33. árverés, április 18.

Download "33. árverés, 2015. április 18."

1 33. árverés, április Approbatae Constitutiones Regni Transilvaniae et Partium Hungariae Eidem Annexarum. Ex Articulis ab Anno Millesimo Quingentesimo Quadragesimo, ad praesentem huncusque Millesimum Sexcentesimum Quinquagesimum tertium conclusis, compilatae. Claudiopoli, Michael Szentyel Veresegyhazi. 3 sztl. lev. 250 l. 13 sztl. lev. 265 mm. A II. Rákóczi György által elkészíttetetett Approbatae constitutiones regni Transylvaniae " elnevezést viselő gyűjtemény az től évi országgyűlésig megalkotott erdélyi törvények rendezett foglalatát adta. Folytatása, a "Compilatae Constitutiones..." ( ) lásd 62. sz. tételünket és az Articuli Novellares ugyanezt az utat járta ( ), vagyis megalkotói nem a jogági rendezés megoldását választották, hanem a teljes erdélyi törvényi jog egyfajta szelektáló elvek szerinti rendszerbe foglalását. E gyűjtemények bőven tartalmaztak büntetőjogi normákat, de önálló bűntető kodifikációról természetesen szó sem volt. RMK I A mű első kiadása Váradon jelent meg Szenci Kertesz Ábrahám nyomdájában 1653-ban. Példányunk a 2. kiadás. Modern félbőr-kötésben. Gondosan restaurált példány, korhű, igényes színvonalon ,- Nem kelt el BENEDEK Elek Magyar mese- és mondavilág. Ezer év meseköltése. Széchy Gyula szövegrajzaival. 5 kötet. 2. kiadás. Bp Athenaeum. 5 db. 200 mm. Festett, aranyozott, kiadói egészvászon-kötésben, szép sorozat, ritka, megbecsült és szeretett gyűjtemény , ,- 62. Compilatae Constitutiones Regni Transylvaniae et Partium Hungariae eidem Annexarum. Ex Articulis ab Anno Millesimo Sexcentesimo Quinquagesimo Quarto, ad praesentem huncusque Millesimum Sexcentesimum Nonum conclusis, excerptae. Claudiopoli (Kolozsvár), Michaelem Szentyel Veres-egyházi. 3 sztl. lev. 100 l. 5 sztl. lev. 265 mm. A mű (a címlapot és az előszót kivéve) magyar nyelven íródott. Első kiadása: Kolozsvár 1669, megegyező impresszumadatokkal, példányunk 2. kiad., 1695-ben Misztótfalusi is kiadta. Erdélyi törvények gyűjteménye: Előzménye az Approbata közötti időszak feldolgozása, lásd 10. tételünket. A mű ajánlása Apafi Mihály erdélyi fejedelemnek szól. Első fejezete (1-5 l.) egyházi törvényekről, második fejezete (6-118 l.) az Erdélyben honos világi törvényekről értekezik. Későbbi, korhű félbőr-kötésben, gondosan restaurált példány. Nagyon ritka! RMK I ,- Nem kelt el

2 69. [Csemegi-kódex] Törvényjavaslat. A magyar büntetőtörvénykönyv a bűntettekről és a vétségekről. Közzéteszi a Magyar Királyi Igazságügyi Ministerium. 1-2 köt. Bp M. Kir. Egyet. Könyvnyomda. 1 sztl. lev. 117 l. 302 l. (Indokok.) 22 l. (Első függelék a halálbüntetésről.) 62 l. (Második függelék a határozott idejű szabadságbüntetésről.) 47 l. (Harmadik függelék.) ; 550 l. (II. rész. Indokok.) Az első modern magyar büntető törvénykönyv az évi V. törvénycikk e művön alapult. A szakirodalom a kodifikátora, Csemegi Károly után Csemegi-kódexnek nevezi. A kódex a börtönügy szabályozását is tartalmazta, oly módon, hogy a büntetési rendszerről szóló fejezetébe vette fel a szabadságvesztés büntetésre és annak végrehajtására vonatkozó legfontosabb rendelkezéseket. Fűzve, kiadói borítóban, jó példány, Báró Radvánszky Béla könyvtárából. Ritka jogtörténeti dokumentum! , , ERASMUS, [Desiderius] Roterdamus DIVI HIERONYMI EPIstolae tres. ab Erasmo Roterodamo recognitae, cuius & argumentis & scholijs oppidoq[ue] elega[n]tibus sunt illustratae. Prima ad Heliodor[um], quae eremiticae vitae foelicitatem decantat. Secunda ad Heliodor[um]m, de miseria & breuitate huius vitae. Tertia ad Rusticum, quae in primis nos admonet, suspectar[um] foeminar[um] consuetudinem esse vitandam. (Köln, 1518). [Gymnich]. 48 sztl. lev. 209 mm. Sajnos a Giij és Giiij ívjelű (33-34.) levelek későbbi, üres, merített papírral lettek belekötve. Későbbi, egyszerű, de archaizáló karton-kötésben , , Női színes portréfotó, 1880 körüli. Az ismeretlen hölgy képe két rétegű fotóeljárással készült, a szakirodalom chromotípiának nevezi. Mérete: 400 X 330 mm. Díszes fakeretben (560 X 480 mm.), a kép is szép állapotban ,- Nem kelt el GÁSPÁRNÉ DÁVID Margit A divat története. Erkölcsök, szokások, viseletek. [1-2. köt.] [1. köt.] Renaissance - barok - rokokó. [2. köt.] Bp. ( !), Pantheon. 254 l. 1 sztl. lev. 3 t. (színes); 254 l. 1 sztl. lev. 4 t. (színes), 232 mm. Rendkívül gazdag szövegközti és egészoldalas képanyaggal. Száz példány a legfinomabb famentes csontpapiron készült. Ezek a 47 és a 45. sz. példányok. Kiadói, bordázott, aranyozott gerincű, bibliofil félbőr-kötésben, az eredeti borítók bekötve. A hozzájuk tartozó karton tékákban , , Guzmics Izidór és Kazinczy Ferencz közti levelezés 1822-től 1831-ig. Közli Gulyás Elek. Esztergom, Horák Egyed. 3 sztl. lev. 282 l. 233 mm. A Pannonhalma elnevezés Kazinczy Ferenc ( ) és barátja Guzmics Izidor bencés szerzetes levelezéséből vált közismertté. A bencés szerzetes nevezte először Pannonhalmának a Szent Márton-hegyi apátságot. Az erről szóló levélváltás is megtalálható kötetünkben. (1824. április ) Kiadói, kissé kopott félvászon-kötésben, könyvtári duplum ,- Nem kelt el HEINE, [Heinrich] Dalok könyve. Ford. és bev. Endrődi Sándor. Thumann Pál rajzaival. Bp. é. n. Athenaeum. 4 sztl. lev. XVI, 189 l. 12 t. 245 mm. Szövegközti rajzokkal. A fordító által Wekerle Sándor urnak, Magyarország miniszterelnökének dedikált példány! Festett, aranyozott, kiadói egészvászon-kötésben, körül aranyozott élmetszéssel, kissé kopottas példány , ,-

3 KARÁCSONYI János Békésvármegye története. I III. kötet. Magyarország ezredéves fennállásának ünnepére Békésvármegye törvényhatósági bizottságának megbízásából írta Karácsonyi János. (I. könyv: Békésvármegye általános története. II III. könyv: Különös rész. Az egyes városok, községek, továbbá a birtokos és nemes családok története.) (Gyula), Békésvármegye Közönsége (Dobay János könyvnyomdája). 1 t. (címkép, kromolitográfia), VIII. 522 l. 1 sztl. lev. 35 t. (ebből egy kromolitográfia, egy kihajtható, 2 dupla oldalas), 2 térkép (ebből egy színes, kihajtható). ; 352 l. 50 t. ; 264 l. 6 genealógiai táblázat (dupla oldalas), 1 térkép (színes, kihajtható). Minden kötet szövegközti képekkel és ábrákkal is illusztrált. Példányunk genealógiai táblái sűrűn jegyzetelve. Egységes, korabeli, aranyozott gerincű félvászon-kötésben, jó példány, nagyon ritka. 255 mm , , KARINTHY Frigyes Így láttátok ti. A háborús irodalom karikaturája. Első kiadás. Bp Dick Manó. 212 l. 2 sztl lev. 195 mm. Ascher Oszkárnak testvéri szeretettel dedikált példány! Korabeli egészvászon-kötésben, az eredeti borítófedél ráragasztva , , KARINTHY Frigyes Krisztus vagy Barabbás. (Háború és béke). Bp., [1928], Athenaeum, Dick. 156 l.182 mm. Hegedüs Gézának aki Krisztust kiáltott s reméljük, nem hiába dedikált példány! E kötet hányatott sorsáról Hegedüs Géza A tegnap alkonya. (Bp Szépirodalmi.) c. írásában számol be. Lásd: Kiadói, aranyozott egészvászon-kötésben , , KÁRPÁTI György PETERDI Pál Három testőr Ausztráliában. (Bp.) Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó. 187 l. 2 sztl. lev. 10 t. 188 mm. Kárpáti György által dedikált példány! A kötetet aláírták: Grosics Gyula, Papp Laci és Peterdi Pál! (Tehát mindannyian!!!) Fűzve, kiadói borítóban , , KEMPELEN Béla Magyar nemes családok köt. Bp Grill. 11 db. 233 mm. Kiadói, aranyozott egészvászon-kötésben, bár a 11. kötet kopottabb, ritka szép állapotú sorozat , ,-

4 264. Autogram gyűjtemény Turchányi István író (tulajdonosi névbejegyzésével és ex-librisével) 100 lapos emlékkönyve 1932 május 29.-iki beköszöntővel November 23-ára már 100 kedves ajánlás, köszöntő került az albumba a kortárshoz, írótárshoz, a korszak hírességeitől. Szívós gyűjtőmunka és kapcsolati tőke eredménye egyetlen emlékkönyvben. Ami a gyűjtemény értékét külön emeli, hogy a dedikálások zöme nagyrészt egész oldalas, soros írás. Ime a szinte teljes (81 név) lista: ĺrók: Scherz Ede (rádiós), Kosztolányi Dezső (Csak hús vagyok, csak csont vagyok c. ötsoros versével), Koroda Pál, Móricz Pál, Erdélyi József (Igazán c. versével), Sajó Sándor, Lakatos László, Kéky Lajos, Feleki Sándor, Zilahy Lajos, Babay József, Szép Ernő (Bagdad híme, Bagdad álma kezdetű költeményével), Pethő Sándor, Stella Adorján, Gyallay Domokos, Szentimrei Jenő, Berde Mária, Lőrinczy György, Móra Ferenc, Reményik Sándor, Papp Jenő, Kiss Menyhért, Mohácsi Jenő, Vándor Kálmán, Vályi Nagy Géza, Dallos Sándor, Somogyvári Gyula, Csengery Imre, Mariay Ödön. Festők, szobrászok: Glatz Oszkár, Walleshausen Zsigmond, Edvi Illés Ödön, Köpeczi-Bócz István, Marinetti, Nemes Mihály. Zenészek: Kazacsay Tibor, Fényes Szabolcs, Dohnányi Ernő, Huszka Jenő, Mailáth József, Stefániai Imre, Koudela Géza, Eisemann Mihály, Reményi Béla, Buday Dénes, Csajághy Gyula, Kókai Rezső, Bányay Aladár, Kuthy György, Lehár Ferenc. Operaénekesek: Báthy Anna, P. Tóth Erzsi, Rosner Kálmán, Maleczky Oszkár, Sziklai Jóska, Eugen Stepat, Palló Imre. Színészek: Ónodi Ákos, Harmath Imre, Uray Tivadar, Abonyi Géza, Petheő Attila, Dohnányi-Galafrés Elza, Pethes Sándor, Sugár Károly, Kürthy György, Váradi Aranka, Lehotay Árpád, Rátkay Márton, Vaszary Piri, Politikusok, papok: Kállay Miklós, Ravasz László. Tudósok: Cholnoky Jenő, Massányi Ernő, Barabás Béla. Sportolók, pilóták: Machán Tibor, Piller György, Énekes István, Halassy Olivér, Magyar Sándor, Bánhidi Antal. Korabeli, kopottas egészvászon-kötésben, melynek a gerince hiányzik. 194 mm , , KOHL, J.[ohann] G.[eorg] Die Donau von ihrem Ursprunge bis Pesth. Triest, Österreichischer Lloyd. 1 t. (acélmetszetű díszcímlap) VIII. 314 l. 27 t. (acélmetszetű látkép) + 1 térkép (acélmetszet). Egyetlen kiadás. Pozsony, Buda-Pest, Visegrád, Esztergom, Dévény, Bécs, Leopoldsberg, Klosterneuburg, Greifenstein, Dürnstein, Stein und Krems, Melk, Persenbeug, Grein, Mauthausen, Linz, Aschach, Engelhardtszell, Passau, Straubing, Regensburg és Ulm nagy méretű, rendkívül finom kidolgozású, acélmetszetű látképével, melyek Rudolf Alt festményei után készültek. Nebehay-W Korabeli egészvászon-kötésben. Jó példány, ritka könyv. 324 mm , ,-

5 LENCSÉS J(ózsef) Antal Az okos csudafi, vagy tapasztalt köztanácsadó mindennemü állapot számára. Gazdaság-mesterségi tapasztalatok tára, mellyben a gyakorlati kézműség-, házi gazdaság-, egészség- és keresetesméret készítményei foglaltatnak: a művészet, fényelgés és kereskedés tárgyai. Szerkeztette - -. I-VI. füzet [egybekötve]. Pesten, Wigand Ottó. (Landerer ny.). X, 86 l. ; 92 l. 2 sztl. lev. ; 1 sztl. lev. VI. 88 l. ; 96 l. ; 88 l. 3 sztl. lev. ; 92 l. 2 sztl. lev. 200 mm. A sorozatból összesen ez a hat füzet jelent meg. Kompletten nagyon ritka! Egy 1846-os egyházi schematizmus egészbőr-kötésébe amatőr módon belebarkácsolva. Könyvtári duplum , , Magyarország első könyvhete emlékére. Hat bibliofil kötet. (Bp. 1929), Genius. KOSZTOLÁNYI Dezső: Nero a véres költő. 2. kiad. 1 t. (színes). 2 sztl. lev. 257 l. (39/50. sz.) KŐRŐS Andor: Forgószél. 1 t. (színes). 479 l. (18/50. sz.) MIKLÓS Jenő: Madárka. Bev. Kállay Miklós. 1 t. (színes). 3 sztl. lev. 152 l. (11/50. sz.) PÜNKÖSTI Andor: Bárczay Bella a szeretőm. 1 t. (színes). 144 l. (47/50. sz.) RAB Gusztáv: Mocsárláz. 1 t. (színes). 3 sztl. lev. 228 l. 2 sztl. lev. (21/50. sz.) ZSOLT Béla: Házassággal végződik. 1 t. (színes). 2 sztl. lev.393 l. 1 sztl. lev. (37/50. sz.) Mindegyik kötet Székács Zoltánné Dick Margit számára aláírt példány, kézzel számozva! Dúsan aranyozott bibliofil, kiadói, bordó egészbőr-kötésben (Végh Gusztáv terv.), mindegyik kötet nagyon szép állapotban. A Rab Gusztáv kötése kék.) 192 mm , ,- (Metszet) 372. [BÁNFFY Miklós] MYLL, Ben Fresques et frasques. 21 lapos karikatúra-gyűjtemény, komplett! [Budapest, Rózsavölgyi]. 2 sztl. lev. 21 t. (335 X 243 mm.) Bánffy huszonegy darabból álló torzképcsarnokának címe, Fresques et Frasques lefordíthatatlan szójáték, mely a falfestmények komolyságát a gúnnyal kapcsolja össze, s így a politika torz vonásaira, sőt romlottságára irányítja a figyelmet. Köztudott, hogy a genovai értekezlet magyar résztvevői, Bethlen és Bánffy, a két erdélyi főnemes, nagyon nehéz feladatra vállalkoztak. Egyfelől Magyarország külpolitikai elszigeteltségét óhajtották megszüntetni, másrészt a kisebbségi jogok tiszteletben tartására próbálták rávenni az európai országokat Részlet Szegedy-Maszák Mihály Bánffy Miklós a karikaturista című írásából (Helikon XVII. évfolyam, 2006) Megjelent 500 példányban, ez a XXI. számú. Kiadói, kissé kopott félvászonmappában , ,-

6 (Metszet) 374. GARA Arnold: Magyar Parnassus. (Bp.) Szerző kiadása. 31 tábla. A monumentális munka a neves rézkarcoló és könyvillusztrátor tizennégy neves író-költő egy-egy verséhez készített, sajátkezűleg szignált és képaláírással ellátott rézkarcait tartalmazza. Az írók: Ady Endre, Babits Mihály, Füst Milán, Gellért Oszkár, Heltai Jenő, Ignotus, Juhász Gyula, Karinthy Frigyes, Kemény Simon, Kosztolányi Dezső, Nagy Zoltán, Szép Ernő, Tóth Árpád és Turcsányi Elek. Az első levélen a kötéstábla középdíszének rézkarca látható. alatta a kolofon olvasható, amelyet a művész sajátkezűleg, ceruzával írt. Ennek tanúsága szerint az összesen 250 példányból ez a 37-es számot viseli. A hátoldalon a művész egy sajátkezű vázlata (Karinthy illusztráció, vegyes technika) van felragasztva (ezt csak az első 110 példányhoz csatolták). Ezt követi a címlap, majd Lyka Károly kézírásos bevezetője olvasható rézbe karcolva. A főrészben a költők egy-egy autográf kéziratának és arcképének rézkarca, valamint az ahhoz tartozó kép található, a szerzők szerinti betűrendben. Minden tábla autográf képaláírással és szignóval ellátva. A komplett album tizenöt író-költőt tartalmaz!!! Példányunkból sajnos hiányzik Somlyó Zoltán kézirata és az ahhoz tartozó kép! Lásd Központi Ant. 103/59. tételét. Aranyozott gerincű, kiadói félvászon-kötésben. Az első kötéstáblán ovális, aranyozott középdísszel. Szép példány. 480 mm , ,- (Metszet) 379. PÓLYA Tibor ( , festőművész, grafikus) Nyolc darab irredenta, eredeti tusrajza. Komplett!!! Mindegyik lap szignált, a művész autográf, ceruzás javításaival kiegészítve. A rajzok a Magyar Nemzeti Szövetség számára készültek 1920-ban, képes levelezőlap sokszorosítása céljából. A lapok elrendezése: A tussal kihúzott kereten belül maga a kép (290 X 182 mm.), a képmezőben alul kiemelve a "Population", tizedre lebontott százalékos arányban. Alul-felül tussal írt segélykérő felhívás: Magyar towns under foreign rule. Les villes magyares sous la domination ètrangère. [Magyar városok idegen uralom alatt.] (Marosvásárhely csak francia nyelvű címet kapott.) 1. Brassó. 2. Kassa. 3. Kolozsvár. 4. Maros Vásárhely. 5. Pécs. 6. Pozsony 7. Temesvár. 8. Ungvár. Az Ungvár (utolsó) lapon a mester részletes utasítást adott a kiadó számára, hogy mit s hogyan csináljanak. Ezen a rajzon derül ki, hogy összesen nyolc lapot készített - ezt a nyolcat. Mindegyik lap kitűnő állapotban, paszpartuzva (510 X 385 mm.). Veress Endre történész hagyatékából , ,- 379

7 MIKSZÁTH Kálmán A jó palócok. (Tizenöt apró történet.) Negyedik kiadás. Bihari Sándor, Karlovszky Bertalan, Margittay Tihamér, Neogrády Antal, Roskovics Ignác és Vágó Pál színnyomatú aquarell-képeivel. Budapest, [1890.] Légrády Testvérek. 3 sztl. lev. 96 l. 15 t. (kromolitográfia, előtte védő hártyapapír). 357 X 280 mm. Festett-aranyozott, illusztrált, kiadói egészvászon kötésben, körben aranyozott élmetszéssel, szép példány , , NAGY Géza - NEMES Mihály A magyar viseletek története. Rajzolta és festette Nemes Mihály, szövegét írta - -. Bp Franklin Társ. 1 t. (díszcímlap), XXXIX t. (színes), 71 t. (fekete-fehér) XLVII, 240 l. 1 sztl. lev. 354 mm. Kiadói, festett, aranyozott egészvászon-kötésben, szép példány , , AZ OSZTRÁK-MAGYAR MONARCHIA írásban és képben. Rudolf trónörökös kezdeményezéséből és közreműködésével köt. Teljes, magyar nyelvű sorozat. Bp., M. Kir. Államnyomda. 21 db. Szövegközti és egészoldalas képekkel gazdagon illusztrálva. Kötése majdnem hibátlan: A 16. kötet gerincénél, felül, az első táblánál kis beszakadás. Dúsan aranyozott, festett, kiadói, piros egészvászon kötésben, nagyon szép állapotban ,-

8 445. RÉVAI nagy lexikona. Az ismeretek enciklopédiája köt. (teljes). Bp Révai Testvérek. 21 db. Szövegközti képekkel, önálló táblákkal és térképekkel rendkívül gazdagon illusztált. Kötetenként kb oldalas munka. Munkatársainak száma 877 (Révay Mór János szerint). Az alapmű 19 kötet, a kötetek pótlások és kiegészítések. A 13.kötethez mellékelve: [Nagy]Magyarország térképe, terv. Kogutowicz Károly. 248 mm. Kiadói, fekete, aranyozott gerincű, bibliofil félbőr-kötésben, egységesen szép állapotban , , SCHUBERT, Gotthilf Heinrich Naturgeschichte des Tierreichs für Schule und Haus. I. Teil: Naturgeschichte der Säugetiere. II. Teil: Naturgeschichte der Vögel. III. Teil: Naturgeschichte der Reptilien, Amphibien, Fische, Insekten, Krebse, Würmer, Weichtiere, Stachelhäuter, Pflanzentiere und Urtiere. 91 Großfoliotafeln mit über 850 naturgetreuen Abbildungen und 120 Seiten erläuterndem Text nebst zahlreichen Holzschnitten 8. gänzlich neu bearbeitete Aufl. Esslingen - München, o. J. Schreiber. VIII. 1 sztl. lev. 22 l. 30 t. (kettős) ; 1 sztl. lev. 22 l. 30 t. (kettős); 1 sztl. lev. 76 l. 30 t. (kettős) IX. 327 mm. Hozzá tartozik: SCHUBERT, Gotthilf Heinrich Naturgeschichte des Pflanzenreichs nach dem Linnéschen System. 54 fein kolorierte Doppelfoliotafeln mit über 650 naturgetreuen Abbildungen und 77 Seiten erläuterndem Text. Bearb. von Moritz Willkomm. 4. verm. Aufl. Esslingen - München, o. J. Schreiber. 4 sztl. lev. VII, 77 l. 54 t. (kettős) Hozzá tartozik: Naturgeschichte des Mineralreichs für Schule und Haus Teil. 1. Teil. Mineralogie. Text von A.[dolf] Kenngott. 4. verb. Aufl. 2. Teil. Geologie und Paläontologie. Text von Fr.[iedrich] Rolle. Eßlingen und München, o. J. Schreiber. 6 sztl. lev. 74 l. 24 t. (színes) ; 40 l. 4 sztl. lev. 18 t. (színes, kettős), 327 mm. Mindhárom kötet illusztrált, kiadói félvászon-kötésben , , SZABÓ Dezső - - művei kötet. Komplett! Csodálatos élet 1-2. Egyenes úton. Az elsodort falu 1-3. Jaj. Elbeszélések. Nincs menekvés. Mesék a kacagó emberről. Napló és elbeszélések. Ölj és egyéb elbeszélések. Panasz. (Tanulmányok.) Segítség 1-3. Tanulmányok és jegyzetek. Bp. [1926.] Genius. 15 db. 182 mm. Kiadói, aranyozott gerincű félbőr-kötésben, egységes jó állapotú sorozat , , SZEKÉR Aloysius Joáchim Alajos) Magyar Robinson vagy is Ujvári és Miskei Magyar Vitézeknek viszontagságai és azoknak e Világ külömb-féle részeiben történt tsodálatos esetei. Egy eredeti költeményes igazság, melly A gyönyörködtető történetnek elől beszíllése mellett külöm-féle dolgoknak esmíretire vezet. 1-2 könyv. Komplett! Pest, Hartleben. 1 sztl. lev. XII. 202 l. ; VIII l. A második kötet címlapja fénymásolat. Az első magyar robinzonád, szerzője ciszterci szerzetes volt. A mű második kötete rendkívül ritka, a kézikönyvek jelentős része (Petrik, György Lajos) meg sem említi. Mivel az első könyv címlapján nincs kötetjelzés, sokáig önálló műnek gondolhatták. Központi 101/231. Modern papírkötésben (180 mm.) és korabeli félbőr-kötésben (175 mm.) Szüry: 4227., Drescher: 460. (Csak az I. kötetet említik!) , ,-

9 A Szepesmegyei Történelmi Társulat milleniumi kiadványai 5 kötet. Lőcse, Reiss J. T. 238 mm. 1. DEMKÓ Kálmán: Bevezetés és a Szepesmegyei Történelmi Társulat 12 évi működésének ismertetése sztl. lev. 284 l. 2. SVÁBY Frigyes: A Lengyelországnak elzálogosított XIII szepesi város története l. 12 t. 3. HRADSZKY József: A szepesi Tíz-lándzsások széke vagy a Kisvármegye története l. 4. PIRHALLA Márton: A szepesi prépostság vázlatos története kezdetétől a püspökség felállításáig VIII. 585 l. 5. DEMKÓ Kálmán: Lőcse története Jog,- mű és művelődéstörténeti rész. I. köt. Unicus! lev, VII. 516 l. 2 lev. 22 t. 1 kih. t. 1 kétoldalas t. 2 kétoldalas helyszínrajz. A teljes sorozat hat kötetben teljes, sajnos a 6. (Sváby Frigyes. A Szepesség lakosságának szociologiai viszonyai a XVIII. és XIX. században VII. 116 l.) hiányzik! A 3. kötet kivételével minden kötet belső táblájára ragasztva Radisics Elemér ex-librise. Az 5. kötet kivételével minden kötet eredeti borítója bekötve. Korabeli, egységes, aranyozott gerincű félvászon-kötésben, becses ritkaság e szinte teljes sorozat , , WILDE, [Oscar] Oszkár A readingi fegyház balladája. Fordította Tóth Árpád. Komjáti Vanyerka Gyula nyolc eredeti rézkarcával. Bp Dante. 83 l. 8 t. (Rézkarcok, melyek Dr. Móricz Miklósné rézkarcnyomó műhelyében készültek.) Készült összesen 200 számozott példányban, ez a 111. kézzel számozva. A 8 rézkarcmellékletet a művész egyenként szignálta. Korabeli félpergamen-kötésben, gerincvignettával. 315 mm , , ZWINGLI, Ulrich ( ) Joh. Oecolampadii dialogus, quo Patrum Sententiam de Coena Domini bona fide explanat. Huldrichi Zuinglii confessio fide ad Carolum V. Imp. Philippi Melanchthonis judicium de controversia coene Domini... Joh. Jacobi Grynoei exomologesis... Basileae, 1590: Typis Conradi Waldkirchii. 8 sztl. lev. 288 l. 162 mm. Zwingli svájci reformátor, a református egyház egyik alapítója. E könyve dialógus az eucharisztiáról: a kenyér és bor egyszerű szimbóluma Jézus halálának, hogy akik arra hittel emlékeznek, kegyelmet kapjanak A 210. laptól a lapszéleken kezdődő beszakadás, egyre növekvő lapsérülés keletkezett, mely a 270. laptól az utolsó 18 oldalon kisebb szöveghiányt is eredményezett. Közepes színvonalon restaurálva. Későbbi, hozzáillő, félpergamen-kötést imitáló papírkötésben , ,-

10 34. árverés, November ARANY János Az elveszett alkotmány. A Kisfaludy-Társaság (M. Szépirodalmi Intézet ) Évlapjai Hetedik kötet. [Arany műve itt jelent meg első ízben.] Buda, A M. Kir. Egyetem betűivel. L. 1 sztl. lev l. 220 mm. Arany János vígeposza mellett a kötetben található a Kisfaludy Társaság éves beszámolója, valamint Garay János Frangepán Kristófné című költői beszélye. Arany és Garay művei a társaság koszorúzott pályamunkái voltak. Kiadói, keménytáblás papírkötésben, a gerincénél kissé sérült , , ÁPRILY Lajos A láthatatlan írás. Versek. Bp. (1939) Révai. 270 l. 3 sztl. lev. 188 mm. "Szerb Antalnak szeretettel" dedikált példány! Kiadói egészvászon kötésben, eredeti védőborítóval , ,- 25. BARÓTI SZABÓ Dávid Kisded szo-tár, írta Baróti Szabó Dávid. Második ki-adás, meg-bővítve. Kassán, Ellinger János betűivel. 292 l.189 mm. Fontos nyelvtörténeti forrásmunka, a szerző ritka régi és tájnyelvi szavakat gyűjtötte össze. Első kiadása (1784) még hexameteres formában jelent meg mindössze 104 lapon. Szüry 363. Példányunkat egyedivé varázsolja, hogy Lőrincze Lajos 1969-ben Éder Zoltánnak dedikálta!!! Korabeli egészbőr kötésben, könyvtári duplum, jó példány , ,- 25

11 52. BONFINI(us), Antoni(us) - [Sambucus, Johannes] Rerum Ungaricarum Decades Quator, Cum Dimidia. [Frankfurt], Francofurti, A. Wechel. 16 l. 943 l. 14 sztl. lev. 333 mm. A műhöz járul önálló címlappal a "Decretorum seu Articulorum..." című munka (Frankfurt, Wechel. 4 sztl. lev. 114 l. ) Antonio Bonfini ( ) itáliai származású történetíró Hungarorum rerum decades című művének Zsámboky János által megbővített, Rerum Ungaricarum cím alatti második kiadása. A Hungarorum rerum decades a magyar történelem első nagyarányú humanista leírása, amelyben Thuróczy Chronica Hungarorumát dolgozza fel humanista stílusban, modern módszerekkel, Mátyás dinasztikus érdekeit szolgálva annalisztikus formában a kezdetektől az 1496 júliusában tartott országgyűlésig. Elsősorban kora eseményeire összpontosít, ismertetésüket saját tapasztalataira, kortásai beszámolóira alapozza, a szorosan vett történelmi eseményeken kívül kitér a Mátyás udvarában kibontakozó reneszánsz kultúra mozzanataira is. A már II. Ulászló uralkodása alatt befejezett mű - továbbra is királyi támogatással - kéziratos formában terjedt. Nyomtatásban először 1543-ban Bázelben jelent meg, azonban csak az első három dekád, a korabeli politikai helyzet szempontjából kevésbé kényes részek. A nagy hírű filológus és királyi historikus Zsámboky János az időközben elkallódott kéziratokat felkutatta, a bázeli kiadás szövegéhez hozzáillesztette a hiányzó negyedik dekádot és az ötödik dekád elkészült első felét, valamint a szöveget kiegészítette 1496-tól koráig és más szerzők művéveivel bővítette. Legjelentősebbek Eger évi ostromáról, a szigeti veszedelemről, Temesvár elestéről, Tokaj 1565-ben Schwendi Lázár által történt elfoglalásáról írtak, Tinódi krónikájának fordítása, valamint Brodarics István leírása a mohácsi vészről. A teljes anyag ebben a formában először 1568-ban Bázelben jelent meg. RMK III. 705 és 706. Apponyi 481. Honterus 83/3. Korabeli egészpergamen kötésben, festett lapszélekkel, nagyon szép példány , , DECSY Sámuel A Magyar Szent Koronának és az ahoz tartozó tárgyaknak historiája. Mellyet Sok régi és újjább irásokból ki jegyzett, rendbe szedett, meg világositott, s kedves Hazafiainak hasznokra közönségessé tett - -. Bétsben, Alberti Ignátz ny. 1 t. (II. Lipót rézmetszetű arcképe) 4 sztl. lev. 589 l. XXXIX t. (Színezett rézmetszetek, ebből 8 kihajtható.) 210 mm IV. 13-án II. József rendeletére a Szent Koronát Pozsonyból Bécsbe szállították, és a koronaőrséget feloszlatták. Ez óriási felháborodást keltett a császárral szemben amúgy is ellenséges magyar nemesség körében. Így érthető, mekkora lelkesedés fogadta az I. 28-án kelt császári resolutio -t, mely a koronát visszaadta a nemzetnek. A vármegyék bandériumokat állítottak fel, amelyek egymást váltva őrizték a koronát. Az új királlyal, II. Lipóttal szembeni felfokozott várakozás hangulatában született ez a munka is, amely az XII. 15-én Pozsonyban tartott koronázásnak állít emléket. A szerző a nemesi reformmozgalom egyik meghatározó alakja, a magyar nemzeti irodalom és nyelv megteremtésének és megújításának egyik úttörője volt. A mű több részre tagolódik: a Szent Korona és a koronázási jelvények leírását öt színes (ebből négy kihajtható) rézmetszet illusztrálja, ezeken a koronázási jelvények, Szent István kesztyűi és sarui és a magyar korona fennhatósága alá tartozó országok zászlai láthatók. Ezután a korona története, majd a koronát őrző vármegyei bandériumok bemutatása következik. Ez utóbbit harminc dekoratív, színezett rézmetszet egészíti ki, amelyeken az egyes bandériumok lovasainak öltözete, valamint egy bécsi magyar testőr egyenruhája látható (a történészek ezeket a bandériumokat tekintik a nemzeti hadsereg csírájának). Ezután a Habsburg-ház trónigényének jogosságáról szóló értekezés áll, majd a koronázás leírásával zárul a mű. Az utolsó részhez kapcsolódó négy nagyméretű, színezett rézmetszeten a koronázás jelenete, aranysarkantyús lovagok avatása, a magyar törvényekre letett eskü, és a koronázási dombon a négy égtáj felé elvégzett kardcsapások aktusa látható. A rézmetszeteket Berken János Sámuel készítette. A szerző személye, a mű témája és páratlanul szép illusztrációi az egyik legbecsesebb magyar könyvvé emelik. Központi Antikvárium 100/27. Az Országos Széchényi Könyvtár által szakszerűen restaurált példány. Örömmel látom, hogy a metszetekhez gyakorlatilag nem kellett hozzányúlni: gondosan megőrzött táblák. A címlapon és a portrémetszet sarkában elhalványított bélyegzőnyomokkal. Az első hat levélen felül enyhe vízfoltosság. A XXXVII. (kihajtható) tábla erősebb színezésű a többinél. A korabeli bőr felhasználásával, javított félbőr-kötésben, pirosra festett lapszélekkel, megbecsült, jó példány , ,-

12 FÉNYES Elek Magyarország statistikája. 1-3 köt. (Egy kötetbe kötve.) Pesten, Trattner-Károlyi tulajd. VII, 306 l. 2 táblázat ; 2 sztl. lev. 199 l.; 2 sztl. lev. 146 l. 223 mm. Korabeli, aranyozott gerincű félbőr-kötésben, szerethető, szép példány. Ritka! , ,- [folyóirat] 142. Pesti Hirlap. Szerk.: Kossuth Lajos. Kiadja: Landerer Lajos szám [Két kötetbe kötve]. Pest, Landerer és Heckenast. Címlap, l. ; Cimlap, l. 435 mm. A két kötet Kossuth folyóiratának első évfolyama! A 18. sz. végén a l. hiányzik. A 33. sz. végén a l. hiányzik. A 48. sz. végén a l. hiányzik. Korabeli félvászon-kötésben, szép állapotban, könyvtári duplum. Lakatos: , , [KÉZAI Simon] M. Simonis de Keza Chronicon Hungaricum, quod ex codice membranaceo, nunc primum, et ad fidem apographi Vindobonensis et Budensis Chronici, sparsis quibusdam notis et variantibus lectionibus excitat Alexius Horányi [Elek]... [Bécs] Viennae, [1781]. Kurzbeck. 132 l. Első kiadás. Kézai Simon Chronicon Hungaricum című műve időrendben a második fennmaradt magyar történeti mű. Hozzákötve: [KÉZAI Simon] M. Simonis de Keza Chronicon Hungaricum notis et variantibus lectionibus excitat Alexius Horányi [Elek] Budae, (1782.) Landerer. 158 l. A mű második kiadása. Korabeli, aranyozott gerincű egészbőr-kötésben a kötéstáblákon MT 1788 szuperexlibrissel. A kötet gerincén, felül sérülés. 184 mm , ,

13 263. Gandhi, Indira ( , India miniszterelnöke) The Ambassador of India (Budapest, Búzavirág utca 16) meghívókártyája Mr. & Mrs. I. Hahn (Hahn István történész?) nevére kiállítva. A meghívó hátoldalán Indira Gandhi sajátkezű aláírása. Hozzá tartozik két fekete-fehér fotó, az egyiken a meghívottak kisebb csoportja Gandhival a középpontban, a másik portré Gandhiról , , Hegedüs Géza igazolványai, útlevele 13 dokumentum életéből. Születési anyakönyvi kivonata, hitelességét dec. 27-én igazolták. Fényképes havi bérletjegye a Nagyváradi Városi Vasút vonalaira 1917-ben. Fényképes igazolványa a Magyar Izraelita Egyetemi és Főiskolai Hallgatók Országos Egyesületébe, kiállítva 1932-ben. Hivatalos bizonyítvány, a Pázmány Péter Tudományegyetem által 1947-ben kiállítva: Hegedüs Géza dec. 21-én a jogtudományok doktorává felavattatott. DEGOB (Magyarországi Zsidók és Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság) igazolványa VI. 21-én kiállítva. (Hegedüs Géza a dünkircheni táborból szabadult.) Házassági anyakönyvi kivonat, Hegedüs Géza és Balog Zsuzsánna házasságkötéséről jan. 2-iki keltezéssel. Fényképes ujságírói igazolványa aug. 16-iki dátummal kiállítva. Magánalkalmazottak Biztosító Intézete tagsági igazolványa 1948-ból. A Nagybudapesti Pártbizottság pártmunkás igazolványa 1948-ból, Kádár János aláírásával. Fényképes útlevele, kiállítva Julius 10-én. A Magyar Népköztársaság Irodalmi Alapja tagsági könyve, 1952-ből, Bölöni György aláírásával. PEN Club Hongrois fényképes igazolványa 1960-ból. A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének tagja 1997-es dátummal. Hozzá tartozik: Hegedüs Gézáné két igazolványa: a M Kommunista Párt 1945-ből és a Magyar Dolgozók Pártja 1953-ból keltezve. A 15 dokumentum együtt: , , Kissinger, Henry (1923 -, az USA külügyminisztere.) - - fekete-fehér fotója, alul autográfjával. A fotó hátoldalán lévő tanúság szerint a kép ban készült Bern Schwartz La Jolla-i fotós által. Mérete: 255 X 203 mm , , Német kancellárok, államfők és az ENSZ főtitkárának fotói, aláírásukkal. Kiesinger, Kurt Georg (kancellár ) filctollal aláírt színes fotója. Brandt, Willy (kancellár ) filctollal aláírt fekete-fehér fotója. Schmidt, Helmut (kancellár ) filctollal aláírt fekete-fehér fotója. Carstens, Karl (államfő ) tollal aláírt fekete-fehér fotója. Kohl, Helmuth (kancellár ) filctollal aláírt színes fotója. Weizsäcker, Richard von (államfő ) tollal aláírt színes fotója. Strauss, Franz Josef (Bajorország miniszterelnöke ) filctollal aláírt színes fotója. Waldheim, Kurt (az ENSZ főtitkára ) tollal aláírt színes fotója. A nyolc autográf, képeslap méretű fotó együtt: , ,-

14 Nixon, Richard ( , az USA elnöke) - - budapesti látogatása alkalmából szerzett autográfja egy névjegy (Esztergály Gyula) hátoldalán. Hozzá tartozik: Patricia Nixon kockás papírlapra írt aláírása. Mindkettőjükről egy-egy korabeli, Fekete-fehér portréfotóval , , SÁGVÁRI Endre Budapesten, I. 9-én kelt géppel írt, aláírt nyílt levelezőlapja Kedves Géza! megszólítással. Egy igen fontos kérdéshez találkozót beszél meg Hegedüs Gézával és a fiúkkal. A helyszín nem a lakása, hanem a MIEFHOE (Magyar Izraelita Egyetemista és Főiskolai Hallgatók Országos Egyesülete, Bp. VII. Síp u. 22.). Baráti üdvözlettel: Endre , , SZÉP Ernő Hangya című versének ceruzás autográfja. A 9 X 3 soros vers a költő Gyermeknek való c. kötetében jelent meg 1958-ban. A két lapos verskézirat Hegedüs Géza hagyatékából származik. Jelentősége, hogy eltér, a nyomtatásban megjelenttől. (Szép Ernő összes versei, Szerk. Urbán László) A hetedik versszak (Kicsinyben úgy, mint ) kéziratunk szerint így hangzik: A hangyában is van élet; Látod kérlek, Egy kis élőlényt öltél meg. (Érdekessége, hogy radírozás helyén íródott és puhább, vastagabban fogó ceruzával írta a költő.) A verskéziratot megmutattuk Urbán László irodalomtörténésznek, aki a következő kiegészítést írta: "Szép Ernő 1943-ban megjelentette a "Szép Ernő összes versei" kötetét, s a vészkorszak szörnyűségeire hivatkozva kijelentette,hogy soha többé nem fog verset írni. Ezért meglepő a Hegedüs Géza hagyatékban talált "Hangya" c.versváltozat, mert azt jelzi, hogy mégis foglalkozott versírással. A kéziratos változat egy versszakkal bővebb az eddig ismertnél és több apró korrekciót is tartalmaz az ismerthez képest " Két lapon , , MADÁCH Imre Az ember tragédiája. Drámai költemény. Pest, 1861 [1862.] Emich Gusztáv. 1 sztl. lev. 218 l. 172 mm. A példányok jelentős részéből hiányzó errata a kötet végébe kötve. A magyar drámairodalom talán legjelentősebb darabjának első kiadása. A szerző Szontágh Pál javaslatára küldte el a mű kéziratát Arany Jánosnak elbírálás végett, aki az első szín elolvasása után félretette azt. Később Jámbor Pál közbenjárására mégis végigolvasta, és felajánlotta segítségét Madáchnak, amit ő örömmel fogadott. A Kisfaludy Társaság október 31-i ülésén Arany maga mutatta be a művet, és részleteket olvasott fel a drámai költeményből (később a sajtó alá rendezést is magára vállalta). A kötet a Társaság támogatásával 1861-es évszámmal, de január 16-án hagyta el a nyomdát. A példányszám ismeretlen. A második, tetemesen javított kiadás 1863-ban a Szász Károly által javasolt módosításokkal látott napvilágot. Központi Antikvárium 115/41. Szüry: Korabeli, aranyozott gerincű félvászon-kötésben , ,-

15 MADÁCH Imre Az ember tragédiája. (Bibliofil kiadás.) (Bp. 1920), Pantheon. 2 sztl. lev. 167 l. 14 t., 14 feliratozott hártyapapír. 296 mm. Haranghy Jenő rajzaival. Keretléces lapokkal. A kötetből 50 bibliofil példány készült melynek kötéstábláját Haranghy Jenő eredeti, egymástól különböző festménye díszíti. Jelen példány száma: XV. Lásd: Blaskó 42. Kiadói pergamen-hatású karton-kötésben, szép példány , , Magyarország történeti emlékei az évi ezredéves országos kiállításon. Szerk. Czobor Béla és Szalay Imre rész. Bp.-Bécs, ( ), Gerlach Márton. 3 sztl. lev. 200 l. 2 sztl. lev. 40 t.; 2 sztl lev l. 1 sztl. lev. 50 t. 358 mm. A nagyrészt színes táblák mellett szövegközti képekkel is gazdagon illusztrálva. Kiadói, aranyozott, zöld egészvászon-kötésben, szép példány , , MOLNÁR Ferenc Égi és földi szerelem. Dráma öt felvonásban. Rippl-Rónai József öt kőnyomatú képmellékletével. Első kiad. Bp Pantheon. 159 l + 5 t. (lith., színes; a táblák előtt hártyapapírral). 276 mm. 500 számozott példányból a 360. számú, kézzel számozott, a szerző és az illusztrátor által aláírt példány. Kiadói egészvászon-kötésben, gerincén s a kötéstáblán aranyozott címfelirattal (Falus Elek). Szép állapotban megőrzött példány, eredeti papírtékában , , MOLNÁR Ferenc A Pál utcai fiúk. Regény kis diákok számára. Első kiadás. Budapest, Franklin. 242 l. + 8 t. 226 mm. Illusztrált kiadói egészvászon-kötésben, eredeti tokjában. Megkímélt állapotú, szép példány , ,-

16 503. SZABÓ Lőrinc Válogatott versei Bp Magvető. 527 l. 1 t. 195 mm. "Hegedüs Gézának régi barátsággal, uj örömmel" dedikált példány! Kiadói egészvászon-kötésben, eredeti, kissé sérült védőborítóval , , A világháború Különös tekintettel Magyarország és a magyar csapatok szereplésére. Szerkeszti és kiadja A M. Kir. Hadtörténelmi Levéltár. Bp., Stádium kötet. 1. köt. Külpolitikai visszapillantás. A világháború kitörése. Események az Orosz harctéren l. 6 mell, 1 füz. 2. köt. Az orosz harctéren lefolyt események l melléklet, 2 füzet. 3. köt. Az évi galíciai bevezető nyári hadjárat. Keletporoszországi hadműveletek. Események a nyugati hadszíntéren l. + 8 melléklet, 2 füzet. 4. köt. Az Osztrák-Magyar Monarchia évi augusztusi Szerbia és Montenegró elleni l. 9 mell, 2 füz. 5. köt. Az Osztrák-Magyar Monarchia évi szeptember-decemberi Szerbia és Montenegró elleni hadjárata l melléklet, 1 füzet. 6. köt szeptember második felének és október havának eseményei a keleti /orosz/ és a nyugati /francia/ hadszíntéren l melléklet 7. köt november és december havának eseményei l melléklet, 1 táblázat. 8. köt első négy havának eseményei l melléklet. 9. köt május és június havának eseményei l. 75 melléklet. 10. köt. Az évi nyári események l melléklet. (1 melléklet nem sorszámozott) Kifogástalan állapotban. Ritka! A Hadtörténelmi Levéltárnak megalakulásától fogva ez a legnagyobb szabású vállalkozása. A kiadása 1928-tól 1942-ig tartott. Az első kötet előszavában Gerbert Károly főigazgató a munkát az intézet hivatalos világháborús művének nevezi. A munkákban részt vett egyebek között vitéz Madarász László, az irodalmi osztály főelőadója és Poppe Kornél, a II. csoport titkára is. A szerkesztést pedig az irodalmi osztály tiszteletdíjasaként Kárpáthy Ákos ny. áll. tábornok irányította. A 10 kötet és a mellékleteket tartalmazó 9 doboz egységes kiadói, aranyozott egészvászon kötésben , , WASS János Szerény vázlata a Kolozsvártt 1848-dik évben alakult 11-dik honvédzászlóalj és azzal kapcsolatos erdélyi hadjárat történetének. Wass János zászlóaljbeli főhadnagytól. Brassó, Römer és Kamner ny. 73 l. 220 mm. A szerző Bem alatt főhadnagyként végigküzdötte az erdélyi hadjáratot. Ez az egyetlen nyomtatásban megjelent munkája. Studio 26/85. Fűzve, kiadói borítóban. Jó példány, ritka könyv , , ZICHY Jenő, gróf kaukázusi és középázsiai utazásai. A magyar faj vándorlása. Írta Zichy Jenő gróf. A gyűjtemények leírása. Írták dr. Jankó János és dr. Posta Béla. Magyar-francia bilingvis. Bp., Ranschburg. 4 sztl. lev. L. 1 sztl. lev. 322 l tábla (ebből 9 kihajtható) ; 3 sztl. lev l. 1 sztl. lev tábla (ebből 2 kihajtható). 310 mm. Zichy Jenő ( ) az Országos Iparegyesület elnöke, a hazai alsó fokú iparosoktatás megszervezője. Saját költségén tudományos expedíciókat szervezett és vezetett Oroszországba, Ázsiába, a magyarság eredetének felkutatására. Magánmúzeumot létesített, melyet a fővárosra hagyott. Korabeli, aranyozott gerincű félvászon-kötésben, jó példány, megbecsült darab , ,-

Csemegi Csemegi Károly ERASMUS Női GÁSPÁRNÉ DÁVID Guzmics Kazinczy Pannonhalma elnevezés HEINE Wekerle Sándor urnak dedikált példány

Csemegi Csemegi Károly ERASMUS Női GÁSPÁRNÉ DÁVID Guzmics Kazinczy Pannonhalma elnevezés HEINE Wekerle Sándor urnak dedikált példány 33. árverés, 2015. április 18. 10. Approbatae Constitutiones Regni Transilvaniae et Partium Hungariae Eidem Annexarum. Ex Articulis ab Anno Millesimo Quingentesimo Quadragesimo, ad praesentem huncusque

AZ ÁLLAMVIZSGA-DOLGOZATTAL KAPCSOLATOS FORMAI KÖVETELMÉNYEK 2015

AZ ÁLLAMVIZSGA-DOLGOZATTAL KAPCSOLATOS FORMAI KÖVETELMÉNYEK 2015 AZ ÁLLAMVIZSGA-DOLGOZATTAL KAPCSOLATOS FORMAI KÖVETELMÉNYEK 2015 LEADÁSI HATÁRIDŐ: A Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszék oktatóinak határozata értelmében az államvizsgázó hallgatónak 2015. máj.

A ZRÍNYI-SZOBOR ALKOTÓJA, BARBA PÉTER EMLÉKÉRE

A ZRÍNYI-SZOBOR ALKOTÓJA, BARBA PÉTER EMLÉKÉRE ÁLTALÁNOS PAPP FERENC A ZRÍNYI-SZOBOR ALKOTÓJA, BARBA PÉTER EMLÉKÉRE A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem központi helyén, a Zrínyi parkban található egy alkotás, az egyetem névadójának szobra, amiről

AZ EGYETEMI KÖNYVTÁR RÉGI NYOMTATVÁNYAINAK DIGITALIZÁLÁSI TERVE ÉS A VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁSOK, ESETTANULMÁNNYAL

AZ EGYETEMI KÖNYVTÁR RÉGI NYOMTATVÁNYAINAK DIGITALIZÁLÁSI TERVE ÉS A VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁSOK, ESETTANULMÁNNYAL AZ EGYETEMI KÖNYVTÁR RÉGI NYOMTATVÁNYAINAK DIGITALIZÁLÁSI TERVE ÉS A VIRTUÁLIS KIÁLLÍTÁSOK, ESETTANULMÁNNYAL Farkas Gábor Farkas, farkas_g@ludens.elte.hu ELTE Egyetemi Könyvtár Az Egyetemi Könyvtár őrzi

Prohászka Ottokár Jubileumi sorozat

Prohászka Ottokár Jubileumi sorozat Prohászka Ottokár Jubileumi sorozat E szentéletű püspök életének és műveinek bemutatása és széleskörű ismertetése rendkívül időszerű ma. Sokunkat komolyan aggaszt népünk állapota: a házasságok és gyermekszületések

A Mecsek Egyesület 120 éve

A Mecsek Egyesület 120 éve A Mecsek Egyesület 120 éve Dr. Bátai István Mecseket járva természetesnek vesszük a jól jelzett turistautakat, A a foglalt forrásokat, pihenőket, kilátókat és az országúthálózatot, amin rövid időn belül

Elmúlt idők levelezése

Elmúlt idők levelezése Elmúlt idők levelezése (folytatás) A következő században a XVII.-ben leveleink kifejezésmódja cifrábbá, díszesebbé válik. Hogyha ritka volt is az olyan hosszadalmas köszöntő, mint a Zrínyi Katáé, most

FELHÍVÁS! Történelemverseny a 7-8. osztályos diákok számára

FELHÍVÁS! Történelemverseny a 7-8. osztályos diákok számára FELHÍVÁS! Történelemverseny a 7-8. osztályos diákok számára Szervező: Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium A verseny témája: A honfoglalástól az Árpád-ház kihalásáig A jelentkezés feltétele: minden általános

SZERKESZTI TORMAY CECILE

Ciszterciek, eszmény és valóság Országos Középiskolai Történelem Verseny 3.forduló november 19.

Ciszterciek, eszmény és valóság Országos Középiskolai Történelem Verseny 3.forduló november 19. Ciszterciek, eszmény és valóság Országos Középiskolai Történelem Verseny 3.forduló november 19. Kedves Versenyzők! Játékunk első része ezzel a fordulóval befejeződik. A mostani forduló elsősorban művelődéstörténeti

KÖNYVISMERET HÁZIDOLGOZAT

KÖNYVISMERET HÁZIDOLGOZAT KÖNYVISMERET HÁZIDOLGOZAT A Helikon Kiadó két kötetének összehasonlítása Készítette: Hajnal Piroska Konzulens: Buda Attila PPKE Kiadói szerkesztő I. évfolyam Budapest, 2007. június 8. 2 Michael VICKERS,

Herendi templom litofán ablaka

Herendi templom litofán ablaka Herendi Római Katolikus templom Herend, Kossuth Lajos u. 38 TARTALOM: Borító Tartalomjegyzék Bevezető Lokalizáció Az ablak templomba kerülésének története (Hudi József Herend története) Csapváry Károly

Javítási útmutató Irodalmi verseny az Arany János Tehetséggondozó Program tanulói számára 2014

Javítási útmutató Irodalmi verseny az Arany János Tehetséggondozó Program tanulói számára 2014 Javítási útmutató Irodalmi verseny az Arany János Tehetséggondozó Program tanulói számára 2014 Az alábbi feladatok a Galambok röppennek föl című regényhez kapcsolódnak. 1. Milyen nyelven keletkezett a

A TISZÁNTÚL A KÁRPÁT MEDENCE 10 17. SZÁZADI REGIONÁLIS TAGOLÓDÁSÁBAN

A TISZÁNTÚL A KÁRPÁT MEDENCE 10 17. SZÁZADI REGIONÁLIS TAGOLÓDÁSÁBAN A TISZÁNTÚL A KÁRPÁT MEDENCE 10 17. SZÁZADI REGIONÁLIS TAGOLÓDÁSÁBAN Doktori (PhD) értekezés Csüllög Gábor Debreceni Egyetem Debrecen, 2006 TARTALOM BEVEZETÉS... 4 IRODALMI ÁTTEKINTÉS... 7 I. A TERÜLETI

Magyarország idegenforgalma az előző századfordulót. Nyaraljon Felsőgödön! A Kék Duna Panzió nyolc évtizede képekben

Magyarország idegenforgalma az előző századfordulót. Nyaraljon Felsőgödön! A Kék Duna Panzió nyolc évtizede képekben Volentics Gyula Nyaraljon Felsőgödön! A Kék Duna Panzió nyolc évtizede képekben A kék Duna partján Oly szép az est, Az alkony mindent Bíborba fest, Ifjú szívekben A vágy tüze gyúl, A vén Duna partján Csók

MAGYAR ATHENAS 250 SZÉKELYFÖLDI KÖZÉPISKOLÁSOK VETÉLKEDŐJE (2015 2016)

MAGYAR ATHENAS 250 SZÉKELYFÖLDI KÖZÉPISKOLÁSOK VETÉLKEDŐJE (2015 2016) MAGYAR ATHENAS 250 SZÉKELYFÖLDI KÖZÉPISKOLÁSOK VETÉLKEDŐJE (2015 2016) ELSŐ FORDULÓ 1. KIK A SZÉKELYEK? Nyugati újságíró azt kérdi tőlem: igaz-e, hogy a székely nem magyar? Hanem egy másik nemzetiség Romániában?

Bgy Mikszáth Kálmán Mővelıdési Központ Megyeháza Szabó Lırinc Emlékest 1977. márc. 30. Megnyitja: Bacsúr Sándor

Bgy Mikszáth Kálmán Mővelıdési Központ Megyeháza Szabó Lırinc Emlékest 1977. márc. 30. Megnyitja: Bacsúr Sándor FOTONEGATÍVOK Leltári 001 Bgy pecsétje 1815 002 Bgy pecsétje 1815 003 Bgy új címere 1972 004 Bgy új címer terve 1972 005 Bgy új címer terve 1972 006 Bgy új címer terve 1972 007 Bgy új címer terve 1972

AZ IRODALOMTÖRTÉNETI KÖZLEMÉNYEK CÍMLEÍRÁSI ÉS JEGYZETELÉSI ALAPELVEI

AZ IRODALOMTÖRTÉNETI KÖZLEMÉNYEK CÍMLEÍRÁSI ÉS JEGYZETELÉSI ALAPELVEI AZ IRODALOMTÖRTÉNETI KÖZLEMÉNYEK CÍMLEÍRÁSI ÉS JEGYZETELÉSI ALAPELVEI Az 1997-ben 101. évfolyamát megkezdõ Irodalomtörténeti Közlemények szükségesnek tartja közzétenni és valamennyi szerzõjének és olvasójának

Balázs Ferenc Kolozsváron született 1901 októberében. Székely származású szülõk gyermeke, négy testvér közül a második. Apja tisztviselõ volt, anyja

Balázs Ferenc Kolozsváron született 1901 októberében. Székely származású szülõk gyermeke, négy testvér közül a második. Apja tisztviselõ volt, anyja kiemelkedõ Szövetkezeti gondolkodók, személyiségek és szervezõk Erdélyben Balázs Ferenc (1901 1937) Balázs Ferenc Kolozsváron született 1901 októberében. Székely származású szülõk gyermeke, négy testvér

Cégajándék katalógus HELIKON 2011

Cégajándék katalógus HELIKON 2011 HELIKON 2011 Cégajándék katalógus CÉGAJÁNDÉK-SZOLGÁLTATÁS Tisztelt Partnerünk, leendő Partnerünk! A Helikon Kiadó a legrangosabb magyar kiadók egyike, több évtizedes szakmai tapasztalata garancia a minőségre.

J E G Y Z İ K Ö N Y V

J E G Y Z İ K Ö N Y V 759 J E G Y Z İ K Ö N Y V Készült a Hajdúnánás Városi Önkormányzat Képviselı-testületének 2011. június 24-én - pénteken - de. 8.00 órakor megtartott ülésérıl. A képviselı-testület ülésének helye: a Polgármesteri

Történelemtanítás Online történelemdidaktikai folyóirat

Történelemtanítás Online történelemdidaktikai folyóirat Történelemtanítás Online történelemdidaktikai folyóirat (XLVI.) Új folyam II. 2011. 2. szám www.folyoirat.tortenelemtanitas.hu Forrás: http://www.folyoirat.tortenelemtanitas.hu/2011/06/a-magyar-oktatas-es-tortenelemtanitas-evfordulonaptara-ii-aprilis-1-jetol-junius-30-ig-02-02-13/

Csapatnév:. (Összesen elérhető pontszám 60 pont)

Csapatnév:. (Összesen elérhető pontszám 60 pont) Csapatnév:. (Összesen elérhető pontszám 60 pont) 1. Egészítsétek ki a szövegeket! A szőlőhegyek környékén fekvő földeket az 1850-es években kezdték kiparcellázni. Kőbánya fejlődése új lendületet vett ebben

Tartalom. Bevezető / 7

Tartalom. Bevezető / 7 bevezető Visszaemlékezéseimet írva halottak, halottaim közt bóklásztam. Jó volt őket rövidebb hosszabb ideig magamhoz hívni. Mint hajdanán, most is szeretettel néztek rám. Faggattam volna őket, de a múltba

Tanmenetjavaslat A 12. OSZTÁLYOS MAGYAR IRODALOM TANANYAG KIEGÉSZÍTÉSE KATOLIKUS ÉRTÉKRENDŰ IRODALMI ALKOTÁSOKKAL

Tanmenetjavaslat A 12. OSZTÁLYOS MAGYAR IRODALOM TANANYAG KIEGÉSZÍTÉSE KATOLIKUS ÉRTÉKRENDŰ IRODALMI ALKOTÁSOKKAL A tanmenetek elé Az Értékorientált pedagógia sorozatban elkészült válogatás a katolikus értéket, tartalmat felmutató gazdag irodalmunkból csak egy kis szeletke. Ennek ellenére az összeállított irodalmi

IRODALOM. emlékei a külföldön és a hazában czímen. A hivatalos jelleg. építési korai czímű. Möller tanulmánya tulajdonképpen nekünk,

IRODALOM. emlékei a külföldön és a hazában czímen. A hivatalos jelleg. építési korai czímű. Möller tanulmánya tulajdonképpen nekünk, IRODALOM Magyarország műemlékei. III. kötet. Szerkeszti báró Forster Gyula. Budapest. Franklin-Társulat. 1913. 4-rétű 314 lap. A Műemlékek Országos Bizottságának ez a kiadványa is rendkívül becses tartalommal

A szatmári béke. Magyarország a szatmári béke idején

A szatmári béke. Magyarország a szatmári béke idején 1 A szatmári béke Magyarország a szatmári béke idején A szatmári béke megkötésének körülményeit vizsgálva vissza kell tekintenünk az azt megelőző eseményekhez. 1701-ben Rákóczi Ferenc egy nemesi mozgalmat

PERE. Lánczos Zoltán. - Kézirat. Budapest, 1977. -

PERE. Lánczos Zoltán. - Kézirat. Budapest, 1977. - A T A T A I F R A N Y Ó R E M I G I U S F E L S É G S É R T É S I PERE. Lánczos Zoltán. - Kézirat. Budapest, 1977. - A T A T A I FRANYÓ REMIGIUS FELSÉGSÉRTÉSI P E R E. Lánczos Zoltán. - Kézirat. Budapest,

A Habsburg- és a Habsburg-Lotharingia-család

A Habsburg- és a Habsburg-Lotharingia-család ÖSSZEFOGLALÁSOK A Habsburg- és a Habsburg-Lotharingia-család Karl Vocelka osztrák történészprofesszor, a Bécsi Egyetem Történeti Intézetének elnöke ismert a magyar szakmai közönség számára. Az elmúlt két

4. A gimnázium második ciszterci korszaka (1802-50)

4. A gimnázium második ciszterci korszaka (1802-50) 4. A gimnázium második ciszterci korszaka (1802-50) A gimnázium második ciszterci korszaka (1802-50) Az 1801. aug. 3-i dátummal keltezett, Povolni János építőmester által aláírt tervrajz Ismeretes egy

B/5787. számú BESZÁMOLÓ

B/5787. számú BESZÁMOLÓ MAGYARORSZÁG KORMÁNYA ORSZÁGGYliLÉS HIVATAL. Érkezett : 2015 JuL 2 8. B/5787. számú BESZÁMOLÓ a világörökségi területek állapotáról és a világ kulturális és természeti örökségének védelméről szóló egyezményb

Klasszikus csomag. Klasszikus csomag. Klasszikus csomag - 303 kötet, 64334 oldal, 353 MB

Klasszikus csomag. Klasszikus csomag. Klasszikus csomag - 303 kötet, 64334 oldal, 353 MB Klasszikus csomag Klasszikus csomag - 303 kötet, 64334 oldal, 353 MB É rtékelés: Még nincs értékelés Á r: Vá ltozat á r mó dosító : Alapá r á fá val együtt: Ár kedvezménnyel, Á FÁ val: 6000 Ft Fogyasztó

Kereskedelmi Iskolai Tanárképző Intézet sorsának alakulása a 19-20. század fordulóján

Kereskedelmi Iskolai Tanárképző Intézet sorsának alakulása a 19-20. század fordulóján Kereskedelmi Iskolai Tanárképző Intézet sorsának alakulása a 19-20. század fordulóján NAGY Adrienn Pécsi Tudományegyetem BTK Neveléstudományi Intézet adrienn.n.z@gmail.com A középfokú kereskedelmi iskolák

Varga Gábor: Wallner Ernı, az ELTE professzora

Varga Gábor: Wallner Ernı, az ELTE professzora Varga Gábor: Wallner Ernı, az ELTE professzora Wallner Ernı komoly tanári múlttal, középiskolai igazgatói tapasztalattal, egyetemi magántanári pályafutással (a pécsi egyetemrıl) érkezett az 1942-es esztendıhöz

J e g y z ı k ö n y v

J e g y z ı k ö n y v Sárospatak Város Önkormányzat Képviselı-testülete 3950 Sárospatak, Kossuth u. 44. Tel.: 47/513-250 Fax: 47/311-404 E-mail: sarospatak@sarospatak.hu 13.236-2/2011. J e g y z ı k ö n y v Készült: Sárospatak

ERKEL FERENC Pedagógiai Program TARTALOMJEGYZÉK MAGYAR NYELV ÉS IRODALOM TANTERV 1-4... 3 MATEMATIKA 1-4... 63 KÖRNYEZETISMERET 1-4... ERKEL FERENC PEDAGÓGIAI PROGRAM IV. kötet HELYI TANTERV LOGOPÉDIAI OSZTÁLYOK 1-4. 2010. TARTALOMJEGYZÉK MAGYAR NYELV ÉS IRODALOM TANTERV 1-4.... 3 MATEMATIKA 1-4.... 63 KÖRNYEZETISMERET 1-4.... 112 ÉNEK-ZENE

Ünnepi beszéd a testvérvárosi kapcsolatok 25. évfordulója alkalmából

Ünnepi beszéd a testvérvárosi kapcsolatok 25. évfordulója alkalmából Ünnepi beszéd a testvérvárosi kapcsolatok 25. évfordulója alkalmából Tisztelt Elek Sándor Polgármester Úr, Kedves Sándor! Tisztelt Hölgyeim és Uraim, Törökbálint és Süßen Községi Képviselői! Tisztelt Mámmel

10193/12 KH/md DG E2

10193/12 KH/md DG E2 AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA Brüsszel, 2012. június 4. (OR. en) 10193/12 Intézményközi referenciaszám: 2012/0048 (NLE) ENER 181 COTRA 19 OC 276 JOGALKOTÁSI AKTUSOK ÉS EGYÉB ESZKÖZÖK Tárgy: MEGÁLLAPODÁS az Amerikai

Pázmány Péter kritikai kiadás OTKA 67975. sz. pályázat záró beszámolója, 2011. augusztus. A beszámolót készítette Hargittay Emil projektvezető

Pázmány Péter kritikai kiadás OTKA 67975. sz. pályázat záró beszámolója, 2011. augusztus. A beszámolót készítette Hargittay Emil projektvezető Pázmány Péter kritikai kiadás OTKA 67975. sz. pályázat záró beszámolója, 2011. augusztus. A beszámolót készítette Hargittay Emil projektvezető I. Az elvégzett munka (2007-2011) A Pázmány Péter kritikai

Közvetett forrásokból ismert graduálok és énekeskönyvek Erdélyben

Közvetett forrásokból ismert graduálok és énekeskönyvek Erdélyben Kurta József-Tibor Közvetett forrásokból ismert graduálok és énekeskönyvek Erdélyben Areformációt követően a legtöbb református egyházközség tovább használta az anyanyelvre fordított és a protestáns hitelvekhez

A reformáció megjelenése és térhódítása Magyarországon

A reformáció megjelenése és térhódítása Magyarországon A reformáció megjelenése és térhódítása Magyarországon A reformáció gyors elterjedésének az okai Az egyház elvilágiasodása Mátyás király uralkodása alatt a király az ország irányításában alkalmazott nagy

Mikrofilológiai capricciók

Mikrofilológiai capricciók Buda Attila: Mikrofilológiai capricciók A szekszárdi Babits Kelemen-ház egyik üveges szekrényében, a család apróbb használatiés dísztárgyai, valamint imakönyvei társaságában három kéziratos füzet található,

ARANYKÖNYV. Adakozás a dévai Dávid Ferencz imaház épitésére.

ARANYKÖNYV. Adakozás a dévai Dávid Ferencz imaház épitésére. ARANYKÖNYV. Adakozás a dévai Dávid Ferencz imaház épitésére. 1. Székely Mózes erdőfelügyelő Déva 50 K fillér 2. Sándor Lajos nagybirtokos 20,, 3. Kontz Domokos polgármester,, 10 4. Dr. Sándor Ákos kir.

Q IRODALOM G * Bessenyei György mint ref. főconsistoriumi titkár. Irta: Zoványi Jenő. Sárospatak, 1909. 8-rétű 42 lap. Ára: K. 2. Zoványi füzete különlenyomat egy nagyobb müvéből, mely a magyarországi

ZALA MEGYEI LEVÉLTÁR LAJSTROM

ZALA MEGYEI LEVÉLTÁR LAJSTROM ZALA MEGYEI LEVÉLTÁR Zalaegerszeg, Széchenyi tér 3. LAJSTROM XIII. 25. Séllyei család iratai 1597-1931 Raktári száma, neve, terjedelme: Összes raktári és terjedelme: 14 doboz = 1,54 ifm 1 csomó = 0,08

IPARMŰVÉSZETI ÁG 1 IPARM Ű VÉSZETI ÁG

IPARMŰVÉSZETI ÁG 1 IPARM Ű VÉSZETI ÁG IPARMŰVÉSZETI ÁG 1 IPARMŰVÉSZETI ÁG IPARMŰVÉSZETI ÁG 2 BŐRMŰVES TANSZAK IPARMŰVÉSZETI ÁG 3 A BŐRMŰVES MŰHELYMUNKA CÉLJA: A vizuális nevelés ismereteire alapozva, azzal párhuzamosan, azt erősítve és kiegészítve

TÖRTÉNELEM - G. ÍRÁSBELI FELVÉTELI FELADATOK JAVÍTÁSI ÚTMUTATÓ 2003. június 26.

TÖRTÉNELEM - G. ÍRÁSBELI FELVÉTELI FELADATOK JAVÍTÁSI ÚTMUTATÓ 2003. június 26. TÖRTÉNELEM - G ÍRÁSBELI FELVÉTELI FELADATOK JAVÍTÁSI ÚTMUTATÓ 2003. június 26. I. A tesztkérdések, illetve azok elemei (a,b,c stb.) rövid (a kérdezett adatot vagy tömör megfogalmazást tartalmazó) választ

Könyvember; könyv és ember

Könyvember; könyv és ember Könyvember; könyv és ember Havasréti József: Szerb Antal, Bp., Magvető, 2013, 728 l. Lassanként szállóigévé válik (bölcsész) baráti körömben: monográfiát kéne írni, micsoda kihívás, milyen hálás műfaj.

ÜZLETSZABÁLYZAT. Alföldvíz Zrt.

ÜZLETSZABÁLYZAT. Alföldvíz Zrt. ÜZLETSZABÁLYZAT Alföldvíz Zrt. Tartalomjegyzék I. célja, hatálya, a Víziközmű-szolgáltató adatai, a tevékenység bemutatása... 7 I.1. A szabályozás célja... 7 I.2. Az üzletszabályzat hatálya... 7 I.3. A

Az adattal kapcsolatos kifogások ellenére biztos, hogy Károly Róbert 1321. február 26.-i adománylevelében már valóban a mai Buziást adományozza

Az adattal kapcsolatos kifogások ellenére biztos, hogy Károly Róbert 1321. február 26.-i adománylevelében már valóban a mai Buziást adományozza BUZIÁSFÜRDŐ 1905-ig Buziás, város a Bánságban, Temes megyében. Temesvártól 33 km-re délkeletre fekszik. Buziásfürdő/ Băile Buziaş, németül Busiasch (Temes megye) Hozzátartozó falvak: Bakóvár és Nagyszilas

Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek

Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek A Kalocsai Főszékesegyházi Könyvtár Gyűjteményi ismertető füzet Készült a TÁMOP-3.2.11 pályázati foglalkozások keretében tartott A kódexektől a digitális könyvtárakig című témanapokhoz, A Kalocsai Főegyházmegyei

185 éve született gróf Andrássy Manó

185 éve született gróf Andrássy Manó É v f o r d u l ó 185 éve született gróf Andrássy Manó KOVÁCS ÁGNES A gyakran vasgrófként emlegetett Andrássy Manót, Andrássy Károly fiát, a család betléri ágának tagját Jókai Mór valódi magyar nagyúrként,

Tisztelt Elnök Úr! módosító javaslato t

Tisztelt Elnök Úr! módosító javaslato t tar é vít!és Hi u. :k' t Baráth Zsolt Országgyűlési képviselő Iro iac', S g2ám : 1 dc ' Érkezzit : "013 0KT 3 Módosító javaslat! Kövér László úrnak, az Országgyűlés elnökének Helyben Tisztelt Elnök Úr!

RÖVID ÁTTEKINTÉS PROF. EM. DR. KOVACSICS JÓZSEF SZAKIRODALMI MUNKÁSSÁGÁRÓL

RÖVID ÁTTEKINTÉS PROF. EM. DR. KOVACSICS JÓZSEF SZAKIRODALMI MUNKÁSSÁGÁRÓL FIGYELŐ RÖVID ÁTTEKINTÉS PROF. EM. DR. KOVACSICS JÓZSEF SZAKIRODALMI MUNKÁSSÁGÁRÓL Alkotás a társadalomtudományok határán e címmel jelent meg 2001-ben az a tanulmánykötet, melyben Dr. Kovacsics József

Közép- és hosszú távú vagyongazdálkodási terv. Répcelak Város Önkormányzat

Közép- és hosszú távú vagyongazdálkodási terv. Répcelak Város Önkormányzat Közép- és hosszú távú vagyongazdálkodási terv Répcelak Város Önkormányzat P.H... Dr.Németh Kálmán Polgármester Dr.Kiss Julianna Jegyző Készült: 2012... Old. 1 Közép- és hosszú távú vagyongazdálkodási terv

MÁRIA engesztelő népe 1 166, 257-258.

MÁRIA engesztelő népe 1 166, 257-258. MÁRIA engesztelő népe 1 MÁRIA öröksége: az engesztelő nép A magyarság önazonossága, mint engesztelő áldozat, szeretni, ahogy az Úr szeretett minket, Magyarország őrangyalának kezét fogva! Kedves Testvérek

Kiss Éva ALMÁR (FRÄNKEL) GYÖRGY ÉS A MAGYAR MÛHELY-SZÖVETSÉG

Kiss Éva ALMÁR (FRÄNKEL) GYÖRGY ÉS A MAGYAR MÛHELY-SZÖVETSÉG 407 Kiss Éva ALMÁR (FRÄNKEL) GYÖRGY ÉS A MAGYAR MÛHELY-SZÖVETSÉG A 20. század, különösen az elsô világháborút követô idôszak sürgetô igénnyel vetette fel a lakáskérdést, ezen belül a környezet alakításának

Jókai Gyûjtemény. file:///d /jokai.txt[2013.08.21. 12:26:11]

Kaleidoscope Művelődés-, Tudomány- és Orvostörténeti Folyóirat Journal of History of Culture, Science and Medicine ISSN: 2062-2597

Kaleidoscope Művelődés-, Tudomány- és Orvostörténeti Folyóirat Journal of History of Culture, Science and Medicine ISSN: 2062-2597 Könyvek Books kapryka@t-online.hu Initially submitted October 20, 2011; accepted for publication November 5, 2011 Tartalomjegyzék: 1. Dr. Budaházy István: Aszklépiosz és Hygieia Nagyváradon. 2. Vekerdi

Ünnepélyes megnyitó. a Lajtha Néptáncegyüttes és a Csosszantó Gyermek Néptánccsoport előadásában

Ünnepélyes megnyitó. a Lajtha Néptáncegyüttes és a Csosszantó Gyermek Néptánccsoport előadásában 2016.06.09., csütörtök Eszterházy tér Ünnepélyes megnyitó 15.30 Néptánctoborzó a Lajtha Néptáncegyüttes és a Csosszantó Gyermek Néptánccsoport előadásában 16.00 Megnyitó Szászcsávási népi dallamok Németh

Módosított Szervezeti és Működési Szabályzat 2013.

Módosított Szervezeti és Működési Szabályzat 2013. Új Budai Alma Mater Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Óvoda Módosított Szervezeti és Működési Szabályzat 2013. TARTALOMJEGYZÉK I. Bevezető rendelkezések... 6 1. Az SZMSZ célja, tartalma...

Az általános iskolások feladatlapja

Az általános iskolások feladatlapja Az általános iskolások feladatlapja 1. Magyarázzátok meg röviden az alábbi szavak (korabeli) jelentését! a) röppentyű b) kartács c) gránát d) huzagolt puska e) dzsida 5 pont 2. Kiről van szó? Nevezzétek

O L V A S Á S S Z O C I O L Ó G I A

O L V A S Á S S Z O C I O L Ó G I A Házi dolgozat K É S Z Í T E T T E : Sándor Judit DE-TTK Informatikus-könyvtáros szak I. évfolyam - 2 félév 2004. május 15. Tartalomjegyzék TARTALOMJEGYZÉK... 1 A KULTÚRA SZEREPE... 2 MŐVELİDÉSKUTATÁS,

Miklósi László: Ízelítő avagy: rendhagyó történelemóra negyedikeseknek

Miklósi László: Ízelítő avagy: rendhagyó történelemóra negyedikeseknek Történelemtanítás a gyakorlatban Miklósi László: Ízelítő avagy: rendhagyó történelemóra negyedikeseknek Egy ismeretlen helyzet titokzatos, érdekes, de akár félelmetes is lehet. Az iskolakezdés után a következő

A büntetés-végrehajtási jog kialakulása

A büntetés-végrehajtási jog kialakulása A büntetés-végrehajtási jog kialakulása Buchinger Ágnes Doktoranda, Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola Email: buchingeragi@gmail.com Bevezetés Ha a büntetőjog területére gondolunk,

Természet és harmónia Emléksorok B. Szabó Edit szobrászművészről

Természet és harmónia Emléksorok B. Szabó Edit szobrászművészről Mucsi András Természet és harmónia Emléksorok B. Szabó Edit szobrászművészről Nehéz szólni egy olyan fiatal művészről, aki nemrégen még az élők sorába tartozott. Ami benne emberi érték volt, személyes

I. díjas Károlyi Pályázatok Alsó tagozat 2015/16.

I. díjas Károlyi Pályázatok Alsó tagozat 2015/16. 1 I. díjas Károlyi Pályázatok Alsó tagozat 2015/16. A VERSFARAGÁS kategóriában kétféle módszerrel lehetett verset alkotni. Szabályos, kötött formában vagy rímek nélkül, szabadon. Magyar Emma 4.b Emma két

Mű-Terem Galéria Virág Judit. Tavaszi Aukció

Mű-Terem Galéria Virág Judit. Tavaszi Aukció Mű-Terem Galéria Virág Judit Tavaszi Aukció Mű-Terem Galéria Virág Judit TAVASZI AUKCIÓ A Budapest Kongresszusi Központban 1123 Budapest, Jagelló u. 1-3. Az árverés vezetôje: Dr. Virág Judit Kiállítás:

Szabadka urbanisztikai és építészeti fejlõdése a XIX XX. század fordulóján

Szabadka urbanisztikai és építészeti fejlõdése a XIX XX. század fordulóján Dömötör Gábor Szabadka urbanisztikai és építészeti fejlõdése a XIX XX. század fordulóján Európa nagy építészei közül valaki azt mondta: Ahol a homlokzatokról hullik a vakolat, az utcák pedig elhanyagoltak,

Paraizs Júlia. Múzeum, Budapest, 1962. 1 STAUD Géza, A magyar színháztörténet forrásai, II., Színháztudományi Intézet Országos Színháztörténeti

Paraizs Júlia. Múzeum, Budapest, 1962. 1 STAUD Géza, A magyar színháztörténet forrásai, II., Színháztudományi Intézet Országos Színháztörténeti Paraizs Júlia N. Mandl Erika: Színház a magyar sajtóban a két világháború között. A sajtóforrások szerepe az összehasonlító színháztörténeti kutatásokban, különös tekintettel a Napkelet és a Magyar Szemle

JEGYZŐKÖNYV. Igazoltan távol van: Pócza Csaba, Patthy Sándor, Pereznyák Zoltán, Pócza Balázs, Gelle József képviselők

JEGYZŐKÖNYV. Igazoltan távol van: Pócza Csaba, Patthy Sándor, Pereznyák Zoltán, Pócza Balázs, Gelle József képviselők 1 Bük Város Önkormányzat Képviselőtestülete JEGYZŐKÖNYV Készült: Bük Város Önkormányzat Képviselőtestületének 2010. augusztus 19-én a Büki Művelődési és Sportközpont Könyvtár színháztermében megtartott

KOSSUTH LAJOS IRODALMI HA GYA TÉKA

KOSSUTH LAJOS IRODALMI HA GYA TÉKA KOSSUTH LAJOS IRODALMI HA GYA TÉKA MAGYAR Nemzeti Múzeum és Kossuth Lajos örökösei közt a turini remete irodalmi hagyatéka tárgyában 1894 december elsején Budapesten kötött adás-vételi szerződés értelmében

Sásdi kistérség SÁSDI KISTÉRSÉG

Sásdi kistérség SÁSDI KISTÉRSÉG Sásdi kistérség Régió: Dél-Dunántúl Megye: Baranya A Sásdi kistérség az Észak-Zselic, Baranyai-hegyhát, a Völgység természetföldrajzi kistájak találkozásánál fekszik. A kiválasztott települések a Baranyai-hegyháton

A körút és a sugárút szerepe és funkciói a várostestben

A körút és a sugárút szerepe és funkciói a várostestben Kovách Eszter 2005. január 28. A körút és a sugárút szerepe és funkciói a várostestben A várost élő szervezetnek tekintem, ezért meg kell határoznom mi az alapegysége. A település alapsejtje nem a ház

SZÉPM VÉSZETI MÚZEUM SZERVEZETI ÉS M KÖDÉSI SZABÁLYZAT. Melléklet a /2015. (.) f igazgatói utasításhoz. Jóváhagyom:

SZÉPM VÉSZETI MÚZEUM SZERVEZETI ÉS M KÖDÉSI SZABÁLYZAT. Melléklet a /2015. (.) f igazgatói utasításhoz. Jóváhagyom: Melléklet a /2015. (.) f igazgatói utasításhoz SZÉPM VÉSZETI MÚZEUM SZERVEZETI ÉS M KÖDÉSI SZABÁLYZAT Jóváhagyom:. dr. Baán László f igazgató.... Balog Zoltán emberi er források minisztere Budapest, 2015.

FOGYASZTÓ ELÉGEDETTSÉGI FELMÉRÉS A FŐTÁV ZRT. SZÁMÁRA 2012.

FOGYASZTÓ ELÉGEDETTSÉGI FELMÉRÉS A FŐTÁV ZRT. SZÁMÁRA 2012. FOGYASZTÓ ELÉGEDETTSÉGI FELMÉRÉS A FŐTÁV ZRT. SZÁMÁRA 2012. 2 Szerkesztette: Dr. Ács Ferenc A munkában részt vevők: Dr. Ács Ferenc Dr. Sárkány Péterné A mű szerzői jogilag védett. A M.Á.S.T. Kft. és a

Kiszombor Nagyközség Polgármesterétıl 6775 Kiszombor, Nagyszentmiklósi u. 8. Tel/Fax: 62/525-090 E-mail: phkiszombor@vnet.hu

Kiszombor Nagyközség Polgármesterétıl 6775 Kiszombor, Nagyszentmiklósi u. 8. Tel/Fax: 62/525-090 E-mail: phkiszombor@vnet.hu Kiszombor Nagyközség Polgármesterétıl 6775 Kiszombor, Nagyszentmiklósi u. 8. Tel/Fax: 62/525-090 E-mail: phkiszombor@vnet.hu Üsz.: 22-147/2011. Tárgy: A Rónay család története könyv megjelentetésének támogatása

Lipták Pál születésének 90. évfordulójára emlékezünk

Lipták Pál születésének 90. évfordulójára emlékezünk A Nagy Könyvtáros A Békéscsabai Megyei Könyvtár Kossuth-díjas igazgatója, Lipták Pál születésének 90. évfordulójára emlékezünk http://www.hirado.hu/hirek/2011/10/~/media/news/hirado/hirek/2011/10/08/08/liptakpal.jpg.ashx

A HANGSZERKÉSZÍTÉS HAGYOMÁNYA APATINBAN

A HANGSZERKÉSZÍTÉS HAGYOMÁNYA APATINBAN Boris Mašić A HANGSZERKÉSZÍTÉS HAGYOMÁNYA APATINBAN A török hódoltság után, a XVII. század végén Apatin környéke is, akárcsak az egész Bácska, kifosztott, megdöbbentően elnéptelenedett vidék volt. A XVIII.

HALMAI JÁNOS (1903 1973): GYÓGYSZERÉSZETÜNK HELYZETE A SZABADSÁGHARC IDEJÉN 1

HALMAI JÁNOS (1903 1973): GYÓGYSZERÉSZETÜNK HELYZETE A SZABADSÁGHARC IDEJÉN 1 HALMAI JÁNOS (1903 1973): GYÓGYSZERÉSZETÜNK HELYZETE A SZABADSÁGHARC IDEJÉN 1 Digitalizálták a Magyar Tudománytörténeti Intézet és a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár munkatársai,

I. évfolyam 2. szám. 2013. március VAJSZLÓI HÍREK. Vajszló Nagyközség Önkormányzatának hivatalos lapja. Önkormányzati hírek röviden

I. évfolyam 2. szám. 2013. március VAJSZLÓI HÍREK. Vajszló Nagyközség Önkormányzatának hivatalos lapja. Önkormányzati hírek röviden I. évfolyam 2. szám. Tűzifa Támogatás VAJSZLÓI HÍREK Vajszló Nagyközség Önkormányzatának hivatalos lapja Az önkormányzat képviselő-testülete elfogadta a szociális célú tűzifa támogatás helyi szabályairól

Kolocz Dóra Hogyan született a Nagykörút?

Kolocz Dóra Hogyan született a Nagykörút? Kolocz Dóra Hogyan született a Nagykörút? Épül a Nagykörút. József körút a Krúdy (József) utcától a Baross utca felé nézve (A felvétel 1884-ben készült) 1 Budapest utcáin járva ma már nem lepődünk meg

Egyetemi doktori (PhD) értekezés tézisei SZOMBATHELYI FERENC A MAGYAR KIRÁLYI HONVÉD VEZÉRKAR ÉLÉN. Kaló József. Témavezető: Dr.

Egyetemi doktori (PhD) értekezés tézisei SZOMBATHELYI FERENC A MAGYAR KIRÁLYI HONVÉD VEZÉRKAR ÉLÉN. Kaló József. Témavezető: Dr. Egyetemi doktori (PhD) értekezés tézisei SZOMBATHELYI FERENC A MAGYAR KIRÁLYI HONVÉD VEZÉRKAR ÉLÉN Kaló József Témavezető: Dr. Püski Levente DEBRECENI EGYETEM Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola Debrecen,

ERDÉSZETI LAPOK AZ ORSZÁGOS ERDÉSZETI EGYESÜLET KÖZLÖNYE ERDŐ- ÉS FÖLDBIRTOKOSOK, ERDÉSZETI ÜGYEKKEL FOGLALKOZÓK ÉS ERDŐTISZTEK SZÁMÁRA.

ERDÉSZETI LAPOK AZ ORSZÁGOS ERDÉSZETI EGYESÜLET KÖZLÖNYE ERDŐ- ÉS FÖLDBIRTOKOSOK, ERDÉSZETI ÜGYEKKEL FOGLALKOZÓK ÉS ERDŐTISZTEK SZÁMÁRA. ERDÉSZETI LAPOK AZ ORSZÁGOS ERDÉSZETI EGYESÜLET KÖZLÖNYE ERDŐ- ÉS FÖLDBIRTOKOSOK, ERDÉSZETI ÜGYEKKEL FOGLALKOZÓK ÉS ERDŐTISZTEK SZÁMÁRA Szerkeszti BUND KÁROLY, egyesületi titkár. _ W ; 1913. év, június

J e g y z ő k ö n y v (hangszalagos rögzítéssel) Készült: Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselőtestületének 2011. október 14-i soros nyílt üléséről.

J e g y z ő k ö n y v (hangszalagos rögzítéssel) Készült: Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselőtestületének 2011. október 14-i soros nyílt üléséről. J e g y z ő k ö n y v (hangszalagos rögzítéssel) Készült: 2011. október 14-i soros nyílt üléséről. Jelen vannak: Dr. Sükösd Tamás polgármester Novák-Kovács Zsolt Ferencz Kornél alpolgármester képviselő

LOVASTANÁR (HIPPOLOGUS) ÉS SZERVEZŐ SZAK 2016-17. CSAK NÁLUNK! EGYEDÜLÁLLÓ NEMZETKÖZI HÍRŰ OKTATÓKAR. Hatalmas szakmai tudásvagyon!

LOVASTANÁR (HIPPOLOGUS) ÉS SZERVEZŐ SZAK 2016-17. CSAK NÁLUNK! EGYEDÜLÁLLÓ NEMZETKÖZI HÍRŰ OKTATÓKAR. Hatalmas szakmai tudásvagyon! Magyar Lovassport Szövetség Egy kicsit több tudományt és ügyes, fényes végrehajtást. Gróf Széchenyi István Lovakrul, 1828 LOVASTANÁR (HIPPOLOGUS) ÉS SZERVEZŐ SZAK 2016-17. CSAK NÁLUNK! EGYEDÜLÁLLÓ NEMZETKÖZI

Különböző méretű közvilágítási oszlopok cseréje vállalkozási szerződés keretében.

Különböző méretű közvilágítási oszlopok cseréje vállalkozási szerződés keretében. Különböző méretű közvilágítási oszlopok cseréje vállalkozási szerződés keretében. Közbeszerzési Értesítő száma: 2015/37 Beszerzés tárgya: Építési beruházás Kivitelezés Hirdetmény típusa: Eljárást megindító