ÁRVERÉS AUCTION december 16-án (vasárnap) 18 órakor a Budapest Kongresszusi Központban

Méret: px
Mutatás kezdődik a ... oldaltól:

Download "ÁRVERÉS AUCTION 2007. december 16-án (vasárnap) 18 órakor a Budapest Kongresszusi Központban"

Átírás

1 ÁRVERÉS AUCTION december 16-án (vasárnap) 18 órakor a Budapest Kongresszusi Központban

2 VIRÁGJUDIT GALÉRIA ÉS AUKCIÓSHÁZ TÉLI AUKCIÓ WINTER AUCTION DECEMBER 16-ÁN (VASÁRNAP)18 ÓRAKOR a Budapest Kongresszusi Központban (1123 Budapest, Jagelló u. 1-3.) Az árverés vezetője: DR. VIRÁG JUDIT KIÁLLÍTÁS EXHIBITION december 5-től 15-ig, minden nap 10-től 18 óráig a Virág Judit Galériában. INFORMÁCIÓ INFORMATION (Mű-Terem Galéria Kft.) 1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. Tel./Fax: , h t t p : / / w w w. v i r a g j u d i t g a l e r i a. h u w w w. m u - t e r e m. h u

3 MUNKÁCSY Mihály ( ) AZ ALVÓ NAGYAPÓ, 1887 Olaj, fa, 93 x 142 cm Jelezve jobbra lent: M de Munkacsy Colpach Kikiáltási ár: Ft Starting price: EUR PROVENIENCIA: 1886-ban került Charles Sedelmeyer tulajdonában 1904-ben a bécsi Stöckl und Hirschler aukciósház február 24-i aukcióján szerepelt 74. szám alatt 1914-ben az Ernst Múzeum XVI. kiállításán báró Herzog Péter tulajdonaként szerepelt, 85. katalógus szám alatt (Nagyapa szundikál címen) KIÁLLÍTVA: Munkácsy Mihály Jubiláris Kiállítása. Ernst Múzeum XVI. 1914, katalógus: 85. A magyar festészet rejtőzködő csodái Válogatás magyar magángyűjteményekből I. Mű-Terem Galéria, Budapest, oldal Munkácsy a nagyvilágban. Munkácsy Mihály művei külföldi és magyar magán- és közgyűjteményekben. Magyar Nemzeti Galéria, március július 31. katalógus: 92. REPRODUKÁLVA: Végvári Lajos: Munkácsy Mihály élete és művei, Akadémiai Kiadó, Budapest, CLIV. tábla A magyar festészet rejtőzködő csodái Válogatás magyar magángyűjteményekből I. ( ), Mű-Terem Galéria, Budapest, 2004, 73. oldal Munkácsy a nagyvilágban. Munkácsy Mihály művei külföldi és magyar magánés közgyűjteményekben. Magyar Nemzeti Galéria, március július oldal 2 3

4 Az alvó nagyapó Munkácsy szalonzsáner sorozatának egyik utolsó darabja. Végvári Lajos Festménykatalógusa 1 három nagyapós képet sorol fel Munkácsy életművében: a 420-as számú Nagyapó névnapja, a 421-es Az alvó nagyapó és a 439-es Az erős nagyapó című kompozíciókat. Adatokat és reprodukciót azonban csak Az alvó nagyapóhoz közöl, 1886-ra datálva a képet. A Magyar Nemzeti Galéria Adattárában őrzött számlakönyv Comptes de M. Sedelmeyer du 1-er Janvier 1879 au 31 Décembre (Jelzet: 3053/1930.) azonban csak két hasonló témájú kompozíciót említ: júniusában A nagyapó névnapja (La fčte du grand pčre), augusztusában Az alvó nagyapó (Grand pčre endormi) címmel bejegyzett műveket adta át Munkácsy Sedelmeyernak. Az itt látható kép a második tétellel azonos, vagyis 1887-ben készült, szignója szerint Colpachon. MUNKÁCSY Mihály: De MARCHE báró arcképe, magántulajdon A szakirodalom számos Colpachon festett Munkácsy-képet tart nyilván, de csak kettő olyat ismer, melynek szignójában, Munkácsy neve mellett a Colpach megjelölés is olvasható. Az egyik Munkácsyné unokahúgának, Cécile Barnewitznek 1894-ben festett arcképe (VL 553.), a másik pedig az 1887-ben készült Az alvó nagyapó címen ismert intim életkép. A bóbiskoló idős férfi modellje Munkácsyné édesapja, Charles Papier ( ) lehetett, aki idős korában feleségével együtt a colpachi kastélyban töltötte a nyarakat. MUNKÁCSY Mihály: Cécile Papier de MARCHE arcképe, magántulajdon 4

5 COLPACH, a Pfortzheim grófok egykori birtoka 2 Munkácsyné örökségeként került a Munkácsy-család tulajdonába. Colpach grófságát a 12. században említik először a források a de Bergh család jószágai között ban házasság révén lett a Pfortzheim családé, és ugyanilyen módon jutott később a gascogne-i de Marche család tulajdonába. A de Marche család 1751-ben, Mária Teréziától nyerte el a bárói címet, és kapott hozzá birtokrészeket a mai belga-luxemburgi határon. Henri Edouard de Marche báró ( ) Munkácsyné első férje, édesanyja, Marie-Justine de Pfortzheim halála után, 1863-ban örökölte meg a colpachi kastélyt, két évvel azelőtt, hogy feleségül vette a polgári származású Cécile Papier kisasszonyt, a későbbi Munkácsynét. A családi legendárium úgy tartja, hogy de Marche báró egy Colpach az 1880-as években délutáni sétakocsikázás alkalmával hallotta meg Cécile-t énekelni és ezüstösen csengő friss hangjába nyomban beleszeretett. Más források szerint a találkozás kevésbé romantikus körülmények között történt, de tény, hogy a húszéves Cécile erőteljes, kicsattanó személyisége olyan mély benyomást tett a báróra, hogy családja ellenkezését legyőzve, pontosabban kicselezve (felvette a luxemburgi állampolgárságot, hogy a házasságkötés minden nyilvánosság kizárásával, titokban megtörténhessen) július 9-én feleségül vette. A házassággal szemben azonban nem csak az arisztokrata oldal támasztott akadályokat, hanem Cécile szülei is, akik cseppet sem örültek a léha életviteléről közismert, lányuknál 25 évvel idősebb, szoknyavadász hírében álló báró házasodási szándékának. Amikor Cécile előállt a házasság tervével, apja a családban szállóigeként fennmaradt Pas de mariage, pas de voyage (Se házasság, se utazás) felkiáltással fejezte ki ellenérzését. 6 MUNKÁCSY Mihály: Fasor (Colpachi park), magántulajdon 7

6 Cécile felmenői részben a kohászatban, részben a köz- frekventált Mahlkasten nevű kocsmában, hol egyik vagy igazgatásban tevékenykedtek, Charles Papier írnokként másik festő műtermében. Mint a párizsi Salon aranyérmé- dolgozott Diekirchben, majd Luxembourgban ben nek nyertese, Munkácsy különleges figyelemben részesült vette feleségül a hasonló társadalmi helyzetű Marguerite ekkor Düsseldorfban és de Marche báró segítségére Valerius-t. Házasságukból három gyermek született, számítva kivitelezhetőnek tartotta azt a rég dédelgetett Antoine a Cécile leveleiben gyakran emlegetett Tony, tervét, hogy a művészeti élet korabeli központjába, Párizs- Philippine, később Walter Ilges felesége, és Cécile. A két ba költözzön. lánynak kiváló énekhangja volt, a szülők komolyan tanít- Az átköltözésre 1872 elején került sor, és ugyanez év tava- tatták is őket énekelni. Cécile utóbb gyakran emlegetett szán járt Munkácsy először Colpachon is. Pihenni utazott őrmesteri hangja egy erős megfázás következményeként oda, egy elég mély depressziós időszakban, amikor a alakult ki. Ekkor azonban már nélkülözhette is vonzó ének- Siralomház sikere után hosszú ideig nem vett ecsetet a hangját, hiszen de Marche báró mellett, aki házasságuk kezébe. Heteknek kellett eltelniük, amíg a barátságos kör- kezdetétől őt bízta meg vagyona kezelésével, kiválóan nyezet, a kastélyt övező erdő megnyugtató csendje fel- beletanult a pénzügyek intézésébe. oldotta szorongásait és egy Hollandiából hozatott festőkészlettel kifestette a kastély egyik nagytermének pannóit. Az öt jelenetből, sajnos, csak kettő élte túl töredékes állapotban az 1914-es német megszállást. Munkácsyval 1870 végén ismerkedtek meg Düsseldorfban és néhány hónapos ottani időzésük alatt szinte Cécile Papier de MARCHE arcképe MUNKÁCSY Mihály: Hazafelé, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest naponta találkoztak vele és Paál Lászlóval, hol a festők által MUNKÁCSY Mihály: Két család, magántulajdon De Marche báró június 1-én bekövetkezett halálát követően, a gyászév letelte után Munkácsy feleségül vette Cécile Papier-t, aki egyebek mellett, hozományként hozta a házasságba a colpachi birtokrészt és kastélyt is. A család főleg a nyári hónapok egy részét töltötte Colpachon, Cécile hónapokat, Munkácsy, akit munkája Párizshoz kötött, csak néhány hetet. Teljesen berendezett, jól felszerelt műterem állt ott is rendelkezésére. Itt festette többek között a Két család (a konyhában) (1879), a Pálmaházban (1881), A várúrnő születésnapja (1887) című képeit, de itt készült a kosztümös zsánerképek zöme, valamint számos tájkép és tájképvázlat is. Hogy csak a legkiemelkedőbbeket említsük, ilyen a Fasor (Colpachi park, 1873) Pávák (1878), a Hazafelé (1882), A colpachi park bejárata (1886), A colpachi park (1886), stb. És többnyire itt örökítette meg a családtagok, barátok vonásait arcképek vagy zsánerkompozíciók formájában. 8 9

7 frekventált Mahlkasten nevű kocsmában, hol egyik vagy Colpachon vendégeskedtek nyaranta Munkácsyék bará- másik festő műtermében. Mint a párizsi Salon aranyérmé- tai, így többek között a Sedelmeyer család, Marie Mün- három hónapját, június közepétől szeptember közepéig nek nyertese, Munkácsy különleges figyelemben részesült chen, Haynald Lajos bíboros és a legreprezentatívabb Colpachon töltötte Munkácsy. Az egy évvel korábbi idő- ekkor Düsseldorfban és de Marche báró segítségére vendég: Liszt Ferenc. Liszt, aki 1886 nyarán élete utolsó szaktól eltérően ezek a hónapok csendesen teltek. A le- számítva kivitelezhetőnek tartotta azt a rég dédelgetett szép napjait köszönhette Munkácsyék vendégszereteté- utazást előkészítő levelekből kitűnik, hogy Munkácsy kife- tervét, hogy a művészeti élet korabeli központjába, Párizs- nek, a következőképpen írta le Colpachot: (...)ősi, tágas, jezetten dolgozni ment Colpachra, ugyanis modelleket is ba költözzön. kétszintes ház inkább, semmint kastély. A szobák jól vannak vitt magával. Ekkor bukkant fel először leveleiben Rippl- Az átköltözésre 1872 elején került sor, és ugyanez év tava- elrendezve, bútorzatuk pedig gazdag és elegáns. A vidék Rónai József neve, mint aki frissen Párizsba érkezvén szán járt Munkácsy először Colpachon is. Pihenni utazott elsődleges ékességei a tölgyesek, bükk-, kőriserdők és semmilyen megélhetéssel nem bír és Munkácsy segítség- oda, egy elég mély depressziós időszakban, amikor a fenyvesek. A földszinti régi, boltíves kápolnában Haynald képpen őt is Colpachra szándékszik vinni. (Hogy a leuta- MUNKÁCSY lóháton a colpachi parkban Siralomház sikere után hosszú ideig nem vett ecsetet a 3 kardinális tegnap és ma is misét mondott. zás megvalósult-e ekkor, ezt sem Munkácsy, sem Rippl kezébe. Heteknek kellett eltelniük, amíg a barátságos kör- levelei nem árulják el.) A Sedelmeyernek átadott képek nyezet, a kastélyt övező erdő megnyugtató csendje fel- jegyzékéből kitűnik, hogy Munkácsy 1887 nyarán festette A oldotta szorongásait és egy Hollandiából hozatott festő- várúrnő születésnapja, Az alvó nagyapó, A télikert, és Az készlettel kifestette a kastély egyik nagytermének pannóit. AZ 1887-ES NYÁR alvó gyermek című képeket, valamint belekezdett két Az öt jelenetből, sajnos, csak kettő élte túl töredékes állapotban az 1914-es német megszállást. Gustave COURBET: Szajna parti kisasszonyok, Petit Palais-musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris, Párizs De Marche báró június 1-én bekövetkezett halálát követően, a gyászév letelte után Munkácsy feleségül vette Cécile Papier-t, aki egyebek mellett, hozományként hozta a házasságba a colpachi birtokrészt és kastélyt is. A család főleg a nyári hónapok egy részét töltötte Colpachon, Cécile hónapokat, Munkácsy, akit munkája Párizshoz kötött, csak LISZT Ferenc Colpachon néhány hetet. Teljesen berendezett, jól felszerelt műterem állt ott is rendelkezésére. Itt festette többek között a Két család (a konyhában) (1879), a Pálmaházban (1881), A várúrnő születésnapja (1887) című képeit, de itt készült a kosztümös zsánerképek zöme, valamint számos tájkép és tájképvázlat is. Hogy csak a legkiemelkedőbbeket említsük, ilyen a Fasor (Colpachi park, 1873) Pávák (1878), a Hazafelé (1882), A colpachi park bejárata (1886), A colpachi park (1886), stb. És többnyire itt örökítette meg a családtagok, barátok vonásait arcképek vagy zsánerkompozíciók formájában

8 Colpachon vendégeskedtek nyaranta Munkácsyék bará- három hónapját, június közepétől szeptember közepéig tai, így többek között a Sedelmeyer család, Marie Mün- Colpachon töltötte Munkácsy. Az egy évvel korábbi idő- chen, Haynald Lajos bíboros és a legreprezentatívabb szaktól eltérően ezek a hónapok csendesen teltek. A le- vendég: Liszt Ferenc. Liszt, aki 1886 nyarán élete utolsó utazást előkészítő levelekből kitűnik, hogy Munkácsy kife- szép napjait köszönhette Munkácsyék vendégszereteté- jezetten dolgozni ment Colpachra, ugyanis modelleket is nek, a következőképpen írta le Colpachot: (...)ősi, tágas, vitt magával. Ekkor bukkant fel először leveleiben Rippl- kétszintes ház inkább, semmint kastély. A szobák jól vannak Rónai József neve, mint aki frissen Párizsba érkezvén elrendezve, bútorzatuk pedig gazdag és elegáns. A vidék semmilyen megélhetéssel nem bír és Munkácsy segítség- elsődleges ékességei a tölgyesek, bükk-, kőriserdők és képpen őt is Colpachra szándékszik vinni. (Hogy a leuta- fenyvesek. A földszinti régi, boltíves kápolnában Haynald zás megvalósult-e ekkor, ezt sem Munkácsy, sem Rippl kardinális tegnap és ma is misét mondott. 3 levelei nem árulják el.) A Sedelmeyernek átadott képek jegyzékéből kitűnik, hogy Munkácsy 1887 nyarán festette A várúrnő születésnapja, Az alvó nagyapó, A télikert, és Az AZ 1887-ES NYÁR MUNKÁCSY Mihály: Alvó kisgyermek, magántulajdon 12

Kulturális Javak Bizottsága 2011. október 3-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága 2011. október 3-i ülés Kulturális Javak Bizottsága 2011. október 3-i ülés Az ülés napirendje 1. Ligeti Antal (Nagykároly, 1823 Budapest, 1890): Az ifjú Mukácsy Mihály portréja [papír, ceruza, 450x610 mm, jelezve jobbra lent:

Részletesebben

1. Gedő Ilka: Csendőrök, 1939, ceruza, papír, 229 x 150 mm, jelzés nélkül (leltári szám: F 63. 201)

1. Gedő Ilka: Csendőrök, 1939, ceruza, papír, 229 x 150 mm, jelzés nélkül (leltári szám: F 63. 201) A Magyar Nemzeti Galériában őrzött Ilka-grafikák Az első három rajz kivételével, amelynek fotóját 2006. május 21-én kaptam meg a Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Osztályától, az összes mű reprodukálva van

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága 2015. február 9-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága 2015. február 9-i ülés Kulturális Javak Bizottsága 2015. február 9-i ülés Az ülés napirendje 1) Beszámoló a KJB 2014. évi munkájáról (Dr. Buzinkay Péter, a KJB titkára) 2) A Kétséges eredetiségű kulturális javak adatbázisának

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága 2013. június 10-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága 2013. június 10-i ülés Kulturális Javak Bizottsága 2013. június 10-i ülés Az ülés napirendje 1. Bethlen Gábor (Marosillye, 1580 Gyulafehérvár, 1629) erdélyi fejedelem saját kezű aláírásával ellátott latin nyelvű oklevele. Kelt:

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága október 3-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága október 3-i ülés Kulturális Javak Bizottsága 2013. október 3-i ülés Az ülés napirendje címen nyilvántartott képzőművészeti alkotás védettségének megszüntetése, 2. Zanchi, Antonio (Este, 1631 Velence, 1722): Dareiosz holttestének

Részletesebben

KIÁLLÍTÁSA BERNÁTH AURÉL RIPPL-RÓNAI JÓZSEF GRÓF ALMÁSY-TELEKI ÉVA BUDAPEST, VI., NAGYMEZŐ-UTCA 8. TELEFON: 224 008. UJABB KÉPEINEK (1861 1927)

KIÁLLÍTÁSA BERNÁTH AURÉL RIPPL-RÓNAI JÓZSEF GRÓF ALMÁSY-TELEKI ÉVA BUDAPEST, VI., NAGYMEZŐ-UTCA 8. TELEFON: 224 008. UJABB KÉPEINEK (1861 1927) GRÓF ALMÁSY-TELEKI ÉVA MŰVÉSZETI INTÉZETE (VOLT ERNST-MÚZEUM) BUDAPEST, VI., NAGYMEZŐ-UTCA 8. TELEFON: 224 008. BERNÁTH AURÉL UJABB KÉPEINEK ÉS RIPPL-RÓNAI JÓZSEF (1861 1927) VÁLOGATOTT MÜVEINEK KIÁLLÍTÁSA

Részletesebben

1 Tiszták, hősök, szentek. Árpád-házi Szent István Boldog Bajor Gizella Árpád-házi Szent Imre Árpád-házi Szent László Árpád-házi Szent Piroska

1 Tiszták, hősök, szentek. Árpád-házi Szent István Boldog Bajor Gizella Árpád-házi Szent Imre Árpád-házi Szent László Árpád-házi Szent Piroska 1 Tiszták, hősök, szentek Árpád-házi Szent István Boldog Bajor Gizella Árpád-házi Szent Imre Árpád-házi Szent László Árpád-házi Szent Piroska 2013 Géza fejedelem megkereszteltette fiát, aki a keresztségben

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ Kulturális Javak Bizottsága 2012. december 10-i ülés Az ülés napirendje 1. Gerick, Joseph (Gerik József), id. (pozsonyi ötvös, 18. század

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága 2011. november 2-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága 2011. november 2-i ülés Kulturális Javak Bizottsága 2011. november 2-i ülés Az ülés napirendje 1. Brassai-kódex. 39 számozatlan levél. Erdélyi unitárius környezetben keletkezett kéziratos versgyűjtemény, feltehetőleg a XVIII.

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága november 2-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága november 2-i ülés KJB / 2015.11.02. Kulturális Javak Bizottsága 2015. november 2-i ülés Az ülés napirendje 1/2 KJB / 2015.11.02. 1) Troubetzkoy, Paul (Paolo) (Intra, 1866 Pallanza, 1938): László Fülöp ülőportréja, 1931

Részletesebben

Rendezvények királyi környezetben

Rendezvények királyi környezetben A gödöllôi kastély Magyarország legnagyobb beépített alapterületû barokk kastélyegyüttese, amely páratlanul gazdag történelmi múltjáról és stílustô építészeti értékeirôl nevezetes. Építtetôje Grassalkovich

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2016. december 12-i ülés Az ülés napirendje 1. Telepy Károly (Debrecen, 1828 Budapest, 1906): Vihar a pusztán, 1856 (vászon, olaj, 112,5 x 173 cm, jelezve jobbra lent: Telepÿ

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága 2014. május 5-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága 2014. május 5-i ülés Kulturális Javak Bizottsága 2014. május 5-i ülés Az ülés napirendje 1. Állásfoglalás az egyetemes kultúra emlékeinek magyar kultúrtörténeti vonatkozásairól (a KJB 2014. 04. 07-i ülését követő második tárgyalás),

Részletesebben

Mű-Terem Galéria Virág Judit. Téli Aukció

Mű-Terem Galéria Virág Judit. Téli Aukció Mű-Terem Galéria Virág Judit Téli Aukció Mű-Terem Galéria Virág Judit TÉLI AUKCIÓ A Budapest Kongresszusi Központban 1123 Budapest, Jagelló u. 1-3. Az árverés vezetôje: Dr. Virág Judit Kiállítás: 2003.

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága KJB / 2015.10.05. Kulturális Javak Bizottsága 2015. október 5-i ülés Az ülés napirendje 1/2 KJB / 2015.10.05. 1) Ferenczy Károly (Bécs, 1862 Budapest, 1917): Virágok parasztkorsóban, 1911 (vászon, olaj,

Részletesebben

Realizmus II. A városi műfaj

Realizmus II. A városi műfaj Realizmus II A városi műfaj A modern élet A főleg mezőgazdasági termelésen alapuló társadalom a XIX. századi Európában átalakul. Oka az ipari forradalom, ami a városi lakosság drámai növekedését eredményezte.

Részletesebben

Annus szobalányként dolgozott,

Annus szobalányként dolgozott, Annus döntése Annus szobalányként dolgozott, akkor már majdnem 10 éve, amikor az asszonya váratlan ajánlattal állt elő. Kedves Annuskám, tudja mennyire szeretjük magát, a férjem és én is. Családtagnak

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága 2013. április 8-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága 2013. április 8-i ülés KJB / 2013.04.08. Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ Kulturális Javak Bizottsága 2013. április 8-i ülés Az ülés napirendje KJB / 2013.04.08. Vízparti város (Traui tájkép

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2014. január 20-i ülés A Seuso-kincs nyilvántartásba vétele (2013.12.16.) 1 MTA Könyvtárból ellopott könyv felbukkanása (Jeruzsálem, 2014.01.21.) Az ülés napirendje 1) Beszámoló

Részletesebben

MUNKÁCSY MIHÁLY (1844-1900) KRISZTUS-TRILÓGIA: KRISZTUS PILÁTUS ELŐTT, 1881 GOLGOTA, 1884 ECCE HOMO! 1896

MUNKÁCSY MIHÁLY (1844-1900) KRISZTUS-TRILÓGIA: KRISZTUS PILÁTUS ELŐTT, 1881 GOLGOTA, 1884 ECCE HOMO! 1896 MUNKÁCSY MIHÁLY (1844-1900) KRISZTUS-TRILÓGIA: KRISZTUS PILÁTUS ELŐTT, 1881 GOLGOTA, 1884 ECCE HOMO! 1896 KRISZTUS PILÁTUS ELŐTT, 1881. Olaj, vászon, 417 x 636 cm Jelzés jobbra lent: Munkácsy (eredetileg:

Részletesebben

Márai Sándor Márai Sándor

Márai Sándor Márai Sándor Márai Sándor Márai Sándor, eredeti nevén márai Grosschmid Sándor Károly Henrik[1] (Kassa, 1900. április 11. San Diego, Kalifornia, 1989. február 21.) magyar író, költő, újságíró. Márai életútja az egyik

Részletesebben

A Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége a Munkás

A Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége a Munkás Kedvezményes üdülés a Munkástanácsok üdülőiben. Tisztelt Tagjaink! A Független Büntetés-végrehajtási Szakszervezetek Országos Szövetsége a Munkás Tanácsok (MOSZ) tagja. A MOSZ lehetőséget biztosít arra,

Részletesebben

Családfa. Lőrincz Dánielné (szül. Grün Helén) 1876 1951. Seiger Gottliebné (szül. Roth Hermina ) 1878 1941. Seiger Gottlieb 1864 1924

Családfa. Lőrincz Dánielné (szül. Grün Helén) 1876 1951. Seiger Gottliebné (szül. Roth Hermina ) 1878 1941. Seiger Gottlieb 1864 1924 Családfa Apai nagyapa Lőrincz Dániel 1870 1929 Apai nagyanya Lőrincz Dánielné (szül. Grün Helén) 1876 1951 Anyai nagyapa Seiger Gottlieb 1864 1924 Anyai nagyanya Seiger Gottliebné (szül. Roth Hermina )

Részletesebben

Családfa. Anyai nagyapa. Laufer Mór?? Interjúalany. Klára Kováčová-Kohnová (szül. Weisz Klára) 1926. Gyermekek. Marta Kováčová-Kohnová 1948 1948

Családfa. Anyai nagyapa. Laufer Mór?? Interjúalany. Klára Kováčová-Kohnová (szül. Weisz Klára) 1926. Gyermekek. Marta Kováčová-Kohnová 1948 1948 Családfa Apai nagyapa Weisz Mihály?? Apai nagyanya Weisz Cecília (szül. Hopper Cecília)?? Anyai nagyapa Laufer Mór?? Anyai nagyanya Laufer Mina (szül. Smatana Mina) 1860-as évek 1938 Apa Weisz József 1893

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2012. április 11-i ülés Az ülés napirendje 1. Barabás Miklós (Kézdimárkosfalva, 1810 Budapest, 1898): Eötvös József és Trefort Ágoston portréja, 1844. Papír, ceruza, akvarell,

Részletesebben

KÉPZŐMŰVÉSZETI ÁG 1 KÉPZ Ő M Ű VÉSZETI ÁG

KÉPZŐMŰVÉSZETI ÁG 1 KÉPZ Ő M Ű VÉSZETI ÁG KÉPZŐMŰVÉSZETI ÁG 1 KÉPZŐMŰVÉSZETI ÁG KÉPZŐMŰVÉSZETI ÁG 2 FESTÉSZET TANSZAK KÉPZŐMŰVÉSZETI ÁG 3 CÉLOK, FELADATOK: A festészet műhelymunka célja, hogy a tanuló ismerje meg: azokat az anyagokat és eljárásokat,

Részletesebben

JAVASLAT A MEDINAI/SIÓ-MENTI

JAVASLAT A MEDINAI/SIÓ-MENTI JAVASLAT A MEDINAI/SIÓ-MENTI APPONYI KISKASTÉLY ÉS KISBOLDOGASSZONY KÁPOLNA TELEPÜLÉSI/TÁJEGYSÉGI ÉRTÉKTÁRBA TÖRTÉNŐ FELVÉTELÉHEZ Készítette: Sió-menti Értéktár Bizottság dr. Baranyai Eszter Medina,2014.04.16

Részletesebben

HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI KÉRELEM az 1993. évi LV. törvény 4. (3) bekezdése, illetve 5. -a alapján

HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI KÉRELEM az 1993. évi LV. törvény 4. (3) bekezdése, illetve 5. -a alapján Fénykép Fénykép A Magyar Köztársaság Elnökének Budapest HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI KÉRELEM az 1993. évi LV. törvény 4. (3) bekezdése, illetve 5. -a alapján Alulírott Minta Péter és házastársam, Mintaová

Részletesebben

Gerlóczy Márton ELVONÓKÚRA

Gerlóczy Márton ELVONÓKÚRA Gerlóczy Márton ELVONÓKÚRA scolar Je n ai pas peur de la route Faudrait voir, faut qu on y goûte Des méandres au creux des reins Et tout ira bien là Le vent nous portera Noir Désir: Le vent nous portera

Részletesebben

Családfa. Nincs adat. Salamonné (szül. Siegel Johanna)? 1941. Schwartz. Nincs adat. Salamon? 1927. Apa. Anya. Kornveis Ignác 1882 1929

Családfa. Nincs adat. Salamonné (szül. Siegel Johanna)? 1941. Schwartz. Nincs adat. Salamon? 1927. Apa. Anya. Kornveis Ignác 1882 1929 Családfa Apai nagyapa Apai nagyanya Anyai nagyapa Schwartz Salamon? 1927 Anyai nagyanya Schwartz Salamonné (szül. Siegel Johanna)? 1941 Apa Kornveis Ignác 1882 1929 Anya Kornveis Kornélia (szül. Schwarz

Részletesebben

Kérdőív a családról. Bert Hellinger

Kérdőív a családról. Bert Hellinger Kérdőív a családról Létezik egy mélység, amelyben minden összefolyik. Ez a mélység kívül esik az idő határain. Az életet egy piramishoz hasonlatosnak látom. Fenn, az egészen pici kis csúcson zajlik minden,

Részletesebben

Simon Zsuzsa műveinek bibliográfiája

Simon Zsuzsa műveinek bibliográfiája Simon Zsuzsa műveinek bibliográfiája 1979 Eskulits Tamás: Ehnaton Múzeum. Mozgó Világ, 5. évf. 4. sz. 1979. 118 122. 1980 Kényszerteória. Tanulmány fiatal képzőművészekről. Mozgó Világ, 6. évf. 6. sz.

Részletesebben

Családfa. (szül.:?) (? 1908) Nevelőanya: R. Lipótné (szül. D. Cecília) 1886 1944. R. Lipót (1883 1944) V. Ignác (? 1944) V.

Családfa. (szül.:?) (? 1908) Nevelőanya: R. Lipótné (szül. D. Cecília) 1886 1944. R. Lipót (1883 1944) V. Ignác (? 1944) V. Családfa Apai nagyanya Apai nagyapa V. Ignác (? 1944) V. Ignácné (szül.:?) (? 1908) Nevelőanya: V. Ignácné (szül.? Éva) (? 1944) Anyai nagyapa R. Lipót (1883 1944) Anyai nagyanya R. Lipótné (szül. D. Cecília)

Részletesebben

Kiadó: Perkáta Nagyközség Önkormányzata. Felelős kiadó: Somogyi Balázs

Kiadó: Perkáta Nagyközség Önkormányzata. Felelős kiadó: Somogyi Balázs Kiadó: Perkáta Nagyközség Önkormányzata Felelős kiadó: Somogyi Balázs Kiadási év, 2014 A perkátai Győry-kastély parkja fenntartható hasznosítása Győry kastély és Perkáta Perkáta település Fejér megyében

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2008. június 4-i ülés Az ülés napirendje 1. Károlyi András kassai prédikátor két magyar nyelvű levele Kassa városához az úrvacsoráról, a vallási gyakorlatok különbözőségéről,

Részletesebben

Érzelmes utazás" Fejtő Ferenc és Kabdebó Tamás irodalmi munkássága körül

Érzelmes utazás Fejtő Ferenc és Kabdebó Tamás irodalmi munkássága körül PERSZONALIA Érzelmes utazás" Fejtő Ferenc és Kabdebó Tamás irodalmi munkássága körül Mit ér(het) az ember, ha magyar frankofon vagy magyar anglofon író? Két nemzetközileg elismert, külföldön élő magyar

Részletesebben

Családfa. Lunczer Gyuláné (szül.?)?? Krausz Adolfné (szül.?)?? Krausz Adolf 1836 1928. Lunczer Gyula? 1925/26. Apa. Anya. Lunczer Lipót 1871 1930

Családfa. Lunczer Gyuláné (szül.?)?? Krausz Adolfné (szül.?)?? Krausz Adolf 1836 1928. Lunczer Gyula? 1925/26. Apa. Anya. Lunczer Lipót 1871 1930 Családfa Apai nagyapa Lunczer Gyula? 1925/26 Apai nagyanya Lunczer Gyuláné (szül.?)?? Anyai nagyapa Krausz Adolf 1836 1928 Anyai nagyanya Krausz Adolfné (szül.?)?? Apa Lunczer Lipót 1871 1930 Anya Lunczer

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2012. július 4-i ülés Az ülés napirendje 1) Ismeretlen osztrák (?) festő, 19. század: Erzsébet királyné (vászon, olaj, 142x108 cm, jelzés nélkül) címen nyilvántartott képzőművészeti

Részletesebben

94/8. Baska József (1935) Összekapcsolódás, 1994 technika: farost, olaj, jbl. méretek: 32,5 x 28,5 cm kikiáltási ár: Ft leütési ár: 30.

94/8. Baska József (1935) Összekapcsolódás, 1994 technika: farost, olaj, jbl. méretek: 32,5 x 28,5 cm kikiáltási ár: Ft leütési ár: 30. 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 8. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00 94/1. Aba Novák Vilmos (1894-1941) Petõfi: A jó öreg kocsmáros

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2016. október 17-i ülés Az ülés napirendje 1. Mierevelt (Miereveld, Miereveldt), Michiel (Michiel Jansz., Michael Janszen) van (Delft, 1566 Delft, 1641): Arisztokrata hölgy

Részletesebben

78/3. Rau Tibor ( ) Ft Ft 78/18. Rau Tibor ( ) Ft Ft 78/21. Aggházy Gyula ( )

78/3. Rau Tibor ( ) Ft Ft 78/18. Rau Tibor ( ) Ft Ft 78/21. Aggházy Gyula ( ) 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 78/3. Rau Tibor (1934-2000) Ledér lányok,

Részletesebben

Táguló optika. Kántor Lajos

Táguló optika. Kántor Lajos Kántor Lajos Táguló optika 1969 májusának első napjaiban jelentős támogatás érkezett Erdélybe, Kolozsvárra: a Dónát úti lakónegyedben, valamely hajnali órán fogadhattuk az újvidéki irodalmi különítmény

Részletesebben

EÖTVÖS JÓZSEF FŐISKOLA BESZÉDES JÓZSEF KOLLÉGIUM

EÖTVÖS JÓZSEF FŐISKOLA BESZÉDES JÓZSEF KOLLÉGIUM EÖTVÖS JÓZSEF FŐISKOLA BESZÉDES JÓZSEF KOLLÉGIUM Cím: 6500 Baja, Bajcsy-Zsilinszky út 16. Telefon: 36-30-349-5157 Honlap: http://www.ejf.hu/kollegiumok.php?http://www.ejf.hu/kollegium/kollegiumi_informaciok.php

Részletesebben

X. Megyei Erzsébet királyné Olvasópályázat 5-6. osztály

X. Megyei Erzsébet királyné Olvasópályázat 5-6. osztály X. Megyei Erzsébet királyné Olvasópályázat 5-6. osztály Neved: Felkészítőd: Iskolád: Osztályod: 2013. 1 Általános tudnivalók Iskolánk, a nyirádi Erzsébet királyné Általános Iskola már tízedik alkalommal

Részletesebben

ELADÓ/FOR SALE Az ingatlan eladási ára 2 millió Euro. Virág Endre endre.virag@alfila.hu +36 30/931 05 48

ELADÓ/FOR SALE Az ingatlan eladási ára 2 millió Euro. Virág Endre endre.virag@alfila.hu +36 30/931 05 48 ELADÓ/FOR SALE Az ingatlan eladási ára 2 millió Euro. Lehetôség van közvetlenül csak az ingatlan megvásárlására, illetve az ingatlant birtokló projekt társaság megvásárlására is. Egyeztetés céljából kérjük,

Részletesebben

CSALÁDTÁMOGATÁS, GYERMEKNEVELÉS, MUNKAVÁLLALÁS

CSALÁDTÁMOGATÁS, GYERMEKNEVELÉS, MUNKAVÁLLALÁS 4. CSALÁDTÁMOGATÁS, GYERMEKNEVELÉS, MUNKAVÁLLALÁS Makay Zsuzsanna Blaskó Zsuzsa FŐBB MEGÁLLAPÍTÁSOK A magyar családtámogatási rendszer igen bőkezű, és a gyermek hároméves koráig elsősorban az anya által

Részletesebben

Családfa. Kohn Mihályné (szül.? Hermina) 1882 1944. Keller Jakabné (szül.? Berta) 1860-as évek 1944. Kohn Mihály 1876 1944

Családfa. Kohn Mihályné (szül.? Hermina) 1882 1944. Keller Jakabné (szül.? Berta) 1860-as évek 1944. Kohn Mihály 1876 1944 Családfa Apai nagyapa Apai nagyanya Anyai nagyapa Anyai nagyanya Keller Jakab 1860-as évek 1944 Keller Jakabné (szül.? Berta) 1860-as évek 1944 Kohn Mihály 1876 1944 Kohn Mihályné (szül.? Hermina) 1882

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2008. november 5-i ülés Kádár Béla: Akt házakkal [Akt kutyával] papír, tempera, 800x500 mm, jelezve jobbra lent: Kádár Béla; közgyűjteményi leltári száma: 83.2.11 Lopás: Baja,

Részletesebben

Beszámoló Áfra Botond 2/14Pt/2 Egész életen át tartó tanulás program Leonardo da Vinci alprogram Küldő intézmény: Magyar Gyula Kertészeti

Beszámoló Áfra Botond 2/14Pt/2 Egész életen át tartó tanulás program Leonardo da Vinci alprogram Küldő intézmény: Magyar Gyula Kertészeti Beszámoló Áfra Botond 2/14Pt/2 Egész életen át tartó tanulás program Leonardo da Vinci alprogram Küldő intézmény: Magyar Gyula Kertészeti Szakközépiskola és Szakiskola Budapest Fogadó intézmény: Ecole

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Kulturális Javak Bizottsága 2010. március 10-i ülés Az ülés napirendje 1. Csáth Géza [Brenner József] levele Kosztolányi Dezsőhöz. (Földes, 1916. június 13. 4 folio (8 beírt oldal) 214x136 mm. Tintaírás,

Részletesebben

PYTAGORIÁDA Súťažné úlohy okresného kola maďarský preklad 35. ročník, školský rok 2013/2014 KATEGÓRIA P 3

PYTAGORIÁDA Súťažné úlohy okresného kola maďarský preklad 35. ročník, školský rok 2013/2014 KATEGÓRIA P 3 KATEGÓRIA P 3 1. Misi két csomag rágógumiért 4 eurót fizetne. Írjátok le, hogy hány eurót fog Misi fizetni, ha mindhárom testvérének egy-egy csomag, saját magának pedig két csomag rágógumit vett! 2. Írjátok

Részletesebben

Családfa. Apa. Anya. Adler Mátyás 1897 1944. Adler Mátyásné (szül. Pollák Etel) 1895 1944. Házastárs. Testvérek. Interjúalany. Pudler János 1921 1999

Családfa. Apa. Anya. Adler Mátyás 1897 1944. Adler Mátyásné (szül. Pollák Etel) 1895 1944. Házastárs. Testvérek. Interjúalany. Pudler János 1921 1999 Családfa Apai nagyapa Apai nagyanya Anyai nagyapa Anyai nagyanya Adler? Nincs adat Pollák? Pollák?-né?? 1837 1942 (szül.?)? 1911 Apa Adler Mátyás 1897 1944 Anya Adler Mátyásné (szül. Pollák Etel) 1895

Részletesebben

Rehabilitációs nevelő, segítő Szociális segítő

Rehabilitációs nevelő, segítő Szociális segítő A 10/2007 (II. 27.) SzMM rendelettel módosított 1/2006 (II. 17.) OM rendelet Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzékbe történő felvétel és törlés eljárási rendjéről alapján. Szakképesítés,

Részletesebben

v i r á g j u d i t g a l é r i a é s a u k c i ó s h á z

v i r á g j u d i t g a l é r i a é s a u k c i ó s h á z v i r á g j u d i t g a l é r i a é s a u k c i ó s h á z KÁDÁR BÉLA Kádár Béla (1877 1956) Beszélgetők szabadban, 1928 körül Kiadta a VIRÁG JUDIT GALÉRIA és AUKCIÓSHÁZ 2015 Foto: Mester Tibor Katalógus

Részletesebben

Családfa. Anyai nagyapa. Kohn Manó 1857 1944. Interjúalany. Nyitrai Lászlóné (szül.sövény /Spitzer/ Judit) 1924. Gyermekek. Nyitrai István 1947

Családfa. Anyai nagyapa. Kohn Manó 1857 1944. Interjúalany. Nyitrai Lászlóné (szül.sövény /Spitzer/ Judit) 1924. Gyermekek. Nyitrai István 1947 Családfa Anyai nagyanya Apai nagyapa Spitzer Jakab? 1922 Apai nagyanya Spitzer Jakabné (szül. Rózsay Gizella)?? Anyai nagyapa Kohn Manó 1857 1944 Kohn Manóné (szül. Hirsch Flóra)?? Kohn Manóné (szül. Wurn

Részletesebben

MÁSODIK JÓTÉKONYSÁGI AUKCIÓ ÉPÜLETKER ÁMIÁIBÓL 2012. SZEPTEMBER 22.

MÁSODIK JÓTÉKONYSÁGI AUKCIÓ ÉPÜLETKER ÁMIÁIBÓL 2012. SZEPTEMBER 22. MÁSODIK JÓTÉKONYSÁGI AUKCIÓ AZ Z S O L N A Y ÉPÜLETKER ÁMIÁIBÓL 2012. SZEPTEMBER 22. MÁSODIK JÓTÉKONYSÁGI AUKCIÓ AZ IPARMŰVÉSZETI MÚZEUM ZSOLNAY ÉPÜLETKER ÁMIÁIBÓL A NAGYHÁZI GALÉRIÁBAN ÁRVERÉS: 2012.

Részletesebben

Családfa. Krämer Gyuláné (szül. Benedek Gizella)?? Neuser Lipótné (szül. Bachmann Róza) 1870 1943. Neuser Lipót Kb. 1868 1939

Családfa. Krämer Gyuláné (szül. Benedek Gizella)?? Neuser Lipótné (szül. Bachmann Róza) 1870 1943. Neuser Lipót Kb. 1868 1939 Családfa Apai nagyapa Krämer Gyula (Julius Krämer)?? Apai nagyanya Krämer Gyuláné (szül. Benedek Gizella)?? Anyai nagyapa Neuser Lipót Kb. 1868 1939 Anyai nagyanya Neuser Lipótné (szül. Bachmann Róza)

Részletesebben

Merítés a KUT-ból IV. GADÁNYI JENŐ. (1896 1960) festőművész emlékkiállítása. HAAS GALÉRIA, Budapest 2000. május 11-től június 10-ig

Merítés a KUT-ból IV. GADÁNYI JENŐ. (1896 1960) festőművész emlékkiállítása. HAAS GALÉRIA, Budapest 2000. május 11-től június 10-ig Merítés a KUT-ból IV. GADÁNYI JENŐ (1896 1960) festőművész emlékkiállítása HAAS GALÉRIA, Budapest 2000. május 11-től június 10-ig A kis zugokat szeretem, mert a részekben azonosul a világ. Kerülő úton,

Részletesebben

Neményi Mária Takács Judit Az apák családi szerepvállalása védőnői tapasztalatok tükrében. Kutatási összefoglaló

Neményi Mária Takács Judit Az apák családi szerepvállalása védőnői tapasztalatok tükrében. Kutatási összefoglaló Neményi Mária Takács Judit Az apák családi szerepvállalása védőnői tapasztalatok tükrében Kutatási összefoglaló Készült a Védőnők továbbképzése és ismeretterjesztő kampánya az apák gyermekgondozási feladatainak

Részletesebben

Generációk közötti együttműködés. Tehetséggondozó foglalkozások

Generációk közötti együttműködés. Tehetséggondozó foglalkozások Generációk közötti együttműködés Tehetséggondozó foglalkozások (Drámajátékos improvizációk) Belinszky Bernadett Judit drámapedagógus 1. A család és a nagycsalád II. A csoportok improvizációs feladatainak

Részletesebben

MŰGYŰJTŐK HÁZA. 80/6. Berta Sándor (1929) Téli táj technika: farost, olaj méretek: 60 x 80 cm kikiáltási ár: 18.000 Ft leütési ár: 20.

MŰGYŰJTŐK HÁZA. 80/6. Berta Sándor (1929) Téli táj technika: farost, olaj méretek: 60 x 80 cm kikiáltási ár: 18.000 Ft leütési ár: 20. 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 8. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 80/6. Berta Sándor (1929) Téli táj technika:

Részletesebben

Családfa. Apa Gábor Ignác (szül. Léderer Ignác) 1868 1945. Anya Gábor Ignácné (szül. Raiss Izabella Lucia) 1880 1944

Családfa. Apa Gábor Ignác (szül. Léderer Ignác) 1868 1945. Anya Gábor Ignácné (szül. Raiss Izabella Lucia) 1880 1944 Családfa Apai nagyapa Léderer Gábriel?? Apai nagyanya Léderer Gábrielné (szül.klein Lotti)?? Anyai nagyapa Raiss Moritz 1856? Anyai nagyanya Raiss Moritzné (szül. Rubin Anna) 1858 1892 Apa Gábor Ignác

Részletesebben

A magyar börtönügy arcképcsarnoka

A magyar börtönügy arcképcsarnoka A magyar börtönügy arcképcsarnoka Pulszky Ágost (1846 1901) A humanitárius szempont legbiztosabb próbája a politikai értékeknek. (Szalay László) Jogfilozófus, szociológus, politikus, jogtudományi szakíró,

Részletesebben

Munkácsy, az asztalosból lett piktor

Munkácsy, az asztalosból lett piktor 2014 február 21. Flag 0 Értékelés kiválasztása értékelve Mérték Még nincs 1/5 2/5 3/5 4/5 5/5 Százhetven éve, 1844. február 20-án született Munkácsy Mihály, az első világhírű magyar festő, a magyar nemzeti

Részletesebben

Családfa. Kohn Simon (1840-es évek 1928 körül) Hermin) 1897) (1850-es évek 1883) (1840-es évek. Anya. Apa. Kohn Sámuelné (szül.

Családfa. Kohn Simon (1840-es évek 1928 körül) Hermin) 1897) (1850-es évek 1883) (1840-es évek. Anya. Apa. Kohn Sámuelné (szül. Családfa Apai nagyapa Kohn Simon (1840-es évek 1928 körül) Apai nagyanya Kohn Simonné (szül.: Smutzer Teréz) 1850-es évek 1890-es évek) Anyai Anyai nagyapa nagyanya Weisz Adolfné Weisz Adolf (szül.: Rosenstock

Részletesebben

1. Az idő és a kereszt 80x70 cm; tempera, olaj, farost

1. Az idő és a kereszt 80x70 cm; tempera, olaj, farost 1. Az idő és a kereszt 80x70 cm; 2. A város 85x100 cm; 3. Sötét víz 110x80 cm 4. Világítótorony 70x50 cm; 5. Veranda télen 120x90 cm; 6. Hó és köd 80x100 cm; 7. Védett öböl 80x90 cm; 8. Ódon házak 90x80

Részletesebben

A Kubinyi Ferenc Múzeum szolgáltatásai 3170 Szécsény, Ady Endre u. 7. (Forgách-kastély)

A Kubinyi Ferenc Múzeum szolgáltatásai 3170 Szécsény, Ady Endre u. 7. (Forgách-kastély) A Kubinyi Ferenc Múzeum szolgáltatásai 3170 Szécsény, Ady Endre u. 7. (Forgách-kastély) I. Az épület története A mai épület elődjét, a várkastélyt, a Kacsics nemzetségből származó Szécsényi Tamás, vagy

Részletesebben

Családfa. Anyai nagyapa. Rechnitz Sámuel 1850-es évek 1890-es évek. Interjúalany

Családfa. Anyai nagyapa. Rechnitz Sámuel 1850-es évek 1890-es évek. Interjúalany Családfa Apai nagyapa Geiringer Vilmos? 1944 Apai nagyanya Geiringer Vilmosné (szül. Rechnitz Antónia)?-1944 Anyai nagyapa Rechnitz Sámuel 1850-es évek 1890-es évek Anyai nagyanya Rechnitz Sámuelné (szül.

Részletesebben

ÁRPÁS KÁROLY Katona József Bánk Bánja

ÁRPÁS KÁROLY Katona József Bánk Bánja ÁRPÁS KÁROLY Katona József Bánk Bánja Gondolatok tanítás közben 1 Katona József alkotását nemcsak azért választottam, mert középiskolai tanár vagyok, hanem azért is, mert sokat foglalkoztam az alkotás

Részletesebben

Á Ő ö Ö ő ú ő ö ő ú ö ő ö Á Ö ö Í ö ő ő ü ü ű ő Í ő ü ö ö ő ö ö ő Í ü ű Í Í Á Í Á Áú ú Í Ü ö ö É ú ü ö ú ö ü Í ő Á ő ü ő Á ú Ö Í Á Í ú Á ű Á ú ú Á ű ő ö ö ö ü ő Á Á Á Á Ő Á Á Ő É Á Á ö Í ő ü ü ü ö Á Í

Részletesebben

(Az Ügyrend 3. sz. melléklete) Készítette: Sominé Fenyvesi Olga könyvtárigazgató. Jászberény, 2012. június 14.

(Az Ügyrend 3. sz. melléklete) Készítette: Sominé Fenyvesi Olga könyvtárigazgató. Jászberény, 2012. június 14. A Szent István Egyetem Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógiai Kar Jászberényi Könyvtárának Gyűjtőköri Szabályzata (Az Ügyrend 3. sz. melléklete) Készítette: Sominé Fenyvesi Olga könyvtárigazgató Jászberény,

Részletesebben

A dolgok arca részletek

A dolgok arca részletek 1 Bakonyi István: A dolgok arca Arcképvázlat Pék Pálról Nagykanizsa, Czupi Kiadó Pannon Tükör, 2007. A dolgok arca részletek Pék Pál 1939. július 26-án született Nagykanizsán. A szülőhely mindmáig lakóhelye

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága 2015. szeptember 14-i ülés

Kulturális Javak Bizottsága 2015. szeptember 14-i ülés KJB / 2015.09.14. Kulturális Javak Bizottsága 2015. szeptember 14-i ülés Az ülés napirendje KJB / 2015.09.14. 1. Munkácsy Mihály (Munkács, 1844 Endenich, 1900): Golgota, 1884 (vászon, olaj, 460 x 712 cm,

Részletesebben

MŰGYŰJTŐK HÁZA. 84/1. Baranszky Emil László ( )

MŰGYŰJTŐK HÁZA. 84/1. Baranszky Emil László ( ) 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 8. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 84/1. Baranszky Emil László (1877 1941)

Részletesebben

Családfa. Anyai nagyapa. Apai nagyanya. Anyai nagyanya. Apai nagyapa. Apa. Anya. Házastárs. Testvérek. Interjúalany. Gyermekek

Családfa. Anyai nagyapa. Apai nagyanya. Anyai nagyanya. Apai nagyapa. Apa. Anya. Házastárs. Testvérek. Interjúalany. Gyermekek Családfa Apai nagyapa Apai nagyanya Anyai nagyapa Anyai nagyanya Baik Gyula?? Baik Gyuláné (szül. Landsinger Gizella)? 1937? Schischa Ignác 1847 1910 Schischa Ignácné (szül. Österreicher Regina) 1870 1925

Részletesebben

Pályázati úton elnyert támogatások: 30 247 e Ft

Pályázati úton elnyert támogatások: 30 247 e Ft A FÉSZEK MŰVÉSZKLUB BESZÁMOLÓJA a 2011. évi közhasznú tevékenységéről Összművészeti központként egyesületünk közhasznú tevékenysége változatlanul a kulturális, művészeti programok szervezése és bonyolítása,

Részletesebben

SZAKMAI BESZÁMOLÓ ÁZSIAI KULTÚRÁKRÓL FIATALOKNAK 2. JAPÁN HOPP FERENC ÁZSIAI MŰVÉSZETI MÚZEUM MÚZEUMPEDAGÓGIAI KISKÖNYVTÁRA

SZAKMAI BESZÁMOLÓ ÁZSIAI KULTÚRÁKRÓL FIATALOKNAK 2. JAPÁN HOPP FERENC ÁZSIAI MŰVÉSZETI MÚZEUM MÚZEUMPEDAGÓGIAI KISKÖNYVTÁRA SZAKMAI BESZÁMOLÓ ÁZSIAI KULTÚRÁKRÓL FIATALOKNAK 2. JAPÁN NKA PÁLYÁZATI AZONOSÍTÓ: 3438/00216 Pályázati beszámoló elérési útvonalai Szépművészeti Múzeum honlapján http://www.szepmuveszeti.hu/data/cikk/86/cikk_86/nka_beszamolo_hopp_muzped_kiskonyvtar.pdf

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága KJB / 2015.07.06. Kulturális Javak Bizottsága 2015. július 6-i ülés Az ülés napirendje KJB / 2015.07.06. 1. Rippl-Rónai József (Kaposvár, 1861 Kaposvár, 1927): Menetelő francia katonák, 1914 (karton, olaj,

Részletesebben

Sokféleképpen belefoghatnék ebbe a történetbe. Ábrándosabb lelkületű olvasóim, akik nem közömbösek régmúlt csaták és elporladt hősök iránt, bizonyára nem vennék zokon, ha úgy kezdeném: régesrég, azokban

Részletesebben

HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI KÉRELEM az évi LV. törvény 4. (3) bekezdése, illetve 5. -a alapján

HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI KÉRELEM az évi LV. törvény 4. (3) bekezdése, illetve 5. -a alapján A Magyar Köztársaság Elnökének Budapest fénykép helye fénykép helye HONOSÍTÁSI - VISSZAHONOSÍTÁSI KÉRELEM az 1993. évi LV. törvény 4. (3) bekezdése, illetve 5. -a alapján Alulírott SABAU PETRU és házastársam,

Részletesebben

1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 8. TEL.: , NYITVATARTÁS: H-P:

1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 8. TEL.: , NYITVATARTÁS: H-P: 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 8. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00 95/1. Aba-Novák Vilmos (1894-1941) Szépítkezõk, nyilvántartási

Részletesebben

A MODERN OROSZ IRODALOM

A MODERN OROSZ IRODALOM A MODERN OROSZ IRODALOM fllexej Tolstoj Olyan volt Oroszország 1921-ben, mint forgószél után egy népes község. Fel volt forgatva minden, a társadalmi élet arhitekturája és az emberi viszonylatok. Összekeveredett

Részletesebben

Családfa. Gárdonyi (Grünberger) Kinszki Árminné (szül. Schiller Paula) 1879 1944/45. Gárdonyi (Grünberger) Dávidné (szül. Brauner Hermina) 1869 1943

Családfa. Gárdonyi (Grünberger) Kinszki Árminné (szül. Schiller Paula) 1879 1944/45. Gárdonyi (Grünberger) Dávidné (szül. Brauner Hermina) 1869 1943 Családfa Apai nagyapa Kinszki Ármin 1860-as évek 1910 Apai nagyanya Kinszki Árminné (szül. Schiller Paula) 1879 1944/45 Anyai nagyapa Gárdonyi (Grünberger) Dávid 1861 1914 Anyai nagyanya Gárdonyi (Grünberger)

Részletesebben

szonáta Van valami az emberben, ami

szonáta Van valami az emberben, ami E g y o t t h o n k l a s s z i k u s t é t e l e k b e n S z e r z Ô : T o r m a B e a t r i x f o t ó : D a r a b o s G y ö r g y Ôszi szonáta Van valami az emberben, ami I n t é r i e u r m a g a z

Részletesebben

MEGOLDÁSOK Áprilisi forduló 4.-5. osztályok Nyár

MEGOLDÁSOK Áprilisi forduló 4.-5. osztályok Nyár MEGOLDÁSOK Áprilisi forduló 4.-5. osztályok Nyár 1. feladat Válaszoljatok a megjelölt szakkönyvekből feltett kérdésekre! 1. Anna napján kire emlékezünk, ki volt ő és az asszonyok miért imádkoznak hozzá?.....

Részletesebben

Divane Japonais technika: litográfia méretek: 25 x 19,5 cm kikiáltási ár: 12.000 Ft leütési ár: 14.000 Ft

Divane Japonais technika: litográfia méretek: 25 x 19,5 cm kikiáltási ár: 12.000 Ft leütési ár: 14.000 Ft 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 13. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00, SZO.: 9.00-14.00 62/5. Henri de Toulouse-Lautrec (1864

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ Kulturális Javak Bizottsága 2013. január 28-i ülés 1. Bent, Johannes van der (Amsterdam, 1650 Amsterdam, 1690): A vízesés (vászon, olaj,

Részletesebben

Az iskola neve és címe: A csapat tagjai: A felkészítő tanár neve, elérhetősége:

Az iskola neve és címe: A csapat tagjai: A felkészítő tanár neve, elérhetősége: TÁMOP: Az iskola neve és címe: A csapat tagjai: A felkészítő tanár neve, elérhetősége: Elért pontszám: 1 Ismerd meg a somogyi írókat, költőket! Berzsenyi Dániel 1.forduló Beküldési határidő: 2012. február

Részletesebben

Családfa. Werner Károlyné (szül. Pollák Matild) 1858 1860 között 1936. Popper Károlyné (szül. Werner Julianna) 1867 vagy 1868 1933

Családfa. Werner Károlyné (szül. Pollák Matild) 1858 1860 között 1936. Popper Károlyné (szül. Werner Julianna) 1867 vagy 1868 1933 Családfa Apai nagyapa Popper Károly 1864 1935 Apai nagyanya Popper Károlyné (szül. Werner Julianna) 1867 vagy 1868 1933 Anyai nagyapa Werner Károly 1850 1916 Anyai nagyanya Werner Károlyné (szül. Pollák

Részletesebben

XIII. évfolyam - 8. Szám 2012. Szeptember Családi események - augusztus Elhunyt: Könyvtár TOP lista - augusztus Rovatunkban az elmúlt hónap legsikeresebb, legtöbbször kölcsönzött könyvtári köteteiből szemezgetünk.

Részletesebben

Kishegyi Nóra: de tudom, hogy van szeretet!

Kishegyi Nóra: de tudom, hogy van szeretet! Kishegyi Nóra: de tudom, hogy van szeretet! Mivel sem az én szüleim, sem férjem szülei nem álltak olyan jól anyagilag, hogy támogatni tudtak volna új otthonunk megteremtésében, esküvőnk után vidékre kötöztünk

Részletesebben

107/1. Aknay János (1949) Ft 107/2. Badacsonyi Sándor (1949) Ft 107/3. Balogh László (1930) Ft 107/4. Barabás Miklós ( )

107/1. Aknay János (1949) Ft 107/2. Badacsonyi Sándor (1949) Ft 107/3. Balogh László (1930) Ft 107/4. Barabás Miklós ( ) 1023 BUDAPEST, ZSIGMOND TÉR 8. MŰGYŰJTŐK HÁZA TEL.: +36 1 800 8123, +36 30 270 5021 EMAIL: INFO@MUGYUJTOKHAZA.HU NYITVATARTÁS: H-P: 11.00-19.00 107/1. Aknay János (1949) A látogató, 1993 technika: színes

Részletesebben

"E márványon ment halni a szent ügyért gróf Batthyány Lajos"

E márványon ment halni a szent ügyért gróf Batthyány Lajos "E márványon ment halni a szent ügyért gróf Batthyány Lajos" Meghökkentő ezt itt olvasni, a csendes kertvárosi környezetben. Hisz Kispest talán még nem is létezett, amikor Batthyány Lajost 1849. október

Részletesebben

Családfa. Charlotte Oppenheimer (szül. Charlotte Rosenfeld) 1846 körül 1926. Weisz Farkasné (szül.?) (? 1900-as évek)

Családfa. Charlotte Oppenheimer (szül. Charlotte Rosenfeld) 1846 körül 1926. Weisz Farkasné (szül.?) (? 1900-as évek) Családfa Apai nagyapa Weisz Farkas (? 1900-as évek) Apai nagyanya Weisz Farkasné (szül.?) (? 1900-as évek) Anyai nagyapa Henrich Oppeneimer (? 1920 előtt) Anyai nagyanya Charlotte Oppenheimer (szül. Charlotte

Részletesebben

Gerlóczy Gedeon műépítész

Gerlóczy Gedeon műépítész Gerlóczy Gedeon műépítész Hadik ház, a Szatyor bárral 1921-ben Lehel Ferenc megírta az első Csontváry monográfiát. A művek fotózásánál Gerlóczyn és Lehelen kívül jelen volt Fényes Adolf, Lyka Károly és

Részletesebben

Kulturális Javak Bizottsága

Kulturális Javak Bizottsága KJB / 2016.04.07. Kulturális Javak Bizottsága 2016. április 7-i ülés Az ülés napirendje KJB / 2016.04.07. 1) Weikert, Georg (Johann Georg) (Bécs, 1743/1745 Bécs, 1799): Gróf Károlyi Antalné Harruckern

Részletesebben

Családfa. Anyai nagyapa. Kerekes (Kleinberger) Arnold Interjúalany. Bence (Braun) Miklósné (szül. Wechsler Vera) 1918.

Családfa. Anyai nagyapa. Kerekes (Kleinberger) Arnold Interjúalany. Bence (Braun) Miklósné (szül. Wechsler Vera) 1918. Családfa Apai nagyapa Wechsler??? Apai nagyanya Wechsler?-né (szül. Spitzer Teréz)? 1880-as évek Anyai nagyapa Kerekes (Kleinberger) Arnold 1859 1937 Anyai nagyanya Kerekes (Kleinberger) Arnoldné (szül.

Részletesebben

A realizmus fogalma 1.

A realizmus fogalma 1. A realizmus A realizmus A romantikával egyidejűleg XIX. sz. elejétől a századforduló időszakáig terjedt el az európai festészetben, irodalomban. Az 1850-1870 közötti két évtizedben a legjelentősebb. Az

Részletesebben