szép példány , , MIKES Kelemen Törökországi levelek... Most pedig Az eredetképpen való Magyar Kézírásokból kiadta Kultsár István. 1. kiad. Szombathely, Siess A. 3 sztl. lev. 490 l. Modern félbőr-kötésben , , PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Franciscus Dictionarium latino-hungaricum kiadás. Lőcse Breurer. 1 t. 8 sztl. lev. 622 l. 1 sztl. lev. Hozzákötve: PÁPAI PÁRIZ [Ferenc] Franciscus Dictionarium latino-hungaricum... Alberto Molnár Szentziensi... Lőcse Breuer 1 sztl. lev. 278 l. 2 sztl. lev. Hozzákötve: [CSÉCSI] TSÉTSI (János) Johannis Observationes othographico - grammaticae kiadás. 1 sztl. lev. 10 l. 1 sztl. lev. RMK. T Szépen javított korabeli egészbőr-kötésben, könyvtári duplum , , (SCHMITTH Miklós, Nicolaus) Palatini regni Hungariae bello paceque clarissimi e diversis scriptoribus Patriis... A Primis temporibus Sancti Stephani kiad. [Nagyszombat] Tyrnaviae, Acad. S. J. 2 lev. 220 l. 2 lev. Korabeli szép félbőr-kötésben ,- Nem kelt el.

3 2. árverés november COMENIUS Johannes Amos Orbis sensulanium pictus quadrilinguis. A látható világ négyféle nyelven. Leutschoviae (Lőcse), Typis Samuelis Brewer. 4 sztl. lev. 313 l. 66 sztl. lev. Borda sz. alatt (19. kat.) kimerítő alapossággal így ír: Szabó Ø (v. ö. Szabó T ), Sztripszky Ø, Pilz 44. Az első magyarországi négynyelvű kiadás. Comenius fő művének 44. latin, 33. német, 6. magyar és 1. szlovák nyelvű kiadása. A kiadás Bubenka Jónás lőcsei metsző fametszeteivel illusztrált, ezek túlnyomórészt a nürnbergi kiadás metszeteinek tükörképei. Az Orbis pictus quadrilinguis 1685-ben Lőcsén két kiadásban jelent meg. Az egyik (árverésünk példánya) címlapján Deák, Német, magyar és Tót a négy nyelv és lapszámozása van, a másik Deák, Magyar, Német és Cseh a négy nyelv és 157 sztl. lev. terjedelmű a főszöveg A könyvészetek csak egy kiadást ismernek. Árverésünk példánya az első, majdnem hiánytalan (a címlap alsó egyharmada hiányzik) darab, ritkaságát jelzi, hogy Borda Lajos példányán kívül (nála 22 levél hiányzott) se magyar, se német árverési katalógusban nem szerepel teljes példány! M. K. Ú. K. Ø; Makkai-Horváth 513. (2 hiányos darab árverezéséről számol be Szabó Károly tételszámára hivatkozva, amely a cseh változat) Taschenbuch ( ) Ø M.: 175x150 mm. XVIII. századi sérült félbőr kötésben, kicsit körbevágva összességében rendes példány , , DUGONICS András A magyaroknak uradalmaik mind a régi mind a mostani üdőkben. Írta -- kiráji oktató. Pesten és Pozsonyban, Landerer. 180 l. 14 t. (rézmetszetű címerképek) Rendkívül ritka, egyetlen kiadás. Kiadói, eredeti kartonkötésben, szép állapotban. 194 mm. Szüry Makkai-Horváth , , GALTERI (Gualterus de Castellione) Alexandreidos libri decem. Ingolstadt, A. Weissenhorn 8 sztl. lev. (címképmetszettel és címerképpel) CXVI lev. 3 sztl. lev. Gualteri (Walter) 1135-ben Lille-ben született, Párizs, Reims, Chatillon életének állomásai körül megírta antik verseléssel, 10 könyvben Nagy Sándor életét és dicső tetteit. (lásd: FJ. E. Raby: A history of secular latin poetry in the middle ages 1-2 köt. Oxford 1957.) A könyv kötése külön figyelmet érdemel. Vékony fatáblás, préselt, görgetővel díszített borjúbőrkötés. Az első tábla hármas (piros) vonalkeretéből a belsőben barna, piros, kék és fekete színekben ábrázolt címer, kétfejű sassal. A középső keretben felül rövid címleírás alul 1591-es évszám: a mű kötésének időpontja. A hátsó tábla tükrében vaknyomásos címerábrázolás. Hatbordás (2 rejtett) fűzés, vonaldíszítésekkel, gerincén aranyozott bélyegző GALT. AL. felirattal. Metszése piros (későbbi). Két vascsattal , ,-

4 271. TOMPA Mihály ( ) - -tintával írt, aláírt, autográf, kötetben meg nem jelent ismeretlen verskézirata. A vers keletkezése Tompa sárospataki jogászhallgató korára tehető. (feltehetőleg 1842 nyara) A 24 soros vers Barátom! megszólítással a nemes és tiszta hazaszeretet szép dokumentuma. Mérete 78x120 mm. Hozzá tartozik: Ugyanolyan (78 X 120 mm.) méretű aranyszegélyű emléklapokon 69 db. verskézirat, nagyrészt idézetek a kor legismertebb költőinek (Kisfaludy, Vörösmarty, Kölcsey) helyenként szállóigévé is vált verseiből. 22 db. kézzel írt, datált, aláírt verskézirat, 1841 nyarán Lőcsén keltezett, lőcsei bölcsészhallgatók tollaiból. Közülük kiemelem Czékus István evangélikus lelkészt és Fabriczy Gyula ügyvédet aki Széchenyi, Bajza, Klauzál, Vörösmarty köréhez tartozott. 47 db. kézzel írt, datált, aláírt verskézirat, 1842 nyarán Sárospatakon keltezett, a pataki jogászhallgatók tollaiból (Ide sorolom Tompa versét is). Közülük kiemelem Pongrácz József jogászt és Lengyel Endrét, a későbbi orvosdoktort, akinek orvosi publikációi jelentősek. A teljes gyűjtemény együtt , , MŰLAPOK A MNM Történeti Osztályában őrzött régi rézmetszetű dúcoktól. I. sorozat. Tíz régi magyar arckép. Bp., számozott példányban közrebocsátja a Főigazgatóság. 4 sztl. lev. 10 t. (rézmetszetek) 500 mm. Az albumot Varga Nándor Lajos és Varjú Elemér készítette. Dedikált! Dr. Genthon István úr példánya Varjú Elemér. Kiadói mappában. Hozzá tartozik: Műlapok. II. sorozat. Húsz régi magyar csatakép. Bp., számozott példányban közrebocsátja az Elnökség. Bp., sztl. lev. 9 t. (20 t. helyett!!) (rézmetszetek) 510 mm. Kiadói mappában , , Ratio educationis TOTIUSQUE REI LITERARIARAE PER REGNUM HUNGARIAE ET PROVINCIAS EIDEM ADNEXAS. 1. KÖT. (UNICUS) 1. KIADÁS. [Bécs] Vindobonae, Joan. Thom. Trattner. (Trattner János, Tamás) 4 sztl. lev. 496 l. 4 kihajtható táblázat. 210 mm. Az 5. lapon (670 X 100 mm. lemezméretű) szép rézmetszetű látkép a pozsonyi várról. (A magyar közoktatásügy első kódexe Kollár Ádám Ferenc munkája. Közreműködtek még: Ürményi József, Makó Pál és Tersztyánszky Dániel.) Korabeli kartonkötésben , ,-

5 3. árverés április (BECKER Rudolf Zachariás) Szükségben segítő könyv. Német nyelvből magyarra fordítva is. Magyar Országhoz alkalmaztatva Kömlei János által. Pesten, Stáhel és Kilian. XII, 518 l. A 69. lapnál új címlappal, de a lapszámozás folyamatos. A címlapon és a szövegben számtalan fametszettel illusztrálva. Gondosan restaurált példány, modern félbőr-kötésben, ritka, becses , , ARANY János Nagykőrösön, január 21-én kelt, kézzel írt, aláírt, 3 oldalas (M. 230 X 150 mm.) levele Almási Balogh Tihamérnak Édes Tihamér megszólítással. Ebben Arany csodálatos nyelvezetével Tihamér még kiadatlan beszélyeit és színműpróbálkozásait elemzi. Őszinte levelében feltárja a hibákat, bár egy regény vagy beszélyíró jobban illik e szerepre. (tudniillik a kritikusi szerepre.) Levele végén Fogadja szíves köszönetemet végső, meleg soraiért. Mélyen tisztelő Szüleinek tolmácsolja viszont üdvözlésemet s ön fogadja mindenkori jóindulatom édes kifejezését! Arany János. A becses Arany kézirat ára: , , ROSTI Pál Uti emlékezetek Amerikából. Pest, Heckenast. 2 sztl. lev. 198 l. 1 sztl. lev. 2 színezett képpel, 13 kőmetszvénynyel, 2 aczélra metszett tájképpel és 25 fametszvénynyel. A kőnyomatokat Rosti fényképei alapján Klette Gusztáv rajzolta kőre. Reiffenstein és Rösch nyomtatta Bécsben. Az egyik legszebb illusztrált magyar könyv. Fűzve, kiadói, kék borítóban, felvágatlan példány, szép állapotban, az első borító szélén kisebb hiány , , WEISZ Ker. János Világtörténet köt. (Teljes sorozat.) A 3. jav. kiad. után többek közreműködésével ford. és kiad. Szabó Ferencz. Temesvár, Csanád-egyházmegyei ny. (1-2 köt.) Nagybecskerek, Pleitz. (3-22. köt.) 22 db. 250 mm. Kötetenként kb 1000 oldalas, monumentális munka. Egységes, aranyozott, kiadói félbőr-kötésben, szép , ,-

6 4. árverés november DECSY Sámuel A Magyar Szent Koronának és az ahoz tartozó tárgyaknak historiája. Bétsben, Alberti Ignátz. [8], 589 l. 39 t. (színezett rézmetszetek). A szövegben 2 lev. ( l.) hiányzik. A meglévő rézmetszetek: II. Lipót; Koronázási jelvények (sérült); Koronázási palást (nagyon hiányos); Szt. István kesztyűi; Országzászlók (kihajtható, színes, hiánytalan, kicsit sérült). 18 db. Korona őrző Nemes Seregbeli vitéz színes, lovas rézmetszete (közepes ill. jó állapotban), összesen 23 db. Ez a nagyszerű kiadvány megérdemel egy szakértő restaurálást. Korabeli egészbőr-kötésben, csak: , , Hajnal. Arczképekkel és életrajzokkal díszített album. Szerkesztő és kiadó-tulajdonos: Sarkady István. 4. Új kiadás. Bp Boldini Róbert. [290], 30 l. 135 t. (300 X 230 mmes kőnyomatú portrék, felsorolásukat lásd: Petrik l. Tizennégy személy portréját nem találtam. Gerszi: l.; Központi Antikvárium tétel. Kiadói, sötétlila, aranyozott bársonykötésben, körül aranymetszéssel, szép állapotban, könyvtári duplum , , JÓZSEF Attila Külvárosi éj. - - Újabb költeményeiből. Bp (Költő). 32 l. 200 mm. Első kiadás. Bíró Lajosnak dedikált példány. (A 31. lapon az "í" betű József Attila javításával.) Modern papírkötésben, az eredeti borító ráragasztva , ,-

7 241. [HABSBURG] V. Ferdinánd [ ] osztrák császár és magyar király főispáni kinevező okirata Szathmáry-Király József Borsod vármegye alispánja részére. Ebben báró vajai Vay Miklós főispán felmentése után Szathmáry-Király Józsefet főispáni helytartónak kinevezi. Kelt: Bécsben, augusztus 14-én V. Ferdinánd aláírásával. Aláírták még báró Bedekovich Lajos, Sztankovits Mátyás stb. 4 sztl. lev. pergamenre írva, gyöngy-betűkkel, aranyozott keretdíszekkel, a nevek és fontosabb részek piros ill. aranyozott betűkkel kiemelve. Mérete: 355 X 280 mm. Zsinórral fűzött, kopott bársonykötésben, a függő viaszpecsét hiányzik , , Házi különös orvosságok, mellyek az Orvosok nélkül Szűkölködő betegeskedőknek vígasztalásokra következő képpen a betűk rende szerént külön Nyomtatásokból és ĺrásokból szedettek egybe." Ez a könyv származik Juhász Máté-tól 1785-ből. 143 kézzel számozott l. 230 mm. Rendkívül érdekes olvasmány, mely a gyógynövények, gyógyfüvek és más természetes anyagok felhasználásával gyógyít: a népi természetgyógyászat izgalmas dokumentuma. Korabeli, kopottas félvászon-kötésben , , (HUSZTI András) Ó és Uj Dácia, az az Erdélynek régi és mostani állapottyáról való rövid Historia. Mellyben elő adatik ennek az országnak régi és mostani lakósainak eredete, nevekedése és némellyeknek el-enyészése Huszti András által 1716 (sic!) Esztendőben Kolosvárat mostan penig Kováts Gábor által Midőn a N. Enyedi Collegiumban mulatna Mutató Táblával egybe le-irattatott 1755 dik Esztendőben. [6], 290 l. kézzel számozott l., [4], 24 l. [44]. 210 mm. A kéziratos könyv megegyezik Huszti András 1791-ben nyomtatásban megjelent művével. Többletet jelent a 24 lapos Toldalék, amely 1718-ig egészíti ki Huszti 1699-ig tárgyaló művét. Rendkívüli érdekessége, hogy Kováts Gábor (szintén nagyenyedi diák) a Huszti által (Szinnyei szerint 1736-ban) írt kéziratot másolta le 1755-ben, a bécsi 1791-es megjelenést 35 évvel megelőzve. (A kézirat címlapján olvasható 1716-os évszám elírás, Huszti ezidő szerint tizenéves diák lehetett.) A kézirat 1755-ös keltezéséhez az OSZK szakemberei, valamint szakértő gyűjtők egybehangzó véleménye alapján nem fér kétség. Korabeli félbőr-kötésben, a gerincénél kisebb szakadással. Hozzá tartozik:

8 HUSZTI András Ó és Újj Dácia az az Erdélynek régi és mostani állapotjáról való historia - - által, mellyet ki-adott Diénes Sámuel. Béts, Ny. n. [8], 294 l. [34]. 200 mm. Modern félbőr-kötésben, enyhén vízfoltos. A kettő együtt: , , MANUTIUS, Paulus Scholia, quibus Ciceronis Philosophia partim corrigitur, partim explanatur. [Leyden] Lugduni, Seb. Gryphium. [164] a8-k8+2 lev. Hozzákötve: FERRARIUS, Hyeronimus Ad Paulum Manutium emendationes in Philippicas Ciceronis. [Leyden] Lugduni, Seb. Gryphium. 180 l. Hozzákötve: (a 181. laptól) GRIFOLUS, Jacobus M. Tul. Ciceronis Defensiones l. Hozzákötve: CAMERARIUS, Pabergensis Joachim In M. Tul. Ciceronem Annotationes. [Leyden] Lugduni, Seb. Gryphium. 114 l. A kolligátum feltárja Cicero filozófiáját, családtagjaihoz írt leveleit, szónoklataihoz megjegyzéseket fűz. Korabeli egészpergamen-kötésben. 170 mm , , NEY Béla, pilisi A magyar Országház. Steindl Imre alkotása. Háromnyelvű (magyar, német, francia) kiadvány. Bp. é. n. (Petrik közt veszi fel.) Divald Károly. [6] 46 l. 62 t. (ebből 5 színes). 590 X 460 mm. Monumentális díszmű. RITKA. Festett, aranyozott, kiadói félbőr-kötésben , ,-

9 5. árverés április Biblia Sacra. Vulgatae Editionis Sixti Quinti Pont. Max. iussu recognita atque edita. [Antverpen] Antverpiae, Ex Officina Plantiniana, Apud Ioannem Moretum. Rézmetszetes díszcímlappal, kisebb szúrágással, 1032 l., 25 l., 26 sztl. lev. ( l. hiányzik, néhány üres levél korabeli belekötésével pótolva.) 185 mm. Plantin Bibliáját utoljára 1974-ben Hollandiában árverezték a Hauswedell tanúsága szerint. Korabeli egészbőr-kötésben, masszív állapotban, de a bőrgerinc hiányos , , GEDDE János Ángliai méhes kert mely a Méhekkel való bánásnak mesterségét és titkait szemünk elejébe terjeszti... Ki-adott Ángliai nyelven Gedde János, most pedig Német nyelvből Tekéntetes Nemes Szattmáry Király György... Magyar nyelvre fordított... Egerben, Bauer. 1 t. (rézmetszetes címképmetszet) 104 l (Új találmány és igen jeles mod, Mellyet a méh-kasoknak... népesítéséről... írt... Gedde János) 3 t. (gondosan restaurált rézmetszetek) 172 mm. Kétszínnyomású díszcímlappal. Modern, igényesen elkészített félbőr-kötésben, ritka , , KÁLDI György Az vasarnapokra valo predikatzioknak első resze. Advent első vasarnapiatol fogva Sz. Haromsag Vasárnapjáig Posonyban [RMNY alapján valójában Bécsben], Rikesz. 1 sztl. lev. X, 743 l. 13 sztl. lev. Hozzákötve: KÁLDI György Az innepekre-valo predikatzioknak első resze Sz: Andras napiatol-fogva Keresztelő Szent János napjaig Pozsonyban [Bécsben!], Rikesz Mihály. 1 sztl. lev. IV, 598 l. 6 sztl. lev. 330 mm. RMK I. 601, 602; RMNY II. 1509, Korabeli, bordázott gerincű, vaknyomásos egészbőr-kötésben, szép állapotban, a csatok hiányoznak , ,-

10 343. [Buda látképe a magyar királyok családfájának hátterében.] Reg. Hungariae Sacratiss ac Potentiss Romonor Imperatori Semp. Aug. Rudolfo II... regi Consecrat. Rézmetszet. M.: 542 X 400 mm. Megjelent: Christlicher Potentaten und Fürsten Stammbäume von Herrn Antonio Albizio. Augspurg, Verlag Domenici Custodis. Rózsa 13. III. áll. Paszpartuban , , Ofen und Pesth. (Buda és Pest a Gellérthegyről.) Publiée a Vienne chez Artaria et Comp. Richter Antal Fülöp ( között alkotott) színezett rézmetszete Petrich András rajza nyomán 1818-ból. Imponáló méreteivel, az ábrázolás nagyszerűségével, a nagyon finom színeivel az egyik leggyönyörűbb budapesti városkép. Schoen-Csillag 97; Pataky 210. l. M.: 480 X 720 mm. Aranyozott, faragott, fa ökörszemes keretben. (620X850 mm.) , , Pest és Buda fővárasoknak képe, Rákos mezejéről véve, az ugyanott próbára felállított Vasutnak rajzolatjával. A nemes magyar nemzetnek legmélyebb tisztelettel ajánlja Hofbauer János. Eduard Gurk (1801 Bécs Jeruzsálem) színezett akvatintája Hofbauer János rajza nyomán, 1829-ből. A lap érdekessége az 1827-ben elvégzett, sikertelen függővasút kísérlet jelenete. M.: 550 X 800 mm. Rózsa: Bp. legszebb látképei 77. Pataky 141. l. A szép színezésű monumentális látkép aranyozott, faragott, fa ökörszemes keretben (680 X 930 mm,) dekoratív és becses , ,-

11 348. Pesth am 13t - 18t, Maerz Torsch Leó színezetlen litográfiája, Karl Schwindt rajza után, 11 részlettel: Der Rathaus-Platz, Die evangelische Kirche, Der Theater Platz, Die reformirte Kirche, Das Derra'sche Haus am Marktplatze, Das Blindeninstitut, Ein Theil: Der Theresienstadt, Josepstadt, Zum wilden Mann in der 3 Kronengasse, Das Armen-Versorgungshaus zum Jägerhof, Franzstadt. M.: 310 X 460 mm. Nyomtatta Trentsenszky József & Co. Honi művészetünk egyik figyelemreméltó terméke amely szintannyi hűséggel, mint művészi tökéllyel van kivitelezve -idézi Gerszi (36. o.) egy korabeli lap véleményét. Gerszi 211. l. és hátul: 14. kép. Paszpartuban , , Pancsatantra [ ] Az életbölcsességek régi indiai tankönyve [ ] Szanszkrit eredetiből fordította Schmidt József. Gyoma, (Kner Izidor ny.) 256 l. 208 mm. L-H Az öt pergamenbe kötött bibliofil példány egyike. A könyvdíszek és iniciálék Kner Albert fametszetei. A könyvből 25 bibliofil példány készült ullersdorfi merített papírra, ebből öt egész-, és húsz félpergamen-kötésben jelent meg. Ez az 1. számú példány. Ez a példány novemberében az ÁKV árverésén 1.800,- Ft-ért kelt el. Az 5. sz. példány Borda: Műgyűjtő magyarok 2. kötetében Haiman György hagyatékából lett kiállítva. Kner Erzsébet aranyozással díszített egészpergamen-kötésében, felül aranyozott élmetszéssel, fekete félvászon-védőtokban. Szép példány , , HOMANN, J. Bapt[ist] Regnorum Hungariae, Dalmatiae, Croatiae, Sclavoniae, Bosniae et Serviae cum Principatu Transylvaniae... Nürnberg, Homann: Grosser Atlas. M.: 935 X 1108 mm. Monumentális, korabeli színezésű rézmetszet, szép kartussal, jobb felső sarkában belgrádi ostromképpel. Négy lapból összedolgozva. Szántai: 241. l. Homann 5a. A térképlapon hajtogatások nyomai, ettől eltekintve kifogástalan példány ,- Nem kelt el.

12 483. HUNFALVY János Magyar kézi atlasz, mely huszonhat nagy földképen egész földünk egyes részeit ábrázolja az államok jelen területi viszonyai szerint. Pest, Heckenast. 25 rézmetszetű, finoman metszett és határszínezett nagyméretű térkép. (A 26., Ausztrália hiányzik.) A térképek túlnyomórészt Karacs Ferenc metszetei. M.: átlagosan 350 X 500 mm. Kötés nélkül, laza fűzésben az első borító sérülten megvan, a térképlapok szép állapotban, nagyon ritka és becses atlasz , , KARACS Ferenc Magyar Országnak és a hozzá kaptsoltatott... országoknak... az Erdélyi Nagy Fejedelemségnek... a legjobb Mappák szerént készíttetett közönséges táblája... (Mérték: 1:960000). Pesten, é. n. (1820?, 2. kiad.) Karacs Ferenc kiadása. M.: 670 X 990 mm. Fodor szerint (186. l.) Karacs főműve... legtökéletesebb műve ez a lap... Legnagyobb értéke nagyszerű metszésén kívül 8000 helyneve... amennyi... Lipszky kivételével még sohasem jelent meg ennek előtte. Szántai: 291. l. 7/b. Vászonra vonva, 32 szelvényre vágva, korabeli egészvászon-kötésben, (a kötésen tintafolt, a térképen aláhúzások és színes ceruzás jelölések láthatók). Jó állapotban , , [Magyarország és Erdély térkép.] La Feuille Nouvelle Carte du Royaume de Hongrie Amsterdam, M.: 172 X 253 mm. Színezetlen rézmetszet, körül magyar várak: Érsekújvár, Kassa, Eger, Tokaj, Munkács, Esztergom, Zsámbék, Zala-Szentgrót, Nemti, Zrínyivár, Pozsony, Verebély, Rohonc, Németújvár, Léva, Temesvár, Nagyvárad, Szeged, Székesfehérvár, Nagykanizsa. Hozzá tartozik: La Feuille Carte Nouvelle de Transilvaniae Amsterdam, M.: 172 X 253 mm. Színezetlen rézmetszet, a térkép körül 25 várképpel: Gyula, Szolnok, Szarvas, Hatvan, Visegrád, Pannonhalma, Nógrád, Vác, Drégelypalánk, Várpalota, Nyitra, Fülek, Buda, Dárda, Buzin, Eszék, Belgrád, Tata, Veszprém, Pápa, Győr, Komárom, Szigetvár, Pécs, Szentjobb. Szántai l. Két szép, erős levonatú rézmetszet , ,-

13 517. VAS Gereben Nevessünk! Eredeti adomák gyűjteménye a magyar életből. Összegyűjté kiad. Pest, Kilián György. 1 sztl. lev. 320 l. Hozzákötve: VAS Gereben No még egyet nevessünk. Eredeti adomák a magyar népéletből. Összegyűjté - -. Pest, Kilián György. 1 sztl. lev. 318 l. Első kiadás. Rendkívül ritka anekdotagyűjtemény. Szüry Korabeli, aranyozott gerincű egészvászon-kötésben. 175 mm , ,- 6. árverés november [BOLYAI Farkas] Az arithmetica eleje. (az elő-szóban írt módon) B. B. F. Mathesist és Physicát tanító P. által. M[aros] Vásárhelyt, Reform. Kollégyom. XVI l. 2 sztl. lev. 162 l. 1 t. kihajtható. 186 mm. A l. korabeli kézírással pótolva. Korabeli félbőr-kötésben , ,- 92. EMBER Pál, Debreceni Garizim és Ébál. Mellyeknek egyikén áldást és szeretetet, a másikra átkot és gyűlölséget parantsolt Isten. A Bárány életének könyve... Kolosváratt, M. Tótfalusi Kis Miklós által. 16 sztl. lev. 200 l. 8 sztl. lev. (A díszcímlap kitűnő fénymásolat.) 160 mm. RMK I , Haiman-Soltész 95. Korabeli egészbőr-kötésben, a hiányos gerinc papírcsíkkal egybetartva, könnyen és szépen restaurálható rendes példány ,- Nem kelt el!!! 231. BALOGH Tihamér, almási Testimonium maturitatis (érettségi bizonyítvány) - - számára. Kelt aug. 8-án Nagykőrösön. Aláírták: Szabó Károly, Ballagi Károly, Szilágyi Sándor, Arany János... Döbbenetes erejű névsor... Papírfelzetes pecséttel hitelesítve. 4 levél 3 beírt oldal. M.: 370 mm , ,-

14 242. JÓKAI Mór - - Sárga rózsa c. kisregényének elveszettnek hitt autográf kézirata. Jókai májusában Debrecenben és Hortobágyon tartózkodott, ahol Deli Mátyás legendás hírű állatorvos látta vendégül. Itt tartózkodása alatt találkoztak a különös, egyszeri hortobágyi virággal. Kisregényének ihletője a hortobágyi pásztorélet, az itt élő emberek szokásainak, erkölcsének, természetének tisztasága, szépsége és a táj természeti csodáinak sokszínűsége. Az MTA 1891/92. évi Péczely-féle regénypályázatán jutalmat nyert mesterművet a Pesti Hírlap áprilisától kezdte folytatásokban közölni, kiadására 1893-ban került sor a Révai gondozásában. E kisregényt mint az író életművének betetőzését, pályájának megkoronázását fogadta a közvélemény. A kézirat, (mely mostanáig lappangott) Jókai lapszámozásával 101 l., javításokkal, betoldásokkal igazi irodalmi csemege, segítségével bepillantást nyerhetünk Jókai írói műhelyébe. A kézirat szövegét a nyomtatásban megjelent szöveggel egybevetettük, hiánytalan és azonos azzal. Nem volt célunk azonban, hogy a népnyelv változatait, az ékezetkülönbségeket, a személynevek írásgyakorlatának változását stb. felfedni. A kézirat első és utolsó oldala sérültebb állapotban van (de hiánytalan), a többi jó állapotú. A lapok mérete 210 X 170 mm. Felhasznált forrás: Jókai Mór összes művei. Kisregények, 4. köt. (Kritikai kiad.) Akad. K. Bp , , LÜKŐ Gábor ( ) Bukarestből febr. 18-án keltezett, kézzel írt, aláírt levele Bartók János néprajzkutatóhoz, Kedves Jancsi! megszólítással. A 6 oldalas (M.: 210 X 170 mm.) levél-tanulmány rendkívül izgalmas adalékokkal szolgál az erdélyi és csángóföldi népzenekutatás feladatairól. A fehérpataki román paraszt a szilvapálinka hatására hajlandó volt nótázni. Csak az volt a baj, hogy nagyon leitta magát a vén betív (részeges). Vidéki cigányok rengeteg nótát tudnak és ezeket hegedűvel, kobozzal és cimbalommal gyönyörűen kísérik. Leírja, hogy idén nyáron egy hunyadmegyei faluban kutat és hívja Bartókot is segíteni. Fontos azonban a román nyelv elsajátítása, mert még csángóföldön is spiont néznek benned a román csendőrök sőt a falusiak is. Ajánlja a csángó nyelvvel való ismerkedést is Hozzá tartozik: Lükő Gábor gyűjtésében 8 román népdal lekottázva és mellette magyarra is lefordítva, a lap alján a dátum (1932. jan.), a helyszín (Brebu) és Lükő Gábor aláírása. A hátoldalakon megjegyzések: ezt is erdélyinek mondják, nem magyar eredetű ez a dallam? Bartók János úrnak címzett borítékban, bélyeggel, postabélyegzővel , ,-

15 489. KARACS Ferentz Európa magyar atlása, a legujabb politikai, geographiai és statistikai hiteles adatok szeréntt. A Polgári kormányzók, Katona Tisztek, Ujságolvasók, Kereskedők, Utazók és Tanúlók köz haszonvételére nemzeti magyar nyelven XXI Táblában legelőször kiadta és rézbe véste - -. Pesten, (1835). Karacs F. 21 színezett, rézmetszetű térkép. M.: 460 X 590 mm. Kiadói, sérült papírborítóban, a térképek hiánytalanok. (Központi Ant. 67./548.) , , Tokaj-hegyaljai album. Kiadja a Tokaj-hegyaljai Bormívelő Egyesület és elnöke, báró Vay Miklós. Szerk. Szabó József és Török István. Ill. Keleti Gusztáv. Pest, Emich. Kőnyomatos díszcímlap, 185 l. 1 sztl. lev. 21 t. (kőnyomatok), 1 térk. (színezett kőnyomat, szerk. Szabó József). Négynyelvű címlappal és szöveggel. M.: 285 X 365 mm. (haránt alakú). Korabeli félbőr-kötésben, szép példány, becses ritkaság! ,- Nem kelt el VÁSÁRHELYI Gergely Jézus + Maria. Eztendeo altal az Aniazentegihaztol rendeltetet vasarnapokra, es innepnapokra Epistolak, Es Azoknak Summaia... Bécs, Gelbhaar Gergeli által. 392 l. 3 sztl. lev. (Az utolsó 7 lev. merített papírra készült másolattal pótolva.) 145 mm. Mesterien restaurált példány, vaknyomással díszített bőrkötésben. (Gálos Eszter munkája) Borda 2045; RMK I. 478; RMNY ,- Visszavont tétel. 7. árverés április ALT Rudolf Buda-Pest. Pesth und Ofen. Előadva 32 eredeti rajzolatban - - által. Pesten, Hartleben Konrád Adolf. Kőnyomatos díszcímlap, ajánlás József nádornak, 67 l. 32 t. (Alt Rudolf litográfiái, rajzolta Sandmann [Franz Xavér].) M.: 170 X 270 mm. (haránt alakú). Korabeli, aranyozott egészvászon-kötésben, kitűnő példány , ,-

16 95. DÉRY Tibor Énekelnek és meghalnak. (Békéscsaba) Genius. (Tevan ny.) 61 l. 1 sztl. lev. Első kiadás. A címlapot Kassák Lajos tervezte. Fűzve, kiadói borítóban. 250 mm , , KOMÁROMI CSIPKÉS György Papistasag Ujsaga, az az, olly munka, mellyben a Pápistaságnak, mind tudományának mellyet vall; mind egyházi rendeinek mellyekhez hallgat... meg-mutogattatik... Colosvarat, (1671), Veres-egyhazi Szentyel Mihály által. 20 sztl. lev. 508 l. 1 sztl. lev. 154 mm. Ritka RMK, Dirsztay Béla könyvtárából. Aranyozott gerincű, vaknyomásos egészbőr-kötésben, Leszik Károly műhelyéből. RMK I Borda , , [Pozsony.] Pressburg, Posonium látképe. Megjelent: Braun-Hogenberg: Civitates Orbis Terrarum 4. kötetében 1588-ban. Korabeli, nagyon szép színezésű rézmetszet, kitűnő állapotban. Pozsonyt a Duna felől ábrázolja, az előtérben 3 nőalak. Soltész: Régi magyar várak 12. l. Paszpartuban , , PÁZMÁNY Péter Igassagra vezerlo Kalauz, mellyet írt es most sok helyen meg-jobbítván, másodszor ki-bocsátot - - esztergami ersek. Posomban, (Typ. Societatis Jesu.) 13 sztl. lev. (1 lev. hiányzik) 1066 l. 300 mm.az első néhány levélen szúrágás nyomai. Korabeli, bordázott gerincű, vaknyomásos, fatáblás egészbőr-kötésben, csatok nyomaival, korának megfelelő, szép példány, könyvtári duplum. RMK I. 532; RMNY II , , [TÁNCSICS] STANCSICS Mihál[y] Lényismeret, azaz természethistória az ifjúság számára. Pozsonyban, Wigand. XII, 229 l. 1 t. (kihajtható, színes litográfia, M.: 185 X 215 mm.) 195 mm. Korabeli félvászon-kötésben, ritka és becses. Drescher , ,-

17 8. árverés november ADY Endre Vallomások és tanulmányok. Magyar és külföldi irodalom. (Sajtó alá rend. Földessy Gyula.) (Bp.) Athenaeum. 420 l. 227 mm. /Ady Endre összes művei 3./ Horn Gyula -a munkásosztály és a marxizmus iránt elkötelezett ajándékozó bejegyzésével! Korabeli félvászon-kötés , ,- 16. ARANY János - - összes munkái köt. Hátrahagyott munkái köt. (Összesen 12 kötet, teljes.) Bp db. A hátrahagyott munkák 4 kötete 1-1 táblát is tartalmaz. Az 1. kötet elején megható, gyöngybetűs dedikáció ből...emlékül... az én édes kis menyasszonyomnak! Jani" Kiadói, festett, aranyozott, piros egészvászon-kötésben, körül aranyozott élmetszéssel, Gottermayer Nándor műhelyéből, gyönyörű állapotban. 208 mm , ,- 36. [BÉL Mátyás] BEL, Matthias Notitia Hungariae novae historico geographica, divisa in partes quator Tom. (a 4. kötet hiányzik). Viennae Austriae, J. P. von Ghelen. 1 t. (rézmetszetű allegorikus címkép Magyarország térképével), 13 sztl. lev. 696 l. 2 mell. (A Pálffyak és Erdődyek kihajtható családfái.). Pozsony térképe és látképe hiányzik.; 1 t. (rézmetszetű portré a szerzőről, háttérben a pozsonyi vár), 5 sztl. lev. 587 l. 2 térk. (Túróc és Liptó vármegye térképei), 2 t. (kétosztatú rézmetszetek, Pozsony-Szentgyörgy és Vöröskő- Szomolány látképe), 1 mell. (A Révay család kihajtható családfája. Modor-Nagyszombat látképe,és Zólyom térképe hiányzik.; 1 t. (kihajtható, rézmetszetű, allegorikus címkép, középen Mátyás király mellszobrával), 13 sztl. lev. 642 l. 2 sztl. lev. 2 térk. (Pilis és Solt vármegyék rézmetszetű térképei), 1 t. (Visegrád rézmetszetű látképe). A monumentális Buda látkép és Pest vármegye térképe hiányzik. 390 mm.

18 Bél Mátyás hatalmas vállalkozásának metszeteit és térképeit Mikoviny Sámuel után a bécsi Andreas és Schuzer metszették rézbe. A négy részre tervezett műből nyomtatásban az első rész 4 kötete jelent csak meg, a többi kéziratban maradt. A 4. kötet (Nyitra, Hont, Nógrád, Bars vármegyék bemutatásával) hiányzik. Egységes, aranyozott gerincű, korabeli félbőrkötésben, szép állapotban , ,- 75. CZUCZOR Gergely - FOGARASI János A magyar nyelv szótára. A MTA megbízásából kész köt. Pest, Emich-Athenaeum. 6 db. 265 mm. Kiadói, aranyozott, egységes, szép félvászon-kötésben , , FESZTY Árpád A magyarok bejövetele. - - körképe. (Bp Könyves Kálmán Rt.). 4 sztl. lev. 1 kihajtható melléklet (a körkép) melynek mérete 420 X 4270 mm. Metszette Morelli Gusztáv. A kötet mérete 440 mm. Hozzá tartozik: Feszty Árpád körképe (füzetes prospektus). Bp Magyar Körkép Társaság. 22 l. 9 sztl. lev. (hirdetések). 190 mm. Fűzve, kiadói borítóban. Dekoratív, festett, kiadói kartonkötésben, nagyon szép állapotban, még sosem láttam védőborítóval , ,-

19 312. MARÓTHI György Arithmetica, vagy számvetésnek mestersége, Mellyet írt dik Esztendőben - - debretzeni professor. 2. kiad. Debretzenben, Margitai István. Címlap. 6 l. 302 l. 5 sztl. lev. 1 kihajtható táblázat. 175 mm. Korabeli, bordázott, aranyozott gerincű félbőr-kötésben, könyvtári duplum, nagyon szép példány , , PETŐFI Sándor - - összes művei. Havas Adolf kiadása köt. (teljes). Bp Athenaeum. 6 db. Az első 3 kötet egy-egy acélmetszetet is tartalmaz. Kiadói, festett, aranyozott, piros egészvászon-kötésben, körül aranyozott élmetszéssel, Gottermayer Nándor műhelyéből, csodaszép állapotban. 208 mm , ,- 9. árverés április Árpád és az Árpádok. Történelmi emlékmű... Thaly Kálmán kezdeményezésére és támogatásával. Szerk. Csánki Dezső. Bp. (1908), Franklin. 1 t. (címkép), XVII l. 2 sztl. lev l. 1 sztl. lev. 16 t. (14 színes) 25 mell. (21 facsimile) 55 feliratozott hártyapapír. Kiadói, aranyozott egészbőr-kötésben, a kötéstáblán Holló Barnabás Árpádot ábrázoló rézplakettje. Szép példány , ,-

20 44. Szent Biblia az az Istennek Ó és Új Testamentomában foglaltatott egész Szent Írás. Magyar nyelvre fordíttatott Károli Gáspár által. És most harmad-szor... ki-nyomtatták. Basileában, M-Hof Rodolf János és a Fia. 1 sztl. lev. 860 l. (Csak az Ó Testamentumot tartalmazza!) 190 mm. Korabeli, kitűnő állapotú egészbőrkötésben, körül poncolt aranymetszéssel , ,- 56. BOD Péter Magyar Athenas avagy az Erdélyben és Magyar-országban élt tudós embereknek... históriájok, mellyet... nem kevés szorgalmatossággal egybe-szedegetett - -. [Nagyszeben], [Városi nyomda]. 14 sztl. lev. 360 l. 5 sztl. lev. 185 mm. A címlap alsó részén 1 cm-es csík levágva. Nagy Iván könyvtárából. Későbbi (1900 körüli), bordázott gerincű félbőr kötésben , , HEVESY Iván Futurista, expresszionista és kubista festészet. (Bp.) Ma". 30 l. 1 sztl. lev. 20 t. 240 mm. Fűzve, kiadói borítóban, nagyon szép példány , , Batthyány Lajos gróf portréja. Barabás Miklós 1848-ban készült litográfiája. Nyomt. Rauh J. Bécsben. M.: 240 X 310 mm. Gerszi a legjelentősebbek között említi a portrét, melyben az alakokat többnyire háromnegyedes álló alakban örökítette meg... ez a portré reprezentatív hatásának fokozását célozta. (52. l.) Gerszi 120. l. Barabás 33., ill. 49. kép. Paszpartuzva , ,-

21 393. RÁCZ Sámuel Orvosi praxis. Második rész. Budán, Kir. Universitás. XX. 808 l. 205 mm. Korabeli, bordázott, aranyozott gerincű, szép egészbőr-kötésben , , RADNÓTI Miklós Kaffka Margit művészi fejlődése. 2. kiad. Szeged, Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma. 104 l. 242 mm. Boldizsár Ivánnak dedikált példány. Fűzve, kiadói borítóban , , [RÉVAI Péter] REWA, Petrus de Commentarius Petri de Rewa comitis comitatus de Turócz de sacra regni Hungariae corona. Posonii, Royer. 1 t.(a Grassalkovich család címere, fölötte a szent koronát angyalok tartják, rézmetszet), 8 sztl. lev. 109 l. 39 sztl. lev. 210 mm. Révai Péter 1608-tól 1620-ig töltötte be a koronaőri tisztséget. A De Sacra Coronae című munkáját 1613-ban Augsburgban adták ki először. A pozsonyi a 6., szintén becses kiadás. Modern, bordázott gerincű, barna egészbőr-kötésben, vaknyomásos gerinccímmel, aranyozott élmetszéssel, könyvrestaurátori mestermunka! , , Nagy-Románia Testvéri, sorsközösségi fájdalommal... tudatjuk, hogy... trianoni születésű Nagy- Románia éves zsenge korban... Stalin dr. által végrehajtott amputálás, Hitler és Mussolini lelkiatyák által beadott utolsó kenet után visszaadta lelkét... őrangyalának. Kőszeg, 1940 szept. 1-én. Rónai Frigyes ny. M.: 230 X 300 mm , ,-

22 521. VERBŐCZI István Magyar és Erdély országnak törvénykönyve. - - által iratott 1514 esztendőben. Most újolag ki-botsáttatott Kalotsán, ny. n. 569 l. 12 sztl. lev. 175 mm. Korabeli, szép egészbőr-kötésben, nagyon jó példány , ,- 10. árverés november BERNARDUS Claravallensis Opuscula. Ősnyomtatvány! Venezia, Simon Bevilaqua. 346 sztl. lev. Elöl Theophilus de Brixia Carmen de vita S. Bernardi c. műve olvasható latin betűs nyomtatásban. (16 lev. helyett 8 lev. a hiányzó 8 lev. korabeli üres papírral pótolva.) Szent Bernát Opusculája, mely gótbetűs nyomtatású: komplett! Sajó-Soltész (561) 3 példányt ismer, Zisskánál 1992 ben bukkant fel egyszer. GW mm. Századfordulós? félpergamen-kötésben, szép állapotban ,- Nem kelt el Rajzolatok. A társasélet és divatvilágból. 2. évf (Egy kötetbe kötve, teljes.) Szerk, s nemzeti képtárral kiadja Munkácsy János. Budán, l. 63 t. (Dekoratív divatképek, portrémetszetek, komplett.) 285 mm. PIM Modern, izléses kartonkötésben, könyvtári duplum , , Koronázási emlékkönyv Junius 8. Természet után rajzolt 20 illustráczióval Kolarz, Kriehuber, Katzler és Jankótól. A szöveget írták Falk Miksa és Dux Andor. Pest, Deutsch testvérek. 52 l. 3 sztl. lev. 20 t. 455 mm. Kiadói, aranyozott, egészvászon-kötésben, kicsit napszítta, de jó állapotban , ,-

23 364. PÁZMÁNY Péter Hodoegus. Igazsagra vezerlo kalauz, mellyet írt és most sok helyen jobbítván kibocsátott cardinal - - esztergami ersek. 3. kiad. Posonban, (Typ. Societatis Jesu.) XII, 1073 l. 3 sztl. lev. 285 mm. RMK I. 673; RMNY Korabeli félbőr-kötésben, jó állapotban, a gerincén kisebb sérülésekkel , , PETŐFI Sándor összes költeményei egy kötetben. Pest, Emich. 3 sztl. lev. 537 l. 3 sztl. lev. 1 t. (A költő acélmetszetű portréja.) Első kiadás. Szüry Aranyozott, bordázott gerincű, bibliofil minőségű (későbbi) félbőrkötésben, bőrrel szegett tokban, szép példány! 227 mm , ,- 394.Címeradományozó oklevél. II. Lipót német-római császár és magyar király címeradományozó oklevele Nicolaus és Daniel Vincent Concinának, akik velencei nemesek. A latin nyelvű oklevél tanúsága szerint Carinthia tartományban erdőkitermelési jogot szerzett nemesek és mindkét nembeli leszármazottjaik 1790-ben kapták meg a címert. A 10 lev. terjedelmű, dekoratív kiállítású, pergamenre írt, kézzel festett művészi címerrel ellátott oklevél iparművészeti szempontból is jelentős. 370 X 320 mm. méretű, kicsit kopott bársonymappában Lipót császár aláírásával, vörös viaszpecsétjével, mely teljesen ép állapotú, (hibátlan sárgaréz tokjának köszönhetően), ez arany zsinórral kötődik az oklevélhez. A tok átmérője: 150 mm , ,-

24 411. SCHÜBLER, Johann Jacob Neue und deutliche Anleitung zur practischen Sonnen Uhr-Kunst... Mit einer Zugabe Von etichen universalen Uhren: und einem Unterrichte, Wie grosse Sonnen-Uhren in Fresco zu mahlen seyn. Nürnberg, J. Ch. Weigel, L. Bieling. 7 sztl. lev. 197 l. 5 sztl. lev. 42 rézmetszetű t. Első kiadás. 42 db. kihajtható rézmetszetű napóra ábrázolás. Nagyon becses darab ben 1600 DM. volt a Zisskánál (1040. tétel). Korabeli egészbőr-kötésben, jó példány. 205 mm , , HONTERUS [Johannes] Rudimenta Cosmographica. Komplett. Tiguri (Zürich), MDXLVI (1546). Apud Froschouerum. 30 sztl. lev. 2 üres lev. 14 sztl. lev. (A térképek!) Csillagászati rajzok: Circuli sphaerae cum v. zonis. Ordo planetarum cum aspectibus. Regiones et nomina ventorum. Térképek: Universalis Cosmographia. Hispania. Gallia. Germania. Polonia, Sarmatia, Tartaria, Scythia. Ungaria, Dacia, Thracia, Bosna, Dalmatia. Macedonia, Achaia. Adriaticum, Tyrrhenum. Syria, Mesopotamia, Arabia. Asia minor. Arabia, Tartaria, India. Africa, Aethopia. Sicilia. A Rudimenta 3. kiadása, 1 zürichi kiad. Az 1530-as krakkói után az 1542-es brassói kiadás öntött végleges formát 13 térképpel. A finom ívű fametszeteket az 1542-es kiadás alapján Henrich Vogtherr készítette. Ritkaság! RMK III. 369 szerint csak Apponyi Sándor (302.) könyvtárából ismert, plusz 2 példány külföldön. A legújabb kutatások eredményeit a Honterus emlékkönyv összegzi, melynek alapján az MTA könyvtára is rendelkezik 1 példánnyal, illetve felsorol néhány külföldi nagy könyvtárat. Makkai_Horváth Ø, csak az 1549-es 2.

25 zürichi kiad. fordult elő magyar árveréseken. Radtke szerint néha felbukkan egy-egy Rudimenta a német árverési piacon, ilyenkor DM a szokásos leütési ár, hozzáteszem, hogy náluk az árveréseken főleg kereskedők vásárolnak. Honterus János ( ) európai hírű humanista, költő, rajzoló, fametsző, nyomdász, kartográfus és geográfus volt. Elsősorban erdélyi szász népéhez tartozónak érezte magát "(Cartographica Hungarica 2. sz. Stegena Lajos cikke.) Fodor Ferenc (30. l.) így ír: Honterus nemcsak magyar, hanem világviszonylatban is egyik kiemelkedő egyéniség a kartográfia történetében." Modern, puha pergamenkötésben, a címlap alján 70 X 28 mm. hiány új papírral pótolva. 142 mm.a teljes mű kifogástalan állapotban , , VARGA Nándor Lajos A fametszet. Könyv a fametszet mesterségéről és történetéről, közel 200 képpel (színes fametszetekkel), színes kezdőbetűkkel. Buda, (Szerző.) VI. 381 l. 1 sztl. lev. 62 t. (képanyag) l. 3 sztl. lev. 205 mm. Száz számozott példányból ez a 4. számú. Kiadói, aranyozott, bordázott gerincű, szép félbőrkötésben, mesébe illő példány , , VARGA Nándor Lajos Magyar mult fametszete. Rajk Gyula szövegével. Bp (Szerző.) 2 sztl. lev. XL. 1 sztl. lev. 40 t. (fametszetek.) 235 X 340 mm. Száz számozott példányból ez a 75. számú, Varga Nándor Lajos dedikálásával. Kiadói félvászon-kötésben, eredeti, javított védőborítóval ,- Nem kelt el VARGA Nándor Lajos Régi fametszetes magyar vagy magyar vonatkozású könyvek. ( ) a Sepsi-Szent-Györgyi Székely Nemzeti Múzeumban, amelyeket sorba szedett, megrajzolt, saját kezüleg és munkatársai segedelmével fa-dúcokba metszett és kinyomtatott - -. Bp (Szerző). VII. 443 l. 1 t. 250 mm. Kilencvenkilenc számozott példányból ez a 3. számú. Kiadói, nagyszerű egészvászon-kötésben, eredeti, majdnem ép védőborítóval , ,-

26 518. VARGA Nándor Lajos A rézkarc. Könyv a rézmaratásról, a rézkarc történetének rövid összegezésével. Bp (Szerző). VII. 209 l. 26 t. 1 sztl. lev. 30 egészoldalas ill. 208 mm. Megjelent 150 példányban a Képzőművészeti Főiskola betűivel és kézisajtóján. Kiadói egészvászon-kötésben, kitűnő példány, a gerincvignettán apró hiány , , VARGA Nándor Lajos Vonalművészet. Gondolatok a rajz és nyomtatott vonalvilág művészetéről. Bp (Szerző). VI. 281 l. 1 sztl. lev. 2 t. (a 200. lapnál). 240 mm. A lapszámozáson belül 56 lev. illusztráció. Kilencvenkilenc számozott példányból ez a 3. számú. Dedikált példány. Kiadói félvászon-kötésben, kiváló példány , ,-

Kulturális Javak Bizottsága július 9-i ülés

árom könyves évforduló XX. Könyves Vándorgyűlés Rácalmás, 2012. június 30.

275 éve született Benyovszky Móric kiállítás

275 éve született Benyovszky Móric kiállítás 2016/09/27-2017/01/28 A magyar történelem egyik legkalandosabb életű egyénisége, az egyik leghíresebb magyar világutazó, hajós és katona, az indiai-óceáni szigetvilág első európai uralkodója, Benyovszky

Kulturális Javak Bizottsága 2014. május 5-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága 2014. január 20-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága július 7-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága július 7-i ülés Kulturális Javak Bizottsága 2014. július 7-i ülés Az ülés napirendje 1. Apponyi Balázs báró (főispán, 17. század első fele): In Divini et Regii Prophetae David Triadem Quinquagenariam, Seu Psalterium Interpretatio

A TUDÓS, KONYVTARALAPITO KULTÚRAKÖZVETÍTŐ KULTSAR ISTVÁN

30 éves a papírrestaurátor képzés

30 éves a papírrestaurátor képzés 2011/09/23-2011/10/24 1. oldal (összes: 5) 2. oldal (összes: 5) [1]A magyarországi könyv és papírrestaurátorok idén ünneplik 30. évfordulóját annak, hogy elindult ez a képzési forma a Nemzeti Könyvtárban.

RESTAURÁLÁSI DOKUMENTÁCIÓ

RESTAURÁLÁSI DOKUMENTÁCIÓ PANNONIUS MŰHELY Karacs Ferenc Múzeum Tagintézmény Vankó Ágnes Emese 4150 Püspökladány, Kossuth u. 28. 1107 Budapest Fokos u. 14 Ferenczyné Csáki Annamária pannoniusz@gmail.com RESTAURÁLÁSI DOKUMENTÁCIÓ

VEKOP kódszámú Mikro-, kis-, és középvállalkozások versenyképességének növelése Pest megyében Hitelprogramban résztvevő MFB Pontok listája

VEKOP kódszámú Mikro-, kis-, és középvállalkozások versenyképességének növelése Pest megyében Hitelprogramban résztvevő MFB Pontok listája VEKOP-1.2.3-16 kódszámú Mikro-, kis-, és középvállalkozások versenyképességének növelése Pest megyében Hitelprogramban résztvevő MFB Pontok listája Közép-Magyarország Budapest 1015 Budapest Hattyú utca

KÖNYVISMERET HÁZIDOLGOZAT

KÖNYVISMERET HÁZIDOLGOZAT KÖNYVISMERET HÁZIDOLGOZAT Kós Károly 21. századi tükre Egy illusztrált, magyar kiadású szakkönyv bemutatása Készítette: Dróth Júlia Konzulens: Buda Attila PPKE Kiadói szerkesztő I. évfolyam Budapest, 2007.

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2016. július 21-i ülés Az ülés napirendje (fára erősített papír, akvarell, gouache, 31 x 28 cm, műtárgy-nyilvántartási azonosító: 321523, proveniencia: Virág Judit Galéria 2015.

NVR - Körzetkezelés Dátum: :22:55 Lekérdező: Boros László Lapszám: 1 PXKAX - Monor KÖRZETLEÍRÓ LISTA

NVR - Körzetkezelés Dátum: :22:55 Lekérdező: Boros László Lapszám: 1 PXKAX - Monor KÖRZETLEÍRÓ LISTA Lekérdező: Boros László Lapszám: 1 Szavazókör: Megye/főváros: Település/kerület: Országgyűlési választás, EP választás, országos népszavazás Pest Monor 001. szavazókör Arany János utca Teljes közterület

Szakmai beszámoló a Gergő család hegytékának megvásárlásáról

A Bécsi Arany Biblia

PÁLYÁZATI BESZÁMOLÓ Pályázati azonosító: 3560/00215

PÁLYÁZATI BESZÁMOLÓ Pályázati azonosító: 3560/00215 NKA Közgyűjtemények Kollégiuma pályázat 4. Téma Különösen veszélyeztetett múzeumi műtárgyak állagvédelmére, konzerválására, restaurálására és preparálására Kecskeméti Katona József Múzeum SZÓRAKATÉNUSZ

Hasonmások Válogatás az OSZK gyűjteményeiből

Hasonmások Válogatás az OSZK gyűjteményeiből 2013/03/05-2013/07/13 1. oldal (összes: 8) 2. oldal (összes: 8) [1]2013. március 5. és 2013. július 13. között fakszimile és reprint köteteink gyűjteményéből mutatunk be válogatást könyvtárunk katalógusterében.

Érd 775 Helytörténeti verseny. I. forduló

2013. november 01.-30. között tervezett sebességellenőrző tevékenység

2013. november 01.-30. között tervezett sebességellenőrző tevékenység 1. oldal 2013. november 01.-30. között tervezett sebességellenőrző tevékenység Nap Időpont Helyszín 1 08.00-10.00 Bp. III. ker. Jeles u. péntek 08.00-10.00 Bp. IV. ker. Csíksomlyó u. 08.00-10.00 Bp. IX.

M Á J U S 1 1. S I M O N B E R N A D E T T

M Á J U S 1 1. S I M O N B E R N A D E T T Ezredéves Ezredéves álmok álmok Az Az 1896-os 1896-os Millenniumi Millenniumi Ezredéves Ezredéves Országos Országos Kiállítás Kiállítás a Városligetben Városligetben A V Á R O S L I G E T V Á L T O Z Ó

BESZÁMOLÓ. A Verseghy Ferenc Könyvtár számára elvégzett. könyvrestaurálási munkáról. Pre-Con Kft. 1077. Budapest, Baross tér 14.

BESZÁMOLÓ. A Verseghy Ferenc Könyvtár számára elvégzett. könyvrestaurálási munkáról. Pre-Con Kft. 1077. Budapest, Baross tér 14. BESZÁMOLÓ A Verseghy Ferenc Könyvtár számára elvégzett könyvrestaurálási munkáról Pre-Con Kft. 1077. Budapest, Baross tér 14. 1. Lexicon Terminorum Technicorum = Tudományos Mesterkönyv Buda, 1826 Méretei:

A térképkészítő huszártiszt kiállítás

Határtalanul a Felvidéken

Határtalanul a Felvidéken Határtalanul a Felvidéken A nyitrai piarista gimnázium 1698-tól 1919-ig működött. Bottyán János ezredestől misealapítványt szereztek. Végül 1701-ben Mattyasovszky László püspök tett számukra nagyobb alapítványt.

A Belügyminisztérium vezető tisztségviselői november április

A Belügyminisztérium vezető tisztségviselői november április A Belügyminisztérium vezető tisztségviselői 1956. november 1963. április Belügyminiszterek (1957. március 1-ig a fegyveres erők minisztere) Münnich Ferenc (1886 1967) 1956. november 12. 1957. március 1.