FOGADJ BE! AUKCIÓ 2012

Méret: px
Mutatás kezdődik a ... oldaltól:

Download "FOGADJ BE! AUKCIÓ 2012"

Átírás

1 FOGADJ BE! AUKCIÓ 2012

2 Az autizmus spektrumzavarral élő embereket mélyrehatóan megismerni nem könnyű feladat. Többek között a kommunikáció és a szociális interakció területein sérültek, így pont azok az eszközök nem állnak a rendelkezésükre, melyeket mi minden pillanatban használunk azért, hogy értsünk és értsenek minket. Így sok esetben a biztonságos visszavonulást választják a kommunikáción nyugvó, számukra rendkívük kaotikusnak és fenyegetőnek tűnő életből. Az autizmussal élő embert szocializációs nehézségei miatt zárkózottnak képzeljük el, olyannak, akinek kedveli a magányt. Ez egy tévedés. Az autizmussal élő embereknek egy jelentős százaléka nagyon boldog, ha tekintetbe véve és alkalmazkodva az őt terhelő eszköztelenséghez megpróbálunk közeledni hozzájuk. És tény az is, hogy csak kitaró odafigyeléssel, törődéssel, végtelen türelemmel lehet megtudni Róluk, hogy milyen tartalmak is várnak kibontakoztatásra bennük ebben az autizmusnak nevezett börtön mélyén. Mindenki más, így minden autista ember is más: nincsenek jólbevált módszerek, amelyekkel könnyedén kibontakoztathatunk valakit, aki nem tudja megmutatni, hogy mi a hozzá vezető út, valakit aki sok esetben egyáltalán nem motivált abban, hogy ez a kiszámíthatatlan, érthetetlen külvilág hozzáérjen. Ő nem tud tenni azért, hogy értsék. Csak mi, akiknek vannak szavaink, vannak barátaink, van lehetőségünk a világban jól működő emberként létezni, csak mi tudunk dolgozni értük, tanulni róluk és tőlük, csak mi tudunk hidat építeni hozzájuk: csak mi tudunk otthont biztosítani nekik, csak mi adhatunk biztonságot. Mi, akik nem vagyunk autisták. A katalógusban szereplő alkotók autizmussal élő fiatalok. Jótékonysági aukciónk a számukra otthont nyújtó intézmények fennmaradását támogatja. Autista Sérültekért Zalában Alapítvány Esőemberekért Egyesület Élet-Esély Autistákat Segítő Egyesület Híd A Jövőbe Alapítvány Vésztői Sérültekért Alapítvány Mit Tehetnék Érted? Autista Alapítvány Szimbiózis Alapítvány Miskolci Autista Alapítvány Kalán Néni Kis Kulcsa Autista Alapítvány

3 FOGADJ BE! AUKCIÓ 2012 JÓTÉKONYSÁGI MŰVÉSZETI AUKCIÓ AZ AUTIZMUSSAL ÉLŐK MEGSEGÍTÉSÉRE

4 MIHÁLYKÓ TAMARA SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Tamara rajzai sajátos keveréke a naplónak, a fikciónak és a fotónak. Tamara kizárólag saját magát vagy a számára fontossággal bíró embereket rajzolja. Ezek az emberek valóságos személyek, és a rajzok jelentős részében Tamara feltünteti a figura mellett az illető nevét is. Ugyanakkor a szituációk, amelyekben ezek a figurák megjelennek, az esetek legnagyobb százalékában fiktívek. Megesik például, hogy a helyszín valós, de a helyszínbe beleágyazott figurák - akik szintén valósak- soha nem jártak ott. A ruháik, a tárgyaik, vagy akár az, hogy egymás kezét fogják, Tamara vágyainak tükörképei. Valós elemekből felépített nagy álomkirakó ez, amely a végtelenül személyes és megdöbbentő. Lehetne talán a blue boxban, vetített háttérrel készült filmekre gondolni, vagy akár azokra a papírfigurákra, amelyekre különböző kivágott papírruhákat lehet ráakasztgatni - mindkettő felrémlik Tamara rajzait figyelve. A rajzok Tamara legfontosabb témáit járják körül újra és újra: szerelem, házasság, barátság, séta, diszkó, szituációk, amelyekben az alkotó olyan szociális helyzeteket él meg, amelyeket valójában soha. Tamara figuráira jellemző, hogy idealizáltak, minden szereplő hatalmas szemekkel, csodálatosan megrajzolt arccal, hajjal néz a papír síkjáról a nézőre, mint egy fotón, amikor a fotóalany belenéz a kamerába. A figurák tehát gyönyörűek, a legtöbb esetben frontálisan állanak kézenfogva vagy egyedül, csak a háttér, a ruha és a partner változik, az arc mindig az adott karakter vonásait hozza, mint egy séma. Így idővel a néző könnyedén felismeri a figurákat, pár rajz megfigyelése után a nevüket is megtanulja. Tamara rajzai a pontos és realisztikus, illetve az ezzel ellentétben álló idealizált ábrázolás különös ötvözete: adott esetben saját portréjának ugyanúgy része a hatalmas kék szem és a hegyvonal hullámaihoz hasonlító mályvaszínű ajkak, mint az utóbbi felett finoman kidolgozott narancssárga bajusz. Frida Khalo bajuszos önarcképei juthatnak eszünkbe, valahányszor Tamara önarcképeit nézzük. És végül: Tamara ezeket a rajzokat mint egyfajta fotóalbumot magánál hordja, nézegeti, mintegy a saját álomvilágának képi bizonyítékaként mindaddig, amíg a papír teljesen el nem kopik. 3

5 FOGADJ BE! MIHÁLYKÓ TAMARA 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 15X20 CM 1 tétel kikiáltási ár: Ft 4

6 MIHÁLYKÓ TAMARA 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 30X40CM 2 tétel kikiáltási ár: Ft 5

7 FOGADJ BE! MIHÁLYKÓ TAMARA 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 40X50CM 3 tétel kikiáltási ár: Ft 6

8 MIHÁLYKÓ TAMARA 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 30X45 CM 4 tétel kikiáltási ár: Ft 7

9 FOGADJ BE! VARGA MÁTÉ MISKOLCI AUTISTA ALAPÍTVÁNY Varga Máté négyzeteket épít egymáshoz, ha kisebb formátumú papírra dolgozik. Ez a szisztematikus négyzetrács-építés megváltozik, mihelyst nagyobb méretben rajzol. Geometrikus körvonalak, cikk-cakkok, körök átlókkal egymás alá és fölé rendezve terülnek el ekkor a felületen. Máté korábban leginkább a zöld illetve a kék színhez ragaszkodott, mostanra viszont megjelentek nála a sárgák, barnák, vagy akár a fekete. Máté rajzain különböző geometrikus körvonalak épülnek egymásra, rendelődnek egymás mellé. A képeket elnézve joggal merülhet fel a kérdés, hogy vajon ezek a leginkább jel - nek titulálható formák vajon mit is jelentenek. Újabban a már ismerős motívumok halmazára egy erőteljesebb rajzeszközzel (pl. pasztell) amőba-szerű formát helyez, amely jelentősen megváltoztatta az addig mondhatni holisztikusan megjelenített formák összképét, és egyfajta hierachiát, lényeget, súlypontot kölcsönöz a rajzoknak. 8

10 VARGA MÁTÉ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, OLAJPASZTELL, 50X65CM 5 tétel kikiáltási ár: Ft 9

11 FOGADJ BE! VARGA MÁTÉ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, OLAJPASZTELL, 50X65CM 6 tétel kikiáltási ár: Ft 10

12 VARGA MÁTÉ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, OLAJPASZTELL, 50X65CM 7 tétel kikiáltási ár: Ft 11

13 FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ MISKOLCI AUTISTA ALAPÍTVÁNY Bihari László emberalakjai valós személyeket jelenítenek meg, leginkább a szüleit vagy őt magát. Korábban ezek a figurák hol önmagukban, hol pedig csoportosan lebegtek a papíron, jellegzetességük az ujjak sokasága, a rengeteg hajszál, mondhatni minden megsokszorozva jelenik meg a figurán, ami vonalszerű. Korábbi rajzaihoz képest, ahol a figurák önmagukban álltak, Zoltán most hosszadalmas, koncentrált, repetitív módon vonalkázott színfelületeket növeszt a papírra, négyzet vagy kör alakú formákat képezve, melyek tökéletesen komponáltan illeszkednek mind a figurához, mind egymáshoz. Páratlan érzékkel nyúl a színekhez, egyes színnek mind a hideg mind a meleg árnyalatait érzékenyen, egyensúlyban rendeli egymáshoz. Jellegzetes figurái mellett újabban megjelentek más motívumok is, házak, szobabelsők és gyümölcsök is. 12

14 BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 42X30CM 8 tétel kikiáltási ár: Ft 13

15 FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 30X42CM 9 tétel kikiáltási ár: Ft 14

16 BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 25X50CM 10 tétel kikiáltási ár: Ft 15

17 FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 50X65CM 11 tétel kikiáltási ár: Ft 16

18 BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 30X42CM 12 tétel kikiáltási ár: Ft 17

19 FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 42X30CM 13 tétel kikiáltási ár: Ft 18

20 BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 42X30CM 14 tétel kikiáltási ár: Ft 19

21 FOGADJ BE! BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 20X30CM 15 tétel kikiáltási ár: Ft 20

22 BIHARI LÁSZLÓ 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 20X30CM 16 tétel kikiáltási ár: Ft 21

23 FOGADJ BE! BÁRDFALVI ZSOLT SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Zsolt túlnyomórészt saját - főként elektronikus - tárgyairól készít rajzokat. Rádió, óra, usb stick, fülhallgató, kulcstartó, - olyan tárgyak ezek, amelyeket Zsolt szinte mindig magánál hord. A rajzok a tárgy alapos megfigyelésével készülnek, különös tekintettel a rajtuk található feliratokra, az óra számaira, a legkisebb gombokra vagy bemenetekre. Zsoltnak teljes gyűjteménye van elektronikus tárgyakból, az erre épülő grafikai sorozat, egyfajta személyes-tárgy dokumentáció, egy rajzolt archívum. 22

24 BÁRDFALVI ZSOLT 2012, PAPÍR, GRAFITCERUZA, 25X32CM 17 tétel kikiáltási ár: Ft 23

25 FOGADJ BE! BÁRDFALVI ZSOLT 2012, PAPÍR, GRAFITCERUZA, 25X35CM 18 tétel kikiáltási ár: Ft 24

26 BÁRDFALVI ZSOLT 2012, PAPÍR, GRAFIT, SZÍNESCERUZA, 30X42CM 19tétel kikiáltási ár: Ft 25

27 FOGADJ BE! KREJCSI MÁRIA ÉLET-ESÉLY EGYESÜLET, KOZÁRMISLENY Mária vagyis Marcsi lassan ötven éves. Rekedt hangja egy láncdohányos jazzénekesnőére emlékeztet. Apró hölgy, nagy dioptriás szemüveggel az orrán és pirosra lakkozott körmökkel a kezén, felejthetetlen jelenség. Mari rajzai mély benyomást tehetnek mindazokra, akik a minimalizmus hívei. A tárgyak minden valamirevaló összefüggés nélkül, jelszerűen jelennek meg, az ég (kék csík) és a fű (zöld csík) sávja között időből és térből kipottyanva random módon lebegnek, totyognak magukra hagyottan: lábas, kád, autó, esetleg egy fa vagy ház. A tárgyakat sem helyzet, sem kategória nem köti össze és legkevésbé sem keresendő bennük bármiféle szimbólum. Pontosan azok, amik. Egyetlen és egyben a legfontosabb oka a megjelenésüknek, hogy Krejcsi ezekre az érthető és kézzelfogható hétköznapi tárgyakra támaszkodik, mint egyfajta GPS-re, az amúgy mögöttes jelentésekkel, fogalmakkal és sokértelmű szociális helyzetekkel túlterhelt világban. 26

28 KREJCSI MÁRIA 2011, PAPÍR, GRAFIT, SZÍNESCERUZA, 35X50CM 20 tétel kikiáltási ár: Ft 27

29 FOGADJ BE! LAKATOS RENÁTA SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Lakatos Renáta rajzai leginkább vonalhálók repetitív felépítésének a dokumentációi. A rajzok szisztematikusan mind ugyanazzal a metódussal készülnek, csak a színek változnak és az alapmotívum, amely négyzet, kör és/vagy vonal. Renáta gyorsan és nagy, lendületes mozdulatokkal dolgozik, kezdetben grafittal, színes ceruzával, majd újabban olajpasztellel készült képei az esetek többségében két színre épülnek. A jellemzően a papír teljes felületet beborító vonalhálóknak csak a papír széle szab határt. 28

30 LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 21 tétel kikiáltási ár: Ft 29

31 FOGADJ BE! LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 22 tétel kikiáltási ár: Ft 30

32 LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 23 tétel kikiáltási ár: Ft 31

33 FOGADJ BE! LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 24 tétel kikiáltási ár: Ft 32

34 LAKATOS RENÁTA 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 25 tétel kikiáltási ár: Ft 33

35 FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF MISKOLCI AUTISTA ALAPÍTVÁNY Legkedveltebb és legtöbbször ábrázolt, de nem kizárólagos motívuma, a gyakran széles mosollyal megjelenített, színes emberfigura, amelyet vélhetően önmagáról mintáz. Kristóf izgatottan válogat a ceruzák között, ösztönösen ráérez az árnyalatok összhangjára, a külön satírozott részeket finom ritmusban hangolja képpé. Az ábrázolt figurák, a színmezők energiával telítettek, már-már kinövik a papír adta kereteket is. Újabban az emberfigurákon kívül megjelentek más motívumok is: így a cica, autók - legújabb munkái között szerepel egy egyedülállóan szép kék lovacska is, félprofilba beforgatva, nap-sárga háttérrel, piros szemekkel. 34

36 RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X32 CM 26 tétel kikiáltási ár: Ft 35

37 FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X32 CM 27 tétel kikiáltási ár: Ft 36

38 RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X32 CM 28 tétel kikiáltási ár: Ft 37

39 FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X35 CM 29 tétel kikiáltási ár: Ft 38

40 RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 15X21CM 30 tétel kikiáltási ár: Ft 39

41 FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 25X35 CM 31 tétel kikiáltási ár: Ft 40

42 RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 42X60 CM 32 tétel kikiáltási ár: Ft 41

43 FOGADJ BE! RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 35X45 CM 33 tétel kikiáltási ár: Ft 42

44 RÉTI KRISTÓF 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, SZÍNESCERUZA, 50X70 CM 34 tétel kikiáltási ár: Ft 43

45 FOGADJ BE! HOMOLYA ISTVÁN SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Homolya István negyven év körüli, nagyon kedves, mosolygós, Down-szindrómás férfi. A Szimbiózis Alapítvány lakója. Végtelen, alig kivehető motyogós monológjaiban bizonyos Erzsike néni tűnik fel, rendőrökkel, börtönnel, mentővel meg temetővel, templommal meg ördöggel, mely tematikába, ha belekérdez az ember (Istvánkám, milyen ördög? Milyen Erzsike néni?) akkor gurul a nevetéstől. István munkái teljes felületet betöltő, sugárban zúduló, áramló vonalfoltok színkavalkádjába invitálnak minket. A fő motívum a ház és az ablakok, minden ebből nyílik ki, és a színek, mint egy kerti slagból elszabadult víz, spirálisan spriccelnek szét a papíron. Ezek a képek már-már színesceruza-vonalmezőkből felépített olaj vászon festményekre emlékeztetik a befogadót. Előszeretettel alkalmazza a türkizt, a kéknek különböző árnyalatait, sárgákat és vöröseket. 44

46 HOMOLYA ISTVÁN 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, 50X70 CM 35 tétel kikiáltási ár: Ft 45

47 FOGADJ BE! TÓTH DEZSŐ SZIMBIÓZIS ALAPÍTVÁNY, MISKOLC Tóth Dezső rajzai mindig hatalmas sikert aratnak a konceptuális grafikák kedvelői között, nem véletlenül. Az autizmussal élő embereknél, amikor rajzolásra kerül a sor, gyakran előfordul, hogy számokkal, szavakkal, s egyszerű számtani műveletekkel kombinálnak egy fa vagy ház-motívumot. Teszik mindezt azért, mert számukra - teljesen jogosan - nem evidens a rajz, és adott esetben a ceruzával vagy tollal papíron történő egyéb művelet közötti különbség. Hiszen a papír és a papíron képzett vonal ebbe vagy abba az irányba hajlása határozza meg, hogy az adott forma, ami megjelenik a papíron, egy kettes vagy egy ember vagy egy szó. A vonal alapvetően vonal, és pusztán közös fogalmi megegyezésen múlik az, hogy bizonyos formájú vonalak leképezése a papíron összeadást, írást vagy rajzolást jelent. Márpedig a fogalmak tárgytalan, kézzel nem fogható jellege egy autizmussal élő ember számára olyan, mintha belemarkolna a levegőbe. Dezső legszívesebben számokat rajzol. Kijelöl egy számot, majd hangtalanul felteszi a kérdést, nézzük, harminckettő-e a harminckettő. Akkurátusan lerajzolja az összes számot 1-től, míg el nem érkezik a harminckettőig. Egy olyan ember számára, aki attól fél, hogy minden bármikor megváltozhat, az az izgalmas, váratlan és meglepő, ha mégsem változik meg. Dezső tehát - mint az egy- vagy kétismeretlenes egyenletek esetében - nem azt a kérdést teszi fel, hogy mennyi akkor az x vagy mennyi az y, hanem azt hogy vajon x-e az x, vagy 32-e a harminckettő. Dezső rajzi tevékenysége azért lenyűgöző, mert markánsan kombinálja az elvontat a konkréttal ( konkrét 2-es ). Olyan formák után kutat, amelyek garantáltan egy jelentéssel bírnak, nem többel, és úgy tűnik, a valóságban ilyet nem találva, egy valótlan, absztrakt, koncepció alapú rendszert tárgyiasít, mégpedig a számokat. Míg mások tárgyakat, munkát, partnert keresnek viszonyítási pontnak, kapaszkodónak, addig Dezső ül és számmezővel rendezi be az életét, hogy míg ő számokat teremt egy papíron, ceruzával kísérve az ötöst, hatost egymás után, vagy épp random módon újból és újból, addig a mindennapok érthetőnek, áttekinthetőnek, megbízhatónak tűnjenek. 46

48 TÓTH DEZSŐ 2011, PAPÍR, GRAFIT, 25X35 CM 36 tétel kikiáltási ár: Ft 47

49 FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR MISKOLCI AUTISTA ALAPÍTVÁNY Zoltán Gábor grafikai sorozata egy nagyon markáns, következetes anyag. A rajzokon megjelenő figurák -leginkább állatok- egy szétbomlott színes pamutgombolyag tökéletesen kiegyensúlyozott kompozícióját juttatják eszünkbe. A lendületes, hezitálástól teljességgel mentes, könnyed mozdulatokkal egymásra halmozott figura-kontúrok labirintusaiból nyitott szájak és tágra nyílt szemek tekintenek ránk csodálkozóan. A papíron nincs hierarchia, nem fontosabb az egyik figura a másiknál, és nem kevésbé lényegtelen a kis figura, mint a nagy. Minden pontosan ugyanannyira van jelen. Az egymásra vetett vonalfigurák csomópontokat képeznek a hálóban, melyek teljesen kiegyensúlyozottan szóródnak el a felületen. Gábor kezdetben kizárólag egy-egy autó motívumot vagy 1-1 cicát vetett a papírra. Mostanra lassan nem maradt olyan lény a földön, amiről ne rajzolt volna a rajzfilmfigurák bájával versenyző alakocskákat. A figuráit elkezdte helyzetbe hozni, alá vagy fölé rendelni, szituációban elhelyezni, amely korábban nem volt jellemző Gáborra. Technikailag szintén nagyon széles spektrumban dolgozik: a tustól kezdve az olajpasztellen át egészen a filcig, színes ceruzáig mindent kipróbál, és lenyűgöző lendülettel alkalmaz. Zoltán Gáborban egy elbűvölően kedves kisfiú lakik, csodálkozó arcú, kedves kis lényei akár önarcképek is lehetnének. 48

50 ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, SZÍNESCERUZA, TUS, 15X20 CM 37 tétel kikiáltási ár: Ft 49

51 FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, TUS, 35X50 CM 38 tétel kikiáltási ár: Ft 50

52 ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, SZÍNESCERUZA, 50X70 CM 39 tétel kikiáltási ár: Ft 51

53 FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, TUS, 35X50 CM 40 tétel kikiáltási ár: Ft 52

54 ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 41 tétel kikiáltási ár: Ft 53

55 FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 42 tétel kikiáltási ár: Ft 54

56 ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, TUS, 30X42 CM 43 tétel kikiáltási ár: Ft 55

57 FOGADJ BE! ZOLTÁN GÁBOR 2012, PAPÍR, OLAJPASZTELL, 50X70 CM 44 tétel kikiáltási ár: Ft 56

58 PADOS ZULEJKA Pados Zulejka megszállottan alkot: rajzai mennyiségének kizárólag a rendelkezésre álló papír és rajzeszközök mennyisége szab határt. Lenyűgöző könnyedséggel variálja a technikákat: a ceruza, filc, pasztell legalább annyira jellemzően jelen van egy egy rajzon, mint a vágás, kollázs, fotók, gyereknyomda, zsírkréta vagy akvarell. A képek, a színek és a minimalista, főleg körre, vonalra és négyzetre redukált jelhalmazok - bár a látogató számára teljességgel absztraktaknak tűnhetnek - az esetek többségében konkrét eseményekhez, helyzetekhez, személyekhez kötöttek, melyeket Zulejka a kép készítése közben újból és újból szóban is felidéz. Néha olyan meggyőződéssel rendeli ezeket a formákat, színeket valós elemekhez, hogy az ember szinte szégyelli, hogy mégse evidens számára a látottak alapján, hogy hol, kikről, milyen helyzetben is van szó. Naponta megesik, hogy több száz rajz készül, majdnem minden esetben a papír mindkét oldalára. A rajzokon olykor-olykor fellelhető nevek ajánlások, melyek feltüntetéséhez Zulejka minden esetben ragaszkodik. 57

59 FOGADJ BE! PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 20X30 CM 45 tétel kikiáltási ár: Ft 58

60 PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 20X30 CM 46 tétel kikiáltási ár: Ft 59

61 FOGADJ BE! PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 20X30 CM 47 tétel kikiáltási ár: Ft 60

62 PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 50X70 CM 48 tétel kikiáltási ár: Ft 61

63 FOGADJ BE! PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, PASZTELL, 50X70 CM 49 tétel kikiáltási ár: Ft 62

64 PADOS ZULEJKA 2012, PAPÍR, VEGYESTECHNIKA, 50X70 CM 50 tétel kikiáltási ár: Ft 63

65 Az esemény támogatói MÉSZÁROS EDIT RENDEZVÉNYSZERVEZÉS

66

borító.pdf 1 15/09/15 11:56 Aukció 2015 C M Y 15 0 CM ió 2 MY c k CY u A CMY K

borító.pdf 1 15/09/15 11:56 Aukció 2015 C M Y 15 0 CM ió 2 MY c k CY u A CMY K Aukció 2015 Mosoly Otthon Alapítvány Művészettel az autisták megsegítéséért A Mosoly Otthon Alapítvány missziója a Magyarországon autizmussal élő gyermekek és felnőttek életkörülményeinek javítása. Kiállítások,

Részletesebben

A Mosoly Otthon Alapítvány

A Mosoly Otthon Alapítvány Autistic Art A Mosoly Otthon Alapítvány Alapítás éve: 2007 Alapító: Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. igazgatóságának elnöke Támogatási terület: autizmussal élő gyerekek és felnőttek, őket ellátó

Részletesebben

MŰGYŰJTŐK HÁZA 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13.

MŰGYŰJTŐK HÁZA 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 43/1. Újra élünk, lengyel film ofszet,

Részletesebben

2011_ 11, 12. ISSN 1216-8890 1080 Ft

2011_ 11, 12. ISSN 1216-8890 1080 Ft 2011_ 11, 12 k o r t á r s m ű v é s z e t i f o l y ó i r a t B u d a p e s t ISSN 1216-8890 1080 Ft Kifordulok önmagamba val beszélget Schmal Róza Schmal Róza: A festményeidhez különböző irányokból lehet

Részletesebben

Vizuális alkotó gyakorlat Alapfok 1-6. évfolyam

Vizuális alkotó gyakorlat Alapfok 1-6. évfolyam Célok és feladatok Vizuális alkotó gyakorlat Alapfok 1-6. évfolyam A vizuális alkotó gyakorlat célja a tanuló egyéni, kreatív személyiségjegyeinek előhívása, az ismeretek, élmények feldolgozásának segítése,

Részletesebben

www.dinasztia.hu Egyedülálló, játékos készségfejlesztő rendszer Képességfejlesztő játék csoportos foglalkozásokra, de akár egyéni fejlesztésre is!

www.dinasztia.hu Egyedülálló, játékos készségfejlesztő rendszer Képességfejlesztő játék csoportos foglalkozásokra, de akár egyéni fejlesztésre is! Egyedülálló, játékos készségfejlesztő rendszer átfogó, komplex sorozat, mely az iskolaérettség szempontjából lényeges, összes képességet fejleszti: megfigyelés, összpontosítás, kitartás, problémamegoldó

Részletesebben

MŰGYŰJTŐK HÁZA. 44/2. Gyertyatartó, indiai technika: sárgaréz méretek: 23 cm kikiáltási ár: 1.900 Ft leütési ár: 2.400 Ft

MŰGYŰJTŐK HÁZA. 44/2. Gyertyatartó, indiai technika: sárgaréz méretek: 23 cm kikiáltási ár: 1.900 Ft leütési ár: 2.400 Ft 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 44/2. Gyertyatartó, indiai technika: sárgaréz

Részletesebben

TÁMOP TEMATIKA 2010/II. félév Múzeumi óra STÍLUSGYAKORLATOK

TÁMOP TEMATIKA 2010/II. félév Múzeumi óra STÍLUSGYAKORLATOK TÁMOP TEMATIKA 2010/II. félév Múzeumi óra STÍLUSGYAKORLATOK Időpontok: szeptember 20, október 4, 18, november 8, 22, december 6. 9:00-11:00 Időtartam: 6 alkalom / min. 60 perc Helyszín: Nagy Kunszt Kortárs

Részletesebben

leütési ár: 16.000 Ft leütési ár: 11.000 Ft

leütési ár: 16.000 Ft leütési ár: 11.000 Ft 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 61/10. Különbözõ külföldi alkotók 7 mû

Részletesebben

LÉNÁRT TAMÁS A tiszta szemlélet nyomában

LÉNÁRT TAMÁS A tiszta szemlélet nyomában LÉNÁRT TAMÁS A tiszta szemlélet nyomában Nádas Péter fotókiállítása a Petőfi Irodalmi Múzeumban Nappal és éjszaka egyedül egy lakásban, lázasan és legyöngülten írja Nádas Péter a Jelentés a grunewaldi

Részletesebben

A nap részletes programjáról tájékozódjon honlapunkon:

A nap részletes programjáról tájékozódjon honlapunkon: Köszöntő: Kedves Barátunk! Különleges eseményre invitáljuk Önt 2012. december 14-ére az Országos Idegennyelvű Könyvtárba! Ezen a napon, 16-tól 20 óráig Legyen ünnep! című programsorozatunk keretében a

Részletesebben

1. Gedő Ilka: Csendőrök, 1939, ceruza, papír, 229 x 150 mm, jelzés nélkül (leltári szám: F 63. 201)

1. Gedő Ilka: Csendőrök, 1939, ceruza, papír, 229 x 150 mm, jelzés nélkül (leltári szám: F 63. 201) A Magyar Nemzeti Galériában őrzött Ilka-grafikák Az első három rajz kivételével, amelynek fotóját 2006. május 21-én kaptam meg a Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Osztályától, az összes mű reprodukálva van

Részletesebben

Azaz az ember a szociális világ teremtője, viszonyainak formálója.

Azaz az ember a szociális világ teremtője, viszonyainak formálója. Takáts Péter: A TEREMTŐ EMBER Amikor kinézünk az ablakon egy természetes világot látunk, egy olyan világot, amit Isten teremtett. Ez a világ az ásványok, a növények és az állatok világa, ahol a természet

Részletesebben

A Barátok Verslista kiadványa PDF-ben 2013.

A Barátok Verslista kiadványa PDF-ben 2013. Dezső Ilona Anna: Élet - Halál (90x70 cm, vászon, olaj) A Barátok Verslista kiadványa PDF-ben 2013. A BARÁTOK VERSLISTA KIADVÁNYA ÉLET és HALÁL Az élet a halál kistestvére. (Dobrosi Andrea) Az életre

Részletesebben

Imrehné Sebestyén Margit TANMENETJAVASLAT A RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA TANÍTÁSÁHOZ A 3. ÉVFOLYAM SZÁMÁRA. Készült A képzelet világa 3.

Imrehné Sebestyén Margit TANMENETJAVASLAT A RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA TANÍTÁSÁHOZ A 3. ÉVFOLYAM SZÁMÁRA. Készült A képzelet világa 3. Imrehné Sebestyén Margit TANMENETJAVASLAT A RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA TANÍTÁSÁHOZ A 3. ÉVFOLYAM SZÁMÁRA Készült A képzelet világa 3. tankönyv alapján Éves óraszám: 55, 5 Heti óraszám: 1,5 Óra Téma, tananyag

Részletesebben

III. osztály 1 Orchidea Iskola IV. Matematika verseny 2011/2012 II. forduló

III. osztály 1 Orchidea Iskola IV. Matematika verseny 2011/2012 II. forduló III. osztály 1 Orchidea Iskola IV. Matematika verseny 2011/2012 II. forduló 1. Mennyi az eredmény 15+17 15+17 15+17=? A) 28 B) 35 C) 36 D)96 2. Melyik szám van a piramis csúcsán? 42 82 38 A) 168 B) 138

Részletesebben

Miért tanulod a nyelvtant?

Miért tanulod a nyelvtant? Szilágyi N. Sándor Mi kell a beszédhez? Miért tanulod a nyelvtant? Nyelvtani kiskalauz (Részletek a szerző Ne lógasd a nyelved hiába! c. kötetéből, Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége, 2000) 2. rész Térjünk

Részletesebben

S Z Í N E S JÁ T É K

S Z Í N E S JÁ T É K S Z Í N E S JÁ T É K 3 10 éves gyermekeknek Láttál már SZIVÁRVÁNYT? Ugye milyen szép? Hogyan keletkezik a szivárvány? Süt a nap és esik az eső, vagy eláll az eső és kisüt a nap. A levegőben sok a vízcsepp.

Részletesebben

KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG

KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG 1 KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG 2 KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG A KÉPZÉS CÉLJA ÉS FELADATA: Az alapfokú művészetoktatás keretében folyó vizuális nevelés

Részletesebben

Kazincbarcikai Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola Pedagógiai Program 2016 Helyi tanterv Képző- és iparművészeti ág

Kazincbarcikai Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola Pedagógiai Program 2016 Helyi tanterv Képző- és iparművészeti ág KAZINCBARCIKAI KODÁLY ZOLTÁN ALAPFOKÚ MŰVÉSZETI ISKOLA PEDAGÓGIAI PROGRAM 3. FEJEZET HELYI TANTERV KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG 2016. KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI ÁG Az alapfokú művészetoktatás követelménye és

Részletesebben

DALA József DALA JÓZSEF (1901-1985) festőművész

DALA József DALA JÓZSEF (1901-1985) festőművész DALA József DALA JÓZSEF (1901-1985) festőművész Sárváron született. A Képzőművészeti Főiskolán 1926-ban végzett. Mezőkövesden a gimnázium rajztanáraként 1927-től élt, tanított, tevékenykedett festőművészként

Részletesebben

Puriter. Szerzés: vásárlás - Lektorátus Érték: 700.000.-Ft Származás: a művésztől Állapot: Ép Fénykép száma: Lemez száma:

Puriter. Szerzés: vásárlás - Lektorátus Érték: 700.000.-Ft Származás: a művésztől Állapot: Ép Fénykép száma: Lemez száma: Leltári szám: 2011/1 Puriter Baglyas Erika, 2005 Szappan, tükör, szöveg 90x30x300 cm Üveglapon három sorba rendezett szappandarabkákba vésett szórészletekből a tökéletes tisztaság lehetetlenségéről értekező

Részletesebben

Beérkezett pályamûvek listája:

Beérkezett pályamûvek listája: Beérkezett pályamûvek listája: kiállítva elutasítva Sorszám Név Méret (cm), technika ép címe Zsûri döntése 1. Timár Zoltán 61,5x52,5, szerkesztés, tus, filc Béka Letenye 66x52, szerkesztés, tus, filc A

Részletesebben

Akciós Felnőtt Dekorációs Katalógus 2011/1. Készlet erejéig!

Akciós Felnőtt Dekorációs Katalógus 2011/1. Készlet erejéig! Akciós Felnőtt Dekorációs Katalógus 2011/1 Készlet erejéig! 14 cm 34 cm 23,5 cm 23,5 cm 73,5 cm 70,5 cm 38,5 cm 34 cm XL Fali Dekor 1 ív: 70x100 cm HL Fali Dekor 1 ív:50x70 cm L Fali Dekor 1 ív:35x100

Részletesebben

65/2. Ismeretlen alkotó Városkép technika: karton, olaj méretek: 33 x 36 cm kikiáltási ár: 7.000 Ft leütési ár: 7.000 Ft

65/2. Ismeretlen alkotó Városkép technika: karton, olaj méretek: 33 x 36 cm kikiáltási ár: 7.000 Ft leütési ár: 7.000 Ft 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 65/1. Mérõ István (1873-1938) Tengerparti

Részletesebben

54 211 04 GRAFIKUS SZAKKÉPESÍTÉSHEZ, valamint a(z) V. KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ÁGAZATHOZ

54 211 04 GRAFIKUS SZAKKÉPESÍTÉSHEZ, valamint a(z) V. KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ÁGAZATHOZ az 54 211 04 GRAFIKUS SZAKKÉPESÍTÉSHEZ, valamint a(z) V. KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZET ÁGAZATHOZ Készítette: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2013. 1 SZAKKÉPZÉSI KERETTANTERV a 54 211 04 GRAFIKUS SZAKKÉPESÍTÉSHEZ,

Részletesebben

Multimédiás-hangjátékos lézer show esküvőre 2015

Multimédiás-hangjátékos lézer show esküvőre 2015 Multimédiás-hangjátékos lézer show esküvőre 2015 2 Információk: és esküvője év hó -n Helyszín: Telepítés: -tól -ig (kb 2 óra időtartam) Násznép érkezik: Műsor kezdés várhatóan: órakor Időtartam: kb 8 perc

Részletesebben

VIZUÁLIS KULTÚRA az általános iskolák 5 8. évfolyama számára VIZUÁLIS KULTÚRA

VIZUÁLIS KULTÚRA az általános iskolák 5 8. évfolyama számára VIZUÁLIS KULTÚRA VIZUÁLIS KULTÚRA az általános iskolák 5 8. évfolyama számára VIZUÁLIS KULTÚRA A vizuális nevelés legfőbb célja, hogy hozzásegítse a tanulókat a látható világ jelenségeinek, a vizuális művészeti alkotásoknak

Részletesebben

Foglalkozási napló a 20 /20. tanévre

Foglalkozási napló a 20 /20. tanévre Foglalkozási napló a 20 /20. tanévre Dekoratőr szakma gyakorlati oktatásához OKJ száma: 54 211 01 A napló vezetéséért felelős: A napló megnyitásának dátuma: A napló lezárásának dátuma: Tanulók adatai és

Részletesebben

Melyik szemüveg illik az arcformájához?

Melyik szemüveg illik az arcformájához? Melyik szemüveg illik az arcformájához? Rémes látvány! Talán Ön is tapasztalta már, hogy a kiválasztott keret felpróbálása során kiderül: a keret rémesen áll. A minőségi szemüveglencse és a kényelmes keret,

Részletesebben

M E S T E R L Á S Z L Ó 2013

M E S T E R L Á S Z L Ó 2013 MESTER LÁSZLÓ 2013 fashion photos COMMERCIAL photos EXHIBITION 2011 Fotósorozatunk koncepciójának alapötletét a Carnivale című amerikai sorozat adta, melyben egy vándorcirkusz különös szereplőinek

Részletesebben

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA 3-4. évfolyam

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA 3-4. évfolyam RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA 3-4. évfolyam A vizuális nevelés legfőbb célja, hogy hozzásegítse a tanulókat a látható világ jelenségeinek, a vizuális művészeti alkotásoknak mélyebb átéléséhez, értelmezéséhez.

Részletesebben

Aukciós Katalógus. 1. Szabó Cseke Mózes. Éden (2011) 30x25 cm, vászon, spray Kikiáltási ár: 30.000,- 2. Bódis Barnabás

Aukciós Katalógus. 1. Szabó Cseke Mózes. Éden (2011) 30x25 cm, vászon, spray Kikiáltási ár: 30.000,- 2. Bódis Barnabás Aukciós Katalógus 1. Szabó Cseke Mózes Éden (2011) 30x25 cm, vászon, spray 2. Bódis Barnabás No One (2008) 100x93cm, kollázs, újságpapír, olaj, vászon Kikiáltási ár: 100.000,- 3-4. Riez József Velence

Részletesebben

A GOMBFOCI JÁTÉKSZABÁLYAI

A GOMBFOCI JÁTÉKSZABÁLYAI A GOMBFOCI JÁTÉKSZABÁLYAI A gombfoci szabályai szinte megegyeznek a futball szabályaival. Les nincs. A játékban két ember vesz részt. A versenyzők tíz-tíz darab mező ny játékosgombbal, egy-egy darab kapusgombbal

Részletesebben

Gábor Dénes Számítástechnikai Emlékverseny 2014/2015 Alkalmazói kategória, I. korcsoport 2. forduló

Gábor Dénes Számítástechnikai Emlékverseny 2014/2015 Alkalmazói kategória, I. korcsoport 2. forduló Gábor Dénes Számítástechnikai Emlékverseny 2014/2015 Alkalmazói kategória, I. korcsoport 2. forduló Kedves Versenyző! A feladatsor megoldására 90 perc áll rendelkezésre. A feladatok megoldásához használható

Részletesebben

yymár meglévő csoport számára:

yymár meglévő csoport számára: 1. HÉT: FILIPPI 1,1 11 Tényleg Krisztushoz tartozom? Kezdjük a beszélgetést azzal, hogy feltesszük valamelyiket a következő kérdések közül a csoportnak: yykezdő csoport számára: Mi indított arra, hogy

Részletesebben

Merítés a KUT-ból IV. GADÁNYI JENŐ. (1896 1960) festőművész emlékkiállítása. HAAS GALÉRIA, Budapest 2000. május 11-től június 10-ig

Merítés a KUT-ból IV. GADÁNYI JENŐ. (1896 1960) festőművész emlékkiállítása. HAAS GALÉRIA, Budapest 2000. május 11-től június 10-ig Merítés a KUT-ból IV. GADÁNYI JENŐ (1896 1960) festőművész emlékkiállítása HAAS GALÉRIA, Budapest 2000. május 11-től június 10-ig A kis zugokat szeretem, mert a részekben azonosul a világ. Kerülő úton,

Részletesebben

VIZUÁLIS KULTÚRA. helyi tanterv az 5 8. évfolyam számára

VIZUÁLIS KULTÚRA. helyi tanterv az 5 8. évfolyam számára VIZUÁLIS KULTÚRA helyi tanterv az 5 8. évfolyam számára A vizuális nevelés legfőbb célja, hogy hozzásegítse a tanulókat a látható világ jelenségeinek, a vizuális művészeti alkotásoknak mélyebb értelmezéséhez

Részletesebben

OPTIKAI CSALÓDÁSOK. Vajon valóban eltolódik a vékony egyenes? A kávéházi fal. Úgy látjuk, mintha a vízszintesek elgörbülnének

OPTIKAI CSALÓDÁSOK. Vajon valóban eltolódik a vékony egyenes? A kávéházi fal. Úgy látjuk, mintha a vízszintesek elgörbülnének OPTIKAI CSALÓDÁSOK Mint azt tudjuk a látás mechanizmusában a szem által felvett információt az agy alakítja át. Azt hogy valójában mit is látunk, nagy szerepe van a tapasztalatoknak, az emlékeknek.az agy

Részletesebben

Periférikus látás kísérletek

Periférikus látás kísérletek Periférikus látás kísérletek A látás egyfajta tudattalan, illetve korlátozott tudatosságú, néha reflexszerű feldolgozása a szemünk elé táruló információáradatnak. A szemünk fizikai tulajdonságai révén

Részletesebben

4. Lecke. Körök és szabályos sokszögek rajzolása. 4.Lecke / 1.

4. Lecke. Körök és szabályos sokszögek rajzolása. 4.Lecke / 1. 4.Lecke / 1. 4. Lecke Körök és szabályos sokszögek rajzolása Az előző fejezetekkel ellentétben most nem újabb programozási utasításokról vagy elvekről fogunk tanulni. Ebben a fejezetben a sokszögekről,

Részletesebben

Mennybõl az Angyal... 2010.02.04. Utolsó frissítés 2013.02.04.

Mennybõl az Angyal... 2010.02.04. Utolsó frissítés 2013.02.04. Mennybõl az Angyal... 2010.02.04. Utolsó frissítés 2013.02.04. Mennybõl az Angyal, lejött hozzátok Abban a pillanatban szólalt meg ez a dal a cédé lejátszómon, amikor belekezdtem ebbe az írásba az angyalokról.

Részletesebben

0644. MODUL SZÁMELMÉLET. Közös osztók, közös többszörösök KÉSZÍTETTE: PINTÉR KLÁRA

0644. MODUL SZÁMELMÉLET. Közös osztók, közös többszörösök KÉSZÍTETTE: PINTÉR KLÁRA 0644. MODUL SZÁMELMÉLET Közös osztók, közös többszörösök KÉSZÍTETTE: PINTÉR KLÁRA 0644. Számelmélet Közös osztók, közös többszörösök Tanári útmutató MODULLEÍRÁS A modul célja Időkeret Ajánlott korosztály

Részletesebben

Radosza Attila képzőművészeti pályázati tervdokumentáció Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolai Kar Tanszálló

Radosza Attila képzőművészeti pályázati tervdokumentáció Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolai Kar Tanszálló Radosza Attila képzőművészeti pályázati tervdokumentáció Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolai Kar Tanszálló B./C m ű l e í r á s A tanszálló olyan oktatási hely, amelyben

Részletesebben

Fizika óra. Érdekes-e a fizika? Vagy mégsem? A fizikusok számára ez nem kérdés, ők biztosan nem unatkoznak.

Fizika óra. Érdekes-e a fizika? Vagy mégsem? A fizikusok számára ez nem kérdés, ők biztosan nem unatkoznak. Fizika óra Érdekes-e a fizika? A fizikusok számára ez nem kérdés, ők biztosan nem unatkoznak. A fizika, mint tantárgy lehet ugyan sokak számára unalmas, de a fizikusok világa a nagyközönség számára is

Részletesebben

Ablakok. Fájl- és mappaműveletek. Paint

Ablakok. Fájl- és mappaműveletek. Paint Ablakok. Fájl- és mappaműveletek. Paint I. Grafikai programok Grafika rajz I.1. Mit várunk el egy rajzolóprogramtól? Ld. tk. 57. oldal I.2. Szabadkézi rajz és számítógépes rajz Szabadkézi rajz Számítógép

Részletesebben

Helyi tanterv VIZUÁLIS KULTÚRA

Helyi tanterv VIZUÁLIS KULTÚRA Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Egységes Pedagógiai Szakszolgálat Helyi tanterv VIZUÁLIS KULTÚRA 1-5. évfolyam 2008. Officina Bona

Részletesebben

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA A vizuális nevelés legfőbb célja, hogy hozzásegítse a tanulókat a látható világ jelenségeinek, a vizuális művészeti alkotásoknak mélyebb átéléséhez, értelmezéséhez. A tantárgy

Részletesebben

AZ AUTISTÁK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE

AZ AUTISTÁK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE Cím 1053 Budapest, Fejér György utca 10. I. emelet 3. a. Telefon 061 354-1073 Fax 061 302-194 E-mail info@esoember.hu Honlap www.esoember.hu Adószám 19025915-1-42 AZ AUTISTÁK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE ÉS A MAJORHÁLÓ

Részletesebben

szka102_27 É N É S A V I L Á G Készítette: Özvegy Judit SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 2. ÉVFOLYAM

szka102_27 É N É S A V I L Á G Készítette: Özvegy Judit SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 2. ÉVFOLYAM szka102_27 É N É S A V I L Á G Séta a vízparton Készítette: Özvegy Judit SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK A 2. ÉVFOLYAM 300 Szociális, életviteli és környezeti kompetenciák Tanári MODULVÁZLAT

Részletesebben

MATEMATIKA PRÓBAÉRETTSÉGI 2013 I. rész

MATEMATIKA PRÓBAÉRETTSÉGI 2013 I. rész MATEMATIKA PRÓBAÉRETTSÉGI 203 I. rész. Oldja meg a következő egyenletet: x 2 25. Az egyenlet megoldása: 2. Egy vállalat 280 000 Ft-ért vásárol egy számítógépet. A számítógép évente 5%-ot veszít az értékéből.

Részletesebben

835 + 835 + 835 + 835 + 835 5

835 + 835 + 835 + 835 + 835 5 Orchidea Iskola VI. Matematika verseny 20/20 II. forduló. A macska és az egér jobbra indulnak el. Ha az egér négyzetet ugrik, akkor a macska 2 négyzetet lép előre. Melyik négyzetnél éri utol a macska az

Részletesebben

KORTÁRS VIZUÁLIS TIPOGRÁFIA A KORTÁRS VIZUALITÁS ESZTÉTIKAI ÉS GYAKORLATI ASPEKTUSAI

KORTÁRS VIZUÁLIS TIPOGRÁFIA A KORTÁRS VIZUALITÁS ESZTÉTIKAI ÉS GYAKORLATI ASPEKTUSAI TÁMOP TEMATIKA 2010/I. félév Múzeumi szakkör KORTÁRS VIZUÁLIS TIPOGRÁFIA A KORTÁRS VIZUALITÁS ESZTÉTIKAI ÉS GYAKORLATI ASPEKTUSAI Időpontok: szombatonként, 15-17 h Időtartam: 60 perc Helyszín: Nagy Kunszt

Részletesebben

EGÉSZség +BOLDOGSÁG teremtő IMA

EGÉSZség +BOLDOGSÁG teremtő IMA EGÉSZség +BOLDOGSÁG teremtő IMA Mágikus SZERtartás EGÉSZséges +boldog ÉLETedért! INGYENES EGÉSZséget és boldogságot teremtő IMA Mágikus SZERtartás, amit otthonodban végezhetsz EGÉSZséges +BOLDOG életedért!

Részletesebben

TRENDKOLLEKCIÓ. LOOkX KOKTÉL 2014 TAVASZ/NYÁR. Smile, be beautiful and love yourself!

TRENDKOLLEKCIÓ. LOOkX KOKTÉL 2014 TAVASZ/NYÁR. Smile, be beautiful and love yourself! LOOkX KOKTÉL TRENDKOLLEKCIÓ 2014 TAVASZ/NYÁR Shake it baby! A legfinomabb nyári koktélok inspirálták az új LOOkX trendkollekciót, mely limitált szériában készült. A pasztell gyümölcsszínek felidézik a

Részletesebben

MATEMATIKA FELADATGYŐJTEMÉNY 2. osztályos tanulásban akadályozott tanulók részére TÉMA: alapmőveletek - összeadás

MATEMATIKA FELADATGYŐJTEMÉNY 2. osztályos tanulásban akadályozott tanulók részére TÉMA: alapmőveletek - összeadás Soós Luca és Szári Laura MATEMATIKA FELADATGYŐJTEMÉNY. osztályos tanulásban akadályozott tanulók részére TÉMA: alapmőveletek - összeadás 0. 0.. Ő. JÁTÉK A FORMÁKKAL Nézd meg jól a képet! Mit gondolsz,

Részletesebben

HELYI TANTERV VIZUÁLIS KULTÚRA

HELYI TANTERV VIZUÁLIS KULTÚRA HELYI TANTERV VIZUÁLIS KULTÚRA A vizuális nevelés legfőbb célja, hogy hozzásegítse a tanulókat a látható világ jelenségeinek, a vizuális művészeti alkotásoknak mélyebb értelmezéséhez és megítéléséhez,

Részletesebben

www.varosijogi.hu MESTEREKRŐL

www.varosijogi.hu MESTEREKRŐL MESTEREKRŐL Sok szó esik a régen élt és önmagát felismerő mesterekről, ám gyakran egyfajta misztikus ködbe burkolóznak bennünk, mintha elérhetetlenek, legendák volnának, amivé mi sosem válhatunk. Számtalan

Részletesebben

7.-8. évfolyam fejlesztési feladatok és óraszámok VIZUÁLIS KULTÚRA Heti 1 óra Tematikai egység. Javasolt óraszám 7. osztály

7.-8. évfolyam fejlesztési feladatok és óraszámok VIZUÁLIS KULTÚRA Heti 1 óra Tematikai egység. Javasolt óraszám 7. osztály Tematikai egység Kifejezés, képzőművészet Valóság és képzelete Kifejezés, képzőművészet Stílus és mozgás Vizuális kommunikáció Időbeli és térbeli változások Vizuális kommunikáció Jelértelmezés, jelalkotás

Részletesebben

Gábor Dénes Országos Számítástechnikai Emlékverseny 2015/2016 Alkalmazói kategória 1. korcsoport 2. forduló

Gábor Dénes Országos Számítástechnikai Emlékverseny 2015/2016 Alkalmazói kategória 1. korcsoport 2. forduló Gábor Dénes Országos Számítástechnikai Emlékverseny 2015/2016 Alkalmazói kategória 1. korcsoport 2. forduló Kedves Versenyző! A feladatsor megoldására 90 perc áll rendelkezésedre. A feladatok megoldásához

Részletesebben

Tanulási stílus kérdőív

Tanulási stílus kérdőív Szitó Imre(1987) A tanulási stratégiák fejlesztése, Iskolapszichológiai füzetek, 2.sz. ELTE Tanulási stílus kérdőív Olvasd el figyelmesen az alábbi mondatokat. Döntsd el, hogy az öt válasz közül melyik

Részletesebben

KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZAK 1 GRAFIKA ÉS FESZTÉSZET TANSZAK

KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZAK 1 GRAFIKA ÉS FESZTÉSZET TANSZAK KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZAK 1 GRAFIKA ÉS FESZTÉSZET TANSZAK KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZAK 2 KÉPZŐMŰVÉSZETI TANSZAK GRAFIKA ÉS FESTÉSZET ALAPJAI TANTÁRGY (A képzőművészeti tanszak főtárgya alapfok 1-2-3. évfolyamon)

Részletesebben

Másodfokú egyenletek. 2. Ábrázoljuk és jellemezzük a következő,a valós számok halmazán értelmezett függvényeket!

Másodfokú egyenletek. 2. Ábrázoljuk és jellemezzük a következő,a valós számok halmazán értelmezett függvényeket! Másodfokú egyenletek 1. Alakítsuk teljes négyzetté a következő kifejezéseket! a.) - 4 + 4 b.) - 6 + 8 c.) + 8 - d.) - 4 + 9 e.) - + 8 - f.) - - 4 + 3 g.) + 8-5 h.) - 4 + 3 i.) -3 + 6 + 1. Ábrázoljuk és

Részletesebben

13 JÓ SZOKÁSOK KIFEJLESZTÉSE

13 JÓ SZOKÁSOK KIFEJLESZTÉSE 13 JÓ SZOKÁSOK KIFEJLESZTÉSE Mindegyikünknek kétféle szokásai vannak: jók és rosszak. A jó szokásaink közelebb visznek minket álmaink földjére, és a rosszak távolabb visznek álmaink földjétől. A jó szokások

Részletesebben

1. kompetencia Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás

1. kompetencia Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás 1. kompetencia Szakmai feladatok, szaktudományos, szaktárgyi, tantervi tudás Szaktárgyi KKK-k: Ismeri az egyetemes és magyar művészettörténet főbb korszakait, tendenciáit, képes azok szintézisszerű áttekintésére.

Részletesebben

SZKb_102_01. Bizalomjáték. Készítette: Lissai Katalin É N É S A M Á S I K SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 2.

SZKb_102_01. Bizalomjáték. Készítette: Lissai Katalin É N É S A M Á S I K SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 2. SZKb_102_01 segítség, amit adhatok Bizalomjáték É N É S M Á S I K Készítette: Lissai Katalin SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK 2. ÉVFOLYM tanári SEGÍTSÉG, MIT DHTOK MODULVÁZLT tevékenység

Részletesebben

Építészet és spiritualitás. A tervezés labirintusa. 1. Bevezetés. Tézis:

Építészet és spiritualitás. A tervezés labirintusa. 1. Bevezetés. Tézis: Építészet és spiritualitás A tervezés labirintusa 1. Bevezetés Jelen kutatás kezdeteinél az motivált, hogy közelebb kerüljek az építészeti alkotás szellemi gyökereihez. Ennek kapcsán először a személyes

Részletesebben

Pintér Nándor (1937-1995)

Pintér Nándor (1937-1995) Pintér Nándor (1937-1995) 1937-ben született Tápiósülyben. 1962-ben diplomázott a Budapesti Orvostudományi Egyetemen, majd 1973-ban Nyíregyházára került, ahol tragikus haláláig, 1996-ig az ideggyógyászati

Részletesebben

23/1. Képkeret belsõ méret: 46 x 61 technika: fa méretek: 61 x 77 cm kikiáltási ár: 10.000 Ft leütési ár: 10.000 Ft

23/1. Képkeret belsõ méret: 46 x 61 technika: fa méretek: 61 x 77 cm kikiáltási ár: 10.000 Ft leütési ár: 10.000 Ft 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 23/1. Képkeret belsõ méret: 46 x 61 technika:

Részletesebben

Kreatív nyár. w w w. m i o v o d a n k. h u

Kreatív nyár. w w w. m i o v o d a n k. h u Kreatív nyár A mi óvodánk, A mi nyarunk... 5.190 Ft Karton keretek - négy évszak CR 2500 100 db A4-es karton; 25 minta a négy évszak témájában Színes celofán CR 3300 6 tekercs, 6 külöböző színben. Méret:

Részletesebben

7. Alapvető fémmegmunkáló technikák. 7.1. Öntés, képlékenyalakítás, préselés, mélyhúzás. (http://hu.wikipedia.org/wiki/képlékenyalakítás )

7. Alapvető fémmegmunkáló technikák. 7.1. Öntés, képlékenyalakítás, préselés, mélyhúzás. (http://hu.wikipedia.org/wiki/képlékenyalakítás ) 7. Alapvető fémmegmunkáló technikák A fejezet tartalomjegyzéke 7.1. Öntés, képlékenyalakítás, préselés, mélyhúzás. 7.2. Kovácsolás, forgácsolás. 7.1. Öntés, képlékenyalakítás, préselés, mélyhúzás. (http://hu.wikipedia.org/wiki/képlékenyalakítás

Részletesebben

Kémia: minden, ami körülvesz. 5.modul: Gyakorlati feladatok: anyagok és tulajdonságaik

Kémia: minden, ami körülvesz. 5.modul: Gyakorlati feladatok: anyagok és tulajdonságaik Kémia: minden, ami körülvesz 5.modul: Gyakorlati feladatok: anyagok és tulajdonságaik TARTALOM 5.modul: Gyakorlati feladatok: anyagok és tulajdonságaik...2 1. Sodium PolYacrylate egy polimer a babák egészségéért...3

Részletesebben

21182 Jelnyelvi tolmácsszolgáltatás támogatása 2011. február 1-jétől 2012. március 31-ig terjedő időszakra című program

21182 Jelnyelvi tolmácsszolgáltatás támogatása 2011. február 1-jétől 2012. március 31-ig terjedő időszakra című program 1a. számú melléklet 21182 Jelnyelvi tolmácsszolgáltatás támogatása 2011. február 1-jétől 2012. március 31-ig terjedő időszakra című program (Ft) Borsodi Jelnyelvi és Kommunikációs Központ Közhasznú Egyesület

Részletesebben

A felmérési egység kódja:

A felmérési egység kódja: A felmérési egység lajstromszáma: 0226 ÚMFT Programiroda A felmérési egység adatai A felmérési egység kódja: A kódrészletek jelentése: ÁltGpüz//50/Ksz/Rok Általános gépüzemeltető szakképesítés-csoportban,

Részletesebben

Az aukció időpontja: 2010. december 10., 16 óra Helyszín: Budai Vigadó, Színházterem

Az aukció időpontja: 2010. december 10., 16 óra Helyszín: Budai Vigadó, Színházterem MEGHÍVÓ A Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus, a Cigányságkutató Intézet Romano Instituto és a Phralipe Független Cigány Szervezet szeretettel meghívja a KORTÁRS KÉPZŐMŰVÉSZEK AZ EMBERI

Részletesebben

Jó éjszakát, Vasarely!

Jó éjszakát, Vasarely! Jó éjszakát, Vasarely! Pályázat a Szépművészeti Múzeum Múzeum+ DESIGN felhívására Blaskó Ágnes Szabó Péter A pályázati anyag leírása Az Jó éjszakát, Vasarely! társasjáték esti játék a családnak. A játék

Részletesebben

Autizmussal élő hallgatók a felsőoktatásban. Krausz Katalin gyógypedagógus AOSZ Őszi Tamásné gyógypedagógus Autizmus Alapítvány, ELTE BGGYK

Autizmussal élő hallgatók a felsőoktatásban. Krausz Katalin gyógypedagógus AOSZ Őszi Tamásné gyógypedagógus Autizmus Alapítvány, ELTE BGGYK Autizmussal élő hallgatók a felsőoktatásban Krausz Katalin gyógypedagógus AOSZ Őszi Tamásné gyógypedagógus Autizmus Alapítvány, ELTE BGGYK Autizmussal élek, de nem autista vagyok elsősorban. (Ellen Notbohm:

Részletesebben

Két határon túl délvidéki képzőművészek Felvidéken

Két határon túl délvidéki képzőművészek Felvidéken Két határon túl délvidéki képzőművészek Felvidéken Acsaji Györgyi 1. Vízpartok és emberek (Festészeti napló az eltűnésről) / Olaj, vászon /, 2014 15 (130 130 cm) 2. Vízpartok és emberek (Festészeti napló

Részletesebben

Próbaérettségi feladatsor_a NÉV: osztály Elért pont:

Próbaérettségi feladatsor_a NÉV: osztály Elért pont: Próbaérettségi feladatsor_a NÉV: osztály Elért pont: I. rész A feladatsor 1 példából áll, a megoldásokkal maximum 30 pont szerezhető. A kidolgozásra 45 perc fordítható. 1. feladat Egy osztály tanulói a

Részletesebben

Családi nap című pályázati programról szóló beszámoló

Családi nap című pályázati programról szóló beszámoló Családi nap című pályázati programról szóló beszámoló Készült: Időpont: Csillagvár Waldorf Tagóvoda 8200 Veszprém Szent István út 12. 2013 november 25-december 05-ig A megvalósításban résztvevő óvodapedagógusok:

Részletesebben

VIZUÁLIS KULTÚRA. Vizuális kultúra emelt szintű érettségi felkészítő. 11. évfolyam. A vizuális nyelvi elemek adott technikának

VIZUÁLIS KULTÚRA. Vizuális kultúra emelt szintű érettségi felkészítő. 11. évfolyam. A vizuális nyelvi elemek adott technikának VIZUÁLIS KULTÚRA Vizuális kultúra emelt szintű érettségi felkészítő 11. évfolyam Heti 2 óra Évi 72 óra 1.1. Vizuális nyelv 1.1.1. A vizuális nyelv alapelemei - Vonal - Sík- és térforma - Tónus, szín -

Részletesebben

A színérzetünk három összetevőre bontható:

A színérzetünk három összetevőre bontható: Színelméleti alapok Fény A fény nem más, mint egy elektromágneses sugárzás. Ennek a sugárzásnak egy meghatározott spektrumát képes a szemünk érzékelni, ezt nevezzük látható fénynek. Ez az intervallum személyenként

Részletesebben

MŰGYŰJTŐK HÁZA. 55/1. Osváth Miklós (1935) Zsombék, 1983. technika: papír, akvarell méretek: 27 x 21 cm kikiáltási ár: 6.000 Ft leütési ár: 6.

MŰGYŰJTŐK HÁZA. 55/1. Osváth Miklós (1935) Zsombék, 1983. technika: papír, akvarell méretek: 27 x 21 cm kikiáltási ár: 6.000 Ft leütési ár: 6. 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 55/1. Osváth Miklós (1935) Zsombék, 1983.

Részletesebben

A dolgok arca részletek

A dolgok arca részletek 1 Bakonyi István: A dolgok arca Arcképvázlat Pék Pálról Nagykanizsa, Czupi Kiadó Pannon Tükör, 2007. A dolgok arca részletek Pék Pál 1939. július 26-án született Nagykanizsán. A szülőhely mindmáig lakóhelye

Részletesebben

2.3 Mérési hibaforrások

2.3 Mérési hibaforrások A fólia reflexiós tényezője magas és az összegyűrt struktúrája miatt a sugárzás majdnem ideálisan diffúz módon verődik vissza (ld. 2.3. ábra, az alumínium fólia jobb oldala, 32. oldal). A reflektált hőmérséklet

Részletesebben

28/1. Koronás magyar címer technika: hímzés, gyöngy méretek: 40 x 30,5 cm kikiáltási ár: 1.800 Ft leütési ár: 6.500 Ft

28/1. Koronás magyar címer technika: hímzés, gyöngy méretek: 40 x 30,5 cm kikiáltási ár: 1.800 Ft leütési ár: 6.500 Ft 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 28/1. Koronás magyar címer technika: hímzés,

Részletesebben

Scherlein Márta Dr. Hajdu Sándor Köves Gabriella Novák Lászlóné MATEMATIKA 1. A FELMÉRŐ FELADATSOROK ÉRTÉKELÉSE

Scherlein Márta Dr. Hajdu Sándor Köves Gabriella Novák Lászlóné MATEMATIKA 1. A FELMÉRŐ FELADATSOROK ÉRTÉKELÉSE Scherlein Márta Dr. Hajdu Sándor Köves Gabriella Novák Lászlóné MATEMATIKA 1. A FELMÉRŐ FELADATSOROK ÉRTÉKELÉSE A felmérő feladatsorok értékelése A felmérő feladatsorokat úgy állítottuk össze, hogy azok

Részletesebben

Balatonkeresztúr, 2013. december 27. Olti Miklós.

Balatonkeresztúr, 2013. december 27. Olti Miklós. <reklám> Mottó A harcsahorgász egy olyan különleges élőlény, amely viselkedésének megértésére a normális embereknek még kísérletet sem érdemes tenniük. Az olyan lehetetlen lenne, mint a televízió működési elvét

Részletesebben

Lakóház tervezés ADT 3.3-al. Segédlet

Lakóház tervezés ADT 3.3-al. Segédlet Lakóház tervezés ADT 3.3-al Segédlet A lakóház tervezési gyakorlathoz főleg a Tervezés és a Dokumentáció menüket fogjuk használni az AutoDesk Architectural Desktop programból. A program centiméterben dolgozik!!!

Részletesebben

Gráfelméleti alapfogalmak-1

Gráfelméleti alapfogalmak-1 KOMBINATORIKA ELŐADÁS osztatlan matematika tanár hallgatók számára Gráfelméleti alapfogalmak Előadó: Hajnal Péter 2015 1. Egyszerű gráfok Nagyon sok helyzetben egy alaphalmaz elemei között kitűntetett

Részletesebben

TARTALOM. Ügyintézés A hivatalban. Használt autó eladó. Birtesttás.

TARTALOM. Ügyintézés A hivatalban. Használt autó eladó. Birtesttás. TARTALOM 1. lecke Az emberi külső Neked ki tetszik?. Tanúvallomás. Körözés. Nem is tudom..... A magyarok és nyelvrokonaik Fél füllel hallottam Tükröm, tükröm... 2. lecke Öltözködés Divatbemutatón. Mit

Részletesebben

MAGYAR NÉPI IPARMŰVÉSZETI MÚZEUM, BUDAPEST

MAGYAR NÉPI IPARMŰVÉSZETI MÚZEUM, BUDAPEST Leltári szám 2014.29.1. 1 db Gyarapodási napló száma: 48/2014 Technika vászonszövés Használat helye: - Díszítmény: csíkszéki csíkos Használat ideje - A szövet-méteráru fekete-piros-kék-zöld csíkszéki sűrű

Részletesebben

Mesénkben a példák, amelyeket az óvodáskorú gyermekek könnyen megérthetnek, elemi matematikai információkat közölnek. Könyvünk matematikai anyaga

Mesénkben a példák, amelyeket az óvodáskorú gyermekek könnyen megérthetnek, elemi matematikai információkat közölnek. Könyvünk matematikai anyaga ELŐSZÓ Kedves szülők! Gyermekeik, mint egykor önök is, szeretik a meséket. Reméljük, hogy könyvünk tetszeni fog nekik. De önöknek elárulunk egy titkot: ez a könyv nem csak mese. Azt szeretnénk, ha gyermekeik,

Részletesebben

SZAKKÉPZÉSI KERETTANTERV a(z) SZAKKÉPESÍTÉS-RÁÉPÜLÉSHEZ

SZAKKÉPZÉSI KERETTANTERV a(z) SZAKKÉPESÍTÉS-RÁÉPÜLÉSHEZ SZAKKÉPZÉSI KERETTANTERV a(z) 55 211 01 ARANYMŰVES SZAKKÉPESÍTÉS-RÁÉPÜLÉSHEZ I. A szakképzés jogi háttere A szakképzési kerettanterv a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény, a szakképzésről

Részletesebben

Méret szélesség x magasság x talp. 20x24x10 cm. 24x35x8 cm. 26x35x12 cm. 32x41x12 cm. 45x36x15 cm. Boros tasak. 10x38x8,5 cm. 250 db alatti mennyiség

Méret szélesség x magasság x talp. 20x24x10 cm. 24x35x8 cm. 26x35x12 cm. 32x41x12 cm. 45x36x15 cm. Boros tasak. 10x38x8,5 cm. 250 db alatti mennyiség Zsinórfüles kraft papírtáska Méret szélesség x magasság x talp Színe Nyomatlan táskák nettó ára 1000 db-tól 500 db-tól 1-499 db-ig 20x24x10 cm 173 Ft 188 Ft 203 Ft 24x35x8 cm 158 Ft 173 Ft 188 Ft 26x35x12

Részletesebben

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA

RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA RAJZ ÉS VIZUÁLIS KULTÚRA 5. évfolyam A fokozott realitásigény megjelenése az adott életkorban megalapozza a tanulók információk közti szelekciós képességét, és kritikai gondolkodást alakít ki. A művészeti

Részletesebben

ÚJPEST SZÍNDINAMIKA helyszínrajz

ÚJPEST SZÍNDINAMIKA helyszínrajz Felújított épület. I. helyszín II. helyszín III. helyszín Bercsényi út Görgei Artúr út Závodszky Zoltán utca Szigeti József utca helyszínrajz IV. helyszín V. helyszín VI. helyszín Isvtán út VII. helyszín

Részletesebben

A Paint program használata

A Paint program használata A Paint program használata A Windows rendszerbe épített Paint program segítségével képeket rajzolhat, színezhet és szerkeszthet. A Paint használható digitális rajztáblaként. Egyszerű képek és kreatív projektek

Részletesebben

A Balassi Bálint Gimnázium helyi tanterve

A Balassi Bálint Gimnázium helyi tanterve Balassi Bálint Gimnázium Vizuális kultúra rajz ésművészettörténet 5-12.évfolyam A Balassi Bálint Gimnázium helyi tanterve Rajz és vizuális kultúra 5-12. évfolyam Készítette: Heffterné Gáspár Lilla Balassi

Részletesebben